Savremene basne
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Savremene basne

    Leto, upekla zvezda nebeska... Mrav vredno radi u bašti u znoju lica svog. Odjednom začuje automobilsku sirenu iza sebe, okrene se i ugleda Cvrčka u BMW kabrioletu s tri opako dobre ženske. Cvrčak prikoči i doviknu:
    - Zdravo, Mrave, šta radiš?
    - Evookopavam baštu, a posle moram do njive da nađubrim useve i usput pokosim travu na livadi, a ti?
    - Evo, vidiš, idem s ovim ribama na more, znaš ono Grčka, sunčanje, kupanje, uveče izlasci i tako to. Hoćeš s nama?
    - Neka, neka, samo vi idite, mene čeka još mnogo posla - odgovori Mrav.

    * * *

    Jesen, rominja dosadna kiša... Mrav marljivo ubire plodove svoga rada iz bašte i sprema zimnicu. Kad, ispred kuće zatrubi sirena. Izađe Mrav ispred i ugleda Cvrčka u nekom besnom autu s tri još bolje ženske nego letos.
    - Gde si, burazeru, šta ima novo? - upita Cvrčak otvarajući prozor na autu.
    - Evo spremam zimnicu, a posle ću u šumu po drva.. Znaš, ide zima, duga i hladna, pa da na vreme pripremim... A ti?
    - Ma pusti. Leto prošlo pa ovde nema života. Zato sam pokupio ove komade pa kontam da skoknemo do Monte Karla... Znaš ono, kockanje, šampanjac, džet-set... 'Ajde i ti s nama!
    - Neka, neka, samo vi idite, imam ja ovde posla preko glave - odgovori Mrav.

    * * *

    Zima, mraz stegao, hladnoća. neopisiva... Mrav u dvorištu cepa drva kad se pred kućom zaustavi neki crni monstrum od džipa. Iz džipa izađe Cvrčak u skijaškom odelu, a za njim pomoliše glave tri ženska stvorenja, ne znaš koja je od koje lepša... Cvrčak priđe ogradi i upita:
    - Alo, burazeru, gde si, bre, šta mi radiš?
    - Šta da ti kažem... Cepam drva da se malo zagrejem, a posle moram da očistim sneg ispred kuće. A ti?
    - Pa eto, došla zima, pao sneg pa se selimo u planine. Idemo malo u Šamoni... Znaš ono, skijanje, sankanje, uveče žuraje i tako to. Ima da bude bruka provod, brate, pa sam mislio da nećeš kojim slučajem s nama?
    - Neka, neka, samo vi idite. Čujem da će ovih dana da popusti mraz pa da izriljam baštu. Nego, taj Šamoni, to je u Francuskoj, je l' tako? - upita Mrav.
    - Jeste, brate, a što?
    - E pa, Cvrle, kad već ideš u Francusku, ako vidiš onoga La Fontena, kaži mu da ću mu se naje*bati majke kad ga sretnem!
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  2. #2

    Odgovor: Savremene basne

    Stoji gavran na grani drveta i drži komad hleba u kljunu. Videla ga lija i poželela da se domogne hleba. Dođe pod drvo i progovori:
    - Zdravo, gavrane!
    Gavran ne otvara kljun, samo klima glavom.
    -Kakav si to prijatelj, nećeš da razgovaraš sa mnom?
    Gavran odmahnu glavom.
    Lisica se okrete kao da će da ode i reče:
    - E, baš sam htela nešto da ti kažem, ali kad nećeš da pričaš sa mnom, neću.
    Gavran poče da klima glavom da pokaže da je zainteresovan, ali ne otvara kljun.
    Lisica se opet okrenu:
    - Pa dobro, reći ću ti. Znaš da ti šef tuca ženu?
    Gavran viknu ojađeno:
    - Štaaa!
    Lija uze hleb i ode...

    Naravoučenije: Ako ti šef tuca ženu - ćuti, inače ćeš ostati bez hleba.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  3. #3

    Odgovor: Savremene basne

    BOL I OPROŠTAJ!

    Jednom beše dečak sa veoma lošom naravi. Njegov otac mu je dao vreću punu eksera i rekao mu je da svaki put kad pobesni i izgubi kontrolu nad sobom, zakuca jedan ekser u ogradu.

    Prvog dana dečak je zakucao 37 ( ili čak i više) eksera u ogradu.

    Tokom sledećih nekoliko meseci, on je naučio da kontroliše svoj bes i broj ukucanih eksera se smanjivao. Otkrio je da je lakše kontrolisati svoju narav, nego zakucavati eksere u ogradu.

    I tako je došao dan, da tokom celog dana nije pobesneo i izgubio kontrolu nad sobom.

    Rekao je to svom ocu, a otac mu je rekao da svakoga dana kada uspe da kontroliše svoje ponašanje, da iz ograde iščupa po jedan ekser.

    Dani su prolazili i jednoga dana dečak je bio u stanju da kaže svom ocu da je počupao sve eksere iz ograde.

    Otac je uzeo sina za ruke i odveo ga do ograde i rekao mu: “Dobro si to uradio, sine moj, ali pogledaj sve te rupe u ogradi. Ograda više nikada neće biti ista. Kada u besu kažeš neke stvari, one ostavljaju ožiljak, kao što su ove rupe u ogradi. Možeš čoveka ubosti nožem i izvući nož i posle toga nije važno koliko puta kažeš da ti je žao, rane ostaju”

    Verbalna rana je isto toliko bolna kao i fizička.

    Prijatelji su zaista vrlo retki dragulji, oni čine da se smešiš, ohrabruju te da uspeš u nečemu, oni su spremni da te saslušaju, da podele tvoj bol, imaju lepe reči za tebe i uvek im je srce otvoreno za tebe.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •