Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost? - Strana 15

Prikaz rezultata glasanja: Da li je Tito pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

Učesnika ankete do sada
148. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • pozitivna

    71 47.97%
  • negativna

    61 41.22%
  • nemam mišljenje o njemu

    16 10.81%
Strana 15 od 16 PrvaPrva ... 513141516 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 211 do 225 od ukupno 235
  1. #211

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Jeste istina je.
    Od svega toga ostalo je to da svi cuvamo svoju glavu i da prezivimo sutra(neki).To su hteli politicari ,a mi ih podrzali i sta smo dobili i sta izgubili?Koliko je ljudi stradalo tokom ratova? Zbog koga narode? Za koga smo to ratovali,i sta smo dobili od toga? Nista
    Kako ništa ? Mnogi su dobili druge gospodare, namnožilo se "plemstvo" i isplivali na površinu oni koji , realno, nigde sa dna ne bi mogli dalje.
    Ja sam, ipak, zatekao nešto tog vremena koje je mnogima dalo obrazovanje, stalan i siguran posao, slobodu putovanja i priličan ugled u svetu. Netačno je da je samo on "imao" od toga što se švrćko po Africi, Indiji i sl. Imali smo svi lep respekt kod drugih jer je naš pasoš bio jedan od najcenjenijih na "crnom tržištu". Lično sma dobijao 2500 DM za njega da ga "izgubim" .
    Ne sporim da je pre mog rođenja...mnoge pozavijao u crno, ali bih i tada tipovao na "doopelisce" koji su želeli da se "umile" pa su sopstvene komšije cinkarili.
    Tek da spomenem...da smo 67g imali isti privredni rast kao i Japan, a tada bili jača i stabilnija zemlja od Španije jer su nam nudili ulazak u evro integracije. Nažalost....tada se nije imalo sluha pa smo naše mesto ustupili Španiji.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  2. #212

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Kako ništa ? Mnogi su dobili druge gospodare, namnožilo se "plemstvo" i isplivali na površinu oni koji , realno, nigde sa dna ne bi mogli dalje.
    Ja sam, ipak, zatekao nešto tog vremena koje je mnogima dalo obrazovanje, stalan i siguran posao, slobodu putovanja i priličan ugled u svetu. Netačno je da je samo on "imao" od toga što se švrćko po Africi, Indiji i sl. Imali smo svi lep respekt kod drugih jer je naš pasoš bio jedan od najcenjenijih na "crnom tržištu". Lično sma dobijao 2500 DM za njega da ga "izgubim" .
    Ne sporim da je pre mog rođenja...mnoge pozavijao u crno, ali bih i tada tipovao na "doopelisce" koji su želeli da se "umile" pa su sopstvene komšije cinkarili.
    Tek da spomenem...da smo 67g imali isti privredni rast kao i Japan, a tada bili jača i stabilnija zemlja od Španije jer su nam nudili ulazak u evro integracije. Nažalost....tada se nije imalo sluha pa smo naše mesto ustupili Španiji.
    Lepo receno
    Tada su ljudi imali sto im je potrebno,a sta danas imaju?
    To je sustina i to je bitno pitanje koje treba postaviti nasoj vlasti i onima koji se za to bore.
    Narod treba da ima svoj stav a to je: Hocemo da zivimo kao nekad,nemamo vremana 100 godina da cekamo na bolje sutra hocemo odmah!
    Kada bi takav mentalitet bio sve bi bilo drugacije.

  3. #213

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    zato sto se nekad zivelo dobro zato je ostalo toliko problema.....opet vas pitam zasto je propao komunizam?
    lepo se zivelo,zato je moj deda davao prasice i rakije da bi ga zaposlili.....
    od samoupravljanja na dalje narod nije nista radio,ispijali su kafe i pusili cigare.....
    ako smo 1967.godine bili bolji od spanaca i nastvili isitm putem kako je danas spanija 4 puta jaca od nas i od svih komunista.....pasos priznat u svetu-i sta s tim,i danas mozemo da putujemo po svetu,ne vidim razliku izmedju ta 2 pasosa.....verovatno od lepog zivota je "x" ljudi otislo na zapad 60-ih......pustite vi te price zivelo se lepo-da li se znalo za izlaske,za provode,za kompjutere,mobilne,internet,garderobu,kvalitetnu ishranu itd itd-nije jelo se sta se naslo radilo se po malo u fabrikama primalo manje nego danas islo se u 3 godine jednom u herceg novi na letovanje......navedite jednu kapitalisticku zemlju iz evrope koja je slabija od nas,pa jugoslavija je umesto da se potpuno udalji od jebegno komunizma i krene na zapad,otvori trziste,uslovi za turizam,saobracajnice,uz razvoj koji je postignut,mi se polu zatvorili i mastali za nekim socijalizmom.....da je jugoslavija usla u EU 50-ih 60-ih danas bi jos uvek postojala i bila u rangu Italije,a ne bi se raspala.....ali ni raspad nije neka tragedija,nije fazon uzeti sve srbiji i cuvati bratstvo.....joj mogu da zamislim kakva bi zemlja bili da smo posle rata ostali van komunizma,sila!!!!i to cista srbija,a plus juga.......a i da je tito nastavio ka zapadu jao,pa znas sta.......a ne upleo se tu s afrikancima varvarima koji od nas ocekuju pomoc...

  4. #214

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Pa u to vreme nije postojao mobilan, kablovski, internet, fonbuk, fejsbuk, bekstejdz, ol inkluziv.. Ne razumem navode.

    Slusam ovih dana i ovih godina i jedne i druge i numem da se odlucim svojom glavom.
    Ovde mu se najsrchanije zamera sto nije Srbe naselio od Tokija do Milvokija pa da ih sve potisnemo kad potiskivanju vreme dodje.. Mislim stvarno..

    Kako god da nas je rasporedio ne bi nas sprecio da se medjusobno malko potamanimo..

    Znam da se sada rasprodava ono sto je izgradjeno za njegova doba i da nam od tih para drzava danas funkcionise, znam da nismo u stanju 30 godina da zavrsimo 80 kilometeri auto puta pa da ni Beograd vise ne bude zabachen, a tako lepa varosh..

    Opet i ovi sto bRezrezervno velicaju mu lik i dJelo ne zvuce preterano realno i racionalno.
    Lepo ne znam.

    Al' zato imam tekst.

    Majku ti božju, zar već 30 godina?



    Tokom celog prvog razreda osnovne škole upoznavali smo se sa učionicom, premeravali hitrim dečjim očima svaki ćošak prostorije i polako se privikavali na to da ona (učionica) simbolizuje našu prvu veliku obavezu u životu. Već na početku drugog polugodišta mogli smo, zatvorenih očiju, da opišemo raspored stvari i nabrojimo kompletan (tipično socrealistički) inventar. Samo je jedan detalj ostao nepoznat - u levom uglu, dakle desno od katedre, nalazio se nekakav žućkasti ormar. U odnosu na naše tadašnje visine bio je ogroman, što bi se dalo rešiti nekim pomagalima i već bismo se nekako uspentrali do njegovog vrha, ali je problem bio u tome što je bio i zaključan.

    Pitali smo se, onako nezajažljivih mašti, šta iza sebe kriju ta bravicom obezbeđena vratašca. Saznali smo to pred kraj drugog polugodišta, početkom maja 1980. godine. Učiteljica se pojavila bleda i previše ozbiljna, pomalo ispijenog lica, noseći u ruci dnevnik i ključeve. Magična vratašca su se otvorila i iza njih se pojavio televizor. Crno-beli, naravno, Ei Niš. Kakvo iznenađenje za nas! Kad je prošlo onih minut ili dva neophodnih da se katodna cev i elektronika zagreju, pred naše oči su izbile slike masovne žalosti zabeležene kamerama širom cele SFRJ. Pogledao sam ka fotografiji koja je zauzimala najvažnije mesto na zidu, pokušavajući da shvatim kako to da tog dobrog čike, koji je brinuo o svima nama, više nema. Bila je to prva smrt sa kojom se suočio u životu. Učiteljici nije, pa smo pažljivo pratili njene reakcije na sve što nas je snašlo. Sedela je u poslednjoj klupi, mirna i nepomična, ćutke gledajući u ekran televizora. Bio sam malo dalje od nje, ali se odlično sećam suze koja se, munjevitom brzinom, skotrljala niz njen desni obraz i udarila o zelenu površinu linoleuma.

    Posle sam viđao još mnogo ljudi kako plaču. Neke na televiziji, a neke bogme i uživo. Još suviše mali, nisam uspevao da shvatim šta se zapravo dogodilo, znao sam samo da nije dobro. Mogu sa velikom preciznošću da rekonstruišem trenutak kada je sve počelo. Naša tek useljena kuća, sa nezavršenim sobama, koje su čekale da u njih bude uložen (još jedan) kredit koji ćale samo što nije dobio. Bio je uključen radio (Beograd) i program je u jednom trenutku prekinut da bi spiker ledenim glasom izgovorio veoma jednostavnu rečenicu: Umro je drug Tito. Ćale se skamenio, približivši se radio-aparatu da bi bolje čuo i, kada je shvatio da je to zaista tačno, glasno i odsečno opsovao sunce. Uveče smo gledali Dnevnik i sve one nesrećne i uplakane ljude na ulicama velikih gradova. Emitovan je i snimak sa utakmice koja nije održana, a na kojoj su neke čike u belim i prugastim dresovima masovno popadale po travi, ne uspevajući da zadrže suze, dok je ceo stadion pevao Druže Tito mi ti se kunemo da sa tvoga puta ne skrenemo. Naslovne strane svih novina bile su napadno crne, u državi je proglašena žalost, ulice su opustele, zavladala je neka zlokobna tišina. Na usnama ljudi lebdelo je uglavnom isto pitanje: Šta će sada biti?


    Trideset godina kasnije, primoran sam da se suočim sa činjenicom da je dečje pamćenje stvar odveć relativna i nepouzdana, te da se neke od scena za koje sam mislio da su doživotno smeštene u mojoj memoriji zapravo nikada nisu ni dogodile. Ili jesu, ali sasvim drugačije nego što to sugeriše moje naivno moždano ustrojstvo. Kako se to sada može čuti, posle emitovanja vesti o smrti Josipa Broza desilo se sledeće.

    Jedan deo stanovništva (zanemarljiv, na nivou statističke greške) zaista je žalio, izlazio na ulice i puštao da ga preplave jeftine i patetične emocije. Mnogo veći deo, naročito oni koji za sebe danas vole da kažu da su nacionalno osvešćeni, poskočio je od radosti. Otvarala su se vina čuvana po trideset godina, na stolove je iznošena najraskošnija trpeza. Srbende su se izljubile po tri puta, Hrvatine, normalno, dvaput, dok su i jedni i drugi odmah pohitali da radosnu vest jave svojoj rodbini u dalekoj Australiji. Fudbaleri na Poljudu su se valjali od napada sreće, a jednom od njih odmah je sve bilo jasno - Savić je Dušan već tada znao da je trava splitskog stadiona mesto koje će doživotno simbolizovati naše oslobađanje od velikog tiranina i najvećeg srbomrsca u istoriji, dok su njegovi protivnici hrvatske nacionalnosti plakali od sreće, pošto su najzad dočekali momenat da deklarisani protivnik svega hrvatskog otegne papke. Čak je i među ono malo stnovništva i pučanstva koje je javno iskazivalo svoju žalost bilo najviše onih koji su to radili iz straha, plašeći se da bi mogli da završe u kazamatima jedne odvratne diktatorske tvorevine kakva je bila SFRJ. Drugim rečima, čovek lepo izađe na ulicu, vidi ono malo ljudi koji se prave da plaču i odmah i njemu dođe da im se pridruži - u protivnom, eto žbirova i Ozne već sutra i na njegovim vratima, sa proverenim informacijama da je radio protiv našeg socijalističkog samoupravnog sistema.

    Kada su uspomene na smrt jednoga čoveka toliko polarizovane, jasno je da je i njegov život morao biti pun kontradiktornosti. Josip Broz je, kažu istorijske knjige, tokom svog delovanja kao ilegalac potkazivao neke svoje prijatelje tamo gde treba, odrekao se javno jedne žene jer je to bio viši interes i generalno, na sumnjiv način napredovao u partijskoj hijerarhiji. Posle rata, njegove jedinice su se nemilosrdno obračunale sa svima koje bi on proglasio ideološkim neprijateljima , što je dovelo do smrti velikog broja nevinih ljudi. Njegov sistem proizveo je golootočki pakao, po ugledu na sovjetske zadruge pljačkao je sopstvene seljake, dok je on polako gradio poziciju neprikosnovenog lidera uspevši da na vlasti opstane čitavih 35 godina. Izgradio je, opet po ugledu na svoje sovjetske uzore, snažan kult ličnosti, pa svi koji su rođeni u njegovoj državi i danas znaju kak' je mali Joža skuhal svinjsku glavu, ne. I kak' se sankal , ali ne znaju ništa ili znaju vrlo malo o sudbinama mnogih koje je, u nekom trenutku Titove vladavine, progutao mrak.


    Sa druge strane, tu je čuveni crveni pasoš. Farmerke u Trstu. Najveći privredni rast koji je, posle rata, SFRJ beležila zajedno sa SR Nemačkom. Jaka fudbalska liga sa velikom četvorkom. Prvi maj i 29. novembar. Životni standard koji je, za druge socijalističke države, bio apsolutno nedostižan. Snovi nesrećnih Rumuna koje je samo strašni Dunav delio od slobode o kakvoj su mogli samo da sanjaju. Snažna antifašistička tradicija (olako strajbana i odbačena u Srbiji) izborena kroz činjenicu da je Tito bio na čelu najbolje organizovane i politički najmudriji vođene vojne formacije koja se tokom Drugog svetskog rata borila protiv Nemaca i njihovih saradnika. Veliki uticaj na svetsku politiku, jake veze sa svima koji su nešto značili. Fića i Stojadin. Respektabilna industrija.

    Vratimo se ponovo u sadašnjost. Pre izvesnog vremena sretnem školskog drugara koji me je podsetio na nešto što sam bio sasvim zaboravio. Kaže on meni - sećam se, kad smo bili u drugom ili trećem razredu, samo vas dvojica ste se izjasnili kao Srbi, mi ostali nismo imali pojma ni šta smo. Vidim po njemu da je to doživeo kao veliku ličnu tragediju, ali s obzirom na to da se radi o zaista dobrom čoveku, nisam želeo da ulazim u dalje rasprave s njim, već sam ga samo upitao da li mu je sada, kada je svoj na svome, i zna šta je, bolje nego onda kada nije imao pojma da pripada narodu svetle i velike tradicije (a sve su nacionalne zajednice takve, jelte). On se malo zamislio i rekao tako karakterističnu rečenicu:

    - Znaš, možda je izgledalo da se bolje živelo, ali sve je to bilo veštački.

    Zaustio sam nešto da kažem, ali sam oćutao i samo odmahnuo rukom. U pravu je on - jeste to bilo veštački - setimo se samo one nesrećne falusoidne palice, koju su nosili po celoj državi da bi je neki zadihani i uplašeni pojedinac predao pravo u ruke osvedočenog hedoniste koji je sedeo u centralnoj loži stadiona JNA. Danas, na sreću, nema takvih stvari - ni u ludilu se ne bi moglo desiti da narod u nekim gradovima u Srbiji, recimo, izdvaja ogromne novce za jedan drugi simbol. U gradu koji se guši od nezaposlenosti, u planu je izgradnja krstače koja će, uz Kineski zid, biti drugi predmet na našoj planeti koji će golim okom biti vidljiv sa Meseca. Ali, to je u redu, jer, bože moj, snažno oslikava našu veru, koja je opstala i u najtežim vremenima i održala nas tokom svih ovih teških godina.

    Veštački je bio i jednopartijski sistem, koji nam nije davao slobodu izbora. I to je tačno. Čim smo tu slobodu dobili, pohitali smo da svoje poverenje poklonimo onima koji su nas poveli u besmislene ratove. Kada je svetlo oružje odloženo, nismo se libili da za grobare sopstvenih života glasamo ponovo, jer su se oni, majke mi, transformisali i sada su najzad spremni da nas povedu u sjajniju budućnost.

    Drug Tito je voleo pesme o sebi, što je vrhunac samoljublja i jedna od glavnih karakteristika mekih ili otvorenih diktatura. Opet tačno. Samo, te pesme Maršala Tita, junačkoga sina.., Druže Tito mi ti se kunemo i slično) i danas zvuče temeljno, ozbiljno i simfonijski, kada se odbaci nepotrebna ideološka patina i zanemari tekstualni sadržaj. Neka neko pokuša da odsluša patriotsko-muzički uradak pod nazivom Volimo te otadžbino naša i odmah će razumeti sve, poželevši da do kraja života sluša samo Jugoslavijo, borba te rodila, uvek slobodnu, narod te slavio, ljubav te, zemljo naša, napojila...

    Josip Broz je, kao komunjara u duši, zabranjivao bilo kakvo snažnije isticanje etničkih simbola, jer je, kao i njegova ideološka sabraća, bio zadojen internacionalizmom. Odgovara istini, jedan kroz jedan. Problem je samo u tome što se nacionalnih simbola, po pravilu, ponajpre dohvate hulje i ološ, odlično naoružani, kako dugim cevima i municijom, tako i snažnom mržnjom prema svemu drugačijem. Toga smo se makar nagledali toliko da nema potrebe dodatno pojašnjavati bilo šta u vezi sa tim.

    Uzimanjem kredita Tito je kupovao socijalni mir. Na kraju je uveo i besmislicu poznatu kao socijalističko samoupravljanje, koje je dovelo dotle da niko ne odgovara ni za šta i da se ne zna da li uopšte postoje vlasnici neke svojine. Danas je, hvala bogu, mnogo bolje - tačno se zna kome šta pripada i postoji nekolicina ljudi, bezobrazno bogatih (u Titovo vreme bi ih možda zbog toga bilo sramota) koji upravljaju životima miliona drugih, sve siromašnijih, koje, skoro uvek, tretiraju kao sopstveno vlasništvo. Zato ne čudi podatak da se najviše Titovih portreta može pronaći u sobama siromašnijih porodica, dok su najvatreniji u satanizovanju Broza uglavnom oni koji su i u njegovo vreme uživali neke ogromne privilegije.

    No, stvari se razvijaju u pozitivnom smeru. Titovom smrću označen je početak jednog novog perioda, u kojem se još uvek nalazimo - ponosni, nacionalno snažni, uglavnom lažno religiozni i sve više pritisnuti nemilosrdnim ritmom tranzicije. Kako stvari stoje, dobra vest je da se, žargonom Jožinog rodnog kraja tek bumo vusrali.

    e novine
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  5. #215

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Izolovao , kontrolisao , potisnuo , drzao u leru , uglavnom je nacionalizam
    bio u kovcegu toliko godina.
    Znao je za te ..kako bih rekao...intencije i tendencije.
    Znao je taj kljuc i poznavao je tu bravu.
    ( ipak je bio bravar )
    Nacionalizam je mozda tinjao a ponekad i plamtio ali nista vise od toga.
    Nikakva opasnost za okolinu.
    Eksplodirao je tada, kada su drugi uzeli kljuceve.
    Posto nisu mogli da se dogovore zbog te osvojene slobode ,
    koji ce prvi otkljucati bravu, uradili su to zajedno.
    Prema svom gabaritu, mogucnostima i uticaju koji su imali
    i tako dalje...................................do Hepienda.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  6. #216

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku
    ( ipak je bio bravar )
    bravar.. bravar........................................... al' pozitivan!

    NeGo
    Sloba ratnik bejaše pravnik
    Koštunica mirotvorac takođeR pravnik
    a ova svilena buba - psiholog
    sve fakultetlije .. wOw


    .. izgleda da se bravari ipak bolje razumeju u ratovanja, prava i psihologijE od ovih nazovi stručnjaka...?!



    Predlog:
    Da mi na sledećim izborima jopet (po)tražimo nekog bravara

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  7. #217

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Ko ono beše izjavio: "Ako je ovaj čovek bravar, onda ja nisam princeza" (kraljica kako već) Mnogo velik igrač za jednog bravara, inače nacionalizam je više guran pod tepih nego što je suzbijan. Vladalo se čvrstom rukom, al' kada ode čvrsta ruka... ode i sve ostalo. Da je postojao naslednik, jednako autoritativan kao Tito možda bi se i prolongiralo postojanje Jugoslavije, ovako se samo sačekala prilika da se nastavi sa onim gde se stalo četrdesetih. Ovih dana baš ide emisija o njemu, može se čuti i štogod interesantno.



  8. #218

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    o njegovom poreklu i tome ko je bio on vec smo pisali i ustanovili da neme veze s bravarstvom.....agent,da ne kazem spijuncina......to sto je on doneo srbima nije toliko veiliko kao sto se prica:
    -goli otok neki ga opravdavaju da je time suzbijan nacionalizam,ja opet jednostavno pitam zasto da se suzbija nacionalizam i da se lazemo da volimo jedni druge,kad svi jedva cekamo da dodje neko slabiji pa da sve ode u......
    -privredni razvoj,e ljudi ne zavaravajte se,pa i da je JVuO pobedio u ratu i da je obnovljena monarhija,bilo bi privrednog razvoja,procitajte u vreme Milana Stojadinovica od 35 do 39 jugoslavija je dozivela veoma veliki privredni rast.....i nemojte da pricate da je Tito izmislio industrijalizaciju i privredu........ovo za puteve se slazem,i ovo je jako nesposobna garnitura koja prodaje sve stmo moze da proda,a para nigde-naravno da treba prodati i nis i glaeniku i sve drzavne firme,ali ozbiljnim poslodavcima,a novac ulagati u izgradnju i kulturu i ostalo,a drzava treba da vodi racuna i da stiti prava radnika u privatnim korporacijama....ovako novac odlazi na sredjivanje kursa,podelu pnezija itd-slicno kao ako ste gledali kamiondzije,ckaljina deca.....ali to sto se tada lepo zivelo uzrok je danasnjih problema....a i narod malo preuvelicava da je lepo ziveo,a sezdesetih je bilo vise od 30% nezaposlenih.....nije bilo fb,interneta,,moblinih upravo to govorim narod nije imao nikakve potrebe,a danas su izdaci mnogo veci,pola primanja ti ode samo na struju,telefon,vodu,komunalije,ifostan i ostalo......
    bratstvo i jedinstvo propalo,bolje da ga nije ni bilo,danas bi bili u vrhu evrope kao posebne zemlje
    pokret nesvrstanih velika glupost,pomaganje indiji,egiptu,i ostalim divljim masama,iako osudjivao staljina,odrzavao mnogo bolje odnose sa SSSR,nego li sa zapadom-dusa boljsevicka.....a,da smo ostali monarhija ili demokratska republika 50-ih danas bi bili deo EU,sila balknaska....fraze da je imao dobre donsoe sa SAD,otisao je jednom tamo,a u SSSR 20 puta,pa vidite vi,nego SAD nije imao interes da jugosloveni nestanu i da ih okupira,vec da postoji neko ko ce da izaziva nemir u istocnoj sferi......
    o unazadjenju kulture i vere tek da ne govorim,o vesanju popova,formiranju zatvora po manastirima itd.....a tek srpsko nacionalno bice,ostali naodi su koliko toliko zadrzali ko su,jedino su se srbi izjasnjavali kao jugosloveni i slepo verovali,dok je i tako mala srbija parcana i rasturana....ALI TO NIJE BITNO<BITNO JE DA JE NAROD ZIVEO LEPO,DA SU MASE NEPISMENE UZIVALE U SVOM ZANOSU,ABUDUCIm GENERACIJAMA OSTALO JE NIZ PROBLema svake VRSTE.....Srbin je u stanju da za radno mesto u fabrici zaboravi sve i cak posredno prizna krivicu kao da smo mi klali,ali bitno je da su mogli da zive lepo........a o toj lepoti tek treba govoriti-vi podrazumevate pod lepim da je nas pasos bio svuda priznat,a sto se nije nigde putovalo nema veze.....lepo je raditi u fabrici i nepismene mase da vode intelektualce za nos.....lepo je primati platu i raditi,za privredu nije bitno sto je imala poluzatvoreno trziste,a za teritoriju srbiji nije neka steta,kada je formirana federacija znalo se da jugoslavija nece biti vecna.......danas nije idealno ali nije gore od tada znaci 100%.....pozitivan zbog cega,nase fabrike i mitovi da imamo najbolju svetsku proizvodnju......da je ta proizvodnja u rukama privanika i delom drzave bila,ne bi bili mi u situaciji da prodjemo kroz tranziciju.......

  9. #219

    Odgovor: Ko je zaista bio Tito???

    Tito je bio vodja jednog antifasistickog pokreta na ovim prostorima ciju su vecinu cinili Srbi.
    Pobednickog antifasistickog pokreta.
    Bio je jos jedan takav pokret.
    Tako kazu.
    I ovde iznad se culo da je zabranjivano slavljenje slava i drugih verskih praznika.
    To naravno nije tacno.
    U mom kraju nije.
    Ja to znam.
    Eto mi smo recimo slavili sve verske praznike bez ikakvih prijavljivanja, cuvanja strazi i tako to.
    I Bozic i Uskrs i cak sta vise i crkvenu slavu letnjeg Sv. Nikolu gde smo bili i kumovi jedne godine ..( malo da se pohvalim, branitelj lika i dela druga Tite )
    Nisu slavili komunisti ali to je i normalno.
    Nisu drzali do toga i zato su bili komunisti .
    Ali je tacno, da bi dobio zaposlenje , napredovao u sluzbi , bilo je pozeljno da ne slavis slavu i da si clan partije.

    Da li danas nije /
    I da li danas nije partijska drzava ?
    I to sto nisam mogao pevati "Obilica " u kafani je sputavanje nacionalnih osecanja ?
    Gusenje slobode ?
    Ja pod slobodom podrazumevam nesto drugo .
    Staviti ranac na ledja i zapaliti na more.
    Sa punim dzepom para.
    Onda se to moglo a danas malo teze.
    I ne znam sta znaci "parcanje Srbije".
    To sto je imala pokrajine ?
    Nije bio centralizam kao danas ili u prevodu prelivanje sredstava u jedan centar..
    U to vreme Kosovo je bilo u sastavu Srbije a danas vise ne.
    I ko je za to kriv ?
    Tito ?
    Verovatno.
    Kao i za sve ostalo sto se desava.
    Sav ovaj kriminal , afere, socijalno raslojavanje , losi putevi , skolstvo,
    zdravstvo , napukli mostovi., 70 milijardi od privatizacije koje su otisle ko zna gde,
    kic i sund , poplave zbog "nemanja sredstava " neobezbedjeni pruzni prelazi zbog 'nemanja sredstava ' je kriv Tito.
    Nije naprimer Sarancic?
    Ne, kriv je Tito.
    Uci nas iskustvo u poslednjih dvadeset godina.

    I da , uvek sam vise preferirao prvomajski uranak od nekog egzoticnog skupa
    na nekoj ravnoj planini.
    Nisam od te fele.

    Ako je i bio to sto je bio ...imao je stila.
    Za razliku od ovih danas.
    Oni nemaju ni stila ni stida.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  10. #220

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Moguce da je vecina navedenog tacna, naravno rado bih videla dokaze, kopije dokumenata i sl...
    Ali svakako NIJE TACANO da je Katolicka Crkva uvela praznik Josipa Radnika POSLE Titove smrti, vec je to uradjeno puno ranije.
    Buduci da je 1. maj praznik rada, Crkva je radnicima HTELA PONOVO DA NAGLASI IDEAL HRISCANSKOG RANIKA, SV. JOSIPA, KOJI JE JE U SVOJOJ JEDNOSTAVNOSTI I MALENOSTI BIO VELIKI, jedan od najvecih svetaca. To je nacin borbe protiv sekularizma.

  11. #221

    Odgovor: Ko je zaista bio Tito???

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku
    Tito je bio vodja jednog antifasistickog pokreta na ovim prostorima ciju su vecinu cinili Srbi.
    Pobednickog antifasistickog pokreta.
    Bio je jos jedan takav pokret.
    Tako kazu.
    I ovde iznad se culo da je zabranjivano slavljenje slava i drugih verskih praznika.
    To naravno nije tacno.
    U mom kraju nije.
    Ja to znam.
    Eto mi smo recimo slavili sve verske praznike bez ikakvih prijavljivanja, cuvanja strazi i tako to.
    I Bozic i Uskrs i cak sta vise i crkvenu slavu letnjeg Sv. Nikolu gde smo bili i kumovi jedne godine ..( malo da se pohvalim, branitelj lika i dela druga Tite )
    Nisu slavili komunisti ali to je i normalno.
    Nisu drzali do toga i zato su bili komunisti .
    Ali je tacno, da bi dobio zaposlenje , napredovao u sluzbi , bilo je pozeljno da ne slavis slavu i da si clan partije.

    Da li danas nije /
    I da li danas nije partijska drzava ?
    I to sto nisam mogao pevati "Obilica " u kafani je sputavanje nacionalnih osecanja ?
    Gusenje slobode ?
    Ja pod slobodom podrazumevam nesto drugo .
    Staviti ranac na ledja i zapaliti na more.
    Sa punim dzepom para.
    Onda se to moglo a danas malo teze.
    I ne znam sta znaci "parcanje Srbije".
    To sto je imala pokrajine ?
    Nije bio centralizam kao danas ili u prevodu prelivanje sredstava u jedan centar..
    U to vreme Kosovo je bilo u sastavu Srbije a danas vise ne.
    I ko je za to kriv ?
    Tito ?
    Verovatno.
    Kao i za sve ostalo sto se desava.
    Sav ovaj kriminal , afere, socijalno raslojavanje , losi putevi , skolstvo,
    zdravstvo , napukli mostovi., 70 milijardi od privatizacije koje su otisle ko zna gde,
    kic i sund , poplave zbog "nemanja sredstava " neobezbedjeni pruzni prelazi zbog 'nemanja sredstava ' je kriv Tito.
    Nije naprimer Sarancic?
    Ne, kriv je Tito.
    Uci nas iskustvo u poslednjih dvadeset godina.

    I da , uvek sam vise preferirao prvomajski uranak od nekog egzoticnog skupa
    na nekoj ravnoj planini.
    Nisam od te fele.

    Ako je i bio to sto je bio ...imao je stila.
    Za razliku od ovih danas.
    Oni nemaju ni stila ni stida.
    nemam reci!!!!
    komentar preuzet iz udzbenika i novinskih feljtona!!!
    Tito nije bio to sto smo mislili i nije bio nas,prvo i osnovno!!!!!
    slave su zabranjivane,u mom kraju su popa vezali za banderu i tukli nasred ulice....
    kazes komunisti,pa bilo je milion komunista i sijaset onih koji su ih podrzavali znaci SVI
    jedino mozda na selu nije bilo tako......
    ma koji crni antifasizam-revolucija je bila razlog borbe,a antifasizam povod

  12. #222

    Odgovor: Ko je zaista bio Tito???

    Citat poirot kaže: Pogledaj poruku
    nemam reci!!!!
    komentar preuzet iz udzbenika i novinskih feljtona!!!
    Tito nije bio to sto smo mislili i nije bio nas,prvo i osnovno!!!!!
    slave su zabranjivane,u mom kraju su popa vezali za banderu i tukli nasred ulice....
    kazes komunisti,pa bilo je milion komunista i sijaset onih koji su ih podrzavali znaci SVI
    jedino mozda na selu nije bilo tako......
    ma koji crni antifasizam-revolucija je bila razlog borbe,a antifasizam povod
    Komentar preuzet iz moje glave i visegodisnjeg iskustva Onog i Ovog.
    Nije mi bitno da li je bio to ili nije bio to i ko je bio.
    Vise mi je bitnije u svakom slucaju kako je bilo dok je bio i kako je bilo to
    i kako je sada ovo kada su nasi. Mislim da su pre svega svoji a tek onda nasi.
    I da mi bas nismno mnogo njihovi. Da jesmo , malo bi vise pokazali da su nasi.
    Znaci ako su nasi to je automatski okej i naj u svemu naj.
    Zato sto su nasi .
    U mom kraju slave nisu zabranjivane nikada.
    Ni Bozic ni Uskrs ni svi obicaji koji uz ove praznike idu.
    Ni u selu , ni u gradu a ni u varosi...
    A sto se tice komunista i popova ...imaju dosta slicnosti.
    Dve strane jedne medalje. Dve dogme.
    Vidjamo to svih ovih godina.....otkako je crkva odvojena od drzave.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  13. #223

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Tito je bio jedan lopov,otimao od postenog sveta da Prilog 2717njegovom dupetu bilo bolje
    tito je bio lazov,lagao je ne samo nas nego i celi Prilog 2718,zato danas ispastamo
    tito je bio "katolik" i srbo mrzac daboga mu zemlja kosti izbacila,nije hteo da steti svoje hrvate, nego se baskario po nasoj SRBIJI pa su ga ovi zamrzeli cak se bojao da ide u Zagreb,Split, itd itd pa i kada je crko saranjen je u BEOGRADU a ne u njegovom usranom kumrovcu (pa ustase bi ga iskopale i zapalile) znao je on to smrad katolicki.
    Sve sto je on radio i njegova komuna ,zelim samo da se sve to vrati njihovim unucima ni gore ni bolje,samo isto kao sto su on i njegova banda uzeli i ubijali nase dedove,oceve,bracu,sestre,itd. svima zelim da se vrati ISTOM MEROM
    ZIVELA SRBIJA
    ZIVEO KRALJ

    S M R T V A T I K A N U !!!

    a evo i slika

  14. #224

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Citat korkanj kaže: Pogledaj poruku
    Tito je bio ....
    ....da se sve to vrati njihovim unucima ni gore ni bolje,samo isto kao sto su on i njegova banda uzeli i ubijali nase dedove,oceve,bracu,sestre,itd. svima zelim da se vrati ISTOM MEROM
    ZIVELA SRBIJA
    ZIVEO KRALJ

    S M R T V A T I K A N U !!!
    Uuuh! Koliko 'hrišćanske ljubavi' u tako malo teksta!
    Usrećiće se i Srbija i kralj s ovakvim podanikom i ovakvom podrškom!

  15. #225

    Odgovor: Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost?

    Tito je legenda...trenutno nema politicara na ovim prostorima koji bi mu mogli i noge oprati.
    Jugoslavija zivi i dalje...i svakim danom sve vise ljudi uvidja sta smo to ustvari izgubili...Ovakvih nacional-kretena poput "krokanj-a" je bilo i ranije...ali ih nismo videli i culi zato sto su isli na zasluzen odmor na Goli otok.

    I

Strana 15 od 16 PrvaPrva ... 513141516 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ko je zaista bio Tito???
    Autor poirot u forumu Istorija
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:37
  2. Tito Patrikije (Titos Patrikios)
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 28.12.2011, 23:18
  3. Drugarica Jovanka Broz
    Autor bellissima u forumu Istorija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 13.09.2010, 22:09
  4. Najgotivnija istorijska ličnost
    Autor Necromancer u forumu Istorija
    Odgovora: 76
    Poslednja poruka: 10.04.2010, 22:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •