Ulica Đilda Pesapanea

Prikaz rezultata glasanja: Ulica Đilda Pesapanea

Učesnika ankete do sada
18. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    14 77.78%
  • Ne

    4 22.22%
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25
  1. #1

    Ulica Đilda Pesapanea

    Da li ste da se jednoj ulici, npr u Petrovaradinu, da ime

    "Ulica Đilda Pesapanea"

    Đildo Pesapane (rođen 1920. godine nedaleko od Napulja) nakon kapitulacije Italije 1943. godine zarobljen je od strane nemaca.

    Tokom oktobra 1944. godine, prilikom povlačenja nemaca sa Balkana, kompozicije vozova sa zarobljenicima su Petrovaradin. Među njima je bio i dvadesetčetvorogodišnji Pesapane.

    Nekoliko dana pred oslobođenje nemačka komanda je izradila plan dizanja u vazduh pruge na prilazu Petrovaradinu, željezničkog tunela ispod tvrđave i željezničkog mosta na Dunavu između Petrovaradina i Novog Sada. Nemci su koristili italijanske zarobljenike na prenošenju eksploziva. Oko 30 vagona municije (oko 300 tona) bilo je smešteno u tunel ispod tvrđave. Kako je Pesapane znao gde se nalaze žice iskoristio je jednu priliku da ih sve preseče i ne dozvoli da dođe do eksplozije.

    O veličini eksplozije možemo samo da razmišljamo a sigurno je da bi ona izazvala uništavanje i urušivanje dobrog dela današnjeg platoa gornje Petrovaradinske tvrđave.

    Nakon rata Pesapane je ostao da živi u Petrovaradinu gde se oženio a kasnije i razveo i preselio u Erdevik a radio je u hmeljari u Bačkoj Palanci. Osamdesetih godina se sa porodicom vratio u Italiju gde je pre nekoliko godina umro.

    Neću da postavim pitanje: "Da li možete da zamislite Novi Sad bez Petrovaradinske tvrđave?" nego:
    Da li je Đildo Pesapane zaslužan da jedna ulica nosi njegovo ime?

  2. #2

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Smatram da treba, jedna ulica treba i mora nositi njegovo ime i nije vazno da li u Petrovaradinu ili u Novom Sadu.
    Koliko sam izracunao od njegove smrti proslo je 20 godina te su ispunjeni uslovi za dodelu imena.
    Takodje dovoljno je 500 potpisa gradjana da bi se inicijativa pokrenula pred skupstinom opstine.


    Zoran

    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !

  3. #3

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Da, naravno.

    Smatram da svaki grad mora da ima ulice poznatih stanovnika.

    Iskreno, za dotičnog nikada nisam čuo, ali znajući tvoju zaljubljenost u tvrđavu, ne sumnjam da je sve bilo tako kako si naveo. A to je svakako izuzetan doprinos za grad i zaslužuje ulicu. I to u Petrovaradinu u blizini Tvrđave.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  4. #4

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Da, naravno.

    Smatram da svaki grad mora da ima ulice poznatih stanovnika.

    Iskreno, za dotičnog nikada nisam čuo, ali znajući tvoju zaljubljenost u tvrđavu, ne sumnjam da je sve bilo tako kako si naveo. A to je svakako izuzetan doprinos za grad i zaslužuje ulicu. I to u Petrovaradinu u blizini Tvrđave.
    Ne sumnjam ni ja jer sve informacije su pre svega zasnovane na dokumentima arhivske građe koje se čuvaju u Arhivu grada Novog Sada na tvrđavi (oko događaja iz 1944) a ostale informacije su od Pesapanijeve ćerke iz prvog braka koja još uvek živi u Petrovaradinu.

    Kako ZIG najavljuje izgradnju mosta na stubovima nekadašnjeg mosta "Franc Jozef", proširivanju tunela i probijanju novog druma od tunela ka stanici milicije naš predlog bi bio da se pre ulica nego tunel nazove prema njemu i tako da se "čovek koji je spasao tvrđavu" otrgne od zaborava i njegovo ime zasluženo ostane zapisano u istoriji Novog Sada.
    Poruku je izmenio Invisibleman, 10.07.2007 u 10:20

  5. #5

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Nisam znao to za most. Znam samo da je pre izvesnog vremena bilo priče o žičari, a aktivirana je opet u poslednje vreme od kada je Bata Buturović zakupio hotel.

    I žičara bi bila sjajna ideja. Predstavljala bi izvrsnu turističku atrakciju. A pošto bi morala da bude konstruisana tako da Tvrđavi ne zafali ni jedna cigla, nemam ništa protiv njene izgradnje. Možda ona da dobije njegovo ime? Nije ni to loše.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  6. #6

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Čovek je učinio neverovatnu stvar, davanje imena ulice po njemu je sjajna ideja

  7. #7

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Birajte:

    1. Žičara
    2. Petrovaradinska tvrđava pod zaštitom UNESCOa

    Lično mislim da je žičara neverovatno megalomansko glupa ideja. Da Bata ima helikopter smislio bi da se na tvrđavi napravi helodrom.

    Poenta je da tako nešto NE SME da se uradi. I sam tunel ispod tvrđave je problematičan ali kako je sagrađen još 1883. "može da prođe".

  8. #8

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Što je glupa ideja? Grad bi time dobio savršenu turističku atrakciju. Žičara preko Dunava do Tvrđave.

    A sigurno bi se radovi oko žičare mogli izvesti tako da Tvrđavi ništa ne zafali.

    Uostalom, UNESCO je nedavno iskulirao Tvrđavu. I ne treba nama UNESCO da nam zaštiti Tvrđavu. To treba na prvom mestu da obezbedi grad, pokrajina i republika. Da se izdvoji iz budžeta deo za sanaciju Tvrđave i dela Petrovaradina ispod nje i da se napravi prava turistička atrakcija. Podgrađe je nešto fenomenalno. Samo malo uložiti i posle ubirati prihode. I naravno, neku ulicu nazvati po dotičnom.
    Poruku je izmenio Cecara, 03.02.2015 u 08:51
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  9. #9

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Žičara "turistička atrakcija" ? ? ?

    Super. Ajde da izgradimo žičaru i srušimo tvrđavu. Šta će nam tvrđava jer ćemo imato žičaru kao turističku atrakciju.

  10. #10

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Ako treba moj potpis, radu cu se prikljuciti peticiji.

    PS Zasto si toliko protiv zicare?

  11. #11

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku
    Ako treba moj potpis, radu cu se prikljuciti peticiji.

    PS Zasto si toliko protiv zicare?
    Zašto ste toliko protiv tvrđave?

  12. #12

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Žičara "turistička atrakcija" ? ? ?

    Super. Ajde da izgradimo žičaru i srušimo tvrđavu. Šta će nam tvrđava jer ćemo imato žičaru kao turističku atrakciju.
    Da li sam ja negde rekao da Tvrđava treba da se ruši? Lepo sam rekao da treba sagraditi žičaru, tako da Tvrđavi ne zafali ni jedna cigla. A to je sigurno moguće izvesti.

    I zašte ne bi bila turistička atrakcija? Pa nemaš u svakom gradu žičaru preko Dunava.

    Stranci kada dođu (a dolaze sve više i više) su upućeni u turustički program Novog Sada i znaju da treba posetiti Tvrđavu i kada dođu do keja, vide žičaru i provozaju se do gore. Pri tom im malo proradi i adrenalin, ono na 50 metara si iznad vode i super se zabave. Posle ispričaju drugima i onda oni dođu itd. A ne moraju se samo stranci vozati. Taman će i starijim osobama biti olakšan prilaz Tvrđavi. Kako misliš da se deda od 80 godina popne uz 213 stepenika (ili 212, zavisi da li onaj prvi računaš) ako nema nekoga da ga odveze gore? A ovako lepo ima žičaru i ode gore da budi uspomene na romantičnu trideset i neku.

    Pa nemojte biti tako protiv napretka i razvijanja grada.

    U Londonu su napravili onaj točak, popularniji je od Big Bena i Pikadilija zajedno. Zašto mi ne bi imali žičaru, ako se njenom gradnjom ništa ne bi izgubilo?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  13. #13

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Da li sam ja negde rekao da Tvrđava treba da se ruši? Lepo sam rekao da treba sagraditi žičaru, tako da Tvrđavi ne zafali ni jedna cigla. A to je sigurno moguće izvesti.

    I zašte ne bi bila turistička atrakcija? Pa nemaš u svakom gradu žičaru preko Dunava.

    Stranci kada dođu (a dolaze sve više i više) su upućeni u turustički program Novog Sada i znaju da treba posetiti Tvrđavu i kada dođu do keja, vide žičaru i provozaju se do gore. Pri tom im malo proradi i adrenalin, ono na 50 metara si iznad vode i super se zabave. Posle ispričaju drugima i onda oni dođu itd. A ne moraju se samo stranci vozati. Taman će i starijim osobama biti olakšan prilaz Tvrđavi. Kako misliš da se deda od 80 godina popne uz 213 stepenika (ili 212, zavisi da li onaj prvi računaš) ako nema nekoga da ga odveze gore? A ovako lepo ima žičaru i ode gore da budi uspomene na romantičnu trideset i neku.

    Pa nemojte biti tako protiv napretka i razvijanja grada.

    U Londonu su napravili onaj točak, popularniji je od Big Bena i Pikadilija zajedno. Zašto mi ne bi imali žičaru, ako se njenom gradnjom ništa ne bi izgubilo?
    Apsolutno protiv. Prvi idem sa sečem sajle.

  14. #14

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Zašto ste toliko protiv tvrđave?
    Nisam, naprotiv.

    Mislim da treba da se promovise, da se pristup popravi i da se napravi jos vecom atrakcijom jer je trenutno podcenjena.

    Zicara bi u tome pomogla. Kao sto je rekao kunic, ni cigla ne bi morala da joj fali.

  15. #15

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku
    Nisam, naprotiv.

    Mislim da treba da se promovise, da se pristup popravi i da se napravi jos vecom atrakcijom jer je trenutno podcenjena.

    Zicara bi u tome pomogla. Kao sto je rekao kunic, ni cigla ne bi morala da joj fali.
    Nikako.

    Moglo bi da se nađe rešenje ukoliko se ostvari plan izgradnje mosta preko stubova nekadašnjeg "Franca Jozefa".

    Znači tu, kada se pređe most peške sa leve strane na nekih 20m ima već hodnik sa digim stepenicama koji vodi do bastiona sv. Terezije (do samih ateljea). Taj hodnik bi mogao da se adaptira za nekakve pokretne stepenice.

    A kako je planiran most, adaptacija postojećeg tunela i ulica prema Petrovaradinu (gde je nekada išla pruga) to otvara nove mogućnosti. Predložili bi da baš ta ulica nosi ime Đilda Pesapanija.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Top 10 najčudnijih ulica na svetu
    Autor Dejan B u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.05.2011, 22:15
  2. NS: Imena ulica po braniocima svog naroda
    Autor yossarian u forumu Spomenar
    Odgovora: 132
    Poslednja poruka: 14.08.2007, 15:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •