Moral - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 25 od ukupno 25

Tema: Moral

  1. #16

    Odgovor: Moral

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    samo ovako.. ono cega se pametan stidi, lud se time ponosi..

    moral je daleko od onoga sto je nekada po definiciji predstavljao, a danas mozemo da palamudimo o tome i necemo doci do zakljucka
    vise sam za termin etika, nego moral..
    nesto sto je nekada bilo nemoralno uraditi, danas je sasvim uobicajeno.. evo, ogolicavanje zenskog tela.. nekad je to bilo nedojmljivo svuda.. a danas, OP pa ona stvar.. ne kazem da je to svuda slucaj, naravno da ne bih da generalizujem toliko.. ali standardne norme morala odavno su pomerene..
    Znaci da zenske koje vole toples nisu normalne osobe, zato sto je normalno da se zenska osoba stidi pokazivanja svojih grudi ?
    Kako mislis da su standardne norme morala pomerene ?
    Jel' postoji civilizovano drustvo u kojem neko moze da se slobodnoseta go ulicom ?
    Ili baulja mrtav pijan, ili vrsi nuzdu na javnim povrsinama ili.....

    JUroPe
    YUrope ;
    Covecanstvo se deli na pravedne koji ne lazu, i lazove
    koji su nepravedni.

  2. #17

    Odgovor: Moral

    Moral je u mnogim slučajevima dnevno kvraljiva roba.

    Verujem da spadam u brojne osobe koje se zaista u viskom stepenu pridržavaju normi opšteg društvenog morala zahvaljujući i svojoj svesti o potrebi pridržavanja ličnih moralnih principa...

    Moral je zaista podložan promenama i to nije nikakava tajna. Mislim da se te promene mogu svrstati u dve grupe i to evolutivne i revolucionarne. Evolucija morala je karakteristika svake civilizacije, svake društveno ekonomske formacije. Njoj mogu prethoditi revolucionarne ili radikalne promene. Iako naizgled opšeg značenja, te sistemske promene opštih društvene normi se po pravilu prilagođavaju vladajućoj eliti. Brojne su moralne norme koje su identične, ili vrlo slične u različitim civilizacijama, kulturama pa i epohama. Međutim, postoje i razlike, neke i suštinske...

    Ali, i pored važećih opštih moralnih načela u nekom društvu ili zajednici, pojedinačni odnosi članova tih društava prema pridržavanju moralnih zakona su različiti i variraju. To je posebno karakteristično za krizne situacije kada ne funkcioniše država, ili organizacija zajednice, u potrebnom stepenu i kada smo uglavnom oslonjeni na lični moral i tada rečenica sa početka posta da je moral dnevno kvarljiva roba, dobija pun smisao...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #18

    14 Odgovor: Moral

    "Isti su k'o ti, samo se skrivaju bolje
    Lažno moralni i čedni
    Pola tebe nisu vredni
    Zašto da ti kvare san?

    Nek' o tebi kruže price
    Šta se sve to tebe tiče "
    Mirno spavaj...''

    Riblja Čorba




    Ne dozvoljavam da mi kvare san - priče, pričice... Dobro je dok ih ima.
    Ko šta radi - sebi radi.
    Ne razmišljam o tome šta jeste, a šta nije moralno, niti dozvoljavam ikome da mi priča priče.
    Živim svoj život

    Moralni kriterijumi su razoreni.

    Verujem da je odgovor
    (zašto su moralni kriterijumi razoreni) u mementovom izlaganju.

    memento:
    To je posebno karakteristično za krizne situacije kada ne funkcioniše država, ili organizacija zajednice, u potrebnom stepenu i kada smo uglavnom oslonjeni na lični moral i tada rečenica sa početka posta da je moral dnevno kvarljiva roba, dobija pun smisao...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  4. #19

    03 Moral

    Evo dobri ljudi s foruma postavljam temu u nadi da cu dobiti makar neki odgovor,a moje pitanje vezano za naslov ove izuzetno bitne teme za samog coveka je sledece.

    Da li je osnova vaseg postojanja moral? Kako na to vi gledate i da li se tog pogleda drzite,pa makar i drzava od vas trazila da to promenite? I poslednje pitanje,mozte li mi prikazati vas ugao kako uvidjate da li je neko pravi moralista ili vestacki moralista?
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  5. #20

    Odgovor: Moral

    Postao sam alergičan na reč moral. Alergičan sam jer tu reč mnogi pojedinci i grupe koriste da bi utvrdili kako je samo njihovo stanovište ispravno i samo njihovi potezi opravdani.

    Šta je moral? Društveno prihvatljivo ponašanje. Moralno je ono što većina smatra prihvatljivim. Tako je u Saudijskoj Arabiji sasvim prihvatljivo kamenovanje žene koja izvrši preljubu, kao što je u Afganistanu sasvim prihvatljivo odsecanje ruke kradljivcu. U Kini je smrtna kazna prihvatljiva za prestupe za koje u ostatku sveta ljudi dobiju nekoliko godina zatvora. Da li su kod nas u Evropi ovakve stvari prihvatljive (moralne)?

    Šta hoću da kažem? Da bi nešto bilo nedvosmisleno moralno, ono mora biti univerzalno prihvatljivo. Dakle, ne samo u jednoj ulici, gradu, državi. Uvek i svuda. Tako znamo da je ubistvo nemoralno, kao i krađa. To znamo zato što nema kraja sveta gde je takvo ponašanje prihvatljivo, time moralno. Takođe znamo i da su pedofilija, incest i trgovina ljudima nemoralni. Stavljanje u promet opojnih droga (čak uslovno). Listu možemo zaključiti.

    Ljudi danas reč moral koriste kad god žele potpuno odbaciti drugačije mišljenje. Reći ću da je to nemoralno i time završiti raspravu. Neću morati objasniti zašto nešto ne prihvatam jer, zaboga, to je nemoralno! Oko toga nema rasprave! E, to su lažni moralisti. Moralni ljudi znaju šta je moralno i bez društvenih konvencija da im to kažu, pa nemaju potrebu ni da o tome pričaju.

    Μορφεύς

  6. #21

    Odgovor: Moral

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Postao sam alergičan na reč moral. Alergičan sam jer tu reč mnogi pojedinci i grupe koriste da bi utvrdili kako je samo njihovo stanovište ispravno i samo njihovi potezi opravdani.
    Moj utisak je da prečesto raubuju ovu reč upravo oni koje možemo stpati i isti koš sa onom drugom grupom za koju važi "Ko o čemu, vojnik o skraćenju, kurva o poštenju".

    Da, znam definiciju da je to "društveno prihvatljivo ponašanje".
    Tu bi se trebalo zapitati da li se mi uvek i pred svakim baš na isti način "prihvatljivo" ponašamo. I ako smo spremni to sebi da priznamo, doći ćemo do zaključka da smo svi mi pomalo lažni moralisti. I da se ne ponašamo uvek i na svakom mestu jednako "moralno". I vrlo često svoje ponašanje uklapamo u prihvatljivo ponašanje za šire društvo, čak iako se u potpunosti ne slažemo sa njim, samo da bi izbegli stub srama. Isto tako, mnogi će olako osuditi druge za nemoral, a pri tom će zaboraviti na svoj nemoral.
    Poruku je izmenio Mish, 11.06.2010 u 20:44 Razlog: ispravio me alokin, hvala mu
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #22

    Odgovor: Moral

    Licno bih se slozila sa Morfeova sva cetiri pasusa i ne bih imala sta da dodam na zadatu temu.
    Prilazem tekst u kom se na celu stvar gleda iz malo drugacijeg ugla.

    Nauchnici i njina posla:

    Otkriven "moralni kompas" u mozgu


    Naučnici su otkrili "moralni kompas" u mozgu ljudi za koji se smatra da kontroliše kako procenjuju ponašanje drugih ljudi


    Region koji se nalazi iza desnog uha, aktivira se kada razmišljamo o greškama ili dobrim delima drugih ljudi, prenosi radio "Dojče vele". Ovo nije prvi put da naučnici pronalaze u mozgu centre zadužene za, kako se verovalo, stvari vaspitanja.

    Tako su prošle godine američki naučnici tvrdili da su pronašli "Božju tačku", odnosno regiju mozga koja navodno reguliše religijska osećanja i ubeđenja. Naučnici sa Tehnološkog instituta Masačusetsa su došli do otkrića da naša etika i razlikovanje dobrog od lošeg nisu samo stvar vaspitanja, već su zapisani u mozgu.

    Tako su istraživači uspeli da magnetnim talasima na trenutke "isključe" moralni kompas kod nekih ljudi, što ih je onemogućavalo da sasvim odvoje dobre postupke od loših. Vođa projekta dr Liane Jang kaže da je zapanjujuće kako je moguće magnetnim poljem promeniti prosuđivanje ljudi.

    Eksperiment se odvijao tako što je 12 volontera dobilo po 192 mini scenarija i njihov zadatak je bio da ocene ponašanje junaka tih scenarija na skali od 1 (nedopušteno ponašanje) do 7 (sasvim prihvatljivo ponašanje). Potom su im isti scenariji dati posle i tokom izloženosti magnetnom polju, a odgovori su se sasvim razlikovali.

    IZVOR
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  8. #23

    Odgovor: Moral

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Pa prihvatas sve, i dobre i lose, takvi kakvi su. Nemozes reci za nekog ko ti nanosi bilo kakvu nepravdu da je dobar prema tebi ili drugima, ali mozes da volis tu osobu bez obzira na cinjenice. Ako shvatis da je sve sto ti se desilo
    moralo da ti se desi, shvatila bi da svi koji su ti uradili to sto su ti uradili, nisu
    imali izbora da ti to ne urade, tako da nemozemo da ih krivimo.
    Isus je prilicno dobar primer svih takvih situacija.

    Ne, ono sto je za tebe istina je za sve ljude na ovoj planeti - istina.
    A ono sto ti verujes, to delis sa onim brojem ljudi koji to isto veruju.
    Da li bi mogla da nam kazes jednu istinu u koju ti verujes, posto ne verujes da su sva verovanja lazi ? ?

    Ako mozes da shvatis da je tebi dobar neko ko je nekom drugom los, onda bi
    trebala da shvatis da je sama podela iskljuciva, ljudi su ljudima ili dobri ili losi.
    Ti mozes da promenis misljenje o nekom, ali taj neko je i dalje - ili dobar,
    ili los. Muzika je prilicno dobar primer tog 'dobar/los covek' scenarija.

    Kao sto rekoh, moral je samo kozmetika, laz koja prikriva pravo lice, a ja sam
    rekao da si ti OK bez obzira na to koliko si ti moralna po standardima koje ti
    pratis.
    Istina nemoze biti 'duboka', posto istinu znaju i mala deca.

    piter
    Bože, kakav je ovaj čovek bio car.

    Elem, moral je jedno jako individualno osećanje i prilično je uzaludno trpati ga u klišee i pokušavati da mu se da ime, prezime, pa još i nadimak pride.

    Kao i sve neopipljivo od čega smo sazdani, podložan je spoljnim uticaijima, krhak i nestalan. Kao i uvek, biću jako ličan (bez ikakvih pretenzija da sam samo ja u pravu i da moje mišljenje treba da bude opšteprihvaćeno):

    amoralno je sve ono što bih uradio, a zbog čega ne bih mogao da se pogledam u ogledalu

    moralno je ono zbog čega bih tepao svom odrazu u istom poput Ruške Jakić.

    I to bi bilo to.


  9. #24

    Odgovor: Moral

    Moral odlikuje ponasanje ljudi kao dobro,znaci ukoliko ja ubijem nekog,nisam moralan covek,jer to sto radim nije dobro. Sto kaze morphi takodje sam postala na neki cudan nacin alergicna na rec moral,jer me odmah asocira na lazne moraliste ,ali zanima me kako ih prepoznati? Te lazne moraliste i prave,ako danas postoje jos uvek takvi ljudi,koji ceo zivot se trudu da budu covek,covecina :D kako hocete. Bojim se da danas ne postoji takav covek

    Primecujem da svi vi vrlo dobro znate definiciju samog morala,e to je neki pocetak,mene zanima da li znate da tu istu definiciju primenjujete kroz zivot,da li se drzite "starih izumrelih vrednosti" ili ste svoje duhovno zadovoljstvo bacili u prasinu,a materiji dali prvenstvo?
    Poruku je izmenio lenjivica, 12.06.2010 u 22:19
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  10. #25

    Odgovor: Moral

    Da ja nebi mnogo moralisala,to baš i nije tako jednostavno evo neki citati mudrog nam pisca,pa izvuci nešto iz toga.Možeš pogledati nastavak.


    Ideje o moralu
    Neke ideje o moralu iz raznih dela Borislava Pekića; izbor Ljiljane Pekić

    Treba se pridružiti ljudima koji brane neko pravo, neki viši vid ljudske egzistencije, čak i ako se čovek sa njima u potpunosti ne slaže. To sa politikom nikakve veze nema. To je čisto moralno pitanje.
    *****
    Ne morati uništiti ičiji život, ponekad može značiti i ne moći spasti ničiji. Odbijanje da se preuzme moralna odgovornost, takođe, može postati čin koji će neko platiti životom.
    *****
    Ne lažimo u javnom životu, nemojmo izneveriti savest, moralno osećanje u nama i zvezdano nebo nad nama, ni onda, a naročito onda kad znamo da ćemo zbog toga biti na gubitku. U zamenu imaćemo miran san. Zašto je on neophodan najbolje znaju oni koji ga nikad nisu imali.
    *****
    Ne reprodukujmo gore od sebe. Oni će nas podupirati ali i obeščastiti svako naše delo.
    *****
    Mogao sam biti ubijen. Ali nisam mogao biti pobeđen.
    *****
    Održavaj higijenu zbog samosvesti, humor zbog higijene. Održavaj čovečnost zbog sebe, a lojalnost zbog drugih. Ili obrnuto, svejedno je.
    *****
    Šta je moral ako je čovek gladan?
    *****
    Mislim da se o moralu uvek i pod svim okolnostima i može i mora govoriti. Usudio bih se reći da, ako se o moralu ne bi moglo govoriti, ne vidim o čemu bi se uopšte govorilo, odnosno šta bi još drugo zadržalo svoj smisao da bi se o njemu govorilo? (Raspravljamo, naravno, o moralu u njegovom širem smislu, možda i u najširem, kao sumi svih uticaja našeg života na tuđe.)


    vidi

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •