Fildžan viška - Strana 20

Prikaz rezultata glasanja: Vjerujete li u suzivot komsija i brace razlicitih vjera i nacija u BiH ?

Učesnika ankete do sada
169. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    87 51.48%
  • Ne

    82 48.52%
Strana 20 od 37 PrvaPrva ... 10181920212230 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 286 do 300 od ukupno 552
  1. #286

    Odgovor: Fildžan viška

    valterbraniSA kaže:

    Inače ova tema nije usmjerena ni protiv koga, niti promoviše nikakve skrivene političke ciljeve...
    Usmjerena je protiv Srba, promoviše unitarizam, promoviše unitarnu BiH.

    Čitaocima teme prosipa idealno stanje u BiH, a nikada nije bilo gore.

    Priča o zajedništvu, suživotu,...da bi se prikrila diskriminacija, etničko
    čišćenje, da bi se prikrilo poništavanje identiteta Srba od strane:
    Muslimana, Hrvata, EU, SAD, Turske i Visokog Predstavnika.

    Smisao teme je jasan kao dan, odvratiti pažnju od nastavka kontinuiranih
    zločina nad Srbima, koji se danas provode političkom silom. ucjenama,
    nametanjima izmjena ustava po zahtjevima Muslimana, a izvršiuoci su:
    Visoki predstavnik, SAD, EU,...

    Smjene političara legalno izabranih na izborima, koji ne odgovaraju
    politici diktature koju promovišu Muslimani, a izvršavaju zapadni uljezi
    na tuđoj zemlji.

    Što se tiče ulice i Srđana, dajte mu ulicu niko Vam ne brani, ali nemojte
    da dajete ime prostorima koji su bili u vlasništvu Srbske Pravoslavne Crkve,
    pa su tu zemlju oteli komunisti od SPC, da bi ta ista zemlja koja je realno
    i danas vlasništvo SPC, dobila status trga koji se gle ironije ili čuda, možda
    slučaja, zove trg Alije Izetbegovića.

  2. #287

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat Petar II kaže: Pogledaj poruku
    Usmjerena je protiv Srba, promoviše unitarizam, promoviše unitarnu BiH.

    Čitaocima teme prosipa idealno stanje u BiH, a nikada nije bilo gore.

    Priča o zajedništvu, suživotu,...da bi se prikrila diskriminacija, etničko
    čišćenje, da bi se prikrilo poništavanje identiteta Srba od strane:
    Muslimana, Hrvata, EU, SAD, Turske i Visokog Predstavnika.

    Smisao teme je jasan kao dan, odvratiti pažnju od nastavka kontinuiranih
    zločina nad Srbima, koji se danas provode političkom silom. ucjenama,
    nametanjima izmjena ustava po zahtjevima Muslimana, a izvršiuoci su:
    Visoki predstavnik, SAD, EU,...

    Smjene političara legalno izabranih na izborima, koji ne odgovaraju
    politici diktature koju promovišu Muslimani, a izvršavaju zapadni uljezi
    na tuđoj zemlji.

    Što se tiče ulice i Srđana, dajte mu ulicu niko Vam ne brani, ali nemojte
    da dajete ime prostorima koji su bili u vlasništvu Srbske Pravoslavne Crkve,
    pa su tu zemlju oteli komunisti od SPC, da bi ta ista zemlja koja je realno
    i danas vlasništvo SPC, dobila status trga koji se gle ironije ili čuda, možda
    slučaja, zove trg Alije Izetbegovića.
    \
    ...mislim da covek ima ok namere i da zaista veruje u normalan zivot svih naroda...a ti,posto si toliko ostrascen,predlog kao i za ostale kojima se susi kicma...nadji neku ribu...
    ...hell ain't a bad place to be......

  3. #288

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...mislim da covek ima ok namere i da zaista veruje u normalan zivot svih naroda...a ti,posto si toliko ostrascen,predlog kao i za ostale kojima se susi kicma...nadji neku ribu...
    Pridruzzujem se procJenama cenjenog koleze Angusa.

    Imamo i imali smo odakle da saznamo i chitamo "razloge" za mrzznju gde god se okrenesh...

    Zashto mora da se minira chak i dobra namera?

  4. #289

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Pridruzzujem se procJenama cenjenog koleze Angusa.

    Imamo i imali smo odakle da saznamo i chitamo "razloge" za mrzznju gde god se okrenesh...

    Zashto mora da se minira chak i dobra namera?
    Odeš u Sarajevo i prospeš tu priču,nisam baš siguran kako ćeš proći.Ne znaš ti ništa o "multietnićarima" jer nisi u "suživotu" sa njima.Nije to ono Sarajevo o kojem su ti pričali prije rata,sve je drugačije,seljakluk,mudžahedini,vehabije,sandžakli je,1500 novoizgrađenih džamija ko je ne liče na džamije,uobražene žene sa šamijama na svakom mjestu .To je nekad bio olimpijski grad a sad ga i one malobrojne sarajlije zovu "Sanđak-selo.Sory

  5. #290

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat bleiburg kaže: Pogledaj poruku
    Odeš u Sarajevo i prospeš tu priču,nisam baš siguran kako ćeš proći.Ne znaš ti ništa o "multietnićarima" jer nisi u "suživotu" sa njima.Nije to ono Sarajevo o kojem su ti pričali prije rata,sve je drugačije,seljakluk,mudžahedini,vehabije,sandžakli je,1500 novoizgrađenih džamija ko je ne liče na džamije,uobražene žene sa šamijama na svakom mjestu .To je nekad bio olimpijski grad a sad ga i one malobrojne sarajlije zovu "Sanđak-selo.Sory
    Hm, mislim da se danas mnogi nebi osjećali lijepo ni u Foči. Upravo sam pogledao reportažu sa mirnih protesta održanih tamo danas. mislim da se onih "80 %" Srba antifašista okreće u grobu od zastava sa mrtvačkim glavama i parola koje su se izvikivale npr: Ubi, zakolji da šiptar ne postoji.

    Kada već idemo do kraja, sve odluke kao i ona o promjeni naziva ulica u Foči nisu donesene zbog tolerancije rukovodstva i građana, nego da bi se izgladili odnosi sa međunarodnom zajednicom, koja je Foču stavila na "crnu listu, uvela joj sankcije i prekinula sve vidove pomoći zbog opstrukcije povratka i stalnih fizičkih napada na povratnike - i pri tom je proglasila "šampionom" u toj oblasti. da budem pošten i neke opšštine u FBiH su također bile pod sankcijama - mislim Donji Vakuf - ali Sarajevo nije...

    Eh da naravno na sarajevskim se ulicama svakodnevno mogu viditi automobili sa BG i NS tablicama. Ja još nisam vidio ni čuo da je neko imao nekih problema...Naprotiv dobio sam jako puno mailova i P.P poruka na raznim forumima gdje mi ljudi iznose svoja pozitivna iskustva prilikom posjete gradu. Uostalom nikome na čelu ne piše ko je. Svi smo mi puno sličniji nego što to želimo priznati.. Što se tiče razlika u jeziku - većina Sandžaklija koji žive u Sarajevu govore ekavski...
    Poruku je izmenio valterbraniSA, 22.02.2008 u 22:52

  6. #291

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat Petar II kaže: Pogledaj poruku
    Usmjerena je protiv Srba, promoviše unitarizam, promoviše unitarnu BiH.

    Čitaocima teme prosipa idealno stanje u BiH, a nikada nije bilo gore.

    Priča o zajedništvu, suživotu,...da bi se prikrila diskriminacija, etničko
    čišćenje, da bi se prikrilo poništavanje identiteta Srba od strane:
    Muslimana, Hrvata, EU, SAD, Turske i Visokog Predstavnika.

    Smisao teme je jasan kao dan, odvratiti pažnju od nastavka kontinuiranih
    zločina nad Srbima, koji se danas provode političkom silom. ucjenama,
    nametanjima izmjena ustava po zahtjevima Muslimana, a izvršiuoci su:
    Visoki predstavnik, SAD, EU,...

    Smjene političara legalno izabranih na izborima, koji ne odgovaraju
    politici diktature koju promovišu Muslimani, a izvršavaju zapadni uljezi
    na tuđoj zemlji.

    Što se tiče ulice i Srđana, dajte mu ulicu niko Vam ne brani, ali nemojte
    da dajete ime prostorima koji su bili u vlasništvu Srbske Pravoslavne Crkve,
    pa su tu zemlju oteli komunisti od SPC, da bi ta ista zemlja koja je realno
    i danas vlasništvo SPC, dobila status trga koji se gle ironije ili čuda, možda
    slučaja, zove trg Alije Izetbegovića.
    Prema nekima usmjerena je protiv Bošnjaka, ali i protiv Hrvata. Bilo je i nekih Slovenaca koji su se bunili da njih ne interesuju Balkanske teme, pa su mene i moderatora foruma koji mi je pružio gostoprimstvo nazvali "čefurjima". Neki su me proglasili "komunjarom, a neki "restauratorom Jugoslavije..

    Inače sada ispada da je sva zemlja u BiH bila vlasništvo vjerskih zajednica. Na sarajevo pravo polažu: Vakuf Islamske zajednice, SPC, Katolička crkva, Jevrejska opština. Ima li šta da je pripadalo običnom narodu?

    I naravno zaboravio si spomenuti mnogobrojne objekte SPC, koji su bez pitanja izgrađeni na privatnoj zemlji ljudi, od kojih su većina prije toga surovo pobijeni, pa čak i u dvorištu kuće jedne žene u Konjević Polju. Da li bi ti bez obzira koliki si vjernik dopustio da ti neko izgradi crkvu u dvorištu? Siguran sam da ne bi..

  7. #292

    Fildžan viška

    valterbraniSA kaže:

    I naravno zaboravio si spomenuti mnogobrojne objekte SPC, koji su bez pitanja izgrađeni na privatnoj zemlji ljudi, od kojih su većina prije toga surovo pobijeni, pa čak i u dvorištu kuće jedne žene u Konjević Polju. Da li bi ti bez obzira koliki si vjernik dopustio da ti neko izgradi crkvu u dvorištu? Siguran sam da ne bi..
    zaboravio si spomenuti mnogobrojne objekte SPC, koji su bez pitanja izgrađeni na privatnoj zemlji ljudi, od kojih su većina prije toga surovo pobijeni,
    Paušalni navodi, u pravnoj praksi, proizvode dva moguća efekta:
    1. da je paušalni navod tačan pod uslovom da se podnesu dokazi,
    a oni mogu da se prezentuju na više načina, dokumentima, svjedocima,..
    pa dječko pošto je svjedoke nezgodno pozivati na forum, postiraj
    za:
    ...mnogobrojne objekte SPC..
    validne dokumente, sa svim pripadajućim elementima, naročito zaglavlje,
    da ja mogu da provjerim originale.

    Takođe navedi mjesta i imena tih za koje navodiš da su surovo pobijeni,
    kao i izvršioce tog ili tih djela.

    Na toj parceli u Konjević Polju je prije bila Crkva, porušena je od strane Turaka, a zemlja data ,,poturici,, , crkvene vlasti tog područja su našli
    da je tu prije bila crkva i odlučili da prave crkvu na istom mjestu.
    Bez razlike što su crkvene vlasti tog područja sagradile crkvu na istom
    mjestu i što je to crkvena zemlja, ja lično smatram da nije propisno
    ispoštovana procedura jer je trebalo da se zemlja otkupi isplati pravična
    nadoknada pa tek onda da se gradi.

    Angus kaže:

    ...mislim da covek ima ok namere i da zaista veruje u normalan zivot svih naroda...a ti,posto si toliko ostrascen,predlog kao i za ostale kojima se susi kicma...nadji neku ribu...
    Možeš ti da misliš šta hoćeš, i Amerikanci po pitanju Kosova imaju ,,dobre namjere,, .
    pošto se ja svaki dan srećem ,,sa njihovim dobrim namjerama,, ja ih i predstavljam onakve kave su u svakodnevnom životu.
    Ti vjerovatno podatke o dešavanjima u BiH prikupljaš sa B92 ili sličnog, pa su Vam stajališta po tom pitanju ista.
    Za prvi kontakt na ovom forumu, reći ću ti jedno, nemaš predstavu koliko griješiš.
    Poruku je izmenio BaneK, 23.02.2008 u 11:24 Razlog: uzastopni postovi

  8. #293

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat Petar II kaže: Pogledaj poruku
    Paušalni navodi, u pravnoj praksi, proizvode dva moguća efekta:
    1. da je paušalni navod tačan pod uslovom da se podnesu dokazi,
    a oni mogu da se prezentuju na više načina, dokumentima, svjedocima,..
    pa dječko pošto je svjedoke nezgodno pozivati na forum, postiraj
    za:


    validne dokumente, sa svim pripadajućim elementima, naročito zaglavlje,
    da ja mogu da provjerim originale.

    Takođe navedi mjesta i imena tih za koje navodiš da su surovo pobijeni,
    kao i izvršioce tog ili tih djela.

    Na toj parceli u Konjević Polju je prije bila Crkva, porušena je od strane Turaka, a zemlja data ,,poturici,, , crkvene vlasti tog područja su našli
    da je tu prije bila crkva i odlučili da prave crkvu na istom mjestu.
    Bez razlike što su crkvene vlasti tog područja sagradile crkvu na istom
    mjestu i što je to crkvena zemlja, ja lično smatram da nije propisno
    ispoštovana procedura jer je trebalo da se zemlja otkupi isplati pravična
    nadoknada pa tek onda da se gradi.
    Hoću, kada ti dokažeš da je park ispred ekonomskog fakulteta vlasništvo SPC, i kada dokažeš sve one navode o zavjeri Visokog predstavnika, USA, muslimana (jesam li koga zaboravio). ustvari sve se to može jednostavno reći: zavjera Ustaško-džihadsko-vatikansko-masonska - protiv nevinih koji se samo šale kada pjevaju : Ubi, zakolji isto kao što su to radili prije 17 godina. (Podaci, dokumenti ,zaglavlja, izvori, katastarski izvodi).



    Na žalost, čini mi se da su sinoć mnogi stanovnici Beograda makar na trenutak osjetili pakao Vukovara, Srebrenice, Sarajeva na svojim leđima. Na njihovu sreću to je trajalo samo jednu noć..

    Odnosno možda su se neki sjetili onog njemačkog svećenika umorenog mislim u Aušvicu i njegovog posljednjeg pisma:

    Otprilike ovako:

    Prvo su odveli komuniste ja sam šutio, onda su odveli homoseksualce ja sam šutio. Odveli su Jevreje ja sam šutio, kada su došli na kraju po mene nije niko imao da me brani...

  9. #294

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat valterbraniSA kaže: Pogledaj poruku
    Hm, mislim da se danas mnogi nebi osjećali lijepo ni u Foči. Upravo sam pogledao reportažu sa mirnih protesta održanih tamo danas. mislim da se onih "80 %" Srba antifašista okreće u grobu od zastava sa mrtvačkim glavama i parola koje su se izvikivale npr: Ubi, zakolji da šiptar ne postoji.

    Kada već idemo do kraja, sve odluke kao i ona o promjeni naziva ulica u Foči nisu donesene zbog tolerancije rukovodstva i građana, nego da bi se izgladili odnosi sa međunarodnom zajednicom, koja je Foču stavila na "crnu listu, uvela joj sankcije i prekinula sve vidove pomoći zbog opstrukcije povratka i stalnih fizičkih napada na povratnike - i pri tom je proglasila "šampionom" u toj oblasti. da budem pošten i neke opšštine u FBiH su također bile pod sankcijama - mislim Donji Vakuf - ali Sarajevo nije...

    Eh da naravno na sarajevskim se ulicama svakodnevno mogu viditi automobili sa BG i NS tablicama. Ja još nisam vidio ni čuo da je neko imao nekih problema...Naprotiv dobio sam jako puno mailova i P.P poruka na raznim forumima gdje mi ljudi iznose svoja pozitivna iskustva prilikom posjete gradu. Uostalom nikome na čelu ne piše ko je. Svi smo mi puno sličniji nego što to želimo priznati.. Što se tiče razlika u jeziku - većina Sandžaklija koji žive u Sarajevu govore ekavski...
    Jesi li za to da se svi nazivi koje su donijeti pod prisilom ponište?pa recimo da se Sarajevo više ne zove Sarajevom nego Vrhbosna(saraj na Turskom znači grad a poznato je da su turci bili okupatori),pa ti silni Vakufi po federaciji....A što se tiče protesta danas oni su bili demokratski i bez ijednog incidenta sa samo jednom zastavom(crnom sa mrtvačkom glavom)koja je malo remetila finu i ugodnu atmosferu.P.S.Kakve ti veze kao Bošnjak ili Hrvat imaš sa antifašističkim pokretom u BiH,prvenstveno u okolini Foče?

  10. #295

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat Petar II kaže: Pogledaj poruku
    Možeš ti da misliš šta hoćeš, i Amerikanci po pitanju Kosova imaju ,,dobre namjere,, .
    Pa ako neko nije imao dobre namere prema Kosovu onda su to ljudi koji razmisljaju kao ti.
    Back in red!

  11. #296

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat bleiburg kaže: Pogledaj poruku
    Jesi li za to da se svi nazivi koje su donijeti pod prisilom ponište?pa recimo da se Sarajevo više ne zove Sarajevom nego Vrhbosna(saraj na Turskom znači grad a poznato je da su turci bili okupatori),pa ti silni Vakufi po federaciji....A što se tiče protesta danas oni su bili demokratski i bez ijednog incidenta sa samo jednom zastavom(crnom sa mrtvačkom glavom)koja je malo remetila finu i ugodnu atmosferu.P.S.Kakve ti veze kao Bošnjak ili Hrvat imaš sa antifašističkim pokretom u BiH,prvenstveno u okolini Foče?
    Tu priču možeš prosipati onome ko nije imao priliku gledati snimak. Bilo je tu puno mrtvačkih glava, šubara, kokardi, a ako za tebe ugodnu atmosferu stvaraju pjesme tipa ubi, zakolji (koje su pjevane: danas u Foči, jučer u Lukavici Banja Luci i Beogradu) onda su tvoje društvene i ljudske vrijednosti stvarno izokrenute.

    Na žalost, zbog života u prošlosti, lažnim mitovima i legendama, sve više tonete u živi pijesak iz kojeg ćete se teško izvući. 70% mladih ljudi u Srbiji nikada nije prešlo granicu niti imalo pasoš. Sada će taj broj sigurno biti još veći. Meni je žao normalnih, časnih i poštenih ljudi koje povlačite sa sobom na dno, koji bi željeli živjeti u 2008., a ne u 1389 godini iz koje nikako da izađete. Koji bi željeli da žive u zajednici sa Talijanima, Francuzima, Šveđanima, Grcima, špancima, a ne sa Rusima i Bjelorusima i Moldavcima..Na žalost oni nemaju snage da se suprostave bahatoj, kvazipatriotskoj, ratnohuškačko-šovinističkoj demagogiji..Meni je njih iskreno žao, a Fildžan viška neka bude moja moralna podrška njima, jer kako narod kaže: Ničija nije do zore gorila..

  12. #297

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat valterbraniSA kaže: Pogledaj poruku
    Tu priču možeš prosipati onome ko nije imao priliku gledati snimak. Bilo je tu puno mrtvačkih glava, šubara, kokardi, a ako za tebe ugodnu atmosferu stvaraju pjesme tipa ubi, zakolji (koje su pjevane: danas u Foči, jučer u Lukavici Banja Luci i Beogradu) onda su tvoje društvene i ljudske vrijednosti stvarno izokrenute.

    Na žalost, zbog života u prošlosti, lažnim mitovima i legendama, sve više tonete u živi pijesak iz kojeg ćete se teško izvući. 70% mladih ljudi u Srbiji nikada nije prešlo granicu niti imalo pasoš. Sada će taj broj sigurno biti još veći. Meni je žao normalnih, časnih i poštenih ljudi koje povlačite sa sobom na dno, koji bi željeli živjeti u 2008., a ne u 1389 godini iz koje nikako da izađete. Koji bi željeli da žive u zajednici sa Talijanima, Francuzima, Šveđanima, Grcima, špancima, a ne sa Rusima i Bjelorusima i Moldavcima..Na žalost oni nemaju snage da se suprostave bahatoj, kvazipatriotskoj, ratnohuškačko-šovinističkoj demagogiji..Meni je njih iskreno žao, a Fildžan viška neka bude moja moralna podrška njima, jer kako narod kaže: Ničija nije do zore gorila..
    Bio sam na protestu i tvrdim :bila je samo jedna crna zastava!Ti manje gledaj fašistu Hadžifejzovića(profašistički ntv hayat),manje čitaj "avaze" i ostala teroristička glasila .Nego ne reče mi hoćemo li mjenjati imena koja su donosili okupatori?Sarajevo,Vakufi...

  13. #298

    Odgovor: Fildžan viška

    valterbraniSA kaže:

    Hoću, kada ti dokažeš da je park ispred ekonomskog fakulteta vlasništvo SPC
    Zgrada ekonomskog fakulteta je zgrada Srbske Pravoslavne Crkve,
    to je zgrada Bogoslovije SPC, pa bi bilo logočne da je zemlja u krugu
    oko te zgrade što je inače svugdje slučaj, vlasništvo SPC.

    Najstariji sačuvani zapis o mjestu koje se danas zove Sarajevo, u njemu
    stoji da je nosilo naziv ,,Varoš,, i da je bilo u prostoru oko stare Pravoslavne
    Crkve na Baščaršiji.
    Tu se nalaze i podaci o broju stanovnika te vjerskoj pripadnosti po
    domaćinstvima.
    Vrijeme nastanka dokumenta je negdje početak petnaestog vijeka,
    ako nađem u arhivi postavit ću Vam da se upoznate sa autentičnim
    podacima.

  14. #299

    Odgovor: Fildžan viška

    Najbolji antiratni roman Balkana


    Beograd - Sinoć srpskom čitalaštvu predstavljen roman hrvatskog pisca i novinara Borisa Dežulovića - specifičan pogled na minule ratove.
    Dežulovićev roman "Jebo sad hiljadu dinara" na duhovit način govori o ratu na prostoru bivše Jugoslavije, kao i o užasima i uzaludnim nadama vojnika da ratuju za dobro svih. Hrvatski i bošnjački mladići ne bi bili mobilisani i odvedeni na ratište da nisu čekali da im prodavačica vrati kusur od hiljadu nekadašnjih jugoslovenskih dinara - osnovni je element zapleta romana...



    Andrić se vraća u bh. kulturnu stvarnost


    SARAJEVO - U Franjevačkom studentskom centru u četvrtak navečer su promovirane četiri knjige Ive Andrića - Na Drini ćuprija, Prokleta avlija, Travnička kronika i Pripovijetke, koje je izdala Matica hrvatska iz Sarajeva i Svjetlo riječi...



    Pušenje u Australiji s Bajagom i Crvenom jabukom


    SARAJEVO - Popularna sarajevska grupa Zabranjeno pušenje početkom ožujka provest će sedam dana u Sloveniji, a nakon toga ponovno počinju koncertne aktivnosti. Naime, ekipa iz Pušenja angažirana je već tradicionalno na zimskoj radionici za djecu Žrtve mina u Sloveniji na Kranjskoj Gori, zatim počinju sa svirkama najprije u Splitu, 21. ožujka, a nakon toga slijedi slovenska turneja od desetak koncerata vezana uz izlazak albuma Hodi da ti čiko nešto da u Sloveniji...

    Kompletne članke možete pročitati na linku:


    http://www.fildzanviska.ba/clanak_403.htm


    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa


    Vijesti i članci o aktivnostima na uređenju starog dijela Sarajeva i njegovoj kandidaturi na listu UNESCO-a 8 - pročitajte na:

    http://www.fildzanviska.ba/clanak_402.htm


    POTPIŠITE PETICIJU - KANDIDATURA STAROG DIJELA SARAJEVA NA LISTU UNESCO-a, KOJA SE NALAZI NA LINKU ISPOD:

    http://www.ipetitions.com/petition/Sarajevo_UNESCO/

  15. #300

    Fildžan viška

    Zgrada Bogoslovije SPC (danas Ekonomski fakultet), drugi objekti
    oduzeti od SPC, kao i zemlja oduzeta od SPC.

    http://arhiva.kurir-info.co.yu/Arhiv...30042006.shtml

    http://www.patriotmagazin.com/arhiva/0139/media/016.htm

    http://www.bhdani.com/arhiva/257/t25710.shtml

    Citat iz linka

    Fakultet ili Bogoslovija U Mitropoliji dabrobosanskoj u Sarajevu jednostavno su nam kazali: "Ni sami ne znamo šta nam je sve oduzeto. Znamo samo da je od crkvene imovine oduzeto najviše zemljišta." Dakle, "vlasništvo" Srpske pravoslavne crkve u Sarajevu su parcele na kojima je izgrađena Sportska dvorana Zetra i parcela na Trgu BiH na kojoj je zgrada Zajedničkih institucija BiH i Hotel "Holiday Inn". U Mitropoliji su odmah kazali da to neće ni tražiti jer "vjerovatno ni po zakonu ne bi ostvarili svoja prava ili nadoknadu za ovaj dio oduzete imovine". Kada je u pitanju Ekonomski fakultet u Sarajevu, odnosno nekadašnja zgrada Bogoslovije, u Mitropoliji vele da još uvijek ne znaju hoće li pokrenuti sudski postupak za njen povrat, jer joj je ta zgrada još 1992. vraćena, a 1998, odlukom Općine Stari Grad, ponovo dodijeljena fakultetu. Mitropolija trenutno preko advokata "pregovara" sa Općinom Stari Grad o ovoj zgradi.

    Zgradu Bogoslovije i zgradu Kola srpskih sestara u Radićevoj ulici, gdje je nekad bio studentski dom, SPC, kažu, traži i bez zakona o restituciji. Veliki broj stanova koji su nekad bili vlasništvo SPC-a je nacionaliziran i u Mitropoliji se nadaju da će ih jednog dana, nakon smrti sadašnjih korisnika - nosilaca stanarskog prava, dobiti natrag. Srpska pravoslavna crkva u Sarajevu ostala je i bez jednog broja stanova koji nikad nisu nacionalizirani, ali ih ipak koriste druga lica. Zgrada u ulici Mula Mustafe Bašeskije broj 60, poznatija kao Palata, također je nacionalizirana i u njoj danas žive izbjeglice. Za jedan dio zgrade, u kojem se nalazila tapetarska radnja, SPC, iako je nekad bila vlasnik zgrade jedan kroz jedan, plaća zakup. Mitropolija će tražiti ovu zgradu kao poslovni prostor u ulici Zelenih beretki broj 7.

    Srpsko prosvjetno društvo "Prosveta" u Sarajevu također osluškuje šta će donijeti zakon o restituciji. Mada nisu veliki optimisti, predali su nam Zapisnik o primopredaji između "Prosvete" i Saveza kulturno--prosvjetnih društava u BiH, izvršenoj 6. maja davne 1949. godine. U Zapisniku stoji da je "Prosveta" od nekretnina dala 32 zgrade, od toga 15 u Sarajevu, četiri u Mostaru, jednu u Travniku, tri u Prnjavoru, dvije u Bosanskom Šamcu, jednu u Bosanskoj Gradišci, jednu u Modriči, jednu u Tuzli, te po jednu u Beogradu i Skoplju. "Prosveta" je tad "ustupila" i dvije njive - kosanice: "Ljegušu" u Busovači i "Baru na Sani" u Ključu, te pet gradilišnih mjesta: dva u Sarajevu te po jedno u Žepču, Bihaću i Beogradu. Ovo prosvjetno društvo ostalo je tada i bez papira od vrijednosti i gotovine, te raznog inventara.
    Poruku je izmenio BaneK, 24.02.2008 u 13:08 Razlog: uzastopni postovi

Strana 20 od 37 PrvaPrva ... 10181920212230 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •