Izbjeglička priča "mješovitih"


Višegrad - U predratnoj BiH čak 25 posto sklopljenih brakova bilo je medju osobama različitih nacionalnosti, koji su prozvani nesrećnom sintagmom mješoviti. O jednom takvom paru, koji u okupiranom Višegradu nije imao što tražiti, o njihovim putovanjima, i konačnom povratku...
Ne baš klasična izbjeglička priča. Dara i Medo Medić iz Višegrada zbog svog mješovitog braka moraju početkom rata da odu u svijet. Njihovo četvero djece se rasipa na sve strane, a oni su se obreli na Kosovu...



Susret čuruških Srba i Mađara koje spaja tragična istorijska sudbina


Nevine žrtve kao most razumevanja


Čurug - Žitelji Čuruga, Srbi i bivši stanovnici ovog bačkog sela Mađari, koje povezuje tragična istorijska sudbina njihovih najbližih, sreli su se u Bačkom Gradištu povodom ponovnog uništavanja krsta na poljani zvanoj Šinternica, na kraju sela, gde nekadašnji čuruški Mađari od 1994. nastoje dostojno i trajno da obeleže mesto stradanja njihovih najdražih za vreme Vojne uprave u Vojvodini. Srbima su preci stradali tokom racije 1942. godine, a Mađarima za vreme Vojne uprave u Vojvodini 1944 -1945. godine. Srbi, Čuružani su, uz osudu tog vandalskog čina, želeli da uvere svoje domaćine Mađare da se sa ovim vandalima ne želi identifikovati nijedan razuman meštanin, a pogotovo ne hrišćanin. Ljubinko Perić, ugledni starosedelac Čuruga, istakao je poštovanje koje u selu postoji prema Mađarima kao radnom i miroljubivom narodu....


Rekao je da trčimo još krug i pao kao pokošen


MODRIČA - Benjamin Šabić, junior Fudbalskog kluba Modriča Maksima, bio je uz iznednada preminulog predsjednika RS i prvog čovjeka fudbala RS i BiH u njegovim posljednjim trenucima života.
"Trčali smo dva kruga. Pitao sam ga koliko će to potrajati. Rekao je još jedan krug i nećemo više. Odjednom je duboko uzdahnuo i pao kao pokošen. Bio je to moj posljednji susret i druženje s njim", priča mladi fudbaler Šabić.
Benjamin Šabić je rođen prije nepunih 15 godina u izbjeglištvu u Bazelu. Sa roditeljima i sestrama vratio se u Modriču 2000. godine.
"Od kada smo se upoznali, a posebno nakon smrti mog oca Dževada prošle godine, Milan Jelić me pazio kao svoje dijete. Često me pomagao. I ja i još jedan broj djece Bošnjaka povratnika živjeli smo od njegovih davanja. Nisam imao brigu za finansije dok je bio živ, ali šta ću sada? Ostao sam bez oca, a sada i bez njega...", kaže Šabić.



Takmičenje u Banjoj Luci



Banja Luka U Banjoj Luci je jučer na izboru Najljepšeg pisma BiH, koji se organizuje povodom Svjetskog dana pošte, nagrađeno deset najljepših i jedno najduhovitije pismo. Izbor su drugi put zajednički organizovali: Pošte Srpske, BH Pošte Sarajevo i Hrvatske pošte iz Mostara, a na konkurs je stiglo ukupno 500 radova.



U Sarajevu obnovljen nadgrobni spomenik majke Ive Andrića


Nadgrobni spomenik Katarine Andrić, majke nobelovca Ive Andrića, obnovljen je na rimokatoličkom groblju Svetog Mihovila u Sarajevu koordinacijom više subjekata, posebno Matice Hrvatske i Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo.
Povodom toga su na današnjoj pres-konferenciji u Matici Hrvatskoj u Sarajevu, na 115. godišnjicu Andrićeva rođenja, saopćeni detalji projekta. Ideja je potekla od nepoznatog Sarajlije koji se obratio književniku Ivanu Lovrenoviću, a on Matici Hrvatskoj u Sarajevu, da bi se u realizaciju uključilo kantonalno Ministarstvo kulture i sporta i dostavilo cijeli iznos potrebnog novca.
http://www.fildzanviska.ba/clanak_351.htm

Zamolio bih sve dobre ljude koji žele da pomognu onima koji su izgubili kontakt sa dragim osobama tako što će link prema tražilici Tražim izgubljenog prijatelja postaviti na: web stranice, blogove, forume.....

Tražim izgubljenog prijatelja


http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa


POTPIŠITE PETICIJU - KANDIDATURA STAROG DIJELA SARAJEVA NA LISTU UNESCO-a

http://www.ipetitions.com/petition/Sarajevo_UNESCO/