"Ja sam bolji...?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 36
  1. #1

    "Ja sam bolji...?

    Čini li određena religija čoveka, u startu,
    boljom osobom? Da li je hrišćanin bolji od muslimana? Da li je budist
    bolji od hrišćanina? Da li je jedna religija "moralnija" od druge? Da
    li se tako ponašaju i njeni sledbenici? Što je to "moral"?

    Evo još jedne teme koja je u doticaju sa predrasudama. Da li je osoba
    "bolja" ako je sljedbenik takozvane "bolje" religije? Svi znamo da je
    danas "najmoralnija", "nalepša", "najuzvišenija" i "najblaženstvenija"
    religija - Hrišćanstvo. Čine li ti atributi također jednog hrišćanina?
    Ima li on pravo reći, "ja sam bolji" od pripadnika drugih religija?
    Znam da nita ne znam...

  2. #2

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Jel` ovo filozofsko ili politicko pitanje?

    Ako je filozofsko, pretpostavljam da je moj ateizam bolji od religije koja ne dozvoljava transfuziju krvi i koja ne da da deca prime vakcinu.
    Naravno sa pogleda iste religije ja sam jeretnik.

    Ako je politicko, pa muka mi je vise od tolike mrznje prema Vatikanu, naspram neke druge religije od koje cesto vidim netoleranciju prema svemu sto ona ne razume...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Ne nije ni filozofsko ni političko pitanje?

    Hrišćanstvo po meni je vrhunac ne zdravosti današnjeg čoveka.Negiranje svega što jeste,i prihvatanje svega što nije.Prikrivena iluzija slobode,i prikrivena iluzija sigurnosti koja je zarazila mase.
    Judizam je takođe jedna od takvih-oni su "izabran narod"-i time govore da su oni bolji.Muslimani pokušavaju svoju religiju fanatički proširiti mačem-time govore "mi smo jači".I na kraju sve dolaze sa istim ciljem i istom porukom.Cilj je prikupiti što više mase i dobro zaraditi,a poruka glasi:"Ko nije sa namo,taj je (o)loš".
    Znam da nita ne znam...

  4. #4

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Mada volim za sebe da kažem da sam pravoslavni ateista, moj pogled na svet nije religiozan, već naučan, i to u onom stepenu koliki su moju kapaciteti, naravno...

    Iako bi odnos prema religiji trebao, po mom mišljenju, biti potpuno intiman, on je prečesto deo kolektiviteta i suštinski se retrogradno manifestuje. Istorija je prepuna sukoba, ratova i neviđenih zločina koji su potaknuti religijskim motivima i različitostima...

    Koja je bolja religija? Ne znam. Lično mislim da je to pitanje bez odgovora, ali svakako su tzv. velike religije visoko odgovorne, ako to može tako da se kaže, a može, za religijske probleme i sukobe današnjice...

    Međutim, iako odgovorne, verujem da one nisu i najodgovornije za religiozne i međuetičke sukobe, zasnovane na različitosti religija. Religije su samo sredstvo, dok su stvarni krivci uvek vladajuće elite pojedinih zemalja, ili saveza država u sprovoženju svoju strateških interesa u večitoj borbi za dominacijom na ovoj planeti...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    pretpostavljam da je moj ateizam bolji od religije koja ne dozvoljava transfuziju krvi i koja ne da da deca prime vakcinu.
    Naravno sa pogleda iste religije ja sam jeretnik.
    Slažen se sa tvojim mišljenjem.
    Znam da nita ne znam...

  6. #6

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Religiske institucije imaju za cilj da psihološki kontrolišu većinu populacije na planeti. Masa je potrebna za rad i fizičko stvaranje a neko mora upravljati i kontrolisati tu masu..najbolji način je izmisliti nevidljivu moćnu ličnost, pripisati joj određene fenomene, bilo pozitivne ili negativne, redovno slaviti ili grditi to ime i na taj način opstati..gajiti emocije...

    Može se preformulisati pitanje u temi na: Ko bolje drži narod pod kontrolom??
    Odgovor je: Onaj ko bolje upravlja ljudskim slabostima...

    Mali broj ljudi može uočiti i analizirati ograničeno ponašanje vernika..u onaj preostali veći deo ljudi se nalaze oni koje to uopšte ne interesuje jer su sebi pronašli svoju ličnu religiju-novac, zabavu..i oni koji ispoljavaju ta ograničenja-vernici...

    Kada neko može da vidi ponašanje svoga druga, koji ne može da izađe napolje iz kuće, zbog svojih ubeđenja..onda vi vidite da ste manje ograničeni od njega i da ste ostvarili izvestan napredak. Taj napredak nije titula, rasa ili klasa, ona predstavlja stepen otvorenosti ljudske svesti..Takvim ljudima nisu potrebne religijske institucije, njih ne treba neko da vodi, oni nikoga ne idealizuju, oni sami znaju gde se nalaze, šta su , ko su i šta mogu kao normalno ljudsko biće..

    Da li su u pitanju religijske institucije božanstvene prirode ili *religije* u smislu novca, zabave i navika, što se ispoljava kod one druge grupe ljudi koju božanstva ne interesuju, princip je isti sve su ostalo nijanse...po meni se ateista ne razlikuje od vernika..samo su im ideali drugačiji..

    Treća, najmasovnija grupa , vernici bilo kojih religija, vode se po principu *knjige pravila*..ne ispitujući njenu verodostojnost pod izgovorom da je to *sveto*.. Za njih je to subjektivna istina koju će braniti životom, što je mnogo puta dokazano, a svako iskakanje iz pravila svete knjige predstavlja će konflikt u samoj ličnosti i ostavljaće posledice po mentalno zdravlje..

    Razvoj ljudske svesti odigrava se na individualnom nivou uz postepeno menjanje kolektivne svesti..svaka negacija ove ili one religije uz propagiranje nekog novog pravca predstavlja tapkanje u mestu..Branjenje svoje religije ( svojih emocija ) po geografskom položaju i nedovoljnu zrelost da se prihvate činjenice predstavlja slabost i nemogućnost suočavanja sa istinom.. ma gde ona vodila..

  7. #7

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Najpre treba napraviti razliku izmedju pravih vernika (veruju u Boga, idu u crkvu, poste, pridrzavaju se kanona) i tzv. vernika ("Hriscanin sam, ali u Crkvu u zivotu nisam otisao, osim na vencanje ili krstenje).

    Iskreno verovanje bi coveka trebalo (ali, samo trebalo) uciniti pravednijom, i u odredjenom smislu moralnijom osobom. Medjutim, cesto smo svedoci velike mrznje (ili, u najmanju ruku netrpeljivosti) koje ti ljudi gaje prema pripadnicima drugih religija.

    Ne postoji univerzalni moral, u smislu normi ponasanja koje su prihvatljive uvek i svuda. Svaka drustvena zajednica (pa i religija) ima malo drugacije poimanje moralnog. Ne mozemo suditi o tome koja je religija "bolja" ili "moralnija".


  8. #8

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Citat Apolonija kaže: Pogledaj poruku
    Ne nije ni filozofsko ni političko pitanje?

    Hrišćanstvo po meni je vrhunac ne zdravosti današnjeg čoveka.Negiranje svega što jeste,i prihvatanje svega što nije.Prikrivena iluzija slobode,i prikrivena iluzija sigurnosti koja je zarazila mase.
    Judizam je takođe jedna od takvih-oni su "izabran narod"-i time govore da su oni bolji.Muslimani pokušavaju svoju religiju fanatički proširiti mačem-time govore "mi smo jači".I na kraju sve dolaze sa istim ciljem i istom porukom.Cilj je prikupiti što više mase i dobro zaraditi,a poruka glasi:"Ko nije sa namo,taj je (o)loš".
    Ali ne prate li religje drustvene odnose? Kakvo drustvo, takve relgije, s tim da smo u tranziciji, znaci religije su u krizi identiteta.


    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Najpre treba napraviti razliku izmedju pravih vernika (veruju u Boga, idu u crkvu, poste, pridrzavaju se kanona) i tzv. vernika ("Hriscanin sam, ali u Crkvu u zivotu nisam otisao, osim na vencanje ili krstenje).
    Ako prava vera zahteva jednog bracnog druga za ceo zivot i seks jedino u braku, mozes li pokazati ijednog pravog vernika?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #9

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ako prava vera zahteva jednog bracnog druga za ceo zivot i seks jedino u braku, mozes li pokazati ijednog pravog vernika?
    Ja to i ne podrazumevam pod pravom verom To je jedna u nizu stvari koje je Crkva nametnula kao nacin potvrde pravovernosti, da se tako duhovito izrazim. To nema nikakve veze s verom. Pod pravim vernikom podrazumevam osobu koja iskreno veruje u postojanje Boga, ne zeli zlo nikome i veruje da ce na kraju ovozemaljskog zivota preci u Carstvo nebesko. To bi i trebali biti kriterijumi, zar ne? Takvih ljudi je jako, jako malo. Istinskom verniku Crkva nije ni potrebna kao posrednik izmedju njega i Boga.

    U nasoj zemlji imamo primere vecine ljudi, koji kupuju Badnjak a ne znaju ni sta on predstavlja, koji slave Bozic, a i ne znaju sta taj datum predstavlja....itd. To su isti oni ljudi koji na Veliki Petak odvrnu muziku do daske. Naime, culi su da je neki praznik na taj dan...

    Ja u Boga ne verujem, u Carstvo nebesko jos manje.
    Poruku je izmenio Morpheus, 24.02.2009 u 19:12

  10. #10

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Najpre treba napraviti razliku izmedju pravih vernika (veruju u Boga, idu u crkvu, poste, pridrzavaju se kanona) i tzv. vernika ("Hriscanin sam, ali u Crkvu u zivotu nisam otisao, osim na vencanje ili krstenje).
    Tako gledano, ja sam tzv. vernik. Ne idem redovno u crkvu, ne drzim se posta, ali verujem u Boga i verujem da ce me ne na osnovu mojih postupaka jednog dana kad umrem meriti gde cu ici. Kad kazem znam, mislim verujem, da ce biti tako kao sto sam rekla, jer se u meni i dalje bori materijalno sa duhovnim, ali sama moja vera u Boga mi ne dozvoljava da mislim drugacije, jer verujem. Obicno oni koji se u prsa busaju da su vernici prvi bogohule, prvi Boga uzimaju u usta kad im ide lose.. Zacarani krug

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Iskreno verovanje bi coveka trebalo (ali, samo trebalo) uciniti pravednijom, i u odredjenom smislu moralnijom osobom. Medjutim, cesto smo svedoci velike mrznje (ili, u najmanju ruku netrpeljivosti) koje ti ljudi gaje prema pripadnicima drugih religija.
    I kao takvi, sebe nazivaju pravim vernicima koji opravdavaju svoje postupke tako sto govore da im je "njihov" Bog rekao da tako treba. Pod terminom "njihov Bog" mislim uopsteno na ljude koji Boga navode kao izgovor. Obicno oni koji sebe nazivaju pravim vernicima, prvi podsticu ratove, prvi podsticu netrepeljivost, jer "pravi vernici" imaju pravo da kazu da je njihova vera najbolja.

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Ne postoji univerzalni moral, u smislu normi ponasanja koje su prihvatljive uvek i svuda. Svaka drustvena zajednica (pa i religija) ima malo drugacije poimanje moralnog. Ne mozemo suditi o tome koja je religija "bolja" ili "moralnija".
    Ti ne mozes, ja ne mogu, biter ne moze, ali ima ih, ajaoooo koji mogu pa nije dzaba rat sveti.
    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Pod pravim vernikom podrazumevam osobu koja iskreno veruje u postojanje Boga, ne zeli zlo nikome i veruje da ce na kraju ovozemaljskog zivota preci u Carstvo nebesko. To bi i trebali biti kriterijumi, zar ne? Takvih ljudi je jako, jako malo. Istinskom verniku Crkva nije ni potrebna kao posrednik izmedju njega i Boga.


    Svako bira ono sto mu najvise odgovara. Neko se necemu povinuje po rodjenju, neko traga za tm necim celoga zivota, a neko zna odmah sta zeli. Meni je moja vera najbolja, zato i jesam to sto jesam. Ali druge vere ne gledam kao na nesto ruzno ili prljavo. Pravi vernik vodice se po pravilima, a osnovna pravila su ljubav i mir, a toliko svi mi mozemo da budemo verni. Vera nije zacetnik rata, zacetnici su ljudi koji se verom izgovaraju. Svi smo pred Bogom jednaki, goli i cisti ili prljavi. Nema losih religija, samo losih ljudi.
    Krek, krek.. Ne gudra

  11. #11

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Ništa tu meni nije jasno....

    -Bilo je božanstava za svaki kamenčić na planeti....(a, ne,ne paganine, ili neznabošče, ili kaurine)

    -U jednom momentu neko je rešio da to lepo spoji u jedno....koje je u stvari tri,s tim što su dva toliko ista da se ubiše dokazujući koliko su različita....



  12. #12

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Citat Apolonija kaže: Pogledaj poruku
    Čini li određena religija čoveka, u startu,
    boljom osobom? Da li je hrišćanin bolji od muslimana? Da li je budist
    bolji od hrišćanina? Da li je jedna religija "moralnija" od druge? Da
    li se tako ponašaju i njeni sledbenici? Što je to "moral"?
    Ne bih ni jednu religiju okarakterisao "boljom", a deobu bi napravio na ispravne i one koje to nisu, na lažne i na istinite, na one koje udaljavaju narode od Boga i na one koje ih približuju. . .
    Lično smatram da je Bog sve kreirao i stvorio, da je kroz istoriju odabrao odabrane da nas upoznaju s' Njim i prenesu nam Reč Božiju, isto tako znam da je Bog poslao svog Sina Isusa Hrista za spasenje čovekove grešne duše, i za istinu koju nam je otkrio u Reči, a koja se širi i čuje kroz Hrišćanstvo! A ne kroz islam, budizam, paganizam, ateizam.....o da, i ateizam je itekako religija, samo što mnogi njeni pripadnici toga nisu svesni.....

  13. #13

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    i ateizam je itekako religija, samo što mnogi njeni pripadnici toga nisu svesni.....
    A ti si toga svestan? Ko ti je to sapnuo? Obrazlozi...
    U oko sam se pretvorio.
    Hvala.
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  14. #14

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Ne bih ni jednu religiju okarakterisao "boljom", a deobu bi napravio na ispravne i one koje to nisu, na lažne i na istinite, na one koje udaljavaju narode od Boga i na one koje ih približuju. . .
    Lično smatram da je Bog sve kreirao i stvorio, da je kroz istoriju odabrao odabrane da nas upoznaju s' Njim i prenesu nam Reč Božiju, isto tako znam da je Bog poslao svog Sina Isusa Hrista za spasenje čovekove grešne duše, i za istinu koju nam je otkrio u Reči, a koja se širi i čuje kroz Hrišćanstvo! A ne kroz islam, budizam, paganizam, ateizam.....o da, i ateizam je itekako religija, samo što mnogi njeni pripadnici toga nisu svesni.....
    Čakaj malo ti bi religije okarakterisao na ispravne odnosno istinite i lažne,pa otkud ti znaš da je i jedna istinita,a da ni jedna nije laž,sve religije koje postoje su nam nametnute i mi nikada sa sigurnošću ne možemo znati jesu li istinite.
    Ovde se odmah vidi da ti tvrdiš da je hrišćanstvo najispravnija religija...tako isto može i budidt da kaže da je Buda najispravniji kao i Islam da je Kuran najispravniji i stvarno ne znam odakle ti to da su oni ne svesni a ti si svestan?
    Znam da nita ne znam...

  15. #15

    Odgovor: "Ja sam bolji...?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    i ateizam je itekako religija, samo što mnogi njeni pripadnici toga nisu svesni.....

    I oni tumaraju oko misli, ima Boga, nema Boga, kao vernici?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li su ostareli rokeri bolji od novih?
    Autor chater77 u forumu Muzika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 08.08.2018, 15:16
  2. Pesme za bolji svet...
    Autor vladapera u forumu Muzika
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 28.05.2012, 17:29
  3. 6 lekcija za bolji seks: Greške i kako ih ispraviti
    Autor alokin74 u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 08.01.2010, 19:39

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •