Ћирилица или latinica - Strana 16
Strana 16 od 18 PrvaPrva ... 61415161718 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 226 do 240 od ukupno 270
  1. #226

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Izvini ali od tebe mi je muka, ti lupis glupost i potuzbe ja okrenem drugi obraz, pa zao mi je, ne mogu vise. Tebi je realnost uvreda, pa onda izvini, zatvori ovi i gledaj skupstinu svaki dan pa kada poslanik SRS-a ili koji vec kaze Srbija ti se raduj...

    Nisam te nikada vredjao iako ti nisi stedeo uvrede prema meni a iz aviona se vidi da si okoreli "srbijanac" i ksenofob koji ne moze da vidi nista osim Srbije i Cirilice pa ti je moj komentar necuven. U gomilu komentara negiras i samo postojanje Vojvodine.. To se vidi ali ne komentarisem jer ko zeli da razgovara sa covekom kao sto si ti... Ti imas svoja ubedjenja i tu nema boga i najbolje je pustiti te na miru ali je drugo kada me nebulozno napadas.

    Rekao sam ti i pre, ponovicu i sada, imam jezik, umem da ga koristim, ako nekog/nesto mrzim mogu sam da kazem, nema potrebe ti da me etiketiras niti da mi trpas reci u usta. Po tvojoj definiciji samo onaj koji pise cirilicom i na svake 3 sekunde vise Srbija ne mrzi Srbiju a realnost uvreda. No comment.
    Нисам ни очекивао извињење, теби је вређање Срба очигледно нешто сасвим нормално. У мом писању си наравно нашао штошта чега ту нема, али кад ти пишеш да је ћирилица инфериорна, да је ћирилица на компјутеру као хијероглиф, кад исказујеш отворен презир према српској култури... ту не видиш проблем.

    Није ми намера да те вређам, не зато што ти то не заслужујеш, сигуран сам да је то једини језик који разумеш, већ зато што би ми Туркмен обрисао увреде, али има једна лепа пословица код нас Србијанаца - да будала зна да је будала, две би памети имао.

    И све док исказујеш непоштовање и мржњу према већинском становништву Војводине, немој да је браниш од мене

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Slazem se, u sustini to sam i ja rekao za koriscenje oba pisma ali sve sto su patriote videle je mrznja. Ne slazem se sa forsiranje ni Cirilice ni Latinice. Kao sto se forsira Cirilica u zadnje vreme u IT-u. Izgleda da neki Srbi kao da nemaju dosta neprijatelja pa se zure da steknu i nova... Ne znam sta reci sem da su optuzbe za neku ksenofobiju na moj racun necuvene. Zna se ko su ovde ksenofobi i sami su se pokazali.
    Страобално... како рече Луктор, Срби стварају непријатеље себи јер желе да користе своје писмо... много нешто лако стећи те непријатеље, рекао би човек да су већ били спремни...

    Ко није у стању да користи ћирилицу на интернету не заслужује да се бави ИТом

    Али Луктору наклон, док вриштиш овде како Румуни смеју да пишу само латиницом, како је то једино природно писмо за Румуне, како је то једино нормално за романски народ, како Румуни никад нису нити су требали да имају нешто са ћирилицом... нама продајеш м. за б. како су два писма богатство

    А уствари том причом о Европејству само лоше прикриваш свој културрасизам и презир према ћирилици, а то ми говори и шта мислиш о нама Србима, као и твоје сталне примедбе о "Србијанцима".

    Не памтим да је неко са више гађења писао о српској култури на овом форуму од тебе.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Ако се тако обогаћује култура једног народа,зашто Румуни (твој народ) пишу само латиницом,када су некад писали ћирилицом?

    Зато што је ћирилица "инфериорно" и "неевропско" писмо...

    Управо тако,ево примера како се то ради:



    За Јевреје,Арапе и на Енглеском.
    Разумљиво за све,а не као наши комплексаши да прилагођавају свој језик странцима,да би били "неко и нешто".
    Највише аргумената типа да је латиница "европско писмо" сам чуо од полуписмених Срба који мисле да ће писањем латиницом бити нешто боље него што јесу... рецимо, на памет им није пало да науче неки страни језик Како се то каже, снобови, скоројевићи?

    И сваки чобан у свакој вукојебини се брине да га странци неће разумети ако нешто напише ћирилицом... рекао би човек да имамо више туриста од Лас Вегаса...

    Izvini, da li sam te pitao nesto u vezi kojim cu pismom ja pisati svoj maternji jezik?
    Ти си први почео нама да наређујеш којим писмом ћемо да пишемо...

    Izvini ali to samo neko ko ne zna sta je Latinski narod moze da kaze da se Rumunski lepo pise na Cirilici.
    Па тако се језик обогаћује.

    Srbi u Rumuniji imaju sva prava kao i sve manjine, Srpski je i zvanicni jezik u nekim delovima Rumunije. Rumunija je po pravu manjina uzor u EU.
    Уче ли Румуне како да пишу свој језик?

    Posto radim u IT-u primetio sam razna forsiranja u tom smeru pa kada sretnem Cirilicu na kompu boli me glava jer ni sajt ne funkcionise normalno kada je Cirilica u pitanju i sada se svi kao nesto trude i forsiraju, komplikuju stvari bez ikakvog razloga.
    Људи хоће да користе своје писмо. То није никакво компликовање без разлога.
    Замисли да теби неко забрани да причаш матерњи језик - у Србији си бре, причај српски, шта компликујеш... (за дебиле који ово читају: ово је иронија)
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #227

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    pravom gradjanina srbije. Mada nisam ni rekao da treba da se pise samo cirilicom ili latinicom vec da ne treba forsirati pisma.
    Ja imam pravo da komentarisem sve sto je vezano za r.srbiju jer sam njen gradjanin, ti u istom slucaju nemas jer nisi gradjanin r.rumunije.
    Постоји нешто што се зове слобода говора - не мораш да будеш грађанин Румуније да би рекао шта год хоћеш у Румунији.

    А постоји нешто што се зове здрав разум и кућно васпитање - зашто би ког ђавола неко ко није Србин с толико мржње причао о српском писму? Зашто би се толико трудио да наметне другом народу нешто, да га научи памети, и да при том извређа тај народ?

    Ти имаш право да коментаришеш шта год хоћеш.
    Али исто тако како би било ненормално и неваспитано да Срби из Р. Србије уче Румуне из Р. Србије како да пишу и причају румунски, тако је и ова твоја хистерија мало чудна.

    Ако ниси спреман да ти већина у Р. Србији одређује нешто што се тиче само твог народа, не би морао ни ти да с таквом мржњом пишеш о нечему што је, уз свачије право да каже шта мисли, ипак ствар српског народа.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #228

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Постоји нешто што се зове слобода говора - не мораш да будеш грађанин Румуније да би рекао шта год хоћеш у Румунији.

    Slobodu govora regulise svaka drzava za sebe. Primera radi idi u Tursku i pricaj nesto za Islam.. Idi u Francusku i negiraj Jermenski genocid..

    U smislu gradjanina neke republike svaki covek bez obzira na etnicku pripadnost ima "da se pita" i da izrazi svoje misljenje u vezi republike u kojoj zivi.


    Ti si mozda jedan od najvecih ksenofoba kojeg sam imao prilike da sretnem...
    A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva.
    - Constantin Brncuşi

  4. #229

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Meni je lakse da pisem latinicom, te cu da pisem latinicom.
    Svejedno mi je kako citam, mada se cirilica sporije cita zbog vece slicnosti izmedju oblika slova...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #230

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Znaci ne znam sta vise da kazem. Zvanicno Srpska Akademija nauke i umetnosti kaze da Srpski jezik ima dva pisma, Cirilicu i Latinicu, ali ok..

    Чекај мало...зар није та иста академија извор "Великосрпског национализма" и "идеолог етничког чишћења"?

    Сад се одједном позивамо на њу?


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    I interesuje me jer ce sutra i Srbija napraviti istu tu zbrku.
    Какву збрку?
    Етимолошку збрку?

    Јадна европска унија замало да није колабирала од тога што Бугари кажу Евро а не Еуро...
    Дај молим те.
    Чак шта више,захваљујући Бугарима ћирилица је увршћена на Еуро.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Pravom gradjanina Srbije. Mada nisam ni rekao da treba da se pise SAMO Cirilicom ili Latinicom vec da ne treba forsirati pisma.
    Писмо се форсира само у случају једног језика.Тај језик није твој матерњи језик,па је то стога твоја најмања брига.
    Уосталом и Русини пишу Ћирилицом.



    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Ja imam pravo da komentarisem sve sto je vezano za R.Srbiju jer sam njen gradjanin, ti u istom slucaju nemas jer nisi gradjanin R.Rumunije.
    Слобода говора мени гарантује да коментаришем шта год желим.
    Ти не коментаришеш Србију као државу,већ Србе као етницитет и њихову културу у шта спада писмо.Са обзиром да ниси Србин,ја онда имам право да коментаришем твој народ и културу.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Rumunska kultura pa cak i jezik je primio neke odlike Srpske kulture i time se takodje obogatila i Rumunska kultura. Sta treba da uvede zvanicno pismo koje zna 5% populacije?
    Раније се то писмо односило на 100% популације,па се државном политиком наметнуло латинично писмо,да би се истакла веза са старим Римом у периоду националног романтизма.
    Уосталом ћирилица је историјско изворно писмо Румунског народа.Зашто би неко игнорисао своју историју?


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Ocigledno se ne razumes u teritorijanlu organizaciju R.Rumunije. Ukratko, u Rumuniji postoje 5 administrativnih oblasti0( i opstinu Bukurest kao posebnu jedinicu) koja imaju ovlascenja veca od A.P.Vojvodine i funkcionisu kao autonomne pokrajne gde se uredjuju i zvanicni jezici i pisma.
    Потпуне глупости.

    Цела Румунија се састоји од 7 области,и области Букурешта.
    Те области су Северо-Западни,Централни,Источни..итд,по географским локацијама и немају посебна имена попут "Војводине".
    Те области немају своје заставе ни грбове,ни посебне статуте.
    Од тих области се састоји цела Румунија,а не као Србија која се састоји од Србије и две покрајине,од којих је једна чак привилегована у односу на остатак.
    Тако да се Румунија састоји од области,а не историских региона Влашке,Молдавије и Трансилваније,док се Србија састоји од две покрајине и остатка.
    Србија има аутономне покрајине,а Румунија има административне области,а не аутономне покрајине.
    Притом Румија нема једну област велику као трећина целе земље.

  6. #231

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    @iadrian

    Pa ne bi ni bilo normalno da je u Vojvodini drugacije.
    U Vojvodini, kao i u drugim delovim Srbije je upotreba latinice u skladu sa zakonom. Stavka u statutu o službenoj upotrebi latinice je neustavna i ne moraš biti ekspert za ustavno pravo da bi to video, dovoljno je da pročitaš ustav. Ponavljam, to ide na dušu poslanicima koji su omogućili usvajanje statuta u takvoj formi. U Vojvodini je latinica uvek bila u upotrebi i ne samo srpska verzija latinice već i ona koju koriste drugi narodi koji ovde žive, nikada nije bilo problema ni kod službene upotrebe jezika ni u svakodnevnoj upotrebi. I u drugim delovima Srbije se jednako koristi latinično pismo u skladu da zakonom i nije potreban neki podzakonski akt da to dodatno potvrdi.

    Rekao sam da je inferiorna u tacki o drustvu sto je vezano vise za internet i tehnologiju. Pokusaj na netu da se sluzis samo cirilicom pa nadji sve sto i latinicom. Programe probaj da pises cirilicom... Na to sam mislio a ne citav balamuk sto svaki napad razumete kao napad na Srbe i Srbiju. Stanite malo, nije sve bas tako, mada si ti bio korektan.
    Sve i da ti uvažim ovo kao argument (za mene prilično smešan) ćirilica je mnogo bolje prilagođena srpskom jeziku u odnosu na latinicu što smo ja i Luctor podvukli. Ustavom Srbije je država definisana kako je definisana (Republika Srbija je država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive), a jezik Srba je srpski. Srpskom jeziku je ćirilica bolje prilagođena što implicira pa logično je da ćirilica bude u službenoj upotrebi i favorizovana u odnosu nalatinicu. Mnogo veći kulturno istorijski značaj ćirilica ima za Srbe u odnosu na latinicu, mislim i da se mnogo duže služimo ćirilicom nego latinicom itd.

    @Luctor

    Hvala na ispravci, bio sam ubeđen da je gotica zasebno pismo. Onda jedino Japanci imaju više od jednog pisma (tri) ali i oni verovatno koriste neko standardizovano u službenoj upotrebi.



  7. #232

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    slobodu govora regulise svaka drzava za sebe. Primera radi idi u tursku i pricaj nesto za islam.. Idi u francusku i negiraj jermenski genocid..
    Јел Румунија забрањује странцима да коментаришу њен језик и писмо?

    u smislu gradjanina neke republike svaki covek bez obzira na etnicku pripadnost ima "da se pita" i da izrazi svoje misljenje u vezi republike u kojoj zivi.
    Има, наравно. Нисам ни рекао да ти немаш право, спомињао сам здрав разум и кућно васпитање.
    Ово није питање републике у којој живиш већ питање народа ком не припадаш.

    ti si mozda jedan od najvecih ksenofoba kojeg sam imao prilike da sretnem...
    И шта те ту узбуђује?

    Мислим да не знаш шта значи реч "ксенофоб", но свеједно.
    У дискусији је знак неваспитања користити опаске о нечијој личности уместо о његовим ставовима, тј. ономе што пише.
    Дакле, окани се коментарисања мене као особе, неупоредиво супрериорне у односу на тебе, и изволи коментариши оно што пишем.
    Ако негде наиђеш на ксенофобију у мом писању, слободно ми скрени пажњу. А шта ти мислиш о мени као особи, да ли би ме упознао са сестром, мамом, да ли би ми се удварала... то је твоја лична ствар.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #233

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Чекај мало...зар није та иста академија извор "Великосрпског национализма" и "идеолог етничког чишћења"?

    Сад се одједном позивамо на њу?
    Ne znam sta pokusavas, mala neobzbiljnost pretpostavljam.
    Nije institucija kriva vec NEKI ljudi.



    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Какву збрку?
    Етимолошку збрку?

    Јадна европска унија замало да није колабирала од тога што Бугари кажу Евро а не Еуро...
    Дај молим те.
    Чак шта више,захваљујући Бугарима ћирилица је увршћена на Еуро.



    Писмо се форсира само у случају једног језика.Тај језик није твој матерњи језик,па је то стога твоја најмања брига.
    Уосталом и Русини пишу Ћирилицом.
    Opet, moja je briga kao gradjanina R.Srbije jer i sam koristim Srpski jezik.




    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Слобода говора мени гарантује да коментаришем шта год желим.
    Ти не коментаришеш Србију као државу,већ Србе као етницитет и њихову културу у шта спада писмо.Са обзиром да ниси Србин,ја онда имам право да коментаришем твој народ и културу.
    Kako god da okrenes nije ti isto ali ok.. Necu se raspravljati do sutra oko necega sto je kristalno jasno.



    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Раније се то писмо односило на 100% популације,па се државном политиком наметнуло латинично писмо,да би се истакла веза са старим Римом у периоду националног романтизма.
    Уосталом ћирилица је историјско изворно писмо Румунског народа.Зашто би неко игнорисао своју историју?
    Izvorno pismo u smislu da su prvi dokumenti napisani Cirilicom a ne izvorno u smislu kulture i tradicije.



    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Потпуне глупости.

    Цела Румунија се састоји од 7 области,и области Букурешта.
    Те области су Северо-Западни,Централни,Источни..итд,по географским локацијама и немају посебна имена попут "Војводине".
    Те области немају своје заставе ни грбове,ни посебне статуте.
    Од тих области се састоји цела Румунија,а не као Србија која се састоји од Србије и две покрајине,од којих је једна чак привилегована у односу на остатак.
    Тако да се Румунија састоји од области,а не историских региона Влашке,Молдавије и Трансилваније,док се Србија састоји од две покрајине и остатка.
    Србија има аутономне покрајине,а Румунија има административне области,а не аутономне покрајине.
    Притом Румија нема једну област велику као трећина целе земље.
    Informisi se pre nego sto konstatujes neke cinjenice kao "glupost". Imaju Grbove cak i zastave a statut im proizilazi iz statusa administrativne oblasti. Kao grbove i zastave koriste simbole Banata,Transilvanije, Crisane, Bucovine, Tara Romaneasca,Muntenia, Dobuja, Moldova. Pa valjda znam ziveo sam tamo 5 godina, polagao sam njhov ustav a ustav se nije menjao u zanjih 10 godina sigurno.

    Nije sija nego vrat, administrativne oblasti ili autonomne pokrajne samo igra reci, svodi se na nadleznostima koje ima.

    Sta da radim sto su je oni podelili u 5 delova a ne u 3 pa da jedan deo bude kao trecina zemlje .




    Pogresio sam , nisu 5 vec 8 oblasti. Izvinjavam se na dezinformaciji.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Romania

    pogledaj pod odeljkom Administrative divisions.

    evo i direktnog linka

    http://en.wikipedia.org/wiki/Develop...ons_of_Romania

    Od 8 oblasti samo 5 imaju ovlascenja veca od A.P.Vojvodine (Vojvodinu koristim kao poredjenje).
    Poruku je izmenio iadrian, 15.12.2009 u 00:13 Razlog: Mali dodatak oko simbola administrativnih oblasti.
    A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva.
    - Constantin Brncuşi

  9. #234

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Jezik i pismo

    Član 10.


    U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćirilično pismo.
    Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava.

    Koristim se latinicom. Ćirilicu koristim samo na službenim dokumentima ako je on ispisan ćirilicom.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  10. #235

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Opet, moja je briga kao gradjanina R.Srbije jer i sam koristim Srpski jezik.
    Једно је користити језик и захтевати како он треба да се пише.
    Енглески је интернационални језик,а ја га говорим.Да ли то мени даје право да тражим да се пише ћирилицом?

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Izvorno pismo u smislu da su prvi dokumenti napisani Cirilicom a ne izvorno u smislu kulture i tradicije.
    Како сад,па зар ћирилица не "обогаћује" Румунску културу?

    Уколико су прва писана сведочанства о Румунском језику на ћирилици,и уколико су прве Румунске књиге на ћирилици,то дакле значи да је ћирилица изворни део Румунске културе и традиције.
    Твој аргумент је у фазону:"Јесте да су први споменици Румунске културе на ћирилици,али то нема никакве везе са Румунском културом"...
    Само демонстрираш потпуни недостатак резона.



    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Informisi se pre nego sto konstatujes neke cinjenice kao "glupost". Imaju Grbove cak i zastave a statut im proizilazi iz statusa administrativne oblasti.
    Постоје само историјски грбови,и то за мање округе,а не за главне административне области.
    И Београдске општине имају своје грбове,да ли то значи да су аутономне у односу на Београд?

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Pa valjda znam ziveo sam tamo 5 godina, polagao sam njhov ustav a ustav se nije menjao u zanjih 10 godina sigurno.
    Чекај мало...па зар ти ниси тврдио да си наш држављанин и да те се само Србија тиче?


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    pogledaj pod odeljkom Administrative divisions.

    evo i direktnog linka

    Development regions of Romania - Wikipedia, the free encyclopedia
    Хвала лепо на линку.
    Ево кликнуо сам на тај линк,а онда сам кликнуо на ову административну област у Румунији:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Centru_(development_region)

    Или ову:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Nord-Es...lopment_region)

    Не видим никакве заставе и грбове.

    Упоредити са:

    Vojvodina - Wikipedia, the free encyclopedia

    Очигледно није исто.


    Уколико би примењивали Румунски модел Војводине не би требало да буде,јер је превелика за регион.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Sta da radim sto su je oni podelili u 5 delova a ne u 3 pa da jedan deo bude kao trecina zemlje
    Да,то већ заиста нема везе са Румунијом,него са Србијом...


    П.С

    Citat Invisibleman kaže:
    Jezik i pismo

    Član 10.

    U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćirilično pismo.
    Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava.
    Јасно речено и по закону...
    Ево линка:

    http://www.sllistbeograd.rs/document...srbije_lat.pdf

    Проблем је што је устав са линка написан латиницом,што је у противречности са оним што пише на самом линку...

    Потпуна шизофренија.

  11. #236

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku

    Како сад,па зар ћирилица не "обогаћује" Румунску културу?

    Уколико су прва писана сведочанства о Румунском језику на ћирилици,и уколико су прве Румунске књиге на ћирилици,то дакле значи да је ћирилица изворни део Румунске културе и традиције.
    Твој аргумент је у фазону:"Јесте да су први споменици Румунске културе на ћирилици,али то нема никакве везе са Румунском културом"...
    Само демонстрираш потпуни недостатак резона.
    Rekao sam da obogacuje, nema potrebe za navodnicima. Obrati paznju malo na komentare, vec sam rekao ovo u predhodnim komentarima.

    Ne, moj argument je da je Rumunski jezik (75% reci dolazi iz Latinskog jezika) i kultura Latinskog porekla (mislio sam da je to jasno) a Cirilica se koristila u smisli prvih pisanih dokumenata.
    Ne razumem zasto stalno trazis neku "zackoljicu".... Jasno sam ovo napisao i u predhodnom komentaru i ti to znas pa se (ja mislim) vise iz sale "vatas" za neke nebitne stvari. Mislio sam da smo zavrsili o Rumuniji..




    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Постоје само историјски грбови,и то за мање округе,а не за главне административне области.
    И Београдске општине имају своје грбове,да ли то значи да су аутономне у односу на Београд?
    Za oblasti koje sam naveo mozes traziti po imenu i naci ces i zastavu i grb. Npr: Coat of arms of Romania - Wikipedia, the free encyclopedia

    -The shield surmounting the eagle is divided in five fields, one for each historical province of Romania with its traditional symbol:
    golden aquila - Wallachia
    aurochs - Moldavia
    dolphins - Dobrogea
    a black aquila, seven castles, a sun and a moon - Transylvania
    lion and a bridge - Oltenia and Banat

    u odeljku -Description su predstavljeni i grbovi 5 regiona o kojim sam pricao koji su prikazani u grbu Rumunije. Mrzi me sada da trazim svaki posebno ali sam ti dao primer moci jedne administrativne oblasti kod Transilvanije, gde Rumuni u Rumuniji koji zele da rade u drzavnim institucijama moraju da znaju Madjarski jezik u opstinama koje imaju preko 20% madjarske populacije(oko procenta nisam siguran ali nesto oko 20%). To je odluka administrativne oblasti koja po mom utisku ima vece nadleznosti od A.P.Vojvodine.

    Sto se tice clanaka stvarno nema grbova niti zastava na njima (znam da u ustavu jasno pise sto se tice simbola i zastava), valjda je to ona igra reci administrativna oblast i autonomna pokrajna ali su nadleznosti jedne takve oblasti na istom nivou ili vece od A.P u R.Srbiji. Simboli postoje samo ih treba potraziti. Simbol Banata mozes naci i kod Vojvodine, isti se koristi u Rumuniji.

    Evo na brizinu simbol Transilvanije kojeg mozes naci i u grbu Rumunije.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of...f_Transylvania

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Чекај мало...па зар ти ниси тврдио да си наш држављанин и да те се само Србија тиче?
    Mislim da si se pogubio malo ovde.. Jasno je da se salis , igra reci, ja sam mislio da vodimo normalan razgovor a ne da se "segacimo" . Sve ti je napisano u mojim komentarima, samo trazi malo.


    Eh a bas sam legao da spavam pa me probudi .
    Drago mi je sto smo razgovarali. Mislim da je tema razgovora iscrpljena.


    Pozdrav
    Laku noc.
    Poruku je izmenio iadrian, 15.12.2009 u 01:21
    A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva.
    - Constantin Brncuşi

  12. #237

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Rekao sam da obogacuje, nema potrebe za navodnicima. Obrati paznju malo na komentare, vec sam rekao ovo u predhodnim komentarima.

    Ne, moj argument je da je Rumunski jezik (75% reci dolazi iz Latinskog jezika) i kultura Latinskog porekla (mislio sam da je to jasno) a Cirilica se koristila u smisli prvih pisanih dokumenata.
    Ne razumem zasto stalno trazis neku "zackoljicu".... Jasno sam ovo napisao i u predhodnom komentaru i ti to znas pa se (ja mislim) vise iz sale "vatas" za neke nebitne stvari. Mislio sam da smo zavrsili o Rumuniji..
    .
    Тражим "зачкољицу" зато што си потпуно неконзистентан са оним што захтеваш од Срба и оним што тврдиш за свој народ а у чему примењујеш двоструке стандарде,у случају Срба позивајући се на мултикултурализам и "културно обогаћивање",а у случају свог народа позиваш се на културну монолитност и етнонационализам.

    Управо твоји сами искази доказују да Срби треба да користе само ћирилицу,јер ако су Румуни латини и културно им ћирилица не припада (по твојој тврдњи),онда Срби као словени културно, треба да имају ћирилицу.

    Управо си својим тврдњама негирао сопствене ставове са којим си почео расправу.


    Уосталом, православни Румуни културно више имају везе са Русима,Србима или Бугарима него са Италијанима,са којима једино деле сличан језик,а са којима су имали историјски контакт задњи пут у доба Римске империје.
    Нема никакве "латинске" културе као такве.

    Али,да се вратим на тему.
    Са обзиром да си испрозивао Српску ћирилицу као "инфериорну",испљувао си и сопствену националну историју,јер је један од тих "хијероглифа" у Српској азбуци управо преузет из Румунске ћирилице,а ради се о слову Џ.
    Dzhe - Wikipedia, the free encyclopedia

    Интересантно код Румунске ћирилице је да су Румуни у другој половини 19 века користили прелазни хибридни алфабет,мешајући ћириличне и латиничне симболе:



    Значи чак ни Румуни нису користили два алфабета у прелазном периоду,него увек један.

    Изгледа да су одлучили да их ни то не "обогаћује",па су прешли искључиво на Латиницу.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Za oblasti koje sam naveo mozes traziti po imenu i naci ces i zastavu i grb. Npr: Coat of arms of Romania - Wikipedia, the free encyclopedia

    -The shield surmounting the eagle is divided in five fields, one for each historical province of Romania with its traditional symbol:
    golden aquila - Wallachia
    aurochs - Moldavia
    dolphins - Dobrogea
    a black aquila, seven castles, a sun and a moon - Transylvania
    lion and a bridge - Oltenia and Banat
    Али мене није брига за грб државе Румуније,него симболи (непостојећи) административних области у Румунији...

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da si se pogubio malo ovde.. Jasno je da se salis , igra reci, ja sam mislio da vodimo normalan razgovor a ne da se "segacimo" . Sve ti je napisano u mojim komentarima, samo trazi malo.
    Ја се не уопште не шегачим.
    Тврдиш да си Српски држављанин и да те само Србија занима,а онда тврдиш да си 5 година живео у Румунији и да си проучавао њихов устав,који,чини ми се боље знаш од Српског.
    Јер да знаш Српски устав,видео би да је ћирилица једино званично писмо за Српски језик.

    Ако комбинујемо то са твојим ранијим ксенофобичним испадима против "Србијанаца",вређањем ћирилице(која је део и Румунске историје),твојим националистичким испадима и др..рекао бих да сумњам у твоје добре намере овде.

    П.С


    Што се тиче оних који мисле да Ћирилица није "фенси" и "неприлагођена технолошком духу",хтео бих да их подсетим још једном да је управо Ћирилица прво писмо које је отишло у свемир:
    Восток 1




  13. #238

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku

    Уосталом, православни Румуни културно више имају везе са Русима,Србима или Бугарима него са Италијанима,са којима једино деле сличан језик,а са којима су имали историјски контакт задњи пут у доба Римске империје.
    Нема никакве "латинске" културе као такве.
    Naravno da imaju veze kada su Rumuni jedini Latinski narod u ovom delu Evrope , pogotovo ovde u more Slovena ali ne bi isao tako daleko. Sa kim da bude kulturalne razmene nego sa susedima ali to ne znaci da su Rumuni nesto manje Latinski narod. A i kulturne razlike su velike, da ne pricam o tradiciji. Fonetika takodje. Period koji su Rumuni koristili Cirilicu je veoma mali period, ne znam tacno, nekoliko godina maksimum dok se nije usvojila Latinica. Kao sto Srbi nisu nista manje Sloveni time sto imaju kulturalnu razmenu sa Rumunima.

    Tada je bila rasprava da li da se uzme Cirilica ili Grcko pismo ali se usvojila Cirilica jer je Crkva koristila to pismo. Sta da se usvojio Grcki alfabet ? Onda bi Rumuni imali vise zajednickog za Grcima nego sa Latinima? hehe

    Mislim da ne bi trebao vise da insistiras ovde zasto i Rumuni nisu koristili oba alfabeta jer je to apsurdno. Rumuni nisu zadrzali Cirilicu (koju su koristili svega nekoliko godina) jer prosto nije kompatabilan sa rumunskim jezikom. Fonetski je to bilo nemoguce.

    Ovde pokazujes da ne znas bas o cemu pricas. Nema nikakve logike.

    Kod tebe kao da detektujem malu dozu Pan-Slavizma. Po tom pitanju Srbi su toliko daleko otisli sa pan-Slavizmom da su tvrdili da su Bugari i Grci ustvari Srbi gde se sanja o Dusanovom carstvu. Kao sto su pripadnici ove ideologije stalno pominjali ovo sa Cirilicom samo da bi dokazali da su Rumuni blizi Slovenima. Pan-Slavizam takodje nema ni nikakvu istorijsku bazu. Pan-slavisti su se bas mnogo "vatali" za ovo sa koriscenjem Cirilice jer nisu nasli nista drugo sto je zajednicko. Ovo je jedino javlja kod naroda koji nisu sigurni u svoju kulturu gde se zakonom donose odredjene stvari...






    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Али мене није брига за грб државе Румуније,него симболи (непостојећи) административних области у Румунији...
    To sto ti negiras postojanje administrativnih oblasti koja imaju veca ovlascenja od A.P. u Srbiji to ne znace da ona ne postoje.



    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Ја се не уопште не шегачим.
    Тврдиш да си Српски држављанин и да те само Србија занима,а онда тврдиш да си 5 година живео у Румунији и да си проучавао њихов устав,који,чини ми се боље знаш од Српског.
    Јер да знаш рпски устав,видео би да је ћирилица једино званично писмо за Српски језик.
    Pa sta sada? Zabranjeno je da znam rumunski ustav? Kakve to veze sa vezom ima ?
    Znam dosta dobro i srpski ustav ali cistom logikom nije tako jer je u Vojvodini zvanicno pismo Latinica i ja bar smatram Vojvodinu delom Srbije pa je tako i u Srbiji Latinica zvanicno pismo. Sto se isto moze reci i za Kosovo.
    Placam porez, ne radim protiv drzave u kojoj zivim, sve legalno, ne izlazim na ulice da protestujem.


    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Ако комбинујемо то са твојим ранијим ксенофобичним испадима против "Србијанаца",вређањем ћирилице(која је део и Румунске историје),твојим националистичким испадима и др..рекао бих да сумњам у твоје добре намере овде.
    Pa sta sada pominjanje "srbijanskog" mentaliteta je ksenofobizam? Reci da je Cirilica inferiorna danas je ksenofobizam ? Zamisli kada bi ja govorio za ljude da su ksenofobi ako kazu Vlahi u Srbiji a ne Rumuni... To ti negde na istome dodje.

    Srbijanci u mentalnom smislu a ne u smislu neke nacije, to sto ti negiras njihovo postojanje to ne znaci da ne postoje. Ti me tu optuzujes da sam ksenofob.. Izgleda da onda ne znas ni znacenje te reci.

    Najlaksa odbrana je napad pa tako dolazimo i do mojih "ksenofobicnih" ispada. Ja mislim bas obrnuto jer u mnogim navratima samo da nisam ja budala priznao po imenu da sam Rumun ne bi nista ni bilo.. Ali dobro, nema veze, ipak sam ja ovde ksenofoba .



    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Што се тиче оних који мисле да Ћирилица није "фенси" и "неприлагођена технолошком духу",хтео бих да их подсетим још једном да је управо Ћирилица прво писмо које је отишло у свемир:
    Восток 1

    Cirilica ne odgovara informatickom dobu i tu je inferiorna, cinjenica da je Cirilica prvo pismo koje je otislo u svemir ovo ne menja jer su danas ameriski sateliti u svemiru i Amerikanci ti koji predvode informaticki razvitak.
    Poruku je izmenio iadrian, 18.12.2009 u 19:34 Razlog: mali dodatak oko jezika.,
    A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva.
    - Constantin Brncuşi

  14. #239

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da ne bi trebao vise da insistiras ovde zasto i Rumuni nisu koristili oba alfabeta jer je to apsurdno. Rumuni nisu zadrzali Cirilicu (koju su koristili svega nekoliko godina) jer prosto nije kompatabilan sa rumunskim jezikom. Fonetski je to bilo nemoguce.
    E pa vidiš, Vukova ćirilica je izuzetno kompatabilna sa srpskim jezikom. Ni jedno drugo pismo nije prilagođeno srpskom jeziku kao ćirilica, te joj treba dati prednost u odnosu na latinicu. To opet ne znači da se trebamo odreći latinice, jednostavno službeno pismo u državi treba da ostane ćirilica a upotreba latinice da je u skladu sa zakonom i tu je kraj priče.

    Pa sta sada? Zabranjeno je da znam rumunski ustav? Kakve to veze sa vezom ima ?
    Znam dosta dobro i Srpski ustav ali cistom logikom nije tako jer je u Vojvodini zvanicno pismo Latinica i ja bar smatram Vojvodinu delom Srbije pa je tako i u Srbiji Latinica zvanicno pismo. Sto se isto moze reci i za Kosovo.
    Placam porez, ne radim protiv drzave u kojoj zivim, sve legalno, ne izlazim na ulice da protestujem.
    Vrhovni pravni akt jedne države je ustav a ustav propisuje jedno pismo u službenoj upotrebi - ćirilicu. Službenu upotrebu latinice u Vojvodini garantuje statut koji je opet podzakonski akt. I deca u srednjoj školi znaju da svaki pravni akt mora biti usaglašen sa onim koji je hijerarhijski iznad njega, a ima li išta iznad ustava?! Da li je ta odredba statuta usaglašena sa ustavom, nije.



  15. #240

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    E pa vidiš, Vukova ćirilica je izuzetno kompatabilna sa srpskim jezikom. Ni jedno drugo pismo nije prilagođeno srpskom jeziku kao ćirilica, te joj treba dati prednost u odnosu na latinicu. To opet ne znači da se trebamo odreći latinice, jednostavno službeno pismo u državi treba da ostane ćirilica a upotreba latinice da je u skladu sa zakonom i tu je kraj priče.
    Samo da kazem da ja nikada nisam rekao da se prestane sa upotrebom Cirilice ili Latinice vec samo da se prestane forsiranje Cirilice u IT-u i u svemu drugome.
    Ne znam, srpska Latinica je kolko-tolko kopatibilna sa srpskim jezikom i imajuci u vidu i ostale okolnosti trebalo bi da po zakonu bude ravnopravna u svim poljima sa Cirilicom.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Vrhovni pravni akt jedne države je ustav a ustav propisuje jedno pismo u službenoj upotrebi - ćirilicu. Službenu upotrebu latinice u Vojvodini garantuje statut koji je opet podzakonski akt. I deca u srednjoj školi znaju da svaki pravni akt mora biti usaglašen sa onim koji je hijerarhijski iznad njega, a ima li išta iznad ustava?! Da li je ta odredba statuta usaglašena sa ustavom, nije.
    Naravno, ali sta da radis kada sud u Novom Sadu izdaje dokumenta pisana Latinicom i onda dodjem u Beograd i oni mi traze na Cirilici? Sta onda reci? A u Vojvodini bi i trebalo glavno pismo da bude Latinica jer je mnogo lakse za sve manjine koje tu zive da se integrisu u drustvo.
    A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva.
    - Constantin Brncuşi

Strana 16 od 18 PrvaPrva ... 61415161718 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Мали екрани наших ТВ пријемника...
    Autor yossarian u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 24.08.2015, 23:19
  2. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  3. Владимир Путин
    Autor Turkmenbashi u forumu Političari
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 01.01.2010, 21:11
  4. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 07:32
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •