Jabuka...
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15

Tema: Jabuka...

  1. #1

    Jabuka...

    Jabuka je plod koji je postao simbol ljubavi,greha,razdora.
    Crvena,zelena,Adamova.Jabuka koju je Paris trebao da dodeli ''najlepšoj olimpskoj boginji'',a onda umesto mudre Atine,odabrao Afroditu jer mu obeća najlepšu od svih žena Jelenu.
    Jabuka može da utoli žeđ.Da zavara glad.Da da ime jednom Džoniju i on postane Džoni Jabukovo Seme.
    Jabuka može da zastane u grlu,kao Adamu.
    Jabuka može da izazove trojanski rat.
    Od zlata jabuka je upala u Bojanu u vreme zidanja Skadra.

    Koliko puta nam je zastala u grlu?
    Verujući,koliko puta je se sete dok greše,ili pomisle na prvobitni greh?
    Koliko smo svojih,ličnih ''zlatnih jabuka'' sami u '' Bojanu bacili''?

    Da li život može imati ''oblik'' jedne od spomenutih ''jabuka''?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Jabuka...

    Jabuka simboliše mnogo toga. Već prema kojem se tumačenju odredimo, tako se može različito tumačiti i naš stav prema "jabuci", naša želja da je zagrizemo, da je s apetitom oglockamo, da joj se iz daleka divimo, ili da pokušamo da isteramo zalogaj iz grla...

    Neke od priča vezanih za simbolizam jabuke si već pomenula, kohili. Parisovu "jabuku razdora", Adama i Evu koji nisu mogli odoleti iskušenju, skadarsku... Možda bi mogli pomenuti i jabuku iz "Pesme nad pesmama" koja prema Origenovom tumačenju pokazuje plodnost Božije Reči (ovo je nešto za jupitera ), njen ukus i miris. Zlatna jabuka u vrtu Hesprida je simbol besmrtnosti (ko je proba taj više neće biti ni gladan, ni žedan, niti će oboleti, niti će se ona ikada smanjiti), baš kao i one koje je Aleksandar Makedonski pronašao u Indiji (tražeći u stvari vodu života), a koje su produžavale život sveštenika i do 400 godina. Tako je i u skandinavskoj mitologiji. Bogovi jedu jabuke i ostaju mladi sve do ragna roka, tj. do kraja kosmičkog ciklusa.
    Ok, hajde da pomenemo i Snežanu iz bajke, koja je tek poljupcem koji je sigurno vodi u brak, očišćena od mladalačkog iskušenja da od nepoznatih ljudi prima neproverene darove. Stvarno ne znam šta kod nas konkretno predstavlja običaj da mlada baci jabuku preko krova kuće...
    Složila bih se sa analizom Paula Diela (austrijski psihijatar) da jabuka, zbog svog oblika kugle, uopšteno označava svaku zemaljsku želju ili zadovoljstvo u takvoj želji. Ako je shvatimo kao svet koji možemo držati na dlanu i činiti s njim šta nam je volja, naš odnos prema njoj može govoriti o tome kakvi smo. Baš kao što rekoh, neko će je držati kao ukras, neko pevati pesme o njoj, a neko je zaista probati...
    Pentagram koji čine koštice, kada se jabuka poprečno preseče, naveo je mnoge analitičare simbola da joj pripišu moći spoznaje i saznanja. Spoznaje dobra i zla. Najvažnije prilikom toga je opredeliti se između ta dva.

    Ja sam uvek za to da se zagrize. Kiselo pljuneš, slatko pojedeš. Ako spazimo crva unutra, mož' i da se vrišti, a i ne mora...
    Vrag odneo šnalu...

  3. #3

    Odgovor: Jabuka...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Jabuka je plod koji je postao simbol ljubavi,greha,razdora....
    Crvena,zelena,Adamova.
    ....Jabuka može da zastane u grlu,kao Adamu.

    Verujući,koliko puta je se sete dok greše,ili pomisle na prvobitni greh?


    Odakle ti ideja da je jabuka simbol greha?
    O kakvoj Adamovoj jabuci pričaš?
    Gde piše, da je plod poznanja dobra i zla koji su probali Adam i Eva, bila jabuka?

    Ono zanimljivo za jabuku je da obiluje vitaminima, i treba je redovno konzumirati....kao i drugo voće....


  4. #4

    Odgovor: Jabuka...

    Life is an orange!

    /ko mi rece kiz kojeg je filma ova izjava, placam mu pice!/
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #5

    Odgovor: Jabuka...

    Ја само знам једно! Када је загризем тек онда постајем гладан, а до тада.... па и не пада ми на памет .
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  6. #6

    Odgovor: Jabuka...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Jabuka je plod koji je postao simbol ljubavi,greha,razdora.
    Crvena,zelena,Adamova.Jabuka koju je Paris trebao da dodeli ''najlepšoj olimpskoj boginji'',a onda umesto mudre Atine,odabrao Afroditu jer mu obeća najlepšu od svih žena Jelenu.
    Jabuka može da utoli žeđ.Da zavara glad.Da da ime jednom Džoniju i on postane Džoni Jabukovo Seme.
    Jabuka može da zastane u grlu,kao Adamu.
    Jabuka može da izazove trojanski rat.
    Od zlata jabuka je upala u Bojanu u vreme zidanja Skadra.

    Koliko puta nam je zastala u grlu?
    Verujući,koliko puta je se sete dok greše,ili pomisle na prvobitni greh?
    Koliko smo svojih,ličnih ''zlatnih jabuka'' sami u '' Bojanu bacili''?

    Da li život može imati ''oblik'' jedne od spomenutih ''jabuka''?
    Jabuka je simbol necega za odredjenu grupu ljudi, ne za celokupno covecanstvo.
    Ja sam recimo deo covecanstva koji jabuku smatra ukusnim plodom jedne
    vrste vocnog drveta.
    Gde se u prici o Adamu i Evi spominje jabuka ?
    Sve sto si navela su odredjene situacije u sklopu zivota, kako moze jedna situacija da predstavlja ceo zivot ?

    jupiter

  7. #7

    Odgovor: Jabuka...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku

    Ono zanimljivo za jabuku je da obiluje vitaminima, i treba je redovno konzumirati....kao i drugo voće....

    Ja bih se pridruzila ovom odgovoru... Jabuka je simbol vitamina. Od filozofije nema neke koristi, a od jabuke dosta: vitamini, rakija, kompot, strudla, pita, sok, sirce....
    neunistiva zlojebaba!

  8. #8

    Odgovor: Jabuka...

    Jabuka je ukusno voće.Puno vitamina-u to niko od nas ne sumnja.
    Isto tako,svaki put kada se jedan muškarac zagleda u ogledalo,ugleda na svom vratu ono što se naziva ''Adamovom jabučicom''.To je onaj ''zalogaj'' koji mu je zapeo u grlu,pošto mu je Eva dala plod sa drveta saznanja,a on ga probao-barem tako priča kaže.
    Jabuka je pala i Njutnu na glavu i eto-ideje o gravitaciji.Čak i da je priča izmišljena,uloga jabuke u istoj ima više značenja.Pomislite samo:posle toliko dugih vekova,jabuka koja je ''prognala'' Adama i Evu iz raja,poslala ih na Zemlju,pada na glavu jednog naučnika.On dolazi na ideju kako Zemlja privlači sve svojom gravitaciom.Kao što je privukla i ''prve ljude''.Pad sa rajskih visina bio je podstaknut neposlušnošću-griženjem zabranjenog poda.Prikovanost za zemlju dokazuje po prvi put upravo taj isti,nekada zabranjeni plod-jabuka.
    Ako je priča o Njutnu i jabuci izmišljena,postavlja se pitanje zbog čega je neko,ko je priču izmislio,uzeo baš jabuku za plod koji pada na glavu njutna?

    Imamo i Viljema Tela,borca za slobodu.On je strelom prepolovio jabuku na glavi svog sina.
    Zatim,jabuka ima i svoje malo,semeničasto srce.Stari Sloveni su je smatrali plodom ljubavi i poštovali su njeno drvo....
    Jedan od najvećih junaka grčke mitologije,Herakle,morao je da savlada mnogo prepreka,da nadmudri Atlasa i nagovori Hesperide da mu daju jabuke iz njihovog vrta.Donošenje tih jabuka Evristeasu,bilo je jedan od 12 podviga koje je morao da učini kako i se iskupio zbog zla koje je naneno sopstvenoj ženi i deci.

    Jabuka nikada nije slučajno u jednoj priči.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  9. #9

    Odgovor: Jabuka...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Jabuka je ukusno voće.Puno vitamina-u to niko od nas ne sumnja.
    Isto tako,svaki put kada se jedan muškarac zagleda u ogledalo,ugleda na svom vratu ono što se naziva ''Adamovom jabučicom''.To je onaj ''zalogaj'' koji mu je zapeo u grlu,pošto mu je Eva dala plod sa drveta saznanja,a on ga probao-barem tako priča kaže.
    Deo koje price ???? Sigurno ne deo Genesis-a (Postanak) koji glasi ;
    " I žena videći da je rod na drvetu dobar za jelo i da ga je milina gledati i da je drvo vrlo drago radi znanja, uzabra rod s njega i okusi, pa dade i mužu svom, te i on okusi.
    Tada im se otvoriše oči, i videše da su goli; pa spletoše lišća smokovog i načiniše sebi pregače.

    I začuše glas Gospoda Boga, koji iđaše po vrtu kad zahladi; i sakri se Adam i žena mu ispred Gospoda Boga među drveta u vrtu.
    A Gospod Bog viknu Adama i reče mu: Gde si?
    A on reče: Čuh glas Tvoj u vrtu, pa se poplaših, jer sam go, te se sakrih.
    A Bog reče: Ko ti kaza da si go? Da nisi jeo s onog drveta što sam ti zabranio da ne jedeš s njega?

    A Adam reče: Žena koju si udružio sa mnom, ona mi dade s drveta, te jedoh.

    Opet, u prici se ne spominje jabuka, niti bilo kakvo 'zapinjanje u grlu'.
    Citat K kaže:
    Jabuka je pala i Njutnu na glavu i eto-ideje o gravitaciji.Čak i da je priča izmišljena,uloga jabuke u istoj ima više značenja.Pomislite samo:posle toliko dugih vekova,jabuka koja je ''prognala'' Adama i Evu iz raja,poslala ih na Zemlju,pada na glavu jednog naučnika.On dolazi na ideju kako Zemlja privlači sve svojom gravitaciom.Kao što je privukla i ''prve ljude''.Pad sa rajskih visina bio je podstaknut neposlušnošću-griženjem zabranjenog poda.Prikovanost za zemlju dokazuje po prvi put upravo taj isti,nekada zabranjeni plod-jabuka.
    Ako je priča o Njutnu i jabuci izmišljena,postavlja se pitanje zbog čega je neko,ko je priču izmislio,uzeo baš jabuku za plod koji pada na glavu njutna?
    Kakvo slanje na zemlju ? Rajski vrt je na zemlji.
    Sada si vec dodala turbo svojoj imaginaciji i masti.
    Citat K kaže:
    Imamo i Viljema Tela,borca za slobodu.On je strelom prepolovio jabuku na glavi svog sina.
    Zatim,jabuka ima i svoje malo,semeničasto srce.Stari Sloveni su je smatrali plodom ljubavi i poštovali su njeno drvo....
    Jedan od najvećih junaka grčke mitologije,Herakle,morao je da savlada mnogo prepreka,da nadmudri Atlasa i nagovori Hesperide da mu daju jabuke iz njihovog vrta.Donošenje tih jabuka Evristeasu,bilo je jedan od 12 podviga koje je morao da učini kako i se iskupio zbog zla koje je naneno sopstvenoj ženi i deci.

    Jabuka nikada nije slučajno u jednoj priči.
    U svakoj prici u kojoj se spominje jabuka (koja je mozda najrasprostranjenije voce na planeti), prica nam govori o ljudima, a ne o jabuci, jabuka je samo
    objekat koji je bio neophodan za ono sto je pisac hteo da kaze o ljudima.

    jewpiter

  10. #10

    Odgovor: Jabuka...

    Da treba izabrati voce za simbol Evrope, verovatno bi to bila jabuka.
    Jabuka je vrlo interesantno voce sa mnogo hibrida od kojih svaka ima svoju karakteristiku. Moze se u njima uzivati kao u vinu.
    I naravno od jabuke se pravi i dobro vino i odlicna rakija.

    Jabuka i greh?
    U toj prici jabuka je samo simbolicni naziv...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  11. #11

    Odgovor: Jabuka...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Jabuka je plod koji je postao simbol ljubavi,greha,razdora.
    Crvena,zelena,Adamova.Jabuka koju je Paris trebao da dodeli ''najlepšoj olimpskoj boginji'',a onda umesto mudre Atine,odabrao Afroditu jer mu obeća najlepšu od svih žena Jelenu.
    Jabuka može da utoli žeđ.Da zavara glad.Da da ime jednom Džoniju i on postane Džoni Jabukovo Seme.
    Jabuka može da zastane u grlu,kao Adamu.
    Jabuka može da izazove trojanski rat.
    Od zlata jabuka je upala u Bojanu u vreme zidanja Skadra.

    Koliko puta nam je zastala u grlu?
    Verujući,koliko puta je se sete dok greše,ili pomisle na prvobitni greh?
    Koliko smo svojih,ličnih ''zlatnih jabuka'' sami u '' Bojanu bacili''?

    Da li život može imati ''oblik'' jedne od spomenutih ''jabuka''?
    Naprosto volim simbole...
    Volim metafore, a i ostale stilske figure koje doprinose avanturizmu u razmišljanju i slikovitosti u izražavanju.
    I naravno da se život može posmatrati i kroz tu prizmu, ukoliko postoji u nama dovoljna simbioza mašte, sklonosti ka filozofiji, potrebe da se doživljeno preformuliše u verbalan iskaz koji može biti dovoljno jasan, pravilno shvaćen, iako obiluje asocijacijama...
    Živim u senci "drveta života" koje sam sama, i uz pomoć onih koje volim, odgajila. Na njemu je jedna "jabuka od zlata" koja ima 9 godina, raste ko iz vode i samim svojim postojanjem me usrećuje.
    Najela sam se u životu jabuka i kiselih i slatkih, i onih "kao sa slike", i onih naizgled neuglednih, ali zdravih, neprskanih... Neke sam podelila, neke su mi slučajno poispadale, neke sam skupo naplatila, neke sam žrtvovala zarad svog Skadra...
    Gadno je kad zalogaj zastane u grlu, ali je to odlično iskustvo. Otrežnjenja nakon "gubitka daha" umeju da budu lekovitija od sigurnog žvaćkanja na sitno.
    Iskustvo me je naučilo da budem obazriva i čuvarna prema svojim jabukama. Da naučim da su toliko retke i vredne one koje me ukusom, mirisom, slašću mogu osvojiti, koje me mogu ozdraviti, nadahnuti željom da u njima uživam, koje mi mogu potrajati koliko zauvek jer su, prema za mene pisanoj formuli, dovoljno "čarobne"...
    A trebalo mi je dugo da to shvatim. Dešavalo mi se ranije da budem licemerna, pa i "snobasta" , zahtevala na uvid geografsko poreklo, potvrde da je sorta po nekim opštim aršinima dovoljno "plemenita", i sl.
    Sad shvatam da vrt ne mora da bude rajski da bi u njemu nikla "od zlata jabuka", da od našeg znanja i neznanja, da od naše sitničavosti ili otvorenosti duha zavisi da li ćemo prave jabuke prepoznati i kako ćemo se prema njima postaviti....
    Moj kantar... moji aršini... moje jabuke... moja sreća...
    Vrag odneo šnalu...

  12. #12

    Odgovor: Jabuka...

    Evo još malo o jabuci.Ona se nalazi i u obliku ženskog tela.Zapravo,ona je jedna od mogućih oblika ženske karlice.Aktove koje su slikali Lotrek,Van Gog,Gogen,prema njihvoim rečima imali su oblik ''jabuke'' jer su im kao modeli služile žene istog tipa.
    Znači,na pojedinim umetničkim delima gledamo ''jabuke'',a da toga možda i nismo svesni.
    [I]Jupiteru,
    moraćete da mi objasnite da li je ono ''turbo'' epitet,ako jeste šta njime opisujete?,jer ne mogu da ga povežem sa ostatkom komentara.Ili ste pod rečju ''turbo'' mislili na brzinu?

    I jedna poslovica u kojoj se spominje jabuka:jedna kvarna jabuka pokvari i sve ostale u korpi.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  13. #13

    Odgovor: Jabuka...

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku

    Ja sam uvek za to da se zagrize. Kiselo pljuneš, slatko pojedeš. Ako spazimo crva unutra, mož' i da se vrišti, a i ne mora...
    Mož' kako hoćeš, možda nekome više prija kiseliji deo. Bitno je zagrosti. Pristalica sam legende o Tamnom vilajetu:
    ''Ako uzmeš, kajaćeš se... ako ne uzmeš - opet ćeš se kajati...''
    Ne po svaku cenu, ali je već bitno razlučiti šta hoću / ili neću, za šta sam spremna / ili nisam, svakako probati, pa nek ide život...
    Bez kompromisa se prvo izboriti sa sobom, pa zatim krenuti napred...


    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  14. #14

    Odgovor: Jabuka...

    @Goga

    E zaista sam par puta u životu bila u toj situaciji kada je rečenica "Nek' ide život" odzvonila kao najtačniji ton u akordu dileme...
    Mislim da je taj momenat odluke, zagristi ili ne, jedna od najvažnijih stvari koja nas determiniše kao osobe, posebno pred sobom, pred svetom takođe, iako je to manje važno.
    Ustručavanje, sumnja, neverica, bahatost, proždrljivost, razbacivanje, kolekcionarenje, zgrtanje, sladostrasno uživanje, posvećenost, meračenje, uzgajanje... Sve su to načini kako se možemo postaviti prema životnim "jabukama"...
    Sve više sam zahvalna na takvim darovima koje mi život servira, pa bile jabuke kisele ili slatke. Ukoliko se navežbamo, jako ćemo dobro prepoznavati one podmetnute i otrovne, a znati da se u svim ostalim, ma kakvog ukusa bile, krije zdravlje.
    Određena "sorta" me uvek privuče, uzgajam je i sama, bar se trudim... A rado razmenjujem plodove sa onima kojima koji taj izgled, oblik i aromu takođe doživljavaju kao posebnu...
    Vrag odneo šnalu...

  15. #15

    Odgovor: Jabuka...

    Onda,jabuka kao plod koji u sebi nosi dvostruku pouku:pouku o dobru i pouku o zlu.To se najbolje vidi u bajci o Snežani i sedam patuljaka.Tu je savršeno,u obliku jedne jabuke,svet podeljen na svoju dobru i lošu stranu,a opet obe su u neraskidivom jedinstvu.
    Zatim,nju zagriz jedna devojka,ali vođena lukavstvo nekog drugog.Vođena do zele strane jabuke..do kisele strane života.
    A crvena je ostala u šaci iste,lukave spodobe-baš kako to biva i u životu-da se ova njome i njenom moći poigrava.
    Dobro i zlo,dve velike mogućnosti sadržane su u jednoj jabuci.Vredi razmisliti o tome.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

Slične teme

  1. Crvena Jabuka
    Autor Crazy Angel u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 124
    Poslednja poruka: 19.05.2010, 00:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •