Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek? - Strana 15
Strana 15 od 28 PrvaPrva ... 5131415161725 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 211 do 225 od ukupno 413
  1. #211

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Samo sto mi Srbi brzo zaboravljamo i oprastamo neke stvari.
    Zasto?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  2. #212

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Ono što jeste najgore u svemu...je baš gola istina da hrvarski narod nije imao katarzu da bi se mogao distancirati od onoga što su preci činili.

    U jednoj knjizi od pre 15 i više godina (koga zanima navešću ko je autor i naslov), ima jedna scena u kojoj partizan dobija zadatak da zamenika garnizona u Prozoru odvede i strelja.
    Odvodi ga u šumu...i usput popričaju (ljudski je). Ustaški zapovednik je rekao:
    - Vi Srbi ste baš blesav narod. Kada bi se osvrnuli malo shvatili bi da smo vas mi najviše pobili. I u Prvom ratu i u ovom. Zašto ? Zato što mi ne menjamo neprijatelje, samo se uvek priklonimo pobedniku na kraju i tako ostanemo nekažnjeni.
    - A vi ? Vi uvek brzo zaboravite i tako nam date još jednu šansu da završimo posao.

    ...epilog razgovora je bio da je zapovednik pušten...a partizan samo ispalio u vazduh rafal.
    Zašto? Zato što je od osuđenika na smrt...dobio najiskreniji odgovor zašto se gine.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  3. #213

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Zasto?
    Zato sto zaboravljamo i prastamo.
    Zaboravili smo Jasenovac ili smo ga potisnuli, zarad dobrosusetskih odnosa, vratio nam se kao bumerang, kroz nekoliko godina.

    Da se razumemo, ja ne mrzim Hrvate, iako su mi Ustase u dva dana pobile pola familije.U ratu devedesetih ti isti Hrvati ubili su mi dva ujaka i strica.

    Ne mrzim, ali i ne prastam, nazovite me kako god hocete.
    I znam da ce prvu sansu ponovo iskoristiti, jer oni jednostavno ne mogu da se rese svojih duhova proslosti.

  4. #214

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Da li to znaci da su Srbi dobri a Hrvati losi, kao narod?
    I zasto Hrvati misle 180 stepeni suprotno?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #215

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Da li to znaci da su Srbi dobri a Hrvati losi, kao narod?
    I zasto Hrvati misle 180 stepeni suprotno?
    Nisam to rekla, mogao si procitati moj stav o Hrvatima.
    Ne mozemo generalizovati stvari i sve ljude stavljati u isti kalup.
    U svakom zitu ima kukolja.
    I medju Hrvatima ima onih, kojima je dosta svega, ja medju Hrvatima imam prijatelje i ne gledam ih kao Hrvate, vec kao ljude.
    Ali opreznost nikad nije na odmet, pogotovo kad je politika drzave Hrvatske u pitanju.Istorija je pokazala.

    A zasto Hrvati misle suprotno ne znam i ne interesuje me.
    I nije mi jasno, zasto uvek stajes u odbranu Hrvata, kao jadnog naroda?
    Zasto su po tebi Srbi u vecini slucajeva krivci?

  6. #216

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Letimično proćitah temu: generaliziranje, etiketiranje, floskule i fraze. Većinom.

    Ogroman utjecaj propagande, a malo vlastitih zaključaka.

    Nije to dobar način.

  7. #217

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat Don Corleone kaže: Pogledaj poruku
    Letimično proćitah temu: generaliziranje, etiketiranje, floskule i fraze. Većinom.

    Ogroman utjecaj propagande, a malo vlastitih zaključaka.

    Nije to dobar način.
    Ti će mi kažeš

    Zlatna sredina ne postoji,ili jesi,ili nisi

  8. #218

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Ovo pitanje sam cekao.
    Vidis, kao ti, i ja smatram da ima dobrih i losih ljudi.
    Licno mislim da je populisticka politika Slobodana Milosevica naneo najvece zlo nasoj voljenoj Jugoslaviji i da je ona pokidala rane koje su ostale posle drugog svetskog rata. Da je kojim slucajem S.M. bio recimo Makedonac ili Crnogorac () sad bi neki tvrdili da stalno napadam Makedonce ili Crnogorce.
    Smatram krivim sve one Srbe koji su se verbalno zalagali za ubistvo, uzimanje teritorija, bilo koje zlostavljanje ili pretnju drugima. Takodje smatram krivim sve one koji su to i cinili! A jesu, politicki manipulirali svoj narod, nahuskali je, posle gadjali gradove, sirili strah i trepet.
    Za iste stvari smatram krivim i sve one Hrvate koji su iste ove stvari podrzavvali i sirili.
    Vidis ne mrzim Srbe. Medjutim oni jesu i verbalno i fizicki udarili prvi. Nije tu bitan izgovor. Uradili su ono sto ni Republika Srbija ne bi dopustila na svojoj teritoriji. (Ne bi ni ja dopustio, zato pretezno krivim srpsko rukovodstvo!)Time su upravo sebi naneli najvecu stetu.
    Izmedju ostalog kao posledica je ostala moje nepoverenje u njihovu (srpsku) politiku.

    Resenje je zaboravljanje, prastanje, saradnja... Ako to ove generacije ne mogu uraditi, uradit ce to neke nove generacije... Zao mi je svih zrtava ali ne mogu dva naroda ziveti jedna pored drugog, ignorisuci se... Danas se saradjuje i ide se dalje...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #219

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    U jednom davnom postu sam opisao korene mržnje velike većine Hrvata prema Srbima. Tiče se doseljavanja u Vojnu Krajinu i činjenice da su Hrvati to doživeli kao otimanje nečega što je po definiciji njihovo. Srbi imaju puno pravo da misle da ih većina Hrvata mrzi. Kako neko može pitati zašto? Pa, zar nije dovoljno što su Hrvati svaki dosadašnji rat na prostorima Balkana iskoristili da pobiju ili pokatoliče što više Srba? Koliko slep treba biti, pa to ne videti? Hrvati misle suprotno o Srbima? Naravno da misle. Hrvatske vlasti i uticajni ljudi stalno podgrevaju mržnju prema Srbima, i predstavljaju ih kao okupatore. A kako su to Srbi okupirali Hrvatsku zemlju, kad Hrvatska nikad pre 1991. nije bila nezavisna? Uvek u nekoj formi autonomije, nikad kao država.

    Nikad nisam voleo prebrojavanje žrtava, ali možda je ovo ta tema. Pripadnici Hrvatskog naroda su ubili 6 članova moje uže porodice u dve generacije. Ja i dalje ne mrzim Hrvate u globalu. Zločine su počinili pojedinci. Ali ostaje činjenica da su Srbi skoro uvek spremni da krivicu neog Hrvata učine individualnom, dok su Hrvati skoro uvek spremni da krivicu nekog Srbina učine kolektivnom. Pitam se zašto je to tako?

  10. #220

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Da li to znaci da su Srbi dobri a Hrvati losi, kao narod?
    I zasto Hrvati misle 180 stepeni suprotno?

    Vidiš Biter ja nikada takvo pitanje sebi nisam postavio jer ga smatram besmislenim ma na koji narod se odnosio. Pojedinci , nekada, istrasiraju put celom narodu a ja ne verujem da postoji bilo koji narod koji bi nazvali lošim ili dobrim jer su kriterijumi vezani za pojedince.

    E sad...ima mnogo onih koji žele da sve podvedu pod kapu "vođe" a ne zapitaju se da svako od nas ima neku odgovornost, čast, savest i da treba da promeni i vođu i put koji je zacrtao. Doduše...treba stvoriti "kritičnu masu" i imati dovoljno svesti i hrabrosti pa menjati "svoje".

    Ja lično poznajem dovoljno hrvata (kao i drugih naroda) da bih mogao da tvrdim da su ljudi kao i mi (ili bilo koji drugi). Problem je u državnoj politici (iliti politici vođa) koja dugi niz godina radi na širenju mržnje naroda protiv naroda (što je pogibeljno pogotovo ako su izmešani ili susedi).

    Prvo je bio I sv.rat u kome su slovenci, hrvati i mnogi vaši preci iz vojvodine bili agresori na drugu državu. Pošto se rat završio porazom "Velike Austrije" ti narodi su dobili šansu da za zelenim stolom pređu na stranu pobednika, izbegnu visoke ratne reperacije i budu amnestirani za sve zločine po Mačvi, Šapcu...i drugim delovima namučene Srbije. Normalno..prihvatili su oberučke . Ali...vrlo brzo su želeli "preko leba pogače" pa je u II sv. ratu hrvatska sa cvećem dočekala Hitlera, napravila kvinslinšku državu ( kao i japanci što su uradili u Kini sa Mandžuko ) i nastavila put (po uzoru na Nemce) tamanjenja drugih naroda. Opet je ta kombinacija bila gubitnička za njih ali...novi predsednik zemlje je bio iz njihovih redova, u I ratu kaplar takođe agresorske vojske koji je dao drugu (sad je pitanje koju po redu) šansu da se izvuku bez kazne.
    Da bi zajednički život bio moguć..on je pod tepih gurnuo Jasenovac, ali ostavio idejne vođe van domašaja pravde.
    Upitao bih te...da li ti znaš šta je poreklo mržnje iskazane 3 puta u jednom veku protiv naroda kao naroda ? Zar ne misliš da sem vođa (kojih nije manjkalo) ne postoji i određeni stepen odgovornosti tog naroda jer nije sprečio "nove ratne trube" protiv dojučerašnjih komšija, rodbine...etc ? Ja mislim da postoji...ali uz ogradu jer NIJE BILO KATRAZE...suočenja sa ranijim delima i odgovornosti za njih. Da je bilo...ne verujem da bi neko mogao da dođe sa buđavom ideologijom , pobeđenom pre pola veka i da animira ljude koji imaju mozga!
    Sada...stalno imamo "repove" jer nove generacije naših suseda se vaspitavaju da budu ponosni na etničko čišćenje, na zločine nad starcima, nad paljevinama onoga što su drugi vekovima stvarali. Ovaj put..neko ih je ubedio da su pobednici .
    Kako možeš biti pobednik...ako zločine smatraš herojskim delima ?
    Sa druge strane...ovde u Srbiji se nameće "posipanje pepelom" zbog nekih zveri koje nisu ljudi. Donekle je ok...ako se samo traži distanciranje od takvih i njihova odgovornost. Međutim..ovde se traži da žrtva prizna da je zaslužila zločine nad njom (što nigde ni u kakvom sudstvu ni zdravom razumu nema mesta). Mislim...da dobrosusedski odnosi zavise i od sličnog vaspitanja, vaspitanja tolerancije, istine, samokritike i poštovanja.
    Drugačije ..ne mere, videsmo to 3 puta u veku.
    Poruku je izmenio Sivi, 13.09.2009 u 00:50
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  11. #221

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Dok traje sećanje dotle traje i bol;ljudi koji su u svoja sećanja uklopili čitav jedan svet o krivici nekoga,ili nečega dok god budu živi kriviće za bol tog nekog,ili to nešto.Svoj bol će projektovati na svoje potomke u obliku nepoverenja prema tom nekom,ili tom nečem.
    Kada se radi o mržnji,ona je način da se odreaguje na bol nanet nepravdom.U ratu sve strane čine nepravde,sve strane čine ono što moraju kako bi ili zadržale prevlast nad nekim,ili jednostavno preživele.Mržnju koriste,ovu ''opravdanu'' mržnju,aparati moći kojima nije stalo do samih učesnika drame,već kjedino do održavanja vitalnih funkcija aparature kojoj je sam cilj-moć.

    Nema zlih naroda,ali ima nezrelih naroda;nezrelih u smislu da ne znaju da vole dovoljno,jer su dugo i sami bili pokoreni,bez svoje države,pa samim tim čim su se osamostalili,počeli su sa nekom vrstom osvete onim većima,onim samostalnijima od njih.Ima i onih nezrelih naroda koji ne vide kuda ih vodi onaj ''slepac'' ispred njih i često dozvole da ih odvede u trnje,baš kao u Domanićevom ''Vođi''.Takvi narodi imaju u sebi nešto od izvitoperenog romantizma upogledu ideala za koje ne shvataju kako ih sa njima ne moraju deliti ostali narodi.

    I kad se takva,dva naroda sretnu,kada se izmešaju,kada se nasele jedan pored drugog sukob je neizbežan jer su dve suprotnosti tako neophodne onom aparatu moći koji se njihovom nezrelošću hrani i dolazi do svojih ciljeva.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  12. #222

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    ne nameravam se natezati, jer cini mi se da sam izneo i ranije neke svoje stavove, pa da se ne ponavljam, samo ukratko da napisem sledece:

    1. To sto ranije Hrvatska nije bila nezavisna nijednog Hrvata ne moze ubediti da se njegova republika moze cepkati. To jeste klica za rat.
    2. Srbi su se prihvatili te igre jer njihove vojde su smatrale da ce pobediti u tom ratu.
    Ono najstrasnije za mene je bilo:
    -Srbi (neki) su javno izjavili da ce osvetiti zrtve u II sv. ratu, masakrom! Neki su to i ucinili, i sad ne tesi nas pomisao da su to bili osobe iz nizih drustvenih slojeva.
    -Hrvati su dozvolili/pozvali prilican broj svojih nacionalistickih (ustaskih) emigranata da pomazu svoju domovinu.
    3. Sto se katarze tice, nesto slicno mislim i za Srbe. Nijedan od oba naroda nije imao katarzu, te ne moze da se procisti. Nije li paradoks da posle svih poraza, i Srbija se jos uvek ponasa pobednickim? To ne vodi do prociscenja i prastanja a neostvareni vojni i nacionalni ciljevi vode do frustracije koje prelaze u mrznju. Verovatno je to i glavni razlog svih medjunacionalnih mrznji, uz napomenu da mrznju nekad greje drustvo ili politicka oligarhija skrecuci time paznju sa socijanih problema.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  13. #223

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    apsolutno nisam stekla utisak da se Srbija ponasa pobednicki,speshli ne tudej...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  14. #224

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Mislim kako ni jedan narod nije doživeo katarzu, jer u svim narodima živi veličanje prošlosti,nekih ratova,sumnjivih pobeda,ima samo naroda malo mudrijih,veštijih u trgovini nego što su to oba,spomenuta naroda.
    Mali narodi imaju samo jedan put-sticanje znanja kojim bi se naoružali u svrhu trgovine/diplomatije sa moćnijima.Moćniji su oni koje sam nazvala ''aparatom'' u mom predhodnom postu.
    Poruku je izmenio kohili, 13.09.2009 u 00:53 Razlog: dodala sam jednu rečenicu radi jasnoće
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  15. #225

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Ako Hrvati doista i mrze Srbe više nego oni njih, to možda dokazuje da su oni samo emotivniji od nas.

    Lično mislim da ova tema nema šanse da se apsolvira. Nikad...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 15 od 28 PrvaPrva ... 5131415161725 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kakve ste prema voljenom biću???
    Autor Goga u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 12:47
  2. Svakome prema... zaslugama...
    Autor Goga u forumu Filozofija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 11.11.2009, 00:50
  3. Sportovi Prema Horoskopskom Znaku
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 22.04.2009, 22:12
  4. Mržnja prema LJUDIMA
    Autor SQUAW u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 26.01.2009, 23:07
  5. Da li ste uvek iskreni prema voljenoj osobi?
    Autor LAW1975 u forumu Spomenar
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 07.04.2007, 00:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •