Veliki broj dece u siromaštvu
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Veliki broj dece u siromaštvu

    U Srbiji oko 300.000 dece živi u siromaštvu, a svako drugo romsko dete gladuje, saopšteno je povodom Dečje nedelje, koja se obeležava od 6. do 12. oktobra.
    Dramatični podaci o deci pogođenoj siromaštvom u Srbiji. Od milion i 400 hiljada dece, njih 155.000 živi u teškom siromaštvu, dok je isto toliko na ivici bede. Podaci su još alarmantniji kada je reč o romskoj populaciji: 60 odsto živi u nehigijenskim naseljima, 20 odsto zaostaje u rastu, a 46 odsto nema obrok svakog dana.
    Zajednički problem za svu ovu decu je nasilje nad decom. U protekloj godini zabeleženo je 1.640 slučajeva različitog nasilja nad decom, podseća ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.
    Iako u Ministarstvu prosvete tvrde da je svoj deci u Srbiji omogućen pristup kvalitetom obrazovanju, podaci UNICEF-a su drugačiji. U vrtiće ide svega četiri odsto romske dece.
    Ima podataka koji govore da deca ometena u razvoju skoro da nisu uključena u obrazovni sistem. Kada su u pitanju romska deca znamo da mali procenat njih ide u školu, kaže direktorka UNICEF-a za Srbiju Judita Rajhenberg.
    Tokom oktobra Vlada bi, prema rečima ministra Ljajića, trebalo da uputi u skupštinu zakon o dečjem ombudsmanu i opšti antidiskriminacioni zakon, dok novi Zakon o socijalnoj zaštiti možemo očekivati tek sledeće godine.
    (B92)
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Veliki broj dece u siromaštvu

    Pročitala sam jutros ovaj članak na netu i zaista sam se zaprepastila. Tužno je što se o takvim stvarima piše i govori uglavnom u vreme pred izbore i kada su neki datumi poput ove, dečije nedelje. A ta deca cele godine žive u takvim uslovima, nezbrinuta, i samo ih se ponekad neko seti...
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Veliki broj dece u siromaštvu

    Nisam zaprepašćena... Pre mogu reći da sam postiđena jer znam, jer svi mi znamo šta se dešava u tim ciganskim mahalama i naseljima, samo svesno okrećemo glave kao da nas se to ne tiče... Govorim o romskoj deci jer mi je taj problem najbliži i najuočljiviji... Zalažemo se svim silama da ta deca idu u vrtiće i škole redovno, da se proces njihove integracije u normalan život konačno ostvari,a šta imamo sem dobre volje i nekoliko "osmišljenih" programa? Ništa... A zašto? Zato što ta deca stižu u te iste vrtiće i škole onakva kakva se igraju po ulicama svoga naselja. Prljava, vašljiva, pocepane odeće, krastava... Deca su surova... I pored upozorenja, rugaju im se, govore im ružne i uvredljive reči... I ko onda da očekuje od te dece da se ponovo vrate u tako neprijateljski nastrojenu sredinu?... Kako vaspitač, učitelj, (do nastavnika i profesora već mnogo ređe stižu), ili roditelj može da poništi mučan utisak koje su proizvele već izrečene uvrede ili ružni gestovi? Nikako, naravno... Već su povučene neizbrisive granice između jednih i drugih koje više ništa neće moći da izbriše...
    Zato se ja pitam, da li bi nadležni sekretarijati ili ministarstva, pre pomisli o nekoj opsežnijoj akciji integracije romske dece u škole i vrtiće, pre svega ipak razmislili o poboljšanju uslova života te dece? Da li bi najpre trebalo raditi na edukaciji njihovih roditelja o značaju higijene, organizovati humanitarne akcije prikupljanja sredstava za higijenu, izgradnji higijenskih sanitarnih čvorova u njihovim naseljima, izgradnji kanalizacije, vodovoda... Pa šta ako su divlja naselja? Treba li da sačekamo da pukne neka epidemija da bi se podigli na noge i odlučili da delamo?... Ako mogu da se razbacuju pare poreskih obveznika na gradske žurke i ozvučenja, dovođenje ovih i onih za silne novce, daj, budimo jednom ljudi i obradujmo sirotinju... Preživeće građani Nove godine bez spektakularnih dočeka na ulicama da bi nekom bilo čisto i toplo, i da bi taj isti neko mogao sutradan da se pomeša sa drugom decom bez stida ili odbrambenog stava... Učimo našu ličnu decu da budu plemenita, učimo ih da su svi ljudi isti bez obzira na boju kože, jezik kojim govore, imovinsko stanje... A po inerciji povlačimo svog mališana za rukav kada naiđe bosonogo, prljavo ciganče, da ga bi ga udaljili i zaštitili... Od čega? Licemerni smo... Jako... Je l` da?
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Veliki broj dece u siromaštvu

    Ni ja nisam iznenadjena nimalo.. to je nasa realnost i sve dok se neke bitnije promene u nasoj drzavi ne poprave, takvo stanje, a bogami i svest nacije, ce ostati nepromenjena.. evo, ja cu sad da ispisem jedan post, nadam se koji ce zavrediti vasu paznju..
    a opet, ja nista ne radim konkretno necu ustati ujutro i otici kod nadleznih organa i promeniti nesto, jer ne znam kako.. ne znam sta da radim, posto znam da ce mi vrata biti zatvorena ako se uputim sa pitanjem kako bismo, evo, konkretno mi ovde u mojoj opstini mogli da pospesimo kvalitet zivota dece, posto je situacija, cini mi se, svuda po tom pitanju ista.. verujem da je teze na gradovima, ali verujte, ni sela ne zaostaju..
    U vrtiće ide svega četiri odsto romske dece.
    ne cudi me nimalo ni to, mada sam mislila da je procenat veci.. otprilike je NSdjanka to objasnila zasto je tako.. samo bih dodala vaspitanje dece koja sikaniraju, sto verbalno to i fizicki, romsku decu po vrticima i skolama.. Razumem ja da su deca "deca", da su uvek iskrena, i da su surova.. ali ipak, oni takvo ponasanje od nekoga moraju da vide, i deca najbolje svoje ponasanje van kuce pokazuju ono sto vide i cuju u svom domu.. znaci, nisu samo deca po vrticima kriva, krivi smo i mi "veliki" zato sto zbog predrasuda ili kratkovidosti nanosimo bol onima koji su isti kao mi, samo mnogo mladji i eto, na zalost, drugacijeg socijalnog i drustvenog statusa..
    Licemerni smo... Jako... Je l` da?
    zato sto nista ne cinimo..

    edit: pre neku nedelju, LOTO je otisao nekome u ruke u mom selu.. tek do pre neki dan nije se znalo ko ga je dobio.. cujem od mame u petak da ga je dobio jedan Cigan, da je od nagrade kupio sinovima kuce da imaju gde da zive sa zenama, kupio je kola i malo su se ponovili, a ostalo je stavio u banku.. ne morate mi verovati na rec, ja sam bila presrecna kad sam cula u cije je ruke otisla nagrada.. jer je bila rec da je otisla nekome ko novac ima, ima da se preliva.. i kad se culo ovo, verujem da je neka kosmicka pravda zadovoljena..
    Poruku je izmenio starsica, 07.10.2008 u 01:21 Razlog: edit
    Krek, krek.. Ne gudra
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Veliki broj dece u siromaštvu

    ovo o cemu je starsica pisala da ciga dobio pare- svaka cast. drago mi je kad neko ko je bez para dobije tako veliku sumu kao loto ili bingo....a sad da se vratim na temu...puno dece zivi na granici siromastva....i koga to briga? oni koji treba da uvecavaju socijalna davanja samo polemisu a konkretna pomoc ili pare zavrse ko zna gde samo ne tamo gde su potrebne.jako malom broju dece se zaista pomogne.dok nasi politicari i ministri nose markirana odela i voze skupa automobile od ko zna koliko hiljada evra neki klinci nemaju za neke osnovne potrebe.zapravo se ni ne zna tacan broj neuhranjene dece,dece koja zive na granici bede.sad sam se raspisala al je pre par godina bila reportaza o 10-oclanoj porodici mislim sa goca.njihova deca nemaju ni TV .roditelji nikakvu pomoc za malisane . i ko zna koliko je takvih porodica.
    uvek se rastuzim kad slusam o deci koja nemaju ...cija god da su.jer deca su nase najvece bogatstvo i nasa buducnost.
    Najveca vlast je vladati sobom.
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Veliki broj dece u siromaštvu

    zao mi je ove dece.dragan ima ljudi koji ce organizovati humanitarnu pomoc za njih podrzavam ih .poz......... cao
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Veliki broj dece u siromaštvu

    Sve ovo sto je napisala NSadjanka podrzavam. Pogotovo deo oko trosenja para iz budzeta na novogodisnje terevenke. Ne znam zasto, ali to mi nekako najvise smeta.
    Samo bih dodala da koliko je kriva drzava i sistem, toliko su krivi i roditelji te dece.

    Skolovanje dece

    Citam komentare, ima i onih kojima je ovo smesno... Da nije tuzno, jadno i bedno, da, bilo bi smesno.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Veliki broj dece u siromaštvu

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Nisam zaprepašćena... Pre mogu reći da sam postiđena jer znam, jer svi mi znamo šta se dešava u tim ciganskim mahalama i naseljima, samo svesno okrećemo glave kao da nas se to ne tiče... Govorim o romskoj deci jer mi je taj problem najbliži i najuočljiviji... Zalažemo se svim silama da ta deca idu u vrtiće i škole redovno, da se proces njihove integracije u normalan život konačno ostvari,a šta imamo sem dobre volje i nekoliko "osmišljenih" programa? Ništa... A zašto? Zato što ta deca stižu u te iste vrtiće i škole onakva kakva se igraju po ulicama svoga naselja. Prljava, vašljiva, pocepane odeće, krastava... Deca su surova... I pored upozorenja, rugaju im se, govore im ružne i uvredljive reči... I ko onda da očekuje od te dece da se ponovo vrate u tako neprijateljski nastrojenu sredinu?... Kako vaspitač, učitelj, (do nastavnika i profesora već mnogo ređe stižu), ili roditelj može da poništi mučan utisak koje su proizvele već izrečene uvrede ili ružni gestovi? Nikako, naravno... Već su povučene neizbrisive granice između jednih i drugih koje više ništa neće moći da izbriše...
    Zato se ja pitam, da li bi nadležni sekretarijati ili ministarstva, pre pomisli o nekoj opsežnijoj akciji integracije romske dece u škole i vrtiće, pre svega ipak razmislili o poboljšanju uslova života te dece? Da li bi najpre trebalo raditi na edukaciji njihovih roditelja o značaju higijene, organizovati humanitarne akcije prikupljanja sredstava za higijenu, izgradnji higijenskih sanitarnih čvorova u njihovim naseljima, izgradnji kanalizacije, vodovoda... Pa šta ako su divlja naselja? Treba li da sačekamo da pukne neka epidemija da bi se podigli na noge i odlučili da delamo?... Ako mogu da se razbacuju pare poreskih obveznika na gradske žurke i ozvučenja, dovođenje ovih i onih za silne novce, daj, budimo jednom ljudi i obradujmo sirotinju... Preživeće građani Nove godine bez spektakularnih dočeka na ulicama da bi nekom bilo čisto i toplo, i da bi taj isti neko mogao sutradan da se pomeša sa drugom decom bez stida ili odbrambenog stava... Učimo našu ličnu decu da budu plemenita, učimo ih da su svi ljudi isti bez obzira na boju kože, jezik kojim govore, imovinsko stanje... A po inerciji povlačimo svog mališana za rukav kada naiđe bosonogo, prljavo ciganče, da ga bi ga udaljili i zaštitili... Od čega? Licemerni smo... Jako... Je l` da?
    Potpuno se slazem odlican tekst
      Vrh

Slične teme

  1. Siromaštvo u Srbiji
    Autor Turkmenbashi u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.10.2010, 20:01
  2. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  3. Bogat siromah ili siromašan bogataš...!?
    Autor yige_gui u forumu Filozofija
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 16.03.2009, 21:19
  4. Vas srecan broj
    Autor Painkiller u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 19.12.2008, 19:06

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •