Nema više "Hej, Sloveni" - Strana 2

Prikaz rezultata glasanja: Da li ćete zviždati prilikom izvođenja himne "Bože pravde"?

Učesnika ankete do sada
44. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    5 11.36%
  • Ne

    39 88.64%
Strana 2 od 5 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 63
  1. #16

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    -Teco, najpametniji nisam! Al' masa koja zvizdi na stadionima nije prosek, i ako nam nedate himnu dobicete zvizduk, pa ga diskutujte na dnevnik (oni). A ako ce to stvoriti losu sliku o nama, a koju mi pa sliku imamo? Samo necu cutim! Hocu sad i hocu sve! OMA BE!
      Vrh

  2. #17

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    Citat valter kaže:
    -Teco, najpametniji nisam! Al' masa koja zvizdi na stadionima nije prosek, i ako nam nedate himnu dobicete zvizduk, pa ga diskutujte na dnevnik (oni). A ako ce to stvoriti losu sliku o nama, a koju mi pa sliku imamo? Samo necu cutim! Hocu sad i hocu sve! OMA BE!
    Sinovac, da ti teča nešto kaže - kad-tad ćeš i ti doći na moje žile i shvatićeš da crno-belo ni izdaleka nije prava slika sveta koji te okružuje!
    Da se razumemo, ja sam izuzetno srećan što smo konačno samostalna država i što konačno imamo himnu koja je većini naroda po volji i koju ljudi konačno osećaju svojom! Ali zato nikada nisam, niti ću ikada zviždati himni bilo koje države, a naročito ne svojoj.
    Nije, međutim, stvar samo u tome - bilo bi sjajno kada bi nam promena himne rešila sve probleme. Preporučujem ti da još jednom pročitaš (polako, sa razumevanjem) postove koje je na ovu temu napisao član po imenu Lebac!
    I poslušaj još jedan savet što će ti teča dati - kloni se mase! Masa ne donosi ništa dobro! Masa ima samo dve odlike - gravitaciju i inerciju!
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...
      Vrh

  3. #18

    11 Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    niti mi se svidjala "hej slaveni" niti mi se svidja "boze pravde", ali mi nikada nije palo na pamet da zvizdim - ni na ovu proslu, niti cu zvizdati na ovu novu. ma koliko da ti se himna ne svidja, ili ti je zemlja grozna, ti si sportas, i predstavaljas svoju zemlju, pa ne znam koliko gadna da jeste, ako nas vec pola svijeta pljuje, ne moramo ni mi sami, bar tu jednu usra.u minutu dok svira himna.
    nattydread is coming to dinner
      Vrh

  4. #19

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    -Slusam Francuze, ma svi pevaju, jedino kako je himnu moguce pevati, iz srca, a sta sam ja, siroce, cekam nesto da me digne, al cim udari prvi ton jedina prirodna reakcija (stadion je da se ispoljavaju emocije NE)... Sad da se pravdam kao politika-mafija, ovo-ono... Ima da kazem sta mislim pa da je i INTERgalaksijsko prvenstvo. Al ode
    I da se ponovim: jedva cekam punu marakanu i Boze pravde (petnaes godina camim cekajuci)
      Vrh

  5. #20

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    Citat gogothegreat kaže:

    I poslušaj još jedan savet što će ti teča dati - kloni se mase! Masa ne donosi ništa dobro! Masa ima samo dve odlike - gravitaciju i inerciju!

    Bravo za gravitaciju i inerciju. Svidja mi se recenica.

    Hej Sloveni je jaka himna, u osnovnoj skoli kad sam pevala u horu, pevali smo nasu himnu na nekim priredbama, i lepo je zvucala. Danas definitivno nema svrhe pevati himnu Hej Sloveni ali zasigurno i ne treba biti nekulturan i pokazivati zvizdanjem svoju nevaspitanost celom svetu. Smatram da bi svet bolje skapirao puruku cutanja nego poruku zvizdanja.
    Sto se tice himne Boze pravde, nemam neki stav prema njoj jer je nikad nisam pevala dosad . Meni licno se ne dopada tekst ove pesme.
    BOZE PRAVDE

    Bože pravde, ti što spase
    od propasti dosad nas,
    čuj i odsad naše glase
    i od sad nam budi spas


    Moćnom rukom bodi, brani
    budućnosti srpske brod,
    Bože spasi, Bože hrani
    srpske zemlje, srpski rod!*


    Složi srpsku braću dragu
    na svak dičan slavan rad
    sloga biće poraz vragu
    a najjači sprstvu grad.


    Nek na srpskoj blista grani
    bratske sloge znatan plod
    Bože spasi, Bože hrani
    srpske zemlje, srpski rod!*


    Nek na srpsko verdo čelo
    tvog ne nadne gneva grom
    Blagoslovi Srbu selo polje
    Njivu, grad i dom!


    Kad nastupe borbe dani
    k pobedi mu bodi hod
    Bože spasi, Bože hrani
    srpske zemlje, srpski rod!*


    Iz mračnoga sinu groba
    srpske slave novi sjaj
    nastalo je novo doba
    Novu sreću, Bože daj!


    Otadžbinu srpsku brani
    pet vekovne borbe plod
    Bože spasi, Bože brani*
    moli ti se srpski rod!


    Sto se mene tice mislim da je pesma od Modelsica - Noc je vedra nad Srbijom jako zanimljiva. I dajem glas za Noc je vedra nad Srbijom da postane nasa himna!
      Vrh

  6. #21

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    E naisla sam na jos jednu zanimljivost, pa koga zanima da procita. Radi se o nasoj sadasnoj himni. Originalni tekst ove pesme je zvucao malo drugacije i evo kako. Malo je offtopic ali nije skroz.

    Bože pravde је himna Srbije i Republike Srpske. Muziku je napisao Davorin Jenko, a tekst Jovan Djordjevic 1872. godine.

    "Bože pravde" je prvobitno bila himna Kraljevine Srbije, u kojoj se u prvotnoj varijanti veličao srpski kralj. Republika Srpska uzela je originalne stihove, dok je Srbija promijenila stihove u kojima se spominje kralj. Umjesto "srpskog kralja" sada stoji "srpske zemlje", а "srpskog kralja, Bože spasi" је promijenjen u "Bože spasi, Bože brani". Ustavni sud Bosne i Hercegovine je 31. marta 2006. presudio da je korištenje "Bože Pravde" kao himne Republike Srpske protivno ustavu te da se himna mora promijeniti ili njena zvaničnost ukinuti do septembra 2006.
      Vrh

  7. #22

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    (da podsetim da je melodija inache maznuta od Cheha )

    Jedna ispravka. Mislim da nije samo melodija, vec i tekst je preuzet od Slovaka, koji su pevali Hej Slovaci... Mozda se varam, ali mislim da sam nekada davno u osnovnoj skoli tako ucila.

    A sto se stava tice, meni je stvarno sve jedno... Ova drzava postaje svakim danom sve losija , pa mi je bas sve jedno koju himnu pevam... Zvizdala ne bih ni na jednu, to sigurno...
      Vrh

  8. #23

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    BTW, sad sam tek procitala tekst, buduce nam himne. A sta je sa nama Slovacima, Madjarima i ostalima koji zive u dragoj nam Vojvodini, cini mi se da se mi nigde ne spominjemo...
      Vrh

  9. #24

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    -A sta bi ti?
    Imas li predlog?
      Vrh

  10. #25

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    Ma, kad bih barem imala?!

    Oda radosti
      Vrh

  11. #26

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    Nemoj mene puno slusati. Ja sam ti ovih dana po ko zna koji put jako razocarana ovom zemljom, kao pripadnik nacionalne manjine. Prvo ona situacija sa Ivanom Dulic, onda sam videla neki novi rasisticki grafit na zidu Novog groblja...

    Znam da ovo nije tema, ali moram malo da se izjadam...
      Vrh

  12. #27

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    Mazo skroz te kontam, ali evo mog viđenja problema: himna predstavlja zemlju, a ne narod. Činjenica je da se u "Bože pravde" spominje isključivo srpski narod, ali to je nekako i normalno, jerbo je to bila himna kraljevine Srbije. Isto kao što se u npr. himni Engleske spominje engleski kralj/kraljica, a ne kraljevi svih naroda (i narodnosti) koji žive u Engleskoj.

    Ipak su Srbi (još uvek) većinski narod u Srbiji/Vojvodini i nemoj himnu doživljavati kao ugrožavanje. U ostalom i stara himna nije "obuhvatala" npr. Mađare ili Šiptare (oni nisu Sloveni), pa nije bio problem da je Mađar koji živi u Jugoslaviji ponosno peva.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  13. #28

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    Citat Ma.Za. kaže:
    BTW, sad sam tek procitala tekst, buduce nam himne. A sta je sa nama Slovacima, Madjarima i ostalima koji zive u dragoj nam Vojvodini, cini mi se da se mi nigde ne spominjemo...
    -Zastavu imamo (za pocetak), a zna se da nikud ne zurimo!
    Samo opusteno

    -Ali prva je majka Srbija...

    -Cuo sam da se u mnogim himnama i "zapadnih" zemanja spominju: otkinute glave, prosuta creva, svasta nesto (cisto informativno)
      Vrh

  14. #29

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    "Bože pravde" može nekome da se sviđa, nekome ne, može neko i da zviždi na nju ako hoće (mada mislim da niko neće), ali je to konačno naša himna i u tome je stvar! Ko zna, da "Hej Sloveni" nije toliko izviždana možda bi i danas to bila naša himna. Ni meni nije bilo prijatno slušati to zviždanje na početku svake utakmice, ali je to bio način izražavanja mišljenja o toj stvari i mislim da je moglo mnogo ranije da se reši!
      Vrh

  15. #30

    Odgovor: Nema više "Hej, Sloveni"

    Citat valter kaže:
    -Izvizdao bih je! Zasto, zato! Kad je bilo zasto a da nije bilo zato!
    Mocno, mocno!
      Vrh

Strana 2 od 5 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 17:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 09:20
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 07:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •