(Ne)Pismenost - Strana 10
Strana 10 od 13 PrvaPrva ... 89101112 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 136 do 150 od ukupno 193
  1. #136

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    meni ne smeta nešto preterano
    ili da kažem da smeta u zavisnosti od toga ko pravi grešku i gde
    na forumu me je briga dok mogu pročitati post da se ne mučim, i dok to nije u naslovu teme - primetio nekoliko

    "dok se nenadje neko da otkuca nekoliko rečenica i to još nepovezanih a nekoristi se ni zarez ni tačka sve je napisano malim ili još gore velikim slovima a pri tome taj neko neume ni da pritisne enter na tastaturi bar red da promeni pa se sav pogubiš dok pročitaš tih pet šest redova"

    vidjao sam ovakve postove... doduše bili su dosta duži

    Mislim... a čemu se nadamo kada
    • se u romanima naših mladih književnika često može naći "sa mnom" napisano kao jedna reč
    • su naši vajni poslanici, ministri, direktori u stanju po nekoliko puta u toku intervjuima da kažu "oba dva"
    • se kod naših voditelja može čuti da uživaju u "malim mehurićima", za meru koriste "malu kašičicu", konzumiraju "pčelinji med"...

    a posebno me iritira kada neko ko sebe smatra "velikim pozavaocem pića" kaže "Francuski konjak"

    Ne dičim se svojim pismenošću, ali mislim da nisam ni zakeralo kada vidim (ne)pismenost običnog sveta, i ne pravim razliku izmedju gramatičke i "kompjuterske" nepismenosti
    Ako imaš znanja i volje pomozi da se stanje bar malo popravi
    - lupanjem packi se retko kad šta postiže

    Rešenje je u školstvu (bar za generacije koje dolaze)
    iza Vuka nam je ostala azbuka kao jedno od najsavršenijih pisama
    ali imamo jednu od najgorih gramatika
    kada na to dodamo da se srpski jezik praktično uči samo do osmog razreda osnovne (bar je tako bilo dok sam ja išao u školu, i ne verujem da se išta promenilo) ne treba ništa da nas čudi

  2. #137

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    kada na to dodamo da se srpski jezik praktično uči samo do osmog razreda osnovne (bar je tako bilo dok sam ja išao u školu, i ne verujem da se išta promenilo) ne treba ništa da nas čudi
    Tako je bilo i tako je i sad. U osnovnoj se uci gramatika a u srednjoj ruska knjizevnost imam tu srecu da mi je profesorica srpskog jezika jedna divna zena koja se zaista mnogo trudila da bas i naucimo ono sto ucimo. Srednja skola je bila boza.. mislim, samo smo citali, a gramatika je bila usputna, mislim da smo mesec dana u svakoj skolskoj godini radili po nesto. Imenice, zamenice itakoto..
    Krek, krek.. Ne gudra

  3. #138

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ja se užasavam nepoznavanja OSNOVNIH pravopisnih pravila i kad vidim "neznam" ili "JER si bila tamo?" dođe mi tresnem tu osobu o zid.

    Ili, za nijansu bolja situacija (ali za nijansu), kad se neko pravi pametan, pa kao, napiše: "Jel' imamo sutra predavanja?" Ok, 'ajde, potrudio se da stavi apostrof, ali onda je baš mogao i još jedan razmak da stavi, čisto da vidim da zna da razlikuje "je li" od "jeli".

    Naravno, ne kažem da ja perfektno pišem (i govorim), ali trudim se da poboljšam i očuvam svoj jezik koliko god mogu. Završavam studije engleskog jezika, pa me sve učestalije korišćenje engleskih reči u srpskom jeziku - dodatno iznervira. To je, po mom mišljenju, skrnavljenje oba jezika. Engleskog - jer su sve reči prilično tarzanski izgovorene, a srpskog... ima li potrebe da objašnjavam zašto?
    Nedavno mi je drugarica napisala u poruci: "Idem samo do ofisa, pa se vidimo kasnije."

    Slažem se sa onima koji su ovde napisali da je osnovni problem u školstvu. Nekad se mnogo više učilo i mnogo više radilo, sad se samo otaljava... Pa, takav će nam i jezik biti.

    Sasvim svejedno da li žmurite ili ne žmurite, jer čuda se već događaju.
    M. Antić

  4. #139

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat sojka kaže: Pogledaj poruku
    Ja se užasavam nepoznavanja OSNOVNIH pravopisnih pravila i kad vidim "neznam" ili "JER si bila tamo?" dođe mi tresnem tu osobu o zid.

    Ili, za nijansu bolja situacija (ali za nijansu), kad se neko pravi pametan, pa kao, napiše: "Jel' imamo sutra predavanja?" Ok, 'ajde, potrudio se da stavi apostrof, ali onda je baš mogao i još jedan razmak da stavi, čisto da vidim da zna da razlikuje "je li" od "jeli".

    Naravno, ne kažem da ja perfektno pišem (i govorim), ali trudim se da poboljšam i očuvam svoj jezik koliko god mogu. Završavam studije engleskog jezika, pa me sve učestalije korišćenje engleskih reči u srpskom jeziku - dodatno iznervira. To je, po mom mišljenju, skrnavljenje oba jezika. Engleskog - jer su sve reči prilično tarzanski izgovorene, a srpskog... ima li potrebe da objašnjavam zašto?
    Nedavno mi je drugarica napisala u poruci: "Idem samo do ofisa, pa se vidimo kasnije."

    Slažem se sa onima koji su ovde napisali da je osnovni problem u školstvu. Nekad se mnogo više učilo i mnogo više radilo, sad se samo otaljava... Pa, takav će nam i jezik biti.

    fantasticno..

  5. #140

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Na jednoj lokalnoj tv stanici sam gledala oglase...a na oglasima.....
    * Prodajem dvosoban koNforan stan......*
    *Prodajem dvosed i tabureT....*

    Zar i oni na televiziji nepismeni
    Najveca vlast je vladati sobom.

  6. #141

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Baš sam malopre snimio izraze trenuTcima, naj više, naj bolje i sve ostale naj.


    A najjače mi je kad neki uvaženi forumaši krenu da obrazlažu svoja mišljenja na tzv. ozbiljnim temama, pa se zanesu i zaborave na uobičajeno upinjanje da budu ekstrakulturni. Par puta sam se smejao do suza.

    gOvorim, gOvorim, pa se zajebEm.



    P. S. Naravno da su greške i greškice moguće, ali se kod određenih ljudi i ne primete.

  7. #142

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Meni je žalosno da vidim osobu od 20 i nešto godina, a polupismena je. Ja ne znam kako te osobe prođu kroz osnovno i srednje obrazovanje, dođu na fakultet, i završe ga, a pišu neznam, čovIJek, svog svoga, to su samo primjeri koje danas čitam po raznim statusima, forumima, a zgražavanje se dešava svakodnevno. Ja nekako nepismene ljude ne mogu da shvatim ozbiljno, ma koliko se oni trudili i bili uspješni u elaboriranju svojih stavova i viđenja, kad to sve stave na papir. . . tuga, čemer, jad. Previše se koristi copy/paste varijanta. Lako je zavarati do neke tačke. Ali što je najgore, većina ljudi uopšte ne pridaje važnost pravopisu, jer su i sami nepismeni.
    Ja ne mogu reći za sebe da sam super pismena, svakako se trudim, čak izbjegavam i u sms porukama da pišem skraćenice jer kao "to je zbrzano, znaš da ja tako ne pišem stalno". Znam samo da onog dana kada napišem neznam ili nemogu, sama ću sebe ispratiti odakle sam došla.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  8. #143

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Meni ne smeta.
    Tu i tamo se nasmejem, kad vidim fatalne greske, kod onih koji se svim silama
    trude,da ostave dobar utisak.
    I sama ponekad zbrzam i nikom to ne uzimam za zlo, niti becim oci da vidim
    ko je imao slovnu gresku manju ili vecu.
    Vazno je da razumem sta je osoba htela da kaze,naravno ona koju ja volim da citam pa makar njen post vrcao od gresaka.

    Ali mi smeta kad dobijem mail od nadredjenog koji ne zna da koristi znake interpunkcije, nego ih opali tamo gde mu se najvise svidja, a usput proguta pola slova u jednoj prostoj recenici.

  9. #144

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Meni ne smeta.
    Tu i tamo se nasmejem, kad vidim fatalne greske, kod onih koji se svim silama
    trude,da ostave dobar utisak.
    I sama ponekad zbrzam i nikom to ne uzimam za zlo, niti becim oci da vidim
    ko je imao slovnu gresku manju ili vecu.
    Vazno je da razumem sta je osoba htela da kaze,naravno ona koju ja volim da citam pa makar njen post vrcao od gresaka.

    Ali mi smeta kad dobijem mail od nadredjenog koji ne zna da koristi znake interpunkcije, nego ih opali tamo gde mu se najvise svidja, a usput proguta pola slova u jednoj prostoj recenici.
    Jesu to neki dupli standardi? Zar je bitno da li je neko nadređen, podređen? Onda oprosti svima, pa i nadređenima. Izvini što se ja miješam, ali nisu greške samo po forumima. Slovne greške ja ne ubrajam pod nepismenost. Upotreba interpunkcijskih znakova i negacije, to je već nešto drugo.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  10. #145

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Meni ne smeta.
    Tu i tamo se nasmejem, kad vidim fatalne greske, kod onih koji se svim silama
    trude,da ostave dobar utisak.
    I sama ponekad zbrzam i nikom to ne uzimam za zlo, niti becim oci da vidim
    ko je imao slovnu gresku manju ili vecu.
    Vazno je da razumem sta je osoba htela da kaze,naravno ona koju ja volim da citam pa makar njen post vrcao od gresaka.

    Ali mi smeta kad dobijem mail od nadredjenog koji ne zna da koristi znake interpunkcije, nego ih opali tamo gde mu se najvise svidja, a usput proguta pola slova u jednoj prostoj recenici.
    Upravo tako.

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Baš sam malopre snimio izraze trenuTcima, naj više, naj bolje i sve ostale naj.


    A najjače mi je kad neki uvaženi forumaši krenu da obrazlažu svoja mišljenja na tzv. ozbiljnim temama, pa se zanesu i zaborave na uobičajeno upinjanje da budu ekstrakulturni. Par puta sam se smejao do suza.
    Ne volem ekstrakulturnost.

    Svako obrazlaže mišljenje na svoj način. Ako se neko upinje da bude precizan u pravopisu i ne pravi greške na nekim temama, to je dobra vežba i po meni takav trud treba ceniti.
    Poruku je izmenio drth09, 16.07.2009 u 22:45
    Sandy: I don't know if you're a detective or a pervert.
    Jeffrey: Well, that's for me to know and you to find out.

  11. #146

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Sunflower kaže: Pogledaj poruku
    Jesu to neki dupli standardi? Zar je bitno da li je neko nadređen, podređen? Onda oprosti svima, pa i nadređenima. Izvini što se ja miješam, ali nisu greške samo po forumima. Slovne greške ja ne ubrajam pod nepismenost. Upotreba interpunkcijskih znakova i negacije, to je već nešto drugo.
    Nema duplih standarda,ali mi smeta, ako neko u svakom pogledu istice svoje znanje,
    a pada na tako malim sitnicama.Nadredjenima to ne oprastam.
    Slovne greske ja ubrajam u nepismenost, osobito ako mi direktor napise na moj mail odgovor

    Koi?
    Proguta slovce J pa za par dana opet posalje mail, gde opet pise koi i usput on eto edukovan i obrazovan, objasnjava nama laicima da on pise kako izgovara

    Ja sam navela samo ono sto meni smeta i sto mi upada u oci.
    Mogla bih na ovu temu ispisati mnogo toga.
    Ali cemu, nekom mozes objasnjavati i objasnjavati, on to nece razumeti.

    Ne trosim vreme uzalud

    Ovo nema veze sa tobom,da ne shvatis licno.

  12. #147

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Nema duplih standarda,ali mi smeta, ako neko u svakom pogledu istice svoje znanje,
    a pada na tako malim sitnicama.Nadredjenima to ne oprastam.
    Slovne greske ja ubrajam u nepismenost, osobito ako mi direktor napise na moj mail odgovor

    Koi?
    Proguta slovce J pa za par dana opet posalje mail, gde opet pise koi i usput on eto edukovan i obrazovan, objasnjava nama laicima da on pise kako izgovara
    Nisam shvatila lično.

    A to "koi" svakako jeste nepismenost. Ja sam više mislila o gutanju slova na kraju ili slučajno da neko izostavi neko slovo. Koi je očito smišljeno izostavljeno.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  13. #148

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    da budem iskrena, svasta sam videla, cak i kod onih kod kojih nikad nisam ocekivala greske u pisanju kao na primer profesora na fakultetu... naravno da se svakom omakne, ali kad se ponavljaju iste stvari, treba se zapitati, da ne ponavljam vec nabrojane primere kao sto su negacije glagola i izostavljanje slova

    ali, kad je u pitanju zabava kao recimo ovde, mozda mi se omakne po koje slovo viska/manjka u zurbi, ne obracam toliko paznju jer nekako kontam da nismo ovde da lovimo jedni drugima pravopisne greske, vec da se nasmejemo i zabavimo. ozbiljne stvari u svakodnevnom poslu su vec nesto drugo

  14. #149

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Mene buni interpunkcija, a lenja sam da tražim, računam na nekog od vas. Ne znam da li je ispravno napisati:

    1.

    Lik-pisac

    ili

    Lik - pisac

    2.

    (blablabla)

    ili

    ( blablabla)


    Hvalaaa


    P.S. Nema "malih sitnica" (čitam postove ovde pa ovo prvo upade u oči). Pleonazam u brzini, verovatno.

  15. #150

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    1. Ukoliko je u pitanju složenica, ne stavlja se razmak pre i posle crtice:

    žena-zmaj, čovek-riba, itd.

    Ukoliko su to dve posebne reci, ide razmak. To znaci da bi u datom prvom primeru trebalo staviti razmak:

    Lik - pisac

    2. U početku sam i ja posle otvorene zagrade stavljala razmak, tako mi nekako bolje išlo, dok mi nisu rekli da ne treba. Stoga :

    (blablabla)
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

Strana 10 od 13 PrvaPrva ... 89101112 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Pismenost u Srba
    Autor sussi u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •