Fildžan viška - Strana 7

Prikaz rezultata glasanja: Vjerujete li u suzivot komsija i brace razlicitih vjera i nacija u BiH ?

Učesnika ankete do sada
169. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    87 51.48%
  • Ne

    82 48.52%
Strana 7 od 37 PrvaPrva ... 5678917 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 105 od ukupno 552
  1. #91

    Odgovor: Fildžan viška

    Zapis iz Srebrenice

    Druženje u Kući pomirenja

    Srebrenica - Upravo u trenutku dok se u srebreničkoj Kući pomirenja razgovor o podsticanju građanskog sudjelovanja u zaštiti ljudskih prava i pristupa pravdi u BiH bližio svome finalu, sa obližnje džamije začuo se mujezinov glas, da bi se samo koji sekund kasnije oglasilo i zvono za pravoslavne crkve.
    A u tom prožimanju mujezinovog glasa i crkvenog zvona kao da je bilo i neke simbolike sa onim o čemu je govoreno na skupu, pa i o različitostima koje nas povezuju.

    Ljudi sa terena

    Tokom dva dana i reporter Oslobođenja imao je priliku da čuje brojne ispovijesti ne samo članica Udruženja Žene ženama (nosilaca projekta Podsticanje građanskog učešća u zaštiti ljudskih prava i pristupa pravdi u BiH) već i predstavnika partnerskih organizacijia i koordinacionih vijeća iz Sarajeva, Istočnog Sarajeva, Foče, Višegrada, Ustiprače, Sokoca, Milića-Vlasenice, Goražda i Rudog. Od najavljenih učesnika, jedino su izostali predstavnici Bugojna.
    Uvodničarke su bile Slavica Davidović, zamjenica pravobranioca RS, i Slavojka Mandić, sekretar Opštine Čajniče.
    A vrlo upečatljivo bilo je i obraćanje Španjolke Kristine Gvijerez, u ime Španske agencije za međunarodnu saradnju - Ureda za saradnju na Balkanu (AECI-OTC), dakle agencije koja i daje potporu projektu.
    Obraćajući se sagovornicima, glavna koordinatorka Ureda za balkansku saradnju rekla je da joj je u prvi mah cijeli projekat djelovao maglovito i neopisivo. Tek poslije razgovora sa glavnom kormilarkom programa Nunom Zvizdić, koja joj je slikovito objasnila šta se želi i planira, magla se počela razilaziti, da bi se poslije onog što je čula u srebreničkoj Kući pomirenja ta magla i potpuno razišla.
    Jer, kako je rekla šarmantna Španjolka, projekt je dobio oblik i crte lica ljudi koji na terenu rade na realizaciji programa.
    Upitana od vašeg reportera da li se slični projekti realizuju i u Španiji, Kristina Gvijerez je odgovorila potvrdno, navodeći da u njenoj zemlji postoji dobra podloga nevladinog sektora, koji se brine za postizanje rezultata na tom planu.
    Inače, vrlo je interesantno bilo slušati ljude sa terena. Njihove besjede bile su emotivne i pune simbolike od one Saudine Voljevac i Nafize Dautović, pa sve do obraćanja Mladena Mimića, Vesne Kuljuh, Igora Golijanina i Slađane Ujić, koja je govorila o položaju žene sa sela.
    A ton skupu povremeno je davalo i to što se, uz naš ili sve naše jezike, povremeno čuo i umilni španski jezik već pomenute Kristine Gvijerez i njene zemljakinje Eve Suarez, koja je direktna koordinatorka samog projekta.
    Bilo je to istinsko sagovorništvo o ljudskim pravima i demokratiji, o brojnim Scilama i Haribdama kroz koje obični čovjek svakodnevno prolazi, o pravdi i politikama pravde, te o podsticanju građanskog učešća u zaštiti tih prava. Ali i o svojevrsnoj katarzi, kroz koju skoro svakodnevno prolazimo.
    Jezdimir Milošević govorio je tako i o manipulacijama poslije presude Međunarodnog suda pravde u Hagu. Umjesto da bude u funkciji pomirenja, rekao je on, presuda je sada u funkciji produbljavanja jaza i neke stvari se vraćaju na početak.
    Kamo sreće da imamo više analitičara, koji su na fonu pomirenja, kao što je Šaćir Filandra, naveo je Milošević.
    Posebno je bila interesantna razmjena iskustava predstavnika Foče (Gordane Mojović i Bože Cvijanovića) i Sokoca (Jelene Dundić, Momira Čivše i Slobodana Kosorića), čija su dva grada do marta prošle godine dijelila istu sudbinu, da budu pod sankcijama. Ali, dok se prva opština, zbog saradnje sa međunarodnom zajednicom, i posebno sa SAD, rasteretila tih briga, dotle se Opština Sokolac nalazi još pod udarom Lautenbergovog amandmana, tako da ne može da prima pomoć vlade SAD. Stoga je pitanje ispunjena zahtjeva iz Dejtonskog sporazuma i glavni preduslov da ta opština zaplovi prosperitetnijim vodama.
    Poslije dva dana druženja u Srebrenici, prenosimo i utiske glavne kormilarke projekta Nune Zvizdić:
    Zadovoljna sam, mislim da se stvari razvijaju u dugoročni proces, a ono što mi se najviše dopada, jeste zainteresiranost za razgovor o različitostima. Različito mislimo, imamo različite stavove i ideje, ali ono što nam je zajedničko jeste ta predanost da hoćemo da razvijamo proces da bismo dugoročno, rekla bih katarzično, razvijali građansku svijest o tome kako mi razumijemo pojam ljudskih prava, pravde, suočavanja sa prošlošću i sve ono što bi mogla biti naša zajednička budućnost.

    Prava slika

    Projekt smo počeli da realizujemo uz pomoć Španske agencije za međunarodnu saradnju. A o svemu možda najbolje govori izjava Kristine Gvijerez, generalnog menadžera Međunarodne agencija za Balkan, koja je upravo ovdje u Srebrenici rekla da joj je projekt ranije izgledao maglovito, ali sada prvi put, kroz iskaze, kroz ono što se događaga u realizaciji, vidi da su ljudi ipak imali sliku o tome što hoće.
    Projekt je krenuo septembra 2006. i trajaće do 31. avgusta. Naši partneri, a ima ih devet, u realizaciji projekta daju najbolje od sebe i vjerovatno će prva faza programa, kada se završi krajem avgusta, dati i svima sliku kako bi u budućnosti mogli raditi, rekla je na kraju Nuna Zvizdić.

    Bosanska Gernika

    Učesnici skupa u Srebrenici obišli su i Memorijalni centar u Potočarima. U toj bosanskoj Gernici odali su pomen žrtvama genocida.

    Nezaobilazne Misirlije

    Gosti srebreničkog skupa bili su smješteni u nezaobilaznom pansionu Misirlije, čiji je vlasnik Abdulah Purković. To je čovjek koji je preživio srebreničku golgotu, da bi po povratku iz izbjeglištva, iz Tuzle, na svojoj babovini, gdje je nekad kao dječak igrao lopte, podigao pansion. U poslu mu pomažu i supruga Senija, inače profesorica hemije, kao i dvije djevojke Jelena i Bosa, izbjeglice iz srednje Bosne.
    Zidove Misirlije krase fotosi mnogih poznatih gostiju, među kojima su bili i Volfgang Petrič, Pedi Ešdaun i Švarc Šiling.
    Slobodan STAJIĆ
    Oslobođenje 7.3.2007.

    U VOJVODINI IZLAZI DESET LISTOVA NA JEZICIMA MANJINA

    NOVI SAD - Na šestom Sajmu medija u Novom Sadu predstavljeno je svih 10 listova na jezicima nacionalnih manjina koji danas izlaze u Vojvodini, što je dvostruko više nego samo pet godina ranije.
    Na prvoj medijskoj smotri na Novosadskom sajmu, svoju delatnost i najznačajnije teme o kojima pišu predstavili su dnevni list ''Mađar so'' i nedeljnici ''Het nap'' na mađarskom, ''Ruske slovo'' na rusinskom, ''Libertatea'' na rumunskom i ''Hlas ljudu'' na slovačkom jeziku.
    Tanjug 10.3.2007.

  2. #92

    Odgovor: Fildžan viška

    Baklja pripada Sarajevu

    Skoplje - Zvonimir Budimirović iz Demir Kapije, gradića na jugoistoku Makedonije, zaljubljenik u bijele sportove, a pritom još i strastveni kolekcioner, posjeduje izgleda jednu od posljednjih rezervnih baklji sa Zimskih olimpijskih igara održanih 1984. u Sarajevu. I to, ko zna, možda baš onu kojom je Sanda Dubravčić te godine vježbala da upali olimpijsku vatru na Koševu.
    U vitrinama ovog kolekcionera i ljubitelja starine počasno mjesto zauzima upravo baklja sa ZOI 84. iz Sarajeva. On ima i jednu od najvećih i najbogatijih kolekcija posuda za vino i svega onoga što je vezano za piće bogova na Balkanu.
    U njegovoj zbirci se nalazi više od 500 vinskih eksponata, od praistorije pa do savremenog doba. Emotivno je, ipak, najviše vezan za baklju. Uprkos tome, želja mu je da se obilježje ZOI od prije 23 godine nađe tamo gdje mu je zaista i mjesto - u Sarajevu.
    Baklju je odlučio da proda, ali ne bilo gdje, niti bilo kome. Do sada je to bezbroj puta mogao da učini preko Interneta, pa i da dobro zaradi, ali - nije. Za određenu nadoknadu, ustupiće je nekom muzeju, instituciji ili kolekcioneru isključivo iz Sarajeva. Iako ju je toliko godina brižno čuvao i njegovao tako da i danas izgleda baš kao da je sada izašla iz umjetnikovog ateljea, njegova odluka je definitivna i konačna. Baklja treba da pripada Sarajevu.
    Susret u antikvarnici
    Negdje uoči Nove godine, sasvim slučajno, iz radoznalosti, zavirili smo u jednu tek otvorenu starinarnicu u Skoplju. Tamo je, baš tada, u posjeti svom prijatelju, vlasniku prodavnice, bio i Zvonimir Budimirović iz Demir Kapije. Videći da se ne razumijemo u starine, ovaj šarmantan i pričljiv, ali i pun znanja gospodin, počeo je da nam objašnjava porijeklo i starost nekoliko izloženih zidnih satova. I tako, riječ po riječ, na kraju razmijenismo i brojeve telefona, a pao je i poziv da ga obavezno posjetimo ako nas nekada put odvede u Demir Kapiju.
    Upoznali smo se sasvim slučajno, a rastali kao stari prijatelji.
    Od tada smo se vidjeli još tri puta. I to uvijek na brzinu i u trku, jer je Zvonimir uvijek negdje žurio. Za vrijeme našag posljednjeg susreta, onako usput, pomenuo nam je baklju sa ZOI 84 iz Sarajeva. E, kada smo to čuli, od tad mu nismo dali mira. Htjeli smo da saznamo cijelu priču vezanu za ovo značajno obilježje i njen put od Sarajeva do makedonskog gradića Demir Kapije.
    Razgovor o baklji Zvonimir je sa zadovoljstvom prihvatio. Dogovorili smo se da se nađemo kod njegovog starog prijatelja, u jednoj od prvih i najljepših makedonskih antikvarnica, Aminta u centru Skoplju.
    Naravno, prvo nas je interesovalo da vidimo baklju. Uz blagi osmijeh počeo je da odmotava dugačak i tanani papir u koji je baklja brižljivo bila umnotana. Da se slučajno ne ošteti. Kada smo je ugledali, toliko je dobro bila očuvana da u prvom trenutku nismo povjerovali da se zaista radi o originalnom obilježju 14. ZOI od prije 23 godine, na kojoj je ugraviran simpatični Vučko, maskota tadašnje sarajevske zime čarolije.
    Kasnije smo razabrali da se kolekcioneri tako odnose prema svim predmetima u svojim zbirkama. Zvonimir prema svojoj baklji još i brižnije, jer je, veli, emotivno vezan za nju.
    U to vreme, dva puta sam bio u Sarajevu. Na otvaranju i zatvaranju ZOI. Baklju sam na poklon dobio nakon otvaranja Igara od jednog mog dragog prijatelja iz Sarajeva, čije ime ne bih pominjao. On mi je baklju dao u kafiću hotela Terme na Ilidži, gdje je odsjeo i dio novinara i televizijskih ekipa koje su pratile ZOI. Tada su neki od novinara upitali koliko baklja košta. Oni su htjeli da je kupe, koliko god je on cijenio. Međutim, moj sarajevski prijatelj im je tada rekao da njihov novac ne vrijedi koliko jedno prijateljstvo. Nakon toga mi je poklonio baklju, ispričao nam je Budimirović.
    I nas je, naravno, zanimalo koliko baklja košta. Pogotovo danas, zato što se radi o zaista izuzetnom i veoma dobro očuvanom raritetu. Umesto direktnog odgovora, kolekcioner iz Demir Kapije je nastavio svoju priču:
    Kad sam nakon otvaranja ZOI iz Sarajeva vozom krenuo za Beograd, negdje na pola puta, baklju su mi ukrali. Čvrsto sam zaspao pa nisam ni osjetio da je neko preturao po mojim stvarima. Krađu sam, naravno, prijavio policiji, iako se nisam nadao da će je oni i pronaći. Na sreću, baklja ima jedan skriveni biljeg, po kome sam je poslije tri godine poznao na jednoj aukciji starina i vrijednih predmeta u Beogradu. Kada sam je ugledao i shvatio da se radi o istoj baklji, poželio sam da je ponovo imam.
    Budući da nisam imao ništa čime bi dokazao da ona stvarno pripadala meni, morao sam da je otkupim. Prvo su za nju zatražili 5.000 tadašnjh nemačkih maraka, ali sam je, cjenkajući se, na kraju uspeo da kupim za 2.000 DM. Morao sam da otkupim svoju baklju koju sam dobio na poklon.
    Jedna od rezervnih
    On ne zna tačno koliko komada baklji je napravljeno za ZOI u Sarajevu. Veli da je taj podatak poznat samo Olimpijskom komitetu. Ipak, čuo je da je jedna baklja bila ona kojom je zapaljena olimpijska vatra, jedna je poklonjena Muzeju ZOI u Sarajevu, a postoje još jedna ili tri rezervne baklje. One su trebale da se iskoriste u slučaju ako se ona, kojom je paljena olimpijska vatra, negdje na putu ugasi.
    Pretpostavlja da je baklja koju on posjeduje jedna od tih rezervnih, jer ona nije bila upaljena. Naime, čep na vrhu baklje još stoji, a da je smjesa u njoj bila upaljena, metalna struktura od koje je ona napravljena, zbog visoke temperature veoma brzo bi propala.
    Dugo skrivana tajna
    Iako kolekcioneri po pravilu razmjenjuju informacije i predmete iz svojih zbirki, Zvonimir Budimirović nam je otkrio da osim nekoliko njegovih prijatelja, niko drugi ne zna da posjeduje baklju sa ZOI 1984. Sada je odlučio da je proda.
    Nije mi važno da li će to biti neki muzej, kolekcioner, biznismen ili običan ljubitelj Olimpijskih igara, važno mi je da se baklja vrati tamo gdje i pripada - u Sarajevo, veli Budimirović.
    Dušan Joksić
    Oslobođenje 23.2.2007.

    Pomlađeni profesor Baltazar

    Zagreb - Serijal animiranog filma "Profesor Baltazar" do kraja svibnja u potpunosti bi trebao biti restauriran i digitaliziran, čime će se prilagoditi zahtjevima novih medija, rečeno je na konferenciji za novinare "Zagreb filma", koji taj projekt radi u suradnji s tvrtkom "DVD lab" iz Rima.
    Početkom siječnja u Rim je na restauraciju stiglo oko 400 kilograma negativa iz Hrvatske kinoteke i arhiva Zagreb filma, odnosno 39 epizoda po 10 minuta i 20 epizoda po pet minuta, rekao je Predrag Radanović, inicijator projekta iz tvrtke "DVD lab". Restauracija zvuka u cijelosti je gotova, dok je rad na videomaterijalu, što znači 19 tisuća slika po epizodi, zahtjevniji i dosad je završeno nekoliko epizoda, izvijestio je Radanović. Osim što će se poboljšati kvaliteta kopija za prikazivanje na televiziji i DVD izdanjima, po završetku projekta "Profesor Baltazar" bit će dostupan za video streaming i internet. "Profesor Baltazar" najutrživiji je proizvod "Zagreb filma" i za njega još uvijek postoji veliko zanimanje, osobito u skandinavskim zemljama, rekao je Albert Kapović, v.d. direktora Vinka Brešana, koji trenutno ne obnaša tu dužnost jer snima film.
    Ocijenivši da je digitalizacija filmova nužna kako dugogodišnji rad naših autora ne bi nestao, Kapović je ustvrdio da bi se, s obzirom na loše stanje filmskog materijala u Hrvatskoj, slični projekti trebali napraviti na nacionalnoj razini. Uvjeren je da će projekt biti financijski isplativ jer, rekao je, postoji veliki interes više europskih televizija za prikazivanje "Baltazara", a planira se i distribucija DVD-a u Hrvatskoj.
    HRT web vijesti 10.3.2007.

  3. #93

    Odgovor: Fildžan viška

    Čola opet u Mostaru

    BEOGRAD Jedna od najvećih pjevačkih zvijezda na ovim prostorima, legendarni Zdravko Čolić, koji je sa svojim posljednjim albumom "Zavičaj" osvojio najviše nominacija za ovogodišnju bh. glazbenu nagradu Davorin, čak sedam, uskoro bi vjernu publiku u našoj zemlji mogao počastiti s nekoliko koncerata.
    "Velika turneja Zdravka Čolića bi trebala započeti 6. travanja u Danskoj, zatim Švedskoj i Austriji, te u svim zemljama bivše Jugoslavije, pa bi, naravno, došao red i na Bosnu i Hercegovinu. A od gradova u kojima Zdravko ima namjeru nastupiti BiH, u planu su Sarajevo, Tuzla, Banja Luka te Bihać, a svakako i Mostar", kazao je za naš list Čolićev menadžer i prvi suradnik Đuka Dragan.
    Glazbenik koji je poznat po tome što uvijek radi i ne odmara, i ovih dana ima pune ruke posla.
    "Zdravko trenutačno u Beogradu snima spot za pjesmu 'Sačuvaj me, Bože, njene ljubavi', tako da je sad posvećen samo tomu", rekao nam je Dragan.

    Plodna suradnja

    Album "Zavičaj", na kojem se nalazi 14 pjesama, pored Čole potpisuju i velika estradna imena kao što su Đorđe Balašević, Arsen Dedić, Dino Merlin i drugi. Prema nekim kritičarima, predstavlja produkcijski i sadržajno jedan od najboljih glazbenih albuma ikad objavljenih na ovim prostorima.
    Dnevni list 9.3.2007.

    Dolazi strašni Partizan

    Široki Brijeg - Široki Prima pivo u ovom kolu NLB lige ima najtežeg mogućeg protivnika. U Široki Brijeg stiže Partizan, lider lige i momčad koja je u strašnoj formi. Partizan je u posljednjih 11 utakmica regionalne lige čak deset puta slavio. Iza sebe imaju sedam uzastopnih pobjeda u ovom natjecanju te dvije u Euroligi. Uostalom, njihovu snagu najbolje su osjetili košarkaši Bosne u prošlom kolu koji su isprašeni u svojoj dvorani s 21 košem razlike. Širokobriježani su, stoga, svjesni da ih čeka gotovo pa nemoguća misija u subotu.
    Gledali smo ih protiv Joventuta u Euroligi. Dobri su. Jako su dobri. Bit će teško, a jedino što mogu obećat je da ćemo se boriti, kaže mladi centar Širokog Stanko Barać.
    Onaj kome doista predstoji velika borba je upravo Stanko Barać. Uz pomoć Špralje, te ostalih visokih igrača, morat će naći načina kako zaustaviti Partizanove centre. Drobnjak i Perović su dva najbolja strijelca Beograđana, a s klupe ulazi i visoki Crnogorac Peković koji je jedan od najboljih mladih centara na ovim prostorima. Utakmica protiv Partizana igra se u 20 sati kako bi BHT mogao prenositi i utakmicu iz Beograda u 16.30 sati gdje Bosna igra s Crvenom zvezdom.



    I. M.

    Dnevni list 16.3.2007.

    Sjećanje na Danila - Batu Stojkovića

    BEOGRAD - Na današnji dan prije pet godina srpsko pozorište ostalo je bez jednog od svojih najvećih junaka - Danila - Bate Stojkovića (1934-2002).

    Bard ex-jugoslovenske kinematografije, Stojković se u istoriju upisao legendarnim ulogama u filmovima "Ko to tamo peva", "Maratonci trče počasni krug", "Sabirni centar", "Varljivo leto '68" i "Balkanski špijun", kao i mnogim televizijskim dramama i serijama. Gotovo svaki lik, od legendarnog Luke Labana do Lakija Topalovića, Bata Stojković je svojom jedinstvenom interpretacijom učinio besmrtnim.
    Osim filma, publika ga je obožavala i u pozorištu. Igrao je u beogradskom Zvezdara teatru koji će danas, povodom godišnjice njegove smrti, prirediti omaž program. U Zvezdari je Stojković odigrao neke od najzapaženijih uloga, uključujući one u predstavama "Profesionalac", "Klaustrofobična komedija" i "Urnebesna tragedija". Večeras će na sceni ovog teatra biti prikazani digitalni video-zapisi pomenutih predstava, a potom će o Bati Stojkoviću govoriti njegove kolege i prijatelji Dušan Kovačević, Vladeta Janković i Bora Todorović.
    Osim u Zvezdara teatru, u kojem se upisao kao apsolutni prvak s 1.102 odigrane predstave, igrao je i u "Ateljeu 212" i Jugoslovenskom dramskom pozorištu.
    Najsvježije uspomene na vrhunsko igranje zasigurno imaju glumci Slovenskog narodnog gledališča koji su Batu na sceni gledali posljednji put, 13. februara 2002. godine, kada je glumac, vidno bolestan "pobjegao doktorima" i odigrao obećanu predstavu "Profesionalac" pred slovenačkom omladinom. To je bila posljednja predstava koju je igrao, a samo nekoliko dana prije u "Ateljeu 212" po 300. put učestvovao je u izvođenju "Korešpodencije" u režiji Arse Jovanovića.
    Stojković je dobitnik Oktobarske nagrade Beograda, Sterijine nagrade, "Zlatne" i "Srebrne arene" u Puli, nagrade na Pozorišnom festivalu u Kvebeku, kao i mnogih drugih priznanja.
    Kako je reditelj Goran Marković jednom prilikom rekao, Batu niko ne može zamijeniti, "tekstopisci sada moraju pisati neke druge tekstove za filmove i pozorišta sa drugim likovima, jer ono što je Bata igrao više neće moći da se igra".
    A. Basara

    Nezavisne novine 15.3.2007.


    In Memoriam


    Ivan Ivica Percl


    Hrvatski šansonjer, kompozitor i umetnik Ivan Ivica Percl preminuo je juče u 63. godini, nakon duge i teške bolesti. Ivica Percl, svestrani umetnik - kompozitor, gitarista, šansonjer, pesnik, karikaturista, slikar i voditelj, rođen je 1945. u Zagrebu, gde je, uz redovno školovanje, završio i Muzičku školu "Vatroslav Lisinski", na odseku za gitaru.
    U svet rokenrol muzike ušao je 1961. Na početku karijere pevao je protestne pesme, što je šezdesetih godina bio veliki svetski trend. Od nastupa na festivalu u Zagrebu 1968, gde je izveo šansonu Đorđa Novkovića "Stari Pjer", potpuno se posvetio tom muzičkom žanru i postao jedan od najpopularnijih jugoslovenskih šansonjera.
    Za sobom je ostavio više od 250 šansona na stihove 85 hrvatskih pensika i pedesetak na vlastite stihove. Proslavili su ga recitali Dobrice Cesarića, Zvonimira Goloba, Željka Sabola, Enesa Kiševića, Tita Bilopavlovića, Zvonimira Baloga i drugih autora.
    Percl je godinama organizovao i vodio Muzičku tribinu Hrvatskog društva kompozitora i klupski program u Klubu Muzičke omladine, stvorivši tako velikom broju svojih kolega prostor za predstavljanje i afirmaciju. S jednakim entuzijazmom nastupao je u reprezentativnim koncertnim prostorima rodnog Zagreba, ali i u seoskim domovima kulture. Aktivno se bavio i slikarstvom i karikaturom.
    Sahrana Ivana Ivice Percla biće 20. marta na zagrebačkom Mirogoju, saopštilo je Hrvatsko društvo kompozitora.
    Danas/Beta 16.3.2007.



    Koncert u čast Đinđića

    Beograd (Beta) - Orkestar Beogradske filharmonije izvešće danas u Zadužbini Ilije M. Kolarca u Beogradu koncert pod nazivom "Žrtvovanje", posvećen uspomeni na pokojnog premijera Srbije Zorana Đinđića.
    "Beogradska filharmonija posvećuje ovaj koncert uspomeni na pokojnog premijera Srbije Zorana Đinđića i uz posebno poštovanje održava ga u nedjelji četvrte godišnjice njegovog ubistva", navodi se u saopštenju. Na programu će biti uvertira iz opere "Moć sudbine" i arije iz opera "Travijata", "Otelo", "Magbet" i "Don Karlos" Đuzepea Verdija, muzika iz baleta "Faust" Šarla Gunoa, arija iz opere "Madam Baterflaj" Đakoma Pučinija i "Scena čarobne vatre" i "Kas Valkira" iz opere "Valkire" Riharda Vagnera. Koncertom će dirigovati Uroš Lajovic, šef-dirigent Beogradske filharmonije od 2001. do 2006. godine. Kao solisti će nastupiti sopran Margarita de Areljano iz Minhenske državne opere i bariton Mark Holand iz Velike Britanije.

    Vijesti 16.3.2007.


    SARADNJA DVE IZDAVAČKE KUĆE IZ SRBIJE I HRVATSKE


    Zagreb/Beograd - Uspešna saradnje izdavačkih kuća Stubovi kulture iz Beograda i Meandar iz Zagreba na predstavljanju knjiga srpskih autora u Hrvatskoj i predstavljanju izdanja Meandra u Srbiji nastavlja se ovih dana novim sadržajima. Predstavnici dve kuće dogovorili su se na prošlogodišnjem Sajmu knjiga u Frankfurtu, kao i na susretima izdavača iz bivše Jugoslavije početkom oktobra 2006. u Majncu, da uz pomoć sopstvenih distributivnih mreža omoguće čitaocima u Srbiji i Hrvatskoj da izdanja ovih dveju kuća budu dostupna u knjižarama. U knjižari Stubova kulture u Beogradu, kao i u knjižarama ove izdavačke kuće u Kragujevcu, Užicu i Aranđelovcu, našla su se ovih dana nova izdanja Meandra, jedne od najuglednijih izdavačkih kuća u Hrvatskoj. Pored knjiga poznatih savremenih hrvatskih pisaca, posebnu pažnju u izdavačkom programu Meandra izazivaju sabrana dela Milana Kundere i izabrana dela Tomasa Bernharda. Knjige Stubova kulture, zahvaljujući ovoj saradnji, našle su se u Meandrovoj knjižari u Zagrebu. U narednim mesecima ove dve kuće proširiće saradnju tako što će zajednićki organizovati nekoliko promotivnih nastupa svojih pisaca u Beogradu i Zagrebu. I. M.

    Danas 16.3.2007.

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  4. #94

    Odgovor: Fildžan viška

    Oskar za Sarajevo

    Oscar za Sarajku Jelenu Popović

    Kada su u noći 27. februara ove godine u Los Angelesu Abigal Breslin i Jayden Smith, najmladji medju sudionicima dodjele Oscara, pozlaćenu statuu u kategoriji najboljeg kratkog animiranog filma dodijelili kanadskom filmu The Danish Poet (danski pjesnik) te filmu The West Bank Story, muzičkoj komediji o Izraelcima i Palestincima, malo je ko u BiH znao kako je Oscara za Danskog pjesnika dobila i jedna Bosanka! Riječ je o Sarajki sa kanadskom adresom boravka Jeleni Popović, koja je koa producent radila na ovom, dakle, Oscarom nagradjenom animiranom filmu.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_160.htm

    Slovenački komplimenti

    Sarajevo Na sceni BKC sinoć se, jedanaesti put u kontinuitetu, predstavilo Slovensko mladinsko gledališče iz Ljubljane predstavom radjenom po tekstu Tene Štivčič Fragile, u režiji jednog od dva kućna redatelja ovog teatra Matjaža Pograjca. Uršula Cetinski direktorica Slovenskog mladinskog gledališča kaže da Sarajevska zima, iako se dogadja u Sarajevu, i u Sloveniji uživa jako visok rejting što je i razlog njihovog stalnog prisustva na Festivalu.
    Fragile je predstava koja je u 2006. godini proglašena najboljom u cijeloj Sloveniji,a govori o ljudima iz istočne Evrope koji su u egzilu u Londonu. Cetinski kaže da joj je ova predstava izuzetno draga zbog naglašenog intelektualnog i ljudskog aspekta, a da London može biti bilo koji grad zapadne Evrope. Tehnologija koju koriste u predstavi je suvremena, jako vizualna i rijetko se može vidjeti na binama u Evropi.
    Zanimljivo je zbog toga što cijelu predstavu snimaju dvije kamere, pa publika može gledati sve ono što se dešava na sceni i na bijelom platnu, rekao je na juče održanoj konferenciji za novinare glumac u predstavi Fragile matej Recer, dok glumica Marinka Štern kaže da joj je važno što svaku scenu može igrati intimno i bez glumatanja
    Oslobodjenje 17.3.2007.

    NOVA IZDANJA: SLOVENCI U HRVATSKOJ - NASLJEDSTVO I SADAŠNJOST /SLOVENCI NA HRVAŠKEM - DEDIŠČINA IN SEDANJOST

    O najmladjim zamejcima u Hrvatskoj

    Zbornikom Slovenci u Hrvatskoj - nasljedstvo i sadašnjost/Slovenci na Hrvaškem - dediščina in sedanjost Slovensko etnološko društvo zaokružilo je svoje stručne skupove o životu i kulturi, odnosno kulturnom nasljeđu slovenskih manjina u susjednim državama.
    Slovenci u Hrvatskoj su po statusu najmlađa manjina, najmlađi zamejci, službeno su to postali nakon osamostaljenja dviju država 1991. godine. Nakon susreta u Austriji, Italiji i Mađarskoj, u listopadu 2005. u Gorskom kotaru i Zagrebu okupili su se stručnjaci s jedne i druge strane granice i na savjetovanju pod nazivom Etnološko nasljedstvo i kulturni krajobraz Slovenaca u Hrvatskoj osvijetlili zanimljivosti etnološkog, kulturnog i povijesnog nasljedstva Slovenaca u našoj zemlji.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_161.htm


    Intervju - Darko Rundek:

    Dobrovoljni stranac

    "Pustimo sad što je bilo. Nego hajde da vidimo šta se bolje može učiniti od ovoga što je pred nama"
    Darko Rundek je jedan od poslednjih aktivnih novotalasnih prvoboraca čiji se današnji angažman ne svodi na recikliranje pesama s početaka karijere. U okviru promocije poslednjeg albuma Mhm a-ha oh yeah da da sa svojim Kargo orkestrom, od 22. do 31. marta održaće mini turneju po Srbiji. Turneja pod nazivom "Svitanja" počeće sa četiri beogradska nastupa u četiri različita koncertna prostora Pozorištu na Terazijama, Studentskom kulturnom centru, Domu omladine i Domu sindikata, i nastaviće se gostovanjima u Pančevu, Novom Sadu, Zrenjaninu, Kragujevcu i Nišu. To je i povod ovom razgovoru.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_162.htm

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  5. #95

    Odgovor: Fildžan viška

    Ljudi i njihove sudbine

    Plemeniti doktor najpopularniji mještanin

    Priča o plemenitom ljekaru iz Stijene kod Cazina Jovici Štakiću
    Cazin U najvećem cazinskom selu Stijena, koje broji više od 10.000 stanovnika, najpopularniji mještanin nije ni jedan nogometaš lokalnog kluba, izvođač sevdalinki iz KUD-a, niti bilo koji prosvjetni radnik ili neka starina koja decenijama živi u ovom selu.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_163.htm

    Beogradska filharmonija na kraju Sarajevske zime

    BEOGRAD/SARAJEVO - Beogradska filharmonija gostovace 21. marta u Sarajevu, prvi put posle 1979. godine, a njenim koncertom u Narodnom pozoristu bice zatvoren medjunarodni festival Sarajevska zima.

    Orkestar ce predvoditi sef - dirigent Dorijan Vilson, a na programu ce biti Sostakoviceva Simfonija br. 6, Enigma varijacije Edvarda Elgara i Balkanski bolero Jonela Petroia, najavila je Beogradska filharmonija. Gostovanje Beogradske filharmonije u Sarajevu pomogli su Ministarstvo kulture Srbije i Grad Beograd, odnosno Sekretarijat za kulturu, u produkcijskoj saradnji kreativnih timova Beogradske filharmonije i Jugokoncerta.

    Osim Beogradske filharmonije, u zavrsnici festivala Sarajevska zima nastupice i cuvena pevacica Barbara Hendriks (Hendricks), koja ce 20. marta sa Magnus Lindgren kvartetom izvesi program pesama Bili Holidej (Billie Holiday), a u specijalnom programu i pesmu Bilo gdje - Sarajevo, uz ucesce hora Opere sarajevskog Narodnog pozorista i internacionalnog benda Sinana Alimanovica. Autor teksta te pesme je Mirsad Becirbasic, kompozitor Rada Nuic, a aranzman je osmislio Alimanovic.

    Medjunarodni festival Sarajevska zima, koji je otvoren 7. februara, tradicionalni je susret umetnika i gradjana jos od 1984. godine i za 22 godine neprekidnog odrzavanja postao je simbol slobode, stvaralastva i upoznavanja sa razlicitim kulturama i civilizacijama sveta. Povodom Sarajevske zime u glavni grad BiH, od otvaranja 7. februara do pocetka marta, boravilo je oko 400 umetnika iz cetvrdesetak zemalja. Program obuhvata, osim koncerata, i filmske projekcije, pozorisne predstave, izlozbe, okrugle stolove, radionice, knjizevne susrete, modne revije
    SEEcult.org 18.3.2007.

    Pomoć za bolesnog dječaka Ljubomira Čolića

    Ljubomir Čolić iz Prnjavora ima tešku srčanu manu i mora na hitnu operaciju !
    Više informacija na sljedećem linku:
    http://forum.prnjavor.info/viewtopic.php?t=829

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  6. #96

    Odgovor: Fildžan viška

    Bol nema veru, ni naciju

    Srebrenica - DA SU se one pitale, rata sigurno nikada ne bi ni bilo. Nisu ih pitali, ali im je rat ispostavio krvave račune. Otrgao im najvrednije što su imale: sinove, braću, očeve. Ni danas ih ne pitaju kako nose patnju bez onih koji su im bili - život.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_164.htm


    JEVREJSKA ZAJEDNICA INICIRA DODJELU PRIZNANJA ZA SKLANJANJE "SARAJEVSKE HAGADE" TOKOM RATOVA

    SARAJEVO - Jevrejska zajednice Bosne i Hercegovine i Jevrejske opštine Sarajevo pokrenule su inicijativu da se Jozi Petroviću, Dervišu Korkutu i Enveru Imamoviću dodijele priznanja u znak zahvalnosti što su od ratnih razaranja sačuvali manuskript "Sarajevske Hagade".

    - Svjesni značaja činjenice da su Jozo Petrović i Derviš Korkut za vrijeme okupacije u Drugom svjetskom ratu, te Enver Imamović sa svojom ekipom na početku prethodnog rata i razaranja grada Sarajeva, učinili izuzetno značajno djelo sklanjanja iz prostora Zemaljskog muzeja neprocjenjivo vrijednog iluminiranog manuskripta koji s ponosom zovemo "Sarajevska Hagada" i za koji smo kao Jevreji izuzetno vezani, uime Jevrejske zajednice Bosne i Hercegovine i Jevrejske opštine Sarajevo izražavamo svoju najiskreniju zahvalnost za čin hrabrosti plemenitih ljudi koji zaslužuju naše poštovanje.

    S obzirom na to da nismo vlasnici ovog izuzetnog manuskripta, te respektirajući činjenicu da smo za "Hagadu" vezani religijski, duhovno i emotivno, pokrećemo inicijativu kojom se zalažemo da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine u okviru svoje nadležnosti na adekvatan način, dodijeli odgovarajuće priznanje ljudima koji su svojim angažovanjem učinili da je naša država i danas vlasnik izuzetne i neprocjenjivo vrijedne "Sarajevske Hagade", navode predsjednik Jevrejske zajednice BiH Jakob Finci i predsjednik Jevrejske opštine Sarajevo Boris Kožemjakin.

    Fena 19.3.2007.

    Dr. Vlajko Palavestra

    Pričanja o sudbini sarajevske hagade

    .......Godine 1942. Muzeju je bila najavljena posjeta visokog njemačkog oficira generala Fortnera, koga je direktor Muzeja dr Petrović trebalo da dočeka i provede kroz izložbe Muzeja. U pratnji generala Fortnera bili su oficiri njegova štaba i grupa ustaških oficira. Fortner je s pažnjom slušao objašnjenja dr Petrovića, razgledao zbirke Muzeja, pri čemu se zadržao oko sat vremena. Na samom rastanku, izlazeći iz Muzeja, Fortner se iznenada obratio dr Petroviću: "Und jetz, bittte, ubergeben Sie mir die Haggadah!" (A sad, molim, predajte mi Haggadu!)
    Budući da je odavno čekao i naslućivao takav zahtjev predstavnika vlasti, dr Petrović je, tobože iznenađeno, odgovorio:" Gospodine generale, to je nemoguće! Prije dva sata bio je u mom kabinetu jedan Vaš njemački kapetan i od mene strogo zatražio da mu predam Haggadu, što sam ja i učinio ! General se uzrujao i počeo da viče: Koji je to kapetan bio ? Ime ? Iz koje jedinice ? Sa kakvim i čijim ovlašćenjem ? "
    Dr Petrović se na to, tobože zabrinut i iznenađen, branio kako je smatrao da je kapetana poslao lično Fortner, kako kapetana nije legitimisao, niti se kapetan predstavio. Obraćajući se svojoj pratnji genaral Fortner je nastavio da viče i protestuje zbog drskosti i ponašanja njemačke vojske i direktorove nepažnje. Negodujući naglas, Fortner je žurno napustio Muzej, čime je posjeta Muzeju bila završena. Naknadna istraga nije vođena...
    U tom času, Haggada je bila u direktorovom kabinetu, u njegovoj tašni pokraj stola. Kada se stvar smirila, dr Petrović je pozvao dvoijcu -troijcu starijih kustosa, ispričao im šta mu se dogodilo i naglasio potrebu da se Haggada najhitnije skloni iz Muzeja na sigurno mjesto. Dogovorili su se da će dalju brigu za bezbjednost Haggade preuzeti kustos Derviš M. Korkut, turkolog koji je, nakon nekoliko dana, svojim kanalima, najvjerovatnije preko pouzdanih islamskih vjerskih službenika, čuvenu Haggadu otpremio u jedno planinsko selo nedaleko od Sarajeva, gdje je u kući seoskog hodže, ispod patosa, dočekala kraj rata................
    Pročitaj više na:
    http://www.iis.unsa.ba/posebna/sefarad/sef_23.htm

    Od aprila trajekt od Vukovara do Vajske

    VUKOVAR - Trajektna linija između Vukovara i Vajske preko Dunava proradiće u aprilu ove godine, saopštio je u ponedeljak u Vukovaru župan Vukovarsko-sremske županije Božo Galić.

    Galić je nakon sastanka sa vojvođanskom delegacijom koju je predvodio predsednik Izvršnog veća Bojan Pajtić, rekao da će za početak biti postavljena privremena skela na toj liniji, s obzirom na to da obećani trajekt još nije stigao, jer donatori kasne.

    Župan je podsetio da je gradonačelnik Bača Tomislav Bogunović nedavno brodom iz Vajske do Vukovara stigao za šest minuta, dok je putem udaljenost između ta dva mesta 90 kilometara.

    Božo Galić je novinarima rekao da je na sastanku sa vojvođanskom delegacijom bilo reči o zajedničkim projektima u pretpristupnim programima Evropske unije između Vukovarsko-sremske županije i Vojvodine.

    Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić je rekao da je osnovni zadatak dve strane da se razvija privreda i smanji nezaposlenost u Vojvodini i Vukovarsko-sremskoj županiji.

    "Mi smo susedi i uvek ćemo to i ostati. Istoriju treba prepustiti istoričarima, a političari treba da vide kakva nam je mogućnost i perspektiva zajedničke saradnje", rekao je Pajtić.
    Beta 19.3.2007.

    Raspad SFRJ odneo je novotalasnu muziku

    Od Idola do marketinškog eksperta - Srđan Šaper

    Beograd - Srđan Šaper je prošao dug put od člana kultne novotalasne grupe Idoli do veoma uspešnog marketinškog stručnjaka. U međuvremenu je igrao u nekoliko kultnih filmova, snimio brojne reklame. U intervjuu za Blic Šaper priča kako je muziku zamenio marketingom, šta je uništilo čuveni muzički novi talas...
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_165.htm

    NLB liga ABA
    25 kolo
    Beograd, C.Zvezda Bosna 93:84
    Ljubljana, Helios-Split 92:62
    Ljubljana, Olimpija-FMP 59:77
    Vršac, Hemofarm-Slovan 92:76
    Zadar, Zadar-Budućnost 80:47
    Široki Brijeg, Široki-Partizan 89:85


    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  7. #97

    Odgovor: Fildžan viška

    voleo bih da u Bosni potee med i mleko ali ...
    ko e od tri strane prihvatiti pomirenje ?
    sredina nikad nije prihvatila drugu veru u svom okruzenju ...
    ima i dobrih primera ali sve je to velika laz ...
    joş za vreme SFRJ je şkripalo i preutkiivalo se ...

    E Valtere jesi ga sauvo ...
    Ko je za jednu voznjicu

  8. #98

    Odgovor: Fildžan viška

    Goranovo proljeće

    Goranovo proljeće, najveća priredba suvremenog hrvatskog pjesništva, svečano je otvorena u Lukovdolu, rodnom mjestu pjesnika Ivana Gorana Kovačića. Nagradu "Goranov vijenac" ove je godine dobio hrvatski i bosanskohercegovački pjesnik Mile Stojić za ukupan prinos hrvatskom pjesništvu.
    Ivan Goran Kovačić rođen je 21. ožujka 1913. u Lukovdolu, a ubijen je 13. srpnja 1943. u Bunovu.
    U selu Bunovu na desnoj obali Drine zločinački četnički revolver ispalio je 13. srpnja 1943. metak u velikoga hrvatskog književnika Ivana Gorana Kovačića. Prestao je živjeti čovjek koji je o klanju, četničkom i ustaškom, i zločinu uopće, vrisnuo najznačajniji prosvjed, najdublju osudu mraka koju pamti europska literatura: "Posljednje svjetlo prije strašne noći Bio je bljesak munjevita noža, I vrisak, bijel još i sad u sljepoći, I bijela, bijela krvnikova koža, Jer do pasa svi su bili goli I tako nagi oči su nam boli".
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_166.htm

    Svijetao primjer povratka i zapošljavanja povratnika u Kiseljak

    Kiseljak - Naš današnji gost je i Mladen Mišurić-Ramljak, načelnik opštine Kiseljak. Za ovaj razgovor smo se odlučili jer je u ovom području u srednjoj Bosni, povratak raseljenih i izbjeglih bio među najuspješnijim, što potvrđuje i načelnik u razgovoru za naš program:
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_167.htm


    Laureati Esad Arnautalić i Arsen Dedić

    SARAJEVO - Direkcija bh. glazbene nagrade Davorin 2007., koju su predstavljali Josip Dujmović, Mensud Ruzvi i Sabahudin Dolić, na jučer održanoj konferenciji za novinare u Skenderiji je objavila da su ovogodišnji dobitnici spomenute nagrade za životno djelo kompozitori Esad Arnautalić i Arsen Dedić. Nagradu "Bodo Kovačević" za najboljeg gitarista dobio je Sead Zele Lipovača, te nagradu Davorin za instituciju dobila je Glazbena produkcija BHRT-a.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_168.htm

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  9. #99

    Odgovor: Fildžan viška

    Brešanov film 'Žena bez tijela' snimat će se i na lokacijama u Srbiji

    Film o Domovinskom ratu financira i Srbija

    Redatelj Vinko Brešan potvrdio je kuloarske priče da će se njegov novi film "Žena bez tijela", s temom o Domovinskom ratu, snimati na lokacijama u Srbiji te da će ga, osim Ministarstva kulture RH i EU, financirati i srpsko Ministarstvo kulture.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_169.htm

    Naše dete ima dva Deda Mraza

    Zrenjanin - Čila i Igor venčali su se u pravoslavnoj crkvi u Zrenjaninu i zbog toga što pripadaju različitim verama i nacijama, dobili su nove praznike, po još jedan Božić i Uskrs, Čila i slavu, a njihova trogodišnja Marta zapravo božićne i novogodišnje praznike proslavlja od sredine decembra do sredine januara.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_171.htm

    Bratstvo i jedinstvo na Diagonale 07 u Gracu

    LJUBLJANA - Film Bratstvo i jedinstvo (The Brotherhood and Unity) slovenacke umetnice Marije Mojce Pungercar, koji govori o zivotima ljudi na privremenom radu u Sloveniji, bice prikazan na Festivalu dokumentarnog filma Diagonale 07 u Gracu.

    Film osvetljava zivote gradjevinskih radnika na auto putu Hrastje - Lesnica kod Novog Mesta, od kojih je vecina na privremenom radu u Sloveniji. Vreme nekadasnjeg bratstva i jedinstva radi viseg cilja je proslo i sada te radnike pre svega povezuje zajednicka borba da prezive, saopstila je umetnica. Projekcija filma bice 23. marta na Diagonale 07 festivalu (Festivals in Dialog(u)e - DokMa 2 selection). Marija Mojca Pungercar rezirala je, snimila i montirala to ostvarenje, u produkciji Trivia Arta .

    Bivsa modna dizajnerka (19831987), zavrsila je Akademiju umetnosti u Ljubljani 1989. godine, a magistrirala je na Institutu za umetnost u San Francisku 2001. godine. Radi kao slobodna umetnica (video, fotografija, performans, instalacije), a urednica je od 2004. godine i sajta Art servis (www.artservis.org), koji je predstavljen krajem prosle godine i u Beogradu, na prvoj regionalnoj radionici portala za kulturu, odrzanoj u organizaciji Portala za kulturu jugoistocne Evrope SEEcult.org iz Beograda i Gete instituta Beograd .

    Sajt njenog filma je www.3via.org/bratstvo_in_enotnost.

    SEECult.org 21.3.2007.

    Tradicija duga 100 godina

    Zenička Čimburijada

    ZENICA Mnogi Zeničani su 21.mart dočekali na obalama rijeke Bosne uz tradicionalnu Čimburijadu. Nije ih spriječilo ni kišovito vrijeme, nakvašena zemlja i hladnoća da se presele na desnu obalu rijeke Bosne, od Drvenog mosta, Ušća, Ade i Jagnjišća do Željezničkog mosta na Kamberovića polju.
    Ne može se sa sigurnošću utvrditi kada su stanovnici Zenice počeli prvi dan proljeća obilježavati okupljanjem na obali Bosne, družeći se uz razgovor, pjesmu i obavezno pečenje čimbura. Po nekim predanjima, taj običaj postoji duže od stotinu godina.
    I ovaj put proljeće je u Zenicu stiglo ne samo s prvim lastama nego i sa prvim kupačem u rijeci Bosni koji je, kao i svake godine, upravo 21.marta zaplivao ovom rijekom. Bio je to Emilijan Knežević, a nešto kasnije mu se pridružio i sugrađanin Hamid Begovac.
    Prvog dana proljeća u Zenici je održana i prva eko međunarodna rafting regata Zenica 2007. Osim takmičara Rafting kluba Žara iz Zenice, organizatora, na rafting regati su nastupili članovi klubova iz Banje Luke, Rudog, Tuzle, Bihaća, Zavidovića, Visokog, te Podgorice. Ova regata je zvanično uvrštena u Rafting savez BiH kao prva regata u ovoj kalendarskoj godini.
    Oslobodjenje 22.3.2007.

    Enkorten

    Tuzla- Enkorten, lijek za multiplasklerozu i bronhijalnu astmu, koji proizvodi Farmacija iz Tuzle a čije je kliničko ispitivanje nedavno uspješno završeno, prvi je originalno patentiran lijek iz BiH.

    U kliničkom ispitivanju lijeka, obavljenom nakon prve faze ispitivanja na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, dokazano je da je lijek za pacijente veoma efikasan te siguran.

    Ukoliko i rezultati treće faze ispitivanja budu očekivani, bit će to značajan doprinos zdravlju oboljelih, ali i ukupnom ekonomskom razvoju naše zemlje. O lijeku Enkorten i njegovom značaju govorio je gost "Dnevnika 2" FTV-a - prof. dr. Nedžad Mulabegović, glavni istraživač projekta.
    24SI
    Vijest poslao Braco forum Cyber mahala

    Pomozimo dječaku Semiru Ibrahimoviću

    Samira i Safet Ibrahimović, roditelji oboljelog dječaka 1-godišnjeg Semira, povratnici u Konjević Polje opština Bratunac, obracaju Vam se sa molbom za donaciju za liječenje.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_170.htm

    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  10. #100

    Odgovor: Fildžan viška

    Cerić u ponedjeljak u Beogradu

    Beograd- Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Cerić razgovaraće u ponedjeljak 26. marta, u Beogradu s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem, potvrdjeno je u kabinetu predsjednika. Cerić će se sastati s Tadićem u zgradi Predsjedništva Srbije u Beogradu. U utorak bi Cerić, prema ranijim najavama, trebao prisustvovati objediniteljskom skupu IZ Srbije, koji u Novom Pazaru organizira muftija sandžački Muamer ef. Zukorlić
    Oslobodjenje 24.3.2007.

    Saradnja fakulteta Banja Luke i Sarajeva

    Banja Luka Studente i profesore s Poljoprivrednog fakulteta iz Sarajeva, koji su u posjeti Poljoprivrednom i šumarskom fakultetu u Banja Luci i kompaniji Tamaris, u petak je primio i banjalučki gradonačelnik Dragoljub Davidović, javila je Fena.
    Na sastanku je bilo riječi o saradnji fakulteta, razmjeni studenata, te o održavanju okruglog stola o stanju urbanih površina na nivou BiH. Gradonačelnik Davidović je podržao ideju da Poljoprivredni fakultet iz Sarajeva i Poljoprivredni i šumarski fakultet iz Banja Lujke organizuju taj okrugli sto, kazala je Tatjana Ljujuić Mijatović, profesorica na Poljoprivrednom fakultetu u Sarajevu.
    Istaknuto je da je ovo početak saradnje Poljoprivrednog i šumarskog fakulteta iz Banja Luke s Poljoprivrednim fakultetom u Sarajevu u oblastima hortikulture, proizvodnje cvijeća, ukrasnog drveća i korišćenja tog materijala u uredjenju gradskih površina.
    Oslobodjenje 24.3.2007.

    Kao nekad-Ljubljana i Skoplje se pobratimili


    Ljubljana - Gradonačelnici Ljubljane i Skoplja Zoran Janković i Trifun Kostovski potpisali su u petak u Ljubljani sporazum o bratimljenju glavnih gradova.

    Sporazum sadrži dogovor o saradnji u svim oblastima, od umetnosti i kulture do administrativne i privredne saradnje. Gradonačelnik Ljubljane pozvao je Kostovskog na susret gradonačelnika glavnih gradova Evropske unije i kandidata za članstvo u toj zajednici, koji će se u vreme slovenačkog predsedavanja Unijom održati u Ljubljani. Susret je predvidjen za razmenu iskustava starih i novih članica EU i zemalja kandidata za članstvo.

    "Glavni gradovi nisu medjusobno nikada konkurencija", rekao je Janković i izrazio uverenje da izmedju gradova nema "otvorenih sporova, već samo osnove za dobru saradnju".

    Beta/Mondo 23.3.2007.

    Većina nekoć popularnih sarajevskih komičara nedavno je počela snimati

    Nadrealisti će opet ismijavati murjake

    Sarajevo - Stari "nadrealisti" ostat će legenda, a mi nećemo niti pokušati napraviti program identičan onome kojim smo se proslavili prije 20-ak godina.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_174.htm


    Kraljica bosanskog sevdaha vlada i u Zagrebu

    Zagreb - "HANKA je krik okamenjen u bosanskom stećku." - nadahnuto je zborio njen veliki obožavatelj dok je velika diva nizala svoje hitove. "Moje pjesme su pjesme Bosanke, čestite, pokorne, ali i prkosne. Nisam ja nikakva feministkinja. Muškarac je stup a žena je njegov oslonac." - rekla je Hanka Paldum tijekom nastupa u hotelu Antunović pred svečanom dvoranom koja je bila pretijesna da primi sve njene obožavatelje.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_175.htm

    Kvalifikacije za EURO 2008

    Norveška-BiH 1:2
    Hrvatska-Makedonija 2:1
    Kazahstan Srbija 2:1
    Albanija Slovenija 0:0

    Prijateljska utakmica

    Crna Gora Mađarska 2:1


    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  11. #101

    Odgovor: Fildžan viška

    Može se zajedno

    Prijedor Ministar za izbjeglice i raseljene osobe RS Omer Branković posjetio je Petrovo kod Prijedora i sa predstavnicima te MZ razgovarao o realizaciji najprioritetnijih investicionih projekata. Bilo je riječi o zatvaranju finansijske konstrukcije za izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže u tom naselj, u kojem žive Srbi i Bošnjaci, kao i o izgradnji društvenog doma u kojem bi bile smještene kancelarije mZ i NVO, koje su registrirane u Petrovu.
    Na sastanku je konstatirano da je sigurnosna situacija u Petrovu veoma dobra i zaključeno je da je ovo naselje dobar primjer kako se predstavnici dva naroda zajednički bore za prosperitet svih stanonika u svojoj lokalnoj zajednici.
    SAN 26.3.2007.

    Na sajmu u Mostaru Brčaci zajednički nastupaju

    Brčko - Na 10. međunarodnom sajmu u Mostaru koji će se održavati od 27. do 31. ožujka Vlada Brčko distrikta BiH organizirat će zajednički nastup gospodarstvenika Distrikta. Na zajedničkom prostoru, u hali 2 mostarskog sajma, izlagat će više od 20 gospodarskih subjekata iz Brčko distrikta, a 28. ožujka održat će se prezentacija ''Potencijali i pogodnosti Brčko distrikta BiH za investiranje'' uz primjer dobre prakse iz Brčko distrikta BiH, priopćeno je iz Vlade Brčko distrikta.
    Sajam u Mostaru predstavlja jednu od najznačajnijih sajamskih manifestacija u BiH s 30.000 m² izložbenog prostora i prosječnom posjećenosti od 50.000 osoba. Program izlaganja obuhvata građevinarstvo, proizvodnju i preradu materijala, automobilsku, elektro i informatičku, drvnu, kemijsku, prehrambenu industriju, turizam i sport, grafiku i izdavaštvo. Prateće manifestacije sadrže brojne stručne skupove, savjetovanja, bilateralne razgovore, dan gastronomije, modne revije, ocjenjivanje vina i sl.
    Fena


    33 pitanja: Željko Bebek

    Ne postoji sarajevska pop škola

    Pošto je Prljavo kazalište imalo Crno-bijeli svijet a Idoli imali Maljčike, Goran rekao ko vas je.., sad ću vam ja napraviti pravu stvar i napravio je pjesmu Ha, ha, ha - Ja sam prije nekoliko godina definitivno odrastao i mogu život promatrati s one strane sa koje prije nisam mogao. A to je život sa voljenom osobom, siguran si da voliš i nedvojbeno si voljen.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_177.htm

    Titovo odmaralište postalo raj i za svjetske zvijezde

    Nekada močvarna ostrva Brioni, kojima je harala malarija, danas su prestižan nacionalni park koji je najposjećenija turistička destinacija Jadranskog mora.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_178.htm


    Tražim izgubljenog prijatelja


    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  12. #102

    Odgovor: Fildžan viška

    Povelja Srdjanu Aleksiću

    Sarajevo Upravni odbor Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH donio je jednoglasnu odluku da se Srdjanu Aleksiću posthumno, dodijeli Povelja Helsinškog komiteta za izuzetan doprinos na zaštiti ljudskih prava i njihovom predstavljanju, saopćeno je danas iz helsinškog komiteta.
    Srdjan Aleksić je 21. januara ratne 1993. godine štiteći pravo na život drugog žrtvovao vlastiti. U centru Trebinja, tada dvadesetsedmogodišnji Aleksić stao je na put uniformiranim i naoružanim zločincima koji su nasrnuli na njegovog sugradjanina Bošnjaka Alena Glavovića. Omogućivši Alenu da pobjegne bukvalno ispod noža, Srdjan je postao žrtva nasilnika. Od zadobijenih batina podlegao je u bolnici sedam dana kasnije.
    San 28.3.2007.

    Izložba radova umjetnika iz Bosne i Hercegovine otvorena sinoć u Dvorcu Petrovića u Podgorici


    Umjetnost je vječna kao i život

    Umjetnost je najljepši i najuniverzalniji način da jedan čovjek pošalje poruku drugom čovjeku, rekao je otvarajući izložbu Predrag Sekulić, ministar kulture, sporta i medija RCG

    Podgorica, 27. marta- Izložba radova umjetnika iz Bosne i Hercegovine pod nazivom "Prerađeno", otvorena je večeras u Dvorcu Petrovića na Kruševcu. Postavku čine djela 27 umjetnika različitih generacija, a izložbu je pred brojnim poklonicima likovne umjetnosti otvorio Predrag Sekulić, ministar kulture, sporta i medija RCG.
    - Umjetnost je, čini se, najljepši i najuniverzalniji način da jedan čovjek pošalje poruku drugom čovjeku. Nadam se da će ova izložba biti samo jedan od mnogih mostova kojima ćemo ići jedni prema drugima, kazao je Predrag Sekulić.
    Na ceremoniji otvaranja govorili su i Milenko Damjanović, v.d direktora Centra savremene umjetnosti Crne Gore, Meliha Huseyinović, autor izložbe i direktor Umjetničke galerije BiH, Strajo Krsmanović, direktor Gradske galerije "Kolegium Artistikum" i Ibrahim Spahić, direktor festivala "Sarajevska zima", koji je Predragu Sekuliću i Milenku Damjanoviću uručio Zahvalnice za doprinos ovom festivalu, te medalju Pahulja - simbol festivala i monografiju "Sarajevske zime". Spahić je, između ostalog istakao, da je za 23 godine postojanja ove ugledne međunarodne manifestacije Crna Gora uvijek bila sa festivalom Sarajevska zima.
    Autorka izložbe Meliha Huseyinović podsjetila je da je izložba "Prerađeno" u novembru premijerno predstavljena u Izložbenom salonu Slovačkih vizuelnih umjetnosti u Bratislavi, a nakon toga i u Sarajevu, u okviru festivala "Sarajevska zima".
    - Ovo je najljepše mjesto gdje se ova izložba složila onako kako sam ja zamislila, a djela naših umjetnika govore sama za sebe, ocijenila je Meliha Huseyinović.
    Radove bosansko-hercegovačkih umjetnika podgorička likovna publika moći će da vidi do 27. aprila, a onda će, kako je najavljeno večeras, biti predstavljeni u svim Dvorcima Petrovića u Crnoj Gori. Organizatori izložbe su Umjetnička galerija BiH, Galerija "Kolegium Artistikum" iz Sarajeva i Internacionalni festival "Sarajevska zima".
    R.M.
    Pobjeda 28.3.2007.

    REDITELJ VELJKO BULAJIĆ NAKON PODGORIČKE PREMIJERE GOVORI O "LIBERTASU"

    Ovo je moj najbolji film

    Podgorica - Poznati filmski reditelj Veljko Bulajić, autor legendarne "Bitke na Neretvi", koji je bio nominovan za Oskara za najbolji strani film, zatim filmova "Obećana zemlja", "Sarajevski atentat", "Čovjek koga treba ubiti", "Visoki napon", "Donator" i drugih, nedavno je u Podgorici predstavio svoj novi film "Libertas".
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_179.htm

    Ljubljanski SNG u aprilu u Beogradu

    LJUBLJANA/BEOGRAD - Slovensko narodno gledalisce (SNG) u Ljubljani najavilo je za kraj aprila gostovanje u Ateljeu 212 i Jugoslovenskom dramskom pozoristu (JDP) u Beogradu, gde ce izvesti pet predstava novije produkcije.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_180.htm

    Gostuje subotičko kazalište Emma

    PULA - Narodno kazalište Npsznhz iz Subotice s predstavom Emma Cstha Gze u režiji Ptra Feketea gostuje u četvrtak, 29. ožujka u 20 sati u pulskom Domu oružanih snaga. U predstavi glume Ervin Plfi, Hermina Erdlji, Ferenc Pter, Zoltn Mezei, Petronella Krmrci, Atila Szőke, Csaba Rablovszki, Bla Klo, Suzana Vuković, Natlia Vicei, Attila Mess, rpd Csernik.
    Emma opisuje život djece početkom dvadesetog stoljeća. Djeca se igraju, uče i žive uobičajenim porodičnim životom, dok im jednom prilikom otac ne ispriča istinitu priču o nekom davnom vješanju; to na djecu ostavlja snažan dojam, te ona u svojoj igri počinju oponašati taj strašni čin. Na početku, ova igra je bezazlena, no s vremenom postaje sve morbidnija
    V. B.
    Glas Istre 28.3.2007.

    Hommage velikanima književnosti


    SARAJEVO - Hommage Maku Dizdaru i Meši Selimoviću, kojim će se obilježiti 40 godina od prvog objavljivanja knjiga Kameni spavač i Derviš i smrt, obilježit će se večeras, istaknuto je na jučerašnjoj konferenciji za novinare održanoj u Domu pisaca. Društvo pisaca BiH u svojim prostorijama večeras u 18 sati organizira književni skup na kojom će članovi ovog društva te poštovatelji govoriti o značaju ovih pisaca i djela za bh. književnost. U svom godišnjem programu Društvo pisaca predvidjelo je obilježavanje i podsjećanje na dva velikana bh. književnosti Maka Dizdara i Mešu Selimovića, u svom nastojanju da obilježava značajne datume i jubileje u bh. književnosti.
    U četvrtak će se održati svečanost podsjećanja na dva značajna književna djela koja su se pojavila prije 40 godina, na Kamenog spavača Maka Dizdara i Derviš i smrt Meše Selimovića. O piscima i njihova dva djela govorit će profesori književnosti Zilhad Ključanin, Vedad Spahić i Gradimir Gojer, najavio je glavni tajnik Društva pisaca Muhamed Ćurovac te dodao: Tih godina kada su objavljene ove knjige o njima je mnogo pisano i skrenulo su mnogo pozornosti na ondašnjem jugoslavenskom prostoru, a posebno u BiH.
    Predsjednik Društva pisaca Gradimir Gojer jučer je istaknuo da ovom akcijom Društvo pisaca BiH zasigurno obnavlja dobru praksu neke vrste književne tribine kojom se ne razgovara samo o našim suvremenicima i njihovim ostvarenjima, nego i onim ljudima koji su udarili temelje suvremene i moderne bh. literature.
    Godine koje su prošle od dana kada je nastao roman Derviš i smrt Meše Selimovića i zbirka Kameni spavač Maka Dizdara su godine našega gordog i ponosnog odrastanja uz i pod paskom literarnog zračenja ovih briljantnih djela bh. Književnosti, objasnio je Gojer govoreći o značaju Dizdara i Selimovića za našu književnost.
    U organizaciji hommagea Selimoviću i Maku Društvu pisaca je pomogao Muzej književnosti BiH dostavivši potrebnu arhivsku građu za ovaj skup. Tijekom ove godine i Društvo pisaca i Muzej književnosti BiH priredit će niz manifestacija posvećenih ovim značajnim piscima.
    Dina Zahirović
    Dnevni list 29.3.2007.


    Tražim izgubljenog prijatelja



    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  13. #103

    Odgovor: Fildžan viška

    Pred nama su najbolji Dani Matice hrvatske

    MOSTAR U povodu predstojeće Međunarodne kulturne manifestacije Mostarsko proljeće - Dani Matice hrvatske 2007., koja počinje 11. travnja, prekjučer je Maticu hrvatsku u Mostaru posjetio federalni ministar kulture i sporta Gavrilo Grahovac te se tom prigodom sastao s Josipom Muselimovićem, predsjednikom Matice hrvatske Mostar. Podsjetimo, Federalno ministarstvo kulture i sporta i Predsjedništvo BiH, uz predsjednika Stjepana Mesića te Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, visoki su pokrovitelji Mostarskog proljeća.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_181.htm

    Počeo kratki metar, u znaku Vraneševića

    BEOGRAD - Beogradski 54. festival dokumentarnog i kratkometraznog filma, na kojem ce do 4. aprila biti predstavljen presek najvaznijih ostvarenja domace i svetske produkcije, poceo je veceras u Domu sindikata u znaku brace Vranesevic iz Novog Sada, ovogodisnjih dobitnika nagrade za zivotno delo.

    Reditelj Vlada Petric, proslogodisnji dobitnik nagrade za zivotno delo, urucio je to priznanje Predragu Vranesevicu, koji je sa pokojnim bratom Mladenom bio poznat i po nazivu njihove grupe Laboratorija zvuka.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_182.htm


    Ruska izložba Mersada Berbera

    U Muzeju moderne umjetnosti na Petrovki izložba trojice suvremenih ruskih slikara i Berbera

    Moskva - U moskovskom Muzeju moderne umjetnosti na Petrovki Mersadu Berberu, slikaru iz BiH koji od 1992. živi i radi u Zagrebu, priređena je izložba zajedno s ruskim umjetnicima Jurijem Kuperom, Dimitrijem Plavinskim i Rustamom Hamdanovom. Muzej je 1999. pokrenuo ruski kipar Zurab Cereteli, predsjednik Ruske akademije umjetnosti, davši muzeju svoju privatnu kolekciju. Zahvaljujući tome što uživa podršku gradonačelnika Jurija Lužkova Cereteli je u Moskvi zadnjih godina izradio dva divovska spomenika - spomenik Pobjedi visok 142 metra i Petru Velikom visok 96 metara - koji su po veličini među najvećima na svijetu. Muzej moderne umjetnosti na Petrovki zbog svoje kvalitetne kolekcije, u kojoj su, primjerice Vasilij Kandinski i Kazimir Maljevič, uživa veliki ugled, a izložba Berbera i ruskih slikara privukla je veliku pozornost javnosti te je produljena za dva tjedna.
    Nacional 26.3.2007.

    Portret savremenika Dragan Stojković Piksi:

    Finta, volej, Francuska

    Beograd - Ako titula bude odbranjena, Stojković će ostati verovatno na čelu Crvene zvezde i pozicija će mu biti još jača pa će možda sebi kupiti još koju godinu za pokušaje da od kluba napravi nešto "evropsko". Ako se to ne dogodi, sasvim je moguće da se preseli u svoju drugu otadžbinu, u zemlju Gala i petlova. Sigurno je, kao što kažu fudbaleri, da se lako neće predati i da nije bez više opcija.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_183.htm


    Veliko zanimanje za susret BiH Hrvatska

    Sarajevo - Mirza Muzurović, direktor rukometne reprezentacije BiH je rekoa da će svi ljubitelji bh. Rukometa moći od ponedeljka obezbijediti ulaznice za prvu prijateljsku utakmicu BiH Hrvatska (4. aprila, u Olimpijskoj dvorani Zetra, 17 sati).
    Prema prvim najavama, zanimanje za utakmicu u cijeloj zemlji je veoma veliko, kazao je mUzurović, dodavši da će se ulaznice po cijeni od 10 KM prodavati na platou Skenderije, Ulici Ferhadija i Turističkoj agenciji Hollywood. Direktor reprezentacije je kazao da će se bh. Reprezentativci okupiti u hotelu Hollywood, 2. aprila, na Ilidži dok će reprezentacija Hrvatske stići u Sarajevo, 3 . aprila.
    Obje reprezentacije biće smještene u hotelu Hollywood, potvrdio je on. Podsjećamo, drugi prijateljski susret BiH Hrvatska igraće se 5. aprila u Ljubuškom, s početkom u 20 sati. Muzurović je takodjer poželio mnogo sreće bh. Predstavniku u Kupu kupova, igračima i treneru sarajevske Bosne Halidu Demiroviću u današnjoj revanš utakmici polufinala u Hamburgu.
    G.V.
    Oslobodjenje 31.3.2007.

    Perica Bukić: Osvojit ćemo svjetsko prvenstvo u vaterpolu

    Pobjedom protiv Srbije 10:7 hrvatska vaterpolo reprezentacija ušla je u finale svjetskog prvenstva koje se igra u Melbourneu, Australiji. Ova pobjeda je također osigurala nastup vaterpolo reprezentacije na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.
    Svega nekoliko minuta nakon utakmice Perica Bukić, predsjednik Hrvatskog vaterpolskog savez, za Nacional.hr je izjavio: "Ovo je velika pobjeda naše reprezentacije koja je pokazala veliku snagu, i odlučnost u igri protiv jakog protivnika kao što je Srbija" i dodao da je zadovoljan igrom iako je pred kraj utakmice došlo do određenog pada u igri. Protivnik naše reprezentacije u finalu će biti pobjednik u utakmici Mađarska i Španjolska. Bukić je izjavio: "U finalu priželjkujemo Španjolsku, no uvjeren sam da imamo dovoljno kvalitete da osvojimo prvenstvo bez obzira tko nam je protivnik".
    Dosadašnji najveći uspjeh hrvatskih vaterpolista na svjetskim prvenstvima bila su dva četvrta mjesta - na SP-u u Rimu 1994. godine, te na SP-u u Montrealu prije dvije godine
    Stjepan Marković
    Nacional 30.3.2007.

    Tražim izgubljenog prijatelja



    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  14. #104

    Odgovor: Fildžan viška

    VATERPOLO, SP: HRVATSKA SVJETSKI PRVAK!

    Hrvatska vaterpolska reprezentacija svjetski je prvak! U finalu 12. svjetskog vaterpolskog prvenstva u Melbourneu nakon produžetka je pobijedila Mađarsku s 9:8 (7:7) i prvi put osvojila naslov najbolje vaterpolske momčadi na svijetu. Junaci susreta bili su vratar Frano Vićan i naš dvostruki strijelac u produžecima Pavo Marković. Izabranici Ratka Rudića do naslova su stigli potpuno zasluženo jer su u polufinalu i finalu svladali najjače momčadi, Srbiju i Mađarsku
    HRT WEB vijesti 1.4.2007.

    Prvi Hrvat postao počasni građanin u Sloveniji

    BLED/DUBROVNIK - Jedan od vodećih dubrovačkih ugostitelja i donedavni predsjednik Ceha ugostitelja, Ivo Rudenjak, imenovan je za počasnog građanina općine Bled. Nagrada će Rudenjaku, koji je prvi hrvatski državljanin koji je postao počasni građanin nekog od gradova u Sloveniji, biti uručena 10. travnja kada se obilježava Dan općine Bled. Odluku, za koju je glasovalo svih 16 vijećnika općine Bled, Rudenjaku je uputio bledski gradonačelnik Janez Fajfar.
    (G. C.)
    Jutarnji list 31.3.2007.

    Bosna drugačijim očima

    Politički komplikovana, ali gostoljubiva, kulturološki impresivna, ali i korumpirana. Bio bi to dio opisa Bosne i Hercegovine kroz oči stranaca koje je život odnio u ovaj dio svijeta. Iako je Bosna i Hercegovina u stranim medijima uglavnom sinonim za lošu vijest, drugačiju sliku daju stranci koji su bili u prilici duže boraviti na ovim prostorima i posmatrati stvari izbliza.
    http://www.fildzaniska.ba/clanak_184.hm

    HAJDUK DOVODI ZVEZDU NA TROFEJ MARJAN

    Crvena zvezda bi trebala biti poseban mamac za publiku, a zbog nje će i snage osiguranja biti u stanju pune pripravnosti da bi organizacija turnira protekla u najboljem redu
    Split - Hajduk je osigurao organiziranje velikog međunarodnog turnira Trofej Marjan u srpnju: u gostima Hajduku dolazi francuski prvoligaš Sochaux, engleski Portsmouth u kojem igra Niko Kranjčar te Crvena zvezda. U Poljudu su dugo kovali te planove i nisu željeli izaći prerano s tom informacijom, međutim, sad je posve izvjesno da će se turnir prirediti i da će to biti nova ljetna verzija nekoć popularnog Trofeja Marjan koji je oživio i prije nekoliko godina u zimskom izdanju, ali s prekidima.
    http://www.fildzaniska.ba/clanak_185.hm

    Srbija i Vojvodina na sajmu turizma u Ljubljani

    LJUBLJANA - I ove godina na ljubljanskom sajmu turizma pod nazivom Slobodno vreme, predstavljaju se turističke organizacije Srbije i Vojvodine.

    Kako je za Betu rekao Miodrag Popović, direktor Turističke zajednice Srbije, najveći broj stranih turista u Srbiji čine upravo državljani Slovenije, a najposećenije manifestacije, pored dočeka Nove godine, jesu Sabor trubača u Guči i novosadska festival Exit. Turistička zajednica Srbije, odlučila je da ove godine krene sa jačom turističkom propagandom na slovenačkom tržištu, koja je, prema rečima Popovića, počela na ovogodišnjem sajmu, a svoj vrhunac bi trebalo da doživi u avgustu i sptembru. Kao prednosti turističke ponude Srbije, u Ljubljani se navode poznavanje jezika i drugih kulturnih vrednosti, ali i pića i hrane.

    I Srbija i Vojvodina turistima nude brojne gradske ture, posete muzejima i drugim kulturnim spomenicima, ali i restoranima. Vojvodina je na ovogdišnjem sajmu turizma u Ljubljani prvi put predstavila svoju ukupnu turističku ponudu, od ugostiteljstva, hotelijerstva, proizvodnje vina i hrane do seoskog turizma.

    Turističke organizacije Srbije i Vojvodine će ove godine posebnu pažnju posvetiti propagandi svog turizma među mladima, jer kako kažu, "stariji nas dobro poznaju, a mlade ne treba pustiti da izgube kontakt sa nama".
    Beta 31.3.2007.

    Nobelovac zaboravljen u Sarajevu

    Sarajevo - Koliko nedovoljno brinemo o svojim velikanima i njihovoj ostavštini, poput nobelovca Vladimira Preloga, govori činjenica da ni stanari zgrade u Sarajevu u kojoj je Prelog rođen ne znaju gotovo ništa o ovom čovjeku.
    http://www.fildzaniska.ba/clanak_186.hm


    Tražim izgubljenog prijatelja



    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  15. #105

    Odgovor: Fildžan viška

    Jevreji slave Pesah

    Večeras 02.04.2007. počinje najveći jevrejski blagdan - Pesah, koji traje 8 dana. Pesahom se obilježava oslobođenje Jevreja iz egipatskog ropstva, pa je to blagdan slobode, obiteljske radosti i bezkvasnog kruha, jer kada su se Jevreji odlučili na bjekstvo iz ropstva, nisu imali vremena da im kruh nakvasa, nego su ga brzo ispekli i ponijeli. Pesah se tradicionalno proslavlja seder-večerom koja počinje domaćinovim pozivom siromašnima da dođu i s njima podijele sve što ima na trpezi.
    FTV 2.4.2007.

    Komarica počasni građanin Bihaća

    BIHAĆ Banjolučkom biskupu msgr. dr. Franji Komarici jučer su uručene povelja i lenta počasnog građanina Bihaća prilikom njegova posjeta ovom gradu. Doris Pack, članica Parlamentarne skupštine Europske unije i izaslanica za Jugoistočnu Europu jučer je zajedno s biskupom Komaricom boravila u radnom posjetu Bihaću.
    Iznimno sam ponosan na ovo priznanje. Ponosan sam na povijest vašeg, a od sada i moga grada Bihaća. Samo poštivanjem sveopćeg moralnog zakona mogu se postići pravi mir i napredak, kazao je Komarica prilikom dodjele povelja i lente.

    Uvažavanje ljudi i naroda

    Biskup Komarica je naglasio da je Bihać primjer tolerancije i suživota svih naroda i svih ljudi koji žive na ovim prostorima. Između ostalog je kazao kako budućnost naše domovine i uspon na višu razinu gospodarskog razvoja, kao i cijelog USŽ-a, prvenstveno, iako ne i isključivo, ovisi o osobnom ponašanju i međusobnom uvažavanju ljudi i naroda, kojima je ovdje zavičaj i domovina.
    Nema sigurnijeg puta u budućnost, ni za našu domovinu ni za cijelu regiju, osim jednake vladavine prava, vladavine pravnog građanskog reda, ravnopravnosti i slobode, a nadasve puta istinskog pomirenja, rekao je biskup. Tijekom razmjene darova Komarica je gradonačelniku Hamdija Lipovači poklonio medaljon s likom pape Ivana Pavla II. i monografiju o posjetu Svetog Oca Banjoj Luci......
    Dnevni list 3.4.3007.

    Slavko Štimac nakon 30 godina u hrvatskom filmu

    ZAGREB - Nakon gotovo 30 godina izbivanja s domaće filmske scene Slavko Štimac, jedan od najvećih glumaca bivše Jugoslavije, a danas Srbije, vraća se u hrvatski film.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_188.htm

    Podrška za Mariju

    Banja Luka - Projekat "BH Eurosong 2007", na čelu sa našom predstavnicom Marijom Šestić, grad Banjaluka podržaće sa 35.000 KM, usvojeno je na jučerašnjoj sjednici Skupštine grada. Ovom odlukom gradske vlasti Banjaluke podržale su i usvojile prijedlog Zabavnog programa BHT 1 za pokroviteljstvo na projektu "BH Eurosong" u cilju međunarodne afirmacije grada i finansijske pomoći za predstavnike BiH.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_187.htm

    Dubrovnik na poznatim TV postajama

    DUBROVNIK - Dubrovnik je prvi grad u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe čije će se panoramske snimke svakodnevno uživo prikazivati u udarnim terminima na top TV postajama diljem svijeta, koje prati oko dvije milijarde ljudi.

    Projekt vrijedan oko 80.000 eura pokrenula je Turistička zajednica grada Dubrovnika zajedno s Earth Television Network GmbH, producentskom kućom koja će svoju kameru postaviti na krovu hotela Excelsior s pogledom na dubrovačku povijesnu jezgru. Earth TV će snimati programske segmente u trajanju od 13 sekundi s grafičkim detaljima i najzanimljivijim obavijestima o Dubrovniku i njegovim događanjima, aktualnoj vremenskoj situaciji, lokalnom vremenu i različitim informacijama u koje neće biti uključene one komercijalne. Dubrovnik će se na takav način mjesečno na različitim TV postajama diljem svijeta promovirati u ukupnom trajanju od dva sata te će godišnje zabilježiti oko 3500 izravnih uključivanja.

    U tom zanimljivom turističko-promidžbenom projektu Dubrovnik se nalazi uz niz svjetskih hit destinacija kao što su Dubai, Venecija, Sydney, London, Avignon, Palma de Mallorca, Los Angeles, Niagara Falls i Washington.
    Od BBC-ja do al-Jazeere
    Svakodnevne snimke Dubrovnika u sklopu projekta Eart Television pratit će gledatelji TV postaja poput BBC Worlda, Sky Travela, Prosieben i N24, France 2, al-Arabiya, al-Jazeera International, New Delhi TV, China Weather s 400 milijuna azijskih gledatelja itd.
    L. Crnčević
    Jutarnji list 3.4.3007.

    Tražim izgubljenog prijatelja



    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

Strana 7 od 37 PrvaPrva ... 5678917 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •