Aradska tvrđava - stratište Srba - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 21 od ukupno 21
  1. #16

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Nije bitno da li je kralj Stefan I bio katolik ili ne...mada ne znam kako je to mogao biti bas u trenutku kada je Sveti Sava ucvrscivao Pravoslavlje na prostorima Srbije...ali ti si naveo da je Srbija bila papska "kreacija"...kao da nije imala neku drzavnu organizaciju i pre toga...a zaboravljas dve dinastije pre Nemanjica (one istorijski potvrdjene) Visevica i Vojislavljevica....Visevici su dobili nezavisnost od Vizantije,a Vojislavljevici su je sami izborili i isto im je papa poslao krunu...kao i Madjarima,jer vizantijski car nije mogao da deli kraljevske titule vec samo despotske,sevastokratorske,kaesarske...jer nisu priznavali termin "kralj"....nisam ja rekao da Austrija nije bila carevina,vec da to nije bila u X veku (kao sto si i sam naveo u prethodnom postu)....koliko se meni cini da je Srbija dobila savremenu nezavisnost tek sultanovim hatiserifom,a ne dozvolom Austro-ugarske,koja se tome cak i protivila.... stradanje Srba negiras (znaci negiras i Jasenovac)...i to ce kao ovih dana da zakonom zabrane???!!!...i rekoh ti,otvori temu o Habsburzima,pa da se ja i ti raspisemo...ovako nemam volje da odgovaram jednom nacional-socijalisti....ja sam ipak "samo" nacionalista i ponosim se tim...i mozes da laprdas koliko ti mje volja po forumima,ne vredi ti...istina je malo drugacija....Vojvodina je Srpska...
    Vojvodina NIJE samo srpska, niti beogradska, vec je Vojvodina svih nas koji ovde zivimo, a ne delimo ljude na nacije i vere!
    Cela ova prica o aradskoj tvrdjavi, ubijanju i izgladnjivanju zena i dece me dodseca na onu o Sarajevu iz 1990-tih, prilikom 1000-dnevne opsade od strane Mladicevih i Karadzicevih "herojskih" trupa, kada su toboz zivotinje u zooloskom vrtu bile hranjene zivom srpskom decom.
    Uvek je lakse pokupiti sentimente nad decom, kao sto i ovih dana "Naprednjaci" koriste dete- devojcicu na svojim bilbordima u politicko- propagandne svrhe.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 10.11.2008 u 20:10 Razlog: Brisan deo teksta neprimeren civilizovanoj diskusiji
    "Unius linguae uniusque moris regnum imbecile et fragile est!"
    (Szent Istvn)

  2. #17

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat banatian kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Cela ova prica o aradskoj tvrdjavi, ubijanju i izgladnjivanju zena i dece me dodseca na onu o Sarajevu iz 1990-tih, prilikom 1000-dnevne opsade od strane Mladicevih i Karadzicevih "herojskih" trupa, kada su toboz zivotinje u zooloskom vrtu bile hranjene zivom srpskom decom.
    Uvek je lakse pokupiti sentimente nad decom, kao sto i ovih dana "Naprednjaci" koriste dete- devojcicu na svojim bilbordima u politicko- propagandne svrhe.
    Ova priča može podsećati različito različiti ljude. Ova priča je istinita, a u tom smislu sam naveo i izvore za nju. Mene, recim, ona neodoljivo podseća na Mathauzen kao neki logičan, da ne kažem zakoniti, nastavak Aradske tvrđave i zločina nad nevinim ljudima koji su se tamo događali ...

    Pokušaji da pominjanjem Mladića, Karadžića i ostalih nesuvislosti na ovoj temu kako bi se zatamnili zločini Austrugarske monarhaje u I. sv. ratu su zaista nemoralni, jer vređaju mrtve koji su na neljudski način ubijeni u Aradskoj tvrđavi, ko i njihove rođake, ali i uspomenu na njih. Ako misliš da nešto od ovoga nije tačno, molim lepo. Iznesi argumente, izvore i negiranje zliočina koji su se dogodili u Aradskoj tvrđavi. Tvoje vređanje Srba više govori o tebi samom nego o njima
    Poruku je izmenio nenad.bds, 10.11.2008 u 20:08 Razlog: Brisani iz citata i teksta koji ih pominje delovi neprimereni i suprotni upozorenju koje je dala Mish
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #18

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Nije problem pominjanje zločina Austrougarske i I sv ratu, ili bilo koje druge strane. Nije problem ni pominjanje Aradske tvrđave ili dešavanja u njoj.
    Problem je konotacija u kojoj se u našem društvu pominju zločini druge strane i njihova karakterizacija.
    Po meni, ni jedna žrtva, pa makar ne bila nevina, nije opravdana. Rat, i zločini koji su sastavni deo rata su potpuno neopravdana. No, Mahanje svojim žrtvama i relativizovanje tuđih je prihvaćeni obrazac u našem društvu, a verujem, i u svim ostalim.
    Ako se pominje Aradska tvrđava, koja se ovde u naslovu poistovećije samo kao stratište Srba, treba onda biti pošten i pomenuti da je Aradska tvrđava bila stratište i Srba, a li i drugih. U mađarskoj istoriji je Arad poznat i kao mesto pogubljenja 13 "aradskih mučenka", među kojima su i Kiš Erne bogati vlastelin iz Elemira, koji je sahranjen u elemirskoj crkvi, kao i Vilmoš Lazar koji je rođen u Velikom Bečkereku, vođa mađarske revolucije protiv Habsburške monarhije. 6. oktobar je nacionalni praznik u Mađarskoj.
    Dakle, mogao bi neko da postavi temu Aradska tvrđava - stratište Mađara sa istim pravom sa kojim se pominje i kao stratište Srba. To što je u Banatu mađarsku vojsku predvodio general Erne Kiš, zajedno sa Jovanom Damjanićem, i imao uspeha u bitkama prtiv srpske vojske kod Perleza, Pančeva, Bašaida itd., ne menja na značaju. Uzgred, srpska vojska se borila na strani bečkog dvora, u slavu Habsburške monarhije.
    No, potrebno je naglasiti da se često ovakve epizode (stradanje u Aradskoj Tvrđavi) se koristi za pravdanje kasnijih zločina, poput onih koje su isplanirali i sproveli ljudi poput Mladića i Karadžića. Zato njihovo pominjanje nije bez veze.
    Stvari koje se slanjaju od očiju su da i sa druge strane stoje ljudi, da se mnogo šta idealizuje, da pobednici pišu istoriju, a da se činjenicama puno manipuliše i zloupotrebljava, da se daju paušalne ocene.

    Da pomenem samo najveće žrtve je Beograd u II sv ratu imao u toku oslobađanja i bombardovanja saveznika. Crvena armija je silovala i ubijala redom po Vojvodini, a kasnije su im podizani spomenici. Partija je kasnije otimala decu - rezultate silovanja, i ubijala ih na seoskim đubrištima, a mi još slavimo te dane. Srpska vojska je donela oslobodjenje Srbima, ali ne i ostalima, kojih je bilo preko 50% u Vojvodini. Bombardovanje sa najviše civilnih žrtava u WWII u Evropi su uradili saveznici nad Hanoverom. Atomska bomba je najveći genocid u istoriji i bačena je sa"naše" strane. Mnogo stvari ima koje su sakrivene ili su podložne tumačenjima. Zato, pažljivo sa ocenama genocida i prozivanjem drugih za mržnju prema sebi.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  4. #19

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Nije problem pominjanje zločina Austrougarske i I sv ratu, ili bilo koje druge strane. Nije problem ni pominjanje Aradske tvrđave ili dešavanja u njoj.
    Problem je konotacija u kojoj se u našem društvu pominju zločini druge strane i njihova karakterizacija.
    Po meni, ni jedna žrtva, pa makar ne bila nevina, nije opravdana. Rat, i zločini koji su sastavni deo rata su potpuno neopravdana. No, Mahanje svojim žrtvama i relativizovanje tuđih je prihvaćeni obrazac u našem društvu, a verujem, i u svim ostalim.
    U uvodnom postu ove teme je sve objašnjeno. Ove godine je devedesetogodišnjca od kako je Aradska tvrđava prestala biti logor za Srbe u I. sv. ratu. Ova tema je sećanje na taj događaj, što ne znači da je i jedini u burnoj istoriji Arada, nejegove tvrđave, pa i šire i da su na pomenutoj lokaciji stradali samo Srbi. Znači uspemana i podsećanje na žrtve u jednom konkretnom događaju je tema ove teme.
    Ako se pominje Aradska tvrđava, koja se ovde u naslovu poistovećije samo kao stratište Srba, treba onda biti pošten i pomenuti da je Aradska tvrđava bila stratište i Srba, a li i drugih. U mađarskoj istoriji je Arad poznat i kao mesto pogubljenja 13 "aradskih mučenka", među kojima su i Kiš Erne bogati vlastelin iz Elemira, koji je sahranjen u elemirskoj crkvi, kao i Vilmoš Lazar koji je rođen u Velikom Bečkereku, vođa mađarske revolucije protiv Habsburške monarhije. 6. oktobar je nacionalni praznik u Mađarskoj.
    Dakle, mogao bi neko da postavi temu Aradska tvrđava - stratište Mađara sa istim pravom sa kojim se pominje i kao stratište Srba. To što je u Banatu mađarsku vojsku predvodio general Erne Kiš, zajedno sa Jovanom Damjanićem, i imao uspeha u bitkama prtiv srpske vojske kod Perleza, Pančeva, Bašaida itd., ne menja na značaju. Uzgred, srpska vojska se borila na strani bečkog dvora, u slavu Habsburške monarhije.
    No, potrebno je naglasiti da se često ovakve epizode (stradanje u Aradskoj Tvrđavi) se koristi za pravdanje kasnijih zločina, poput onih koje su isplanirali i sproveli ljudi poput Mladića i Karadžića. Zato njihovo pominjanje nije bez veze.
    Niko nikom ne brani da se bavi i drugim istorijskim događajima vezanim za ove prostore, pa i tim koje navodiš. Što se men tiče postavi temu koju god hoćeš i kako hoćeš.
    To što ti misliš da nije bez veze pominjati Maldića i Karadžića na ovoj temi, ja opet smatram de to nema smisla, jer uvek možeš otvoriti temu o njima i njihovim postupcima. Ali to su stavovi i mišljenja i to je shvatljivo. Međutim, tema o stradalim Srbima u Aradskoj tvrđavi nije stav niti mišljenje, ona je činjenica.
    Stvari koje se slanjaju od očiju su da i sa druge strane stoje ljudi, da se mnogo šta idealizuje, da pobednici pišu istoriju, a da se činjenicama puno manipuliše i zloupotrebljava, da se daju paušalne ocene.
    Tačno. Baš me interesuje koliko je članova ovo foruma, uključujući i tebe, znalo za funkciju Aradske tvrđave u I. ratu dok ja nisam postavio ovu temu.

    Da pomenem samo najveće žrtve je Beograd u II sv ratu imao u toku oslobađanja i bombardovanja saveznika. Crvena armija je silovala i ubijala redom po Vojvodini, a kasnije su im podizani spomenici. Partija je kasnije otimala decu - rezultate silovanja, i ubijala ih na seoskim đubrištima, a mi još slavimo te dane. Srpska vojska je donela oslobodjenje Srbima, ali ne i ostalima, kojih je bilo preko 50% u Vojvodini. Bombardovanje sa najviše civilnih žrtava u WWII u Evropi su uradili saveznici nad Hanoverom. Atomska bomba je najveći genocid u istoriji i bačena je sa"naše" strane.
    Sve ovo je u visokom procentu tačno, ili potpuno tačno. Međutim sve to nema veze sa stradanjem Srba u Aradskoj tvrđavi u I. ratu. Ne vidim zašto ti te činjenice smetaju. One su potpuno dokazane i ne samo na primeru Aradske tvrđave. Uostalom, ja sam bio tamo. Bio sam na groblju, razgovarao sa autorima knjige, kao i drugim osobama iz Arada, Temišvara i okoline među kojima je bilo i dosta Rumuna. I svi oni znaju da je Aradska tvrđava bila stratište Srba u I. sv. Ili ti imaš podatke da Austrougarska nije vešala Srbe, svoje podanike, u pograničnim područjima i pre samog početka rata, kao i da u tvrđavi u Aradu nije bilo civila, žene i dece koji su mučeni, izgladnjivani, batinani i ubijani...

    Mnogo stvari ima koje su sakrivene ili su podložne tumačenjima. Zato, pažljivo sa ocenama genocida i prozivanjem drugih za mržnju prema sebi.
    Tačno je da je bilo i da ima dosta stvari koje su skrivane i koje se i dan danas kriju. Je ne znam kako ih ti tumačiš, ali naslov teme je prepisani naslov pominjane knjige, koja je izdata u Rumuniji i pisana od grupe autora koje je imala svu pomoć rumunske države u tome. Dakle, ocene i dokazi o genocidnosti Austrogurske države u I. ratu izgleda jedino ne priznaju pojedini fanovi te države koju brojni istoričari, što nije nikakva tajna, naziviju i Tamnicom naroda.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #20

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Dakle, ocene i dokazi o genocidnosti Austrogurske države u I. ratu izgleda jedino ne priznaju pojedini fanovi te države koju brojni istoričari, što nije nikakva tajna, naziviju i Tamnicom naroda.
    Da se ne bi pretvorilo u polemiku, neću odgovarati na kompletan tekst. Nadam se da si razumeo, a nadam se i ostali čitaoci na šta sam želeo da skrenem pažnju. Prokometarisaću samo kraj tvog teksta.
    Tamnica naroda, omiljeni naziv za Austrougarsku, možda ne odslikava pravo stanje u toj državi. Kao što se zna ta država je omogućila očuvanje i razvoj srpske kulture i mnogih drugih. U njoj su živeli i radili najcenjeniji srpski prosvetitelji i umetnici, razvijala se inteligencija i obrazovanje. Germanske države su više doprinele stvaranju srpske države od precenjene Rusije. Treba se setiti da i Jugoslaviju danas nazivaju Tamnicom naroda. Zemlju koja je doživela u nekim aspektima sličnu sudbinu. Jedni je mrze i osuđuju, a drugi je nostalgično podižu u nebesa. Ako probaš da navedeš i jednu državu koja nije činila na ove ili one načine zločine, verujem, nećeš je naći. A malo koja to priznaje.
    I sad se vraćam na zlosrećnu tvrđavu. Tvrdnji genocida treba prići sa velikim oprezom, jer nije mi poznato da je bilo sistematskog uništavanja srpskog stanovništva na nekoj teritoriji. U tvrđavi jesu zatvarani, mučeni i ubijani. To je mesto egzekucije. No, genocid se radi na nekoj teritoriji, a ne i u tvrđavi. Koliko je ljudi pomrlo u kazamatima Srbije, koliko ih je pobijeno u gušenjima buna? Da li bi to trebalo okarakterisati kao genocid. Iz Srbije su za vreme WWII nestali Jevreji - genocid. Iz Srbije su posle WWII nestali Nemci - genocid. Da ne pričamo o ustašama, i sl. Srebrenica i Kosovo su rpiče koje još bole i još uve se ne može tvrditi da je bilo ili nije genocida, pogotovo zato što smo svi emotivno umešani.
    Od četiri moje pradede, sva četvorica si bili u Austrugarskoj. Neki su i prešli na srpsku stranu - solunski dobrovoljci. No, nikad u porodici nisam čuo da se loše govori o austrougarskoj. Naprotiv, priča se najbolje. Priča se o tadašnjoj kulturi, životu,... A o vlasti - pa pisari su bili isti, bili oni carski ili kasnije kraljevski. Pendrek isto boli bez obzira koje je boje.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  6. #21

    Odgovor: Aradska tvrđava - stratište Srba

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Da se ne bi pretvorilo u polemiku, neću odgovarati na kompletan tekst. Nadam se da si razumeo, a nadam se i ostali čitaoci na šta sam želeo da skrenem pažnju. Prokometarisaću samo kraj tvog teksta.
    Tamnica naroda, omiljeni naziv za Austrougarsku, možda ne odslikava pravo stanje u toj državi. Kao što se zna ta država je omogućila očuvanje i razvoj srpske kulture i mnogih drugih. U njoj su živeli i radili najcenjeniji srpski prosvetitelji i umetnici, razvijala se inteligencija i obrazovanje. Germanske države su više doprinele stvaranju srpske države od precenjene Rusije. Treba se setiti da i Jugoslaviju danas nazivaju Tamnicom naroda. Zemlju koja je doživela u nekim aspektima sličnu sudbinu. Jedni je mrze i osuđuju, a drugi je nostalgično podižu u nebesa. Ako probaš da navedeš i jednu državu koja nije činila na ove ili one načine zločine, verujem, nećeš je naći. A malo koja to priznaje.
    I sad se vraćam na zlosrećnu tvrđavu. Tvrdnji genocida treba prići sa velikim oprezom, jer nije mi poznato da je bilo sistematskog uništavanja srpskog stanovništva na nekoj teritoriji. U tvrđavi jesu zatvarani, mučeni i ubijani. To je mesto egzekucije. No, genocid se radi na nekoj teritoriji, a ne i u tvrđavi. Koliko je ljudi pomrlo u kazamatima Srbije, koliko ih je pobijeno u gušenjima buna? Da li bi to trebalo okarakterisati kao genocid. Iz Srbije su za vreme WWII nestali Jevreji - genocid. Iz Srbije su posle WWII nestali Nemci - genocid. Da ne pričamo o ustašama, i sl. Srebrenica i Kosovo su rpiče koje još bole i još uve se ne može tvrditi da je bilo ili nije genocida, pogotovo zato što smo svi emotivno umešani.
    Od četiri moje pradede, sva četvorica si bili u Austrugarskoj. Neki su i prešli na srpsku stranu - solunski dobrovoljci. No, nikad u porodici nisam čuo da se loše govori o austrougarskoj. Naprotiv, priča se najbolje. Priča se o tadašnjoj kulturi, životu,... A o vlasti - pa pisari su bili isti, bili oni carski ili kasnije kraljevski. Pendrek isto boli bez obzira koje je boje.
    Kao prvo, to sto su u toj tvrdjavi bili smesteni Srbi, ne znaci da nisu bili lopovi i ubice. To postoji u svim narodima.
    Poznato je da je za vreme I sv. rata bilo mesto za internirane Srbe iz Bosne i Hercegovine koji su radili protiv ustava i zakona Monarhije (Bosna i Hercegovina je od 1908. pravna integrisana u Austro- Ugarsku). Takva sudbina ceka i Srbe danas u Srbiji, koji se ogrese o zakone. Poznato je i da su srpski zarobljeni vojnici bili smesteni u vise tvrdjava u monarhiji, razlog je u broju. Naime, od ofanzive 1915. predao se veliki broj srpskih vojnika, nije se radilo o 100-200 vec o hiljadama, njih je, kao ratne zarobljenike, trebalo negde i smestiti. Tvrdjave Vobanovog sistema Monarhije su imale smestajnih kapaciteta (npr. Petrovaradinska tvrdjava je mogla primiti oko 25000 ljudi). Drugo pitanje je bio kvalitiet smestaja. Prilike su naterale da ratni zarobljenici, zbog konvencije o istima, negde smeste. Takva, Vobanova, kazamatska utvrdjenja se odlikuju podzemnim hodnicima i prostorijama i nisu za duzi smestaj zbog vlage, sluze za takticko povlacenje unutar sigurne zone. Namera vlasti Monarhije nije bila da izvrse genocid vec da ih zatvore,kao i u svakom ratu. O srbijanskim zatvorima i da ne pricamo, ali u to vreme je aradska tvrdjava bila hotel sa 4 zvezdice u poredjenju sa njima.
    Tortura je bila zabranjena jos od vremena carice Marije Terezije.
    Nikada u istoriji Austro-Ugarske nije bilo genocida nad Srbima ili bilo kojim drugim narodima. Da je bilo tako, u Vojvodini 1880. ne bilo 416,116 Srba, 1900. 483,176, a 1921. 526,134 Srba. Da ne zaboravimo da je tomom Velike seobe iz 1690. doslo 120,000 Srba. Za dva veka- broj se povecao vise od 4 puta!!!
    Srbi su jedino bili slobodni da rade, pisu, uce u toj "tamnici naroda". Ceo intelektualni korpus buduce Srbije se obrazovao i nastao u toj "tamnici naroda". Srbijanci, tada neobrazovani, su srpske ucitelje iz Monarhije podrugljivo zvali Nemackarima.
    Izraz "tamnica naroda" je nastao upravo kada su Rusi osvajali knezevine i teritorije prema Bosforu, kao neprijateljska propaganda. Danas vidima, zapravo, da je Rusija tamnicila narode.
    "Unius linguae uniusque moris regnum imbecile et fragile est!"
    (Szent Istvn)

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Oružane snage Kosova još nisu opasni za Srba
    Autor Kardaxos u forumu Politika
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 04.11.2019, 13:40
  2. 56,8% Srba nikad nije selo za računar
    Autor Necromancer u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 12.10.2017, 13:06
  3. Kult mrtvih kod Srba
    Autor zmax u forumu Religija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 23.08.2009, 00:04
  4. Naseljavanje Srba na Balkan
    Autor kolle u forumu Istorija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 17.08.2007, 09:51
  5. Pismenost u Srba
    Autor sussi u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •