Tužna priča o internetu u Srbiji
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 24
  1. #1

    04 Tužna priča o internetu u Srbiji

    Svetski ekonomski forum nedavno je objavio listu 115 zemalja koje su rangirane po nivou razvoja informacionog društva. Srbija je zauzela 80. mesto, neposredno iza Maroka, Namibije i Ugande. Od četrdesetak evropskih država, naša zemlja je jedino bolja od Moldavije, Albanije, Makedonije i Bosne i Hercegovine. Slovenci su 35, Mađari 38, Turci 48, Hrvati 57...

    O zaostatku u razvoju informacionog društva možda najbolje svedoči podatak da su 2000. godine Rumunija i Srbija imale isti broj korisnika Interneta, a lane su istočni susedi bili četiri puta jači. U Hrvatskoj je prošle godine bilo takođe četiri puta više komjutera po glavi stavnovnika nego kod nas. Pa ipak, Internetu je lane uveden PDV, zbog čega je promet u tom sektoru opao za 20 odsto.

    Poznavaoci IT scene u Srbiji nisu začuđeni. Naša zemlja jedina na Balkanu nema strategiju za razvoj informacionog društva, iako se na njeno donošenje obavezala međunarodnim sporazumima. Najpre je napisana jedna, pod pokroviteljstvom dosovske garniture, posle smene na izborima pisana je druga. Polovinom novembra je usaglašena, ali joj se od tada gubi svaki trag.

    Nedavno neko reče da se i ne treba čuditi takvom stanju u zemlji u kojoj je, barem nominalno, za razvoj informacionih tehnologija i društva zadužen Velimir Ilić, inače ministar za kapitalne investicije. Kažemo nominalno jer, zapravo, ovde uopšte nije jasno ko je za šta odgovoran, pošto su zaduženja i obaveze isprepletene usled nejasnih i nedorečenih propisa.

    U zapadnim zemljama informacioni sektor je uglavnom u naležnosti ministarstava ekonomije, pošto se ova privredna grana razvijala ravnomerno i bez iznenadnih obrta. U mnogim državama u tranziciji osnovana su posebna ministarstva za razvoj informacionog društva, što je rezultiralo hvatanjem koraka sa Zapadnom Evropom i Severnom Amerikom.

    O našem odnosu prema informacionom društvu rečito govori priča o načinu na koji su Srbi stigli do Interneta. Krajem osamdesetih godina prošlog veka, kada se svetska mreža svodila na razmenu elektronske pošte, na ljubljanskom univerzitetu su registrovali internet domen .yu. Međutim, samo nekoliko godina kasnije Jugoslavija se raspala, a nacionalna oznaka je ostala u Sloveniji.

    Sve do polovine devedesetih mi ni teoretski nismo mogli da se uključimo na svetsku mrežu jer su Slovenci, iako su u međuvremenu za sebe uzeli domen .si, otezali. Tek posle mukotrpnog ubeđivanja s nekolicenom entuzijasta iz Beograda, bez ikakve pomoći države, SR Jugoslaviji je priznato pravo na domen .yu. Na Internet smo konačno izašli u februaru 1996, s priličnim zakašnjenjem u odnosu na ostale.

    Iz ove priče očigledno nije izvučena pouka, jer nam se sprema veoma slična situacija. SR Jugoslavija formalno ne postoji već tri godine, ali mi i dalje koristimo domen .yu na Internetu. Pošto su birali oni koji su bili brži, nama je preostalo da uzmemo samo ono što se nudi. A to je domen .cs (Crna Gora i Srbija), što je nekada bila oznaka za danas nepostojeću Čehoslovačku.

    Stvari su se dodatno zakomplikovale raspadom državne zajednice. Nezavisna Srbija neće moći da registruje nijedan domen koji sadrži slova iz njenog imena. Na primer, domen .sr je rezervisan za Surinam, malu i izrazito nerazvijenu državu u Južnoj Americi. Jedino prikladno rešenje će biti .rs (Republika Srbija), što je ipak presedan jer sve ostale zemlje imaju domen izveden iz naziva države.

    Evo i još jedne ilustracije o odnosu Srba prema Internetu. Lane je zaživeo domen .eu (Evropska unija). U prvom periodu, koji je trajao do 7. aprila ove godine, države, preduzeća i organizacije mogle su da registruju Internet adrese sa svojim nazovim na domenu .eu. Međutim, od prošle sedmice, prodaja je liberalizovana i svako može da kupi sve preostale nazive uz ovaj domen.

    Iz naše zemlje su reagovali Turistička organizacija Srbije i još neka preduzeća. Država nije načinila ni makac, pa je tako adresa
    http://www.srbija.eu već zauzeta, slično je i s nazivima većih gradova u Srbiji. Verovatno će se ispostaviti da su se na njima „parkirali” domišljati pojedinci koji će sutra za desetine hiljada evra ponuditi atraktivne adrese na prodaju.

    To pokazuje da ni u ovom slučaju nismo izučili ranije očitanu lekciju. Polovinom devedesetih potomak jednog jugoslovenskog gastarbajtera (nesrpskog porekla) registrovao je adresu
    http://www.srbija.com i tražio je paprenu nadoknadu za odricanje od prava na ovo ime. Za samo nekoliko dolara, i uz dvominutno „čukanje” po tastaturi, taj se domogao nacionalnog resursa (a .com domen to svakako jeste).

    Svetlo na kraju tunela

    Na kraju svake tužbalice obično se pomene svetlo koje se vidi negde na dnu tunela. To svetlo, kad je reč o Srbiji kao o informacionom društvu budućnosti, moglo bi da predstavlja inicijativa grupe entuzijasta, predstavnika nekoliko nevladnih organizacija koje se bave ovom oblašću. Oni žele da radikalno transformišu ambijent za razvoj Interneta.
    Do polovine godine trabalo bi da se oformi regulaciono telo (nevladino) koje bi na sebe preuzelo upravljanje nacionalnim Internet domenom, ma šta da on bude (.yu, .cs, .rs, .ss, .sx). Čelnik Centra za razvoj Interneta i predstavnik Evrope u ICAN-u, organizaciji koja rukovodi globalnim Internetom Slobodan Marković najavljuje potpunu liberalizaciju registrovanja adresa na nacionalnom domenu.
    Od početka sledeće godine fizička i pravna lica će imati neograničene mogućnosti u izboru i broju registrovanih adresa. Trošak ne bi trebalo da bude veći od desetak evra.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #2

    11 Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    ovo jeste tuzno i zalosno, ali nakon svega i svacega, ovakve stvari me jednostavno kod nas vise ne iznenadjuju. a jos kad si spomenuo velju ilica, pa nemam rijeci. ja ne znam da li se netko sjeca one scene kad je bio u jasi tomicu i davao kljuceve od novih kuca koje su im sagradili (to je svakako za svaku pohvalu), ali scena gdje se taj isti doticni gospodin nalijeva rakijom, pored svih onih kamera i ljudi, malo mi je degutantno, jer ipak to nije ponasanje primjereno ministru, pogotovo dok ga snimaju kamere. ja mu ne bih dala ovce da mi cuva, a pogotovo da ima ikakve veze sa informacionim tehnologijama. pretpostavljam da na sam spomen racunatra frkne nosom i pomisli da lici na televiziju i trazi any key na tastaturi.
    Poruku je izmenio nattydread, 08.06.2006 u 17:57
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Citat Necromancer kaže:
    Svetski ekonomski forum nedavno je objavio listu 115 zemalja koje su rangirane po nivou razvoja informacionog društva. Srbija je zauzela 80. mesto, neposredno iza Maroka, Namibije i Ugande. Od četrdesetak evropskih država, naša zemlja je jedino bolja od Moldavije, Albanije, Makedonije i Bosne i Hercegovine.
    Ja sam pre izvesnog vremena naišla na podatak da je naša zemlja po nekim statističkim podacima, a vezano za broj domaćinstava koja poseduju računar, bolja jedino od Albanije. To je totalno Još više zabrinjava činjenica da se, umesto da se nešto učini od strane države po tom pitanju, na kompjutere od ove godine plaća i PDV, što ni na koji način ne pospešuje proširenje kompjuterske pismenosti kod nas... o internetu da ne pričamo.
    Zapanjuje me i činjenica da u Hrvatskoj postoji posebno ministarstvo, ili neki ogranak - nisam sigurna, koje se bavi problemima interneta, i koje prvo objavljuje korisnicima interneta u tom zemlji informacije o novim virusima, vodi računa o internet kriminalu (u saradnji sa policijom) i sve ostalo što podpada pod njihov reon... Kod nas, ispravite me ako grešim, ali ja još uvek nisam čula za takvu instituciju...

  4. #4

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Informacione tehnologije je samo jedna grana o kojoj se ne vodi racuna u ovoj zemlji.

    Meni je malo debilno da Velja Ilic i par njegovih zamenika bude zaduzeno za ministarstvo za kapitalne investicije. Koliko su ti ljudi strucni? Evo u tekstu dole je objasnjenje sta obuhvata ministarstvo za kapitalne investicije. Tu pise da su spojili vise ministartva u jedno. ZASTO LJUDI? Zar ne bi trebalo da su se vec ta postojeca ministartva rasparcala u vise manjih a ne spojiti u jedno vece? I onda da su zaposlili gomilu strucnjaka na svakoj toj manjoj oblasti. I onda bi se svaki od njih trudio da radi dobro svoj posao da bi se zadrzao na istom.



    Zakonom o ministarstvima, koji je stupio na snagu 28. februara 2004. godine, formirano je Ministarstvo za kapitalne investicije u cijem su delokrugu poslovi koje su do sada obavljali Ministarstvo urabanizma i gradevina i Ministarstvo saobracaja i telekomunikacija:

    Ministarstvo za kapitalne investicije obavlja poslove državne uprave u oblasti železnickog, drumskog, recnog, vazdušnog, poštanskog, telekomunikacionog i intermodalnog saobracaja koji se odnose na: obligacione i svojinskopravne odnose; nadzor; bezbednost i uredenje tehnicko-tehnološkog sistema; položaj stranih prevoznika u prevozu robe i putnika na teritoriji Republike Srbije; plovne puteve na vodama na kojima važi medunarodni i medudržavni režim plovidbe; medunarodni telekomunikacioni i poštanski saobracaj; utvrduje predlog plana namene radiofrekvencijskih opsega i planove raspodele radio frekvencija; strategiju razvoja saobracajnog sistema, planove razvoja i druge planove vezane za uredenje, organizaciju sistema i odnose u transportu putnika i robe; odobravanje izgradnje i upotrebe saobracajne infrastrukture i opreme, telekomunikacione opreme i svih telekomunikacionih objekata, poštanske infrastrukture i svih poštanskih objekata i objekata koji su u funkciji korišcenja saobracajne infrastrukture; organizovanje finansijske i tehnicke kontrole.

    Ministarstvo za kapitalne investicije obavlja i poslove državne uprave koji se odnose na: prostorno planiranje i urbanizam; utvrdivanje uslova za izgradnju objekata; uredivanje stambenih odnosa i stambenog poslovanja; gradevinarstvo; gradevinsko zemljište; poslove inženjerske geodezije, kao i druge poslove odredene zakonom.

    Ministar za kapitalne investicije je gospodin Velimir Ilic, a zamenici ministra su:

    - za urbanizam i gradjevinu Rajko Korica
    - za saobaracaj Miodrag Jocic
    - za telekomunikacije Bogoljub Lazic


    Pretpostavljam da su oni informacione tehnologije poistovetili sa telekomunikacijama????? Pa su zato i to predali u ovo ministarstvo. SRAMOTA. A sto se tice samih informacionih tehnologija i ona kao posebna grana moze da se odvoji na vise oblasti i da se svakoj oblasti dodeli po jedan strucnjak zaduzen za uspeh u toj oblasti. Ukoliko posle odredjenog vremena statistika pokaze da nije zadovoljio potrebe te oblasti, SMENA. Ja u svemu ovde vidim samo gomilu slobodnih mesta za zaposljavanje mladih strucnjaka. A nasa vlast vidi da je gradjevina, urbanizam, saobracaj, telekomunikacije jedno te isto, pa sve u isti kosh.

  5. #5

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    -OK, moramo malo da sirimo temu.
    Evo kako ja vidim resenje, ne samo ovog, problema.
    Prosto
    Pomenuti mladi strucnjaci nikako u drzavnu administraciju ( tu ko udje sedne i ceka penziju ) nego: Instituti i sl., a na odgovarajuca mesta postaviti, takodje, mlade ali ( jedina prava rec ) menadzere. Ovaj radi u par koraka: Uoci problem, pita ko zna, deluje.
    Prosto

  6. #6

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Velja Ilic i njegovo ministarstvo su najgore resenje ... ja sam takodje za institut, koji zaposljava eksperte ... dobar primer, kako politika i eksperti saradjuju je npr. www.vojvodina-cess.org ...

    Ilica znam licno i to je jedan vise nego prost i nekulturan covek, koji verovatno nije u stanju ni da napise pismo u Word-u ... da ne govorimo o malverzacijama u IT oblasti ... koji se sve ugovori i za koju cenu sklapaju, za drzavne nabavke opreme ...

  7. #7

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Citat valter kaže:
    -OK, moramo malo da sirimo temu.
    Evo kako ja vidim resenje, ne samo ovog, problema.
    Prosto
    Pomenuti mladi strucnjaci nikako u drzavnu administraciju ( tu ko udje sedne i ceka penziju ) nego: Instituti i sl., a na odgovarajuca mesta postaviti, takodje, mlade ali ( jedina prava rec ) menadzere. Ovaj radi u par koraka: Uoci problem, pita ko zna, deluje.
    Prosto
    Samo da ti kazem (iz licnog iskustva) da se mladim ljudima NE DOZVOLJAVA da budu kreativni i da rade. Non stop se "podmecu noge" i stariji imaju vise iskustva i "sve bolje znaju".
    Ne mislim samo na IT nego i na nauku i sve ostalo.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  8. #8

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Održan okrugli sto o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija
    ---------------------------------------------------------------------------


    Društvo za informatiku Srbije i Privredna komora Srbije, organizovali su
    prošle nedelje u Beogradu okrugli sto čija tema je bila "Upotreba
    informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji".

    Kao povod za održavanje okruglog stola poslužilo je istraživanje koje
    je u septembru 2006. godine sproveo Republički zavod za stastiku.
    Rezultati tog istraživanja su pokazali da 26,5 % domaćinstava u Srbiji
    poseduje računar, a da 18,5 % domaćinstava koristi Internet. Što se
    tiče upotrebe računara u poslovne svrhe, 97,3% preduzeća sa više od 10
    zaposlenih ima računar, a 52,9% preduzeća ima prezentaciju na Webu.

    Prikazani podaci pokazuju da se u Srbiji postepeno povećava upotreba
    informaciono-komunikacionih tehnologija. Najveću pažnju učesnika
    okruglog stola izazvali su podaci koji pokazuju da od ukupnog broja
    domaćinstava sa mesečnim prihodom od 300 evra, samo 15,7 posto poseduje
    računar, a samo 8,6 posto koristi Internet.

    Analiza dobijenih podataka pokazuje da je sadašnja primena
    informaciono-komunikacionih tehnologija limitirana siromaštvom građana i
    preduzeća, nedovoljnom obrazovanošću korisnika i nerazvijenim Internet
    uslugama.

    Na skupu se čula i procena agencije IDC, po kojoj bi Srbija uz privredni rast od 6% i rast IT tržišta od 25% na godišnjem nivou, do 2010. godine dostigla 40% IT potrošnje po glavi stanovnika u Mađarskoj iz 2005. godine.


    Nisam sad sigurna jesu oni zadovoljni ovom procenom? I da li oni misle da je ovo uspeh?
    Kao prvo ugledaju se na Madjarsku koja nije nista posebno razvijena sto se tice IT. A kao drugo 2010. bi Srbija kaskala "samo" pet godina za Madjarskom (da naglasim sa 40%).

    I kako primecujem ovde se ne spominje strategija razvoja? Ili je to ostavljeno tamo za 2010. kada budu odrzali sledeci "okrugli sto"?

  9. #9

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    ma bilo kakvo spominjanje Srbije i IT-ija je besmisleno dok god se mnoge stvari ne promene u zemlji.

    a o ovakvim stvarima možemo samo da maštamo, čisto poređenja radi nas i Japana.


    Eeee moja Sorabijo
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  10. #10

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Znači...
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  11. #11

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Pa Japan vec par godina koristi "dark fiber" tehnologiju, koja je naprednija verzija optickih kablova, u americi se uvodi polako, dok u evropi je samo par gradova povezano ovom tehnologijom. A kod nas ljudi jos uvek govore: "Ma meni je dosta i dial-up, ja kad mi nesto treba samo odem na net, pogledam i to je to". I onda naravno da nema dovoljan broj ni korisnika ADSLa, a da ne pricamo cable ili nekog brzeg. A sto se tice optike, mislim da je to za nas SF, bar jos ovaj vek (bez preterivanja).

  12. #12

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Citat eboye kaže: Pogledaj poruku
    Pa Japan vec par godina koristi "dark fiber" tehnologiju, koja je naprednija verzija optickih kablova, u americi se uvodi polako, dok u evropi je samo par gradova povezano ovom tehnologijom. A kod nas ljudi jos uvek govore: "Ma meni je dosta i dial-up, ja kad mi nesto treba samo odem na net, pogledam i to je to". I onda naravno da nema dovoljan broj ni korisnika ADSLa, a da ne pricamo cable ili nekog brzeg. A sto se tice optike, mislim da je to za nas SF, bar jos ovaj vek (bez preterivanja).
    Yo, man. Say no more. Sve je jasno, moj ortak rece: Ko nam je kriv sto smo ostali. A ja: pa ne mogu svi da odu, ...
    Stay black, man, 'cose, white is too brite!

  13. #13

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Evo male utehe

    Najskuplji internet na svetu

    Ukoliko mislite da je internet u Srbiji skup, kako biste tek reagovali da živite u Kazahstanu. Tamo DSL konekcija sa protokom od 1.5 Mbps košta čitavih 2458 evra!. Izveštaj koji je podnela Organization for Security and Cooperation in Europe govori o izuzetno visokoj ceni koju tamošnji stanovnici moraju da plate da bi imali pristup internetu. Za neograničeni dial-up se mora platiti oko 82 evra, a ukoliko vam pomenutih 1.5 Mbps za 2458 evra nije dovoljno, u ponudi je i 6 Mbps konekcija preko kablovske mreže, koja košta svega 16144 evra! Sve to u državi u kojoj je prosečna plata oko 292 evra.

    Vestopisac ovog članka na sajtu Techamok je dao informaciju o ceni koju on plaća u Češkoj. Da podsetimo, Češka je članica Evropske Unije. On izdvaja oko 4500 čeških kruna (oko 220-225 dolara) za Unlimited DSL nalog, sa 4 Mbps DL i 512 Kbps UL brzinama, gde je DL : UL odnos 8 : 1. Ovaj nalog nije povezan sa dodatnim servisima, pretplatama, telefonskim uslugama i slično.
    Izvor: Techamok

  14. #14

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    Za neograničeni dial-up se mora platiti oko 82 evra


    Ipak, ne teši me ni najmanje

    Evo i malo najnovijih statistika u vezi sa tužnom pričom o internetu u Srbiji...

    Broj korisnika Interneta na Balkanu je u porastu, ali Srbija dosta zaostaje za većinom zemalja, pokazali su rezultati istraživanja statističkog sajta "Internet World stat"

    Medju državama u regionu lider je Slovenija gde 55,5 odsto stanovništva koristi internet, Grčka je na drugom mestu s 33,5, Hrvatska je treća s 32,9 procenata. U Bugarskoj 28,7 odsto gradjana koristi Internet i u Makedoniji 19,2 odsto.

    Manje od Makedonije Internet koriste gradjani Bosne i Hercegovine - 17,3 odsto, sledi Crna Gora sa 17,6, Srbija sa 13,9 procenata, dok je Albanija poslednja na listi sa 6,1 odsto gradjana koji koriste Internet.

  15. #15

    Odgovor: Tužna priča o internetu u Srbiji

    http://www.t-com.hr/privatni/internet/maxadsl/
    ovo je najskuplji internet u hr 1 euro = 7,2 kn
    naravno ima puno opcija mislim da je http://www.metronet.hr/ najjeftinija
    baj d vej jel ima ko u Ljukovu internet?

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Stranački botovi na internetu
    Autor Necromancer u forumu WWW
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 01.09.2015, 09:30
  2. Moja dela na internetu
    Autor sasapet u forumu WWW
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 08.07.2012, 15:30
  3. Da li pristup internetu ima cenu?
    Autor Xivilai u forumu WWW
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 10.08.2011, 23:13
  4. Klikni bezbedno, zaštita dece na Internetu
    Autor fiona u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 15.05.2009, 13:00
  5. Enciklopedija svih živih bića biće postavljena na internetu
    Autor HLEBmaster u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.07.2007, 20:12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •