Aradska tvrđava - stratište Srba
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Aradska tvrđava - stratište Srba

    Aradska tvrđava – stratište Srba u I sv. ratu

    Pre 90 godina završen prvi svetski rat. I dan danas je eho tog nemilog događaja snažno prisutan među nama koji živimo u Vojvodini. Sve su češći pokušaji da se revidira istorija, prikriju događaji i zamagle uzroci, tok i ciljevi tog krvavog rata na ovim prostorima. Ponukan nekim nekritičkim mišljenjima o Austrougarskoj monarhiji, a u spomen brojnih postradalih Srba u logoru Aradske tvrđave otvaram ovu temu.

    Brojni su izvori koji govore o ovoj Golgoti Srba na ovim prostorima. Pre svega tu je brojna rumunska istoriografska literatura. Značajna je i arhiva srpske pravoslavne crkve Svetih apostola Petra i Pavla u Aradu, kao i arhiva Srpskog pravoslavnog vikarijata u Temišvaru. Postoje i brojna sećanja Arađana čiji su preci bili svedoci ovog velikog ljudskog stradanja. O ovim internircima u Aradu pisali su i poznati istoričar Vladimir Ćorović (Crna knjiga), a postoje i zapisi svedočenja Beograđanina Vladimira Petrovića o svom ocu Lazi Petroviću, preživelom logorašu. O stradanju u Aradskom logoru pisao je i književnik Vojislav Lubarda u svom romanu Vaznesenje.

    Pre 94 godine, užarenog leta 1914. u Aradu počinje hod po mukama za hiljade nedužnih ljudskih bića. Po nalogu iz Beča Aradska tvrđava postaje logor za istrbljenje Srba iz Bosne i Hercegovine i ostalih srpskih zemalja pod vlašću Habsburgovaca.

    Kada je, agresijom na Kraljevinu Srbiju, Austrugarska započela Prvi svetski rat ista sudbina je zadesila i ratne zarobljenike i civile koji su preživeli pokolje i pustošenja austrougarske soldateske po osvojenim srpskim selima i gradovima.

    Logor u Aradu je bio sastavni deo jednog ogromnog genocidnog sistema zamišljenog i primenjenog od strane bečkog vojno političkog establišmenta sa jasnim ciljem da se fizički likvidira srpski narod. Evo samo nekoliko realizovanih „smernica“ tog monstruoznog plana:
    - Neposredno pred početak i tokom Prvog svetskog rata, preki vojni sudovi osudili su na smrt i pobili veliki broj Srba civila, dok je vojska ubijala bez suda. Tako je u okolini Foče samo na dan 14. avgusta ubijeno 126 Srba.
    - U Trebinju je u kasarni u prisustvu komandanta garnizona obešeno 79 najuglednijih Srba iz Trebinja i okoline, među njima i dvojica sveštenika.
    - U Sremu su vršeni pravi pogromi. U Zemunu je bez suđenja obešeno 50 ljudi. Vešala su podignuta u 27 sremskih sela. Stradalo je mnogo potpuno nedužnih ljudi i žena.
    - Nasilno raseljavanje srpskog stanovništva iz pograničnog pojasa BiH prema Srbiji i Crnoj Gori u unutrašnjost carevine je druga mera kaštigovanja srpskog naroda. U ono vreme „mudre zapadne demokratije“ nisu još bile izmislile sintagmu „etničko čišćenje“ za taj izum Bečkog dvora.
    - Ali to nije bilo dovoljno. General Oskar Poćorek, zapovednik BiH, inače, ponemčeni Slovenac i veliki srbomrzac, osnovao je po nalogu iz Beča , pomoćnu miliciju (Schtzkorps) – zloglasne šuckore, koji su regrutovani isključivo među nesrpskim življem. Šuckori su imali neograničenu slobodu da se obračunavaju sa Srbima, da ih ponižavaju, pljačkaju, da im pale kuće, da skrnave i pale crkve i manastire, pa čak i da ih ubiju a da za to nikome ne polažu računa.
    - I, najzad kao stožer čitavog tog sistema za masovno istrebljenje ljudi, stvorena je mreža koncentracionih logora u BiH i Hrvatskoj (Višegrad, Doboj, Žegar kod Bihaća, Brod, Stara Gradiška. Kada su ovi postali nedovoljni niču novi logori širom Austrougarske: Turonj, Arad, Kečkemet, Komoran, pa do nadomak Beča: Šopronjek, Nežider, Telersdorf.

    Tako je po zamisli carskog Beča trebali zauvek raščistiti račune sa srpskim narodom.
    Štampa tog vremena, podanički verna Bečkom dvoru, nije se ustručavala da bez uvijanja o tome piše. Tako, list „Hrvatska“ od 3. jula 1914. „priopćava“: „Narod navješćuje Srbima borbu na život i smrt i progonstvo iz Bosne i Hercegovine“.
    Na istoj talasnoj dužini je i ljubljanski „Slovenec“. Taj list je u broju od 27. jula 1914. objavio pesmu „Bojni grom“ kojom se čitavom srpskom narodu izriče smrtna presuda:

    „S kanoni vas pozdravimo
    vsi Srbi
    dom hladen vam postavimo
    ob vrbi.“
    Ovako nahuškan „narod“ klicao je na sve strane protiv Srbije i protiv Srba. Tako su u Gornjem Karlovcu likovali: „Sad će jednom Vlahe da istrebe.“
    Iz te iracionalne mržnje posejane i brižljivo negovane od strane dvojne monarhije iznikao je i logor u Aradskoj tvrđavi kao carska i kraljevska institucija kako, uostalom i glasi njen zvanični naziv: Kaiserliches und Knigliches Internirungs Lager in Arad.

    Prema svedočenju očevidaca i preživelih logoraša, Aradski logor j bio prvi pakao. Nije slučajno poznati srpski novinar Radivoje Marković, čiji je stric stradao u kazamatima Aradske tvrđave, jedan svoj člnak posvećen ovoj Golgoti naslovio: „Ni Dante nije video pakao...“
    Sabijeni u podzemnim memljivim hodnicima gde ne dopire svetlost, internirci su se gušili u neizdrživom smradu. Usled iznuravanja glađu i nepodnošljivih životnih uslova daleko ispod svakog minimuma ljudskog opstanka , izbija epidemija pegavog tifusa, dolazi do masovnog oboljenja od tuberkloze i drugih zaraznih bolesti od čega umire dnevno po nekoliko desetina unesrećenih ljudi, žena, dece.
    Zimi, držali su ih u ledenim prostorijama, na betonskom podu od čega su im se smrzavale ruke i noge. Amputiranjem udova mnogo je logoraša, posebno maloletnih, obogaljeno.
    Mučili su ih žeđu, vezivali oko štapa i tako ukvržene tukli na mrtvo, stavljali im gvozdene okove, silovali žene.
    Jedan rumunski lekar dr Branduša, koji je bio u prilci da vidi šta se u logoru događa, zapanjen, pričao je svom prijatelju advokatu Štefanu Čičo Popu, poslaniku u mađarskom parlamentu: „Gospodine poslaniče, ovo nije logor, ovo je pakao! Prvo što sam video i upamtio to je mrtva majka sa živim detetom u naručju. To se ne da opisati“. Usled takvog tretmana samo za prvih sedam meseci, od avgusta 1914pa do marta 1915. umrlo je 1772 internirca.

    Koliko je Srba prošlo kroz pakao Aradskog logora tokom pet ratnih godina 1914-1918? Po svemu sudeći to se nikada neće tačno znati. U jednoj studiji (Nicolae Roşuţ: „Ştefan Cicio-Pop – militant pentru drepturile sociale şi naţionale şi luptător pentru unire“) objavljenoj u aradskom zborniku Ziridava broj 10, 1978, stoji između ostalog:
    „Godine 1915. poslanik Štefan Čičo Pop intervenisao je u mđarskom parlamentu i kod vlade u odbranu petnaest hiljada Srba koje je zarobila austrougarska vojska početkom rata i internirala u Aradsku tvrđavu, i kojima je pretila opasnost od potpunog istrebljenja, osobito posle izbijanja epidemije pegavog tifusa“. To je bilo stanje krajem 1915.
    Koliko od tih sužanja neće nikada dočekati slobodu? Na jednoj litiji koja se čuva u srpskoj crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Aradu zabeleženo je „Ova je litija sačinjena crkvenim dohotkom 1925. darovana u slavu Božiju i za večiti spomen 4317 Srba mučenika interniranih u Aradskom gradu, umrlih god. 1914-1918“.
    Nekoliko stotina interniranih pomrlo je od avgusta 1914. do sredine januara 1915. pokopano je na gradskom groblju „Pomenirea“. To mesto obeleženo je i danas skromnim spomenikom.
    Ono drugo internirsko groblje, iza tvrđave, na obali Moriša, gde je u masovnim grobnicama pokopano oko 4000 srpskih sužanja, već skoro 50 godina ničim nije obeleženo.
    Jedna misao ne da nam mira: da li bi se nešto slično moglo zamisliti da su žrtve pripadnici nekog drugog naroda?

    Iz knjige Aradska tvrđava – Austrougarski logor za istrebljenje Srba 1914-11918., koju su napisali autori: Božidar Panić, Sima Žarkov, Miloš Krstea i Andrej Kačora i izdate 1994. g.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    [B]
    [I]Pre 94 godine, užarenog leta 1914. u Aradu počinje hod po mukama za hiljade nedužnih ljudskih bića. Po nalogu iz Beča Aradska tvrđava postaje logor za istrbljenje Srba iz Bosne i Hercegovine i ostalih srpskih zemalja pod vlašću Habsburgovaca.
    Istrebljenj srba? Planirani genocid?

    A posle pominješ internirane ratne zarobljenike.

    Delo je veoma tendenciozno i politički motivisano, samim tim zameram mu na objektivnosti.

    Genocid zahteva sistematsko uništavanje određene grupe stanovništva na nekoj teritoriji. Ja ne znam da je na nekoj teritoriji u Austrougarskoj potpuno uništeno srpsko stanovništvo. Ratnih zločina je bilo i to niko ne može da porekne. Isto tako, zanemarivanja i mučenja ratnih zarobljenika je bilo jako puno. Da je plana za genocid bilo, Austrougarska je mogla bez problema da ga sprovede sa velikom efikasnošću, ali nije.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  3. #3

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Istrebljenj srba? Planirani genocid?

    A posle pominješ internirane ratne zarobljenike.

    Delo je veoma tendenciozno i politički motivisano, samim tim zameram mu na objektivnosti.

    Genocid zahteva sistematsko uništavanje određene grupe stanovništva na nekoj teritoriji. Ja ne znam da je na nekoj teritoriji u Austrougarskoj potpuno uništeno srpsko stanovništvo. Ratnih zločina je bilo i to niko ne može da porekne. Isto tako, zanemarivanja i mučenja ratnih zarobljenika je bilo jako puno. Da je plana za genocid bilo, Austrougarska je mogla bez problema da ga sprovede sa velikom efikasnošću, ali nije.
    Auuu,koji si ti srbomrzac...ne mogu da verujem....kako smes da ponistavas genocid i zlocine nad srpskim narodom?! Sram te bilo,(ne mogu da napisem "covece")!

  4. #4

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Istrebljenj srba? Planirani genocid?

    A posle pominješ internirane ratne zarobljenike.

    Delo je veoma tendenciozno i politički motivisano, samim tim zameram mu na objektivnosti.

    Genocid zahteva sistematsko uništavanje određene grupe stanovništva na nekoj teritoriji. Ja ne znam da je na nekoj teritoriji u Austrougarskoj potpuno uništeno srpsko stanovništvo. Ratnih zločina je bilo i to niko ne može da porekne. Isto tako, zanemarivanja i mučenja ratnih zarobljenika je bilo jako puno. Da je plana za genocid bilo, Austrougarska je mogla bez problema da ga sprovede sa velikom efikasnošću, ali nije.
    Bilo bi dobro da prvo pažljivo pročitaš tekst pa tek onda da daješ svoje mišljenje. Genocid nad Srbima (i ne samo njima) u Prvom svetskom ratu od strane Austrougarske monarhije se dogodio i to nije nikakva tajna, osim izgleda ze tebe i tebi slične. O tom genocidu i do tada neviđenim zverstvima tvoje omiljene države nad civilnim stanovništvom, odnosno nad Srbima (i ne samo njima) u tadašnjoj Austrougarskoj, ali i Srbima u Srbiji postoje izuzetno brojna istorijska literatura. Rodno mesto mijih babe i dede je sravnjeno sa zemljom (1914. g.) i pobijeno sve živo u njemu, čak i stoka. Moja baka je tada kao sedmogodišnja devojčica išla sa zbegom peške (selo joj se nalazilo u Posavini) sve do Niša... O tom genocidu govore upravo i brojni logori za internirce. Da to nisu bili logori za ratne zarobljenike govori pre svega struktura logoraša (nemali procenat žena i dece), ali i datumi osnivanja pojedinih logora, kao što je to slučaj sa logorom u Aradu, jer je osnovan pre bilo kakvih ratnih dejstava. Ta činjenica govori još nešto, a to da je postojao plan austrougarske vlade o istrebljenju Srba posebno iz pograničnih delova prema Srbiji i pre objave rata Srbiji...

    Imao sam priliku i čast da upoznam dvojicu od autura knjige iz koje sam citirao deo, ali i obišao srpsko stratište u Aradu. Aradska tvrđava je bila genocidno logor, to svi u Rumuniji znaju, kao uostalom svi dobronamerni ljudi koji misle svojom glavim, a istorografija pre svega, ma šta ljudi koji ne vole Srbe i ovu državu mislili...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Auuu,koji si ti srbomrzac...ne mogu da verujem....kako smes da ponistavas genocid i zlocine nad srpskim narodom?! Sram te bilo,(ne mogu da napisem "covece")!
    Smanji doživljaj! Smiri se... udahni duboko.. i ponovo pročitaj šta si napisao.. upitaj se - zašto si to pisao? Ne sviđa ti se šta je napisano, ne sviđa ti se onaj ko je to napisao, ili, kao treće, misliš da Sunny nema pravo. Ako je ovo treće, onda nema razloga da reaguješ takvim tonom...

    I onda:
    1. Zločin nad srpskim narodom, ili bilo kojim drugim ne može da se poništi. Međutim može da se negira. Ali ovde niko ne negira to što se desilo u Aradskoj tvrđavi. Jedino Sunny traži više objektivnosti.
    2. Stvarno,.. genocid ima definiciju. Ali ti si prvo čoveka definisao srbomrscem, pa onda govorio o genocidu. Posle optuživanja Sunny-ja za srbomrsca više nisi osećao obavezu da razmisliš da li je to uopšte genocid.
    3. Ne mogu ni ja da verujem da je iko ovde srbomrzac.
    4. Za ono u zagradi: Čoveče ne ljuti se!
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  6. #6

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Smanji doživljaj! Smiri se... udahni duboko.. i ponovo pročitaj šta si napisao.. upitaj se - zašto si to pisao? Ne sviđa ti se šta je napisano, ne sviđa ti se onaj ko je to napisao, ili, kao treće, misliš da Sunny nema pravo. Ako je ovo treće, onda nema razloga da reaguješ takvim tonom...

    I onda:
    1. Zločin nad srpskim narodom, ili bilo kojim drugim ne može da se poništi. Međutim može da se negira. Ali ovde niko ne negira to što se desilo u Aradskoj tvrđavi. Jedino Sunny traži više objektivnosti.
    2. Stvarno,.. genocid ima definiciju. Ali ti si prvo čoveka definisao srbomrscem, pa onda govorio o genocidu. Posle optuživanja Sunny-ja za srbomrsca više nisi osećao obavezu da razmisliš da li je to uopšte genocid.
    3. Ne mogu ni ja da verujem da je iko ovde srbomrzac.
    4. Za ono u zagradi: Čoveče ne ljuti se!
    Uz ponistavanje i negiranje,moze da se i umanjuje,kao sto je to Sunny i uradio...seti se samo kakva larma i propaganda se dize na one koji ponekad pokusaju da umanje broj zrtava holokausta....i odmah postaju antisemiti...zasto bi Sunny onda bio izuzetak,isti arsini za sve,i to je onda pravda!
    I vrlo sam smiren kada pisem,i blago i ostro,uvek! Moze objektivnost,ali za sve! Mozda zato i izbegavam da pisem o drugim stratistima i Srba i drugih...narocito Srebrenici.
    Americki pravosudni sistem-nema tela,nema zlocina!

  7. #7

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Prvo bih razmotrio neke pojmove.
    1. Austro-Ugarska nije bila neki region u Africi, vec drzava u Evropi sa 1000-godisnjom tradicijom, ustavom i zakonima. Jos od vremena carice Marije Terezije fon Habsburg NIKO nije mogao biti osudjen bez sudskog procesa.
    Srbija je u vreme Marije-Terezije bila udaljena otomanska provincija. Srbijanci su aktivno u vreme Karadjordja jos uvek spaljivali vestice, zapravo tek u vreme "izdajnicke" dinastije Obrenovic, tacnije Milosa, zabranjeno je spaljivanje vestica.
    U tom XIX veku, Austrija i Ugarska su bile zemlje Franca Lista, Strausa, Frojda, Betovena, Hajdna, ...
    Dok se u severnom otomanskom vilajetu jeo pasulj, peceno meso i hleb u 2-3 obroka dnevno, u Austriji, Madjarskoj i samoj Vojvodini se jelo bar 5 Puta! 3 obroka + 2 jauzna (uzine), uz escajg, bestek, postavljen astal, sa slikama na zidu. Imali smo ulice od makadama, usorene, pravougaone, cak i na selu.
    Srbi su u Austro-Ugarskoj bili jednaki sa svim gradjanima Monarhije. Nikakvog sistematskog progona NIJE bilo. Naprotiv, Srbi su kao i svi gradjani Monarhije sluzili vojsku, glasali, setali slobodno...
    2. Svaki "izvor", a to ....obično potice iz SPC-a, je sovinisticki, tendeciozan, ksenofobican, sve nasuprot jednoj HRISCANSKOJ crkvi. Sama SPC je i nastala kao nacin kontrole srbijansko- hriscanske raje od strane Otomana. Prvi patrijarh je bio brat otomanskog vezira. Ulogu SPC-a tokom ex-YU ratova smo videli, a pogotovo udvornistvo rezimu S. Milosevica.
    3. Bosna je od 1978, te 1908 bila INKORPORIRANA u pravni poredak Austro-Ugarske. To znaci da su isti zakoni i ustav vazili Becu, Budimu Beckereku, Bihacu...
    4. U aradskoj tvrdjavi su bili internirani samo zarobljeni srbijanski vojnici, posle okupacije Srbije 1915. To je i danas praksa sa RATNIM zarobljenicima. Sa njima se postupalo po svim konvencijama. To je, donekle, bio i slucaj sa zarobljenim austro-ugarskim vojnicima u Srbiji 1914-1915.
    5. U Vojvodini, tj. juznoj Ugarskoj je zivelo na stotine hiljada Srba, sem dezertera i onih koji su radili protiv ustava Monarhije niko nije stradao. Tako da teza o genocidu-pada u vodu.
    6. Tekstovi usmerni protiv Monarhije su stampani u srbijanskim novinama su pisani i pre 1914, kao sredstvo karadjordjevicke nacionalisticke propagande. Srbija je pocetkom XX veka imala cenzuru.
    Sto se tice tekstova protiv Srb(ijanac)a, oni su bili deo ratne propagande i kao takvi nisu postaojali pre 1914.
    7. Memento, ratovi si neizbezna cinjenica u ljudskoj istoriji, a svako ratno huskanje- stvaranje novih zrtava. To sto se desilo u aradskoj tvrdjavi, ubijanje albanaca na Kosovu 1912, Holokaust 1939- 1945, stradnje civila u bombardovanju 1999. JESTE za osudu, ali NE TREBA da sluzi kao poziv za nove zlocine!
    Poruku je izmenio nenad.bds, 10.11.2008 u 20:13 Razlog: Brisan deo teksta koji sadrži omalovažavanje i uvredljivu konotaciju.
    "Unius linguae uniusque moris regnum imbecile et fragile est!"
    (Szent Istvn)

  8. #8

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Felixe, na tvom avataru je slika jednog ubice- Apisa, coveka koji je sebi dao za pravo da ubije najmiroljubljiviju i drzavotvornu dinastiju u interesu druge dinastije. Apis je bio umesan u sarajevski atentat, vodio dvorski kamarilu, oterao Srbiju i svet u I svetski rat, jedan arheotip zla. Apisova sudbina nije herojska vec zlocinacka, na posletku tako je i skoncao- pred streljackim vodom svog naroda!
    "Unius linguae uniusque moris regnum imbecile et fragile est!"
    (Szent Istvn)

  9. #9

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat banatian kaže: Pogledaj poruku
    Felixe, na tvom avataru je slika jednog ubice- Apisa, coveka koji je sebi dao za pravo da ubije najmiroljubljiviju i drzavotvornu dinastiju u interesu druge dinastije. Apis je bio umesan u sarajevski atentat, vodio dvorski kamarilu, oterao Srbiju i svet u I svetski rat, jedan arheotip zla. Apisova sudbina nije herojska vec zlocinacka, na posletku tako je i skoncao- pred streljackim vodom svog naroda!
    Sve si rekao recima o "najmiroljubivijoj" dinastiji Habsburga...svi ostali komentari su izlisni....eh da procitaj knjige,malo zapamti...pa se onda vrati i pononovo napisi da je Austro-ugarska imala 1000 godisnju tradiciju...a za Apisa....moze mi se...a i volim njegovu ideologiju bas zbog toga sto si napisao i takvih kao sto si ti...
    Poruku je izmenio felix, 08.11.2008 u 13:57

  10. #10

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat banatian kaže: Pogledaj poruku
    Prvo bih razmotrio neke pojmove.
    1. Austro-Ugarska nije bila neki region u Africi, vec drzava u Evropi sa 1000-godisnjom tradicijom, ustavom i zakonima. Jos od vremena carice Marije Terezije fon Habsburg NIKO nije mogao biti osudjen bez sudskog procesa.
    Srbija je u vreme Marije-Terezije bila udaljena otomanska provincija. Srbijanci su aktivno u vreme Karadjordja jos uvek spaljivali vestice, zapravo tek u vreme "izdajnicke" dinastije Obrenovic, tacnije Milosa, zabranjeno je spaljivanje vestica.
    Za tvoju informaciju u Srbiji, kao ni u bilo kojoj pravoslavnoj zemlji nije spaljena niti jedna veštica. Na području Balkana spaljena jedna jedina i to u Zagrebu i to baš u vreme kada je tamo vladala tvoja voljena i nakaradna državna tvorevina koja se zvala Austrugarska. Međutim, ljude su spaljivani u drugom svetskom ratu baš u značajnoj meri i uz učešće pripadnika naroda koji je iznedrio Betovena i Mocarta...
    U tom XIX veku, Austrija i Ugarska su bile zemlje Franca Lista, Strausa, Frojda, Betovena, Hajdna, ...
    Dok se u severnom otomanskom vilajetu jeo pasulj, peceno meso i hleb u 2-3 obroka dnevno, u Austriji, Madjarskoj i samoj Vojvodini se jelo bar 5 Puta! 3 obroka + 2 jauzna (uzine), uz escajg, bestek, postavljen astal, sa slikama na zidu. Imali smo ulice od makadama, usorene, pravougaone, cak i na selu.
    Srbi su u Austro-Ugarskoj bili jednaki sa svim gradjanima Monarhije. Nikakvog sistematskog progona NIJE bilo. Naprotiv, Srbi su kao i svi gradjani Monarhije sluzili vojsku, glasali, setali slobodno...
    Srbi, kao i svi slavenski narodi, ali i Rumuni pa i pripadnici ostalih naroda koji nisu bili Austrijanci, ili Mađari nikada nisu bili ravnopravni građani monarhije. Čak su se i Mađari osećeli podređenima u njoj, a jasan dokaz je 1848. godina...

    A što se tiče Franca Lista, Štrausa, Frojda, Betovena i Hajdna to je tačno. Samo si zaboravio da je baš u Austriji rođen i Adolf Hitler koji je od molera (polupismenog) postao Firer i ušao u istoriju kao najveći krvnik jer je direktno kriv za smrt na desetine milona nedužnih ljudi...
    2. Svaki "izvor", a to su obicno polupismeni popovi, koji potice iz SPC-a, je sovinisticki, tendeciozan, ksenofobican, sve nasuprot jednoj HRISCANSKOJ crkvi. Sama SPC je i nastala kao nacin kontrole srbijansko- hriscanske raje od strane Otomana. Prvi patrijarh je bio brat otomanskog vezira. Ulogu SPC-a tokom ex-YU ratova smo videli, a pogotovo udvornistvo rezimu S. Milosevica.
    3. Bosna je od 1978, te 1908 bila INKORPORIRANA u pravni poredak Austro-Ugarske. To znaci da su isti zakoni i ustav vazili Becu, Budimu Beckereku, Bihacu...
    Izgleda da su tvoji izvori neko narodno predanje ili neko tajno štivo koje jedino ti imaš priliku da izučavaš kada pričaš ovakve neistine. Aneksija BiH je potpuno istorijski poznata. Ja pamtim svoje rođake i pretke koji su došli posle I. rata u ove krajeve jer su svi odreda bili dobrovoljci u srpskoj vojsci na način što su pobegli iz Austrougarskih regimenti i priključili Rusima, pa se posle prebacili u Solun na front. Ali, nisu samo njihove priče važne već brojna istorijska svedočenja. Uostalom preporučujem ti da pročitaš Dobrog vojnika Švejka, kojeg nisu pisali polupismeni srpski popovi, pa ćeš lako shvatiti suštinu Austrogarske države...
    4. U aradskoj tvrdjavi su bili internirani samo zarobljeni srbijanski vojnici, posle okupacije Srbije 1915. To je i danas praksa sa RATNIM zarobljenicima. Sa njima se postupalo po svim konvencijama. To je, donekle, bio i slucaj sa zarobljenim austro-ugarskim vojnicima u Srbiji 1914-1915.
    5. U Vojvodini, tj. juznoj Ugarskoj je zivelo na stotine hiljada Srba, sem dezertera i onih koji su radili protiv ustava Monarhije niko nije stradao. Tako da teza o genocidu-pada u vodu.
    Logor u Aradskoj tvrđavi je osnovan i počeo da radi pre početka rata. U njemu su u tom periodu listom bili civili od čega je bio znatan broj žena i dece. O tome postoje dokumenta, brojni zapisi očevidaca nesrba. Postoje imena interniraca i logoraša.
    6. Tekstovi usmerni protiv Monarhije su stampani u srbijanskim novinama su pisani i pre 1914, kao sredstvo karadjordjevicke nacionalisticke propagande. Srbija je pocetkom XX veka imala cenzuru.
    Sto se tice tekstova protiv Srb(ijanac)a, oni su bili deo ratne propagande i kao takvi nisu postaojali pre 1914.
    Ovakva romantičarska i nacional šovinistička razmišljanja se još jedino mogu čuti od pojedinih političara na Kosovu. Tako više niko bitan ni u Srbiji više ne govori. Odgovornost Austrugarske za jedan osvajački i krvavi rat sa genocidnim elementima se jednostavno ne može sakrti, jer je to svima u naučnim krugovima, i ne samo njima, odavno jasno. Svima, osim izgleda tebi. Ovo i ne pišem da bih te ubedio da promeniš mišljenje, već pišem zbog savesti i sećanja na stradale žene i decu, ali i sve ostale u Aradskoj tvrđavi, jer tvrditi suprotno što zna istorija i ceo svet jednostavno nije moralno i vređa nevine žrtve koji su na zverski način ubijeni u Aradu...
    7. Memento, ratovi si neizbezna cinjenica u ljudskoj istoriji, a svako ratno huskanje- stvaranje novih zrtava. To sto se desilo u aradskoj tvrdjavi, ubijanje albanaca na Kosovu 1912, Holokaust 1939- 1945, stradnje civila u bombardovanju 1999. JESTE za osudu, ali NE TREBA da sluzi kao poziv za nove zlocine!
    Tačno da ne treba nikada više da dođe do rata. A zar ne misliš da ti svojim nepriznavanjem zločina koji su se zaista dogodili i koji su više nego dokazani, a istovremenom ispoljavanjem mržnje prema Srbima i glorifikovanjem država koje su u dva navrata vršili genocid nad Srbima, ali i ostalima narodima,upravo doprinosiš tome...
    Poruku je izmenio memento, 08.11.2008 u 14:24 Razlog: slovne greške
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Sve si rekao recima o "najmiroljubivijoj" dinastiji Habsburga...svi ostali komentari su izlisni....eh da procitaj knjige,malo zapamti...pa se onda vrati i pononovo napisi da je Austro-ugarska imala 1000 godisnju tradiciju...
    Moj posao je citanje knjiga, a ti za pocetak procitaj:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Habsburg
    Prvi spomenuti pisani izvor o dinastiji Habsburg je o Guntropu Bogatasu iz 10 veka.
    Austrija je nosila rang marke (vojvodstva) jos od 996 n.e. za vreme dinastije Babenberga.
    Madjari su jos 1000 god. n.e dobili nezavisnost i krunu od Vizantije, za razliku od Srbije, koja svoju srednjovekovnu istoriju pocinje kao katolicka tj. papska kreacija.
    Svoju nezavisnost 1878. duguje Srbija samo austrijskom caru Franji Josipu fon Habsburgu i jednom Madjaru- grofu Djuli Andrasiju.
    1526. se stvorena personalnom unijom zajednicka drzava Madjara, Austrijanaca (Nemaca), Ceha, itd. Kompromisom od 1867. je i zvanicno dobila naziv koji ce trajati do 1918. Sve drzave koje su sacinjavale Dualisticku monarhiju i dan-danas postoje, vezane kulturnim i mentalitetskim vezama.
    A gde ja danas Srbija?!
    "Unius linguae uniusque moris regnum imbecile et fragile est!"
    (Szent Istvn)

  12. #12

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat banatian kaže: Pogledaj poruku
    Moj posao je citanje knjiga, a ti za pocetak procitaj:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Habsburg
    Prvi spomenuti pisani izvor o dinastiji Habsburg je o Guntropu Bogatasu iz 10 veka.
    Austrija je nosila rang marke (vojvodstva) jos od 996 n.e. za vreme dinastije Babenberga.
    Madjari su jos 1000 god. n.e dobili nezavisnost i krunu od Vizantije, za razliku od Srbije, koja svoju srednjovekovnu istoriju pocinje kao katolicka tj. papska kreacija.
    Svoju nezavisnost 1878. duguje Srbija samo austrijskom caru Franji Josipu fon Habsburgu i jednom Madjaru- grofu Djuli Andrasiju.
    1526. se stvorena personalnom unijom zajednicka drzava Madjara, Austrijanaca (Nemaca), Ceha, itd. Kompromisom od 1867. je i zvanicno dobila naziv koji ce trajati do 1918. Sve drzave koje su sacinjavale Dualisticku monarhiju i dan-danas postoje, vezane kulturnim i mentalitetskim vezama.
    A gde ja danas Srbija?!
    Ali to nije Austro-ugarska,...i nije carevina...i nije dinastija Habsburga....i mani mme wikipedie,namerno sam na hrvatskom izdanju svasta pisao i cekao da vidim da li ce neko primetiti...eto kakvom se ti "knjigom" sluzis..knjiga je od papira,nije to monitor......A vec sam naveo odakle je poreklom porodica Andrasy....od Andrejasa Mrnjavcevica,kastelana Vilagosa i Debrecina...ja inace OBOZAVAM austrougarsku kulturu...ali vec ti je , u postu ,ispod odgovoreno sta je jos ta drzava iznedrila...
    a zasto onda nije nazvana Austro-cesko-ugarska monarhija...i kazes posao ti je knjiga,kao i cela drzava,amaterizam na svakom mestu....Srbija papska kreacija???!!!!...ovo je tema o stradanju Srba (vojnika i civila) u Aradskoj tvrdjavi,a ne doprinosu Austro-ugarske monarhije ljudskoj civilizaciji,koji je velik sa bilo kog stanovista da gledamo....otvori temu o Habzurzima,pa da se raspisemo....
    Poruku je izmenio Mish, 09.11.2008 u 19:59 Razlog: bez vredjanja, molim

  13. #13

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Ali to nije Austro-ugarska,...i nije carevina...i nije dinastija Habsburga....i mani mme wikipedie,namerno sam na hrvatskom izdanju svasta pisao i cekao da vidim da li ce neko primetiti...eto kakvom se ti "knjigom" sluzis..knjiga je od papira,nije to monitor......A vec sam naveo odakle je poreklom porodica Andrasy....od Andrejasa Mrnjavcevica,kastelana Vilagosa i Debrecina...ja inace OBOZAVAM austrougarsku kulturu...ali vec ti je , u postu ,ispod odgovoreno sta je jos ta drzava iznedrila...
    a zasto onda nije nazvana Austro-cesko-ugarska monarhija...i kazes posao ti je knjiga,kao i cela drzava,amaterizam na svakom mestu....Srbija papska kreacija???!!!!....eh,da...ovo je tema o stradanju Srba (vojnika i civila) u Aradskoj tvrdjavi,a ne doprinosu Austro-ugarske monarhije ljudskoj civilizaciji,koji je velik sa bilo kog stanovista da gledamo....otvori temu o Habzurzima,pa da se raspisemo....
    Cisto ne verujem da si procitao bar 1 knjigu o dinastiji Habsburg, jer da jesi, znao bi da:
    Kaiser= Raich, ali onaj Sanctum imperium romanorum
    Habsburg= Austrija- (i) Ugarska
    Bar sto se tice istorije.
    Austrija i Ugarska su postojale pre Kompromisa 1867, zapravo tek je Kompromis i stvorio od te dve kraljevinu i imperiju.
    Ta drzava Austrija (i)- Ugarska je iznedrila i sacuvala Srbe, njihov identitet, religiju, kulturu.
    Sto se tice celine naziva, zato sto Monarhija nikad nije bila unitaristicka, vec ju je vezivala PERSONALNA unija, Habsburg= car Austrije+ kralj Madjarske+ kralj Bohemije (Ceske)+ vojvoda Toskane+ vojvoda Burgundije,+...
    Svaka od ovih kraljevina i vojvodstva je imala svoj parlament i plemstvo.
    Kompromis je bio izmedju Austrije i Ugarske, a ne izmedju Austrije i Ceske.
    Od koga je Srbija dobila nezavisnost tj. krunu 1217? Da li ti je pri tom jasno da je pri tom aktu primalac krune morao priznavati suprematiju Rimske kurije? I verovatno sam bio katolik!
    Ko je Srbiji 1878. dao nezavisnost? Rusija?! Ni slucajno! Rusija je tada podrzavala Bugare, a Austrijanci tj Habsburgovci- Srbiju. Imas memoare tog istog "Srbina" Andrassy-ja pa procitaj malo o diplomatiji Austro-Ugarske.
    A "stradanje Srba" je cista propaganda ksenofobicnih nacionalista koji u svakom kutku istorije vide zaveru protiv Srba i srBstva, ovih dana bice i zakonom zabranjeni...
    Poruku je izmenio Mish, 09.11.2008 u 20:00 Razlog: korekcija citata
    "Unius linguae uniusque moris regnum imbecile et fragile est!"
    (Szent Istvn)

  14. #14

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat banatian kaže: Pogledaj poruku
    Cisto ne verujem da si procitao bar 1 knjigu o dinastiji Habsburg, jer da jesi, znao bi da:
    Kaiser= Raich, ali onaj Sanctum imperium romanorum
    Habsburg= Austrija- (i) Ugarska
    Bar sto se tice istorije.
    Austrija i Ugarska su postojale pre Kompromisa 1867, zapravo tek je Kompromis i stvorio od te dve kraljevinu i imperiju.
    Ta drzava Austrija (i)- Ugarska je iznedrila i sacuvala Srbe, njihov identitet, religiju, kulturu.
    Sto se tice celine naziva, zato sto Monarhija nikad nije bila unitaristicka, vec ju je vezivala PERSONALNA unija, Habsburg= car Austrije+ kralj Madjarske+ kralj Bohemije (Ceske)+ vojvoda Toskane+ vojvoda Burgundije,+...
    Svaka od ovih kraljevina i vojvodstva je imala svoj parlament i plemstvo.
    Kompromis je bio izmedju Austrije i Ugarske, a ne izmedju Austrije i Ceske.
    Od koga je Srbija dobila nezavisnost tj. krunu 1217? Da li ti je pri tom jasno da je pri tom aktu primalac krune morao priznavati suprematiju Rimske kurije? I verovatno sam bio katolik!
    Ko je Srbiji 1878. dao nezavisnost? Rusija?! Ni slucajno! Rusija je tada podrzavala Bugare, a Austrijanci tj Habsburgovci- Srbiju. Imas memoare tog istog "Srbina" Andrassy-ja pa procitaj malo o diplomatiji Austro-Ugarske.
    A "stradanje Srba" je cista propaganda ksenofobicnih nacionalista koji u svakom kutku istorije vide zaveru protiv Srba i srBstva, ovih dana bice i zakonom zabranjeni...
    Nije bitno da li je kralj Stefan I bio katolik ili ne...mada ne znam kako je to mogao biti bas u trenutku kada je Sveti Sava ucvrscivao Pravoslavlje na prostorima Srbije...ali ti si naveo da je Srbija bila papska "kreacija"...kao da nije imala neku drzavnu organizaciju i pre toga...a zaboravljas dve dinastije pre Nemanjica (one istorijski potvrdjene) Visevica i Vojislavljevica....Visevici su dobili nezavisnost od Vizantije,a Vojislavljevici su je sami izborili i isto im je papa poslao krunu...kao i Madjarima,jer vizantijski car nije mogao da deli kraljevske titule vec samo despotske,sevastokratorske,kaesarske...jer nisu priznavali termin "kralj"....nisam ja rekao da Austrija nije bila carevina,vec da to nije bila u X veku (kao sto si i sam naveo u prethodnom postu)....koliko se meni cini da je Srbija dobila savremenu nezavisnost tek sultanovim hatiserifom,a ne dozvolom Austro-ugarske,koja se tome cak i protivila.... stradanje Srba negiras (znaci negiras i Jasenovac)...i to ce kao ovih dana da zakonom zabrane???!!!...i rekoh ti,otvori temu o Habsburzima,pa da se ja i ti raspisemo...ovako nemam volje da odgovaram jednom nacional-socijalisti....ja sam ipak "samo" nacionalista i ponosim se tim...i mozes da laprdas koliko ti mje volja po forumima,ne vredi ti...istina je malo drugacija....Vojvodina je Srpska...
    Poruku je izmenio Mish, 09.11.2008 u 20:01 Razlog: bez vredjanja, molim

  15. #15

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    1. Tema je Aradska tvrđava - stratište Srba. Držite se teme jer će svi off-topic postovi biti obrisani. A slobodno otvorite novu temu o Habsburgovcima, istoriji Srbije, nacionalizmu, socijal-nacionalizmu....
    2. Uvrede su obrisane. I sva naredna vređanja će biti brisana, s tim da će uslediti i upozorenja malo drugačija od ovih koje ovde pišem.

    Nadam se argumentovanoj i civilizovanoj raspravi o Aradskoj tvrđavi - stratištu Srba.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Oružane snage Kosova još nisu opasni za Srba
    Autor Kardaxos u forumu Politika
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 04.11.2019, 13:40
  2. 56,8% Srba nikad nije selo za računar
    Autor Necromancer u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 12.10.2017, 13:06
  3. Kult mrtvih kod Srba
    Autor zmax u forumu Religija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 23.08.2009, 00:04
  4. Naseljavanje Srba na Balkan
    Autor kolle u forumu Istorija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 17.08.2007, 09:51
  5. Pismenost u Srba
    Autor sussi u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •