Petak 13
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 29

Tema: Petak 13

  1. #1

    Petak 13

    Petak, trinaesti

    Smatra se da je petak, kad pada trinaestog dana u mesecu, nesrećan dan za sve ljude osim za one koji su rođeni u petak, trinaestog - za njih je to onda srećan dan!

    Danas se pominje mnogo korena od kojih potiče verovanje da je petak nesrećan dan. Jedno od njih je da je Eva ponudila jabuku Adamu u petak, drugo da je u petak započeo Veliki potop, zatim da je gradnja Vavilonskog tornja prekinuta u petak, pa da je Isus Hristos razapet u petak (a na tajnoj večeri je bilo 13 ljudi), i tako dalje.

    Inače, još pre nego što je Biblija bila napisana, petak je smatran za važan dan. Ljudi su se petkom posvećivali posebnim ritualima, u kojima su pozivali svoja božanstva i molili ih za dobru žetvu, zdravlje i sreću. Oni koji su radili toga dana smatrani su za proklete, i verovalo se da će im se to nepoštovanje božanstava osvetiti.

    Petak se nekada ljudi zvali i "Veštičji Sabat", jer se verovalo da su se svakog petka dvanaest veštica sastajale sa djavolom - a to je trinaest zlih duša na jednom mestu, dovoljno da se načini zlo. Zato se spoj petka i trinaestog u mesecu smatra najgorom mogućom kombinacijom.

    Triskaidekafobija i paraskevidekatriafobija

    Triskaidekatriafobija je iracionalni strah od broja 13, a paraskevidekatriafobija je strah od od petka, trinaestog. Terapeut Donald Dozi (dr. Donald Dossey), čija specijalnost je lečenje iracionalnih strahova kod ljudi, uverava svoje pacijente da će biti izlečeni ako nauče da tečno izgovore ovu reč napamet. Zanimljivo, ali izgleda da kod velikog broja njegovih pacijenata ovo funkcioniše. Tim ljudima je verovatno potrebno samo malo sugestije da bi se oslobodili svojih strahova.



    U petak, trinaestog oktobra 2000. godine održana je promocija knjige "Da li postoje stvari koje ne postoje". Da bi simbolika bila potpuna, promocija je započela tačno u 19.06 časova, jer je to vreme u znaku tri šestice - 6 časova i 66 minuta posle podne.

    Ako pitate zašto - odgovoriću pitanjem: a zašto da ne?

    Da li je trinaesti, kad pada u petak, zaista nesrećan dan? Kao što lepo reče Robert Tod Kerol, mogao bi da bude - ako verujete u to. Neka proročanstva su samoostvariva.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Petak 13

    U malom mestu Port Dover na obalama jezera Iri u Kanadi, svaki petak 13.
    bez obzira kada pada taj dan, se obelezava okupljanjem "bajkera" iz cele Kanade. Ovo je ujedno i najveci skup bajkera u ovoj zemlji. Ovom prilikom moze se videti i do 2000 raznih modela i klasa motora.



    neunistiva zlojebaba!

  3. #3

    Odgovor: Petak 13

    Petak 13, pop, crna mačka, odžačar, detelina sa četiri lista i mnogo toga još. Ja sam sa tim odavno raskrstio i to vrlo jednostavno, Verujem u Jedinoga Boga. Svako je kovač svoje sreće i nesreće, predpostavljenim načinom življenja i morala.
    A da se svako zlo može dozvati, to može, pominji ga često i očekuj ga, stićiće. Zašto bi jedno lepo i prijatno jutro u proleću nagoveštavalo nešto loše, jer zato što je petak 13? Možda zbog toga ako ste opterećeni time upropastili dan i u jednom trenutku napravili pogrešan potez, a onaj rogati koji samo to čeka (đavo), od toga napravi lepo veselje za sebe i svoju đavolju družinu. Ja se trudim da im ne pravim takva veselja.

  4. #4

    Odgovor: Petak 13

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Petak se nekada ljudi zvali i "Veštičji Sabat", jer se verovalo da su se svakog petka dvanaest veštica sastajale sa djavolom - a to je trinaest zlih duša na jednom mestu, dovoljno da se načini zlo. Zato se spoj petka i trinaestog u mesecu smatra najgorom mogućom kombinacijom.
    tnajt iz d najt
    moomoo meee jooouu

  5. #5

    02 Odgovor: Petak 13

    silvia kaže:
    Smatra se da je petak, kad pada trinaestog dana u mesecu, nesrećan dan za sve ljude osim za one koji su rođeni u petak, trinaestog - za njih je to onda srećan dan!

    Juče je mom rođenom bratu bio rođendan (petak 13) ...
    nije rođen u petak već u ponedeljak... nije bitno...

    nama super - petak 13, subota.. nedelja... neradni ponedeljak ... uvek je ok ako pozitivno razmišljamo, imamo srodnu dušu pored sebe... i os svakog običnog dana - napravimo neobični... makar to bio i petak 13 - rođendan...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  6. #6

    Odgovor: Petak 13

    Spanci smatraju utorak 13 nesrecni dan.
    "martes 13,ni te cases ni te embarques"
    utorak 13 ni se zeni ni idi brodom
    gluposti
    No me toques

  7. #7

    Odgovor: Petak 13

    Ma kakav petak 13. Ne verujem u nesrećne brojeve, nesrećne dane... Grozim se ljudi koji dozvoljavaju da im sujeverje upravlja životom, to je toliko primitivno da nemam reči .
    "Poznavati se, značilo bi znati ono to ne treba."

  8. #8

    Odgovor: Petak 13

    Kult petka trinaestog se vezuje za mnoge događaje, bilo istinite, bilo izmišljene... Meni nekako najbliža je teorija da se na petak 13. oktobra 1307. godine dogodila jedna od najvećih "čistki" u istoriji. Tog dana izvršena ja naredba Filipa IV.
    Francuski kralj Filip IV.- Filip Lepi polakomio se za bogatstvom templara, pa je iskoristio to što su templari oslabili vezu s papom. Između 1303. i 1305. godine organizovao je otmicu i ubistvo pape Bonifacija VIII i dao otrovati papu Benedikta XI. Osigurao je da na papinsko prestolje sedne nadbiskup Boredeaux koji se prozvao Klementom V. Kako je Filipu IV. dugovao zahvalnost prva mu je misija bila potpuno uništenje vitezova templara.
    Kralj je vrlo pažljivo isplanirao svoj naum. Pre nego je krenuo u napad sastavio je optužnice u kojima su optuženi za okultne obrede pred bradatom muškom
    glavom koja im se obraćala i obdarivala ih mističnim moćima, optužio ih je za ubijanja dece, poučavanja žena pobačaju, zavođenje iskušenika, a najneverovatnija je bila obredno poricanje Hrista te odbacivanje, gaženje i pljuvanje krsta. U tajnoj operaciji kralj je zapečaćene, tajne naredbe poslao glavarima plemićkih porodica. One su se morale otvoriti istovremeno i odmah izvršiti.
    U zoru na petak, 13. oktobra 1307. godine svi templari u Francuskoj trebali su biti uhapšeni i zatvoreni, sva njihova zapovedništva stavljena pod kraljevski pečat, a sva dobra zaplenjena.
    Iako brižno i tajno isplanirani, napad je kralja Filipa ostavio bez glavnog cilja - bogatstva templara. Pretpostavlja se da su na neki način ipak bili upozoreni. Predanje kaže da je tadašnji veliki majstor Jak de Molay dao spaliti knjige i pravilnike, a smatra se da je uz pomoć blagajnika reda noć pred hapšenje organizovano prokrijumčario blago.
    Uhvaćene templare podvrgli su strašnim mukama i suđeno im je na temelju već zapisanih optužbi.
    Kad pijem ne preterivam, nit volem nit preferiram... Al mi se desi...
    Svega se tako nakupi... Pa tamburama mangupi, prepreče put...

  9. #9

    Odgovor: Petak 13

    Ne vjerujem u takve stvari a petak 13 i je prilicno srecan dan.
    u svakom zlu ima nesto dobra

  10. #10

    Odgovor: Petak 13

    Isti mi je kao i drugi dani i datumi.
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  11. #11

    Odgovor: Petak 13

    Petak 13 je odlican dan, pogotovo kada je u septembru(pitajte mrvachu zasto )
    smesi se... sutra ce biti gore

  12. #12

    Odgovor: Petak 13

    Ne znam,meni su se uvek desavale lepe stvari na petak 13

  13. #13

    Odgovor: Petak 13

    Pa sta znam,ima i lepih i losih stvari na taj dan,ipak je to mit,a sto se mene tice na taj dan dobijem dobre ocene i zakasnim na bus..
    There is no rules!!!

  14. #14

    Odgovor: Petak 13

    Petak 13. je prvi put zabelezen kao nesrecan dan godinu dana posle propasti templarskog viteskog reda.Ostali viteski redovi (Hristovi vitezovi,hospitalci) kao i preostali pripadnici reda hramovnika su dan 13.10.1307.godine ,naravno bio je petak,obelezavali kao dan velike nesrece,jer su tada francuski kralj Filip lepi i papa Kliment V organizovali napad i hajku na templare....naravno zeleci njihovo blago...

  15. #15

    Odgovor: Petak 13


    Dešavalo mi se štošta lepoG , štošta ružnog i štošta tužnog ... i na petak ... i na petak13.

    Ali
    ipak
    najlepše što mi se desilo na jedan od PetakA TrinaestiH je - moje rođenje !

    tak' da su svi ostali događaji manje ili više ... ... u senci tog (meni) tako VELIKOG događaja
    na taj (meni) tako dražesni datum.




    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 26.11.2008 u 19:05

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Petak, konačno!
    Autor memento u forumu Pričaonica
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 09.08.2011, 19:14
  2. U petak totalno pomračenje Sunca
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 01.08.2008, 17:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •