Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek? - Strana 19
Strana 19 od 28 PrvaPrva ... 91718192021 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 271 do 285 od ukupno 413
  1. #271

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Problem u shvatanju Starčevića dolazi otuda, što na jednom mestu govori o Srbima kao o "nečistoj pasmini", a na drugom, kako ih valja asimilovati. On kaže: "Narod hervatski neće terpiti, da ta sužanjska pasmina oskvernjuje svetu zemlju Hervatah." ("Nekolike uspomene", Djela, Knjiga III, str. 373.)

    Ante Starčević je često Srbe zvao različitim pogrdnim imenima, čime je potpirivao mržnju Hrvata prema Srbima(Vasilije Krestić, State and Historical Rights of Croatia at the Bottom of the Conflict with the Serbs, Bigz-Kongres srpskog ujedinjenja, 1997-98, Ante Starcevic called them: "dirty dogs", "loathsome flunky creatures", "brood ready for the axe", "Austrian dogs", "dogs off the chain", "thrash", etc.; "Nekolike uspomene", Djela, Knjiga III, str. 373., "Narod hervatski neće terpiti, da ta sužanjska pasmina oskvernjuje svetu zemlju Hervatah."). Pogotovo je u jednom periodu svog rada insistirao na mržnji i negaciji srpske nacije, pa su tako Srbi remetilački opstruktivni faktor, oni uopće nisu Slaveni nego potiču od varvarskog plemena Tribala. Oni ne znaju ni za kakve civilizacijske vrednosti, oni lažu, kradu, pljačkaju kuće, ubijaju i siluju. Oni su niža pasmina a Hrvati su viša, gospodujuća pasmina

    Slavo-Serbi su smeće naroda, oni su Hervatsku izdali i, ako ustreba, opet će je izdati, makar bez svoje koristi, samo da nju izdaju. Oni su po svojoj naravi bez uma i poštenja, proti slobodi i proti svakom dobru.

    Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudac i overšitelj svaki onaj koji je i bjesnom paščetu

    (Djela Ante Starčevića, knj. III, Zagreb 1894, str 34, 64, 66, 73, 77, 146, 162, 205, 299, 342 i 373).


    Toliko o Starčeviću



  2. #272

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku

    Toliko o Starčeviću
    I mislis da ovo treba da uce deca (bilo koje nacionalnosti)?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #273

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    I mislis da ovo treba da uce deca (bilo koje nacionalnosti)?
    Не, треба да се ћути о томе, а да се прича о неправди у Тријанону
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #274

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    I mislis da ovo treba da uce deca (bilo koje nacionalnosti)?
    Koga ti ovo pitaš?

    Nešto nisam čuo da si se ti izjasnio po tom pitanju ili da si komentarisao spomenuti hrvatski udžbenik.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  5. #275

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku

    toliko o starčeviću
    Занимљив текст...
    Poruku je izmenio Luctor, 28.11.2009 u 16:10

  6. #276

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    I mislis da ovo treba da uce deca (bilo koje nacionalnosti)?
    Misliš da deca treba da uče o holokaustu i Hitlerovoj bolesnoj ideologiji?





  7. #277

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Koga ti ovo pitaš?

    Nešto nisam čuo da si se ti izjasnio po tom pitanju ili da si komentarisao spomenuti hrvatski udžbenik.
    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Misliš da deca treba da uče o holokaustu i Hitlerovoj bolesnoj ideologiji?


    1. iz teksta clana NIKNIK, ne vidi se da li njegova deca to uce u Srbiji (Subotici) ili u Hrvatskoj. Da su udzbenici podlozni uticaju dnevne politike, znamo, tako je i u Srbiji, i u Hrvatskoj. Decu treba uciti objektivno, nepristrasno uz sagledavanje vise strana. Sposobnost i empatija deteta da istoriju sagleda sa vise gledista se stice sazrevanjem, negde u srednjoj skoli. Prema tome slicno gradivo nema smisla ni uciti u osnovnoj skoli, osim povrsno, jer ce decu opteretiti i izazvati mrznju (ideolosko trovanje).
    2. Da, treba deca da uce o svemu, pa i o Hitleru ali ne treba im citirati Majn Kampf. Cak, bilo bi izuzetno pogresno to ciniti.

    Licno me ova tema iritira, jer ne vidim manju mrznju sa ove strane da kazem, Dunava, nego tamo. Mrznja je pitanje nivoa svesti ljudi, koja je prilicno mala, i tu i tamo. Ako se pamti sve i svasta, pri tome ne postoji sposobnost previdjanja ili prastanja, zapravo se priprema teren za sledeci rat.

    Mislim da konacno je potrebno poceti uciti iz istorije.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #278

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Lepo piše da se radi o udžbeniku u Hrvatskoj, prva rečenica ako se ne varam. Ante Starčević je istorijska ličnost Hrvatske, logično je da uče o njemu i mislim da čak i treba da uče o njemu. Samo, što su ga prikazali u malo drugačijem svetlu ako ih uče u srednjoj školi da je ideološki tvorac ustaštva bio OK lik, onda samo mogu da slede zaključci da je i ustaštvo bilo OK i ispravno (u ideološkom smislu). Starčević je bio osvedočeni srbomrzac i srbofob. Oni citati iz njegovih dela jasno ukazuju na to tako da pesnik one metafore iz udžbenika može da okači magarcu o rep. Ne znam samo kojom metaforom se pravda ista retorika prema Jevrejima? Daleko od toga da je neophodno citirati sve pikanterije iz njegovog književnog opusa, ali ne treba ni lagati decu o tome ko je i šta je bio Starčević, šta je proisteklo iz njegove politike itd. Biter, ako te tema iritira niko te ne tera da je čitaš ili učestvuješ na njoj



  9. #279

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Ne znam, meni je nenormalno mrzeti nekoga samo zato sto pripada nekoj etnickoj grupi ili religiji. Ja bih to svrstao u psihicke probleme. Ne verujem da ima puno ljudi danas koji mrze Srbe/Srbiju i obrnuto, to su uglavnom pojedinci koji su i najglasniji pa se stice pogresan utisak.
    A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva.
    - Constantin Brncuşi

  10. #280

    12 Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Ja uopste ne kontam zasto Srbija ima potrebu da bude u dobrim odnosima sa hrvatskom.
    Ubijali nas, klali, mucili i silovali. Onda proterali i prozvali agresorom, sto i dan danas cine.

    I jos pljuju po Jasenovcu, skrivaju ga kao zmija noge.
    Pa nas pozivaju na svoje more.
    Onda nasi bezdusnici idu tamo na more, da im evre ostavljaju. Pa nis drugo nisu ni zasluzili nego da im neko izgrebe auto ili nabatinja.

    hrvatskim kompanijama ovde bih nametnuo tolike poreze i namete, da bi im ushi otpali. Kome se ne svidja, pravac "lipa njihova"... sve sa pozdravom "srbo cetnickog agresora".

    Mislim, koje crno zaostravanje odnosa sto se tice tuzbi? Zar smo to bili nekad u dobrim odnosima?

  11. #281

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Realno gledano nema potreba za bilo kakvom "ljubavlju" izmedju ovde dve drzave...Ustvari sve je rek'o maksimilijan tj sve sto je trebalo da se kaze...
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  12. #282

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Ljubavi izmedju ove dve drzave nikad nece biti, ako ovako nastavimo da razmisljamo i oni i mi.

    Znate sta, ja imam veoma dobre prijatelje Hrvate, koji zive u Hrvatskoj.
    Odlazim kod njih, dolaze kod mene.
    Upoznala sam i njihove prijatelje Hrvate i oni moje prijatelje Srbe.
    I druzimo se godinama.
    I nikad nisam osetila neku mrznju ili popreki pogled sa njihove strane.

    Pojedinci zadrti i okoreli u svojoj mrznji vazda ce biti prisutni.
    A zar ja treba da mrzim sve Hrvate, zbog toga sta su oni nama ili njihovi rodjaci uradili u ratu?
    Da ih gledam sa mrznjom, a prepoznajem coveka i srodnu dusu u njima?

    Nisam za to da se generalizuju stvari.
    Jesam za to da njihove proizvode nekupujem, u njihove prodavnice u Srbiji ne ulazim i ne ostavljam svoj novac tamo.Ali to je vec druga stvar.To je moj princip.

    Ali ne zelim da sve ljude stavljam u isti kos, zato sto su Hrvati.

    Ima dobrih i losih ljudi, kao i medju nama.

  13. #283

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Ja bih ipak malčice generalizovao:

    ako se osvrnemo preko ramena, videćemo da je hrvatski narod naneo mnogo, mnogo zla srskom narodu. Ne gledajući mnogo kakav je ko čovek.

    Ja ne bih da se to zaboravi. Nikad. Jer smo naša zaboravljanja i guranja pod tepih redovno krvavo plaćali.

  14. #284

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Ja ne bih da se to zaboravi. Nikad. Jer smo naša zaboravljanja i guranja pod tepih redovno krvavo plaćali.
    Mi smo takav narod.
    Prastamo i zaboravljamo olako.

    I Amerika nas je bombardovala, nasu decu ubijala, pa joj pruzamo ruke i hrlimo ka njoj.

    I uvek cemo tu nasu dobrotu krvavo platiti, istorija nas je valjda tome naucila.

  15. #285

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Tema je sasvim prikladna trenutnoj situaciji, posle svih ratova...i onih davnih i skorasnih datuma. Misljenja sam da na temi treba da pisu oni koji su Srbi kao i oni koji su Hrvati.
    U sustini i jedni i drugi pripadnici dva naroda. Upravo ona dva, gde je bilo kroz istoriju gresaka sa jedne i sa druge strane. Covek je veliki koliko prasta, no da li neko moze zaboraviti oca, majku, brta, sestru, koga je izgubio zbog jednog ili drugog od ova dva naroda. Uvek podvlacim ovo dva, jer za sve je potrebno dvoje. Da smo narod koji prasta, jesmo, da smo oni koji su takodje verovatno gresili jesmo.
    Negde, kada razmisljam i pisem na ovoj temi, zelim da jednom za uvek ako je bar moguce prestane mrznja, a ljubav ne znam da li moze ikada da postoji.
    Takodje cu reci da ljude ne treba globalizovati bili oni Srbi, Hrvati ili koje druge pripadnosti, ljude treba deliti na dobre i lose, i to je jedina istina o svim narodima u koju verujem, moja ne oboriva teorija, i nek je samo moja, ali znam da koliko Srba mrzi Hrvate, toliko njih mrzi Srbe, i isto toliko ima onih koji su uzdrzani, mozda i onih koji se medjusobno vole, zaboravljauci vecita zla i podele!
    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

Strana 19 od 28 PrvaPrva ... 91718192021 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kakve ste prema voljenom biću???
    Autor Goga u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 12:47
  2. Svakome prema... zaslugama...
    Autor Goga u forumu Filozofija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 11.11.2009, 00:50
  3. Sportovi Prema Horoskopskom Znaku
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 22.04.2009, 22:12
  4. Mržnja prema LJUDIMA
    Autor SQUAW u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 26.01.2009, 23:07
  5. Da li ste uvek iskreni prema voljenoj osobi?
    Autor LAW1975 u forumu Spomenar
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 07.04.2007, 00:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •