Zabranjene lekovite biljke
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1

    10 Zabranjene lekovite biljke

    danas su mi skrenuli paznju da je biljka imela kao caj zabranjena za prodaju.
    moze li neko da mi potvrdi ovu vest i da li ima jos takvih nekih biljaka za cajeve koje se vode po zakonu da su zabranjene u prodaji.
    ja na netu to ne mogu da nadjem.
    mozda znate gde o tome postoji evidencija.


    pozdrav
    fiona
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.

  2. #2

    Odgovor: zabranjene lekovite biljke

    @Fiona

    Cao Fiona. Pretpostavljam da ce ti post biti na temi bez odgovora, te se usudjujem da iako ne medicinar, vec biotehnolog kazem nesto u par reci.

    Koliko ja znam, postoje biljke koje su izuzetno otrovne, a svoj otrov usled sadrzaja alkaloida zadrzavaju I posle susenja I pravljenja droge. Droga koja se dobija u slucaju otrovnosti najcesce se u prometu obelezava sa krstom + (cuva se pod jednim kljucom), tako npr. seme mrazovca nosi oznaku +Colchici semen jer je otrovno zbog alkaloida. Postoje jos jace droge, koje se cuvaju pod dva kljuca I nose oznaku + + . Takvim drogama je promet i upotreba potpuno regulisana.
    Mislim da je i prodaja caja od imele potpuno kontrolisana (ma da ti to nemogu potvrditi-to bi trebao neki farmaceut odgovoriti). Imela tj. Viscum album sadrzi alkaloid-VISKOTIN, a najcesce se primenjuje kod povisenog krvnog pritiska-hipertenzije, kod kardijalne astme, arterioskleroze, za poboljsanje cirkulacije krvi...ALI SE OBAVEZNO KORISTI ISKLJUCIVO POD NADZOROM LEKARA.
    ...................

  3. #3

    Odgovor: zabranjene lekovite biljke

    Многи отрови имају своју примену у фармацији. Чак и змијски отров има своју примену па се не препоручује за кућну употребу.
    Имела, буника, марихуана, кока и још многе биљке садрже супстанце које људи злоупотребљавају и користе их као дрогу. На жалост у природи може да се нађе свашта али постоји закон по коме те ствари не смеју да се нађу у промету.


  4. #4

    Odgovor: Zabranjene lekovite biljke

    Ovih dana, kada je drveće bez lišća, zagledao sam krošnje tražeći imele na hrastovom drveću Fruške Gore jer se iz neke priče sećam da bi to bio redak prizor. Naišao sam na nekoliko (ali nisam slikao).

    A imao sam i knjigu 'Zlatna grana' (imela) negde sa početka XX veka koja govori o kultovima, vradžbinama i sl. primitivnih naroda; izmedju ostalog i o imeli, zlatnom srpu ... Bila je to sasvim nekontrolisana asicijacija - setio sam se starog drugara koga nisam odavno video, a njemu sam 'Zlatnu granu' pozajmio pre tridesetak godina s tim da ću doći do njega da se vidimo i da uzmem knjigu.

    Kad sam došao kući, 'proguglao' sam da vidim šta ima o tim mističnim imelama. Pa da stavim nešto od onoga što sam našao:


    Iris Devetak Stipic Sajt Biljoteka:

    Nas su učili da je imela otrovna biljka i da se ne smije dirati.
    To je bilo upravo u vrijeme kad je ova biljka pala u nemilost stručnjaka. Da ih sad pitate rekli bi da je ljekovita i otrovna.

    XX vijek je vijek demistifikacije mnogobrojnih stvari koje su ljepše izgledale kao mistične, a XXI vijek je naslijedio tu demistifikaciju i mi upravo plačemo za njom.

    U Staroj Grčkoj mitski junak Eneja otvara grančicom imele vrata podzemnog svijeta, a nema ni pojma da se ona zove na latinskom Viscum album L. Zato je napolapismeni stručnjaci zovu i Bijela imela iako ne postoji crna imela. Imela je jednostavno imela. Drugo je to što postoji biljka koja raste na hrastu ili ceru slična imeli ali njeno ime i prezime je Loranthus europaeus Jacq., ima žute bobice i listovi joj preko zime opadaju i nema veze s imelom.

    Starorimljanin Plinije Stariji pripisuje joj čudovišna ljekovita svojstva.
    Druidi, svećenici starih Kelta u Galiji poznati su nam iz crtića o Asterixu i Obelixu, a poznato nam je iz crtića da su koristili čudotvorni napitak da pobijede Rimljane.
    U tom napitku je garant bilo imele jer je ona simbol besmrtnosti: živi i kad stablo na kojem ona poluparazitira izgleda mrtvo.


    Imela naime raste na listopadnom drveću, obično je smatraju uništiteljicom voćnjaka i uništavaju je da spasu voćnjake. Ali koliko god se uništava ona čudesno odolijeva.
    Posebno se cijeni ona koja okupira stablo kruške, pa jabuke i šljive. Zaista ne znam zašto, osim ako ne želimo zlo onom koji je bere jer su grane kruške prilično krte zbog čega i postoji poslovica Pao s kruške. U pravilu se zbog toga na krušku ne penje, a kako ćete s kruške ubrati imelu nije moj problem.

    Kad bi Druidi znali kako mi sa zadovoljstvom trijebimo imelu rekli bi da nije ni čudo da smo prokleti. Oni bi krajem godine imali posebnu svečanost za koju bi se dotjerali u duge bijele haljine, ponijeli zlatne srpove i njima vrlo pažljivo sjekli imelu jar nije smjela pasti na zemlju kako ne bi izgubila čarobna svojstva. Tako sječenu imelu su dijelili svojim podanicima kao talisman protiv zlih duhova i bolesti.

    I stari Germani su radili nešto slično, ali skloni vojevanju imelu su proglasili biljkom koja vojnika čini neranjivim i nepobjedivim.

    Kad su stare kulture nestale imela (zaista vječna) se preselila u kršćanske kuće da za Božić s imelom u kuću uđe besmrtnost.

    Dakle, zima je, i kad se ništa nema brati od ljekovitig bilja, tu je imela. Beru se vršne grančice ili sam list. Vrlo se izbjegavaju bobice jer su one najotrovniji dio biljke. Rusi odvojeno suše grančice od lista jer grančice koriste u čajevima protiv arterioskleroze.
    I mi, kao da želimo nadoknaditi vrijeme kad smo imelu zanemarili, žurimo da list imele uvrstimo u čajeve protiv visokog tlaka, starčke hipertonije, staračke drhtavice, glavobolja uzrokovanih visokim tlakom, smirivanje ubrzanog rada srca, poboljšavanje rada želuca i crijeva, protiv krvarenja iz nosa i pluća i svašta nešto.

    U najnovije vrijeme se vrlo ispituje i kao antikancerogena biljka. Ispitivanja vršena u Zagrebu rezultirala su ozdravljenjem od raka preko 60% populacije ispitivanih miševa.
    Imela se preporučuje i kao topla kupka ili u najmanju ruku kao topli oblozi protiv upale zglobova, spondiloze, lumbaga, išijasa, slabe cirkulacije u nogama i proširenih vena.
    I još nije gotovo.

    Primjenjuje se i kad u nalazima mokraće ima mnogo klorida i bjelančevina, kod tzv. albuminurije.

    Ipak, ne zaboravimo da je imela i djelomično otrovna pa se nemojmo dočepati biljke i navaliti na nju kao sivonje. Samo elegantno i s mjerom da bi bilo čudotvorno.


    U SAD-u je rašireno vjerovanje da poljubac s voljenom osobom ispod grančice imele donosi sreću u ljubavi. I kod nas se grančice imele sve više koriste u ukrašavanju domova. Čarolija priče o imeli proteže se kroz mnoga stoljeća i to ne bez razloga. Ova biljka zaista zaslužuje svu ovu pažnju zbog svog mnogostrukog povoljnog utjecaja na ljudsko zdravlje.
    Poruku je izmenio Cecara, 09.02.2015 u 09:00

Slične teme

  1. Biljke - azbuka
    Autor Kunic u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 886
    Poslednja poruka: 05.11.2019, 18:13
  2. Lekovite biljke
    Autor Lady S u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 19.03.2011, 12:28
  3. Sobne biljke
    Autor swba u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 19.03.2011, 12:21
  4. Zabranjene utakmice pasa jamara!?!
    Autor Alexander 37 u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 19.11.2007, 10:20
  5. Otrovne biljke
    Autor silvia u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.04.2007, 06:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •