Celibat, apstinencija i religija
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14
  1. #1

    Celibat, apstinencija i religija

    Bog je coveka stvorio da zivi po Bozijoj Svetoj volji i tako je stvorio Adama pa mu se on pozalio da nemoze sam i Bog mu je od njegovog rebra stvorio covecicu/zenu/da nebude sam u raju.Dok su slusali Boga i izvrsavali njegove zapovesti ziveli su kao brat i sestra.Onda Bog dopusta zmiji da ih kusa da Bog vidi dali ga vole i dali ce da odole iskusenju/tada su bili besmrtni jer u raju nema smrti/zmija pridje Evi i nauci je kako da prevare Boga i nece nista da im se desi vec ce da budu kao bogovi,i Eva nagovori Adama da uberu plod od drveta znanja/jabuku/i kada su pojeli otvore im se oci covecije a izgube duhovne oci i vide da su goli i sakriju se da da ih BOG nevidi i zbog tog greha sto su prekrsili Boziju zapovest Bog im oduzme besmrtnost i izbaci ih iz raja na zemlju da sa mukom nalaze hranu a da zena sa mukom radja decu i da oni budu pod vlascu protivmika Bozijeg.Tako ih je /taj/ naucio sve ono sto je protivno BOGU i drzi ih kao duhovne robove-sem onih retkih koji ispunjavaju Boziju volju i samo radjaju decu a ne radi zadovoljavanja niskih strasti upraznjavaju telesna zadovoljstva.Znaci moze bez sexa samo oni koji su duhovno jaki i ispunjavaju Boziju volju.Oprostite ako sam nekoga razgnevio.

  2. #2

    Odgovor: Dali Mozete Da Zivite Bez Sexa I Zasto.

    Mogu bez . Kad moram da mogu.
    E, sad, ne bih rekla da moranje podrazumeva i duhovnu jačinu. Možda Božju volju ako Svevišnji smatra da treba da kažnjava.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    Odgovor: Dali Mozete Da Zivite Bez Sexa I Zasto.

    Ne mogu ali platiti necu za to pa makar morao vezati cvor na njega!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    Ovim postom se ne obraćam postavljaču teme,niti učesnicima iste,jer sam pre toga i sama videla gde je tema postavljena,želim samo da kažem da ovo nema nikakvog smisla,vodeći se ranijim iskustvom,i čitajući posprdne postove pojedinaca na forumu religija,evo još jedne teme,gde se može izvrgavati ruglu i religija i vernici.Mnogi ne znaju ni pravo značenje posta...a ne nekih drugih stvari,vezano za religiju uopšte.

  5. #5

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    Nekako se uvek asketizam povezuje sa religioznim osećanjima,ponašanjem u skladu sa normama koje su ''propisane'' od strane boga.
    Međutim,uzdržavanje od telesnih uživanja može biti prouzrokovano i nekim drugačijim razlozima.Recimo da jednostavno čovek odluči kako bez određenog načina utaživanja svojih zadovoljstava,odustaje sve dok se ne stvore sve one okolnosti koje bi dovele do pravilnog izbora.Naravno,okolonosti koje jedan čovek može smatrati ''idealnim'' za ispunjavanje ''želje'',se razlikuju od ''idealnih okolnosti'' drugog čoveka.
    Neko je idealista i telesno uživanje povezuje sa obaveznim ''osećajem duše'',nešto poput onoga što jedan od likova Milerove ''Rakove obratnice'' naziva ''ženskim traženjem duše''...''njima(ženama)nije dosta što te imaju!ne,one moraju još dobtiti i tvoju dušu..''.
    Postoje ljudi koji su vrlo izbirljivi u pogledu odabira svog ''objekta čežnje'' kada je u pitanju fizički izgled,ili šta drugo,pa se uzdržavaju...

    Kao što postoji gomila razloga zbog kojih jedan čovek srlja iz jednog užitka u drugi,tako postoji i gomila razloga zbog kojih drugi apstiniraju od istih.
    Ono što je zanimljivo jeste da su ponekad razlozi zbog kojih u večite avanture kreće jedan,upravo isti oni razlozi zbog kojih se užitka odriče neko drugi.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  6. #6

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    Slažem se Dugom

    Ali ti pokušaji/provokacije ne piju vodu, iz prostog razloga jer Biblija daje odgovore na apsolutno sva pitanja

    Ono što je nepobitna činjenica našeg vremena je da ljudi još nikada nisu bili toliko usamljeni kao danas, iako još nikada nismo bili i toliko povezani kao danas. A ipak, mada smo upresovani poput sardina, ipak još nikada nismo bili toliko razdvojeni kao danas.
    Kada filozofi danas govore o usamljenosti današnjeg čoveka, nailaze na otvorene uši i veliku pažnju kod slušaoca. Čovek prosto vapi za izbavljenjem iz usamljenosti. I ova čežnja za izbavljenjem iz usamljenosti udružuje se s najvećom silom našeg života--> s polnim nagonom. I tu popuštaju brane!
    Ono što je karakteristično za olako popuštanje brane, i olako ulaženje u sexualne odnose je i "novi moral", "nova etika" . Mnogi mladi i sredovečniji će danas reći kako imaju drugačije poglede na svet, i veće "slobode" u odnosu na svoje stare(roditelje). Svaka nova generacija ima nove sex-i poglede na svet.
    Sav taj metež flertovanja, ljubakanja, za jednu noć, na brzaka, danas s jednom, sutra s drugom/drugim, u grupi, bez grupe, javno, tajno, exponirano, snimljeno.....prividno izgleda i predstavlja se kao nešto što je cool-super-dobro.....a u stvarnosti to kling-klang ili klik-klak veselje i uživanje je puka farsa i fasada. A iza fasade zjapi provalija i bezgranična beda, smor, nezadovoljstvo/unesrećenost/povredjenost/bol i nevolja kao posledica.
    I ta nevolja se, zapravo, sastoji u činjenici da više ne znamo šta je u stvari dobro, a šta loše.
    Nasuprot tim "novim slobodama/pogledima na život", činjenično stanje ostaje-->greh je stvarnost! Ako sagrešim, na moju savest pada teret. To je stvarnost.
    Tako nastaje problem u vidu nevolje-->čovek više ne zna šta je dobro, a šta zlo!
    S tim u vezi, mogu se postaviti i sasvim prosto/gruba pitanja:
    Da li je sex pre braka ok ili zlo? Da li je preljuba u problematičnom braku potreba, ili zlo? Da li je homoseksualnost zlo, ili nije? Da li je korišćenje usluga noćnih dama greh, ili nije? Šta je zapravo zlo a šta nije?
    Tu nastaje nevolja.
    Čovek se sa svih strana bombarduje "novim moralom"--> masmediji, Tv, časopisi, romani, filmovi.....svi nam prikazuju kao da je ovo područje sa one strane dobra i zla i da s tim nema nikakve veze! A da li je to ono pravo?

    Da bi se pravilno odgovorilo na pitanje: šta je dobro a šta zlo, potrebno je postaviti drugo pitanje--> "Ko, zapravo, odredjuje šta je dobro, a šta zlo? Ko tu, ustvari, ima pravo da odgovori?"
    Neka institucija? Crkva? Država? Savest? Da sledim glas svoga srca? Tetka Amelija ili baba Stamena?
    To je sad ona važna/bitna tačka postavljenog pitanja--->Ako postoji živi Bog, koji je gospodar sveta, planete, svemira, vasione i univerzuma, onda On ima da kaže šta je dobro, a šta zlo!
    Ako Boga nema, onda radite šta hoćete!
    Ne vidim zašto bi bio pošten zbog tamo neke tetke Amelije.
    Ako Bog postoji, onda važi i Njegova volja na području sexa. Odluka je na nama--> Mi ga možemo skinuti sa prestola za svoj život, ali onda čemo tako i umreti. Ne možemo reći: "Do 45. godine života živimo bez Boga, a posle postajemo pobožni i religiozni i stari". Ne ide to tako!
    "Tražite Gospoda dok se može naći, a ne kad vama odgovara!" Kaže Biblija.

    A činjenica je da Bog postoji! Bog stvarno živi! A to sa sigurnošću znamo, izmedju ostalog, jer se objavio u Isusu! Otkako je Isus došao, svaka ravnodušnost protiv Boga ili poricanje Boga--> je neznanje ili otvoreno neprijateljstvo prema Njemu!
    Dakle, pošto Bog živi, On ima da kaže šta je dobro, a šta zlo. I to je jedno veliko olakšanje, olakšanje kada shvatimo da jedino Bog može reći šta je dobro, a šta zlo. Sve drugo nebi bilo validno i ispravno.

    Šta kaže Bog

    a) Bog potvrdjuje sexualnost

    Biblija kaže: "I stvori Bog čoveka - muško i žensko stvori ih". Tim činom Bog stvara i našu sexualnost. I to nije nikakvo tabu područje. Bog je muškarce stvorio kao muškarce--> budimo onda muškarci, a ne tamo neki tunjavci/šeprtlje! Bog je žene stvorio kao žene--> dakle, žene budite prave žene! Grčeviti pokušaji žena da budu poput muškaraca, ili obratno, bolesno je i izopačeno. Bog je stvorio muško i žensko, nije stvorio još neki treći pol. Bog potvrdno prihvata našu sexualnost. I ništa tu ne moram da potisnem!
    Bog je dakle još u početku stvaranja zamislio da neko bude muškarac, odnosno žena. Ali mi smo pala tvorevina. Svet više nije onakav kako je izašao ispod Božije ruke. I zbog toga je upravo područje sexa naročito izloženo opasnosti. Zato ga je Bog i zaštitio.

    b) Bog štiti sex brakom

    Bog potvrdno prihvata sex, a štiti ga putem braka. Brak nije neki društveni ugovor, već Božija institucija.

    Jedan američki psihijatar, napisavši debelu knjigu o tom području, a sam nije bio hrišćanin, rekao je: "Nikada nije napisana veća rečenica po tom pitanju od one u Bibliji-->'I stvori Bog čoveka - muško i žensko stvori ih' " . Pa zatim nastavlja: "Ja nisam hrišćanin, ali govorim kao psihijatar da je to ispravno-->brak". Brak, vernost! A ne tamo neki 7-8-9 brak holivudske zvezde i exponiranih, nazovi slavnih, ličnosti. Upravo je ludilo našeg vremena da se takvi brakovi ističu kao ideal, što objašnjava čitavu bespomočnost na tom polju.
    Bog je stvorio brak kao instituciju, ne na papiru, nego na osnovama ljubavi i vernosti! Brak prema Božijoj volji, jeste izbavljenje od usamljenosti!

  7. #7

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Slažem se Dugom
    Taman posla da se ne slažeš! Lepo je što si imao šta da napišeš na ovu temu, i ti i kohili, za razliku od nje.

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ovim postom se ne obraćam postavljaču teme,niti učesnicima iste,jer sam pre toga i sama videla gde je tema postavljena,želim samo da kažem da ovo nema nikakvog smisla,vodeći se ranijim iskustvom,i čitajući posprdne postove pojedinaca na forumu religija,evo još jedne teme,gde se može izvrgavati ruglu i religija i vernici.Mnogi ne znaju ni pravo značenje posta...a ne nekih drugih stvari,vezano za religiju uopšte.
    Evo ja se tebi obraćam ovim postom, pošto se ti ovde obraćaš meni. Mnoge teme menjaju mesta i to nije ništa čudno, to što si ti videla gde je tema bila postavljena ne znači apsolutno ništa. Forum religija nije zatvoren ni za jednu jedinu temu koja se može posmatrati sa duhovnog aspekta i nije posprdno sve što se ne slaže sa tvojim viđenjem stvari. Ukoliko mnogi ne znaju pravo značenje posta, a ti ga dobro znaš, objasni. Ukoliko nećeš, nemoj. Ukoliko ti neka tema nema smisla, nemoj na nju odgovarati.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  8. #8

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Taman posla da se ne slažeš! Lepo je što si imao šta da napišeš na ovu temu, i ti i kohili, za razliku od nje.
    Evo ja se tebi obraćam ovim postom, pošto se ti ovde obraćaš meni. Mnoge teme menjaju mesta i to nije ništa čudno, to što si ti videla gde je tema bila postavljena ne znači apsolutno ništa. Forum religija nije zatvoren ni za jednu jedinu temu koja se može posmatrati sa duhovnog aspekta i nije posprdno sve što se ne slaže sa tvojim viđenjem stvari. Ukoliko mnogi ne znaju pravo značenje posta, a ti ga dobro znaš, objasni. Ukoliko nećeš, nemoj. Ukoliko ti neka tema nema smisla, nemoj na nju odgovarati.
    O postu je je ranije pisano,spomenula sam ga kao primer.Nisam ni dosad izigravala moda,što se tiče tema,pa neću ni ubuduće.
    Za razliku od mene...naravno da neću odgovarati na teme,koje služe da bi bilo živo,na forumu religija.

  9. #9

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    O postu je je ranije pisano,spomenula sam ga kao primer.Nisam ni dosad izigravala moda,što se tiče tema,pa neću ni ubuduće.
    Za razliku od mene...naravno da neću odgovarati na teme,koje služe da bi bilo živo,na forumu religija.
    Odlično Onda je sve jasno
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #10

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Taman posla da se ne slažeš!
    Čemu taj ton?

    Bilo bi lepo da i ti ondak nešto napišeš, o zanimljivoj nam temi...

  11. #11

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    Ne znam koji ton čitaš da bih ti odgovorila. Moj ton se ne razlikuje od vašeg. Odgovaram na teme na koje želim da odgovaram i na teme meni zanimljive, što ova nije, na onima na koje ne želim da odgovaram ne pišem kako nemaju smisla, jer za nekog drugog možda imaju. Ovde sam replicirala kao administrator i ne vidim poentu daljeg ćaskanja sa mnom. I ovo i ono ispred, a i naredni postovi koji nemaju veze sa temom će verovatno biti obrisani.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  12. #12

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija


    Ne kapiram ljude koji se odreknu ... "ovozemaljskih užitaka" (sexa i svega što ide uz njega),
    zarad nekakvih "čistota" i NeZnamČegaSveNe ...

    To je nešto što je po logici stvari, prvo vezano za LJUBAV.
    Za Sreću.
    Za Zadovoljstvo.
    Za Radost.
    Za POTOMSTVO.
    Zar je sve to "prljavo" ????????


    Glupo mi je svako odricanje - osim onog koje je u U IME ZDRAVLJA ili u IME (i prezime) nekakve nazovi - OPŠTE KORISTI.

    Međutim,
    to ne znači da apstinenciji nema mesta ... "periodično" ...
    Naravno da svaki čovek ima svoje fluide i amplitude, ne samo vezano za starosnu dob .
    Paaa .... koliko se puta u životu taj sex "odradi" reda_radi u (svetom )braku (radi "mira u kući")
    ili, koliko se puta okrenu leđa u (svetoj) zajedničkoj postelji(ni).
    Pa u tome je razlika između Čoveka i Životinje.
    Ima Osećanja (pamćenja i sećanja) ume da hoće i neće, da želi i da ne želi.
    Jer - ume da VOLI i NEvoli. ako verujemo da je u tome jedini


    Razumem povremenu, sasvim ljudsku NeŽelju.
    I svaki razlog tu jednostavno mora biti prihvatljiv, jer je to uostalom i isključivo pravo svakog od nas.

    Lično mi je "poznat" dugi period NeŽelje ...
    kada sam ostala bez onoga koga sam jako dugo (jedinog) i želela i imala.
    I o tome nisam uopšte razmišljala, zasedala i odlučivala (o nekakvom odricanju),
    to je bila isključiva stvar DUŠE.
    A protiv nje se ne može,
    i ne treba.

    Tako ja smatram, da ne treba imati nikakva i ničija PROPISANA pravila,
    samo treba pratiti i slušati svoju duš(ic)u.
    Uvek.
    Jedino i Samo nju.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  13. #13

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    Citat dragan1951 kaže: Pogledaj poruku
    Bog je coveka stvorio da zivi po Bozijoj Svetoj volji i tako je stvorio Adama pa mu se on pozalio da nemoze sam i Bog mu je od njegovog rebra stvorio covecicu/zenu/da nebude sam u raju.Dok su slusali Boga i izvrsavali njegove zapovesti ziveli su kao brat i sestra.Onda Bog dopusta zmiji da ih kusa da Bog vidi dali ga vole i dali ce da odole iskusenju/tada su bili besmrtni jer u raju nema smrti/zmija pridje Evi i nauci je kako da prevare Boga i nece nista da im se desi vec ce da budu kao bogovi,i Eva nagovori Adama da uberu plod od drveta znanja/jabuku/i kada su pojeli otvore im se oci covecije a izgube duhovne oci i vide da su goli i sakriju se da da ih BOG nevidi i zbog tog greha sto su prekrsili Boziju zapovest Bog im oduzme besmrtnost i izbaci ih iz raja na zemlju da sa mukom nalaze hranu a da zena sa mukom radja decu i da oni budu pod vlascu protivmika Bozijeg.Tako ih je /taj/ naucio sve ono sto je protivno BOGU i drzi ih kao duhovne robove-sem onih retkih koji ispunjavaju Boziju volju i samo radjaju decu a ne radi zadovoljavanja niskih strasti upraznjavaju telesna zadovoljstva.Znaci moze bez sexa samo oni koji su duhovno jaki i ispunjavaju Boziju volju.Oprostite ako sam nekoga razgnevio.
    Odakle ti ideja da su Adam i Eva stvoreni kao brat i sestra ?
    Bog je rekao coveku da ce ispuniti zemlju, Postanak 1:28 " I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog: Rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svih zveri što se miče po zemlji. "
    Adam i Eva nisu mogli da imaju decu, posto su bili vecni, padom u greh, su
    postali smrtni i plodni.
    Bog je potvrdio da su Adam i Eva postali kao Bogovi, znajuci dobro i zlo, ali
    Boziji plan za radjanje i mnozenje coveka nije mogao da bude kreiran bez
    kreiranog pada u greh, koje je bio jedini nacin
    da do prokreacije dodje. Postanak 3:22 " I reče Gospod Bog: Eto, čovek posta kao jedan od nas znajući šta je dobro šta li zlo; ali sada da ne pruži ruku svoju i uzbere i s drveta od života, i okusi, te do veka živi."

    Uzivanje u seksu i prokreacija nisu u vezi.

    jupiter

  14. #14

    Odgovor: Celibat, apstinencija i religija

    sex je deoo nase svakodnevnice i zato nikada nisam bio za celibat,kada kazem sex nemislim na neke perverzije i neki nenormalni sex, uvek sam bio za to da covek nadje sebi voljenu osobu sa kojom bi stvarao potomstvo ziveo u slozi i ljubavi,uzdrzavati se na silu od necega normalnog, mislim da vodi u drugu krajnost ljudi su od boga stvoreni pa tako im je bog dao i sexualnost,zasto bi mi to odbacivali od sebe kada je to deo nas e sad dali mi to zelimo da priznamo ili ne mislim da je to pitanje za svakog od nas pojedinacno.
    Radi drugome sto bi ti voleo da rade tebi

Slične teme

  1. Religija/stil života
    Autor psssst u forumu Religija
    Odgovora: 65
    Poslednja poruka: 27.10.2010, 07:02
  2. Religija i nauka
    Autor Turkmenbashi u forumu Religija
    Odgovora: 88
    Poslednja poruka: 21.10.2010, 17:22
  3. Sexualna apstinencija
    Autor Najgora u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 29.08.2009, 18:01
  4. Da li je krscanstvo zaista monoteisticka religija?
    Autor Lillith u forumu Religija
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 04.08.2009, 22:47
  5. Religija manipulacija mase?
    Autor yige_gui u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 18.02.2009, 21:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •