Banksy


jedni ga gotive, drugi ga ne podnose.. ja spadam u one prve

ne zna se mnogo o njemu, s obzirom da je dugo krio svoj identitet i radove stvarao da ga niko ne vidi..

Banksi je svjetski poznat umjetnik, Bristolski grafiter chiji je umjetnichki rad chesto povezan sa politikom i sadrzhi dozu crnog humora. Njegovi umjetnichki radovi se najcheshce pojavljuju u Londonu, ali i u drugim gradovima sveta..

Banksy -- official site



wikipedija kazhe sljedece o njemu:

Banksijevi stencili su često specifični i sadrže različite slike ponekad kombinovane sa sloganima. Poruka je obično antiratna, antikapitalistička, antiestablišmentska ili slobodarska. Česte teme su životinje kao što su majmuni i pacovi (pogledaj levo), policajci, vojnici, deca i stariji ljudi. Banksi takođe pravi nalepnice (The Neighbourhood Watch subvert) i skulpture (The murdered phonebox).

2003. godine u emisiji 'Turf War', održanoj u skladištu, crtao je na životinjama. Iako je RSPCA proglasio uslove odgovarajućim, aktivistkinja za zaštitu prava životinja zavezala se za šine u znak protesta.[2]

Godine 2006. Banksi je održao izložbu pod imenom Barely Legalu Los Anđelesu .

Istaknuti umetnički podvizi:
* U Londonskom Zoo−vrtu - popeo se u kavez sa pingvinima i nacrtao 'We're bored of fish' slovima visokim 2 metra.
* U Bristolskom Zoo−vrtu - ostavio je poruku 'Keeper smells - Boring Boring Boring' u kavezu sa slonovima.
* U martu 2005 - postavio je svoje radove u Muzej savremene umetnosti, Metropoliten Muzej umetnosti, Bruklinski Muzej, i Američki prirodnjački muzej u Njujorku. [3]
* Postavio je svoju sliku u Londonsku Tejt galeriju .
* U maju 2005. Banksijeva verzija primitivne pećinske slike koja prikazuje ljudsku figuru koja lovi dok gura kolica za kupovinu je pronađena kako visi u Britanskom muzeju. Posle otkrića, muzej je to delo dodao stalnoj postavci.[4]
* U junu 2006, Banksi je stencilovao golog čoveka kako visi iz spavaće sobeu centru Bristola, Engleska. Slika je izazvala malo kontroverzi, a bristolska opština je ostavila stanovnicima da odluče da li će stencil ostati ili ne. [5] After an internet discussion in which 97% (all but 6 people) supported the stencil, the city council decided it would be left on the building. [5]

* U avgustu/septembru 2006, Banksi je zamenio oko 500 kopija debi albuma Paris Hilton, u 48 različitih britanskih prodavnica ploča sa njegovim omotom i remiksima koje je uradio Danger Mouse. Pesmama su dati nazivi kao ,,Zbog čega sam poznata?", ,,Šta sam uradila?" i ,,Za šta ja služim?". Nekoliko CD-ova je kupljeno pre nego što su ih prodavnice povukle. Neki su kasnije prodati za 750 na online aukcijama. Omot je prikazivao obrađene slike Paris Hilton na kojima je ona prikazana u toplesu. Ostale slike je prikazuju sa psećim glavama umesto njene.

najnoviji rad nashao se u Njujorku, na Brodveju.. ogroman pacov sa sloganom "Let them eat crack"




druga stvar koju je uradio u Njujorku je

Pet store

to moram da pogledam, jerbo izgleda odlichno, tipichno Banksy