Šta nije umetnost ? - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 41 od ukupno 41
  1. #31

    Odgovor: Sta nije umetnost ?

    Prethodnih dana (meseci) sam bila žestoko okupirana baš ovom problematikom. Zanimljivo je što su se među nama, izvođačima umetničkih radova, itekako lomila koplja po ovom pitanju. I sad, kad je proizvod našeg traganja gotov, makar što se tiče izlaska u javnost, mogu da kažem sledeće - nema apsolutnog umetnika. Ima samo apsolutnih tragalaca. U želji da iznađu umetnost, da je proseju iz realnosti, umetnici itekako umeju i da greše. Mukotrpni rad, borba, dileme, napor da se uz uvežbana sredstva ili već isprobane metode uspeha dođe do istine, apsolutno ne moraju da znače baš ništa. Volja je neophodna, ali ne i dovoljna da se dopre do umetničkog dela, da se ono stvori.
    Ne mora se svet deliti na zvanične "Mocarte" i "Lepe Brene", to je površinski kop. Kad se uđe među proklamovane umetnike, čudom bi se mogli čuditi koliko tu neumetnosti ima. Koliko je foliranja, prodavanja muda za bubrege, koliko se laže, ači, vara, krade (i od drugih, a najčešće od sebe), koliko se forsira stara slava, moć marketinga, laktašenje, klanovi, podmetačine, podilaženje ukusu svetine...
    I što je najsmešnije (ili najgore), vrli umetnici to najčešće ne priznaju ni sami sebi, pa tako ni drugima. Tako na silu sklepana prigodna pesma u trenutku biva proglašena za "vrh", od strane kritičara koji će iz interesa u njoj pronaći neku velelepnu mudrost, a koja je svakom drugom umu ili oku nedoseziva. To će njega učiniti još mudrijim, toliko da će se i sam diviti svojoj veštini da sve to uoči i kaže što nerazumljivijim jezikom. I najboljem glumcu se desi da zbog odsustva koncentracije celu ulogu bukvalno slaže, ali tu istu ulogu može drugi put odigrati s punim pokrićem i zaslužiti sve moguće nagrade.
    I tu sad (najzad ) stižem do poente. Pokriće je ono što čini umetnost umetnošću i deli ga od svega drugog nalik na nju. Najdublja lična istina. Iskrenost u ideji i izrazu. Bez toga je sve samo, u boljem slučaju zanat, a u gorem laž.
    Vrag odneo šnalu...

  2. #32

    Odgovor: Sta nije umetnost ?

    Volim umetnost pošto je umetnost moj život. Sve ono što se protivi celini nije umetnost. Umetnost je nešto što obuzima naša čula i nešto što nam čini ugodnost baš kao i sama priroda koja je savršena umetnost. Ako tražim drugu reč za umetnost onda je to lepota. Napisao sam pesmu Himna lepoti. Iz toga proizilazi da umetnost nije ono što nam pričinjava nelagodu i neprijatnost. Umetnost je traganje za novim i lepim. Umetnost je klesanje vlastite vertikale do neba sa kojeg je ona data. Suprotno tome nije umetnost. Umetnost je svakako muzika, a umetnost nije represija nad ljudskim duhom. Umetnost nije stavljanje okova na ljudski um radi nekih drugih ciljeva. Umetnost je i ono što još nije nastalo, a treba nastati. Umetnost nije bežanje od drugih i od sebe. Umetnost je komunikacija sa Bogom i njegovom tvorevinom. Umetnost je zavirivanje u prostor u koji se ne usude ući plašljivi. Umetnost nije nešto polovično. Umetnost je nešto totalno, baš kao i ljubav. Umetnost je revolucija i religija koja traje. Umetnost nije beg u laž i licemerstvo. Umetnost je hrabrost da se postavi istina kao glavni stub nje same. Umetnost doživi svako, ali je svako ne razume. Uvek je na ceni, ali je ne pravi svako. Umetnost jeste život, baš kao što život ne možemo odvojiti od ljubavi, slobode, istine. Nadam se da sam uhvatio suštinu...

  3. #33

    Odgovor: Sta nije umetnost ?

    umjetnost je sve ono sto netko stvori a drugi nemaj talenat za to

  4. #34

    Odgovor: Šta nije umetnost ?

    Umetnost je suvishe shirok pojam da bi se tako lako kategorizovao

    Dali je neshto prihvacheno kao umetnost iskljuchivo zavisi od konzumenta iste.
    Pretpostavljam da je prvobitno pitanje na pochetku ove teme trebalo u stvari da glasi:
    " Shta nije po vama avangardna umetnost"?

    Kakva je funkcija jednog duhovnog katalizatora ako ga 95% ljudi ne razume?
    ... Naravno onih 5% intelektualaca ga razume i mogu da se kurche kako su pametni.
    To je upravo ova nasha danashnja umetnost. Neshto shto mozhda jeste dobro i genijalno
    ali vechinu ne dotiche (kao recimo suludi free jazz samo za primer)
    Sa druge strane imamo takozvani kich i shund koji dodushe onih 5% pametnih prezire, ali zato
    upravo kod velike mase (koja je malko inteligentnija od kofe pune meduza) izaziva onu vrstu
    dozhivljaja koju bi trebala da izaziva umetnost (za primer turbo folk i Blek Stena...ljudi se vesele,
    sretni su i odlepe malo od stvarnosti - budu malko pozitivno nastrojeni).

    Medjutim!
    Postoji jedna kategorija umetnosti koju ja nazivam turbo-genialnost.
    To su takva dela koja svojom slojevitoshchu pogadjaju sve slojeve ljudi.
    Muzika, filmovi, slike... koji nose poruku na vishe frekvencija tako da je zabavno i shegrtu i majstoru.
    Recimo muzika Djordje balashevicha...svi slojevi nadju neshto u njoj shto ih dodirne.
    Sve jedno je dali je slushalac rektor ili je samo osam godina ishao u shkolu (chetiri od toga samo po pomije za svinje).
    Ili film Matrix...za one koji vole filozofiju ima filozofije a za one koji se pale na dobru klanicu,
    ima i toga.
    Stripovi Jean Girauda (Blueberri) ko voli kaubojce - uzhiva a ko voli prefinjenu grafiku takodje.

    a sada nazad na pitanje da ne bude opet da miniram temu.

    Umetnost nije:
    - ono shto se stvara sa namerom da se zgrnu pare.
    - ono shto niko ne razume.
    - ono shto ne oplemenjuje nikoga.

  5. #35

    Odgovor: Šta nije umetnost ?

    čoveka je lakše ubiti nego zaustaviti - makar i nakratko.. uspešnije od drugih time se bavio najozbiljniji umetnik današnje
    amerike - bil viola.. u njegovim instalacijama nije glavno ono što se pokazuje, nego ono kako se mi pri tome ponašamo.. ne
    obelodanjujući svoju zamisao, viola dovodi gledaoca u stanje meditativnog transa.. opčinjujući ga mučno usporenim
    metamorfozama svojih junaka, on nas potapa u stihiju vremena, terajući nas da osmišljeno proživimo njegov tok..
    to je i odredište jednog violinog dela - "kvinteta sećanja", koje je u zimu 2002., prikazano u muzeju "metropoliten":
    na ekranu nevelike sale tri žene i dva muškarca zbog nečega pate.. scenu koja u stvarnosti traje samo 60ak sekundi umetnik
    je razvukao na 16 minuta.. zagnjureni u vreme, lepljivo kao smola, njegovi junaci se spuštaju niz evolucionu lestvicu,
    vraćajući se od flore do faune.. svaki gest se izvodi sa onom laganom gracijom sa kojom se otvara pupoljak.. skoro neprimetno,
    ali nezaustavljivo kretanje emocije potpumo te hipnotiše kao posmatrača.. gledajući na ekran, mi srastamo sa onim što se tamo
    dešava.. prelazak na drugi režim menja štimung naše svesti.. otuda, kada nakon ovog osvežavajućeg čina, izađemo na njujoršku
    ulicu, okolina se teško vraća u normalan, tačnije, nenormalan tempo života.. u suštini viola čini ono zbog čega i
    postoji umetnost - on preuređuje naš senzorni aparat, ali ja mislim: ne da bi nas začudio.. neeeeee.. nekako, više mislim da
    bi nas promenio..

  6. #36

    Odgovor: Šta nije umetnost ?

    Umjetnost je u očima promatrača i doživljavamo je sasvim osobno, ovisi kakvi su naši kriteriji (koji su opet uvjetovani raznim faktorima senzibilitetom, prirodnim darom, znanjem... ) - za svakog od nas predstavlja nešto drugo. To je prezentacija nečeg jednostavnog na neobičan način i obrnuto.

    Za mene umjetnost uvijek nosi emociju, nosi nešto što me ne ostavlja ravnodušnom... Neka umjetnička djela su sjajan izvor zadovoljstva i zabave, a neka pak, poput nekih dragih ljudi, su milost dana za našu izgradnju.
    Neka umjetnička djela djeluju na nas kao srodna duša, osjetiš nekakav fluid, neopisivo strujanje, mirnoću...
    To nešto prepoznaš u srcu koje se pročisti od negativnosti pod njenim djelovanjem...

  7. #37

    Odgovor: Šta nije umetnost ?

    @Annie
    sorry što ću malo da ti kontriram, ima tu svega, ali.. nema baš uvek prisutne emocije.


    Što neko ovde reče "zavisi iz kog ugla se gleda"... e pa, u ovom slučaju, iz koga god ugla da se gleda...









    vnoGo je uvek vnoGo ... a što je goMno stvarno je goMno,

    tenkre


    Šta da kažem Gosin Paul McCarthy se inače proserava, ali ovde je baš preter'o.

    pa kaže:
    A powerful gust of wind recently swept a house-sized sculpture of dog feces from its display outside a Swiss museum. The massive inflatable sculpture, created by U.S. contemporary artist Paul McCarthy and titled Complex Shit, is part of the Zentrum Paul Klee Centre’s exhibit East of Eden: A Garden Show.

    The wind carried the work away, knocking down a power line and breaking a window at a nearby orphanage before falling to the ground about 200 metres from the centre.

    The museum had yet to contact McCarthy about the incident.
    Eto kakvo sve dodatno sranje ume da napravi ovako veliko Complexno "Umetničko" sranje.kroz gusto granje
    Plus ... da izazove povraćanje .

    Ja se stvarno izvinjavam na ovoliko puta upotrebljenoj reči ... ali kako drugačije da se nazove nego .
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 01.03.2010 u 01:59

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  8. #38

    Odgovor: Šta nije umetnost ?

    Gledala sam jednom na nekom nemackom kanalu skrivenu kameru...
    U jednoj sobi je bilo oko desetak majmuna, simpanzi. Dali su im platna, boje, cetke...
    Majmuni su "oslikavali" ta platna malo cetkama (koje su svaki cas trpali u usta), malo rukama, malo nogama...malo guz'com. valjali se po njima (majmunska posla ).
    Nakon toga su ta platna uramljena i postavljena u najelitnijoj galeriji u gradu i sazvani likovni kriticari (naravno njima nisu rekli ko je TO "slikao")...
    Komentari su bili za "padanje u nesvest".
    Sa sve ozbiljnim facama, oni su pomno posmatrali svaku slku trazeci i nalazeci (ofkors) ono "nesto" i na kraju ocenili da umetnik koji je sve to naslikao ima blistavu buducnost
    Toliko o umetnosti
    Budi pametan i pravi se lud

  9. #39

    Odgovor: Šta nije umetnost ?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    ... Toliko o umetnosti
    Toliko o kritičarima. I kriterijumima..
    ne samo likovnim.



    Daleko bilo da je "toliko o umetnosti".

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  10. #40

    Odgovor: Šta nije umetnost ?

    Sta nije umetnost?...

    E,kakvo lepo tema,prelepa...,ali kompleksna i veoma zahtevna........!..

    Citajuci mnogo toga o umetnosti,shvatila sam da bi trebalo da postoje tacna pravila na osnovu kojih bismo mogli da odvojimo nesto sto nazivamo umetnost od ''neumetnosti''...i da,u skladu sa tim, ocenimo svako delo po njegovim zaslugama...Naravno to nije ni malo lako..

    .Da bismo dobili bilo kakvu skalu za ocenjivanje umetnicke vrednosti,moramo biti spremni da priznamo da u umetnosti postoje odredjene,trajne vrednosti,i da je prava vrednost jednog dela nesto stalno,nezavisno od vremena i okolnosti...Istorija ukusa je jedan neprekidan proces odbacivanja utvrdjenih vrednosti i ponovnih otkrivanja zanemarenih ..

    ......Apsolutni kvaliteti u umetnosti nam izmicu i primorani smo da umetnicko delo posmatramo u vremenu i u sklopu okolnosti ,bilo proslih ili sadasnjih...
    Ako se moramo odreci nade u pronalazenju pouzdanih merila za procenjivanje umetnickih kvaliteta ,trebalo bi onda da ocekujemo da cemo naci pouzdan i objektivan nacin kojim cemo razlikovati umetnost od neumetnosti...

    Ali,pokazalo se da je ispred nas jako tezak zadatak...A,definisati umetnost(da bi nam bilo lakse da shvatimo sta je to sto ona nije,..) je isto tako mucan posao,skoro kao definisati ljudsko bice...
    Umetnicko delo mora biti tvorevina coveka ,a ne prirode..-jedna od definicija...koja makar otklanja zabunu zbog koje bismo mogli da tretiramo kao umetnicka dela, predmete i pojave kao sto su cvet,skoljka ili suncev zalazak..On anaravno ni iz daleka nije zadovoljavajuca definicija,jer covek osim um.dela stvara mnogo sto sta..drugo..E,tu pocinju problemi...onda kada se upitamo ''sta podrazumevamo pod stvaranjem''?
    A umetnikove ruke...ma kako bio skroman rad koji treba da obave,igraju bitnu ulogu u stvaralackom procesu.

    Ako bismo,ipak pokusali da kazemo sta jeste umetnost(govorim o jednoj vrsti umetnosti...)...stvari bi bile jasnije...Znamo da umetnik obicno ne radi uz pomoc gotovih delova ,vec raznim vrstama materijala koji je malo,ili uopste nije ,uoblicen...Stvaralacki proces sastoji se od citavog niza blesaka uobrazilje i od umetnikovog nastojanja da im da oblik,obradjujuci materijal na odgovarajuci nacin...Ruka pokusava da uoblici ono sto je uobrazilja stvorila i s puno nade povlaci ''kicicu''.Ali rezultat ne mora biti onakav kakav je umetnik ocekivao,delom zbog toga sto se svaka stvar suprostavlja ljudskoj volji,a delom zbog toga sto se slika u umetnikovom duhu stalno menja i smenjuje,tako da ni uobrazilja ne daje precizne impulse...

    U stvari mentalna slika pocinje da se ocrtava tek onda kada umetnik''negde povuce liniju''.I svaki put kada umetnik doda jos jednu ,potreban je nov blesak maste da se ta linija ukljuci u njegovu mentalnu sliku,koja se stalno razvija.Ako ta linija ne moze da se ukljuci,on je odbacuje i povlaci novu.Na taj nacin -u stalnom strujanju impulsa izmedju njegovog duha i delimicno uoblicenog materijala pred njim ,on postepeno odredjuje sliku sve vise i vise,dok najzad celoj neda vizuelan oblik.

    Nije ni potrebno napominjati da je umetnicko stvaranje suvise osetljivo i duboko prisno,da bi se moglo opisati korak po korak ...jedino sam umetnik moze da ga prati u potpunosti,mada je njime toliko zaokupljen da mu je tesko da nam ga objasni...Sam umetnik je cesto sklon da gleda na ono sto je stvorio kao na nesto zivo...

    Inace rad na umetnickom delu ima malo zajednickog sa onim sto se obicno zove ''izradom''...To je cudan i riskantan posao ,u kome onaj koji ga obavlja nikad ne zna sta stvara dok ga najzad nije zavrsio...''to je igra skrivalica '' u kojoj onaj koji trazi ne zna sigurno sta trazi dok ga nije nasao...Neminovnost da se okusa sreca ...je prava odlika umetnika..sve drugo,a narocito ono sto znamo da stvaramo,ili bolje reci proizvodimo -nije umetnost..Dok neumetnik samo tezi da postigne zasta zna da je moguce,umetnik uvek oseca potrebu da ''pokusa nemoguce''-ili bar neverovatno,ili nezamislivo..

    .Potrebu da se prodre u nepoznato,da se stvori nesto originalno,oseca verovatno tu i tamo ,svako od nas...u tim granicama svi mi mozemo da se smatramo kao potencijalni umetnici,nemi nepoznati Miltoni...Ono po cemu se izdvaja pravi umetnik nije toliko zelja da trazi ,koliko ona tajanstvena sposobnost da nadje,sposobnost koju zovemo talentom.Ponekad to nazivamo''darom'' i pod time podrazumevamo neku vrstu dara neke vise sile -neki ''dobar duh'' boravi u umetnikovom telu i dela kroz njega.

    I vazna napomena ..talenat nikada ,ali nikada ne smemo mesati sa vestinom...Vestina je ono sto je potrebno ,recimo zanatliji i oznacava natprosecnu spretnost pri obavljanju necega sto svako lice moze da uradi...Originalnost je dakle ono sto razlikuje umetnika od drugih...Ona je takodje uvek relativna ,a,i ne postoji potpuno originalno umetnicko delo .

    Pravi problemi nastaju onda, ne kada zelimo da utvrdimo da li je jedno delo originalno ili ne,(to se moze utvrditi donekle...),nego je potrebno tacno odrediti stepen originalnosti nekog umetnickog dela...E to je vec problem i zahteva veliko znanje,saznanje i umesnost..

    .Ovu sam prelepu temu tek nacela...ali cu se ovde zaustaviti...da bih razmislila kuda me ova prica moze odvesti...jer i u meni je nekakva masta i ko zna kojim stazama se krecem.....Zato je bolje sacekati malo..pa nastaviti...



    Pablo picasso''Glava Bika ''..

    Pisacu nesto o ovom genijalnom delu...kasnije....
    Poruku je izmenio dankaBg, 31.03.2010 u 21:25 Razlog: slovne greske..
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  11. #41

    Odgovor: Šta nije umetnost ?

    ..Umetnost je povinovanje duboko ukorenjenoj,neodoljivoj potrebi da se estetika duše pretoči u zvuk,predmet ili sliku..neopterećena potrebom za priznanjem,nezaintresovana za komentare...beskrajno uživanje u nizanju reči ili nota...sve ostalo je zanatsko,šićardžijsko niževredno izvođenje "naručenih umetničkih radova"...kao kad neko za halucinacije Kandinskog da 12 miliona $...kao,razume porive umetnika da prosuje dve kantice boje na ogromno platno i čeka da gomila napaljenih"intelektualaca"nazove taj vizuelni košmar"novim remek delom"..Sve što je nastalo posle Prvog svetskog rata nije umetnost nego zanat i industrija..
    The rest...is silence.

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Umetnost-ogledalo nasih dusa...
    Autor dankaBg u forumu Psihologija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 15.04.2010, 17:50
  2. Naša naivna umetnost
    Autor nenad.bds u forumu Umetnost
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 26.03.2009, 21:19
  3. Gde ide umetnost?
    Autor SQUAW u forumu Umetnost
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 20.11.2008, 13:56
  4. Grafičke animacije - umetnost ili ne?
    Autor yige_gui u forumu Umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.09.2008, 11:35
  5. Paleolitska umetnost
    Autor blueella u forumu Umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 16.11.2007, 11:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •