Agatha Christie (Agata Kristi)
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Agatha Christie (Agata Kristi)


    Agatha Christie


    Agata Kristi (15. septembar 1890. — 12. januar 1976.) je britanska književnica koja će ostati zapamćena kao autor brojnih kriminalističkih romana. Kao najpoznatijeg svetskog pisca misterija s pravom je zovu „kraljicom zločina“. Tokom svoje književne karijere koja je trajala više od pola veka napisala je 79 knjiga, od toga 66 kriminalističkih romana i više zbirki kratkih priča i drugih dela, koja su prodata do sada u više od dve milijarde primeraka širom sveta i prevedena na više od 50 jezika. Zabeleženo je da su jedino su Biblija i Šekspirova dela doživela veću prodaju od romana Agate Kristi. Njena drama „Mišolovka“ je premijerno izvedena u Londonu 25. novembra 1952. godine, i to delo je do sada najduže neprestano igran komad u istoriji pozorišta koje je imalo više od 20.000 izvođenja.


    Agata Meri Klarisa Miler je rođena u Torkaju, Engleska 15. septembra 1890. godine. Godine 1914. udala se za pukovnika Arčibalda Kristija, avijatičara pri Kraljevskim avio trupama. Pre nego što su se razveli 1928, Kristijevi su dobili ćerku Rosalind.

    Već u njenom prvom romanu, Misteriozna afera u Stajlzu (1920), pojavljuje se ekscentrični belgijski detektiv Herkul Poaro, sigurno jedna od najpoznatijih izmišljenih kreacija svih vremena. Poaroove „sive ćelije“ trijumfovale su u borbi protiv opakih zločina u 33 romana i nekoliko desetina kratkih priča napisanih od strane Agate Kristi. Kao i većina drugih njenih romana, i ovaj roman će u godinama koje slede biti uspešno ekranizovan.

    Njen poslednji objavljeni roman, Uspavano ubistvo (1976), takođe je ekranizovan, čime je još jedan od svetskih literarnih likova, gđica Džejn Marpl, dobila svoju ulogu i na filmu. Gospođica Marpl se pojavila u 12 romana i više kratkih priča, počevši od romana Ubistvo u Vikarijatu (1930).

    Agata Kristi je takođe napisala šest romantičnih romana pod pseudonimom Meri Vestmakot, više originalnih dramskih dela, uspešno je sama adaptirala svoje već napisane i objavljene romane i kratke priče za pozorište a tu je i nekoliko knjiga sa autobiografskom tematikom, kao i zabavne pustolovine sa mnogih arheoloških ekspedicija na kojima je učestvovala sa svojim drugim mužem, arheologom Maksom Malovanom za koga se udala 1930. godine.

    Godine 1971. dobila je najveće nacionalno priznanje, orden Britanskog kraljevstva. Umrla je 12. januara 1976. godine u svojoj kući u Volingfordu, blizu Oksforda, u Engleskoj u 86. godini života.


    Bibliografija

    • 1920. Misterija u Stajlzu The Mysterious Affair at Styles (njena prva knjiga u kojoj upoznajemo Poaroa)
    • 1922. Tajni neprijatelji The Secret Adversary (upoznajemo Tommy and Tuppence)
    • 1923. Ubistvo na golf terenu Murder on the Links
    • 1924. Čovek u braon odelu The Man in the Brown Suit
    • 1924. Poaro istražuje Poirot Investigates (11 kratkih priča)
    • 1925. Tajna Dimnjaka The Secret of Chimneys
    • 1926. Ubistvo Rodžera Akrojda The Murder of Roger Ackroyd
    • 1927. Velika četvorka The Big Four
    • 1928. Misterija Plavog voza The Mystery of the Blue Train
    • 1929. Zajedno protiv zločina Partners in Crime (15 kratkih priča)
    • 1929. Misterija sedam brojčanika The Seven Dials Mystery
    • 1930. Ubistvo u vikarijatu The Murder at the Vicarage (upoznajemo Džejn Marpl)
    • 1930. Misteriozni gospodin Kvin The Mysterious Mr Quin (upoznajemo gospodina Harli Kvina)
    • 1931. Sitafordska misterija The Sittaford Mystery
    • 1932. Opasnost kod End hausa Peril at End House
    • 1932. Trinaest problema Thirteen Problems (13 kratkih priča)
    • 1933. Pas smrti i druge priče The Hound Of Death And Other Stories (12 kratkih priča)
    • 1933. Lord Edžver umire Lord Edgware Dies
    • 1934. Ubistvo u Orijent ekspresu Murder on the Orient Express
    • 1934. Parker Pajn istražuje Parker Pyne investigates (12 kratkih priča)
    • 1934. Misterija Listerdejl The Listerdale mystery (12 kratkih priča)
    • 1935. Tragedija u tri čina Three Act Tragedy
    • 1935. Zašto nisu pitali Evansa? Why Didn't They Ask Evans?
    • 1935. Smrt u oblacima Death in the Clouds (poznat i kao Death in the Air)
    • 1936. ABC ubistva The A.B.C. Murders
    • 1936. Ubistvo u Mesopotamiji Murder in Mesopotamia
    • 1936. Karte na stolu Cards on the Table
    • 1937. Smrt na Nilu Death on the Nile
    • 1937. Ćutljivi svedok Dumb Witness
    • 1937. Ubistvo u maloj ulici Murder In The Mews (4 kratke misterije)
    • 1938. Sastanak sa smrću Appointment with Death
    • 1939. Deset malih crnaca Ten Little Niggers (poznat i kao And Then There Were None, Ten Little Indians)
    • 1939. Ubistvo je lako Murder is Easy
    • 1939. Misterija na regati The Regatta Mystery (9 kratkih priča)
    • 1939. Božić Herkula Poaroa The Christmas of Hercule Poirot
    • 1941. Zlo pod Suncem Evil Under the Sun
    • 1941. N ili M? N or M?
    • 1941. 1, 2, cipela se raspala One, Two, Buckle My Shoe
    • 1942. Leš u biblioteci The Body in the Library
    • 1942. Pet prasića Five Little Pigs
    • 1942. Kobni prsti The Moving Finger
    • 1943. Problem u Polensi Problem at Polensa Bay (8 kratkih priča)
    • 1944. Nulta tačka Towards Zero
    • 1944. Iskričavi cijanid Sparkling Cyanide
    • 1945. Smrt dolazi na kraju Death comes as the End
    • 1946. Rupa The Hollow
    • 1947. Herkulovi zadaci The Labours of Hercules (12 kratkih priča sa Poaroom)
    • 1948. Ko talas uhvati There is a Tide (poznat i kao Taken at the Flood)
    • 1948. Svedok optužbe Witness For The Prosecution (8 kratkih priča)
    • 1949. Zla kuća Crooked House
    • 1950. Najavljuje se ubistvo A Murder is Announced
    • 1950. Tri slepa miša i druge priče Three Blind Mice And Other Stories (9 kratkih priča)
    • 1951. Operacija Bagdad They Came to Baghdad
    • 1951. Potčinjeni i druge priče The Underdog And Other Stories (8 kratkih priča)
    • 1952. Ruka brža od oka They Do It With Mirrors
    • 1952. Gospođa Makginti je mrtva Mrs McGinty's Dead
    • 1953. Džep pun žita A Pocket Full of Rye
    • 1953. Posle sahrane After the Funeral
    • 1955. Tika, taka, tak Hickory Dickory Dock
    • 1955. Nepoznato odredište Destination Unknown
    • 1956. Vašar zločina Dead Man's Folly
    • 1957. U 4.50 sa stanice Pedington 4.50 from Paddington
    • 1957. Nesreća nevinih Ordeal by Innocence
    • 1959. Mačka među golubovima Cat Among the Pigeons
    • 1960. Tajna Božićnog pudinga The Adventure Of The Christmas Pudding (6 kratkih priča)
    • 1961. Kod Belog konja The Pale Horse
    • 1961. Dvostruki greh Double Sin And Other Stories (8 kratkih priča)
    • 1962. Napuklo ogledalo The Mirror Crack'd from Side to Side
    • 1963. Časovnici The Clocks
    • 1964. Karipska misterija A Caribbean Mystery
    • 1965. Hotel Bertram At Bertram's Hotel
    • 1966. Treća devojka Third Girl
    • 1967. Večita noć Endless Night
    • 1968. Zla sudbina By the Pricking of my Thumbs
    • 1969. Zabava u Noći veštica Halloween Party
    • 1970. Putnik za Frankfurt Passenger to Frankfurt
    • 1971. Nemezis Nemesis
    • 1972. Slonovi pamte Elephants Can Remember
    • 1973. Vrata sudbine Postern of Fate
    • 1974. Rani slučajevi Herkula Poaroa Poirot's Early Cases (18 kratkih priča)
    • 1975. Zavesa Curtain (Poznat i kao Poslednji slučaj Herkula Poaroa - napisan u toku Drugog svetskog rata)
    • 1976. Usnulo ubistvo Sleeping Murder (Poznat i kao Poslednji slučaj Gospođice Marpl - napisan u toku Drugog svetskog rata)

    Autor je i brojnih drama koje je napisala obradivši svoje krimi romane, ali je pored toga napisala i nekoliko originalnih drama koje nisu za podložak imale predhodno objavljeni roman. To su:

    • 1934. Crna kafa Black Coffee prerađena u roman od strane Čarlsa Ozborna 2000.
    • 1937. Ehnaton Akhnaton
    • 1952. Mišolovka The Mousetrap
    • 1953. Svedok optužbe Witness For The Prosecution
    • 1954. Pukova mreža Spider's Web prerađena u roman od strane Čarlsa Ozborna 2000.god.
    • 1953. Svedok optužbe Witness For The Prosecution
    • 1958. Presuda Verdict prerađena u roman od strane Čarlsa Ozborna 2000.god.
    • 1962. Trojno pravilo Rule Of Three
    • 1953. Violinski trio Fiddlers three

    Dela napisana pod imenom Meri Vestmakot:

    • 1930. Divov hleb Giant's Bread
    • 1934. Nedovršeni portret Unfinished Portrait
    • 1947. Ruža i tisa The Rose and the Yew Tree
    • 1952. Ćerkina ćerka A Daughter's a Daughter
    • 1956. Breme The Burden

    Dela napisana pod imenom Agata Kristi Malovan:

    • 1946. Hajde reci kako živiš Come, Tell Me How You Live - putopisi i sećanja
    • 1965. Zvezda nad Vitlejemom Star Over Bethlehem -pesme i priče za decu

    Ostala dela:

    • 1930. Put snova The Road Of Dreams - poezija
    • 1973. Poezija Poems - zbirka od 63 pesme
    • 1977. Autobiografija An Autobiography
    izvor: Vikipedija

    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

  2. #2

    Odgovor: Agatha Christie


    Knjige Agate Kristi otkrila sam u sedmom razredu ... i zaljubila se u njih na prvo čitanje. U pauzama od čitanja obavezne literature za taj uzrast gutala bih njene romane. U to vreme bila sam "član" biblioteke ali nisam mastila knjige Nakon izvesnog vremena počelo je da se dešava da mi bibliotekarka dovikuje koje su knjige na raspolaganju, a ja joj dobacujem šta od toga nisam čitala. Usledio je dogovor, ja sam napravila spisak pročitanih knjiga, a ona bi me puštala da sama biram Bila je to neopisiva čast za mene. Sama među onolikim knjigama

    Volim i dan danas tu napetost i iščekivanje ... pokušaj da "pogodim" ko je krivac ... i to držanje u neizvesnosti do samog kraja. A onda šok ... uvek je to osoba za koju mislite da je imala najmanje šanse da počini zločin, osoba sa najjačim alibijem ... ali nakon "savršeno logičnog" objašnjenja shvatate da je ipak sve moguće.

    Ekranizacijom njenih dela zavolela sam Dejvida Sušea (David Suchet) jer upravo tako sam zamišljala lik Herkula Poaroa dok sam čitala knjige.


    Danas kupujem njene knjige i čitam ih u originalu ... pravim sopstvenu kolekciju i nadam se da ću jednog dana uspeti da kupim bar onoliko njenih romana koliko sam ih pročitala.



    Da li ste ljubitelj dela Agate Kristi? Jeste li čitali njene romane?
    Možete li da izdvojite omiljeni, ili onaj koji je na vas ostavio najjači utisak?



    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

  3. #3

    Odgovor: Agatha Christie

    citala sam ih i ja u tom uzrastu...negde od 7mi razred OS, pa do recimo trece godine srednje skole...kasnije sam kod rodjake nasla jedan komplet i opet ih procitala...
    s vremenom namalio se moj interes za njih...ne znam zasto, ali pocelo je da me smara to sto je na neki nacin sve jedno isto...sve do kraja, najmanje sumnjivi ispadne glavni krivac...
    sem toga, iskrena da budem...ne patim one koje sam procitala, ali zato pamtim sve epizode tv serije koju si spomenula - sa Dejvidom Susetom...
    ali i Piter Justinov ga je dobro odigrao...
    zanimljiv mi je bio i serijal sa miss Marple...

    tako da...mogu reci da imam procitano vecinu njenih knjiga koje si ovde napisala..al opet kazem, nazalost ne secam se niti jednog...da ih opet citam, bilo bi mi ko da je prvi put...ne znam zasto..


  4. #4

    Odgovor: Agatha Christie

    Citala sam njene knjige u periodu osnovne i srednje...kako mi je koja dopala pod ruke i ako sam bila raspolozena za takve romane...najvise me je zabavljalo da pogadjam ko je ubica na pocetku knjige, u sustini mislim da sam ih i citala samo da vidim da li sam bila u pravu...
    Od svih tih knjiga pamtim jedino Deset malih crnaca.....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  5. #5

    Odgovor: Agatha Christie

    ah, shta reci o Agati.. prochitala sam vecinu njenih knjiga.. takodjer sam je chitala dok sam bila u osnovnoj i srednjoj.. vec dugo nisam naletila na njenu knjigu.. sjecam se da sam progutala svaku njenu knjigu koje sam se bila dochepala.. imala je super razvijenu mashtu da do zadnjeg trena ne znash ko je krivac za ubistva.. svaka joj chast!
    moomoo meee jooouu

  6. #6

    Odgovor: Agatha Christie

    Izvanredna je.
    Od svih njenih knjiga ako sam procitala 10tak,kao omiljene bih izdvojila "Pustolovina bozicnog pudinga","Nesreca nevinih","Tragedija u tri cina","Les u biblioteci" i "Vecita noc".
    Zena toliko zamrseno pise i htela ne htela moram u jednom dahu procitati knjigu. Sto se tice krimica,najbolja je ubedljivo,nju bih cak mogla uporediti(donekle) sa Sidney Sheldonom jer je i on takav tip..
    Naletela sam i na neke njene kratke price,ali se nisam zadrzavala na tome.
    Filmove nisam gledala,jedino par epizoda serije "Poaro".

  7. #7

    Odgovor: Agatha Christie

    Prva knjiga koju sam procitala od nje bila je "Deset malih crnaca" i posle te sam se potpuno zaljubila u taj stil. Jos uvek mogu da citam njene knjige. Procitala sam cini mi se oko 40ak knjiga i citacu ih dokle god ih bude u biblioteci. Iako se proslavila sa knjigama o Poaru meni se najvise svidjaju one u kojima ga nema jer mi se on bas ne svidja. Mnogo mi je zanimljivija recimo Marpl od njega. Steta sto knjiga u kojima je ona glavni lik ima relativno malo.
    Everybody Wants to be a Cat

  8. #8

    Odgovor: Agatha Christie

    Uz Agatu sam porasla - toliko cijenim njen rad da prosto mislim da sam subjektivna kad pričam o njoj.
    Toliko sam naučila o ljudima i psihologiji - znala je da do najsitnijih krajnosti rasčlani sve likove i natjera me da shvatim zašto su to uradili...

  9. #9

    Odgovor: Agatha Christie (Agata Kristi)


    Stiže dosad nepoznata priča Agate Kristi

    Punih trideset godina rukopisi čuvani u kartonskoj kutiji skupljali su prašinu u potkrovlju kuće u kojoj je živela Agata Kristi, izmešani s popisima namirnica za kupovinu, porukama, ugovorima i drugim dokumentima.

    Da je potkrovlje pripadalo nekoj nepoznatoj ženi papiri bi sigurno završili na đubrištu. Ovako stručnjaci su analizirali njihove sadržaje i među listovima na kojima su zabeležene decenijama prikupljane otkrili još jednu literarnu pikanteriju – nepoznatu i nikad objavljenu epizodu iz serijala o inspektoru Poarou najpoznatije autorke kriminalističkih priča na svetu Agate Kristi. Ovo otkriće rezultiraće prvim izdanjem nove priče o genijalnom brkatom Belgijancu.


    Rukopise, razasute u 73 beležnice u njenoj kući u Devonu, prvi put je u novembru 2005. godine otkrio Džon Kuran koji je bio pozvan da pregleda kutije s dokumentima. U dve zaključane sobe bila su čuvana lična pisma, plakati, ugovori, dnevnici i potpisana izdanja slavne spisateljice. Na dnu jedne police nalazila se naizgled obična stara kartonska kutija, međutim, Kuran tvrdi da je već nakon prvih pročitanih reči shvatio da se u njoj nalaze mnogi vredni rukopisi. Radnja otkrivene epizode odvijas se u Ženevi 1930-ih godina, u vreme nacizma, a ima vrlo snažan politički naboj neuobičajen za Agatu Kristi. To, kao i činjenica da je izdavaču, ponuđena u osetljivim vremenima 1940. godine verovatno je razlog zašto nikada nije objavljena.

    Nova epizoda trebalo bi uskoro da se nađe na policama knjižara u izdanju “Dejli mejla” koji je otkupio izdavačka prava.

    izvor: Blic


    Poruku je izmenio Kitty, 23.08.2009 u 09:57 Razlog: slovce
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •