State of VOJVODINA ? - Strana 7

Prikaz rezultata glasanja: Da li bi Vojvodini bilo bolje da je nezavisna drzava?

Učesnika ankete do sada
464. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da, svakako

    191 41.16%
  • Eventualno, uz posledice

    21 4.53%
  • Nisam siguran/na

    37 7.97%
  • Ne, nikako

    215 46.34%
Strana 7 od 87 PrvaPrva ... 567891757 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 105 od ukupno 1300
  1. #91

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Ajde malo da pricamo o sadasnjosti jer ja ne zivim u proslosti Ti samo pricas a sta je bilo tad a sta je pre sto godina a sta pre dvesto... Mani se vise Drugog svetskog rata na svakoj temi...Ja gledam kako je sada...
    Па можемо и о томе. Судећи по изјавама СВМ, којекаквим резолуцијама којекаквих Европљана, у Војводини је у последњих пет година било више националних инцидената и националне нетрпељивости не само него у Рашкој области или рецимо у Димитровграду или источној Србији, већ више и него у општинама Прешево и Бујановац.

    Dalje ti pricas samo o Vojvodini kako imaju manjinu ostalih naroda a vecinu dva naroda,a sta je sa Srbijom onda,Srbija ima vecinu samo jednog naroda a svih ostalih jos vecu manjinu u odnosu na tu vecinu(mislim to sma vec napisala u proslom postu)
    Ја управо о томе и говорим. Једина разлика Војводине у односу на централну Србију је мало већи број Мађара, никако нека ултратурбо мултиетничност са 26 нација. Ако их Војводина има 26 централна Србија их има 28.

    Ali ponavljam nije vazan broj koliko ti odnosi jer ako ne postoji tolerancija spram razlocitosti to brojcano stanje vecine u odnosu na manjinu ce se drsticno promeniti u korist vecine jer ce manjina da ode zato sto nije prihvacena itd...
    I to je mulitetnicost a ne samo broj vas i nas...
    Наравно да је битна толеранција у неком друштву.

    Vezano za temu,nisam Vjvodjanka ali mislim da je bemisleno odvajanje Vojvodine dok ipak smatram da Vojvodina treba da ima bolji status u Srbiji nego sto je sada,jer ovako Srbija eksploatise Vojvodinu do maksimuma a ne daje nista zauzvrat,ipak su tu vecina Srbi ,isto njena deca kao i oni iz Sumadije itd...
    Ја мислим да је прича о експлоатисању Војводине од стране остатка Србије прича за малу децу која служи да се дестабилизује Србија и да се поједини политичари као "браниоци Војводине" докопају фотеља и новца. Проблеми Војводине су исти као проблеми остатка Србије.

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Moje mišljenje je da je neumesno karikirati stvari na ovakav način... I iskreno, zavrti mi se u glavi kada ljudi počnu da se gađaju ciframa.
    Не видим због чега је неумесно.
    Цифре су незгодне јер су егзактне, јер разбијају митове. Незгодне су јер мало демантују нечије ко зна какве представе о стварима.

    Dovoljno je prošetati ulicom, ili otići u neko selo i osetiti multietničnost. Čitajući par postova iznad, ja treba da zaključim kako Vojvodina zapravo uopšte nije multietnička? Hajde da malo ostavimo brojke sa strane i da se prošetamo po selima, gradovima, opštinama... Nemoguće je da ja baš sticajem okolnosti poznajem tako mnogo Rumuna, Slovaka, Nemaca, kada njih zapravo ima taman toliko da svi stanu u jedan soliter.
    Имам проблема да схватим ову твоју примедбу. Испада да - ако се прошетамо по селима - Војводина ће имати пуно више неСрба и неМађара него што то попис говори?
    То што ти познајеш припаднике разних народа значи да је попис становништва донео нетачне податке?
    Ако се чињенице не слажу с твојим представама, тим горе по чињенице?
    Нека екстра-мултиетничност Војводине је, као што сам илустровао, мит. Војводина има извјестан број неСрба, али то су углавном Мађари и по солитер на Београдском кеју других народа.

    Ako tada nije bilo sjajno, možda bismo mogli da popričamo o tome kako je sada i da se lepo polako vratimo na temu. Većina "aktivista" gore pomenutih događaja odavno nije sa nama, a stalno vraćanje u nazad nikome nam ništa dobro nije donelo.
    Само сам илустровао војвођанску мултиетничку идилу кроз историју. Пуно је сличнија историји Босне, Хрватске или Косова него рецимо швајцарској, рекао бих.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #92

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku


    Само сам илустровао војвођанску мултиетничку идилу кроз историју. Пуно је сличнија историји Босне, Хрватске или Косова него рецимо швајцарској, рекао бих.


    Nikako nisi u pravu!Multieticnost nekog regiona se ogleda i u samoj kulturi,toleranciji i medjusobnom postovanju naroda koji tu zive!Po mom misljenju
    Vojvodina je tu ispred svih drzava koje si ti nabrojao.
    ...tututrurututu...

  3. #93

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat Riquelme kaže: Pogledaj poruku
    Nikako nisi u pravu!Multieticnost nekog regiona se ogleda i u samoj kulturi,toleranciji i medjusobnom postovanju naroda koji tu zive!Po mom misljenju
    Vojvodina je tu ispred svih drzava koje si ti nabrojao.
    Добро, али волео бих да чујем у чему се огледа та култура, толеранција и међусобно поштовање.
    Јер овако то испада само као још један од митова, типа оног о 26 нација што нема нигде у свету, а у ужој Србији их је 28. Војводина је толерантна, Војводина је начин живота, Војводина је оаза толеранције... и у то ћемо сви веровати.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #94

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Ta kultura, i medjusobno postovanje se ogleda u tome sto veliki deo Vojvodjana, zna, pored svog, maternjeg, bar jos jedan jezik, (a mnogi i dva) 'komsijski',... sto moze da procita, i uvek procita bar nesto od knjizevnosti ostalih naroda, sto prisustvuje i ucestvuje u obicajima i svakodnevnom zivotu drugih naroda.....sto na ulici moze da se cuje i drugi jezik,..sto moze da se veseli i uz cardas isto kao i uz kolo ili Horu.....sto slusa i cimbalo, violinu, harmoniku, tamburu.....sto se obicaji razlikuju od mesta do mesta, ...sto ponekad ode i u Pravoslavnu i u Evangelisticku i u Katolicku crkvu, na vencanje ili krstenje...(i u ostale, gde koja postoji...)...sto....

    Ne morate u to svi verovati....provozajte se malo kroz Vojvodinu, zastanite ponegde...na odmor uz casicu...

    I jos nesto, otac mi je iz 'uze' Srbije (sumadija)...i ja sam tamo cesto...jako je lepo, ljudi su prijatni, kao i u Vojvodini, ali ...to su dva vrlo razlicita sveta, dva razlicita nacina zivota...

    Zbog svega ovoga: DA...da bi svi bili 'na svom' a opet zajedno..
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  5. #95

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Ljudi moji, čitam rezultate ankete, i sve mi nešto dodje da vrissnem od muke.
    Čitam ikomentare pa mi se ponekad smuči,ma pun misepet politike i novokomponovanih političara i državotvoraca. Nije bolan stvar u tome,
    da li če neka oblast postati država ili ne, to je samo za one koji su željni vlasti, da naprave još mjesta da ih se što više nakači narodu na grbaču, a z aobičnog čovjeka to ne znači da će bolje živjeti, jer kakvi su ovi današnji političari, teško bogami da bude bolje i kao dršavi i kao pokrajini, ikao autonomiji i bilo kako.
    Jer odvojila se i Bosna i Hrvatska i Makedonija i Slovenija i Crna Gora, a vidim
    i Kosovo i Metohija je na putu, sad vidim i ovdje u Vojvodini je ista piče, jer za i protiv, nema neke velike razlike, a oni za će, nezadovoljni stanjem sve više dobijati na podršci, jer če ljudi biti u uvjereenju da će se možda nešto promijeniti. I dokle tako. Logika i tenedencije govore u pravcu udruživanja i ukrupnjavanja, od privatnih posjedda do država, jer je tako lakše podnositi troškove održavanja. Evropa i njene šargarepe, ko prijatelji oni nama veći od nas samih sebi, e neće baš biti. Zašto je zapadu interes da usitni što je moguće više prostore koji nisu još u sastavu EU, pa jednostavno da dobije više platiša za bužet. Ma izdvajaju oni za razvoj nerazvijenih, ali po principu dam ti euro uzmem ti dva. To stara k**va radi radi sebe, da sebi olakša, a boli je đon za sitnu buraniju. E ako nastavi takva tendencija, uskoro bi moglo biti da traže neuavisnost Banat, Bačka, Srem, i ko ne znam sve. Pa dokle dljudi da budemo glupsoni i idemo na ruku bolesnim političkim ambicijama pojedinaca.
    Rješenje je u radu i redu, a ne u novim državama, jer i male i velike imaju diplomatiju, carine, policiju, vojsku, birokratiju, pa ko to sve da nahrani i podmirii šta na kraju ostaje raji, izgleda samo ona evropska šargarepa, samo malo preformirana i preoblikovana, ma znate vi na štamislim, niste glupi.
    Budan sanjam..
    ......ne budite me..
    ...............to su slatki sni.

  6. #96

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat vojvodjan kaže: Pogledaj poruku
    Ta kultura, i medjusobno postovanje se ogleda u tome sto veliki deo Vojvodjana, zna, pored svog, maternjeg, bar jos jedan jezik, (a mnogi i dva) 'komsijski',...
    Морам да те питам ал да ми не замериш... си вид'о ти некад неког Војвођанина? Макар на слици, у новинама, на интернету... ?
    Мањине знају званични језик, а Срби комшијске језике знају и уче ако се у то рачуна да знају шта значи "иген" и "тудом", или ако су нам комшије Енглези и Немци.

    sto moze da procita, i uvek procita bar nesto od knjizevnosti ostalih naroda,
    Иди бегај, ако то није доказ мултиетничности не знам шта је. Мени су највећи мултиетничари Исланђани, они читају чак и руске писце, енглеске, немачке...
    Већина становника Србије, укључив и Војвођане, не чита ни обавезне лектире, камо ли да се ето посвети изучавању комшијске литературе и упознавању комшијске културе.

    sto prisustvuje i ucestvuje u obicajima i svakodnevnom zivotu drugih naroda.....
    Којим обичајима?
    Свакодневном животу? Типа Мађарица Србину прода новине кад дође на трафику у којој ради?

    sto na ulici moze da se cuje i drugi jezik,..
    Јако ретко.

    sto moze da se veseli i uz cardas isto kao i uz kolo ili Horu.....sto slusa i cimbalo, violinu, harmoniku, tamburu.....
    Ово си у праву, неки су чак ишли и на Мејдене у Београд...

    sto se obicaji razlikuju od mesta do mesta, ...sto ponekad ode i u Pravoslavnu i u Evangelisticku i u Katolicku crkvu, na vencanje ili krstenje...(i u ostale, gde koja postoji...)...sto....
    Што би рекла Викторија Бекам, крстићемо сина ал још не знамо у којој вери... можда је и она Војвођанка па јој дигну споменик ускоро у Алекси Шантићу рецимо...

    Ne morate u to svi verovati....provozajte se malo kroz Vojvodinu, zastanite ponegde...na odmor uz casicu...
    Био.

    I jos nesto, otac mi je iz 'uze' Srbije (sumadija)...
    Такви су после Босанаца и Личана највећи Војвођанови...

    i ja sam tamo cesto...jako je lepo, ljudi su prijatni, kao i u Vojvodini, ali ...to su dva vrlo razlicita sveta, dva razlicita nacina zivota...
    Јел возе левом страном?
    Zbog svega ovoga: DA...da bi svi bili 'na svom' a opet zajedno..
    Нема народа у свету а ни државе у свету која је бољирала тако што је своју територију изделила и поклонила свакоме ко је хтео да носи део.
    Измишљотине о посебности Војводине су производ комуниста који су хтели да разбију Србе и Србију, а те идеје данас шире они који су опет на платном списку непријатеља ове земље, који раде на њену штету и који критикују Међународни суд правде кад донесе одлуку да Србија није крива за нешто.
    Идеје о некој одвојеној Војводини су дело непријатеља Срба и Србије, оних који нам желе зло, и таквим идејама треба стати у крај.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #97

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Reakcije i odgovori kakve sam i ocekivao,...kada coveku dokazes primerima iz zivota da nije u pravu, on okrece odjedanput sa 'istorijskih cinjenica' i 'velikih istina' na ruganje, ismevanje i pretnje....


    Nije sramota ponekad priznati da 'nisam u pravu'. Tesko jeste, ali nije sramota.... Bitna je dobra namera...
    U drzavi koju si Ti zamislio bilo bi Tebi odlicno, u onoj ka kojoj ja tezim bi nam Svima bilo dobro...(manje ili vise)
    Mala ali bitna razlika....
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  8. #98

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Da opet ne skrenemo u lična prepucavanja, tema je State of Vojvodina, a ne ko kome želi dobro.

  9. #99

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat vojvodjan kaže: Pogledaj poruku
    Reakcije i odgovori kakve sam i ocekivao,...kada coveku dokazes primerima iz zivota da nije u pravu, on okrece odjedanput sa 'istorijskih cinjenica' i 'velikih istina' na ruganje, ismevanje i pretnje....
    Не ради се о томе да си ти доказао нешто примерима из живота, већ си напричао некакве бајке о Војводини не онаквој каква јесте већ онаквој какву је ти романтичарски замишљаш. Описао си је као Дневник РТСа Србију 1993.

    U drzavi koju si Ti zamislio bilo bi Tebi odlicno, u onoj ka kojoj ja tezim bi nam Svima bilo dobro...(manje ili vise)
    Mala ali bitna razlika....
    Не знам одакле ти идеја да би у држави какву ја замишљам, а која би била уређена као већина нормалних европских земаља мени било одлично.
    А то за шта се ти залажеш, некаква независност, аутономија, нове нације, омразе, сукоби, цепање државе... то само добро доноси на Балкану, сигурно. Добро за све.
    Да је Србији потребна децентрализација, то стоји.
    Али причати о некаквој држави Војводини, Војводини као месту каквог нема нигде на свету целом, као нечем ултрапосебном, тооооолико различитом од остатка Србије, новим нацијама, те изазивати омразу и сукобе... то може донети само зло.
    Poruku je izmenio yossarian, 04.06.2007 u 17:01
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #100

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Samo bez bespotrebnog korindjanja,koje vec lici na ubedjivanje!!!
    Ko i malo zna neka istorijska desavanja,setice se povezanosti Slovenije i Vojvodine.Pa ta ista Slovenija je postala jaca drzava i od jedne bivse carevine Austrije.Na modelu zivljenja i rada jedne Vojvodine!!!
    OVAKVU MIRNOCU,DISCIPLINU,TOLERANCIJU,KULTURU,INTELIGENCI JU SU UZELI ZA MODEL STVARANJA SVOJE DRZAVE!!!!
    Ako vec postaje ocigledno da drzava nedozvoljava jacanje neceg samostalnog,zasto onda da nebudem autonomaski opredeljen?!
    Za manje inteligentne:autonomno,znaci od neceg!!!
    Nije kriv onaj sto dobije-kriv je onaj koji deli!!!

  11. #101

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat jega kaže: Pogledaj poruku
    Samo bez bespotrebnog korindjanja,koje vec lici na ubedjivanje!!!
    Ko i malo zna neka istorijska desavanja,setice se povezanosti Slovenije i Vojvodine.Pa ta ista Slovenija je postala jaca drzava i od jedne bivse carevine Austrije.Na modelu zivljenja i rada jedne Vojvodine!!!
    OVAKVU MIRNOCU,DISCIPLINU,TOLERANCIJU,KULTURU,INTELIGENCI JU SU UZELI ZA MODEL STVARANJA SVOJE DRZAVE!!!!
    Ako vec postaje ocigledno da drzava nedozvoljava jacanje neceg samostalnog,zasto onda da nebudem autonomaski opredeljen?!
    Za manje inteligentne:autonomno,znaci od neceg!!!
    Да нису можда те принципе од Војводине преузели и Исланд, Шведска, Данска, Норвешка, Холандија... можда је то прави узрок њиховог развоја?
    Говорити да је 2 милиона људи мирно, дисциплиновано, толерантно, културно, интелигентно... или да је то нека одлика Војводине... је смешно. Не само кад се ради о Војводини него о било којој другој области било где.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  12. #102

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Sad kapiram.Izvini prika,nisam ni znao da je nas more ljudi ovde na ovoj temi u zabludi.Sreca pa si dovoljno jak kao jedinka da nas sve ovde ubedis u drugacije.
    Nije kriv onaj sto dobije-kriv je onaj koji deli!!!

  13. #103

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Iako sam izraziti pristalica toga da Vojvodina dobije sustinsku autonomiju, ne smatram da bi trebalo da postane zasebna drzava.

    Mada bih ovde najradije citirao mog sugradjanina koji je jednom prilikom izjavio: "odvajali se mi ili ne, mi smo odvojeni" , sto je sustinski tacno.

    Za pocetak, Vojvodjani nisu po defaultu srbi, nego sve nacije koje zive na teritoriji vojvodine. TO je osnovna zabluda. Dalje, dok je srbija tonula 500 godina pod turcima, vojvodina je bila pod vlascu jedne izuzetno razvijene austrougarske koja je ostavila znacajan trag u istoriji vojvodine. Vojvodina je 1918. bila prevarena. Uvucena je u zajednicku drzavu, gde joj je odmah po pristupu (kao i crnoj gori) ukinut parlament, i prakticno je nasilno prisajedinjena srbiji.

    Da su srbija i vojvodina isto ne moze se govoriti ni sa jednog aspekta.

    Najcesci razlog revolta vojvodjana prema srbiji, je u tlacenju vojvodine.
    AKo uzmemo da posmatramo sa ekonomske strane nekoliko najosnovnijih cinjenica, videcemo da vojvodina moze ekonomski bez srbije, ali srbija ekonomski ne bi bez vojvodine opstala. Vojvodina cini 27% stanovnistva srbije,
    cini izmedju 29 i 30 % teritorije srbije (od kojih su 80 % obradive povrsine), puni budzet republike srbije izmedju 35 i 60 % u zavisnosti od rodne godine, najrazvijenija industrija je ovde u vojvodini, i onda vojvodina od srbije (i to tek ovim novim sranjetom od ustava) dobije 7% natrag. Ko je sad tu lud a ko blesav ostaje da se vidi.

    Smatram da bi svaka osoba koja zivi na terotiriji vojvodine trebalo malo da se zapita koliko bi joj u stvari bio kvalitetniji stepen zivota da srbija toliko ne eksploatise vojvodinu

  14. #104

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat vanja87 kaže: Pogledaj poruku

    Za pocetak, Vojvodjani nisu po defaultu srbi, nego sve nacije koje zive na teritoriji vojvodine. TO je osnovna zabluda. Dalje, dok je srbija tonula 500 godina pod turcima, vojvodina je bila pod vlascu jedne izuzetno razvijene austrougarske koja je ostavila znacajan trag u istoriji vojvodine. Vojvodina je 1918. bila prevarena. Uvucena je u zajednicku drzavu, gde joj je odmah po pristupu (kao i crnoj gori) ukinut parlament, i prakticno je nasilno prisajedinjena srbiji.
    Vidi ja sebe doživljam kao vojvođana, ali sam pre svega Srbin, vojvođanin mi je čisto geografska odrednica. Inače Vojvodina je bila 1918. oslobođenja.

    Problem je što se samo vojvođanski Srbi izjašnjavaju kao Vojvođani, dok ni jedan Mađar, Slovak, Hrvat ili ko zna ko se neće izjasniti kao Vojvođan, jer drži do svog porekla. To je moje mišljenje.

    Za Vojvodinu treba visok stepen autonomije, nikakva država ili slične gluposti

  15. #105

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Treba se ujedinjavati, ne cepati.

    Mislim da Vojvodini ne treba drzava, tim pre sto bi bila okrnjena (Novi Beograd itd nikad ne bi dobili).

    Treba samo malo vise postovanja od strane Beograda, nije ovo kolonija.

    Citat BaneK kaže: Pogledaj poruku
    Problem je što se samo vojvođanski Srbi izjašnjavaju kao Vojvođani, dok ni jedan Mađar, Slovak, Hrvat ili ko zna ko se neće izjasniti kao Vojvođan, jer drži do svog porekla. To je moje mišljenje.
    Pogresno misljenje ja znam puno Vojvodjana ne srpskog porekla, na zalost mnogi su u inostranstvu ali ima ih i ovde jos.

    Po ljudima koje ja poznajem, Vojvodjanima se najcesce izrazavaju ljudi mesanih brakova i oni koji su ovde rodjeni - bez obzira na naciolnost. Naravno tim pre ako su oba od ta dva.

Strana 7 od 87 PrvaPrva ... 567891757 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojvodina za sećanja
    Autor nenad.bds u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:18
  2. Slikovita Vojvodina
    Autor izabelitta u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 80
    Poslednja poruka: 09.09.2015, 09:51
  3. Vojvodina republika?
    Autor vojvodina2 u forumu Politika
    Odgovora: 162
    Poslednja poruka: 04.03.2014, 12:06
  4. Arapska Vojvodina
    Autor Premix u forumu Politika
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 30.01.2013, 20:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •