Koliko košta parastos, a koliko krštenje? - Strana 5
Strana 5 od 7 PrvaPrva ... 34567 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 95
  1. #61

    Odgovor: Zasto popovi...

    @memento
    Ja stvarno ne razumem. Možemo govoriti o bilo kojoj društvenoj pojavi, ali nikako o popovima. Tu kritički stav nije dobrodošao. Najpre, moramo verovati u instituciju SPC (ako ćemo i tu da povučemo paralelu na društvo, a u koju se to instituciju danas ovde veruje) koja će se izboriti i očistiti iz svojih redova ovakve slučajeve. Dok ne očiste, čekaćemo i ćutati. A, da, i molićemo se da to što pre urade. U međuvremenu, ako treba nešto da platimo, informisaćemo se, i naravno, na svako odstupanje ćemo se žaliti nadležnoj eparhiji. I dalje u društvu ćutati o ovakvim pojavama. A, da, i uključivaćemo se u crkvene odbore. Vernici, oni koji baš i ne znaju jesu li vernici, i naravno, ateisti, svi ćemo se uključiti.
    A oni koji ipak progovore, jednako kritički kao i o bilo kojoj drugoj pojavi, će dobiti sledeće:
    Evidentno je da su na ovoj temi kritički raspoloženi prema crkvi i popovima upravo oni članovi koji i nemaju nikakve veze sa Crkvom i sa popovima, što je, naravno, njihovo pravo. Prejudiciranjem krivice popova uz objašnjenja i izvođenje dokaza u nazad govori više o njima samima, odnosno da već imaju čvrsto formirane negativne stavove o Crkvi i sveštenstvu, koje preko negativnih pojava u Ctkvi, a kojih svakako ima, pokušavaju da afirmišu kao posledicu nekog svog dubljeg poznavanja stanja u Crkvi i time dokažu (sami sebi) da je njihovo odpadništvo od crkve sasvim u redu, moderno, savremeno, proevropski, kul i šta ti ja znam već šta. Naravno, to je njihovo pravo i srećan im put u tome...
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #62

    Odgovor: Zasto popovi...

    I ja sam pobornik ideje da se uvedu bar kodovi i fiskalizuju sve usluge 'očeva' nam kao i sve ostale ljudske rabote što se fiskalizovaše dolaskom demokratije...A i to je lep gest prema popovima među kojima ima divnih ljudi,ali još više šljama i dna ljudskog,počev od pedofila,pa lopova i bukvalno...Ili neko misli da će iko ko dobije 50-100e od veselog domaćina odneti toliko u crkvu nadređenima,ako je prosek 1000 dinara...Od poštenog popa lako se postaje nepošten...

    Iz govana niko ruke nije polizao,a iz meda niko nije prao..prosto je k'o pasulj
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 22:17 Razlog: korekcija brisanog citata

  3. #63

    Odgovor: Zasto popovi...

    tacno je da je crkva u SADu prvenstveno institucija za pranje novca, tj za poreske olaksice.. ali nisam nesto siguran da ljudi koji drze propovjedi, govorim generalno za sve crkve ne samo SPC, imaju nesto velike koristi od toga... vecina njih, ljudi koji propovjedaju po crkvama, imaju i dodatni, nazovi regularni, posao od kog ustvari i zive... naravno sa druge strane su redovni veliki priloznici koji i upravljaju samim crkvama... koliko su u stvari realne te basnosnovne cifre, koje povremeno mozemo vidjeti u novinama, niko i ne provjerava... no sigurno da dodje kao velika poreska olaksica na njihova jos basnosnovnija primanja
    za cjenovnike u crkvama sam cuo i zvuce mi sasvim suludo... no nikada nisam dosao u situaciju da mi svestenik unapred odredi cijenu sluzbe... uvjek je bilo na bazi dobrovoljnog priloga... no ono sto me najvise nervira je objavljivanje tih istih priloga, sto sam par puta i prebacio nasem svesteniku jer je kod nas to redovna pojava... ne znam koji je cilj toga, dal sa se pocnemo frljati ciframa ko je vise dao... al znam sigurno da su odbili mnoge manje priloge ljudi koji su cista srca skupili poslednju paru i darovali crkvi...

    u sekularnim drzavama crkvu bi svrsta u nivo NVOa, sto u neku ruku i jeste, pa kako oni pred porezom tako i crkva
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 22:17 Razlog: korekcija brisanog citata
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  4. #64

    Odgovor: Zasto popovi...

    Citat tutifruti kaže: Pogledaj poruku
    Koliko znam, nema nigde cenovnika koji odredjuje cenu krstenja, vencanja...a mozda i opela. To su usluge koje se placaju dobrovljno, tj. koliko ko da. Ne verujem da bilo koji Pop prijavljuje taj prihod. Mislim da im to ide direktno u dzep. Mozda i postoji neki "cenovnik", ako neko ima i zna, neka ga prilozi. Volela bih i ja to da vidim.
    Meni je ovako objasnjeno:

    Godisnja clanarina (parohijal) iznosi toliko i toliko. Obzirom da je nisi placala, moras platiti za 'jednokratnu' uslugu taj iznos. Da si placala redovno clanarinu, usluge te ne bi kostale nista. Meni se to cini u redu.

  5. #65

    Odgovor: Zasto popovi...

    Nije mi jasno zasto neko misli da je bas on vise zasluzio da bude imucniji od nekog svestenika ili bilo kog drugog coveka...mislim da je u pitanju cuvena ljubomora,koju,naravno,niko nece priznati...neka imaju ljudi,ovo me podseca na Carugine reci:"Od sad vise nec' bit' bogatih i siromasnih,svi ce bit' siromasni!"

  6. #66

    Odgovor: Zasto popovi...

    Ovde su se malo pomešale babe i žabe .

    Uzmimo prost primer.
    Čovek je bolestan.
    Moraš kupiti lek. I platiti cenu - Jer veruješ da će lek pomoći.
    Čovek je u bolnici.
    Moraš podmazivati čitav bolnički profi lanac ... da negde ne "zaškripi".
    Platićeš i tu cenu - jer veruješ da će mu svako iz lanca pomoći.
    Čovek je umro.
    Moraš kupiti sve što treba. I platiti sve to - jer veruješ prodavcu da cena garantuje i kvalitet kupljenog.
    Čovekova sahrana .

    Moraš platiti popu ... ŠTA ?
    To što veruješ
    da mu je svojom pojavom, dolaskom i prisustvom otvorio nebeska vrata ...
    da mu je pojanjem pročistio dušu ... i poslao je pravo u Raj
    da mu je olakšao odlazak na onu stranu ...
    da ........

    Šta je tu "roba" ????
    Šta se tu kupuje - a šta prodaje ?


    Vera i Nada nemaju cenu - i ne mogu se ... ne smeju se - naplaćivati.
    Ali je za očekivati da se PRILOG da - koliko ko hoće i koliko ko može ...
    a možda i hoće i može - baš toliko ili i više nego što je saopšteno ... ko to da zna,
    - ali to saopštenje je u najmanju ruku degute

    To mi dođe kao ...
    zagrle me otac ili majka ...
    pomiluju me brižno po glavi ...
    smire ako plačem ili sam uplašena ...
    uteše me ako imam neki problem ...
    poljube me ...
    i na pa-paaaa mi ispostave pedantno ispisan račun ...
    zagrljaj 2 EUra
    Pomilovanje 7 EUra
    Smiraj 12 EUra
    Uteha 1 EUro
    Poljubac 3o EUara

    pa kad prebroje, pređu polako u drugu sobu ... da zagrle, uteše i smire neko drugo dete ...

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  7. #67

    Odgovor: Zasto popovi...

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Nije mi jasno zasto neko misli da je bas on vise zasluzio da bude imucniji od nekog svestenika ili bilo kog drugog coveka...mislim da je u pitanju cuvena ljubomora,koju,naravno,niko nece priznati...neka imaju ljudi,ovo me podseca na Carugine reci:"Od sad vise nec' bit' bogatih i siromasnih,svi ce bit' siromasni!"
    Poslednja stvar je ljubomora na materijalno stanje svestenika.Nije stvar koliko oni imaju nego da onima koji nemaju,ja bar nisam cula,svoje usluge poklone.Kazem -svoje-jer i novac koji uzmu je njihov(bar veci deo).
    Pre 3 meseca smo ja i komsinica platile opelo baki koja je zivela sama sa unukom od 17 god.a pop mu je sasvim normalno trazio 6000 din.uz mogucnost da ga za polovinu saceka!
    Toliko o "cuvenoj ljubomori"...

  8. #68

    Odgovor: Zasto popovi...

    Ma zloupotreba svestenickog polozaja bilo je vekovima...lepo kaze Sveti Vasilije:"Zacudicete se koliko patrijaraha i episkopa gori u paklu."
    Ali to ne znaci sad da ljudi primenjuju najgluplji princip po kojem ne idu u crkvu zbog popova...to je bezveze....jer ispada, onda, da su isli zbog njih dok nisu saznali da vole novac...ja sam za sahranu moje bake dobio fakturu sa pecatom...pa opet nije to razlog zasto ne bih isao u crkvu...u toj crkvi sluzbuje i svestenik koji nikada nije hteo ni dinar da mi uzme....

  9. #69

    Odgovor: Zasto popovi...

    Niko ne kaže da neće da se krsti, slavi slavu, ide u crkvu ili sahranjuje zato što ima takve gamadi među sveštenim licima, već ljudima smeta što se davanje novca bezobrazno svodi na moranje. Evo ja sad pokušavam da se setim kad sam poslednji put videla popa u gradskom prevozu. I nijedne slike u glavi nema. Kad sam bila mlađa i kad je Patrijarh bio snažniji njega sam viđala u tramvaju među narodom. Sada neki zahtevaju da dođeš kolima po njih i da ih vratiš, drugačije ne dolaze pred slavu. Taman posla da prepešače ili da se prevezu gradskim prevozom. Ili da sačekaju da sam budeš ljubazan i uljudan.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #70

    Odgovor: Zasto popovi...

    I svestenici su ljudi. Sto neko rece, lekari uzimaju mito, sto ne bi i svestenici uzeli za ono sto rade. Mozda smo i mi krivi sto im dajemo preko onog sto im pripada po nekom cenovniku, koji ja, doduse, nikad nisam videla.

    Mene vise brine to sto mislim da se oni bave i nekim "zakulisnim" nezakonskim radnjama i da taj novac odatle dolazi, a ne od ljudi iz "parohije".
    "Zivot je ono sto ti se desava dok ti pravis planove za zivot"

  11. #71

    Odgovor: Zasto popovi...

    Citat diktatorka kaže: Pogledaj poruku
    Nisam sigurna da ovo pitanje ulazi u ovu temu,ali me zanima zasto popovi,
    bar ovde u mom gradu,nikada ne daju racun za svoje usluge.Sta o tome
    mislite,mozda je glupo,ali me zanima?
    Zato sto im narod to dozvoljava.
    Zato sto su (pojedinci) pohlepi i alavi.
    Zato sto (i oni) zive u modernom drustvu gde je konzumacija postala prioritet.
    Na vama je da ih (ne)prihvatite takve kakvi jesu...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  12. #72

    Odgovor: Zasto popovi...

    Dakle, ne radi se o plaćanju, nego o darivanju/poklonu....ovde su više nego naduvani primeri (koje ne sporim da ima sporadično), o tarifama i cenovnicima popovskih usluga....Svakog sveštenika/popa koji vam traži odredjene "tarife", možete prijaviti! Isto tako možete prijaviti i sve ostale nepravilnosti, ako smatrate da to jesu!
    Darivanje je potrebno jer i ti popovi, kada odu u prodavnicu moraju da plate namirnice koje su im neophodne za život. A isto tako nisu poštedjeni ni svih ostalih dažbina koje imaju i drugi!
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 22:29 Razlog: brisan off, odgovor na brisan citat i vređanja

  13. #73

    Odgovor: Zasto popovi...

    Svi mogu biti grešni
    ali, moraju znati da postoji taj čisti i bezgrešni ČOVEK, da postoji čisto i bezgrešno MESTO,
    koji će im biti utočište i nada da se tu mogu utešiti, pokajati, prosvetLiti i očistiti.
    (kada dogori do nokata)
    Taj čovek je POP. I to mesto je CRKVA.
    Ako je i on grešnik, ako se i on poveo za slastima greha kao i ostali ...
    onda je on PAO - na svom sopstvenom ispitu.
    I onda ja stvarno tu više ne vidim poentu.
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 22:32 Razlog: odgovori na brisan citat

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  14. #74

    Odgovor: Zasto popovi...

    CHichaGlisha kaže:
    Svi mogu biti grešni
    ali, moraju znati da postoji taj čisti i bezgrešni ČOVEK, da postoji čisto i bezgrešno MESTO,
    koji će im biti utočište i nada da se tu mogu utešiti, pokajati, prosvetLiti i očistiti.
    (kada dogori do nokata)
    Taj čovek je POP. I to mesto je CRKVA.
    Ako je i on grešnik, ako se i on poveo za slastima greha kao i ostali ...
    onda je on PAO - na svom sopstvenom ispitu.
    I onda ja stvarno tu više ne vidim poentu.
    Ahh...
    Koliko samo grešiš, Glišo
    Ali, to je prosto produkt nedovoljne informisanosti...
    Ne postoji čisti i bezgrešan čovek, pa ni pop, ni lekar, ni sudija, ni učitelj....niti bilo ko drugi!
    Samo je Isus bio bezgrešan i čist!
    A čovek treba da stremi i trudi se da bude što bliži Isusu, a samim tim i Bogu....I kada "dogori do nokata", jedino utočište je Isus Hrist!
    Zapamti to.

    Tako da, Glišo moj popovi su i tekako grešni, kao i svi ostali. A crkva nije bezgrešno mesto, nego sveto mesto na kojemu se okupljaju vernici, zarad poštovanja prema Gospodu, zajedničkoj molitvi, službi i propovedi Božije Reči.....Sve ostalo su forme, koje mogu a i ne moraju da se sprovode....Sve je to dobrovoljno i ko kako želi/oseća u svom srcu....

    I to je suština!

    Pozz ....
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 22:34 Razlog: brisan off

  15. #75

    Odgovor: Zasto popovi...

    Ja u (ne tako davnim) precima imam primer(k)e koji su tu odeždu nosili.
    I njome se pretpostavljam ponosili. Isto koliko se i ja njima ponosim - danas.
    Ono što sam ja birala - svodi se na čoveka, za koga bi komotno mogla da kažem:
    Njega smatram (svojim) živim Svecem !
    Pop Jova.
    Dijamant među Biserima.
    ON i njegov DOM u okviru kapija SvetiNikolske Crkve ... je moj kontakt sa mirom, verom, utehom i nadom.
    Poštujem ga, cenim, uvažavam ... i mnogo volim.

    I sigurno nije jedini.
    Takav.

    I sigurno se i on čudi ... i stidi ... u ime onih uprljanih obraza koji istu odeću nose,
    a kojih je sve više.

    Kako on nije takav ?
    Pa lepo, JER ON JEDNOSTAVNO NIJE TAKAV !

    I kao što među Vojnim Licima nema mesta trgovcima oružja i raznim "dupljacima" ...
    kao što među advokatima i sudijama nema mesta MITAma i bekrijama ... đuvečlijama i pilićarima ...
    kao što među lekarima nema mesta glodarima, ubicama i raznim "perverznjacima" ...
    itd ....
    tako TEK među popovima nema mesta matematičarima, in-kasa-ntima i sitno-sopstvenicima ...

    mslm ... očigledno je da mesta svuda za sve ima .... ali - ne bi trebalo da bude !!!
    TO nervira ljude.

    Boli nas sve to ... ali, kao što neko reče "UBI ME PREJAKA REČ",
    tako ispada da nas najviše boli ta vrsta "izdaje" ... to poljuljano prokleto POVERENJE !
    A najveće je poverenje i najosetljivija vera ... - kada nam je duša u pitanju.
    Kada nekome nosimo ili damo dušu - na "brigu i čuvanje".

    Taj MORA da bude ... bezmalo SVETAC !!!
    I nije više pitanje da li on to hoće ili neće, da li su svi pederi, homići, pijanice, vaške, mulećari, lešinari i šta god ...
    ogrezli u gresima ...
    POP MORA da bude drugačiji.
    Od svih.
    U njegovim rukama su naše najveće dragocenosti !
    Zar ne? Zar nisu?

    A onaj drugi ... iza ćoška ... samo TO čeka ... i "kupuje" ... jednog po jednog [/LEFT]
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 22:36 Razlog: brisan off

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


Strana 5 od 7 PrvaPrva ... 34567 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Koliko čitate?
    Autor zeljkahelena u forumu Književnost
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 18.02.2015, 23:58
  2. Koliko smo mi obrazovani?
    Autor jenny u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 11.07.2013, 10:05
  3. Koliko smo se promjenili???
    Autor swba u forumu Dijaspora
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 15.12.2011, 21:57
  4. ''Koliko je težak san?''
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 02.05.2009, 10:44
  5. Koliko vam znače titule?
    Autor Mish u forumu Psihologija
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 18.03.2009, 12:05

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •