karijatida
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3

Tema: karijatida

  1. #1

    karijatida

    Postoje razne vrste stubova:stubovi porodice,morala,srama...postoji i ''stub'' vere.Mislim na onaj oslonac koji svako verujući mora imati kako bi uopšte mogao da veruje.
    Postoje i one lepe karijatide-stubovi u obliku žena.Može li žena biti karijatida,stub,oslonac,potpora vere?Koliko toga se oslanja na ženu kada je u pitanju vera,crkva?
    Može li ''karijatida'',pod predpostavkom da zaista nosi na sebi jedan deo ''tereta'' vere,izdržati tu ulogu?Koliko toga joj je nametnuto?Koliko toga od svoje uloge ''nositeljke'' tereta dodeljenog joj verom i zaista prihvata?
    Da li ''karijatida'' ima podređenu ulogu u odnosu na jači pol-kada su teme vere u pitanju?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: karijatida

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Postoje razne vrste stubova:stubovi porodice,morala,srama...postoji i ''stub'' vere.Mislim na onaj oslonac koji svako verujući mora imati kako bi uopšte mogao da veruje.
    Postoje i one lepe karijatide-stubovi u obliku žena.Može li žena biti karijatida,stub,oslonac,potpora vere?Koliko toga se oslanja na ženu kada je u pitanju vera,crkva?
    Može li ''karijatida'',pod predpostavkom da zaista nosi na sebi jedan deo ''tereta'' vere,izdržati tu ulogu?Koliko toga joj je nametnuto?Koliko toga od svoje uloge ''nositeljke'' tereta dodeljenog joj verom i zaista prihvata?
    Da li ''karijatida'' ima podređenu ulogu u odnosu na jači pol-kada su teme vere u pitanju?
    Zakon prirode ili Boziji zakon ne vidi razliku izmedju muskarca i zene.
    Termini koji su korisceni u Bibliji takodje spajaju zene i muskarce u jedno.
    Recimo zena ili "mlada" predstavlja ljude koji ce ziveti vecno, ne samo zene
    nego i muskarce, Otkrovenje 19:7 " Da se radujemo i veselimo, i da damo slavu Njemu; jer dođe svadba Jagnjetova, i žena Njegova pripravila se;"

    Sa druge strane Jovan u Otkrovenju 21:7 kaze " Koji pobedi, dobiće sve, i biću mu Bog, i on će biti moj sin. "
    "Sinovi Boziji" su ta ista "mlada", ne samo muskarci, nego i zene.

    U Judaizmu, za koji Jevreji kazu da nije religija vec nacin zivota Jevreja, zena
    je nosilac vere, posto oni kojima je otac Jevrejin, a majka nije, nisu Jevreji.

    Pored toga ne uspevam da vidim bilo kakvu vezu izmadje karijatida i religioznih
    zena.

    jupiter

  3. #3

    Odgovor: karijatida

    Naravno da je žena stub kuće.
    Nisu Grci budale, pa su iz te svoje budalaštine postavljali Karijatide kao stubove.
    Figure oduvek najbolje dočaraju figurativni smisao.

    Ne mislim da je žena podređena, bar ne u tom delu figurativnog smisla i sadržaja.
    A ne mislim ni da je nadređena.
    Uloge su se tu (kao karte) jednostavno - p o d e l i l e. Srazmerno. I ravnopravno.


    Muškarac je taj koji, ako ne isključivo -a ono po logici više i češće iz kuće izlazi i odlazi.
    Da bi išao u lov, da bi i kuću i posed dograđivao i oko njih stražario i čuvao ih od "neprijatelja" ...
    od eventualnih "napada", da bi obezbedio ili nabavio potrepštine, da bi nešto doneo, izneo ... odneo .
    Za to vreme žena (opet figurativno) je ta, koja kuću iznutra čuva, koja je održava, koja gaji decu,
    koja priprema hranu, koja brine o ognjištu, koja održava "vatru" i koja čuva Ikone i sve Svetinje,
    ... sve ono zbog čega se on - (gde god da je) ... i smatra Domaćinom te kuće.
    I sve ono zbog čega će i ići u Rat ... ako je išta od toga ugroženo.

    (a ne kao oni ženski IZRODI- KUJE što poubijaše decu - da bi Rat prestao) ... !!!???


    Tako mislim da je ona (takođe) i u Veri - stub.
    Iz istih razloga i sa istim objašnjenjem.
    Zato (valjda) obično žena i preuzima muškarčevo prezime. Samim tim i njegovu "veru" ... Običaje ... Slavu ...

    Jer, šta bi bilo kada bi npr. žena
    - podložila peć sa njegovim Ikonama ...
    - ili ih u nekom trenutku - iznela ispred kuće i "rasprodala"
    - ili decu naučila da ih boli uvo i za Oca ...i za Očeve Svetinje
    - ili njega privolela da se odrekne svega što mu je do nje "bilo važno"
    - ili ga vremenom okrenula za 90, 180 ili 360 stepeni od njegove "početne-polazne tačke"
    - ili ga kljukala gluposima i okrenula Celi Svet protiv njega
    - ili ga ko mladog majmuna "palila" da ide i "okolo" gubi glavu
    - ili ga jednostavno saplitala na svakom koraku i na svakom ćošku ...

    Naravno da (umnogome) sve od žene zavisi.

    I naravno da Karijatide uopšte nisu slučajno postavljene kao stubovi. Hramova.
    Ustvari - one su tu BAŠ kao simbolični stubovi (podupirači) I Porodice I Kuće I Vere.

    I to je tako Divno i tako Krasno

    I ... može ŽENAMA samo da imponuje.


    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •