Bog postoji - Strana 31
Strana 31 od 65 PrvaPrva ... 21293031323341 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 451 do 465 od ukupno 965

Tema: Bog postoji

  1. #451

    Odgovor: Bog postoji

    Citat The Gunslinger kaže: Pogledaj poruku
    Opet manipulacija rečima poznatih naučnika. Da li ti je ikad palo na pamet da pod "verom" nisu podrazumevali veru u boga? Da li ti je ikad palo na pamet da su misli na veru usebe, veru u mogućnosti, u uspeh..... razmisli o tome.
    pa dobro, treba li svaki put kada napišem reč "vera" da naglašavam da je u pitanju Vera u Boga ?!? Ceo koncept teksta se odnosi na Verovanje dotičnih naučnika u Gospoda stvoritelja ...... I ti sada ustvari vršiš manipulaciju : možda su mislili na "veru" iz komšiluka što im je donosila kafu i kolače u trenucima pauze između dva naučana eksperimenta ....cccc.....
    ....aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.....

    no, idemo dalje :

    Američki fizičar Lipson dao je sledeći komentar u vezi sa čika Darwinovim "teškoćama" ... citiram : "čitajući "poreklo vrsta" zaključio sam da je sam Darwin bio mnogo nesigurniji nego što ga pokušavaju predstaviti. poglavlje "teškoće teorije" naprimer, pokazuje da je darwin imao znatnu sumnju u sve to. Kao fizičar, bio sam poprilično intrigiran njegovim komentarom o tome kako je oko moglo nastati"
    Dok je razvijao svoju teoriju, Darwin je bio impresioniran francuskim biologom Lamarkom. Prema Lamarku, živa bića prenose osobine koje su stekle tokom života sa jedne ganeracije na drugu i na taj način evoluiraju. Naprimer, žirafa je evoluirala od jedne vrste antilope tako što je, generacijama, istezala vrat pokušavajući, radi prehrane, dohvatiti sve višlje i višlje lišće. Čika Darwin je tako upotrebio tezu "prenošenja stečenih osobina" koju je predložio Lamark kao faktor koji čini da živa bića evoluiraju.
    Ali i Darwin i Lamark su pogrešili jer je u njihovo vreme život mogao biti proučavan samo primitivnom tehnologijom i na jednom veoma neadekvatnom nivou. Naučne oblasti kao što su genetika i biohemija nisu postojale. Prema tome, njihove teorije morale su se potpuno osloniti na snagu njihove mašte !!!
    Dok je Darwinizam bio u ekspanziji, austrijski botaničar po imenu Gregor Mendel je 1865. g. otkrio zakone nasleđivanja. Mendelovo otkriće je zadobilo veliku važnost početkom XX veka. To je bilo rođenje GENETIKE kao nauke. Nešto kasnije otkriveni su struktura gena i hromosomi. Otkriće DNK molekula, u 50-im, koja sadrži genetske informacije, bacilo je teoriju evolucije u veliku krizu. Razlog je bio u neverovatnoj složenosti života i ništavnosti evolucionih mehanizama koje je predložio čika Darwin.
    Rezultat ovih otkrića trebao je biti potpuno odbacivanje Darwinove teorije. Međutim, ovo se nije dogodilo, jer su određeni krugovi insistirali na reviziji, obnavljanju i podizanju teorije na jednu naučnu platformu. Ovi napori su shvatljivi samo ako primetimo da iza teorije evolucije stoje ideološke intencije, a ne naučna briga u otkrivanju istine.......
    Da je čika Darwin imao šansu videti ćeliju pod elektronskim mikroskopom, on bi se uverio u veliku kompleksnost i izvanrednu građu organela ćelije. On bi svojim vlastitim očima video da nije bilo moguće da jedan tako komplikovan i kompleksan sistem nastane kroz male varijacije. Da je on znao nešto o biomatematici, tada bi shvatio da čak niti jedna jedina proteinska molekula, da ne govorim o jednoj celoj ćeliji, nije mogla postati SLUČAJNO . . . Kasnije su neodarwinisti pokušavali ustanoviti jedan primer za "pogodnu mutaciju" izvodeći hiljade eksperimenata sa mutacijama. Svi njihovi pokušaji završili su potpunim neuspehom. Takođe su pokušavali dokazati da su prvi organizmi mogli nastati slučajno, pod primitivnim zemaljskim uslovima koje je teorija postavila, ali...opet neuspeh.....Računi verovatnoće dokazuju da ćelija , koja se prema evolucionistima tobože pojavila slučajno pod primitivnim i nekontrolisanim zemaljskim uslovima... nije mogla biti sintezirana čak ni pomoću najsofisticiranih laboratorija !!! Neodarwinistička teorija je takođe potučena "fosilnim zapisom" . Nikada, bilo gde na svetu, nisu pronađeni nikakvi "prelazni oblici" , koji su tobože trebali pokazati postepenu evoluciju živih organizama od primitivnih do naprednih vrsta, kao što je neodarwinistička teorija tvrdila...... u isto vreme, komparativna anatomija otkrila je da vrste, za koje se pretpostavljalo da su evoluirale jedna iz druge, ustvari imaju veoma različite anatomske karakteristike i da one nikada nisu mogle biti preci ili potomci jedni drugima. . . .
    Ali neodarwinizam ionako nikada nije ni bio naučna teorija, nego jedna ideološka dogma, ako se već ne može reći da je bio jedna vrsta "religije" . Eto zašto je pobornici evolucije još uvek nastavljaju braniti, uprkos svim dokazima koji govore suprotno. .. . .

    nastaviće se.....

  2. #452

    Odgovor: Bog postoji

    Gospodine Ser gogsy, vasi postovi ovdje su, po mom skromnom sudu, najbolji pokazatelj zbog cega je kreacionizam izbacen iz prirodnih nauka. Dakle, kreacionizam je izbacen. Izbacen.

    Vidim, niste sustinski upoznati ni sa Darvinom, iako tvrdite da jeste, jer pominjete nekakvog njegovog super covu. No, istina je da su svi prije njega isticali napredak zivog svijeta od manje sasvrsenog stanja u sve savrsenije oblike, a Darvin je odbacio svaki pojam progresivne evolucije. Jel?

    Vidim, ne shvatate ni pojam slucajnosti. Prirodne nauke racunaju samo sa prirodnim uzrocima, pa u tom smislu slucajnost kao nesto iza cega ne stoji nesto neprirodno.

    Vidim, niste upoznati ni sa propascu antropocentrizma, a kome je prethodio Kopernik, koji je pokazao da je Zemlja samo jedna od planeta Suncevog sistema, kao i Darvin, koji je pokazao da je covjek srodstveno povezan sa biljkama i zivotinjama, cime je covjek detroniziran sa prijestolja svega stvorenog.

    Vidim, niste upoznati ni sa zamjenom esencijalizma populacijskim misljenjem. Esencijalizma je pronalazio kako su slike bica unaprijed zadane, pa promjena znaci nesavrsenost. No, populacijskim misljenjem, promjenljivost organizama znaci prednost.

    A siguran sam da sa istim nisu upoznati ni mnogi neuki ljudi, koje ce vasi postovi jos vise zbuniti.

    Gospodine Ser gogsy dakle, kreacionizam je izbacen iz prirodnih nauka. Izbacen, jel

  3. #453

    Odgovor: Bog postoji

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Vidim, niste sustinski upoznati ni sa Darvinom, iako tvrdite da jeste, jer pominjete nekakvog njegovog super covu. No, istina je da su svi prije njega isticali napredak zivog svijeta od manje sasvrsenog stanja u sve savrsenije oblike, a Darvin je odbacio svaki pojam progresivne evolucije. Jel?
    ...ponekad pomislim da ovde komuniciram sa skriptama, a ne sa živim ljudima ...

    žao mi je zbog toga

  4. #454

    Odgovor: Bog postoji

    E, da. Gospodine Ser gogsy, Lamark je isticao snagu prilagodjavanja iliti adaptacije, ali se samo Darvin usudio da izricito iskljuci svrhu iz procesa evolucije. Svaka mu cast, imao je napokon onu stvar!

    Prirodne nauke, isto tako, ne zanima svrha. Ni najmanje.

    No, kreacioniste i dalje zanima svrha, jer se tu moze mudrovati neukim ljudima.

    No, kreacionizam je, pobogu, iskljucen iz prirodnih nauka

  5. #455

    Odgovor: Bog postoji

    ....Svim vernicima koji slave najveci hriscanski praznik po novom,gregorijanskom kalendaru srecan Uskrs i sve najlepse cestitke....



    Po suboti, u osvit prvog dana sedmice, dođe Marija Magdalena i ona druga Marija pogledati grob. I gle, nastade žestok potres, jer anđeo Gospodnji siđe s neba, pristupi i odvali kamen i sjede na njega. Lice mu bijaše kao munja, a odjeća bijela kao snijeg. Od straha pred njim zadrhtaše stražari i postadoše kao mrtvi. Kada dakle žene pogledaše, opaziše da je kamen od groba odvaljen; a bijaše vrlo velik.

    Zatim anđeo reče ženama: "Znam, vi tražite Isusa Nazarećanina raspetoga. Zašto tražite živoga među mrtvima? Nije ovdje, nego uskrsnu kako reče! Dođite i vidite mjesto gdje je ležao. Sjetite se samo što vam je navijestio dok je još bio u Galileji, kad je govorio: Sin čovječji treba da bude predan u ruke grešnicima, da bude raspet i da treći dan uskrsne. Potecite žurno i javite njegovim učenicima, i Petru, da je ustao od mrtvih. I gle, on pred vama ide u Galileju, ondje ćete ga vidjeti, kako vam reče. Eto, rekoh vam."

    A one se žene sjetiše riječi Isusovih, brzo otiđoše s groba te sa strahom i velikom radošću otrčaše da obavijeste njegove učenike. I gle, Isus im iziđe ususret govoreći "Zdravo!" One poletješe k njemu, obujmiše mu noge i ničice mu se pokloniše. Tada im Isus reče: "Ne bojte se! Idite i javite mojoj braći da pođu u Galileju! Ondje će me vidjeti!"
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 23.03.2008 u 12:12 Razlog: tekst...

  6. #456

    Odgovor: Bog postoji

    Ti si obichan demagog i manipulator shto prosto izbija iz svakog pasusa. Naravno da se trudim ponekad da razjasnim kako stvari kako bi imao shto manje materijala za provlachenje. Ali to je sada vech gubljenje vremena jer iznova i iznova IZMISHLJASH i teze i manipulishesh njima. To, je prijatelju prvenstveno loshe po tvoj karakter, ali poshto tema nije a i zabranjena je lichna prozivka ovdi chemo da zavrshimo prichu

    Naravno da mozzesh nastaviti da samom sebi dokazujesh nedokazivo ipak je to u osnovi sektashkih uverenja.

    Moja vrata su od sada zatvorena, vremena se nema za trachenje.

  7. #457

    Odgovor: Bog postoji

    Nemamo nikakvu valjanu naznaku da fizicki svijet oduvijek ne postoji. Isto tako, fizicki svijet se prostire mikrokosmosom u beskraj, kao i makrokosmosom, te da to nije tako nemamo nikakvu valjanu naznaku.

    Posto fizicki svijet oduvijek postoji, tvorac je nemoguc; te posto se i mikrokosmosom, kao i makrokosmosom siri do u beskraj, fizicki svijet nema svoj pocetak, ni kraj, sto je opet implicit da je tvorac nemoguc.

    DakleM, posto fizicki svijet oduvijek postoji, te se na sve strane siri do u beskraj, znaci da nije moguce da je takav imao svog tvorca.

    Iliti narodski receno: Nema boga.

  8. #458

    Odgovor: Bog postoji

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Nemamo nikakvu valjanu naznaku da fizicki svijet oduvijek ne postoji. Isto tako, fizicki svijet se prostire mikrokosmosom u beskraj, kao i makrokosmosom, te da to nije tako nemamo nikakvu valjanu naznaku.

    Posto fizicki svijet oduvijek postoji, tvorac je nemoguc; te posto se i mikrokosmosom, kao i makrokosmosom siri do u beskraj, fizicki svijet nema svoj pocetak, ni kraj, sto je opet implicit da je tvorac nemoguc.

    DakleM, posto fizicki svijet oduvijek postoji, te se na sve strane siri do u beskraj, znaci da nije moguce da je takav imao svog tvorca.

    Iliti narodski receno: Nema boga.
    Naravno, po osnovnim karakteristikama modela koji si naveo, tvoj model ne trpi pojam boga.
    Ipak posto nemamo saznanja o beskraju mikro i makrosveta, za sada bi uzeo da svemir mozemo opisati konacnim brojem informacija, znaci Bog moze da postoji.
    Naravno ne onaj koji zahteva od nas bilo kakav moralizam i odlazak u crkvu.
    Njega cak ni covek ne interesuje a mozda nije ni svestan njegovog postojanja.
    A mozda je samo kreirao postulate za pojavu slucajno razmestenog zivota u cilju kreiranja nekih visih layera za svoj svemir (samorazvijajuci svemir).

    Igram se i ja svakog leta boga. Uzmem teglu naslazem krastavce, dobro nasolim, nalijem vodom postavim krisku hleba i pokrijem tanjiricem.
    Postavim na sunce i posmatram.
    Menja se, raste, provri i svasta nesto se desava. Svaki put slican rezultat ali svaki put se nesto i razlikuje...

    Lepo je igrati se boga...

    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #459

    Odgovor: Bog postoji

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Naravno, po osnovnim karakteristikama modela koji si naveo, tvoj model ne trpi pojam boga.
    Epistemologija definise dva stajalista o tome sta je istina. Elem, teorijom korespodencije, jedna misao je istinita ako se slaze sa cinjenicama; a teorijom koherencije, istina je stvar stupnjevanja, pa je odredjena misao istinita toliko koliko je koherentna sa jednim opstim sistemom vjerovanja.

    Ipak posto nemamo saznanja o beskraju mikro i makrosveta,
    Kada smo krenuli u mikrosvijet, i pomislili da smo stigli do kraja, uvijek se pokazalo da se moze jos dalje, sto nije potrebno posebno elaborirati. A tako je i na makro planu, sto opet nije potrebno posebno elaborirati. Dakle, korespodirajuci u vezi sa pitanjem ne/beskrajnosti mikro i makro svijeta, mi jos nismo u stanju da misao o ne/beskraju mikro i makro svijeta slozimo sa cinjenicom, ali poznate cinjenice ne upucuju ni u snu da cemo ikada stici do kraja mikro ili makro svijeta. No, koherirajuci u vezi sa istim pitanjem, mi nikada necemo stici do cinjenice o istom. Pa ti vidi.

    za sada bi uzeo da svemir mozemo opisati konacnim brojem informacija,
    Dobro, unatoc poznatim cinjenicama, odlucio si se da odgovor na gornje pitanje potrazis principom koherencije, pa vjerujes da svemir mozemo opisati konacnim brojem informacija, jer ako bi se posluzio principom korespodencije istina o ne/beskrajnosti svemira ne bi bila moguca dok ne konstatujemo njegov ne/beskraj.

    znaci Bog moze da postoji.
    Da. Ali moze biti i da ne postoji. I sta sad? Koherirajuci, nikada necemo stici do cinjenice, a princip korespodencije ne prihvata jednu misao istinitom sve dok se ne slozi sa cinjenicom?


    Naravno ne onaj koji zahteva od nas bilo kakav moralizam i odlazak u crkvu.
    Njega cak ni covek ne interesuje a mozda nije ni svestan njegovog postojanja.
    A mozda je samo kreirao postulate za pojavu slucajno razmestenog zivota u cilju kreiranja nekih visih layera za svoj svemir (samorazvijajuci svemir).
    Pa da. Toliko malo ili nista znamo o bogu da bi moglo da bude bilo sta i bilo kako. Koherirajuci, moglo bi biti, ako bi bog postojao, da su sa njim samo oni koji dave kokoske, i to im se ne bi moglo osporiti; ili oni koji laju na mjesec, i to im se ne bi moglo osporiti; ili svi, bez obzira na to sta rade; ili niko, bez obzira sta radi itd.

    Igram se i ja svakog leta boga. Uzmem teglu naslazem krastavce, dobro nasolim, nalijem vodom postavim krisku hleba i pokrijem tanjiricem.
    Postavim na sunce i posmatram.
    Menja se, raste, provri i svasta nesto se desava. Svaki put slican rezultat ali svaki put se nesto i razlikuje...
    Da. jednojajcani blizanci imaju 100% iste gene, a ipak bivaju razlicite licnosti, jerbo ni u majcinoj nutrini nemaju identicne uslove. Kada je tu vec tako, kakva li je tek onda razlika medj jednojajcanima moguca - vani!

    Lepo je igrati se boga...

    Da. No, kad mi jedemo, jedu i bakterije.

  10. #460

    Odgovor: Bog postoji

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Nemamo nikakvu valjanu naznaku da fizicki svijet oduvijek ne postoji. Isto tako, fizicki svijet se prostire mikrokosmosom u beskraj, kao i makrokosmosom, te da to nije tako nemamo nikakvu valjanu naznaku.

    Posto fizicki svijet oduvijek postoji, tvorac je nemoguc; te posto se i mikrokosmosom, kao i makrokosmosom siri do u beskraj, fizicki svijet nema svoj pocetak, ni kraj, sto je opet implicit da je tvorac nemoguc.

    DakleM, posto fizicki svijet oduvijek postoji, te se na sve strane siri do u beskraj, znaci da nije moguce da je takav imao svog tvorca.

    Iliti narodski receno: Nema boga.
    ......



    ...Bog je svemoguć....a fizićki, odnosno materijalni svet i nije toliko bitan...

    ...bitan je duhovni aspekt

  11. #461

    Odgovor: Bog postoji

    I? Šta sad s tim? Ako materijalno nije važno, zašto ga je bog uopšte i stvorio? Zar bi tvoj bog stvorio nešto beznačajno? Nešto nebitno?
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  12. #462

    Odgovor: Bog postoji

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    ...Bog je svemoguć....

    Argumentuj, molim te.
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  13. #463

    Odgovor: Bog postoji

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    ...Bog je svemoguć....
    Ako istinitost ove izjave potrazimo principom korespodencije, zahtijevace se od vas, gospodine Ser gogsy, da je slozite sa cinjenicom, te bismo je samo onda mogli prihvatiti istinitom. No, ako se posluzimo principom koherencije, ja izjavljujem da je bog nemoguc, na sta upucuju sve do sada poznate nam cinjenice. Iste te poznate nam cinjenice ne upucuju na mogucnost da postoji jedna svemoguca pojedinacnost Svega, ili da je to Sve stvoreno, vec da egzistira oduvijek, da se i mikro i makro kosmosom siri u beskraj, sto znaci da nema svoj ni pocetak ni kraj. Dakle, Sve poznato nam principom korespodencije upucuje, ne na to da je bog svemoguc, vec na to da je - nemoguc!

    a fizićki, odnosno materijalni svet i nije toliko bitan...
    Ako se fizicki svijet, kako na mikro, tako i na makro planu, siri do u beskraj, a ne postoji nikakva valjana naznaka da to nije tako, onda mozemo kazati da ne postoji nista sem fizickog svijeta, pa, sljedstveno tomu, da ne moze da postoji nista bitno sem fizickog

    ...bitan je duhovni aspekt
    ...rece svestenik, i obezbjedi za sebe takvu egzistenciju u materijalnom svijetu, gdje ce egzistirati a da ne privredjuje

    Dakle, tvrdi se da je fizicki svijet nebitan, za koju tvrdnju se nema ni jedan jedincijati valjan argument, a dela se tako da se fizicka egzistencija sto lagodnije provede, jel. Iliti, ako se posluzimo principom korespodencije, pa pogledamo cinjenice, vidjecemo da se svestenstvo svim silama trudi da ovaj fizicki zivot provede sto lagodnije, pa ga lagodno i provodi, a tvrdi da on nije bitan. No, tvrditi se moze bilo sta, pa stoga nije toliko ni bitno sta se tvrdi, vec je bitno sta se cini, dela itd.

    Cinjenice baki, cinjenice, a ne puste tvrdnje koje se ne poklapaju sa cinjenicama!

    DakleM, od strane svestenstva, mi imamo tvrdnju da fizicki svijet nije bitan, a cinjenice ukazuju da oni lagodno provode ovaj fizicki zivot, a ako bismo se posluzili principom korespodencije, koji zahtijeva da se jedna izjava poklopi sa cinjenicom kako bismo je smatrali istinitom, onda, imajuci cinjenicu da svestenstvo lagodno provodi ovaj fizicki zivot, njega smatra i najbitnijim, jedinim bitnim itd. u tom smisOVu

  14. #464

    Odgovor: Bog postoji

    Citat The Gunslinger kaže: Pogledaj poruku
    I? Šta sad s tim? Ako materijalno nije važno, zašto ga je bog uopšte i stvorio? Zar bi tvoj bog stvorio nešto beznačajno? Nešto nebitno?
    ajde ondaK da nacrtam :


    napisao sam "nije toliko bitno" , što podrazumeva "nije na prvom mestu" , nije bitnije materijalno od duhovnog.....ali ti 'opet' izvrčeš moje reči kako tebi odgovara, dakle nisam napisao 'nebitno' i 'beznačajno' , kako si naveo.....cccc....., pa posle kažu ja manipulator....haha....





    Argumentuj, molim te.

    ovo nas vodi na početak polemike....a to smo već prošli , samo treba pročitati sve po redu i sa razumevanjem


    ...rece svestenik, i obezbjedi za sebe takvu egzistenciju u materijalnom svijetu, gdje ce egzistirati a da ne privredjuje
    ...ja nisam sveštenik ..... ja sam samo vatrogasac u vatrogasnoj jedinici
    A da je bitan duhovni aspekt nisu rekli sveštenici...nego Isus, naš spasitelj....


    "Ako je tako, onda mi daj ruku!" Sa tim ne mislim : "Misli isto što i ja!" To ne trebaš. Ne očekujem i ne želim to. Ja takođe ne mislim : "Hoću da mislim isto što i ti." To ne mogu. I to ne zavisi od moje volje. Isto tako ne mogu da mislim kako je hoću, baš kao što ne mogu da vidim i da čujem kako ja hoću. Ostani pri svom mišljenju, a ja ću pri mom i to odlučnije nego ikada. Ne treba da se trudiš, da pređeš na moju stranu ili mene da privučeš na tvoju. Ostavićemo mišljenje, i jednoga i drugoga, takvo kakvo jeste......Samo, "daj mi tvoju ruku!" ........
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 25.03.2008 u 16:05 Razlog: slovo...

  15. #465

    Odgovor: Bog postoji

    I tako kazete, gospodine Ser gogsy, veoma vam se dopada princip korespodencije u vezi sa istinitoscu odredjene izjave, jel? Narodski receno, il je slozi sa cinjenicom, odredjenu izjavu dakle, il je okaci, kao limenku, macki o rep

    A sada ciljate na ljubav, pa trazite ruku. No, malo je to. Hajde da se izgrlimo i izljubimo

    P.S. A sto ne volite Darvina? Dobro, jeste on izricito iskljucio svrhu iz evolutivnih procesa, ali mozda nije ozbiljno mislio tako nastupajuci

Strana 31 od 65 PrvaPrva ... 21293031323341 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li je moguće da ljubav ne postoji?
    Autor memento u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 05.02.2013, 12:59
  2. Ako postoji Bog, zašto nevini stradaju?
    Autor ser_gogsy u forumu Religija
    Odgovora: 190
    Poslednja poruka: 06.05.2012, 01:00
  3. Postoji li bezrezervna ljubav?
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 20.12.2011, 12:24
  4. Da li postoji demokratija?
    Autor Indijanac u forumu Politika
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 01.08.2010, 11:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •