Mostovi
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 55

Tema: Mostovi

  1. #1

    Mostovi

    O mostovima Ivo Andrić reče sledeće:

    "Od svega sto čovek u životnom nagonu podiže i gradi, ništa nije
    u mojim očima bolje i vrednije od mostova. Oni su važniji od kuća,
    svetiji, opštiji od hramova. Svačiji i prema svakom jednaki, korisni,
    podignuti uvek smisleno, na mestu na kome se ukrštava najveći broj
    ljudskih potreba, istrajniji su od drugih gradjevina i ne služe
    ničem sto je tajno i zlo...
    Naposletku, sve čim se ovaj naš zivot kazuje - misli, napori,pogledi, osmesi, reči, uzdasi - sve to teži ka drugoj obali, kojoj
    se upravlja kao cilju, i na svakoj tek dobiva svoj pravi smisao.
    Sve to ima nešto da savlada i premosti: nered, smrt ili nesmisao.
    Jer, sve je prelaz, most čiji se krajevi gube u beskonačnosti, a
    prema kom su svi zemni mostovi samo dečje igračke, bledi simboli.
    A SVA JE NAšA NADA S ONE STRANE."

    Za početak ja šaljem moje fotografije, a vi se pridružite .

    Prag

    Prvo Karlov most - Charle's bridge














  2. #2

    Odgovor: Mostovi



    Pariz



    Pariz





    Ljubljana



    Ljubljana
    Vrag odneo šnalu...

  3. #3

    Odgovor: Mostovi

    vec sam postavila sliku u drugu temu, ali nadam se da nije problem da je i ovde postavim...

    Skoplje - "Kameni most"


  4. #4

    Odgovor: Mostovi

    Citat Bombica kaže: Pogledaj poruku
    vec sam postavila sliku u drugu temu, ali nadam se da nije problem da je i ovde postavim...

    Skoplje - "Kameni most"
    Uvek je lepo videti most koji je izgradjen po nalogu cara Dusana 1348.godine....jedini monumentalni srednjovekovni most iz vremena uspona srpske drzave u XIV veku...svaka cast za sliku.

  5. #5

    Odgovor: Mostovi

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Uvek je lepo videti most koji je izgradjen po nalogu cara Dusana 1348.godine....jedini monumentalni srednjovekovni most iz vremena uspona srpske drzave u XIV veku...svaka cast za sliku.

    drago mi je da ti se dopada slika..

    sto se tice gradnje mosta postoje dve verzije -
    prva je da je izgradjen u VI veku, nakon katastrofalnog zemjotresa, po nalogu imperatora Justinijana I.
    dok prema drugoj verziji je da je sagradjen u vreme vladavine sultana Mehmeda II.

    o ovome sto ti pises, prvi put cujem

    inace prosle godine zavrseno je njegovo renoviranje tokom kojeg nazalost srusila se jedna strazarnica (pala u reku)..kao ce da je obnove, al nista...


  6. #6

    Odgovor: Mostovi

    We lost the most



    Zezeljev most, srusen 1999.



    Zezeljev most nocu.

  7. #7

    Odgovor: Mostovi

    Citat Bombica kaže: Pogledaj poruku
    drago mi je da ti se dopada slika..

    sto se tice gradnje mosta postoje dve verzije -
    prva je da je izgradjen u VI veku, nakon katastrofalnog zemjotresa, po nalogu imperatora Justinijana I.
    dok prema drugoj verziji je da je sagradjen u vreme vladavine sultana Mehmeda II.

    o ovome sto ti pises, prvi put cujem

    inace prosle godine zavrseno je njegovo renoviranje tokom kojeg nazalost srusila se jedna strazarnica (pala u reku)..kao ce da je obnove, al nista...
    Svaki makedonski istoricar koji se skolovao na filozofskom fakultetu u Beogradu zna da je postojao ugradjen natpis o datumu izgradnje tog mosta koji je volsebno nestao za vreme sadasnje makedonske drzave...a ne znam da je nagadjanje izmedju Justinijana i Mehmeda II Fatiha bas naucno...njih deli 1000 godina (veeelika rupa,a gle slucaja bas su Srbi tada vladali tom teritorijom) ....to su verovatno neka lokalna nagadjanja.

    Skoplje je ,ionako, bila prestonica cara Dusana,tu se proglasio carem,tu je doneo zakonik...mislim da vi to ne pominjete u udzbenicima...

  8. #8

    02 Odgovor: Mostovi

    Žao mi je, ali i mene hvata nostalgija za Karlovim mostom.
    Prethodne fotografije su nastale s Vltave, a ove sada šetnjom po mostu.









    Karlov most (češ. Karlův most) predstavlja najstariji očuvani praški most, koji je podigao kralj Karlo IV (13461378 ), 1357. godine. Autor projekta je navodno bio majstor Oto. Vekovima je most bio najvažnija komunikacija koja je povezivala praške gradove na obe obale Vltave. Po redu je četvrti kameni most u Čeha, nakon Juditinog, piseckog i rudnickog.

    Karlov most je izgrađen na mestu prethodnog, Juditinog mosta koji je srušen 1342. Izgradnja novog mosta je započeta 1357. pod pokroviteljstvom Karla IV, a završen je 1402. godine. Do izgradnje mosta Franje I, 1841. godine, bio je jedini most preko Vltave.

    Zvanično je nazvan Karlov most 1870. godine, a do tada se nazivao Praški most ili Kameni most.

    Most je 516 metara dug i blizu 10 metara širok, obezbeđen sa tri tornja od kojih su dva na Maloj Strani, a treći u Starom Gradu. Ukrašen je sa 30 statua podignutih oko 1700. godine od kojih je većina u baroknom stilu.

    Tokom noći Karlov most je mirno mesto, ali se tokom dana menja u veoma živo mesto sa brojnim slikarima, trgovcima i turistima.


    Izgradnja mosta

    Potreba za izgradnjom novog mosta se javila nakon što je stari romaneskni Juditin most (izgrađen oko 1170. i nazvan po Juditi, ženi kralja Vladislava I) uništen u poplavi 1342. Izgradnja je počela 1357. pod vođstvom Jana Ota a nadgledao ju je Petar Parler.

    Postoji moderna legenda koja kaže da je kamen temeljac stavljen 1357. 7 dana 9 meseca u 5:31 a da je Karlo IV izabrao to vreme da kad bi neko napisao vreme početka dobio sekvencu brojeva 1-3-5-7-9-7-5-3-1.

    Most je sagrađen od Bohemijske sedimentne stene. Postoji legenda koja kaže da su jaja i mleko korišćeni da poboljšaju malter kojim su povezivani kameni blokovi i da su u tu svrhu dolazili iz celog kraljevstva. Iako legenda ne može biti potvrđena, moderni laboratorijski testovi su pronašli neorganske i organske materije u malteru. Konstrukcija Karlovog mosta je trajala do početka 15. veka.

    Karlov most do 20. veka

    Kroz istoriju Karlov most je pretrpeo nekoliko razarannja i svedočio mnogim istorijskim događajima. Poplava 1432. je oštetila tri stuba. 1496. treći svod, brojeći od Staromestske strane se srušio a popravke su završene 1503. godinu dana posle Bitke na Beloj planini, kad je 27 vođa anti-Habzburgovske revolucije pogubljeno 21. juna 1621. Staromestski toranj je služio za isticanje odsečenih glava žrtvi da bi zaustavili dalji otpor Čeha. Pred kraj Tridesetogodišnjeg rata 1648. Šveđani su okupirali zapadnu obalu Vltave i kako su pokušavali da uđu u Staro Mesto najteže bitke su se odigrale upravo na mostu. Tokom bitki oštetili su stranu Staromestskog tornja koja je okrenuta ka reci i ostaci skoro svih gotskih dekoracija su morali biti uklonjeni. Krajem 17. i početkom 18. veka most je dobio svoj današnji izgled kad su postavljene barokne statue na stubove. Tokom velike poplave 1784. pet stubova je bilo oštećeno i iako se lukovi nisu srušili saobraćaj na mostu je morao biti prekinut na neko vreme.

    1845. se dogodila još jedna velika poplava, ali most nije pretrpeo veću štetu. 1848, tokom dana revolucije most nije oštetilo bombardovanje, ali nekoliko statua jeste. 1866. pseudo-gotička gasna svetla koja su kasnije zamenjena električnim su postavljena na ogradu stubova. 1870-tih prva regularna linija javnog transpotra (omnibus) je prošla preko mosta a kasnije je zamenjena tramvajima sa konjima. Tornjevi su bili rekonstruisani između 1874. i 1883.

    Od 2-5 septembra 1890. Prag je zadesila još jedna velika poplava, i prilično oštetila most. Hiljade splavova, panjeva i drugih stvari koje su probile barijeru su pretile mostu. Lukovi su se srušili pod velikim pritiskom a dva stuba su propala od naleta vode dok su drugi bili delimično oštećeni. Sa petog stuba dve statue - Sv. Ignacija i Sv. Havijera - su takođe pale u vodu (zamenjene su statuama Ćirila i Metodija, a kasnije kopijama originala). Popravke su trajale dve godine i koštale 665.000 kruna. Most je ponovo otvoren 19. novembra 1892.

    Od 20. veka do danas

    Početkom 20. veka Karlov most je krenuo sa teškim saobraćajem. 15. maja 1905. je bio zadnji dan linije sa konjima koja je zamenjena električnim tranvajem do 1908. a kasnije autobusima. Krajem Drugog svetskog rata sagrađena je barikada na Staromestskom tornju. Kapitalna popravka mosta je bila između 1965. i 1978, zasnovana na saradnji nekoliko naučnih i kulturalnih institucija. Stabilnost stubova je poboljšana, svi slomljeni kameni blokovi su zamenjeni, asfalt je sklonjen i saobraćaj je od tada zaustavljen na Karlovom mostu ustupajući most samo pešacima. Popravka je koštala 5 miliona kruna.

    Tokom 1990-tih neko ljudi su počeli da kritikuju predhodnu rekonstrukciju mosta i predlagali novu. Ipak, posle katastrofalne poplave 2002. koja je uzrokovala samo manju štetu na mostu odlučeno da se izvrši prepravka i stabilizacija 8. i 9. stuba na Malostranskoj strani mosta. To su jedini stubovi koji nisu popravljani posle poplave 1890. Kad su 2005. prepravke završene smatrane su kao prva faza rekontrukcije koja će se koncentrisati specijalno na izgradnji novog hidroizolacionog sistema za zaštitu mosta. Cela rekonstrukcija će biti završena, bez potrebe za zatvaranjem mosta u periodu od 2007-2010.

    Postoji 30 uglavnom baroknih statua na ogradi stubova prilagođenih umetničkom stilu gotičkog mosta. Većina statua je podignuta između 1683. i 1714. Predstavljaju svece i svece zaštitnike tog vremena. Most su dekorisali najveći Bohemijski skulptori: Matijas Braun, Jan Brokof i njegov sin Majkl Jozef i Ferdinand Maksimilijan.

    Jedne od najprimećenijih i najpoznatijih statua su statue Sv. Ludgard, Raspeća i Sv. Jana Nepomuka koji je sa mosta bačen u Vltavu.

    Početkom 1965. sve statue su zamenjene kopijama a originali su premešteni u Nacionalni Muzej.








  9. #9

    Odgovor: Mostovi

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Svaki makedonski istoricar koji se skolovao na filozofskom fakultetu u Beogradu zna da je postojao ugradjen natpis o datumu izgradnje tog mosta koji je volsebno nestao za vreme sadasnje makedonske drzave...a ne znam da je nagadjanje izmedju Justinijana i Mehmeda II Fatiha bas naucno...njih deli 1000 godina (veeelika rupa,a gle slucaja bas su Srbi tada vladali tom teritorijom) ....to su verovatno neka lokalna nagadjanja.

    Skoplje je ,ionako, bila prestonica cara Dusana,tu se proglasio carem,tu je doneo zakonik...mislim da vi to ne pominjete u udzbenicima...
    ja sam samo iznela ono sto znam i sto sam ucila iz udzbenicima u Bivse YU.

    i to je to...


  10. #10

    Odgovor: Mostovi

    Još malo praških mostova i dosta od mene:




















    A sutra možda neki drugi grad, druga reka ili drugi brod ...

  11. #11

    Odgovor: Mostovi

    Opet Ivo Andrić:

    "I kad mislim na mostove, u sećanju mi iskrsavaju ne oni preko kojih sam najviše prelazio, nego oni koji su najviše zadržali i zaneli moju pažnju i moj duh.

    Pre svega, sarajevski mostovi. Na Miljacki, čije je korito kičma Sarajeva, oni su kao kameni pršljenovi. Vidim ih jasno i brojim redom. Znam im lukove, pamtim ograde. Među njima i jedan koji nosi sudbinsko ime jednog mladića, malen ali stalan, uvučen u se kao dobra i ćutljiva tvrđava koja ne zna za predaju ili izdaju."

    Međutim, taj most više ne nosi ime Gavrila Principa. Ime mu je Latinska ćuprija, kao i pre 1918. Ni Gavrilovih stopa više nema na njemu.








    Da to je danas Latinska ćuprija. A Wikipedia kaže: Latinska ćuprija (od 1918-1992. nosio naziv Principov most) je jedan od najstarijih sarajevskih mostova, a menjao se s vremenom, od prvog drvenog mosta, koji je stajao na istom tom mestu, pa sve do današnjeg oblika.

    Prvi most na ovom mestu je bio od drveta, i spominje se u popisu bosanskog sandžaka iz 1541. Sagradio ga je sarač Husein, sin nekog Širmerda. Kameni most gradi sarajevski ajan Ali Ajni-beg godine 1565. Poplava koja je pogodila Sarajevo 1791. oštetila je most, a sredstva za njegovu obnovu izdvaja Hadži Abdulah Briga. Obnova je usledila 1798/99. godine. U obnovi su učestvovali domaći majstori, kako se spominje u tadašnjim dokumentima.

    Smatra se da je most imao četiri stuba na kojima je ležalo pet lukova, ali regulacijom Miljacke u XIX veku jedan stub biva zazidan, a ćuprija ostaje sa četiri luka. U masi iznad pilona možemo vidjeti dva olakšavajuća okulusa, koje vidimo i kao jedan od simbola grada u grbu Sarajeva. U doba Austro-Ugarske mostu su dodani konzolni trotoari. Građen je od sedre i krečnjaka.

    Inače ovaj most je povezivao desnu obalu Miljacke sa delom grada gde je stanovalo hrišćansko (katoličko) stanovništvo, koje je u narodu bilo poznato kao Latinluk, pa je tako i dobio ime Latinska ćuprija. U blizini mosta je, godine 1914, izvršen atentat na prestolonaslednika Austro-Ugarske monarhije nadvojvodu Franju Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju, vojvotkinju Hohenberga (događaj poznat kao Sarajevski atentat, i koji se uzima kao povod Prvog svetskog rata, te im je na mostu podignut spomenik, koji je porušen 1918. Delovi spomenika se čuvaju u muzeju u Sarajevu. U periodu između dva svetska rata, posle Drugog svetskog rata, pa do rata u Bosni i Hercegovini, most je nosio naziv mladića koji je izvršio atentat na ove ličnosti, Gavrila Principa, da bi mu se 1992. ponovo vratio stari naziv.

    Most je rekonstruisan 2003/2004. godine.

    A evo još nekoliko mostova Sarajeva:






  12. #12

    Odgovor: Mostovi

    Meni su uvek bile uzbudljivije reke od mostova, ono što prolazi, neuhavtivo, nedokučivo, brez kraja, i sa polustvarnim početkom. Voda i kretanje, to je ono što je najveličanstvenije. Mostovi su priče, nisu građevine, oduvek su mi značili spajanje, bili asocijacija na ljubav i na trčanje u zagrljaj najdražima, sve dok nisu došli ratovi, dok se nismo podelili na ove i one, dok nam ih nisu rušili, te naše, jedine, najveće, koji su nas spajali, ima li simbolike ili ne, ne želim o tome. Pamtim Brankov most koje se ljuljao kao prut kada smo uleteli u istu frekvenciju koračajući protiv Miloševića, pamtim Žeželjev most koji sam gledala u reci i plakala, pamtim veličanstveni Tower Bridge koji je poseban zbog grada u kome ima čast da spaja dve obale, još neke mostove pamtim. Jedan na donjoj slici je mali, pešački most, na jednoj divljoj rečici u malom Austrijskom gradu, Gracu. Rečica me očarala, sa mosta i pored mosta sam ćaskala sa njom...


    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  13. #13

    Odgovor: Mostovi

    Beogradski mostovi:

    Brankov most

    Most se tokom komunističke vladavine zvanično zvao Most bratstva i jedinstva, ali ovaj naziv se nikada nije ustalio. Beograđani su ovaj most ponekad zvali Savski most ili most u Brankovoj ulici jer se preko njega ulazi ulicu nazvanu po pesniku Branku Radičeviću.

    Sadašnji naziv je dobio po Brankovoj ulici, čiji nastavak predstavlja, a ne po piscu Branku Ćopiću, koji je izvršio samoubistvo skočivši sa njega. Most je i inače poznat po velikom broju samoubistava koja se izvrše ili pokušaju sa njega.

    Gazela

    Gazela je najprometniji beogradski most iznad reke Save. Dnevno preko njega pređe više od 165.000 vozila iako je most projektovan za oko 40.000. Izgrađen je kao deo gradskog autoputa i autoputa Bratstvo i jedinstvo koji je trebalo da poveže ondašnje republike SFRJ - Makedoniju, Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju.

    Savski most

    Savski most je najmanji most u funkciji drumskog saobraćaja u Beogradu. Pored drumskog saobraćaja preko njega prelaze i tramvaji.

    Stari železnički most


  14. #14

    Odgovor: Mostovi

    Novi most preko Save,Sremska Rača- (under construction)

  15. #15

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Novosadski mostovi
    Autor Necromancer u forumu Novi Sad
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 09.04.2015, 09:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •