Poštenje...
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Tema: Poštenje...

  1. #1

    Poštenje...

    Citati (iz wikicitata) o poštenju:

    Baltazar Bogišić
    "I što nije zabranjeno, može da ne bude pošteno." (Opšti imovinski zakonik za Crnu Goru, čl. 999.)
    Jovan Dučić
    "Čovjek koji nije hrabar ne može biti ni pošten, jer za poštenje su potrebne žrtve kakve kukavica ne umije da podnese, a potrebna je i velikodušnost koju on ne može razumijeti."
    Thomas Jefferson
    "Poštenje je prvo poglavlje u knjizi mudrosti."

    Šta je u stvari poštenje? Kakav je to čovek za kojeg većina iz njegovog okruženja misli da je pošten? Da li postoje situacije kada ne treba biti baš pošten? Da li su tačne tvrdnje onih koji kažu da su pošten i lud braća rođena?...

    Ovo su samo neka pitanja koja verujem sve nas ponekad obuzimaju dok koračamo kroz naše živote. Meni se dopada, recimo, izreka koja kaže da je poštenje naše pravo lice, kao i mišljenje mog dede koji je imao običaj na tu temu da prokomentariše:

    - Poštenje je kada se dvoje ljudi nešto dogovore pa sve to i ispoštuju!


    Šta vi mislite o poštenju?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Poštenje...

    Poštenje ima više lica:poštenje za u kuću,poštenje za ulicu i naravno-unutrašnje poštenje,pomalo sakrivenog lica,ali ništa manje važno-govori o našoj savesti i odnosu prema ona prva dva ''lica'' poštenja koja su vidljiva svima.
    Zato postoje i ona odstupanja u viđenju poštenja jednog čoveka u odnosu na njegovu porodicu,kolege,prijatelje.Koliko su sva ta lica iste istine tačna i odgovaraju našoj unutrašnjoj i jedinoj,pravoj istini-to znamo samo mi.Ali nemamo uvek hrabrosti da je iskažemo.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  3. #3

    Odgovor: Poštenje...

    O poštenju mislim kao i o svemu ostalom od čega se život sastoji....
    Prvo i osnovno je da budemo pošteni prema sebi, odnosno da priznamo greške koje činimo, da spoznamo zablude koje nas motivišu, negativne likove i idole koji nas inspirišu, da pošteno priznamo kada radimo protiv životnih zakona i da razumemo kada nas stignu posledice....
    Tek kada budemo pošteni prema sebi, možemo biti pošteni i prema drugima...i razumeti ih...

  4. #4

    Odgovor: Poštenje...

    Poštenje..ah izumrla vrsta...po mojoj definiciji...učenje (koje se nosi iz kuće - vaspitanje) koje se svodi na parolu "ne preko leševa do vrha, ne u tuđi dzep, ne zavidi (jer zavist vuče u iskvarenost), sa ogromnom dozom poštovanja prema svakom biću,klasi i rasi....
    Ćuti i prenesi dalje....

  5. #5

    14 Odgovor: Poštenje...

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku

    - Poštenje je kada se dvoje ljudi nešto dogovore pa sve to i ispoštuju!


    Šta vi mislite o poštenju?
    Jednostavniju definiciju poštenja odavno nisam čula, pročitala.

    Mislim da je poštenje danas prevaziđena kategorija. Naravno, nisam isključiva u ovoj tvrdnji, ali se iz dana u dan, sve više uveravam u istu. Pre svega bi trebalo biti pošten prema sebi, samim tim i prema drugima. Jednostavno pravilo, koje pokušavam da ispoštujem do maksimuma.
    Ako mi se desi propust, znam da kažem, a da pri tom isto i mislim: ''izvini, oprosti...''
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  6. #6

    Odgovor: Poštenje...

    - Poštenje je kada se dvoje ljudi nešto dogovore pa sve to i ispoštuju!
    A kad treći izvisi...

    Poštenje je termin za pravila ponašanja.. a pravila ponašanja su potpuno različita na različitim krajevima sveta..što znači..još jedna garancija u socijalnom, psihološkom i fizičkom smislu..koju su izmislili ljudi..

    E sad, znamo da živimo u dualnom svetu i ne možemo definisati samo poštenje a da u isto vreme ne postoji definisano nepoštenje..samo je pitanje kakve opcije i epitete želimo da damo za jedno a kakve za drugo..

    mislim da neki ljudi zamenjuju poštenje sa mudrošću...a mudrost nekada može da liči na nepoštenje...

  7. #7

    Odgovor: Poštenje...

    mislim da neki ljudi zamenjuju poštenje sa mudrošću...a mudrost nekada može da liči na nepoštenje...
    Još kako,ali to što liči ne znači da i jeste nepoštenje jer prosto ljudi retko izlaze iz kalupa koji im trend ili društvo servira,ali ono što mene fascinira je to da su svi spremni da pričaju o tuđem poštenju ili nepoštenju,dok svoj prljavi veš naravno ne iznose na videlo dana.
    Većina je sprema da sudi,čak i da se pridruži "gomili",iako možda možda podsvesno zna da nije u pravu...

  8. #8

    Odgovor: Poštenje...

    Iza reči poštenje ja nikada ne bih stavila tri tačke, tu je samo jedna tačka.

    Mudar čovek ne mora da bude pošten čovek. Pošten čovek će reći ono što misli kada ga neko pita za mišljenje. Pošten čovek će platiti svoj račun iako kelner zaboravi da dođe. Pošten čovek će reći da je dosta ako je dosta. Pošten čovek će pronađeni novčanik odneti u biro za izgubljene/nađene stvari, ili će pogledati u isti ne bili možda izbunario ime i adresu vlasnika, kako bi ga kontaktirao. Pošten čovek će odlučivati onako kako je pravedno, ako je u poziciji da odlučuje. Pošten čovek mirnije spava.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  9. #9

    Odgovor: Poštenje...

    Ja bih pre izjednacila postenje sa savescu nego sa mudroscu...mudrost moze da povede (nekada) i u lukavstvo..

    Da, dobro receno..posten covek mirno spava, jer mu je savest cista...vecinom se ljudi u bezbroj situacija prvo zapitaju..."A da li vredi postenje, da li vredi to sto sam ja posten, kad ostali okolo nisu...da li...da li..."... vredi, iako ce te cesto nazvati "budalom" , ako ce ti se podsevati....oni su na gubitku..
    Budi pametan i pravi se lud

  10. #10

    Odgovor: Poštenje...

    Poštenje je jedna kategorija koja sadrži u sebi još elemenata kao što su lojalnost (poštovanje dogovora sklopljenog sa drugom osobom ili grupom), imunitet na pohlepu (svest da nešto nije naše i da nam ne pripada), realnost u ocenama (bez subjektivizma kada smo u situaciji da ocenjujemo dela drugih ili svoja) i iskrenost (jer bi bez nje zapali u mnoge zamke..čak i kada je ta iskrenost okrenuta ka sebi).

    Nepoštenjem se brže stigne do nekih sredstava, ali je sve kratkog veka (udri i beži) a poštenjem mnogo sporije ali je sve mnogo trajnije jer je stečeno na legitiman način.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  11. #11

    Odgovor: Poštenje...

    Mislim da postoje tri vrste poštenja:
    - biti pošten prema sebi,
    - biti pošten u odnosima drugim osobama,
    - biti pošten kao pripadnik društvene zajednice.

    Prvo je najteže, najbolnije i uzrok je svim drugim nepoštenjima. Ako lažemo sami sebe, to znači i da se drugima lažno predstavljamo.
    Posledica takve pritvorosti je konstantno nezadovoljstvo i te osobe, a i onih koji ga okružuju. Takav čovek nikada ne može biti istinski srećan.

    Biti pošten pripadnik društva znači ne potkradati ga, ne nanositi mu svesno nikakav oblik štete, ne narušavati prirodu, živeti prema svojim političkim, filozofskim, seksualnim i drugim načelima, a dozvoliti drugima da se ponašaju u skladu sa svojim potrebama i shvatanjima.
    Najgori slučajevi su oni kad se taj krug samoprecenjivanja, samoobmanjivanja, samosažaljenja, samonepoznavanja... zavrti toliko da čoveka odvede u kriminal...
    Vrag odneo šnalu...

Slične teme

  1. Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
    Autor nattydread u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 17.02.2009, 15:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •