Koliko košta parastos, a koliko krštenje? - Strana 6
Strana 6 od 7 PrvaPrva ... 4567 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 76 do 90 od ukupno 95
  1. #76

    Odgovor: Zasto popovi...

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Niko ne kaže da neće da se krsti, slavi slavu, ide u crkvu ili sahranjuje zato što ima takve gamadi među sveštenim licima, već ljudima smeta što se davanje novca bezobrazno svodi na moranje. Evo ja sad pokušavam da se setim kad sam poslednji put videla popa u gradskom prevozu. I nijedne slike u glavi nema. Kad sam bila mlađa i kad je Patrijarh bio snažniji njega sam viđala u tramvaju među narodom. Sada neki zahtevaju da dođeš kolima po njih i da ih vratiš, drugačije ne dolaze pred slavu. Taman posla da prepešače ili da se prevezu gradskim prevozom. Ili da sačekaju da sam budeš ljubazan i uljudan.
    pa i neslazem se sa tobom do nekle.....nas pop na primer dolazi kolima i obilazi domacinstva,zbog zdravstvenih problema neki put okasni ali nista strasno,u sustini je dobar covek.......
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  2. #77

    Odgovor: Zasto popovi...

    Citat joksi kaže: Pogledaj poruku
    pa i neslazem se sa tobom do nekle.....nas pop na primer dolazi kolima i obilazi domacinstva,zbog zdravstvenih problema neki put okasni ali nista strasno,u sustini je dobar covek.......
    I ne treba svi da se slažemo kao domine, to je normalno, a i vala ja bih sa takvog foruma pobegla glavom bez obzira. Mene samo zanima u čemu se ne slažeš sa mnom ovde Da li sam ja rekla da je pop koji se ne vozi autobusom loš čovek? Da li sam rekla da nijedan pop ne obilazi domaćinstva? Da li si ti videla u mom postu reč "neki" i po čemu si zaključila da sam bila isključiva? Nikakav problem da se ne slažeš dakle, ali kad pročitaš moj post
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #78

    Odgovor: Zasto popovi...

    .....ppopowa ima ..znaci da ne wjerujes..

  4. #79

    Odgovor: Zasto popovi...

    Patrijarh Pavle je zamonašen 1946 godine,sećam se i ja da sam ga '93 često sretala u tramvaju,trojka beše...Monaški život se ipak razlikuje od "gradskih popova",i to dosta.

    A kad smo kod popova,letos mi je trebala usluga jednog,kojem oči nisam videla u životu..Otac mi je ležao u bolnici,u drugom gradu,a bio nam je potreban sveštenik,da se otac ispovedi i pričesti.Pop iz mog mesta,kontaktira kolegu u NS.i objasni mu o čemu se radi.Taj sveštenik je došao u bolnicu sa drugog kraja grada,i naravno da smo mu platili taksi,jer je to ništa u odnosu na ono što je taj sveštenik učinio za nas tada.Ponavljam to je ništa,a za moga oca je bilo,nešto mnogo vrednije,to što je on učinio tada,od nekih priznanica,i tome slično...

  5. #80

    Odgovor: Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Paja se vozi autobusom, Raja, Gaja i Vlaja se zajebavaju.
    (Ja se izvinjavam, ja sam jedan jebivetar koji ne može da odoli, a da se ne sprda i sa ozbiljnijim stvarima, goreću u paklu, znam i ništa mi ne vredi što postim i slavu slavim, a i psujem kao kreten)

    I šta je poenta? Blago onom ko ima pare za taksi, njegovo je carstvo nebesko? Niko ne priča o tome da nekom verniku više znači priznanica od onoga što pop čini za njega. Vernik zna tačno koliko mu šta znači. I to što je Patrijarh odabrao da bude asketa ne znači da je primereno da se vozi tramvajem, da se vozi i u ne znam kakvim kočijama ne znam ko bi imao šta tu da zameri, to je SRPSKI PATRIJARH. Njega više cenim od onih koji po mom mišljenju nisu vredni ni ruku da mu poljube, a odabrali su poziv koji jesu.

    Ok, ustanovili smo još na početku da niko nije bezgrešan i da i pop i učitelj i lekar mogu da budu nemoralni. Svakom zanimanju koje obavlja čovek možeš naći manu. Eto možda i neki vatrogasci postavljaju požare pa gase i dolaze na vreme za kintu, al' nisam još čula za to. I panduri svašta rade, a treba da su dobre čike koje nas vode preko ulice kad ne znamo da pređemo. Nikom zanimanje ne garantuje moralnost. Ali zbog čega potreba da se pop koji radi nešto što ne treba brani time što se iznose argumenti "pa i lekari isto"? Zašto je čudno što to iritira i vernika i ateistu sve i da nije bio u prilici nikad za takvo nešto da plati jer mu nije još zatrebalo? Jel ne smeju da te nerviraju Dafina i Jezda i ako im nisi dao pare? Zašto na temi o mobingu pričamo o mobingu? Kad sve može lako da se reši - daj otkaz ili prijavi. Ako je lekar primer za humanost normalno je da nas boli kad human nije i normalno je da se o tome priča. Isto tako nekog može da boli što je neko alav neprimereno u odnosu na ono što propoveda. Što se o tome ne bi pričalo i zašto bi to bilo čudno? I čemu potreba da se ova tema posmatra kroz druge teme?

    Primer sa krštenja od pre 5 godina:

    Kum stavlja hiljadu dinara na ikonu u toku krštenja i pita otac deteta popa kad se sve završilo "Jel treba još nešto da platimo?" "Pa možete, stavite na ikonu, evo kum je dao nešto malo".

    Zašto je čudno što neki vernik na to gleda kao na problem sa birokratijom? Posrednici na zemlji uzimaju lovu, a diša nema pojma. I zašto vernik mora da kaže zbogom mozgu kad zakorači u portu? I zašto je nenormalno da je ateisti to sve čudno?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #81

    Odgovor: Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Nisu svi popovi pošteni,niti nepošteni.Oni su samo jedna od onih istaknutih grupa čije delovanje mora podleći kritici.Mora zbog činjenice da isti popovi dolaze na svet kao i svi mi ostali i podložni su kritici.Mora zbog toga što je njihovo delovanje ''duhovno'',pa prema tome svaka veza sa ''opipljivim'',sa materijalnim,u njihovom slučaju bi trebao da ima za cilj isključivo dobrobit ''stada'',a ne njih samih.
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 22:40 Razlog: brisan off
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  7. #82

    Odgovor: Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Pošto je tema dobila adekvatan naziv i promenila mesto (forum), molio bih sve učesnike da to prime k znanju. Znači, ovde će se iznositi slučajevi i mišljenja o tome koliko koštaju usluge sveštenika. Molio bih vas da ta mišljenja ne budu tipa rekla kazala i na nivou glasina, kao ni usko selektirani primeri. Sva ostala moralisanja se mogu ispoljiti na nekoj od postojećih tema na predviđenom forumu za moral, ili religiju. U konačnom, možete otvoriti i jasno definisano temu o moralu sveštenika, ili religijskom, građanskom, feudalnom, robovlasničkom, ili kakvom već mislite da treba moralu. Svi utuci na utuke koji budu o off-u biće brisani.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #83

    Odgovor: Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Uvodni post je bio o neizdavanju računa od strane sveštenika za uslugu koju je učinio. Međutim, diskusija je krenula u smeru koji je već viđen na nekim temama, zapostavljajući u potpunosti početni post i pitanje o tome da li i sveštenici treba da izdaju račune za svoje usluge, ili ne. S obzirim da već slične teme postoje na kojima se vode gotovo identične rasprave sa skoro istim učesnicima, verujem da je postupak premeštanja i preimenovanja teme urađen sa namerom da se izbegne ponavljanje već rečenog, ali i da se tema vrati na trasu koju sugeriše uvodni post.
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 22:53 Razlog: brisana referenca na temu koja je spojena sa ovom
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #84

    Odgovor: Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Poslednje vesti :

    Saznali smo
    U Niškom Regionu cene idu od popa do popa.
    Kome treba više ... ... taj i naplati više . Kako parasTOST tako Boga mi i bdenje krštenje.

    _____________
    El sad dobro
    Sad nije trućanje ! Prava informacija sa izDvorišta.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  10. #85

    Odgovor: Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Prekidamo program zbog ekonomsko propagandnih poruka.

    Na više intervencija moderatora foruma Društvo, nismo se okanuli off topica i prepucavanja.
    Elem, ovo nije forum Religija niti Filozofija. Niti je tema ograničena na pravoslavlje, srpstvo ili šta ja već znam. Govorimo o gramzivosti jednog dela sveštenih lica. Tema nije napad na religiozne/ateiste, na SPC/Rimokatoličku crkvu/....
    Iako je tema bliska korupciji u društvu, još jednom podsećam i da tu temu imamo.
    Svi off-topic postovi su obrisani.
    Nadam se da ubuduće neće više biti potrebe za sličnim intervencijama.

    Program nastavljamo drugim delom specijalne emisije koja govori o delu sveštenstva koje je gramzivo.

    Hvala
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #86

    Odgovor: Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Opela plaćaju i po deset hiljada dinara

    KOVIN - Pravoslavni vernici, pritisnuti nemaštinom, negoduju što za verske obrede prilikom krštenja, venčanja ili sahrana moraju da plaćaju visoke račune. Sveštenici dele ovaj utisak sa svojim parohijanima, ali kažu da novac sakupljen na taj način ne ide u njihov džep, nego u zajedničku kasu u Vršac, gde je sedište južnobanatske eparhije, odakle se namiruju, plate sveštenika, honorari pojaca i crkvenjaka, doprinosi i druga davanja državi.

    Žiteljka Kovina Lj. K. je za sahranu majke na pančevačkom Pravoslavnom groblju izbrojala devet hiljada dinara, a posle toga je dobila račun Pančevačke crkvene opštine na ime izvršenih usluga uz objašnjenje, da to nije volja sveštenika koji je održao opelo, već cenovnik koji donosi vladika u Vršcu. Na računu su pobrojane pružene usluge: parohijal za godine 600 dinara, opelo 300, zvonjenje i kapela isto po 300 dinara, zatim za sveštenika 900 dinara, posmrtno jevanđelje 2.100 dinara, godišnji pomen 1.500, za crkvenjaka 250 i za pojca 600 dinara. Sabrano, sve to iznosi nepunih devet hiljada dinara.
    - Mi to ne radimo na svoju ruku. O tome ne odlučuje ni vladika samostalno. U Vršu, gde je sedište južnobanatske eparhije, i gde stoluje vladika Nikanor, odluka o tome se donosi kolektivno, između 14 eparhijskih namesnika. Tim telom predsedava vladika. Poslednji put o tome se odlučivalo, tek posle tri godine koliko je na snazi bio stari cenovnik. Kad se odluka donese ona se spušta međ sveštenike i ona se mora poštovati. Nemamo primera da je neko od sveštenika naplaćivao nešto na svoju ruku - objašnjava naš sagovornik koji je želeo anonimnost.
    Crkveni oci objašnjavaju da bi njihove usluge bile jeftinije, kad bi država vratila oteto. Tako Crkvena opština Kovin već duže vreme potražuje od države svoju raniju imovinu. Između ostalog, 110 hektara poljoprivrednog zemljišta i Dom sindikata u ovom gradu, kojim gazduje Opštinsko veće samostalnog sindikata i od izdavanja dela ovog doma ubira rentu. Kako smo saznali, Crkva je bila vlasnik još nekih nekretnina, ali za sad nema nagoveštaja da će joj one biti vraćene.

    Blic
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  12. #87

    Odgovor: Vršac

    svratite do vrsca...ovde sve racunaju u eurima....
    a koliko cujem dobar dan kosta oko 50 evrica....

    da li u vezi ovoga grada moze biti ista lepo i normalno osim ponekih fotografija.....

    http://www.blic.rs/drustvo.php?id=75845

    Biti paroh u Banatu za mnoge je ravno iskušenju
    Vladika menja automobile sveštenici na ivici gladi
    Autor: Ž. Jeftić | Foto:A. B. | 25.01.2009. - 00:01

    Vladika banatski Nikanor vozi se u novoj škodi oktaviji superb, metalik sive boje. Kažu da voli oktavije, a ovo mu je treća limuzina za četiri godine. „Dobra nam je i ona prošla, ali ova je još bolja“, prokomentarisao je vladika nova kola.

    Sveštenici u istoj eparhiji, kako bi preživeli seku drva, mešaju malter, gaje baštu ali i svinje, a neki su tek kada su otišli kod lekara saznali da „uplata na socijalnom nema“. Pojedinima je vladika oduzeo parohiju, ali i, što je nedopustivo po pravilima SPC, ti sveštenici ne znaju ni koji im je status. Ipak, episkop je uredno obavestio sveštenstvo: eparhijski razrez je 21 odsto. Ili: sveštenik je dužan od zarade toliko da uplati vladiki. A, ako kasni, predviđena je i kamata.

    Petina za namet
    Razrez je na godišnjem nivou, projektuje se godinu unapred, a plaća u tri dela. Nekada je kamata bila deset, a sada je pet odsto. Eparhijski razrez uobičajen je u većini eparhija, njegova visina nije svugde ista, ali u banatskoj je među višim. Međutim, ono zbog čega se Banatska eparhija razlikuje od većine drugih je u činjenici da su crkvene opštine među najsiromašnijim u SPC, a deo sveštenstva jako teško živi. Kako često komentarišu: „Nije da nema razreza i drugde, a i siromašnih sveštenika, ali zato ima vladika koje hrišćanski razumeju – da se nema.“
    Šta se zapravo dogodilo u ovoj eparhiji? Vladika Nikanor svoju gotovo neograničenu arhijerejsku moć upražnjava prema sveštenicima, koji, međutim, nemaju mogućnosti da mu odgovore. Praktično, on gomila sveštenstvo u Eparhiji ne vodeći računa ni očinski ni bratski kako veći deo njih, posebno po selima, živi. To izgleda ovako – dovodi nove sveštenike, usitnjava parohije, a time i broj kuća koje neko obilazi, a pridošlima koji su po njegovim aršinima ispravni – daje dobre parohije. Međutim, ni tu nije kraj jer Nikanor voli da dovodi sveštenike iz eparhija žičke i šumadijske, a sa čijim vladikama je u sukobu jer po njemu nisu pravoverni, poput njega.
    Kada je došao u Eparhiju, bilo je oko stotinu sveštenika, a danas ih ima 165. Tamo gde je nekada bio jedan sada ima tri, a od šest došlo se na deset… Sveštenici ćute i boje se izjava o vladiki jer sećaju se njegove jednom izrečene misli: „Čeka još njih 40 da dođe.“ Oduvek siromašna eparhija ovakvim upravljanjem dovela je do oskudice u mnogim svešteničkim porodicama. Tako se i otpočelo sa dodatnim radovima – cepanjem drva, teškim građevinskim radovima i vrlo često gajenjem bašte.

    Nemaju socijalno
    Pojedini sveštenici suoče se s problemima kada odu kod lekara jer nemaju uplaćeno socijalno. Niti su sami mogli da uplate niti su crkvene opštine, a koje bi trebalo da finansiraju stavke PIO i socijalno, imale dovoljno novca i za to. Sada deo sveštenika sam sebi uplaćuje socijalno i penziono, a oni koji nemaju da uplate baš uvek provuku se katkad kod doktora „na mantiju“. Međutim, vladika banatski Nikanor dobija od države novac i to za: „pomoć sveštenstvu, regulisanje doprinosa za penziono i socijalno osiguranje, kulturne i graditeljske programe“. Prošle godine na račun ove eparhije uplaćeno je 14.210.084 dinara, znatno više nego mnogim drugim eparhijama.
    Novac državni, međutim, vladika njime raspolaže kako smatra da je najbolje. Banatski Nikanor prijavio je 20 sveštenika kojima uplaćuje za penziono i socijalno i na to izdvaja 3.270.084,92. dinara. Prema „Blicovim“ saznanjima, Nikanor za utrošeni novac redovno pošalje izveštaje, a država to smatra merodavnim. Banatska eparhija dobija znatno viša sredstva od siromašnijeg kraja poput Timočke eparhije, na čiji račun legne oko pet miliona, Sremske, koja dobija oko četiri miliona ili, primera radi, Šabačke, sa tri miliona.
    Vladika banatski Nikanor poznat je po propisu da se crkvene cene određuju u evrima. Međutim, on je naložio i sveštenstvu da više ne kupuju sveće iz Patrijaršije, to jest, Beogradsko-karlovačke eparhije. Sveštenici treba da kupuju sveće koje se prave u Eparhiji banatskoj. I u tome ne bi bilo ništa loše da te nisu skuplje nego patrijaršijske.
    U svakoj eparhiji postoji stavka – molba. Piše se najčešće za razvod braka, venčanje u nedozvoljeno vreme i za opelo samoubici. Taksa je propisana na nivou SPC. Međutim, kod vladike Nikanora koji sebe smatra ispravnim pravoslavcem taksa za venčanja u nedozvoljeno vreme je 4.000 dinara, a propisano je 600, koliko se i naplaćuje u pojedinim eparhijama, a razvod braka je 4.000 umesto 900 dinara. A ako se svestenik obraća, to jest, piše neku ličnu molbu, taksa je 500 dinara.
    Vladika Nikanor sklon je „revnovanju“, i ne samo duhovnom. Tako se po pojedinim njegovim uredbama ne može zaključiti ima li za cilj bolje uređenje eparhije ili su metode na granici sa udbaškim. Tako po jednoj od uredbi svaki sveštenik obavezan jednom sedmično da se javi telefonom arhijerejskom namesniku, a gde je otvoren i dosije sveštenika.

    Stigao iz Australije
    Vladika Nikanor (Bogunović) došao je u Banatsku eparhiju 2004. godine, pre toga je bio u Australiji, ali i Eparhiji žičkoj kao pomoćnik počivšeg vladike Stefana. Svoje putešestvije po eparhijama započeo odlaskom iz Gornjokarlovačke eparhije tokom rata u Hrvatskoj. Kada mu je dodeljena Banatska eparhija, Nikanor je nije odmah preuzeo. U SPC to komentarišu njegovim nezadovoljstvom dodeljenom eparhijom jer hteo je žičku koju, međutim, patrijarh Pavle, a ni Sabor nisu hteli da mu daju. I možda je i to uzrok svemu...
    Ovog malo poznatog u javnosti vladiku narod u Hrvatskoj pamti po nimalo pomirljivim porukama upućenim političarima – „Ko je taj mirotvorac koji miri Srbe i Hrvate, vekovne neprijatelje“. Nikanor je sa patrijaršijskog balkona tokom novembarskog Sabora mahao pristalicama ultradesničarskih organizacija koje su protestovale, a zna se i da je pred taj isti Sabor imao tajni sastanak s njima kako bi se dogovorilo – kako delovati tokom Sabora ako pođe kako Nikanor ne želi.
    lako je biti lud al' je tesko to izdrzati

  13. #88

    Odgovor: Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    a koliko cujem dobar dan kosta oko 50 evrica....
    Klinci danas imaju priredbu u crkvi povodom skolske slave i ulaz ce se naplacivati 10 $.
    Prema tome svaki komentar je suvisan
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  14. #89

    14 Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Svaka slava,sahrana,svescenje vodice itd. ne moze da prodje a da se ne da malo para..za crkvu kazu,uredu je to..ali da li svestenici ponekad mogu da zarade i preko 1000eura mesecno,ja kazem da mogu i te kako,koliko ja znam ljudi placaju parohiju za sve te slave i sahrane ali ipak kad do toga dodje opet das neki dinar svesteniku...hoce neko da mi pojasni taj sistem zaradjivanja para?

  15. #90

    Odgovor: Isplati se biti svestenik

    Sveshtenici ne zaradjuju, oni zhive od svojih parohijana shto je sasvim normalno jer moraju nechim da hrane porodicu. Koliko ce to biti, zavisi od obima posla i dobre volje onog ko daje. Postoji neshto shto se zove crkvena taksa koja je obavezna za odredjene obrede, sve ostalo je dobra volja pa bash da mu ne virim u dzep koliko je zaradio. Ni njemu ni bilo kome.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

Strana 6 od 7 PrvaPrva ... 4567 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Koliko čitate?
    Autor zeljkahelena u forumu Književnost
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 18.02.2015, 23:58
  2. Koliko smo mi obrazovani?
    Autor jenny u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 11.07.2013, 10:05
  3. Koliko smo se promjenili???
    Autor swba u forumu Dijaspora
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 15.12.2011, 21:57
  4. ''Koliko je težak san?''
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 02.05.2009, 10:44
  5. Koliko vam znače titule?
    Autor Mish u forumu Psihologija
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 18.03.2009, 12:05

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •