Treba li nam estetski odbor? - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 17 od ukupno 17
  1. #16

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    ^Ne bih znao, ali ima tako toga u BNS koliko hoćeš.
    Da je stvar ograničena na BNS - laknulo bi mi!

    No, to je već toliko rasprostranjeno da se može smatrati opštom situacijom.
    Inače, koliko moja zapažanja sežu u prošlost, prvi su krenuli u postavljanje ovakvih 'ukrasa' gastarbajteri. Sećam se da je neposredno pred granicu kod Trsta (sa italijanske strane) još negde 70-tih bio oveći plac sa prodajom gipsanih - betonskih figura.

    A kuće, ukrašene do iznemoglosti, sam prvo počeo da vidjam u istočnoj Srbiji i istočnom Banatu, u mestima koja slove za pretežno vlaška i rumunska.

    Ukus, odnosno neukus, je pratilac težnje da se prikaže uspešnost rada u inostranstvu. Naravno, takmičarski je 'duh pušten iz boce'.

    Evo male, i ne posebno upečatljive ilustracije iz sela Urovica (blizu Negotina):




    Obavezno iščitajte sitniji deo teksta u ovalu!

    A slika dole je iz Sefkreina. Slikao sam je da prikažem kako se zamenjuje staro novim, pa ukrasi nisu baš uočljivi. Kad sam uvećao, vidim: lava kako spava (na vrhu) propnutih ždrebaca u većem broju, barokne dečkiće sa krčagom iz koga teče voda, antičke ženske figurice u spoljnim uglovima zidova...


    Ozbiljno govoreći, čak se ne mogu osuđivati investitori za ovakav ukus. Pre svega je krivac društvo (tj. svi i niko) i njegove institucije što nisu uspele da formiraju iole prihvatljiv ukus (estetiku) i usmerenje za upotrebu krvavo zarađenog novca u tuđini.

  2. #17

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Mmm da uglavnom su gastarbajteri u pitanju, mada su vremenom i ostali preuzeli taj "manir". Kuće se grade po pravilu ogromne, uradi se kompletna fasada sa ulice sa sve zoološkim vrtom po ogradi i kući a unutra bude 2 do 3 prostorije osposobljeno da se u njima živi. Nije mi padali na pamet da fotografišem kuće ali ako kada budem imao vremena staviću ovde par reprezentativnih primera. Flora i fauna po kućama, na kući kineski krov itd. A o vrištećim bojama neću ni da govorim. Za mene je zaprepašćujuće šta se dešava po gradovima, sela ko sela, ali gradovi! Npr u Pančevu sa jedne strane magistrata (muzeja) je podignuta stambeno-poslovna zgrada u socijalrealizmu a sa druge strane grade nekakav moderni TC sav u staklu Mogli bi bar da se potrude da sačuvaju stare zgrade, pohvalno je da su restaurirali fasade na par starih građevina, ali ako krenem šta je sve u prošlosti devastirano i otišlo u nepovrat...



Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Treba mi recept
    Autor SQUAW u forumu Recepti
    Odgovora: 92
    Poslednja poruka: 01.07.2013, 20:41
  2. pa klikn'o sam i sad mi treba HELP..
    Autor yige_gui u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 02.04.2010, 11:06
  3. Treba mi žirant ?
    Autor Neron u forumu Spomenar
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 14.10.2009, 21:22
  4. Treba mi player?
    Autor supermenns u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 19.05.2007, 22:46
  5. Treba mi kroj?
    Autor goldie u forumu Hobi - Uradi sam
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 21.11.2006, 12:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •