Kako biti dobar?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23
  1. #1

    Kako biti dobar?

    U jednoj od svojih knjiga,Nik Hornbi se bavi ispitivanjem granica ljudske dobrote.Koliko čovek zaista može biti dobar?Koliko može od sebe da sakriva zlo koje sam čini,ili da ga potiskuje zarad navodne dobrote?
    Postoje trenuci u kojima čovek čini zlo;ono pravo,istinsko zlo.Ali,ne čini ga iz nekog''vidljivog'',očiglednog razloga,već zbog toga što mu se ukazala prilika za to,jer je uvideo šansu da iz sebe izbaci ono sa čim živi i čije postojanje ne želi da prizna.
    Koliko samo malih,ali gnusnih,svakodnevnih zala počinimo prema bližnjima,a da ni sami nismo sigurni zbog čega?
    Koliko puta okrivimo nekoga u sebi zbog nečega samo nama važnog,a zatim mu ''sudimo'',''presudimo'' i izvršimo ''egzekuciju''?I sve to onako u mislima,podmuklo gledajući objekat trenutne,nezaustavljive mržnje zbog možda jedne pocepane čarape,glasnog smeha,ili neslaganja oko sitnica do sutra već zaboravljenih.
    Kako biti dobar?
    Kako prevazići sopstvenu sitničavost u ocenjivanju drugih?
    Kako izbeći sitne,svakodnevne pakosti na koje smo se privikli?
    Zaista,kako biti dobar kada apsolutne dobrote kojom bismo hteli da se okitimo nema,a zavist i netrpeljivost nam se ''petljaju'' uvek iznova u naš poduhvat da postanemo ''dobri''?
    Poruku je izmenio kohili, 13.11.2008 u 00:08 Razlog: slovce
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Kako biti dobar?

    da bas kako ostati dobar.... kad su svi losi oko tebe....
    Ono za cim zudimo,a ne ono sto dobivamo, govori o nama kakvi smo.

  3. #3

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Kako ... nije tesko bit dobar, ali je mnogo teze ostati dobar iz dana u dan, godine u godini. Kad tad, covek posrne i ucini nesto lose, a mozda i nije losa osoba?

    Ako krenemo sa takvim stavom, da je svako od nas ima bar malo nesto loseg u sebi, mozda i nije onda to sve tako lose kao sto nam se ucini na prvi pogled.

    Primetio sam da ljudi i ne vole dobre osobe. Cesto kad i vide nekog ko je dobar, da pokusavaju svim silama da nadju nesto lose u toj osobi. Ako nije vidljivo na prvi, drugi pogled, dovodi do frustracija i uvelicava njihove "lose" stvari, osobine, postupke jos losijim. Cudno.

  4. #4

    Odgovor: Kako biti dobar?

    za druge ne znam, ali ja sam svoj ključ pronašla u jednostavnosti..
    Poruku je izmenio Aiko, 16.11.2008 u 11:41
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  5. #5

    Odgovor: Kako biti dobar?

    kako biti dobar prema sebi i drugima mozda je odgovor u tome da treba biti prvo malo sam. A mozda i ziveti u nekom pozitivnom okruzenju gde je manje ljubomore, sujete ma jednostavno gde nema civilizacije.

    Dobrotu sam prema sebi i bliznjima kao i srecu osetio u jednom malom selu pored mora gde je bila samo jedna prodavnica i skoro nista vise od onoga sto pozuruje coveka. Tamo je bilo mnogo maslina, ovaca i tisine.
    Mozda je i to pozitvno okruzenje uticalo da pomislim kako su neki ljudi ipak dobri kako sam i sam dobar...ali opet cu u to selo na letovanje.

    A nije tacno da ako si dobar prema nekome da ce i on biti prema tebi tj, da se dobro dobrim vraca.pre se to iskoriscava

    a biti dobar prema svima to je mozda nedostatak samopostovanja?

  6. #6

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Kako prevazići sopstvenu sitničavost u ocenjivanju drugih?
    Zanimljivo...ima raznih načina,ali to nije merilo,da i ako smo sitničavi,i ocenjujemo druge,nismo dobri.Sad ja kažem da sam dobra,i to automtski znači da jesam?Ne, takođe ni to nije merilo.


    Kako izbeći sitne,svakodnevne pakosti na koje smo se privikli?
    Verovatno,izbeći zamke "druženja",sa takvim okruženjem.I tu zaista treba biti mudar.

    Kako biti dobar?
    I u "najgorim ljudima",tražiti ono dobro,jer ga poseduju,sigurno.
    Kako biti dobar?...živeti po svojoj savesti,i biti iskren makar prema sebi,i onoga trenutka kad u drugima prepoznamo svoje "pakosti"..znači da pravimo prve korake..da budemo malo bolji,nego što jesmo.

  7. #7

    Odgovor: Kako biti dobar?

    ...treba samo da se ugledate na mene...

  8. #8

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota


    Nekako mi tvoj potpis ispade najzgodniji ... kao siže.

    Mogli bi malo da se poigramo maštom i da možda baš tu nađemo odgovor.

    Ajde da posmatramo ljude ... i sva živa stvorenja ... baš tako - kao plodove ... kao voć(k)e.
    ________
    Recimo ...
    - ja odlično znam da je limun dobar kao i beli luk ... i dobar i zdrav
    i ja poželim da ih konzumiram ... ali ... ... od njih mi uvek pozli ...
    - isto tako znam da cigareta nije dobra kao ni kafa ... nit' je dobra nit' je zdrava
    ali kada poželim da ih konzumiram ... vidim da mi prijaju ...

    Mačka ne jede bananu ... iako je banana dobra. Mački je dobar miš.

    Krokodil je izuzetno dobar ... surovi predator ... jeste,
    ali baš time on u prirodi (u životinjskom ogranku sveta) pravi ravnotežu ...
    dobar je i kao plivač ... a za čizmice, kaiševe i tašne je najbolji .... The Best !!!
    međutim ... veoma je netaktičan saradnik i loš, čak nekomunikativan sagovornik - ljudskom ogranku sveta.

    _________

    Naravno, (pardon) poenta mi nije u tome da :
    ... propagiram pušenje i kafu,,
    ... da miša treba uvrstiti u jelovnik,
    ... niti da se sa krokodilom mora naći zajednički jezik ...

    već da pojasnim ,
    da ono što je nekome u nekom drugom ili nečemu dobro - nekom drugom uopšte nije (ama baš ni malo).



    I da ne okolišam više
    za onog ko je MENI dobar dajem i poslednju kap krvi ...
    i dobrotu vadim iz napuštenih i zatrpanih bušotina (na svoje sopstveno iznenađenje)
    jer je do tada tu nikada nije bilo ...
    i taj će uvek znati da sam dobra

    i zaprepastiće se kada čuje da sam nekom ... (iz moje perspektive gledano) debilu
    upravo iščupala jezičinu sa sve plućima, želucem, slezinom i crevima ...
    ... a bio je tako dobar ... ogranku istorodnih debila ...

    ... nit' mi je bio dobar, nit' mi iko iz tog i sličnih ogranka ikada može biti dobar ...

    Znači ...
    Svi smo mi dobri ... i sve je mnogo dobro ... ALI ... i ne mora baš da znači !!!
    Poruku je izmenio Goga, 16.11.2008 u 18:37 Razlog: Slova u boji, veličina slova.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  9. #9

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Dobri ljudi su ljudi spremni na svaku žrtvu, zarad bližnjih!
    Dobar čovek se prepoznaje po tome što ima dobrotu i deli je drugima, a loš čovek nema dobrotu pa je stalno traži i iska od drugog, što se ogleda u sebičnosti(hoće da uzme/otme ovo ili ono, jer misli da će to da ga usreći - ...a i narkoman je srećan kad se ufiksa...)!
    Dobrom čoveku najveću vrednost u životu čine njegovi bližnji-->porodica, rodjak, prijatelj...I za njih je spreman sve da učini, uključujući i da žrtvuje sopstveni život....Bog je davalac života i ne postoji ništa što čovek može da izgubi u ovome svetu zarad morala i moralnog življenja, a da Bog ne može da mu to vrati!
    Dobar čovek svojim ukupnim životom i ponašanjem kroz njega, podstiće druge ljude da budu dobri.
    Dobar čovek ne žmuri i ne ostaje nem, na loše stvari oko sebe! On pomaže svojim moralnim i ispravnim životom drugima.
    Ono što dobar čovek ume da prepozna je da mnogi ljudi ne traže istinsku pomoć u nevolji, nego štetu. Mnogi traže, ne pomoć, neg' da im se ugadja u njihovom neispravnom životu....i tu je razlika.....
    Ugadjanje je kada neko traži nešto što je štetno, pa mu se to daje!
    Pomaganje je kada neko traži nešto što je dobro, pa mu se to daje!
    Dobar čovek se prepoznaje po tome što zna šta je štetno, a šta dobro, pa tako i deluje u svakoj situaciji...

  10. #10

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Mislim da je najbolje da budemo dobri prema sebi,a kasnije ćemo lakše da budemo dobri i prema drugima(samo ako si zadovoljan sobom možeš da budeš dobar prema drugima,sve ostalo je samo izgovor i pretvaranje i dodvoravanje ljudima,višoj sili,ukratko obmana)

  11. #11

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Kao i neki koji su to već pomenuli, prvo moramo biti dobri prema sebi a potom će to automatski dovesti i do toga da budemo dobri prema drugima.
    Pod dobar prema sebi podrazumevam voleti sebe i prihvatiti sebe takvi kakvi smo, sa manama, poštovati sebe, biti ljubazan prema sebi, poklanjati sebi pažnju. Zadovoljan čovek je dobar čovek. Dakle, kao i u svemu, uvek krenuti od sebe i raditi na samopoštovanju.
    Moji omiljeni stihovi (Šekspir):
    "Ali prvo: budi veran sebi sam
    i onda će doći, ko za danom noć
    da nećeš biti krivac nikome."
    Kakve su vam misli, takav vam je ivot.

  12. #12

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Pa nije da se baš slažem sa forumašem equilibrium-om (ima tu nečega...), ali nije toliko bitno biti dobar prema sebi. Treba prihvatiti sebe takvog kakav jesi,biti iskren prema sebi,pa kad skontaš kakav si i ako ti se to ne dopada biti hrabar i probati promenuti to (što bi moglo da znači da neš baš uvek biti dobar prema sebi) i kad se konačno dopadneš sebi... treba da budeš toliko otvoren da kao što si sebe shvatao probaš da shvatiš i druge ili barem da ih prihvatiš takve kakvi su... i onda ćeš bez po muke biti dobar.

    Napomena: Obavezno treba pročitati Chicha Glishin post malo iznad, pomoći će u razumevanju ovoga što sam pokušao da objasnim kao i ovaj citat: "Kako biti dobar?...živeti po svojoj savesti,i biti iskren makar prema sebi,i onoga trenutka kad u drugima prepoznamo svoje "pakosti"..znači da pravimo prve korake..da budemo malo bolji,nego što jesmo." - Duga12.
    Poruku je izmenio PersonaGrata, 18.11.2008 u 14:57

  13. #13

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Kako biti dobar?
    Mislim da u svakom coveku postoji ono "dobro" i ono "lose". Pitanje je mentalnog sklopa cemu ce se vise prikloniti. Ima tu i veze okruzenje, porodica, odrastanje...citav niz okolnosti koji coveka opredele za jedno ili drugo.

    Kako prevazići sopstvenu sitničavost u ocenjivanju drugih?
    Tako sto cemo smanjiti svoju sujetu i biti realni.

    Kako izbeći sitne,svakodnevne pakosti na koje smo se privikli?
    Onaj ko u sebi nosi pakost i zlobu tesko da ce ih izbeci. To je poseban soj ljudi, donekle, nezadovoljan samim sobom.

    Zaista,kako biti dobar kada apsolutne dobrote kojom bismo hteli da se okitimo nema,a zavist i netrpeljivost nam se ''petljaju'' uvek iznova u naš poduhvat da postanemo ''dobri''?

    Treba preispitati sebe. Upoznati sebe. Rascistiti sa samim sobom. Shvatiti kakvi smo i pokusati da razumemo druge. Ako smo zadovoljni sobom i svojim zivotom nece biti netpeljivosti, nece biti pakosti, nece biti ruznih reci. Samo ljudi koji imaju problem sa sobom imaju i problem sa drugima. Svi nesporazumi su resivi, ako mi tako zelimo.
    "Zivot je ono sto ti se desava dok ti pravis planove za zivot"

  14. #14

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    U jednoj od svojih knjiga,Nik Hornbi se bavi ispitivanjem granica ljudske dobrote.Koliko čovek zaista može biti dobar?Koliko može od sebe da sakriva zlo koje sam čini,ili da ga potiskuje zarad navodne dobrote?
    Nik Hornbi, iako erudita i izuzetno talentovan, je pre svega pisac eseja i beletristike. On nije stručnjak za granice ljudske dobrote (po vokaciji je profesor engleskog jezika), a još manje, da kažem, evangelista ove problematike, a njegova knjiga nije Apokalipsa niti bilo koji deo biblije, ili neke druge pandan knjige koja diktira i zahteva nepogrešivost svog sadržaja. Sve ovo ne smeta, naravno, da njegov roman Kako biti dobr ne bude genijalan. Međutim, to je ipak samo roman i umetnička vizija jedne porodice u uslovima modernog društva...

    Postoje trenuci u kojima čovek čini zlo;ono pravo,istinsko zlo.Ali,ne čini ga iz nekog''vidljivog'',očiglednog razloga,već zbog toga što mu se ukazala prilika za to,jer je uvideo šansu da iz sebe izbaci ono sa čim živi i čije postojanje ne želi da prizna.
    Koliko samo malih,ali gnusnih,svakodnevnih zala počinimo prema bližnjima,a da ni sami nismo sigurni zbog čega?
    Koliko puta okrivimo nekoga u sebi zbog nečega samo nama važnog,a zatim mu ''sudimo'',''presudimo'' i izvršimo ''egzekuciju''?I sve to onako u mislima,podmuklo gledajući objekat trenutne,nezaustavljive mržnje zbog možda jedne pocepane čarape,glasnog smeha,ili neslaganja oko sitnica do sutra već zaboravljenih.
    Uveren sam de je, po meni, premisa, za apsolviranje ove inače interesantne teme, možda nedovoljno sptretno arikulisana, jer uvodni post neke pretpostavke i moguće stavove nameće kao čvrste i jasne odrednice koje ne trpe reviziju. Međutim, i pored toga one su suštinski nejasne, pa tako i ne znače mnogo kao neka vrsta uputstva u mogućem diskutovanju po temi. Ja i pored najbolje volje ne mogu za sebe da kažem da sam činio zlo, ono pravo istinsko zlo itd. Siguran sa m da ima takvih ljudi, ali mislim da se ne može generalizovati ni u najblažoj varijanti na račun toga da je pravo, istinsko zlo deo svih nas, i da svi mi činimo gnusna zla prema bližnjima, kao i da podmuklo presuđujemo, sudimo, vršimo egzekucije itd, itd...


    Kako biti dobar?
    Kako prevazići sopstvenu sitničavost u ocenjivanju drugih?
    Kako izbeći sitne,svakodnevne pakosti na koje smo se privikli?
    Zaista,kako biti dobar kada apsolutne dobrote kojom bismo hteli da se okitimo nema,a zavist i netrpeljivost nam se ''petljaju'' uvek iznova u naš poduhvat da postanemo ''dobri''?
    Ovaj deo jedini po meni zaista ima smisla i o njemu se može diskutovati. Kako biti dobar. Zna se šta je dobro, a šta je zlo. Čitava ljudska civilizacija se od svojih početka time bavi. Sistem vrednosti o tome je poznat. Možda je problem kako postići da i mi budemo dobri. To nije ni lako ni jednostavno pitanje. Ja bih u smislu doprinosa ovoj temi ponovio jednu narodnu mudrost:
    - Ne činimo drugima ono što ne bi voleli da čine nama samima...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #15

    Odgovor: Kako biti dobar?

    "Znaj da je razum najlepsi ukras kojim se covek moze okititi, a najlepsa odeca, koju covjek moze obuci, jeste znanje."

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako znate da li je dobar u krevetu?
    Autor Najgora u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 88
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 15:38
  2. Kako prepoznate dobar film?
    Autor SQUAW u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 14:46
  3. Da li ste dobar muz?
    Autor tipka u forumu Muška kafana
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 28.07.2009, 22:00
  4. Dobar, loš, zao
    Autor Buba Erdeljan u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 21.11.2008, 17:17
  5. CKM: KNOW HOW - Kako biti sovinista!
    Autor HLEBmaster u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 03.10.2007, 03:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •