Učiti na tuđim greškama...
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 31
  1. #1

    Učiti na tuđim greškama...

    ...ili sam lupati glavom o zid?

    Posmatramo svet oko sebe. Upijamo tuđe doživljaje, tuđa iskustva, tuđe uspehe i nesupehe. Analiziramo, slažemo,...
    U mladosti su tu svakako i roditelji koji, želeći da nas zaštite od golgote kroz koju su i oni prošli zbog svojih životnih grešaka, prenose svoja iskustva, drobe, sole, otvaraju oči...
    I tako smo ubeđeni da samo sve složili i da neke greške, već viđene kod nekih drugih, nikad nećemo napraviti.

    Ali.... nikad ne reci nikad.
    Pravimo ih i mi.

    Naravno, ne mislim da se na tuđim greškama ne može učiti. Ipak, sklona sam mišljenju da su najvažnije životne lekcije naučene upravo ovim .
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    Mishu mudro zboris,i na tudjim greskama se i cowjek najlakse uci nekakowaljda je to tako..recimo gledas prestupnika nekog sad i ono,kazes 'e ja tako necu' odma si naucio recimo...i tako a nisi pogrijesio pri tom,mada swe je to sastawni dio ziwota,i greske i swe..

  3. #3

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    a neko ceo zivot ponavlja istu gresku i nikad da nauci....
    Ono za cim zudimo,a ne ono sto dobivamo, govori o nama kakvi smo.

  4. #4

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku

    Naravno, ne mislim da se na tuđim greškama ne može učiti. Ipak, sklona sam mišljenju da su najvažnije životne lekcije naučene upravo ovim .
    Baš tako... Dok ne klepiš sopstvenom glavom o zid (nekad i više puta), nećeš naučiti... Tako nam je valjda fabrički podešeno...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  5. #5

    14 Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    ...ili sam lupati glavom o zid?



    Ali.... nikad ne reci nikad.
    Pravimo ih i mi.

    Naravno, ne mislim da se na tuđim greškama ne može učiti. Ipak, sklona sam mišljenju da su najvažnije životne lekcije naučene upravo ovim .

    Još jedna

    Jeste, sve lepo čujem,
    razmišljam, izvodim zaključke.
    Nekako, uvek život namešta situacije,
    u kojima se zalećem na vetrenjače.
    Bez obzira na to što znam unapred šta će da bude
    (poučena iskustvom drugih, je l'... ) ...

    Nisam savladala lekciju,
    ukoliko i ja ne tresnem glavom u / o zid.

    Da... neka fabrička greška...

    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  6. #6

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    Mislim da nijednu životnu lekciju nisam naučila iz tuđeg iskustva.
    Kod neme je ta fabrička greška povelika.
    Uvek sam radila onako kako ja mislim da treba, išla napred, saplitala se, padala, išla glavom kroz zid.
    Umem da saslušam, imam oko sebe ljude koji pokušavaju da me savetuju (i kad treba i kad ne treba) ali iz svega toga uvek nekako izvučem neko svoje mišljenje i svoj način.
    Pa ako je to onda stisnem zube.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  7. #7

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    ne ucim na greskama, niti tudjim niti svojim
    to je fora otprilike kad se uporedimo sa zivotinjama.. npr. macka kad se opece ili povredi na nesto, nece ponoviti isto, dok covek, kad se "opece", on ponavlja isti postupak koji ga je doveo do povrede, cisto samo da utvrdi da li ce se opeci i taj put i onaj put..
    odluke donosim po hercu, inerciji, i uglavnom se ne zeznem u proracunu, nisam od onih koji ce ici linijom manjeg otpora.. ali kad pogresim i kad vidim gde je greska, uglavnom cu je ponoviti, zasto, ne znam.. i toga sam svesna, naravno, cim to pisem ovde svesno
    pretpostavljam da ce me vreme nauciti da se neke greske malo skuplje placaju i da cu morati da razmisljam unapred pa necu praviti istu gresku u koracima kao sto to radim sad
    Krek, krek.. Ne gudra

  8. #8

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    I pored toga što je iskustvo nezamenjiv faktor u toku formiranja naše ličnosti, kao i u sticanju brojnih naših znanja, verujem da mnogo stvari možemo naučiti i na primerima iz istorije i života o mnogim pojavama i stvarima koje su se događale drugima, a da ih mi sami ne moramo nužno i probati...

    Mi to u visokom postotku i čnimo apstrahaujuću brojne informacije koje primamo, a da često toga nismo ni svesni. Međutim, nismo svi isti u tome. Niti smo svi isto pametni, niti spremni da usvajamo tuđa iskustva kao svoja. Na to utiču i naši karakteri i iracionalne komponenete, kao što su inat, znatiželja i slično...

    Najmudriji uče na tuđim greškama. Ne spadam u njih, na žalost...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #9

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    tudj nauk nikome nije bio nauk
    ni meni,naravno....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  10. #10

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    neko je rekao da pametan covek uci na tudjim greskama
    sve to lepo receno.....ja skoro uvek morala sama da kupim fazon a nekad i par puta
    Najveca vlast je vladati sobom.

  11. #11

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    Blago onima koji uspevaju da izvuku
    pouku iz tudjih gresaka,ja se nekako
    najlakse ucim na sopstvenim...

  12. #12

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    nikada nisam mogla da učim na tudjim greškama jer se kod mene dešavalo sve nekako drugačije, ni nalik drugima..možda tek poneku sitnicu..

    a iskreno i volim što je tako..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  13. #13

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    ...ili sam lupati glavom o zid?

    Posmatramo svet oko sebe. Upijamo tuđe doživljaje, tuđa iskustva, tuđe uspehe i nesupehe. Analiziramo, slažemo,...
    U mladosti su tu svakako i roditelji koji, želeći da nas zaštite od golgote kroz koju su i oni prošli zbog svojih životnih grešaka, prenose svoja iskustva, drobe, sole, otvaraju oči...
    I tako smo ubeđeni da samo sve složili i da neke greške, već viđene kod nekih drugih, nikad nećemo napraviti.

    Ali.... nikad ne reci nikad.
    Pravimo ih i mi.

    Naravno, ne mislim da se na tuđim greškama ne može učiti. Ipak, sklona sam mišljenju da su najvažnije životne lekcije naučene upravo ovim .
    ali u zivotu se ne odvija sve kao po receptu dolaze nova iskustva a neko pored nas neko iz naseg okruzenja nije imao iskustva sa time i onda dolazi zid i onda neko uci na nasim greskama ili mi sami na nasim

  14. #14

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    Učiti se ne može na tudjim greškama iz prostog razloga--> A to je, da ta nauka istovremeno zahteva zabadanje nosa u tudje stvari i okolnosti pod kojima se one odvijaju
    Od drugih možemo puno naučiti kada čine ispravno, odnosno kada ne greše(mnogo), i kada su sami prošli taj put 'grešaka' i samospoznaje šta valja a šta ne valja....

    Klasičan primer je medju narkomanima--> Od koga ćemo više naučiti? Od ortodoksnog i non-stop ufiksanog narkića, ili od nekog bivšeg, izlećenog, koji to više nije?
    Ili--> Pušač koji nam soli pamet kako to ne valja, a cigareta mu viri medju požutelim prstima dok mu iz pluća - a kroz usta, izlazi ugodan miris čadžave pepeljare ?
    Ili ćemo učiti od nekoga - koji je bio pušač - osetio posledice pušenja - izlečio se, ostavljajući duvan - pa nas uči o svojim iskustvima?

    Dakle, učiti na tudjim izlećenim greškama/iskustvima...
    Takodje i sopstvenim, jer niko nije savršen, a samim tim je i sklon greškama.....
    Ono što ne valja je ako ne zalećimo svoje greške i greškice, i nastavimo sa istom rabotom....


  15. #15

    Odgovor: Učiti na tuđim greškama...

    Uciti na tudjim greskama? Hm, lepo zvuci kao koncept, ali u praksi....
    Malobrojni su oni kojima to polazi za rukom, vecina je sklona verovati da je nepogresiva, pa i kad vidi tudju gresku, pomisli: "MA, to se meni nece dogoditi".

    Ja sam ucio na svojim greskama, mozda je glupo, ali mislim da je uspelo u potpunosti. Naucivsi se na svojim greskama, sposoban sam da vidim tudje, i da ih ne shvatim olako.


Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Niče o muškarcima i njihovim igračkama
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 09.07.2012, 17:25
  2. Trećina poza iz Kama Sutre je neizvodiva
    Autor Morpheus u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.11.2009, 22:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •