Fildžan viška - Strana 11

Prikaz rezultata glasanja: Vjerujete li u suzivot komsija i brace razlicitih vjera i nacija u BiH ?

Učesnika ankete do sada
169. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    87 51.48%
  • Ne

    82 48.52%
Strana 11 od 37 PrvaPrva ... 91011121321 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 151 do 165 od ukupno 552
  1. #151

    Odgovor: Fildžan viška

    Pet pacijenata dobilo organe

    TUZLA - Zahvaljujući humanosti porodice S.V. (26) iz Banjaluke kojem je nakon saobraćajne nesreće konstatovana moždana smrt, u Univerzitetsko-kliničkom centru Tuzla preksinoć i juče obavljena je treća kadaverična transplantacija i to oba bubrega, rožnice i jetre. Eksplantacija organa, uz superviziju tima iz Tuzle, urađena je u Kliničkom centru u Banjaluci, gdje je donor i dovezen nakon nesreće. Time je uspostavljen i novi vid saradnje između tuzlanske i banjalučke bolnice. Riječi zahvale juče su upućene porodici nastradalog mladića, koji je bio donor organa, jer zahvaljujući njihovoj nesebičnoj odluci, pet bolesnika će imati bolju budućnost.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_262.htm

    U Mjesnoj zajednici Kozluk kod Zvornika, najmanje politike, a najviše brige za kvalitetan život.

    U Mjesnu zajednicu Kozluk na području zvorničke opštine idemo s povodom, odnosno zbog dobrih vijesti, jer tamo, gotovo svakodnevno, ovo mjesto mijenja izgled. Sagovornik je Fadil Banjanović, predsjednik Mjesne zajednice Kozluk.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_263.htm

    Hrvatski privrednici zainteresovani za Zastavu?

    Kragujevačka Zastava je pre raspada bivše Jugoslavije imala izuzetno razvijene privredne veze sa svim delovima države. Njen automobil jugo bio je najsavršeniji tehnološki proizvod tadašnje jugoslovenske privrede u čijoj realizaciji su učestvovala mnoga preduzeća iz svih krajeva bivše zajedničke države.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_264.htm

    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  2. #152

    Odgovor: Fildžan viška

    Zajednički univerzitet na jugoistoku Evrope?

    Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Švarc Šiling nedavno je predložio osnivanje zajedničkog univerziteta na jugoistoku Evrope. Međunarodna zajednica čak je spremna finansirati njegovo osnivanje i djelovanje. Kakva je zapravo saradnja među fakultetima u državama regije, da li studenti iz jedne studiraju u drugoj zemlji, da li im se priznaju stečene diplome?
    Bosna i Hercegovina ima osam univerziteta, a u posljednjih desetak godina saradnja među njima gotovo da ne postoji. Prema posljednjim istraživanjima, saradnja bosanskohercegovačkih univerziteta veća je sa zemljama u okruženju, prvenstveno sa Srbijom i Hrvatskom, nego unutar BiH. Profesor banjalučkog univerziteta Miodrag Živanović:
    Prije koju godinu je u Sarajevu organizovan jedan veliki skup sa predstavnicima studenata iz 25 zemalja. Mene su tada zamolili da na tu konferenciju u Sarajevo dovedem desetak studenata sa Univerziteta u Banjoj Luci. Ja sam se opredijelio, s obzirom na važnost skupa, uglavnom za apsolvente, dakle riječ je o mladim ljudima koji imaju možda 22, 23, 24 godine. I šta se dogodilo? Niko od tih 10 mladih ljudi koje sam ja doveo tada u Sarajevo nije bio u životu u Sarajevu i obratno, njihove koleginice i kolege sa sarajevskog univerziteta nisu bili nikada u životu u Banjoj Luci. Evo ta slika, možemo je nazvati morbidnom, možemo je nazvati kako god hoćemo, pokazuje zapravo gdje se mi nalazimo.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_265.htm


    POČELA GRADNJA DŽAMIJE FERHADIJA

    Banja Luka - Reisu-l-ulema Mustafa efendija Cerić u petak je simbolično postavljajući prvi kamen ozvaničio početak gradnje džamije Ferhadija u Banjoj Luci,
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_266.htm


    DREAM TEAM

    Slavna Jugoplastika opet na okupu

    Split - Za mjesec dana na Gripe stižu legende Reala. Možda i Sabonis i Đorđević. Dočekat će ih Kukoč, Ivanović, Perasović, Tabak, Sobin, Dukan i društvo. I Božo Maljković na klupi.
    Posljednjeg dana lipnja u maloj dvorani na Gripama dogodit će se istinski spektakl. Jedna od najboljih momčadi koju je Europa ikad vidjela, Jugoplastika iz 80-ih godina prošlog stoljeća, u ekshibicijskoj će utakmici dočekati ništa manje zvjezdanu galaksiju iz Madrida. Trostruki prvaci Starog kontinenta istrčat će u sastavu Sretenović, Pavičević, Perasović, Naumoski, Kukoč, Ivanović, Tabak, Sobin, Dukan, Joke Vranković i Damir Tvrdić. Na klupi će sjediti Božo Maljković, Pero Skansi i Željko Pavličević.

    Iz Madrida su već najavili da imaju potvrdu dolaska čak 38 svojih legendi, a postoji realna mogućnost da će Kraljevski klub u Splitu predvoditi Arvidas Sabonis i Saša Đorđević.
    Net.hr 31.5.2007.

    Vlatko Stefanovski virtuozno u SKC-u

    BEOGRAD - Gitarista Vlatko Stefanovski u subotu uveče nastupio je u Studentskom kulturnom centru (SKC) Beograda, gde je virtuoznom svirkom publiku proveo kroz svoju karijeru - od solo radova, preko obrada makedonskih narodnih pesma do klasika grupe "Leb i sol".
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_268.htm

    Narančina kora Ateljea 212 na Danima satire

    Zagreb - Nakon prvog šoka, publika Kerempuha čestim je pljeskom na otvorenoj sceni pozdravljala predstavu "Narančina kora" ("Pomorandžina kora") Ateljea 212 koja je u petak otvorila 31. dane satire pod pokroviteljstvom Večernjeg lista. Šok je bio posljedica brojnih izravnih i britkih rečenica koje govore o spolnosti, odnosima muškarca i žene, a još više o odnosima moderne žene i "ženskih" magazina koji propovijedaju "žensko tijelo, žensku mudrost", a zapravo potiču potrošnju i trapljenje vlastitog organizma do njegove negacije.

    Zasluženi pljesak
    Pljesak je zasluženo osvojio ansambl koji je u 75 minuta nemilosrdne igre s publikom vješto iznio tekst mlade dramatičarke Maje Pelavić. Autorica nema nimalo milosti prema vlastitom spolu uhvaćenom u mrežu odnosa koje više ne diktira srce, nego mediji, tj. profit velikih kompanija. Goran Marković, redatelj srednjih godina, i sam se začudio kad mu je ponuđeno da režira taj mladenački "ženski" tekst. No, pokazalo se da je to bio odličan izbor. S mladim ansamblom (Jelena Ilić, Katarina Žutić, Jenala Jovičić i Srđan Timarov), Marković je vrlo ozbiljno, a opet duhovito, britko, bespoštedno koristio sve moći glumačkog teatra.

    Mikrodrama
    Kazalište je rastvorio u svoj svojoj igrivosti i razigranosti, a trenutak kad se glumci pretvaraju u malu djecu koja na pozornici recitiraju i pjevaju pjesmice o onome što će postati, zacijelo je antologijski uradak, svojevrsna mikrodrama koja u sebi krije sjeme svega ostalog što se na pozornici događalo.
    Želimir Ciglar
    Večernji list 02.06.2007.

    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  3. #153

    Odgovor: Fildžan viška

    Ajd Valtere matereti idi u VORAJESA i prosipaj te fore tamo nekome
    Poruku je izmenio Lillith, 04.06.2007 u 21:57 Razlog: vredjanje
    Nas dvoje volimo isto ja nju a ona sebe!

  4. #154

    Odgovor: Fildžan viška

    Živeće naš Bobo kroz druge ljude

    KOZARSKA DUBICA - U Međeđi je 30. maja sahranjen Slobodan -Bobo Vidović, koji je poginuo u subotu uveče u saobraćajnoj nesreći. I ljudska i novinarska reč zanemela je znajući za odluku Bobinih roditelja Milana i Smilje Vidović da doniraju organe tragično nastradalog sina ljudima kojima transplantacija znači početak novog života.

    Odlukom roditelja spaseno je pet ljudskih života. Todoru Budiću iz Banjaluke presađen je jedan bubreg, a drugi Aliji Begović iz Tuzle, teškom četrdesetpetogodišnjem bolesniku Ismetu Devedžiću iz Tuzle presađena je jetra. Zahvaljujući transplataciji rožnjače ponovo će videti Elsada Skokić (41) i Hasan Ibrić 78.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_269.htm


    Otac spasio sina iz nabujale rijeke

    Srebrenica Benko Karić iz Kutlića kod Srebrenice, vraćajući se iz škole, dok je prelazio preko brvna na Kutličkoj rijeci, okliznuo se i pao u nabujalu rijeku. Na sreću,s njim je bio njegov otac Mirsad, koji je svaki dan sina vodio u školu i dovodio kući.
    Benko je izgubio kontrolu i pao u rijeku koja je nosila balvane i mulj. Bez razmišljanja sam skočio, ali Benko je već bio potonuo. Voda je bila mutna i nosila granje, što mi je otežavalo plivanje. Bujica me nosila oko 200m, a kada sam uhvatio Benku, bio sam siguran da ćemo se spasiti, iako ja nisam neki plivač, ispričao je Mirsad Karić
    Nakon spašavanja, Benko je bio u nesvjesti, a njegov otac izranjavan od balvana i granja koje je bujica nosila. Pomogao im je komšija Živorad Ristanović, koji ih je primio u kuću i dao im suhu odjeću. Poslije ih je odvezao kući.
    S. Sm.
    Oslobodjenje 6.6.2007.


    Izložba "Mister Morgen - Ivo Robić

    Zagreb - Izložba pod nazivom "Mister Morgen - Ivo Robić" koja prikazuje život i djelo hrvatskog pjevača i skladatelja Ive Robića (1923.-2000.) otvorena je večeras u Muzeju grada Zagreba (MGZ).
    Robić je ostavio neizbrisiv trag u hrvatskoj zabavnoj glazbi i pop-kulturi druge polovice 20. stoljeća te ostvario nenadmašen diskografski opus i zapaženu međunarodnu karijeru. Počeo se baviti glazbom početkom 40-ih godina 20. stoljeća kada nastupa u zagrebačkom baru Grillroom i na radiju. Glazbena kritika uvrstila ga je u veterane naših festivala, od 1. zagrebačkog festivala 1953. pa sve do Krapinskog festivala 1998. Robić je priznati skladatelj i danas popularnih pjesama koje predstavljaju zaštitni znak hrvatske glazbene scene "Samo jednom se ljubi", "Srce, laku noć", "Moje plavo more" i dr. Robić je snimio i prvu "rock and roll" ploču u Hrvatskoj i prvu samostalnu long play ploču, a također je prvi hrvatski pjevač koji je pjevajući na njemačkom jeziku dospio na američke i britanske ljestvice popularnosti s pjesmom "Morgen" 1959., za koju je dobio i Zlatnu ploču "Polydora". Izložba je koncipirana u šest tema koje obuhvaćaju oko 700 predmeta - plakate, fotografije, notna izdanja, gramofonske ploče, novinske članke, knjige, diskografske nagrade i osobne predmete. Nizom multimedijalnih instalacija posjetitelji će moći doživjeti Robićevo glazbeno djelo. Izložbu prati opsežan katalog u kojemu su predstavljeni rezultati istraživanja vezanih uz život i stvaralaštvo Ive Robića kao i poslijeratni razvoj hrvatske zabavne glazbe.
    Robić je osim u Zagrebu živio i u Opatiji pa će, prema najavi organizatora, izložba sljedeće godine biti otvorena i u tom gradu.
    HRT WEB vijesti 4.6.2007.

    Šerbedžija: Mostar je kao i svaka prava ljepota neuništiv

    Mostar je kao i svaka prava ljepota - neuništiv! Vide se ožiljci za sve što se ratom ili bilo kojim drugim ludostima u ratu učinilo gradu, ali ljepota ostaje ljepota. Naročito ove stvari koje su obnovljene. Divno je da se u grad, bilo koji pa i u Mostar, ponovo vratio život, kao što se vratio u mnoge gradove širom BiH, a i Hrvatske koji su bili ratom oštećeni. Tako da je meni osobno drago gdje god dođem u takvu sredinu, da se ponovno budi život, pozitivna energija, da ljudi zaboravljaju na te strahote rata, istaknuo je Šerbedžija.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_270.htm

    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  5. #155

    Odgovor: Fildžan viška

    Валтере видим да се залажеш за помирење народа са простора бивше Југославије, а нарочито на простору БиХ и то је и више него одлично, свака ти част на труду, али ја искрено мислим да од тога нема ништа, да је то само стварање једне лажне слике и лажне представе која је пре далеко од онога што је сада и онога што ће бити...

    Како ће бити мира и помирења када ја који слабије пратим дешавања у БиХ, видим да онај Силајџић свим средствима напада Србе и РС, из сваке речи му извире мржња према Србима и РС, једини његов циљ је укидање РС и владање БиХ бошњачком бројношћу, исламски поглавар се залаже да БиХ буде матична држава само муслимана и остатак бошњачког руководства је препун гадости и лажи према Србима, заговарају рат и неслогу, а не мир и хармонију. Толеранција Бошњака према Србима = 0.

    Довољан је кратак осврт на нашу ближу историју и видећемо да је она посута крвљу и само крвљу, било смо у ''миру'' само под силом, под Титом и његовом страховладом, и последњи случај, под међународном присилом се и дан данас се живи. Данашњи Бошњаци, а ондашњи Муслимани су убијали Србе у сваком рату, у једном под командом Аустроугарског царства, у другом под командом Хитлера и Анте Павелића, а да не спомињемо турску пето вековну окупацију и злочине... И онда се неко чуди прошлом рату и онда се нађе неки паметњаковић који за све једино окриви Србе.

    Мој екс колега са факултета је остао без оца и мајке у Сарајеву, убијени су и бачени у неку дубоку пећину (не могу сада да се сетим назива), а убијени су од руке оних с којима су до јуче пили ту кафу из шоље/филџана!!

    Све ово наведено нимало не иде у прилог ономо чему се ти надаш и овоме што радиш, јер БиХ је вештачка држава у којој се на силу живи баш као и што се онда на силу живело у Ју, распала се Ју јер је била вештачка творевина, а ништа светлију будућност не видим ни за накардни производ те Ју, односно данашњу БиХ. Земља мржње рекао је и написао Иво Андрић...
    Poruku je izmenio Gogi, 10.06.2007 u 11:21 Razlog: граматика

  6. #156

    Odgovor: Fildžan viška

    Slovenke pjevale i plakale za Đorđem

    Ljubljana - U jednom od najljepših koncertnih prostora prepunim ljubljanskim Križankama Boris Novković preksinoć je održao svoj prvi koncert nakon smrti oca Đorđa. Dupkom ispunjeno gledalište (u kojem je bilo "samo" 90 posto predstavnica ljepšeg spola!) nije štedjelo grla i dlanove.

    Trosatni koncertni šou Novog primitivizma

    Zagreb - Kultni band bivše države koji je slijedio njenu sudbinu te se razdvojio na "istočni" i "zapadni dio"- trosatnim je glazbenim šouom u zagrebačkoj Tvornici kulture sinoć promovirao osmi po redu album "Dođi da ti čiko nešto da".
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_271.htm

    Sačuvati i glavu i obraz u Knežini

    Knežina kod Sokoca - Povratak Bošnjaka u sela na Romanijskom platou ide sporo....Kuće su još uvijek razrušene, posla nema, mladi su se razišli po svijetu. Ali i pored svega što se desilo nekad, kao i sadašnjih problema, njeguje se uspomena na zajednički život kada se susjedstvo ili komšiluk branilo "vlastitom glavom".
    Mene raduje jedna druga spoznaja. Na polaganju kamena temeljca došlo je sedam lokalnih Srba, i to vrlo uglednih. Bilo je tu malo i suza. Ali jedna mi je rečenica ostala trajno prisutna. Jedan vrlo ugledan domaćin, izrodio uglednu djecu, kazao mi je u Knežini: Pitaju mi svi knežinski pravoslavci zašto ne idem u crkvu. Ja sam im kazao da, ići ću onog dana u crkvu kad knežinski Bošnjaci muslimani mognu ući u svoju džamiju. Ja ću namjerno sad da kažem jedan detalj koji će možda i vas fascinirati. Naime, četiri, pet lokalnih Srba, mi znamo njihova imena, danima su čuvali svojim tijelima džamiju Selimiju. I kad više nisu mogli, kad su definitivno došli stranci i neki drugi ljudi i kad su opasali svim silnim dinamitima džamiju, onda su oni izašli iz džamije jer nisu imali rješenja, a jedna od njih, ne želim ni njegovo ime sad reći, nek ostane tajna, kažu da je lijepo otišao, okupao se, obukao jedino, štedno odijelo, stavio kravatu, otišao u Kravarevicu, to je brdo iznad Knežine, i objesio se. Nikad jedan narod ne može da bude kriv za zlo koje je negdje posijano.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_272.htm


    Studentski dijalog Prištine i Beograda

    Priština/Beograd - Po 11 studenata Beogradskog i Prištinskog univerziteta su na četiri sastanka u Beogradu i Prištini razgovarali o etničkim stereotipima, ulozi medija u kreiranju stereotipa, budućem statusu Kosova i evropskim integracijama. Studenti iz Prištine stigli su u Beogradu u okviru projekta podrške inicijativama međuetničkog dijaloga u regionu. Posetu su organizovale nevladine organizacije Fraktal iz Beograda i Forum - 2015 iz Prištine.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_273.htm

    Varteks dobavljač i sponzor Univerzijade Beograd 2009.

    Varaždin/Beograd - Tekstilna kompanija Varteks iz Varaždina i Univerzijada Beograd 2009. d.o.o., potpisali su Ugovor o poslovnoj saradnji kojim Varteks postaje ekskluzivni dobavljač službene odeće i obuće za sportiste, članove organizacionog odbora i službene osobe Univerzijade koja će se 2009. godine održati u Beogradu, saopšteno je iz Varteksa.

    Također, Varteks će biti ekskluzivni dobavljač službene odeće i obuće za sportiste i članove delegacije Srbije koji će učestvovati na Univerzijadi u Bangkoku, u avgustu ove godine.

    Ugovor su potpisali predsednik Uprave Varteksa Zoran Košćec i generalni direktor Univerzijade Beograd 2009. d.o.o. Siniša Jasnić.
    Economy 6.6.2007.



    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  7. #157

    Odgovor: Fildžan viška

    Pozdrav Gogi !

    Pročitao sam, ali te molim da prihvatiš to da ti neću odgovoriti. Razlog je jednostavan. Ipak je najbolje da svako sam, prema svojoj savjesti ,donese svoj stav o svemu ovome..Ja sam još na samom početku prestao diskutovati na ovu temu, ponekad ali veoma, veoma rijetko prekršim ovo pravilo..

    Međutim ako postignemo to da svako iznese svoje mišljene, bez korištenja ružnih i ogavnih uvreda, tako čestih u ovom virtualnom prostoru, ipak smo postigli jako puno.. U posljednje vrijeme, na diskusijama fildžana viška, uglavnom vlada takva atmosfera i meni je izuzetno drago..

  8. #158

    Odgovor: Fildžan viška

    ОК и није ОК. Ако се већ залажеш за нешто Валтере, шириш ту своју идеју кроз ову твоју кампању требало би да будеш у стању да је и образложиш и одговориш на неке нејасноће и питања.

  9. #159

    Odgovor: Fildžan viška

    Jutro bez Ferala

    Tjednik Feral Tribune iz Splita, sutra (četvrtak) neće biti u kolportaži, ni preksutra (petak) na kioscima, kao posljednjih 14 godina. Pritisnut dugovanjima za PDV, sudskim presudama i neoglašavanjem u njemu, Feral je za sada ustuknuo. Hoće li se vratiti na hrvatske ulice - to još nitko ne zna.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_274.htm


    Kako živimo islam u Hrvatskoj

    Da kojim slučajem radi na nekom od velikih svjetskih aerodroma, a ne na Hrvatskoj televiziji, urednica Vijesti na Drugom programu Lamija Alečković imala bi za dnevne molitve na raspolaganju jednu čistu i mirnu prostoriju, po mogućnosti praznih zidova. S obzirom na to da u zgradi na Prisavlju provodi više od dvanaest sati dnevno, ona bi u takvoj prostoriji, u stankama između novinarskih rokova, teoretski mogla izmoliti čak četiri od ukupno pet namaza, molitvi koje su dnevna obveza svakog muslimana.

    - Islam je zahtjevna religija i ja se te obveze klanjanja pet puta dnevno ne pridržavam. Naravno da je muslimanima lakše obavljati svoje vjerske obveze u zemljama gdje su u većini.

    U arapskim zemljama za ramazana, mjeseca u kojem postimo, ništa tijekom dana i nije otvoreno, a na radnim mjestima zaposlenici prekidaju rad zbog dnevnih molitvi. Ali, ne mislim da bi mi to netko ovdje trebao omogućiti. Ja sam svoj vjerski život, jednostavno, prilagodila uvjetima - objašnjava. Atraktivna mlada novinarka u seriji je intervjua, koji su zaredali nakon njezine pobjede na tv-showu Zvijezde pjevaju, otvoreno progovorila o svojoj muslimanskoj vjeri. Unatoč tome, na razgovor o tome što za nju znači prakticiranje islama u svakodnevnom životu nije pristala odmah, i to iz zabrinutosti da bi se njezina vjerska pripadnost u javnosti mogla protumačiti slično kao i političko opredjeljenje.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_275.htm

    Zaplovio vodeni ćiro

    Ovih dana na rijeci Drini i jezeru Lim zaplovio je prvi bosanskohercegovčki parabrod, tzv. Vodeni ćiro. Riječ je o prvom međuentitetskom projektu razvoja turizma u Gornjem Podrinju, koji je isfinancirala Europska komisija.
    Bojan Bajić, koordinator projekta kaže kako je cijela ideja imala cilj da se u turističkom smislu oživi nekadašnja austrougarska željeznica, potopljena u jezeru Lim, po kojoj je išao jedan od najpoznatijih brandova BiH, a to je vlak ćiro:
    Poznato je kada je prije sto godina ćiro profukcionisao da je istočna Bosna počela da živi u punom kapacitetu i da je onog momenta kad je ćiro ukinut istočna Bosna počela da pada. Ja sam sad potpuno siguran da je ta trasa austrougarskog ćire, koja je jedno civilizacijsko i graditeljsko remek djelo, koja prolazi kroz nevjerovatne prirodne atrakcije, kao što su kanjon rijeke Miljacke između Sarajeva i Pala, kanjon rijeke Prače, sad znači od Pala kroz Praču, Mesiće do Ustiprače, ovaj poplavljeni dio od Ustiprače prema Goražda i Višegradu, i onaj nastavak od Višegrada do Mokre gore i Zlatibora. Kad se sve to uspostavi u jednu turističku atrakciju, ja sam siguran da će on ponovo promijeniti tok istorije istočne Bosne i da će imati iste onakve ekonomske efekte koje je imao austrougarski ćiro kad je prošao prije sto godina.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_276.htm

    Regionalni "Rez"

    Beograd - Inicijativa mladih za ljudska prava počela da izdaje regionalni omladinski mesečnik "Rez" koji prati događaje u zemljama bivše Jugoslavije.

    Tekstovi su pisani na srpskom, hrvatskom i bosanskom jeziku, a planirano je i da izlazi na albanskom. Časopis će izlaziti svakog prvog petka u mesecu, a distribuiraće se u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu.

    Glavni i odgovorni urednik "Reza" je novinar iz Kikinde Željko Bodrožić

    Za prvi broj "Reza" pisali su, između ostalih, Srđa Popović, Tanja Tagirov, Nadežda Gaće, Bojan Tončić, kao i novinari nagrađeni NUNS-ovim godišnjim nagradama iz oblasti istraživačkog novinarstva.
    B 92 15.6.2007.

    Veče srpskog folklora u Zagrebu

    ZAGREB - Srpski folkloristi iz Bačke Palanke i Banja Luke nastupili su u Zagrebu na "Večeri srpskog foklora" koju je organizovalo Veće srpske nacionalne manjine grada Zagreba. U dvorani zagebačkog velesajma skupilo se između 500 do 600 gledalaca koji su aplauzom pratili plesače i svirače KUD "Kosta Abrašević" iz Bačke Palanke i KUD "Čajavec" iz Banja Luke koji su kroz 12 koreografija predstavili folklor brojnih područja na kojima žive Srbi - od Banije do južne Srbije.Manifestacija je bila završena šopskim igrama koje su izvedene čak dva puta na veliko oduševljenje publike.
    Oba ansambla ize sebe imaju velik broj nastupa i nagrada koje su osvojili. Tako je KUD "Kosta Abrašević" osvojio Zlatni opanak 2004. za prvo mesto na takmičenju za najbolji ansambl Srbije, a godinu dana kasnije kao drugoplasirani, i Srebrni opanak 2005, kao i brojna priznanja sa takmičenja u Puli, Rumi, Somboru, Bečeju i drugim mestima.
    KUD "Čajavec" osvojio je brojne nagrade od kojih se izdvajaju prvo mesto na međunarodnom festivalu folklora u Kastravilari u Italiji 2003. godine i drugo mesto na festivalu u Agriđentu godinu dana kasnije. Japan je 2004. proglasio "Čajavec" za najbolji ansambl u BiH nakon čega je usledila turneja po Japanu, a ansambl je 2005. osvojio i prvo mesto na međunarodnom festivalu folklora u Vihodni u Slovačkoj.
    RTV 11.6.2007.

    Nektar na tržištu cijele BiH

    SARAJEVO - Nektar pivo "Banjalučke pivare" od danas će biti plasirano na tržište cijele BiH, potvrdio je jučer Nik Peni, generalni direktor "Pivare".
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_277.htm

    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  10. #160

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat Gogi kaže: Pogledaj poruku
    ОК и није ОК. Ако се већ залажеш за нешто Валтере, шириш ту своју идеју кроз ову твоју кампању требало би да будеш у стању да је и образложиш и одговориш на неке нејасноће и питања.
    Ok razumijem ! Jedino što mogu da ti kažem je to, da je jedini cilj svega ovoga da u moru loših i ružnih vijesti kojima smo preplavljeni uz pomoć medija izdvojim na jedno mjesto one malo ljepše i pozitivnije koje se obično izgube i ostanu neprimjećene u moru onih prvih.

    To je sve - sva ostala teška dnevnopolitička pitanja Fildžan viška ne može sve i da hoće promijeniti.

    Na samom početku svega ovoga ja sam se aktivno uključivao u diskusije i pokušao što bolje objasniti i približiti ljudima svoju želju da ljudi kojima je zbog svega ovoga što se desilo onemogućena normalna komunikacija, jer sam smatrao da obični, normalni ljudi kada razgovaraju o raznim temama, pa čak i onim najtežim direktno bez posredovanja npr. političara, mogu shvatiti da su "i oni drugi" isto tako obični ljudi sa svojim svakodnevnim problemima, a nikako "monstrumi" sa rogovima na glavi.

    Međutim svaki moj pokušaj diskusije i obrazlaganja stavova je završen grubim uvredama. Tada sam shvatio da će oni koji razumiju ono za što se ja zalažem shvatati to i dalje, a oni drugi neće nikada. I zato ja poruku šaljem isključivo kroz vijesti i članke.

    Odmah da ti kažem pozitivne a i negativne reacije sam gotovo u istom omjeru doživio do strane "pripadnika sva tri konstitutivna naroda". pa sam u isto vrijeme bio; neprijatelj Srba, neprijatelj Hrvata i neprijatelj Bošnjaka.

    Naravno zlo je učinilo svoje, nikada više ništa neće biti kao što je bilo, i vrlo se dobro zna ko je gdje "gazda". Ali mislim da ipak možemo u budućnosti biti dobre komšije koje će se poštovati uvažavajući sve specifičnosti onog drugog komšije. Inaće će nas, a to sam već jednom napisao ovdje svi smatrati "nekulturnim balkanskim primitivcima i krvolocima" - što mi, u stvari većina nas, sigurno nije.. Potrebna je samo mrvica tolerancije od strane svakog od nas da dokažemo suprotno i da budemo bolji od svih koji nas tako etiketiraju - što mi možemo uraditi..

    Znam da ovo vjerovatno zvući kao klasična demagogija koju prosipaju mnogi iz raznih interesa, ali ja iskreno vjerujem u ovo što sam napisao..

    Pozdrav iz Sarajeva..

  11. #161

    Odgovor: Fildžan viška

    Sedmica ujedinila bivšu Jugoslaviju

    BANJALUKA - Direktori lutrijskih organizacija država bivše Jugoslavije dogovorili su u Celju formiranje asocijacije lutrija regiona, a već ove jeseni planirano je pokretanje zajedničkog lota. Čelnici lutrija vjeruju u veliki uspjeh tog poteza imajući u vidu da bi na zajedničkom tržištu okupili 30 miliona ljudi.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_278.htm

    Školica

    ŠKOLICA je web-stranica koji uređuju učenici dvojezične nastave (na hrvatskom i srpskom jeziku) iz Belog Manastira. Zamišljena je kao mjesto na kojem će nadareni učenici moći objaviti svoje pjesme, sastave, radove ili školske zadaće i testove te pokrenuti diskusiju o njima; mjesto na kojem će roditelji moći iznijeti probleme vezane uz obrazovanje svoje djece, predlagati svoja rješenja a sve u cilju poboljšanja rada u školama.
    http://www.skolica.org

    Potpisan Ugovor o iluminaciji Saborne crkve

    Sarajevo - Gradonačelnica Sarajeva Semiha Borovac i starješina Srpske pravoslavne crkve, jerej Borislav Livopoljac danas su potpisali Ugovor o sufinansiranju realizacije projekta Iluminacija Saborne crkve u Sarajevu. Grad Sarajevo je sa 58.000 KM finansijski podržao projekat, a Saborna crkva pripremila je projektnu dokumentaciju osvjetljenja ovog vjerskog objekta.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_279.htm

    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  12. #162

    Odgovor: Fildžan viška

    Prvi rodjendan Fildžana viška

    Eto, danas je prvi rodjendan Fildžana viška. Trebao bih nešto napisati, ali mislim da će biti dovoljno samo ovo. Drago mi je što su mnogi shvatili o čemu se radi, drago mi je što su mnogi koji su na početku bili skeptični isto shvatili da ovo nije ništa zlonamjerno,a oni koji nisu shvatili do sada, vjerovatno neće nikada...

    Olimpijska bob staza ponovo oživjela

    Sarajevo - Punih 15 godina olimpijskom bob stazom na Trebeviću nije se niko spustio sve do jučer, kada je kompanija "Red Bull" organizovala egzibiciono takmičenje skejtera. Devastirani objekt jučer je na vrelom suncu, barem zakratko, opet imao olimpijski sjaj dok su se betonskim koritom pri brzinama i do 70 kilometara na sat spuštali hrabri takmičari na specijalnim sportskim rolšuama.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_280.htm

    Estradne zvijezde za djecu Sarajeva

    SARAJEVO - Humanitarni koncert "Na krilima sunca" održan je u subotu naveče u Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu, u organizaciji agencije "Stela media" d.o.o.
    Nastupile su poznate zvijezde Goran Karan, Jelena Radan, klapa "Cambi", te sarajevski kantautor Kemal Monteno, a program su vodili Danijela Trbojević i Mario Sedmak. Sredstva od prodanih ulaznica biće usmjerena za opremanje kuhinje u Dječijem domu "Bjelave" u Sarajevu, te adaptaciju prostorija zgrade Štadlerovog dječijeg doma "Egipat".
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_281.htm

    Ljudi iz rubrike "ostali"

    U bivšoj zajedničkoj državi Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji (SFRJ) postojali su, pored naroda i narodnosti, i ostali, među kojima su dugo vođeni Romi, neopredijeljeni, djeca iz takozvanih nacionalno miješanih brakova, Rusini, Egipćani, Palestinci i još stotinjak drugih. U to je vrijeme bilo dosta Jugoslavena, koji su u multietničkoj Jugoslaviji predstavljali nekakvu nadnaciju, mada je, u suštini, bilo riječ o državljanstvu. Nakon raspada Jugoslavije i formiranja višenacionalnih država, stvari su se promijenile. Većina je pribjegla nekom svom nacionalnom određenju. Procenti su se izmijenili.
    Prema posljednjem popisu stanovništva, u Hrvatskoj, u kategoriju ostalih je uvršteno oko 100.000 građana (2,5 ukupnog stanovništva). Većina ih na upit od narodnosti nije napisala ništa, dio se izjasnio po regionalnoj pripadnosti, još uvijek ima Jugoslavena, a zabilježeno je i nekoliko "Eskima", "Hotentota", "Avara", pa čak i "Pingvina" i "Nojeva".
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_282.htm

    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  13. #163

    Odgovor: Fildžan viška

    Ponovo vozom od Beograda do Rijeke

    Beograd - Željeznice Srbije najavile su da će od peka, 22. juna, ponovo saobraćati Jadran ekspres, koji će iči direktno od Beograda do Splita i Rijeke, sa zaustavljanjem u Kninu, jabljaju mediji u Srbiji. Voz Jadran Ekspres polaziće sa beogradske željezničke stanice svakog petka, dok je povratak za Beograd predviđen u subotu, sa polaskom u 15:48 časova iz Splita i u 19:35 časova iz Rijeke. Cijena povratne karte do Splita je 63 eura, do Knina 56 eura, a do Rijeke 53 eura u drugom razredu. U jednom pravcu karte koštaju 34 eura do Splita i 30 eura do Rijeke i Knina.
    Oslobođenje 20.6.2007.

    Poslednji sarajevski valcer igra u Užicu

    Užice - U Užicu je u petak uveče održana prva projekcija filma Bel epok, odnosno Poslednji valcer u Sarajevu koji je reditelj Nikola Stojanović, po sopstvenom scenariju snimio pre 17 godina. Film govori o Sarajevu pred Prvi svetski rat, o pripremama atentata na Franca Ferdinanda i istovremeno je priča o Antonu Valiču, prvom bosanskom filmskom snimatelju koji je 1914. godine snimio autentične kadrove atentata na austrijskog prestolonaslednika.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_283.htm

    Ove godine krstilo se sedmero djece

    TUZLA - U malome mjestu Drijenči nedaleko od Tuzle, za koje mnogi kažu da je odsječeno od svijeta, prošli vikend je krštena tek rođena Kristina, druga kći mladog bračnog para Vesne i Gorana Tomića. Prije tri godine u istoj crkvi je krštena i njezina sestra Ana Marija. Ovaj događaje je dokaz da mlade obitelji ne odlaze, nego se vraćaju, vjenčavaju i rađaju.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_284.htm

    Prsten, broš i malo duše

    Početkom prošlog vijeka, u Tuzli, na Pazaru pored škole, rasle su dvije djevojčice Hasiba, muslimanka i njena prijateljica Jevrejka, koju ćemo u priči zvati Lekerica, jer je se pod tim imenom sjećaju ljudi koji tada bili sasvim mala djeca. Da li joj je to bio nadimak po prezimenu oca ili muža, da li joj je bio nadimak po imenu ili nestašluku, nisam dokučila, ali za tuzlansku mahalu bilo je dovoljno Lekerica, pa ćemo je i mi tako zvati. Od malih nogu, Hasiba i Lekerica, bile su prijateljice, zajedno su provele mladost i djevojaštvo, udale se, a onda je došao nesretni rat 1941. Živjelo se kojekako, pomagalo kako i koliko se moglo, jer u Bosni kažu: Komšija ti je bliži od košulje". Prošao je rat i na sreću prijateljica, obje su ga preživjele.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_285.htm

    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  14. #164

    Odgovor: Fildžan viška

    Mostar i Berlin - dva grada iste sudbine

    MOSTAR - Berlin i Mostar, dva grada koja su u različitom razdoblju doživjela istu sudbinu, podijeljenost i jaz među sugrađanima, jučer su kroz ljude dobre volje sjedinila svoju bol i podijelila iskustva stečena u teškim vremenima.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_286.htm

    Povratak u Kozluk

    U vrijeme kada je povratak izbjeglica u okolinu Zvornika više ličio na iluziju, koju su političari minirali ili pothranjivali, ovisno o naciji i trenutku, Fadil Banjanović je poručivao ljudima iz svog kraja: Ne prodajite i ne mijenjajte kuće i imanja!
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_287.htm

    HRANA I PIĆE IZ BiH U DALMACIJI OVOG LJETA

    SARAJEVO - Izaslanstva Klasa, Sarajevske pivare, Vegafruita i Sprinda posjetila su uzvratno Hrvatsku gospodarsku komoru - Županijsku komoru Split i dalmatinskim ugostiteljima, hotelijerima i vlasnicima restorana prezentirali svoje ponude za turističku sezonu.

    Bio je to nastavak susreta s gospodarstvenicima splitsko-dubrovačke regije, započetih u svibnju, s ciljem plasiranja hrane i pića četiri bh. kompanije u Dalmaciju ovog ljeta. Dogovori su završeni uspješno i sasvim je sigurno da će turisti na plažama i u hotelima, restoranima i caffeima uživati konzumirajući kruh i peciva Klasa i Sprinda, te pića Sarajevske pivare i Vegafruita, priopćila je Služba za informiranje Klasa.

    Organizator susreta bila je Gospodarska komora Sarajevske županije na čelu s predsjednikom Kemalom Grebom.

    NINA 22.6.2007.

    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  15. #165

    Odgovor: Fildžan viška

    U Skopju počinje festival hrvatskog filma

    SKOPJE - Povodom hrvatskog Dana državnosti, u Skopju se od 25. do 30. lipnja održava tjedan hrvatskog filma.

    REGIONALNA RADIONICA ZA DOKUMENTARNI FILM


    Beograd - Regionalna radionica Ateljea Varan u Beogradu za dokumentarni film "Kino: Verite", koja je juče počela u Beogradu, okuplja 12 učesnika sa područja bivše Jugoslavije,

    Vojvodina u Motovunu

    ZAGREB - "Zemlja partner" ovogodišnjega motovunskog festivala bit će Vojvodina, a niz festivalskih gostiju iz regije predvodit će jedna od najistaknutijih vojvođanskih glumica Mira Banjac.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_288.htm

    Vukovar se okreće budućnosti

    Građani Vukovara kažu da su već pomalo umorni od stalnih pitanja kako se živi u tom gradu i kakvi su odnosi Hrvata i Srba, obzirom na ratna stradanja koja je prošao taj grad. Tvrde da se živi normalno, da su odnosi većinskog hrvatskog i manjinskog srpskog naroda dobri,
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_289.htm

    Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

Strana 11 od 37 PrvaPrva ... 91011121321 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •