Chick lit
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Tema: Chick lit

  1. #1

    14 Chick lit

    Čiklit - novi književni žanr koji postaje svetski fenomen

    Vodič za lov na muževe


    Čiklit (Chick lit), tj. ženska književnost termin je koji označava žanr popularne fikcije namenjene pre svega ženama, a naročito neudatim, zaposlenim ženama srednjih godina. Žanr je nastao sredinom devedestih, kada su se u knjižarama pojavili romani „Seks i grad“ (1997) Amerikanke Kendans Bušnel i „Dnevnik Bridžet Džouns“ (1999) Britanke Helen Filding. Munjevit razvoj usledio je tokom prvih godina ovog veka, tako da su danas naslovi iz ovog žanra na vrhu svih top-lista čitanosti.

    „Čik“ (eng. chick) je američki sleng za mladu ženu (žensku, ribu), a „lit“ je skraćeno od literature, odnosno književnosti. Žanr karakterišu trendi elegantne junakinje, uglavnom u dvadesetim i tridesetim godinama, stanovnice Menhetna ili Londona. Priče se uglavnom svode na njihove ljubavne probleme i bitke koje vode na poslu (najčešće rade u izdavaštvu, marketingu, PR agencijama ili modnoj industriji), uz neizbežni večiti ženski problem - pitanje izgleda i kilaže. Ponekada su pisane u prvom licu, a ponekada iz više uglova posmatranja. Knjige uglavnom odlikuje veseo, ležeran ton i otvoreno pričanje o seksualnim temama.

    Takozvanu žensku literaturu neki danas vide i kao vrstu fikcije u eri postfeminizma. Reč je o iskustvima savremenih žena koje se na neuobičajen način nose sa tradicionalno romantičnim pitanjima ljubavi, udvaranja i odnosa među polovima.

    Iako je prvi put termin upotrebljen na ironičan način, 1995. u antologiji Krisa Mace i Džefrija DeŠela „Chick Lit: Postefiminist Fiction“ (Ženska literatura: Postfeministička fikcija), već sledeće godine novinar Džejms Volkot je u „Njujorkeru“ u tekstu pod nazivom „Hear Me Purr“ (Slušaj me kako predem), upotrebio termin da bi definisao trend devojaštva sve očiglednijeg u tekstovima kolumnistkinja u to vreme. Upravo su dva kamena temeljca ženske literature, „Dnevnik Bridžet Džouns“ i „Seks i grad“, i nastala kao zbirka novinskih članaka Fildingove, odnosno Bušnelove. Nakon objavljivanja njihovih knjiga, nastala je prava eksplozija ovog žanra. „The Girls’ Guide to Fishing and Hunting“ (Devojački vodič za lov i ribolov, 1999) Melise Benk smatra se prvim originalnim romanom - predstavnikom žanra, a sam termin čiklit ušao je u opštu upotrebu već 2000-2001. godine.

    Iako će vam mnogi ugledni ljudi od pera brže-bolje reći da je čiklit obično zaglupljujuće đubre i bljutava izveštačena proza, ogromna većina njih najverovatnije nije ni pokušala da se ozbiljnije udubi u problematiku. Razlika između ovog žanra i obične ženske fikcije jeste, pre svega, u atmosferi. Čiklit odlikuje ličniji, poverljiviji ton, kao da pričate sa najboljom drugaricom. Humor igra važnu ulogu; gotovo svaki roman obiluje duhovitostima. Čiklit je i fascinantna studija karaktera. Autorke svoje junakinje smeštaju u niz najrealističnijih iskušenja - sa kojima mnoge žene danas mogu da se poistovete, a krajnji rezultat je uvek veoma zanimljiv, detaljan i zabavan za čitanje. Ali i dalje opstaju glasine da je ovaj žanr „obično đubre o ženama opsednutim brakovima i skupim cipelama“. Ako je u početku i bilo svakakvih bljuvotina, kako se žanr razvijao, tako su i standardi rasli. Danas možete pronaći knjige koje variraju od lakih, kičastih i površnih do dubokoumnih i veoma značajnih. I nikako ih ne treba mešati sa jeftinim ljubavnim romanima!

    U međuvremenu se izrodio i niz podžanrova, poput Mommy Lit (za mame), Christian Chick Lit (za hrišćanke), Mystery Lit (za ljubitelje misterije), Marriage Lit (za udavače) ili Teen Lit (za tinejdžerke). Veoma brzo ženska literatura prešla je i na male i velike ekrane. Serija „Seks i grad“ (emitovana 1998-2004) i dan-danas se sa velikom gledanošću reprizira širom sveta, a Keri, Miranda, Samanta i Šarlot postale su sinonim za moderne, samosvesne, neustrašive i finansijski nezavisne žene. Junakinja Helene Filding, Britanka Bridžet Džouns, koju je maestralno glumila Rene Zelveger, iako ne tako zgodna i glamurozna kao Njujorčanke iz „Seksa i grada“, jednako je bila uzor ženama širom sveta. Jedan od trenutnih filmskih hitova, „Đavo nosi Pradu“, ekranizacija je istoimenog bestselera Loren Vajsberger, devojke koja je svojevremeno radila kao asistent kod Ane Vintur, prve žene modnog sveta i urednice američkog „Voga“.

    M. Kovačević



    Čiklit u Srbiji


    Čiklit se u Srbiji svodi na činjenicu da knjiga te vrste imaju prođu, ali im se zasad ne pridaje značaj koji imaju na Zapadu.

    Mirjana Bobić-Mojsilović, na pitanje „Blica“ o ovoj temi, kaže:

    „Svaka polna podela ide na štetu žene. Muškarci misle da imaju tapiju na pamet, filozofiju, književnost. U krajnjoj liniji ‘Ana Karenjina’ je čiklit, po tim današnjim standardima bila bi svrstana u tzv. žensku književnost, jer je glavna junakinja žena sa strasnom pričom.“

    I književnica Ljubica Arsić je sličnog mišljenja: Mislim da te vrste knjiga ima i kod nas, i da postoji interesovanje. Recimo, ‘Lisice’ Ane Rodić i slično. A, da sve to nije muška ujdurma da se drži literarni centar moći gde će sve što se žena tiče biti pod kontrolom?“

    Po rečima Vase Pavkovića, književnog kritičara, ta vrsta literature ima i svoje dobre strane: „I u svetskoj i u našoj književnom životu najbrojniji čitaoci su žene. One su i najveći kupci knjiga. E sad su, da tako kažemo, došle u situaciju da imaju svoje pisce i svoju književnost. Toga, razume se, ima i kod nas bez obzira na to što, prevashodno, u terminološkom smislu nismo stvari tako izdefinisali. Mislim da je popularizacija te vrste književnosti dobra. Jer je provokacija, može biti jedan od puteva negovanja čitalačke publike i pravljenja koraka, odnosno mosta ka onome što je vrednost bez obzira na modu ili trendove.“



    Ledlit


    Ni muškarci nisu ostali imuni na fenomen, pa se njihova varijanta žanra zove Lad Lit (ledlit), od engleske reči „lad“, što u slengu znači „mladić, momak“, mada se jednako koristi i naziv Dick Lit (dick - eng. penis u vulgarnom značenju). Najpoznatiji predstavnici muškog pera su Nik Hornbi, Ben Elton i Majk Gejl.


    preuzeto iz arhive BLIC-a

    Šta Vi mislite o ovakvoj literaturi?

    Da li ste pobornik ili ljuti protivnik?

    Da li ste uopšte čitali neko delo koje spada u ovaj žanr?
    I may not be perfect but I'm always me

  2. #2

    Odgovor: Chick lit

    Ovakva literatura sigurno ima svoju publiku, zato je i stampaju valjda.

    Ja licno nisam citala. A mislim da ima muskaraca koji bi voleli ovakve knjige da procitaju ali ne zele da ih neko vidi da to rade.

  3. #3

    Odgovor: Chick lit

    Volim da citam takve knjige. Cak i imam dve - Kupoholicarka staje na ludi kamen (3.deo) i Kupoholicarka i sestra (4.deo).

    Ne mislim da je lose s vremena na vreme procitati i neku knjigu koja ne pripada "ozbiljnoj" literaturi... ovakve knjige pre svega sluze da zabave... kao sto i pise u tekstu iznad - to je kao da pricate sa najboljom prijateljicom.

  4. #4

    Odgovor: Chick lit

    O takve literature procitala sam Sex i grad i Bridzit Dzons pre par godina.
    Sex i grad mi se nikako nije dopao. A Bridzit je bila smesna i zabavna i povrsna.....vise se ni ne secam toka radnje....samo nesto maglovito...
    Znaci nista posebno i svakako ne nameravam da citam vise knjige u tom fazonu...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  5. #5

    Odgovor: Chick lit

    Nisam ništa do sada, što ne znači da negde, u očaju, ili iz radoznalosti, neću pročitati neku takvu. Već sam jednom rekao, pa da ne razvlačim opet: treba da ima svega, a vreme+publika će da sude.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  6. #6

    Odgovor: Chick lit

    da... procitala sam par... jer sam dobila od 'mastovitih' drugarica za rodjendan... (te iste su ih posle pozajmile na citanje (: hehe )
    "Princezin dnevnik" od Meg Kebot, snimljen je i film po knjizi...
    "Dobri tipovi, losi tripovi i svemirski poljupci" Keti Hopkins
    "Ok je, nosim bas velike gacerone" i "Angus, tange i ljubljenje sa vatanjem" od Luiz Renison
    po meni... nemaju neku vrednost... nasmejala sam se... ali nemaju neku dubinu i vaznost koja ostaje posle citanja... iskreno se ne mogu setiti ni radnje...
    dobre su samo za relaksaciju od ozbiljnog stiva... (ako ima potrebe za tim)
    Citius, Altius, Fortius.

  7. #7

    Odgovor: Chick lit

    Nisam do sada,i ne zelim...
    "....svet kakav zelimo,treba izgraditi u sebi...."

  8. #8

    Odgovor: Chick lit

    Dnevnik B.Džons... (Po preporuci osobe čije mišljenje mi je važno)...
    Mislim da svi mi ponekad, imamo izlete u literarni svet koji inače slabo ili nikada ne posećujemo... Nije ni to loše... Čisto da se potvrdi šta je to što nas privlači ili odbija u pojedinim žanrovima...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  9. #9

    Odgovor: Chick lit

    B. Džons mi je bila (i je) toliko simpatična da sam je i kupila, oba dela Prvi mi je bolji od drugog, film draži od knjige, a Sex i grad sam pročitala takođe - ne bih je preporučila nekom ni fore radi - da ga zeznem eto toliko mi je stupidna bila. Drugog ne mogu ni da se setim

    Nisam protivnik na prvu. Bacim pogled/začitam se... pa ako ne valja... lako ću ja to fiknuti u ćošak od sobe, vratiti&omlatiti po glavi tog što mi toplo preporučio ili šta već... (zajebati nekog drugog )
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #10

    Odgovor: Chick lit

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    ... termin je koji označava žanr popularne fikcije namenjene pre svega ženama, a naročito neudatim, zaposlenim ženama srednjih godina ...
    ako se nisu udale do srednjih godina nikakve knjige im neće pomoći da se udaju ... tako da nema potrebe da čitaju takve knjige i da ponovo čekaju princa na belom konju, kako su ga čekale od vrtića i prvih pročitanih bajki
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  11. #11

    Odgovor: Chick lit

    Šta Vi mislite o ovakvoj literaturi?

    Da li ste pobornik ili ljuti protivnik?

    Da li ste uopšte čitali neko delo koje spada u ovaj žanr?
    Niti sam pobornik, niti ljuti protivnik. Nijedno delo nisam citala, niti imam nameru. Totalno sam indiferentna prema ovaj tip literature, iz jednostavnog razloga - pogledala film ili seriju i odma ti je jasno da tu nemas sto dalje traziti. To je to sto se nudi na teveu, nema neke dubine u dogadjajima, u likovima. Nema nesto sto bi me nateralo da zelim jos vise da otkrijem, narocito kad je serija od preko 100 epizoda. Ne volim kad se delo proslavi nakon komercijalnog uspeha filma ili serije.

    Hocu reci, jasno je da knjiga Sex and City ne bi nikada postala tako popularna da nije se snimila serija, sa pazljivo odabranim likovima, i da nije bila Samanta


Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •