Fildžan viška - Strana 36

Prikaz rezultata glasanja: Vjerujete li u suzivot komsija i brace razlicitih vjera i nacija u BiH ?

Učesnika ankete do sada
169. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    87 51.48%
  • Ne

    82 48.52%
Strana 36 od 37 PrvaPrva ... 2634353637 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 526 do 540 od ukupno 552
  1. #526

    Odgovor: Fildžan viška

    Zahtjev za ukidanje PDV-a i provizije za pozive na humanitarne telefonske brojeve u BiH

    Zbog teške ekonomske situacije u Bosni i Hercegovini bolesne osobe, a najčešće roditelji teško oboljele djece, su prisiljeni organizovati razne humanitarne akcije u kojima prikupljaju novac za njihovo liječenje. Jedna od najpopularnijih i najefikasnijih humanitarnih akcija je prikupljanje novca putem humanitarnih telefona preko kojih obični građani, često i oni teškog imovinskog stanja, pozivom na određeni telefonski broj doniraju 1-3 KM za liječenje neke osobe.


    Lekcija iz suživota: Moša Danon i porodica Medar

    Svakog juna, ili po hebrejskom kalendaru na dan 20. Sivana, Jevrejska zajednica u BiH organizuje hodočašće na spomen grob velikog sarajevskog rabina Moše Danona, koji se nalazi u mjestu Krajišina nedaleko od Stoca.Nekada poznato svetilište Jevreja cijelog svijeta, danas se održava zahvaljujući porodici Medar, na čijem se zemljištu nalazi grob, i Jevrejskoj zajednica u BiH. Priča o Moši Danonu i porodici Medar priča je o zajedničkom životu i toleranciji, kojih se danas mnogi u BiH ne žele sjećati.


    Protesti u Makedoniji

    List Neue Zuercher Zeitung osvrće se na demonstracije na hiljade mladih ljudi protekle nedjelje (19.06.2011.) u Skoplju. Mladi su protestovali zbog brutalnog ponašanja policije, tražili ostavku ministra unutrašnjih poslova i istragu zbog smrti 22-godišnjeg Martina Neskoskog, kojeg je jedan policajac na mrtvo isprebijao 5. juna, kada je VMRO slavila izbornu pobjedu. Demonstrante je posebno razljutilo što je vlada danima ponavljala da ništa ne zna o slučaju, prije nego što je objavila hapšenje pripadnika specijalne jedinice "Tigrovi".Protesti su posebno zanimljivi po tome što su po prvi put skupa, rame uz rame, demonstrirali i Makedonci i Albanci. Mladi su naizmjenično uzvikivale slogane na makedonskom i albanskom jeziku..


    Podrška Grada Podgorice kandidaturi Sarajeva za Evropsku prijestolnicu kulture 2014.

    Gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša uputio je pismo gradonačelniku Aliji Behmenu u kojem izražava podršku Sarajevu u kandidaturi za Evropsku prijestolnicu kulture 2014. godine.


    Kompletne članke možete pročitati na sljedećem linku:

    Fild?an vi?ka BiH Internet mre?a za promociju prijateljstva i tolerancije

  2. #527

    Odgovor: Fildžan viška

    Zahtjev za ukidanje PDV-a i provizije za pozive na humanitarne telefonske brojeve u BiH

    Zbog teške ekonomske situacije u Bosni i Hercegovini bolesne osobe, a najčešće roditelji teško oboljele djece, su prisiljeni organizovati razne humanitarne akcije u kojima prikupljaju novac za njihovo liječenje. Jedna od najpopularnijih i najefikasnijih humanitarnih akcija je prikupljanje novca putem humanitarnih telefona preko kojih obični građani, često i oni teškog imovinskog stanja, pozivom na određeni telefonski broj doniraju 1-3 KM za liječenje neke osobe.


    PRIČA IZ MOSTARA: Katolički svećenik i muslimanski siromah

    Gledam ga, sve vidim, ali ne vjerujem očima i ušima jer takav mi nije došao ni s lijeve ni s desne obale u ured da nešto na ovakav otmjeni, ljudski i vjerski, neću reći kršćanski, način da me pita ili da nas pita, jer ovo smo za malo vremena svi znali


    Priča o jednom snu - Šalom ,Rahela!

    U ponedjeljak, 18. jula, na gradskom groblju Bare naći će zemaljski smiraj Rahela Vučijak, rođ. Montiljo, sarajevska Jevrejka sa kojom odlazi još jedan, naizgled, običan život, a opet gotovo nestvaran, sav protkan dramom, sjetom i snom. Rahela je, kao djevojčica, bila dio jednog konvoja smrti, a iz nacističkog logora, rizikujući vlastiti život, spasio ju je tetak Salih Pozder, poznati sarajevski šnajder. Rahelini roditelji se iz logora nikada nisu vratili, a njihova jedinica je odgajana u porodici spasitelja, tu je stekla obrazovanje, udala se.


    Zagreb podržao kandidaturu Sarajeva za Evropsku prijestolnicu kulture

    I Grad Zagreb podržava kandidaturu Sarajeva za Evropsku prijestolnicu kulture 2014. godine, stoji u pismu koje je gradonačelnik ovog partnerskog Grada Milan Bandić uputio gradonačelniku Sarajeva Aliji Behmenu. Obrazlažući stav podrške, gradonačelnik Zagreba u pismu navodi kako je Sarajevo središte kultura, civilizacija i religija svijeta.
    To je jedinstveni grad historije, kulture i umjetnosti, otvoren prema svima. Grad prijatelj, koji je kroz svoju suvremenu historiju, kao i proteklih stoljeća predstavljao jedinstven spoj srednjoevropske, balkanske i mediteranske kulture.


    Skoplje podržalo kandidaturu Sarajeva za Evropsku prijestolnicu kulture

    Gradonačelnik Skoplja Koce Trajanovski, partnerskog Grada sa Sarajevom, uputio je pismo gradonačelniku Sarajeva Aliji Behmenu u kojem izražava podršku kandidaturi Sarajeva za Evropsku prijestolnicu kulture 2014. godine.Grad Skoplje, kao glavni grad Republike Makedonije, želi dati potpunu podršku Gradu Sarajevu kao kandidatu za Evropsku prijestolnicu kulture 2014. godine. Skoplje i Sarajevo imaju dugogodišnje prijateljstvo i zajedno razvijaju tradicionalne veze u mnogim oblastima.



    Kompletne članke možete pročitati na sljedećem linku:

    http://www.fildzanviska.ba/clanak_562.htm

  3. #528

    Odgovor: Fildžan viška

    U Srebrenici se razgovaralo o četiri religije u BiH

    Srebrenica je danas bila središte umjetnosti i kulture, međureligijskog dijaloga i tolerancije, a sve zahvaljujući mladima iz Srebrenice, Bratunca i Vlasenice, te organizaciji CARE International. Danas je 60 mladih sa područja regije Birač, učestvovalo na radionici o temi „Četiri religije Bosne i Hercegovine“ koju su vodili eminentni teolozi iz Bosne i Hercegovine.


    Jevreji slave 5772. Novu godinu – Roš Hašana

    Roš Hašana je jevrejska nova godina. To je godišnjica stvaranja prvog čovjeka, kojeg iznad svih drugih živih bića uzdiže njegov intelekt. Sam izraz Roš hašana na hebrejskom jeziku ima dva značenja: početak godine i glava godine, što upućuje na potrebu da um i intelektualne sposobnosti budu iznad fizičkog i materijalnog.


    In Memoriam Toma Zdravković 20.11.1938. – 30.9.1991.

    U vreme početka kontrarevolucije na Kosovu, bio sam u Tetovu, sa direktorom Doma kulture. Seli smo u kafanu, počeli da pričamo o Kosovu i kad sam čuo njegove priče zgražavao sam se. Onda me je on upozorio da budem tiši, jer preko puta za stolom sede dva Albanca. Ja malo popio... ustanem i krenem za njihov sto. „Jeste li vi Albanci?" pitam. „Jesmo", reče jedan i poče da bledi. „Dođi za moj sto, kažem, ja sam iz Srbije, ja sam Toma Zdravković. 'Ajde da se poljubimo i da budemo drugovi!".



    Kompletne članke možete pročitati na sljedećem linku:

    http://www.fildzanvi.../clanak_564.htm

  4. #529

    Odgovor: Fildžan viška

    Duh Asiza u Sarajevu

    Imajući u vidu sve uzroke i posljedice ratova kod nas i u svijetu, smatramo se p(r)ozvanim i odgovornim da, kao vjernici, radimo na izgradnji mira, rečeno je na sinoćnjem međureligijskom susretu u Crkvi sv. Ante na Bistriku u Sarajevu, koji je održan povodom 25. godišnjice skupa u italijanskom gradu Asizi. Tu su se, na inicijativu pape Ivana Pavla II, okupili predstavnici svih svjetskih religija.


    Medicina nakratko pobijedila politiku

    Branislav Blagojević sa Pala, nakon hitne intervencije na Vaskularnoj hirurgiji u Sarajevu kojom mu je spašen život, nastavio je liječenje u ovoj ustanovi iako je osiguranik Fonda zdravstvenog osiguranja RS. Kaže da je njegov logičan izbor bio Koševska bolnica u Sarajevu jer mu pomoć nije mogla biti pružena u Istočnom Sarajevu, a na putu do Banje Luke bi sigurno umro.


    Ogijev novac na dar oboljeloj djevojčici

    Iako suočena sa novim problemima zbog zdravstvenog stanja oboljelog Ognjena, porodica Gudelj iz Trebinja pokazala je i sama veliku humanost. Kako je za "Glas Srpske" rekao Ognjenov otac Mario, sav novac koji je Ognjen dobio, a uplaćen je preko humanitarnog broja "BH Telekoma", biće doniran za liječenje teško oboljele osmogodišnje djevojčice Medihe Muratović iz Bihaća.


    Kompletne članke možete pročitati na sljedećem linku:

    Fildžan viška BiH Internet mreža za promociju prijateljstva i tolerancije

  5. #530

    Odgovor: Fildžan viška

    Kako bivši logoraši danas u BiH grade mir

    „Izaberimo mir zajedno“ zajednički je projekat CARITASA i CRS-a u okviru kojeg je snimljen i dokumentarni film. Glavni protagonisti filma su bivši logoraši sve tri nacije u BiH, koji kroz svoja iskustva šalju poruku mira i pouke o strahotama rata. Stanislav Krezić, Anđelko Kvesić, Amir Omerspahić, Janko Samouković su bivši logoraši. Godinama preživljene traume potisikivali su duboko u sebi i daleko od javnosti u nadi da će ih zaboraviti, ali kažu kako je vrijeme prolazilo, bilo je sve teže. Onog trenutka kada su odlučili javno progovoriti o svojim mukama i mučiteljima kroz program „Izaberimo mir“ oslobodili su potiskivane emocije i traume i uskoro osjetili olakšanje.



    Zagreb nema pojma što su to vehabije... Zagreb ima svoje muslimane, a muslimani i Zagreb vole se javno

    "Uzmemo naočale i idemo u dućan! I supruga i ja. I čitamo što piše u deklaraciji. S voćem i povrćem nema problema, kao ni s ribom, a znamo meso nabavljati i preko restorana u džamiji", kaže Fahrudin, koji svoj zagrebački islam živi punim plućima, zajedno sa svojom obitelji, susjedima katolicima i svima ostalima koji u različitostima među ljudima ne vide prepreke.

    Kompletne članke možete pročitati na sljedećem linku:

    Fildžan viška BiH Internet mreža za promociju prijateljstva i tolerancije

  6. #531

    Odgovor: Fildžan viška

    Upoznajte ljepše lice Stoca

    Stolac je već odavno u svijesti većine građana naše zemlje, nažalost, svojevrsni ''grad slučaj''. Malo je onih koji će se na spomen ovog hercegovačkog bisera odmah sjetiti Radimlje, Daorsona, Bregave, Begovine, a mnogo onih kojima pominjanje Stoca priziva asocijacije poput dvije škole pod jednim krovom, međunacionalna trvenja, segregacija, povratničke muke i slične. Ipak, da sve u Stocu i oko njega i nije tako crno pokazuju vijesti koji posljednjih mjeseci dolaze iz ovog ''muzeja pod vedrim nebom'', kako se nekada tepalo gradu na Bregavi. Nakon što je, u organizaciji Stolačkog odreda za čistoću, ljetos uspješno izvedena volonterska akcija čišćenja korita Bregave, iz Stoca su nekako počele pristizati sve same dobre vijesti.


    Branko Ćopić piše Ziji Dizdareviću

    Dragi moj Zijo! Znam da pišem pismo koje ne može stići svom adresantu, ali se tješim time da će ga pročitati bar onaj koji voli nas obojicu. Kasna je noć i meni se spava. U ovo gluho doba razgovara se samo sa s duhovima i uspomenama, a ja, evo, razmišljam o zlatnoj paučini i srebrnoj magli tvojih priča, i o strašnom kraju koji te je zadesio u logoru Jasenovac. Pišem, dragi moj Zijo, a nisam siguran da i mene, jednom, ne čeka sličan kraj u ovome svijetu po kome još putuje kuga s kosom.

    Kompletne članke možete pročitati na sljedećem linku:

    Fildžan viška BiH Internet mreža za promociju prijateljstva i tolerancije

  7. #532

    Odgovor: Fildžan viška

    "Međureligijski dijalog kao put pomirenja i integracije u BiH"

    Može li međureligijski dijalog biti ključ razumijevanja, pomirenja i izgradnje bolje budućnosti BiH? Zemlje u kojoj žive tri konstitutivna naroda, brojne nacionalne manjine, pripadnici četiri najveće svjetske religije. “Period mira i suživota Jevreja, katolika, pravoslavaca i muslimana u Bosni i Hercegovini mnogo je duži od perioda konflikata i to je dobar zalog za budućnost", ocijenio je nakon održavanja susreta mladih teologa u Sarajevu i Bijeljini Erdin Kadunić, politikolog i projektni koordinator Fondacije Konrad Adenauer u Bosni i Hercegovini. Kadunić, koji je odrastao i studirao u Njemačkoj, smatra da su ovi mladi teolozi “mali ambasadori”, koji će kasnije, nakon završetka studija otići u svoje zajednice i prenijeti znanje svojoj vjerskoj zajednici.


    Mostarci sanjaju o povratku u rodni grad

    U grad Mostar se, prema nezavaničnim podacima, vratilo nešto manje od jedan posto prijeratnog srpskog stanovništva. Veliki broj kuća do danas nije obnovljen. U očekivanju povratka, mnogi mostarski Srbi ostali su živjeti u Nevesinju, gdje žive kao podstanari, mnogi u stanju socijalne potrebe. Mnogo je želja, ali jedna je najveća - vratiti se u svoj rodni dom.


    Uvedena vanredna autobuska linija Sarajevo – Jahorina

    Gradonačelnici Istočnog Sarajeva i Sarajeva Vinko Radovanović i Alija Behmen danas su pustili u rad vanrednu autobusku liniju na relaciji Sarajevo - Jahorina. Autobusi će na ovoj liniji u narednih mjesec dana saobraćati četiri puta dnevno, preko Pala do Jahorine, i preko Istočnog Novog Sarajeva u povratku, a karta će koštati pet KM. Polazna stanica je ispred Trga oslobođenja u Sarajevu, a povratna ispred hotela "Termag" na Jahorini.


    Kompletne članke možete pročitati na sljedećem linku:

    Fildžan viška BiH Internet mreža za promociju prijateljstva i tolerancije

  8. #533

    Odgovor: Fildžan viška

    Bas si ti neki umiljat musliman,verovatno i iskrenih i casnih namera,jel tako.Takvi ste ustvari svi,jel da.Kazi mi molim te,pricas ovde o suzivotu,pa mi reci imate li vi muslimani u bih ijednu politicku partiju koja se ne zalaze za unistenje Srba i RS.Ili bar neku NVO,bilokakvu organizaciju kojoj nije za cilj da se Republika Srpska ukine a Srbi majorizuju jos gore od bih Hrvata.

  9. #534

    Odgovor: Fildžan viška

    Sarajevo bez spremnosti za suočavanje sa zločinima nad Srbima i Hrvatima


    Eldin Hadžović (BIRN) - 21.12.2011 17:26
    SARAJEVO - Ni šesnaest godina nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kojim je prekinut rat u BiH, sarajevske vlasti ne pokazuju spremnost da se suoče sa zločinima koje su nad civilima srpske i hrvatske nacionalnosti u opkoljenom gradu počinili pripadnici Armije BiH (ABiH).
    Iako je Sarajevo skoro pune četiri godine držano u surovoj opsadi, tokom koje je desetine hiljada civila ubijeno artiljerijskom paljbom i snajperskim hicima s položaja vojske bosanskih Srba, to ipak ne znači da unutar opsade nisu činjeni zločini nad civilima hrvatske i srpske nacionalnosti.
    Vinka Lalu, rođenog Sarajliju i prijeratnog uposlenika sarajevskog Oslobođenja, policajci i pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) uhapsili su u junu 1992. godine, dok je ručao s porodicom u naselju Tarčin, 30-ak kilometara od Sarajeva.
    “Rat je već bio počeo, i ja sam se našao kod porodice svoje supruge u Tarčinu”, sjeća se Lale, pojašnjavajući da su u kuću ušli policajci naoružani dugim cijevima i rekli mu da ide na kraći informativni razgovor.
    “Kraći informativni razgovor” za Laleta je potrajao godinu i skoro četiri mjeseca – do oktobra 1993. godine, kada je razmijenjen. Većinu tog vremena proveo je u Silosu u Tarčinu, a jedan dio i u kućnom pritvoru. Uvjete u kojima je držan, Lale opisuje kao izuzetno teške.
    “Nismo imali osnovnih uslova za život. Bili smo zatvoreni u grupama od po 36 ljudi, u prostorijama u kojima se skladištilo žito, tako da je temperatura uvijek bila niska. Ležali smo na betonu, a nuždu smo svi vršili u jednu plastičnu kantu, koja se praznila jednom u toku 24 sata. Najteže nam je padalo što nije bilo hrane i vode”, priča Lale.
    Jedan hljeb, koji je bio dnevno sljedovanje, pojašnjava Lale, dijeljen je na 16 do 18 dijelova. Fizičko maltretiranje kojem su bili izloženi, kaže Lale, nije bilo ništa prema iznurivanju glađu. U jednom trenutku, tvrdi, imao je 48 kilograma, što je otprilike polovina njegove normalne težine.
    “Nikada neću zaboraviti smrt jednoga od logoraša – momka u ranim tridesetim godinama, Petko Krstić se zvao – koji je umro od gladi. Posljednja riječ koju je izgovorio bila je ‘hljeba!’”, kaže Lale.
    Prema njegovim riječima, najmlađi zatvorenik Silosa bio je 14-godišnji Leo Kapetanović, a najstariji Vaso Šarenac, koji je u vrijeme kada je uhapšen imao 82 godine.
    Krajem novembra ove godine, po nalogu Državnog tužiteljstva BiH uhapšeni su Mustafa Đelilović, Fadil Čović, Mirsad Šabić, Nezir Kazić, Bećir Hujić, Halid Čović, Šerif Mešanović i Nermin Kalember zbog sumnje da su učestvovali u zločinima na području Tarčina počinjenim između 1992. i 1995. godine.
    Istrage

    Uhapšeni Mustafa Đelilović bio je predsjednik Skupštine općine Hadžići, a istovremeno i predsjednik Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva općine Hadžići, Fadil Čović načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići, a Mirsad Šabić policajac SJB-a Hadžići.
    Uz njih, za iste zločine sumnjiče se Nezir Kazić, bivši komandant Devete brdske brigade ABiH, zatim Bećir Hujić, bivši upravnik logora Silos, Halid Čović i Šerif Mešanović, bivši zamjenici upravnika logora, te Nermin Kalember, nekadašnji stražar u istom objektu.
    Osumnjičenima se na teret stavlja ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, odnosno ratni zločini nad civilima srpske i hrvatske nacionalnosti, koji su bili protupravno zatočeni u logoru Silos u Tarčinu, te objektima za zatočenje u prostorijama Osnovne škole “9. maj” u Pazariću, kao i logoru u magacinima kasarne “Krupa”.
    U tim objektima, a prema istrazi Tužilaštva BiH, bio je zatvoren veliki broj civila i ratnih zarobljenika, koji su bili izloženi nečovječnom postupanju, mučenju, namjernom nanošenju snažnog tjelesnog ili duševnog bola ili patnje, nanošenju velikih povreda tjelesnog integriteta ili zdravlja, oduzimanju prava na pravično suđenje i prisiljavanju na prinudni rad.
    Usljed posljedica mučenja i maltretiranja stradalo je više osoba.
    Vasvija Vidović, advokatica prvoosumnjičenog Đelilovića i članica pravnog tima osumnjičenog Halida Čovića, u izjavi za BIRN kaže da još nije spremna komentirati navode koji se njenim klijentima stavljaju na teret.
    “Na samom smo početku slučaja, i mi moramo sprovesti svoje istrage, zato ne bih komentirala detalje. Prezentiran nam je obiman dokazni materijal, i za obradu te količine podataka će nam trebati još vremena”, komentira Vidović.
    Umjesto da podrže hapšenje osmorice osumnjičenika za ratne zločine nad civilima srpske i hrvatske nacionalnosti u logoru Silos u Tarčinu, u objektima za zatočenje u prostorijama Osnovne škole “9. maj” u Pazariću i logoru u magacinima kasarne “Krupa”, zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo (KS) izglasali su, bez ijednog glasa protiv, i osudili “način i postupak hapšenja osumnjičenih pripadnika ABiH iz Hadžića”.
    Odluka Skupštine KS-a, donesena na sjednici 29. novembra, najbolje pokazuje kako se sarajevski politički establišment odnosi prema zločinima nad sarajevskim Srbima i Hrvatima.
    Pozicija i opozicija u Kantonalnoj skupštini – u kojoj vladajuću većinu čine zastupnici Stranke demokratske akcije (SDA) i Socijaldemokratske partije (SDP) – složno su uložile protest protiv hapšenja zato što su osumnjičenici privedeni “kao da se radi o kriminalcima koji se skrivaju i izbjegavaju zakone BiH”.
    K tome, Skupština je dala punu podršku Ministarstvu za boračka pitanja KS-a, da u skladu sa zakonskim ovlaštenjima i svim drugim mogućnostima, a u okviru predviđenih sredstava za sufinansiranje pravne pomoći branilaca BiH u budžetu KS-a, pruži sve vrste pomoći uhapšenima.
    I dalje, Skupština je obavezala resorno ministarstvo da putem Fondacije Istina, pravda i dostojanstvo “aktivira sve mogućnosti radi pravne, finansijske i materijalne pomoći uhapšenim bivšim pripadnicima ABiH i njihovim porodicama”.
    Samo su dvojica zastupnika u Skupštini Kantona odbili učestvovati u izglasavanju podrške osumnjičenicima za ratni zločin, i to Peđa Kojović i Danis Tanović iz Naše stranke.
    Dennis Gratz, predsjednik ove male partije, netom po donošenju odluke prokomentirao je zašto zastupnici Naše stranke nisu učestvovali u glasanju.
    “Smatrajući da je predmet rasprave u Skupštini bio toliko izvan njene nadležnosti i da se pretvorio u najjeftinije licitiranje borcima i patriotizmom, Danis Tanović i Peđa Kojović su, iako prisutni u sali, izvukli kartice iz glasačkih kutija. Smatrali su da bi čak i glas protiv zaključka kojim se komentira rad državnih bezbjednosnih agencija i tužilaštva bilo davanje legitimnosti ovog zakonodavnog tijela da se miješa u rad Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA)”, rekao je Gratz.
    Nakon što su se reakcije na odluku Skupštine Kantona Sarajevo svele na individualne proteste nekolicine pojedinaca iz javnog bosanskohercegovačkog života, Dennis Gratz za BIRN kaže: “Smatramo da zločini i zločinci ne smiju biti tretirani različito pred zakonom. Svako za koga se sumnja da je počinio ratni zločin 90-ih, mora biti predmetom istrage.”
    Zanemarivanje ratnih zločina

    “Odluka Skupštine KS-a pokazuje samo da su političke partije u Kantonu i u Federaciji BiH (FBiH) upale u istu zamku kao i one iz Republike Srpske (RS). Ovakvim potezom se doprinosi općoj relativizaciji događaja iz 90-ih, na način da svako štiti ‘svoje’ zločince, a da krivična djela i ratni zločini nekako ostaju zanemareni”, smatra Gratz.
    Odnos političke elite prema zločinima koje su u Sarajevu pod opsadom počinili pripadnici ABiH danas se sveo na inicijativu da se na Kazanima na Trebeviću podigne spomen-obilježje žrtvama tog ratnog zločina, a pokrenuo ju je krajem oktobra potpredsjednik FBiH Svetozar Pudarić.
    Zloglasni ponor na Trebeviću postao je poznat kao jedno od najstrašnijih stratišta na kojima su ubijani građani Sarajeva, mahom srpske nacionalnosti, a akcija potpredsjednika FBiH – ukoliko čelnici grada pod Trebevićem ispune svoja obećanja data prilikom zvaničnog preuzimanja Pudarićeve inicijative – rezultirat će uređenom prilaznom stazom i odgovarajućom spomen-pločom.
    “I dok smo zajedno dijelili ono malo što je ostalo za dijeliti među ljudima, dok smo se zajedno branili od fašističkog napada na naš način života utemeljen na zajedništvu i međusobnom uvažavanju, dok su stotine poštenih, dobrih i hrabrih Sarajlija stale oružjem u odbranu ovog lijepog grada, njegove duše, bilo je i onih koji su, koristeći i skrivajući se iza borbe za slobodu, činili isto što i oni koji su nas okruživali, ubijali i gušili izvana. Oni su bili još gori, predstavljajući se kao ‘naši’ ubijali su ne samo nevine ljude već i gazili obraz svih nas”, napisao je Pudarić u inicijativi.
    Iako je poznato da su pojedini pripadnici 10. brdske brigade Prvog korpusa, kojom je komandovao Mušan Topalović Caco, od početka opsade Sarajeva 1992. do njegovog ubistva 1993. godine, odvodili građane Sarajeva na kopanje rovova, gdje su oni ubijani, a njihova tijela su bacana u jamu, ta nedjela nikada nisu zvanično, ni sudskom presudom oglašena ratnim zločinom.
    Ne samo to, još uvijek ne postoji zvaničan podatak o broju ubijenih na tom mjestu. Prema poslijeratnim istragama, izvučeni su posmrtni ostaci tridesetak osoba, od kojih je jedva trećina identificirana.
    “Odrasla je jedna cijela generacija od kraja rata, a mi još uvijek ne znamo koliko tačno ljudi je ubijeno i ko su oni. A i za one za koje znamo, pitam, šta je za njih i njihove porodice učinjeno? Jedina im je krivica bila što su se, po nečijem mišljenju, pogrešno zvali i nalazili na pogrešnom mjestu u svom gradu”, kazao je Pudarić odajući na Kazanima poštu ubijenima, šesnaest godina nakon rata.
    Inicijator postavljanja spomen-obilježja na Kazanima, Svetozar Pudarić nije vidio ništa sporno u odluci Skupštine KS-a da osudi hapšenje osumnjičenika za zločine nad Srbima i Hrvatima u Tarčinu. U intervjuu za Radio Sarajevo, Pudarić je rekao da se ne misli ograditi od te skupštinske odluke.
    Za razliku od Pudarića, njegova stranačka kolegica Mirjana Malić, koja predsjedava Kantonalnom skupštinom, za BIRN kaže da je odluka Skupštine da osudi hapšenje osumnjičenih za ratne zločine “lišena duše i morala”.
    “Na početku smo pokušali reći da je takva odluka potpuno suvišna, pošto zakon predviđa materijalnu podršku osumnjičenicima za ratne zločine. Kasnije se ispostavilo da nije bilo potrebno osuđivati akciju SIPA-e, u kojoj nije bilo nikakvih nepravilnosti”, kaže Malić.
    Na pitanje zbog čega je podržala takvu odluku, Malić odgovara: “Svi smo glasali. Stvorila se takva atmosfera – da smo glasali protiv, bili bismo državni neprijatelji. Nismo mogli ništa uraditi. Samo smo ispali bez duše i morala. Ispali smo žrtve paranoje po kojoj neko može misliti da su ratni zločinci istovremeno i heroji.”
    Sarajevo bez spremnosti za suočavanje sa zločinima nad Srbima i Hrvatima - BiH - Nezavisne novine

  10. #535

    Odgovor: Fildžan viška

    BANjALUKA - Da se u Federaciji BiH lažiranje ratne stvarnosti i 16 godina po završetku rata na domaćim prostorima, neumorno nastavlja0 u svim društvenim sferama u cilju globalne manipulacije ljudima, pokazuje i obrazovni sistem sarajevskih škola.

    Naime, nakon što su odgovorili na temu "Alija Izetbegović - prvi predsjednik BiH", pred učenike sarajevskih osnovnih i srednjih škola stigao je novi Javni konkurs za izbor najboljih literarnih radova na temu "Koračamo stazama slobode hrabrih vitezova naše domovine". Konkurs je raspisalo Udruženje "1. Slavna - 111. Viteška brigada" Sarajevo i učenicima je već ponuđen u Prvoj osnovnoj školi na Ilidži i Drugoj gimnaziji Sarajevo.



    Naslov jasno pokazuje kakav cilj ima motivisanje djece da pišu na ovu temu, te ukazuju na to da bi učenik trebao biti počastvovan slobodom koju su za njega izborili vitezovi, odnosno vojnici Armije BiH. Teme koncipirane na ovaj način, usmjeravaju učenike na shvatanje rata kao smislenog i svetog događaja koji vode vitezovi u ime domovine.

    Direktor Biroa za ljudska prava Demokratske inicijative sarajevskih Srba Dušan Šehovac je za "Glas Srpske" rekao da bi mlade u BiH trebalo učiti da su heroji bili oni ljudi koji su se u ratu držali humanosti, ljudskosti i poštovali osnovne principe humanitarnog prava, a ne oni koji su počinili zločine.

    - Nažalost, oni koji su činili zločine i opravdano se sumnja da su to radili postali su heroji, a oni ljudi i vojnici koji su bili humani uopšte danas nisu predmet pohvale u Sarajevu - istakao je Šehovac.

    On je dodao da "lažiranje prošlosti" nikada neće dozvoliti da buduće generacije u BiH dođu do prave istine, pravde, pomirenja i normalnog života svih naroda.

    - Prosvjetni radnici, nevladine organizacije, političari, mediji i svaki pojedinac u BiH trebao bi raditi na tome da izađemo iz začaranog kruga koji se stalno vrti oko posljedica rata - istakao je Šehovac.

    On je dodao da bi dosadašnje prilike u BiH trebalo da budu dobra lekcija kakve posljedice nastaju ukoliko se nameće shvatanje rata samo iz ugla koji odgovara jednoj strani, te da bi se takva propaganda trebala što prije zaustaviti.

    Da je u pitanju jedan vid zloupotrebe vaspitno-obrazovnog procesa, smatra i psiholog i sociolog Aleksandar Milić.

    - Umjesto da se na svaki način nastoji suzbiti bilo kakav oblik patologije, nasilja i ideologije koje svoje vrijednosti temelje na destrukcijama ili mržnji drugih, bošnjačka strana očigledno utiče na mlade naraštaje želeći da oni zadrže destruktivni naboj protiv drugih. To je čista politizacija vaspitanja i usmjerenje u nasilje, uvijeno u neku oslobodilačku ideologiju - istakao je Milić i dodao da je pored takvog vaspitanja mladih, iluzorno očekivati da ljudi žive u zajedništvu i miru.

    Na pitanje upućeno Ministarstvu obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo o tome da li uz saznanje te institucije raspisan ovaj literarni konkurs, juče nismo dobili odgovor.

    Islamski pokreti

    Iako na prvi pogled djeluju bezazleno, kako je istakao Milić, ovakvi literarni konkursi predstavljaju vrlo ozbiljan problem, jer razvija borbenost između naroda koji žive zajedno.

    - Kroz ovakve literarne konkurse i pohvale, veliča se destrukcija, što je kompatibilno sa školama koje se osnivaju u FBiH u okviru islamskih pokreta, gdje se djeca uče stravičnim ratnim prizorima. To je zapravo tortura nad djecom - istakao je Milić.

    U Sarajevu uče đake da je rat sveti i viteški - Društvo - Glas Srpske

  11. #536

  12. #537

    Odgovor: Fildžan viška

    Evo tolerancije i suzivota
    BANJALUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je upotreba bojeve municije prema Srbima od strane Kfora na Kosmetu apsolutno neprihvatljiva i da izaziva osjećaj nesigurnosti u cijelom regionu, ocijenivši da je vraćanje na stanje prije krize interes svih.

    "Mandat Kfora ni prema jednoj odluci ili rezoluciji nije upotreba vatrenog oružja prema civilnom stanovništvu, koje, u ovom slučaju, vijekovima živi na svojim ognjištima, sa kojih ne želi da ode", naveo je Dodik u pisanoj izjavi medijima.

    On je ocijenio da je upotreba sile od strane Kfora na sjeveru Kosmeta posljedica potpuno pogrešnog stvaranja tzv. države Kosovo, nastale na kriminalu i proglašene mimo svih međunarodnih pravila.

    "Ponižavanje i cinizam koji međunarodna zajednica ispoljava prema Srbiji, srpskom narodu, eskalirao je u konkretno nasilje, koje bi moglo da dovede do nesagledivih posljedica", rekao je Dodik.

    Ukoliko se akcije međunarodne zajednice na Kosmetu nastave u ovom pravcu, Evropa će se, smatra on, suočiti s novim egzodusom i potresima u cijelom regionu.

    "Stoga je vraćanje na stanje prije krize na graničnim prelazima Jarinje i Brnjak interes, ne samo srpske i albanske zajednice na Kosmetu, već cijele međunarodne zajednice", naveo je predsjednik RS.

    Dodik je kazao da kao predsjednik RS podržava opravdane zahtjeve Srba na sjeveru Kosmeta i pozvao ih da bez nasilja, mirno, odgovore na "očigledno združenu akciju vlasti iz Prištine i dijela međunarodne zajednice".Dodik: Cinizam eskalirao u nasilje prema Srbima - BiH - Nezavisne novine

  13. #538

    Odgovor: Fildžan viška

    "SANSKI MOST - Eksplozivna naprava postavljena ispod ulaznih vrata Parohijskog doma u Sanskom Mostu aktivirana je otvaranjem vrata sa unutrašnje strane, utvrđeno je uviđajem koji su obavili istražni organi Unsko-sanskog kantona, prenosi RTRS.

    Kantonalni tužilac Pane Gavrić rekao je novinarima da su na licu mjesta pronađeni osigurač i žica, te da je, navjerovatnije, riječ o bombi.

    Gavrić nije iznio druge informacije o eksplozivnoj napravi čije je smrtonosno dejstvo jutros oko 7.00 časova pukom srećom izbjegao protonamjesnik Slobodan Višekruna, starješina hrama Svetih apostola Petra i Pavla u Sanskom Mostu, pored kojeg se nalazi Parohijski dom.

    ''Sjetio sam se da mi je ostao ključ ove naše crkve u gradu. Napravio sam dva koraka od vrata ništa ne sumnjajući. Odjednom se začuo ogroman prasak koji me je šokirao i trebalo mi je vremena da dođem sebi'', rekao je Višekruna.

    U trenutku eksplozije u kući su se nalazili i njegova supruga i troje maloljetne djece. Na sreću niko nije povrijeđen.

    Portparol Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona Ale Šiljdedić potvrdio je Srni da je oko 7.00 časova Policijska stanica u Sanskom Mostu zaprimila prijavu i nakon izlaska na lice mjeste, u Ključku ulicu, potvrdila navode da je ispred ulaznih vrata kuće u kojoj je nastanjen tridesetogodišnji vjerski službenik pravoslavne crkve u Sanskom Mostu eksplodirala nepoznata naprava.

    ''Nakon ovog događaja sveštenik se obratio za pomoć u Dom zdravlja u Sanskom Mostu i prema našim saznanjima nije zadobio tjelesne povrede, a nije bilo ni drugih povrijeđenih lica'', naglasio je Šiljdedić.

    Bombaški napad na sveštenika Srpske pravoslavne crkve u Sanskom Mostu osudili su lokalni funkcioneri, kao i episkop bihaćko-petrovački Hrizostom koji su jutros obišli sveštenika.

    Drago Praštalo, predsjedavajući Opštinskog vijeća Sanskog Mosta, rekao je da će tražiti od nadležnih institucija temeljnu istraga, te da privedu i kazne počinioci ovog nedjela.

    Načelnik opštine Sanski Most Sanjin Halimović izjavio je da osuđuje bilo kakvu vrstu nasilja, ističući da ono nema nikakvo opravdanje.

    Halimović je izrazio i žaljenje što se ovo desila u vrijeme kada pravoslavni vjernici tuguju zbog smrti patrijarha Pavla, te očekivanja da će organi bezbjednosti otkriti i kazniti počinioce.

    Opština Sanski Most pokriće materijalne troškove saniranja štete na parohijskom domu.

    Udruženje raseljenih Sanjana ''Sanska ognjišta'' oštro je osudilo ovaj čin koji smatraju atakom na Srbe povratnike i srpsku pravoslavnu crkvu i od nadležnih traže da hitno otkriju i kazne počinioce."


    Glas Srpske 20.11.2009.

  14. #539

    Odgovor: Fildžan viška

    Licemerstvu na ovom forumu na ovoj temi je kraj,mozes da pocnes da kmecis,moderaciji.

  15. #540

    Odgovor: Fildžan viška

    I da,ako nisi znao Valter je bio SRBIN.

Strana 36 od 37 PrvaPrva ... 2634353637 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •