Olba - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 18 od ukupno 18

Tema: Olba

  1. #16

    Odgovor: olba

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Prvi put čujem za taj reč
    ma za tebe je i uredu
    indijanci su otkrili alkohol tek kada su im ga belci ponudili pri trampi
    al' becar koji nikada nije čuo za olbu

    @BoginjaMarija
    kažeš pila vino iz nje
    pre bih rekao džokala
    od majdana, novog kneževca, preko mokrina, kikinde, melenaca, pa dole sve do glogonja po čardama, bircuzima, i etno restoranima su nam vino služili u olbi... nikad nisam pio vino direkto iz nje... uvek sam ga prvo sipao u čašu
    Ljuto gresis,i kod mene je za vino,ali neki drze i rakiju...usput sam iz Banata.
    usput da pomenem, jedared kada smo prolazio kroz novo miloševo, kod jedanog domaćina iz karlova smo bili posebno počašćeni jer nam je domaćin svoje domaće pivo poslužio u olbi
    ... no ta olba je više ličila na vrč, i bila je keramička za razliku od olbi u koje se toči vino
    izgledala je otprilike ovako:



    sa tom razlikom što joj je dno bilo nešto šire, i što nije bila ovako bogato ukrašena

    još da dodam kako pojedini narodi nazivaju staklene posude sa uskim grlom, i veoma širokim dnom
    • rusi - колба
    • poljaci - колба
    • bugari - колба
    • nemici - Kolben


    U prilog tvrdnje nenada.bds da se radi o meri za zapreminu
    nemci široke hemijske posude koje pri tome služe i za merenje i dalje nazivaju Glaskolben

    wikipedia: Glaskolben.jpg

    @becar
    poslušaj početak pesme

    Na Bogojavljensku noc - Mater vetru

  2. #17

    Odgovor: olba

    Nisam ni ja pila vino direktno iz olbe nego iz case,ali je olba stajala ispred mene
    Life is a mystery to be lived,not a problem to be solved.

  3. #18

    Odgovor: olba

    Mene uvek iznova fascinira Momačko nadigravanje. Šeširi na glavi, kolba na šeširu, vino u kolbi, a oni igraju li igraju, a ni kap da se prolije, kamoli kolba da se razbije.
    Ali zato znam da sa posebnim užitkom ispiju to vino posle.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •