Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 28
  1. #1

    Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Iako još uvek nisam pročitao pomenutu knjigu (nikako da dođem na red u gradskoj biblioteci ), niti pogledao istoimeni film (kada je u pitanju repertoar gradskog bioskopa, obavešten sam ko Voja Koštunjavi ), ovih dana sam sa Neta pokupio par e-knjižica u kojima se zagovornici Hrišćanstva grčevito upiru da pobiju neke od teza za koje je sam autor, Dan Brown, u jednom intervjuu ustvrdio kako su "sve istorijske činjenice, umetnička dela, antička dokumenta i tajni rituali, koji su opisani u romanu, apsolutno tačni - uključujući i tajne kodove otkrivene u nekim od najčuvenijih Leonardovih slika".

    Stoga bih veoma voleo da saznam šta mnogopoštovani članovi ovog foruma misle o čitavoj ovoj teoriji zavere, a naročito o sledećim pitanjima:
    - Da li je tačno da su, po izričitoj naredbi Cara Konstantina, takozvana gnostička jevanđelja (odnosno, dokumenta iz Nag Hamadija), namerno izopštena iz Novog Zaveta, sa ciljem da se sakrije pravo poreklo Isusa Hrista kao običnog smrtnika?
    - Da li je tačno (ili je barem blisko pameti?) da je Leonardo, kao član tajnog reda Sionskih Priora (ili kako bi se već prevelo "Priory of Sion"), na svojoj čuvenoj slici "Poslednja večera", sa Hristove desne strane naslikao Mariju Magdalenu, Hristovu tajnu suprugu i majku njegovog deteta, koja je, u stvari, vekovima traženi Sveti Gral (na slikama koje sam pronašao na Internetu i za koje se tvrdi da su verne reprodukcije ovog čuvenog dela, očigledno je da se radi o ženi, a ne o jednom od apostola, mislim da je Jovan u pitanju, a upadljivo je i nepostojanje vrča iz kojeg je Hrist pio vina i za koji se do sada smatralo da predstavlja Sveti Gral)?
    - Da li je bliska razumu autorova tvrdnja da je katolička organizacija Opus Dei stvorena sa isključivim ciljem da se spreči razotkrivanje ove milenijumske zavere crkve?
    - I na kraju, da li je moguće da se čitavo Hrišćanstvo temelji na lažima i skupu dokumenata iz više različitih paganskih religija, ili je pak čitava ova globalna histerija za razotkrivanjem Da Vinčijevog koda posledica vešto smišljene i komercijalno uspešne podvale raznoraznih antihrista?

    Što se mene lično tiče, ja duboko verujem u postojanje Svevišnjeg, ali sa potpuno drugačijom formom i funkcijom od onih koje opisuje bilo koja od važećih svetskih religija. Shodno tome, smatram veoma verovatnim postojanje zavera ovakvog tipa, smišljenih i strogo čuvanih od strane vođa rimokatoličke crkve. Jedva čekam da pročitam knjigu i pogledam film, jer kao i još neki članovi ovog foruma, gajim urođenu (ni od koga nasleđenu) ljubav prema mističnom i ezoteričnom, a naročito prema razotkrivanju zavera

    P.S. Ukoliko redovne posetioce foruma "Religija" vređa čak i samo pominjanje ove, po njima jeretičke knjige, molim moderatora da temu prebaci u forum "Filozofija", or whatever!
    Poruku je izmenio gogothegreat, 28.07.2006 u 00:42
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  2. #2

    11 Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    ova tema je i mene zainteresirala (sto se tice filma i knjige - otprilike je i ista sitaucija kao kod mene). nedavno je na national geographicu bilo puno emisija na tu temu - da napomenem, sve sto su rekli, temeljilo se na naucnim pretpostavkama, tj. na postojecim dokumentima. pa da krenem redom:
    - ono za cara konstantina je tacno. on je ovlastio jednog svestenika - zaboravila sam kako se zove, da odluci koja ce jevandjela odbaciti, a koja ce ostati. "problem" sa drugim jevandjeljima je bio taj sto opisuje isusa hrista vise kao covijeka, a manje kao sveca, pa im se to ucinilo neprikladno. uzeli bas ova cetiri jevandjelja zato sto su bila najslicnija, tj. imala su najmanje kontradiktornosti od ovih ostalih (tu spada i ono famozno jevendjelje po judi, koje su izbacili)
    - marija magdalena je u samom pocetku imala ekvivalent kao danas djevica marija, medjutim vremenom je to potisnuto, zato sto u nekim jevandjeljima postoji opis odnosa izmedju nih dvoje, a bili su bliski - samim tim njihov odnos za crkvu nije bio prihvatljiv, pa je vremenom magdalena, hajde da kazem potisnuta, a djevica marija zauzela njeno mjesto (ovo je sad malo laicki receno). ja osobno, ipak ne vjerujem u bezgresno zacece, ali to naravno nece poljuljati nista u mom odnosu prema vjeri.
    - reprodukciju leonardove svete vecere ima moja baka, prilicno je stara, pa sam ja imala prilike da proucavam sliku (znam da nije original, ali opet, bolje ista nego nista) i takodjer sam primjetila da ta osoba vise lici na zensko nego na musko (mada je to eto samo moje misljenje, i ne mora da bude tacno). mada ruku na srce, neki od apostola na toj slici djeluju prilicno aseksualno (ali opet to je samo moje misljenje ili jednostavno leonardov stil - ali nisam toliko kompetentna, tako da se ova moja opaska ne mora unositi u zapisnik)
    - mislim da se hriscanstvo ne temelji na lazima usprkos svemu, samo su neke stvari precutkivane, jer ipak tada i ono vrijeme crkva je bila institucija. uzmi i u obzir da su ranija bogosluzenja bila na latinskom, a svako prevodjenje na neki od drugih jezika kaznjavalo se smrcu, a ima tu jos stvari u kojima bi se moglo raspravljati
    - ovo za opus dei, e za to pojma nemam, pa necu ni da se pravim pametna
    - za kraj velika napomena i preporuka. ovo moje pisanje djeluje malo zbrckano. znaci, toplo preporucujem ciklus tih emisija na national geographicu (ne znam kad ce ih opet reprizirati - ako budes saznao kada ce biti, ti javi, jer bih ja to opet pogledala) hocu da kazem da su dobro uradjene. cula se rijec i naucnika i svestenih lica (tako da mi uopste nije djelovalo subjektivno - nego samo iznosenje nekih cinjenica koje su ranije bile precutkivane). takodjer napominjem sto god da bilo, onako kako sam religiozna sada, biti cu i u buducnosti. i ne vidim nista opasno u tome da se javnosti otkriju i sva ostala jevandjelja i sve ono sto je bilo precutkivano. mislim da to niciju vjeru u boga nece poljuljati.
    Poruku je izmenio nattydread, 28.07.2006 u 13:01
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    ja sam citala knjigu ipogledaola film ali moje licno misljenje je da je sve to triler nastao u piscevoj masti.
    film ostavlja utisak da je na brzake napravljen a knjiga po meni daje u nekim momentima utisak nerealnosti.
    na tu temu sam citala kompetentnije knjige i videla bolje uradjene filmove.
    sto se tice novog zaveta vredno je znati da je pisan 3,4 generacije posle hrista,to stoga podseca na legendu koja se prenosi s kolena na koleno,mislim da je pisan u cilju manipulacije,jos bolji triler od da vincijevog koda.

  4. #4

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Bubrežnjak:
    Što se mene lično tiče, ja duboko verujem u postojanje Svevišnjeg, ali sa potpuno drugačijom formom i funkcijom od onih koje opisuje bilo koja od važećih svetskih religija.
    Kapiram da je ovo bio i Da Vinčijev trip. Nije nešto bio religiozan, verovao je u nekog svog Boga, bio vanbračno dete, a u ono vreme su se umetnici u najveće kroz religiju izražavali... bar što se renesanse tiče...

    Više ne znam ni šta sam htela da napišem, obzirom da je moj prošli post od kilometar i nešto otišao u peršun jer mi se zamrz'o komp a i ništa konkretno nisam imala reći o teoriji zavere, neg' eto tek malo da baljezgam, a i nemam dovoljno znanja o ovom o čem je reč, pa samim tim ni argumenata... al' volem sve da pročitam na zadatu temu zbog toga, ako ništa drugo, skidam kapu onom ko se uopšte prvi dosetio da kao glavnu foru uzme baš "Tajnu večeru"... remek delo o kojem se može studirati i analizirati u beskraj... (kakav smart potez!) iako moja vera, nije nimalo poljuljana

    Posle pročitane knjige, priznajem, žešće sam buljila u tu sliku... i jes' Jovan prilično isfeminiziran (da ne kažem, baš, žena), al' opet, nije ga samo Leonardo slikao tako i, sve zavisi iz kog ugla na primer sliku posmatraš... da li na nju gledaš kao na samu večeru (u sakralnom smislu) ili samo kao momenat kada je Hrist hteo da im saopšti da zna da će ga jedan od njih izdati... mislim da je Leonardu Juda tu bio najzanimljiviji lik, i da je samo tu priču hteo da dočara, ništa više... onda tu više nije bitan ni vrč, ni Magdalena...

    Takav univerzalni genije i lik kojem se ja divim do imbecilnosti, teško da je imao vremena "toliko" da se bavi hrišćanstvom, pored svega ostalog što je radio, a još manje nekakvim zaverama u svemu tome... al' opet to je samo moje mišljenje... takav um, takav intelekt, takva zapažanja, takva logika... svašta je tu moguće iskonstruisati.

    O Opusima nameravam da iskopam i pročitam nešto više, o njima slabo znam... a taj serijal na Nacionalnoj Geografiji sam i ja propustila uhvatila samo poslednjih 10 minuta... tako da ću i ja juriti reprizu... i da se ne upuštam dalje u ozbiljne priče (a i smorilo me ono zamrzavanje, pa ovo nema veze uopšte sa onim mojim prvim postom ), samo ću reći da i mene zanima sva ta misterija i ezoterija, a naročito kad je dobro napisana, pa makar bila okarakterisana ne znam kako žuto, komercijalno & ostalo... ono što je meni bitno je da knjigu uzmem i ne mogu da je ispustim jer mi priča zakuje oči za papir... a KOD je upravo takva jedna priča... koliko god imala pravih ili pogrešnih teorija...

    ... da, njuškaću po tome
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Da Vincijev Kod ce zasigurno biti jos dugo tema razniraznih debata ubuduce. Vjerujem da je sama knjiga napravila veci uspijeh nego sto je i pisac se tome nadao. Mada spajajuci tajanstvenost, zavjere i druge za ljudski um golicljive teme nije drugo bilo ni ocekivati, a hrsicanske crkve, pre svega Vatikan, su tome jako doprinjele svojim anatemisanjem.
    Knjigu nisam procitao al' namjeravam, cim dodjem na red u biblioteci
    Iz vasih pisanja i iz prica ljudi koji suprocitali knjigu ne mogu a da ne priznam da je i mene zagolicalo pitanje sta to crkva krije. Daleko od toga da je moja vjera poljuljana, ali zavjere nisu cedo danasnjice. Tu su oduvijek i mislim da ni samo hriscanstvo nije ostalo imuno na njih.
    Svojevremeno sam pricao sa jednim likom koji je daleko upuceniji i u teologiju i istoriju od mene i iz tog razgovora mi je ostalo upecatljivo nekoliko teza. Navodno u Egiptu postoji crkva u kojoj su Isus i Marija se vjencali i zivjeli odredjeno vrijeme. Da u Bibliji nedostaje nekih desetak godina Isusovog zivota a da sa druge strane u ito vreme u nekim Budistickim kjnigama se pominje covijek po imenu Isak koji je od njihovog svestenstva ucio kako da iscjeljuje rukama. I da je sam Isus hriscansku vjeru sagradio na temeljima neke vec postojece vjere, cije sam ime zaboravio, i ciji je znak bio upravo krst. Kad me je upitao sta mislis zasto su ga razapeli bas na krstu ostao sam
    Isto tako postoji i film "Dekodirani DaVincijev Kod" u kom se pominje svestenik koji je zivjeo negdje u Francuskoj i stekao ogromno bogastvo desifrujuci dokumenta koje je nasao u svojoj crkvi (isto nisam gledao samo se prisjecam detalja koje mi je neko nekada ispricao). Navodno dokumenti su govorili upravo o Isusovom "pravom" porijeklu i njegovom zivotu.
    Mozda sam se upecao u ovu milenijsku zavjeru ali za mene Isus Hrist ostaje sin Boziji kako propovjeda Biblija i Pravoslavna Crkva.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #6

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Procitah je nedavno..."Tresla se gora, rodio se mis"!
    Cista komercijala.
    Al' marim ja,
    to su samo kapi vremena
    prosute k'o aka semena
    po irokoj njivi Gospodnjoj.

  7. #7

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Naravno da se sprema prevara za celo covecanstvo. naime, odgovor treba da se potrazi u Bibliji, knjizi koja ni za 3. 600 godina nije prevazidjena. Hristos je dosao da ponese grehe sveta, vaskrsao je i vazneo se na nebo, i obecao da ce ponovo da dodje. Neprijatelj dusa, djavo zeli da se predstavi lazno kao Hristos i da dovede svoga slugu za vladara sveta, a Biblija ga zove Antihrist. Za tog laznjaka treba temelj da ina veze sa Hristom. zato se pisu knjige poput pomenute, kao i "mesijansko zavestanje" i ostale, da bi se prosirila prica kako je Hristos bio ozenjen i imao potomstvo. Ti potomci su preko Merovinga, franacke dinastije, i preko templara od kojih vremenom nastaju masoni i Iluminati, preziveli do danas i oni bi trebalo da vladaju svetom. A ko su ti ljudi? Ralf Eperson u knjixi "Nevidljiva ruka" i "Novi svetski poredak" opisuje te vladajuce strukture, optuzujuci ih za teror, ratove i pljacku. Osnivac reda Iluminata, jezuita Adam Vajshaupt pominje da ce oni zavladati terorom i da cilj opravdava sredstvo, sto su citirali i komunisticki ideolozi, poznati po teroru. Teror je sprovodila i revolucionarna vlada tokom Francuske revolucije, tokom "Vladavine terora". Da li ste nekada dobili odgovor na pitanje: sta znaci TITO? Nikada odredjen odgovor...a to znaci Tajna Internacionalna Teroristicka Organizacija.
    Vladati svetom i u masama proizvesti verovanje da je to Bozja volja. Zato se forsira New Age, lazno verovanje i spiritizam, paganska ucenja, jer su pomenuti i okultisti, sto Gospod osudjuje, i oni i sami priznaju da nastavljaju tradicije egipatskih misterija.
    Ljudi!!!!!Citajte Bibliju!!!!!
    Uloga papskog sistema je ta da ljude zarobi u uverenju da moraju da slusaju njih kao predstavnike Bozje, sto oni nisu. (vidi moj topic 666). cast vernim i postenim katolicima koje ce Gospod da pogleda jer On gleda na pobude.. Citajte Epersona, pomenute knjige, Kolmena (Dzon Kolmen "Komitet 300"). i BIBliju iliti Sveto Pismo!!!!!!!!!!!!
    To je spas. A ovi nikada nemogu da budu potomci krotkog Nazarecanina. A znate zasto On nije imao potomstvo? Zato sto smo svi njegova deca

  8. #8

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Monoteisti su skloni piramidalnim konstrukcijama,

    bile one toboze "dobre" sa "jedinim bogom" na vrhu

    ili "rdjave" -- podrvsta koje je teorija zavere...

  9. #9

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    I da, sad se setih. Evo linka za one koji žele malo bolje da prostudiraju ovu sliku. Ovo je baš dobar zoom. Virtual Tour of the Last Supper by Leonardo Da Vinci
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #10

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Kad Đavo nema šta da radi onda.., ili kad dete nema šta da radi onda skupi pepeo i baca majci pod suknju, ili đavo ne ore i ne kopa već buši gde nađe da je meko, da nebi slomio rogove, jer đavo bez rogova nije đavo već šutilo, to bi bilo moje skromno seljačko mišljenje o teoriji zavere, kojoj je tema romana "Da Vinčijev kod". Sam izraz "kod" već označava nešto đavolsko, a "savremenici" nastanka Svetog pisma(namerno i ispravno pišem Svetog Pisma), pokušavaju da to iskrenu i preprave na njihovu istinu.

  11. #11

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Ne vjerujem u to sta se prikazuje na film ,svako moze da kaze sta hoce i da daje scrienu sliku o stvarnosti.

  12. #12

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Ako neko misli da je ovaj roman teorija zavere onda je i bilo koje literalno delo ista takva teorija.


    Zoran
    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !

  13. #13

    04 Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Nisam bas ljubitelj ovih tema,jer sam razocaran razmisljanjima velike vecine ljudi.Naravno da nikada necu reci da je moja teorija tacna,niti da sam ja pametan a ceo svet lud,ali imam svoj stav i branim ga svim sredstvima.
    U ovom filmu se vidi i druga strana svetla.Znamo da je film pravljen po knjizi,a ono sto ne znamo je to da je organizacija Opus Dei zaista postojana organizacija i da je autoru knjige pretila smrcu ako ne povuce delove texta koje crkvi ne odgovara.No ajmo malo ovako...
    Ljudi od kad postoje veruju u sile,boga ili bogove u nesto ogromno sto upravlja nasim zivotima i cemu mi sluzimo.
    Setimo se price iz vremena kad je crkva palila na lomaci sve sto se protivilo crkvenom misljenju.Izmisljali su vestice samo da bi zapalili piromani vatru
    Setimo se kad je crkva znala da bebi koja je zenskog pola veze kamen oko vrata i baca u vodu,pa ako izroni onda nije gresno,a ako ne izroni jbg.bilo je gresno.Mislim strasno!
    Pogledajte evo danas koliko je slucajeva da popovi,monasi,boziji sledbenici siluju decu sirom sveta.Znam,znam reci ce sad neko da je to izmisljotina,ali ajde malo mucnite glavom.
    Bio sam skoro u manastiru na Fruskoj Gori,jer je moj brat krstio cerkicu.Ragovarao sam u sobi sa Igumanom i jednim Beogradskim popom nasamo.Postavljao sam pitanja i trazio odgovore,ali ni oni mi nisu mogli odgovoriti na sva pitanja.Dok smo pricali u sobu su nam upadali razni ljudi samo da bi poljubili ruku igumanu i da ih on blagoslovi za poost.kada bi ljudi izasli on bi davao malo cinicne komentare na njihov racun.Usla je zena u sobu da trazi blagoslov za svog muza koji ima tumor na mozgu.On ga naravno daje i kad je ona izasla rekao je ovako..."bice joj bolje da sebi nadje nekog bekriju jos dok je vreme,nego da se bori za onog kome nema spasa"!Pop iz Beograda je se samo nasmejao.
    Pricali smo jos neko vreme u vezi abortusa i kontraceptivnih sredstava i o tome kako se obicaji i pravila kod nas razlikuju od crkve do crkve,od manastira do manastira.On je samo slegao ramenima i nasmejao se.
    Ko sad da mene uveri o tome kako treba verovati u ovo ili ono i ko sad meni da dokaze da je Dunav prav,kad sam svojim ocima video da je krivudav
    TO SAM JA !!!!

  14. #14

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Jedina cinjenica,osim onih navedenih u prologu knjige(ko ju je citao) je da je Crkva sakrila mnogo toga sto je u Starom veku bilo napisano,otkriveno pa cak da je uticala i na sadrzaj Biblije...
    Sto se tice insinuacija da su marija Magdalena i Isus bili vecani,da su kraljevska loza,da je sv.Petar bio peder(inace meni najdraza i najsmesnija pretpostavka) to je samo masta pisca koji je sebi pokusao da da odgovore na neka pitanja vezana za Krscanostvo,od pocetaka pa do danas...


    Teorija je sama po sebi interesantna,narocito ako uzmemo u obzir da je Bog stvorio muskarca i zenu da se razmnozavaju a Crkva je sex proglasila grehom i njeni sluzbenici su u celibatu... Da smo svi svoje zivote posvetili samo slavi Bozijoj,tj nasi predci,nas danas ne bi ni bilo...

    No dobro,ja licno ne verujem u sve to,dobar SF i intrigantan triler je sve sto je za mene '' Davnicijev kod''.
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  15. #15

    Odgovor: Šta mislite o teoriji zavere, koja je tema romana "Da Vinčijev kod"?

    Ta teorija je toliko empirijski argumentovana u knjizi Sveta krv - sveti gral (Majkl Bejdžent, Ričard Li &Henri Linkoln) a koju je Braun (zlo)upotrebio, da nema tu mnogo mesta ne verovanju..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. Knjiga koja vam je "promenila život"
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 73
    Poslednja poruka: 21.08.2011, 16:49
  3. Vaša rečenica koja je ušla u "istoriju"
    Autor love hunter u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 29.05.2011, 22:20
  4. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •