Moral
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25

Tema: Moral

  1. #1

    Moral

    Sta je moral?

    Da li ga sami odredjujete ili se pridrzavate opsteg drustvenog morala?

    Koliko se moral menja kroz istoriju i vreme?
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  2. #2

    Odgovor: Moral

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    Sta je moral?
    Lazna vrednost u koju lazni ljudi stvarno veruju.
    Citat K kaže:
    Da li ga sami odredjujete ili se pridrzavate opsteg drustvenog morala?
    Niko do sada nije sam nesto odredio.
    Uopste mi nije jasno sta je "opsti drustveni moral", a jedini je razlog tome sto nesto tako ne postoji.
    Znam da postoji krivicni zakon.
    Citat K kaže:
    Koliko se moral menja kroz istoriju i vreme?
    Pa jel' 'moral' postojao pre nego sto je postala rec 'moral' ?

    jupiter

  3. #3

    Odgovor: Moral

    Ovako ja gledam na pitanje morala:moral bi trebao da bude onaj skup vrednosti određen ljudskom slobodom.U okviru ljudske slobode,koja je širok pojam,sabrane su sve individualne slobode koje ne smeju narušavati jedna drugu;ta granica je ''moral''.Svesnost da možemo izabrati da činimo dobro,a ne zlo i da se toga pridržavamo.Poštovanje slobode čoveka do nas izvor je svih moralnih pricipa jednog čoveka.
    Naravno,oduvek su institucije pokušavale da izliju jedan ''moralni kalup'' i da nam njegov ''odlivak'' predstave kao ''ličnu slobodu'' koju iste institucije nude i štite.Moral zajednice je vrlo često ''iznuđen'' okolnostima.Služi u svhu napredovanja iste zajednice,barem sa pozicija vođa i u sebi uključuje sve ono što toj svrsi služi,a što ne mora biti u skladu sa moralnim principima jednog člana zajednice.
    Zanimljivo je razmisliti malo o dojučerašnjem kolektivnom moralu ljudi u SFRJ.Nije postojao,postojale su ''svrhe'' i ''ciljevi'' određenih grupa zasnovanih na naciji,na religiji.Svako je od stanovnika ''prepoznavao'' svoju ''grupu'' i poistovečivao se sa ''moralom'' iste.I sve ''grupe'' bivše SFRJ su kao največi moral držale ''slobodu'' i pokušavale su da granice svoje slobode prošire na račun granica slobode najbliže ''grupe''.
    Moral je sasvim ozbiljna stvar,pitanje morala ne bi smelo biti površno shvaćeno.Iz osećaja za ''moralne vrednosti'' proizilaze delovanja koja su u skladu sa tim verovanjem.To nam mora biti na umu jer koliko veliki napredak ''moral'' može doneti,toliko i uništenja u sebi može nositi.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  4. #4

    Odgovor: Moral

    Za mene je moralno raditi po svojoj savesti,
    ne biti licemeran,ne povladjivati tudjem
    misljenju i ne truditi se posto poto biti
    moralan zarad masa.


    Moralno je kad postujes sebe!

  5. #5

    Odgovor: Moral

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Lazna vrednost u koju lazni ljudi stvarno veruju.
    jupiter
    Postoji li išta na ovome svetu,što po tebi nije lažno?

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    Sta je moral?
    Pa sada više nemam pojma...posle piterove tvrdnje...

    Da li ga sami odredjujete ili se pridrzavate opsteg drustvenog morala?
    Recimo,da se sama borim kroz život..baš tako,borim,pa tako volim i po svom srcu da radim,delujem,ponašam se,komuniciram,živim...dakle velikim delom,sama ga određujem,da tako kažem,a da li se okolini to dopada ili ne,to je već druga priča...da li je to pravilno ili ne,ne znam,al' je tako.Ono što znam je to da nikog ne osuđujem,niti prozivam,makar se trudim, a i ono što bi po meni bilo moralno,za nekog drugog možda i ne bi..tako da se ne staram mnogo o tom .

    Eto po piteru bi bila,jedna lažna,poročna žena,što možda i jesam...ko to može znati ...a i došlo izgleda vreme,da se ne sme ni m od morala izgovoriti,a ne tako živeti...

  6. #6

    Odgovor: Moral

    Moral proizilazi iz moralnog zakona, i uslovljen je karakterom čoveka!
    Samo karakteran čovek može biti i moralan...

  7. #7

    Odgovor: Moral

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Postoji li išta na ovome svetu,što po tebi nije lažno?
    Naravno, sve sto postoji kao energija/fizicka materija je istina.
    Sve reci koje predstavljaju nesto sto ne postoji u energiji/fizickoj materiji,
    predstavljaju laz.
    Citat d kaže:
    Eto po piteru bi bila,jedna lažna,poročna žena,što možda i jesam...ko to može znati ...a i došlo izgleda vreme,da se ne sme ni m od morala izgovoriti,a ne tako živeti...
    "Lazni ljudi" je termin za ljude koji prate laz, i ponasaju se kako ta laz nalaze.
    Ja tebe (i sve druge) prihvatam onakvim kakvi jeste, ja nikoga ne sudim u smislu pravedan/nepravedan.
    Ljudi se dele na dobre i lose (prema nama). Ti si 'u mojoj beleznici' - OK.

    p

  8. #8

    Odgovor: Moral

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    "Lazni ljudi" je termin za ljude koji prate laz, i ponasaju se kako ta laz nalaze.
    Ja tebe (i sve druge) prihvatam onakvim kakvi jeste, ja nikoga ne sudim u smislu pravedan/nepravedan.
    Ljudi se dele na dobre i lose (prema nama).
    Ali...kažeš prihvataš,a ipak navodiš da ih delimo na dobre i loše (po tome kakvi su prema).Nije ni to pravilo..ako nije dobar prema meni,ne znači da nije dobar,za ostatak planete ,i obrnuto.

    Moje istine,su za tebe laž,zato što je ono u šta ja verujem,po tebi laž.

    Eto i ja delim ljude na dobre i loše..ali ne toliko isključivo.

    Ti si 'u mojoj beleznici' - OK.
    hvala..ali ni to nije merilo da sam moralna,dobra..itd..to je nešto intimnije...dublje.

  9. #9

    Odgovor: Moral

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    Sta je moral?
    Fikcija....ali svi imamo potrebu za moralisanjem.

    Mislim da morala više nema, bar ne onog iskonskog. Granice su se pomerile. Sada to pitanje morala većina ni ne poteže, ljudi su se iskvarili, više ništa nije sveto.
    Lični osećaj o svojoj čestitosti -moralnosti je možda diskutabilan, ali je valjan način da opstanemo u svojoj koži, ali i u zajednici sa sebi sličnim ljudima. Udruživanje po sklonostima je ono što čini moral grupe.
    Ali nipošto ne mislim da pojedinac koji je osoben nije ispravan čovek, samo zato što ga drugi ne razumeju, ili krivo tumače. Dok čovek ima lični mir, on je znači ispunio svoju potrebu za dobrim, ispravnim i pravednim.
    Ćuti i prenesi dalje....

  10. #10

    Odgovor: Moral

    Mislim da osnovne moralne principe čovek, još kao dete, stiče odgojem u porodici. Kasnije kako odrasta nameću mu se različite norme i pravila od okoline, televizija, obdanište, škola, crkva, internet..... Ali i pored svega toga mislim da, ovo je moje najsubjektivnije mišljenje neosnovano u bilo čemu što sam pročitao ili čuo, je u određenoj meri moral urođen u čoveku, verovatno ima veze i s onim što nazivamo savest..... Jednostavno, dešavalo mi se često puta da se nadjem u nekim situacijama prvi put, kada je trebalo doneti odluku kako ispravno postupiti, kada su do mene dopirali glasovi sa različitih strana da je ispravno i "ovako" i "onako", e, onda bih sledio osećaj u sebi koji mi je govorio "šta je ispravno", jer slično iskustvo do tada nisam imao, niti mi je iko ikada rekao da je u takvoj situaciji "društveno opšteprihvaćeno da postupiš tako i tako"....

    Danas često čujemo da je globalno prisutan "pad vrednosti", "pad morala", uzrokovan tehnološkom revolucijom, razvojem masovnih medija, potrošačkog društva, itd... što je verovatno i tačno......i ne mislim da ima smisla protiv toga se "boriti", ali se pitam kako sačuvati i "napraviti" moralno normalnu decu u takvom svetu.... pa ni crtaci vise nisu ko sto su bili

    [pre neki dan:

    Popravljam komp u jednom stanu na limanu. Zena i muz su tu, razgovaramo, pricaju mi o svojoj ćerkici, 10 godina, četvrti razred. Normalni ljudi, fini, dobri.... Dolazi mala "od napolje" u vreme kad su joj rekli da treba da se vrati kuci, rasprema se, oni je pitaju kako je bilo napolju, sta je radila, s kim je bila....
    - Drugarica (zaboravio sam ime) je donela opijate.
    - Sta?!
    - Pa su oni šmrkali...... ali ja nisam, ja sam samo pomirisala.
    - Molim, dete, šta to pričaš. Šta je donela?
    - Pa opijate, igrali smo se....
    - Kakve, bre, opijate?
    - Pa uzela je od kuce, secer, brasno i so i izmrvila je kredu - podize rucicu i pokazuje dlan - pa su oni to ovako smrkali - prinosi sakicu nosu.....

    ......ostao sam bez teksta.........]
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  11. #11

    Odgovor: Moral

    samo ovako.. ono cega se pametan stidi, lud se time ponosi..

    moral je daleko od onoga sto je nekada po definiciji predstavljao, a danas mozemo da palamudimo o tome i necemo doci do zakljucka
    vise sam za termin etika, nego moral..
    nesto sto je nekada bilo nemoralno uraditi, danas je sasvim uobicajeno.. evo, ogolicavanje zenskog tela.. nekad je to bilo nedojmljivo svuda.. a danas, OP pa ona stvar.. ne kazem da je to svuda slucaj, naravno da ne bih da generalizujem toliko.. ali standardne norme morala odavno su pomerene..
    Krek, krek.. Ne gudra

  12. #12

    Odgovor: Moral

    Moral su sve one bljuvotine , gluposti i kurvanja za koja se ne sazna
    Ko je za jednu voznjicu

  13. #13

    Odgovor: Moral

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ali...kažeš prihvataš,a ipak navodiš da ih delimo na dobre i loše (po tome kakvi su prema).Nije ni to pravilo..ako nije dobar prema meni,ne znači da nije dobar,za ostatak planete ,i obrnuto.
    Pa prihvatas sve, i dobre i lose, takvi kakvi su. Nemozes reci za nekog ko ti nanosi bilo kakvu nepravdu da je dobar prema tebi ili drugima, ali mozes da volis tu osobu bez obzira na cinjenice. Ako shvatis da je sve sto ti se desilo
    moralo da ti se desi, shvatila bi da svi koji su ti uradili to sto su ti uradili, nisu
    imali izbora da ti to ne urade, tako da nemozemo da ih krivimo.
    Isus je prilicno dobar primer svih takvih situacija.
    Citat d kaže:
    Moje istine,su za tebe laž,zato što je ono u šta ja verujem,po tebi laž.
    Ne, ono sto je za tebe istina je za sve ljude na ovoj planeti - istina.
    A ono sto ti verujes, to delis sa onim brojem ljudi koji to isto veruju.
    Da li bi mogla da nam kazes jednu istinu u koju ti verujes, posto ne verujes da su sva verovanja lazi ? ?
    Citat d kaže:
    Eto i ja delim ljude na dobre i loše..ali ne toliko isključivo.
    Ako mozes da shvatis da je tebi dobar neko ko je nekom drugom los, onda bi
    trebala da shvatis da je sama podela iskljuciva, ljudi su ljudima ili dobri ili losi.
    Ti mozes da promenis misljenje o nekom, ali taj neko je i dalje - ili dobar,
    ili los. Muzika je prilicno dobar primer tog 'dobar/los covek' scenarija.
    Citat d kaže:
    hvala..ali ni to nije merilo da sam moralna,dobra..itd..to je nešto intimnije...dublje.
    Kao sto rekoh, moral je samo kozmetika, laz koja prikriva pravo lice, a ja sam
    rekao da si ti OK bez obzira na to koliko si ti moralna po standardima koje ti
    pratis.
    Istina nemoze biti 'duboka', posto istinu znaju i mala deca.

    piter

  14. #14

    Odgovor: Moral

    Svakodnevni skandali u srpskom zdravstvu samo su ilustracija stanja u državi i društvu - pretvaramo se u civilizacijsku crnu rupu, kaže prof. dr Vuk Stambolović:


    Postali smo potpuno amoralni


    Naša elita nas vraća u plemensko društvo
    Ovde dominiraju egocentričnost, nasilje i manipulacija
    Direktor Urgentnog centra morao je da suspenduje lekare koji su ženu u komi vratili u Požarevac



    To što su lekari beogradskog Urgentnog centra vratili u Požarevac teško povređenu ženu koja je doživela stravičnu nesreću i imala carski rez u osmom mesecu trudnoće, sa stanovišta medicinske struke potpuno je neshvatljivo, a sa građanskog apsolutno nečuveno. Nažalost, to se uklapa u opštu sliku srpskog društva. Takve stvari ne dešavaju se samo u zdravstvu, nego u svim oblastima našeg života, od politike do prosvete.
    Ovako za Nedeljni Telegraf prof. dr Vuk Stambolović komentariše poslednji u nizu sve češćih skandala koji potresaju srpsko zdravstvo. Gotovo da ne prođe dan a da mediji ne izveštavaju o lekarskim greškama, korupciji, neetičkom i neprofesionalnom odnosu prema pacijentima... Prošle nedelje objavljena je vest koja bi u svakoj normalnoj, civilizovanoj zemlji izazvala lavinu osude i javnosti i struke: majka sedmoro dece, u komi i sa ozbiljnim povredama mozga i glave zadobijenim u saobraćajnoj nesreći, samo nekoliko sati nakon što joj je iz stomaka, u poslednjem trenutku, izvađena beba, vraćena je sanitetskim kolima u Požarevac, uz objašnjenje da je u Urgentnom centru gužva i da nema potrebe za operacijom! Tek nakon nekoliko dana pisanja medija, doneta je odluka da se formira komisija koja će utvrditi odgovornost lekara, i koja do zaključenja ovog broja još nije donela odluku. Lekari su nastavili da rade.
    Profesor Stambolović, nekadašnji upravnik Instituta za socijalnu medicinu, koji se dugi niz godina bavi javnim zdravljem u Beogradu i ljudskim pravima pacijenta, za NT kaže da bi u normalnom društvu logična reakcija bila da direktor Urgentnog centra automatski suspenduje odgovorne lekare, kako se takve stvari ubuduće ne bi dešavale:
    - Srpsko društvo nalazi se dosta nisko u okviru građanskog razvoja, na tzv. trećem nivou psihosocijalne egzistencije, za koji su karakteristične tri ključne stvari: egocentričnost, nasilje u odnosima i razni vidovi manipulacije i eksploatacije, što se kod nas prevodi kao korupcija. To je gravitacioni centar zajednice. I on određuje ključne elemente našeg života - sistem vrednosti, naša nadanja, aspiracije, strahove, pojedinačno ponašanje i međusobne odnose. Ovde, ako hoćete da uspete, ako nećete da budete marginalizovani, morate tako da se ponašate - da budete egocentrični, da se služite nasiljem u odnosima, manipulacijom i eksploatacijom. I to je neizdrživa situacija, jer ako nas životno iskustvo uči da treba da budemo krajnje egocentrični, onda to vodi zakonima džungle. Onaj ko je jači - politički, ekonomski, socijalno, fizički - radi šta hoće. Kod nas su pojedinci jači i od institucija.

    Institucije su danas samo ljuštura kojom se ti nasilnici pokrivaju. U našem društvu vlada strašna nesigurnost, jer svakog momenta neko ko je jači može da vam ugrozi egzistenciju, a nema institucija da vas zaštite. Zato se ljudi ponašaju kao da sutra ne postoji. A ako ne postoji sutra, nema ni straha od kazne, samim tim ni griže savesti. To na kraju dovodi do toga da živimo u potpuno amoralnom društvu. Svi su se izgubili pred nasiljem i egocentričnošću na koju su upućeni da bi opstali.

    Navikli smo da se u raznim domenima rade potpuno iste stvari. Ne samo u zdravstvu, nego recimo i u privredi, kad neke stvari kupujemo mnogo skuplje nego građani EU, navikli smo da budemo prepušteni na milost i nemilost ljudima koji u određenim prilikama imaju nad nama moć. Zatim, naša država, društvo je na nivou razvoja deteta između tri i šest godina, kad se razvija ego. Iz tog stadijuma i pojedinac i zajednica treba da uđu u stadijum reda i pravde. Da nauče šta se sme a šta ne, šta je ispravno, a šta pogrešno. Mi kao zajednica to još ne znamo. A da bismo to naučili potrebni su okviri i kazne. Srpsko društvo nema grižu savesti, ideju o kazni, ovde je sve dozvoljeno, ali onom ko je jači. Radio sam istraživanje u kome sam obišao sve zatvore u Srbiji i anketirao više od 700 osuđenika. Tamo sam video da ako ovde hoćete da izbegnete zatvor - treba da kradete na veliko.
    - Ali, na kome god nivou razvoja bila određena zajednica - ovo što se desilo u Urgentnom centru je neprihvatljivo. čak i kod zveri, kao i kod svih sisara, postoji tzv. epimeletski poriv, da se bolesnim i onemoćalim pripadnicima zajednice pruži potpora. Na osnovu tog epimeletskog poriva, ovo što se dogodilo je nedopustivo. Ali, sa stanovišta amoralnosti, koja dominira u gravitacionom centru naše zajednice, ne samo u zdravstvu - to je nešto što je normalno. On je moćan, može mu se, zaštitiće ga neka stranka, kao interesna grupa. A to je moguće, ponavljam, jer nemamo institucije.

    Zavladao sveopšti grabež

    Nekada je u našem društvu lekar imao gotovo očinsku ulogu. Danas je ugled ove profesije umnogome narušen uverenjem da je maksimalno korumpirana. I većina ljudi kada im zatreba zdravstvena pomoć najpre pomisli koliko će to da ih košta i gde da nađu vezu. Mediji s vremena na vreme čak objavljuju i tarife određenih zdravstvenih intervencija, i na to niko ne reaguje. Zašto?

    - Zato što živimo u zajednici gde su osnovne vrednosti grabež i pljačka. I zato što tarife, pljačkaški sistem postoje svuda - od države do samoposluge. Ljudi to znaju i ne mogu ništa da promene. Mogu eventualno da obaveste medije, ali kod nas se istraživačko novinarstvo više ne koristi za dobro zajednice, već za lične obračune. Ako je neko na redu da u tom sistemu moći bude odstranjen, onda se koriste određeni podaci do kojih su došli novinari u istraživačkom novinarstvu ili policija. Na promenama treba da se radi, da se stvara javno mnjenje i na mikro i na makro nivou. Ta sveopšta pljačka, taj grabež postao je maltene korporativni interes, od koga jako dobro živi sloj ovdašnje elite - i političke, i kulturne, i naučne. I zato ova zemlja ostaje u civilizacijskoj crnoj rupi.



  15. #15

    14 Odgovor: Moral


    Moral je skup opšteprihvaćenih pravila ponašanja. (po jednoj od definicija)
    Ono što je opšteprihvaćeno za većinu ljudi,
    možda za jednog nije - što znači da će taj jedan da štrči, i bude bačen na ''stub srama''.
    Prstom će u njega da upiru, baš oni koji su lažno moralni i čedni...


    Postupam u skladu sa sopstvenom savešću.




    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    ne kazem da je to svuda slucaj, naravno da ne bih da generalizujem toliko.. ali standardne norme morala odavno su pomerene..
    Skoro da je u današnje vreme nepristojno biti moralan.
    Šta god to značilo, upravo zvog starsicine konstatacije, sa kojom se apsolutno slažem.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •