Pravoslavne ikone i freske
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 24
  1. #1

    Pravoslavne ikone i freske

    Sveti Jovan Damaskin kaže: "Ikona je kao učitelj za proste, koji ne znaju čitati, a knjiga za pismene; ona govori pogledu, koliko reč sluhu. Ikona je kao knjiga ... koja nam pomaže da se setimo dela Božijih i svetitelja njegovih".



    Gospod Isus Hristos Pantokrator, ikona, manastir Hilandar, Sveta Gora, VIII vek




    Bogorodica Utešiteljica, Paramitija,manastir Vatoped,Sveta Gora

  2. #2

    Odgovor: Pravoslavne ikone

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Sveti Jovan Damaskin kaže: "Ikona je kao učitelj za proste, koji ne znaju čitati, a knjiga za pismene; ona govori pogledu, koliko reč sluhu. Ikona je kao knjiga ... koja nam pomaže da se setimo dela Božijih i svetitelja njegovih".



    Gospod Isus Hristos Pantokrator, ikona, manastir Hilandar, Sveta Gora, VIII vek




    Bogorodica Utešiteljica, Paramitija,manastir Vatoped,Sveta Gora
    Gospod Bog je jedini svetitelj, i on kaze " Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.
    Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene; "
    Ime Gospoda Boga samo On zna i niko drugi, za razliku od likova na ikonama,
    koje ljudi sluze i kojima se klanjaju.

    jewpiter

  3. #3

    Odgovor: Pravoslavne ikone

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Gospod Bog je jedini svetitelj, i on kaze " Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.
    Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene; "
    Ime Gospoda Boga samo On zna i niko drugi, za razliku od likova na ikonama,
    koje ljudi sluze i kojima se klanjaju.

    jewpiter
    To što si citirao odnosi se na mnogobožačke narode, kojih je u to vreme bilo, a ima ih i danas.
    A citat sa kojim pokušavaš da manipulišeš, počinje ovako--> "Ne imaj drugih bogova osim Mene..." Pa onda ide--> "...ne gradi sebi lik rezani...."
    Dakle, odnosi se na rezanje, slikanje, valjanje, klanjanje, služenje...itd...drugim bogovima...kao što su bili bog sunca, bog meseca, bog vetra, bog reke, bog kiše, perun, lada, veronika i perunika.......

    A Duga ti lepo kaže--> "Ikone su kao knjige...." A knjige služe za učenje, kao što i slike služe za potsećanje i slikovito prikazivanje .....Samo što ti ne čitaš sve po redu i sa razumevanjem, nego manipulativno i sa ciljem izvrtanja istine, svetinje, zaostavštine, vere, Boga.....i Reči Njegove....


    Dokle?

  4. #4

    Odgovor: Pravoslavne ikone i freske

    @ gogsy hvala

    Ideja o temi Pravoslavne ikone,bila je tek samo pokušaj da predstavim naše svetitelje kao duhovni živopisani doživljaj,i kao naše posrednike između nas i Boga,kad kažem naše posrednike,mislim na verni narod,koji shvata ovo o čemu pričam.Na ovoj temi ne mislim se baviti,tumačenjem bilo čijih reči,na moj račun,niti ulaziti u bilo kakve polemike i rasprave,čak ni reagovati na malodušne provokacije,nikakva korist od toga,naročito onih kojima je cilj da rade to što rade.

    Na ikonama i freskama može se videti žitije Pravoslavnih svetitelja i mučenika.To nije samo drvo,ili platno niti tek obična slika.Nažalost za mnoge savremene hrišćane,one su samo umetnički predmeti,bez saznanja o pravom značaju istih.
    Dakle da bi poznavali ikone,trebalo bi poznavati i Sveto pismo,kalendar i žitija svetih.
    To je i živopisano na njima,ikone nam prikazuju Božansko lice,svetitelje i praznike.
    Kada se molimo Bogu gledajući u njih,one nas nadahnjuju u veri i molitvi.



    Sveti Stefan,freska,manastir Dečani,16 vek.


  5. #5

    Odgovor: Pravoslavne ikone



    ...sveti alimpije, očeva i moja ikona...

  6. #6

    Odgovor: Malodusne provokacije ?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    @ gogsy hvala

    Ideja o temi Pravoslavne ikone,bila je tek samo pokušaj da predstavim naše svetitelje kao duhovni živopisani doživljaj,i kao naše posrednike između nas i Boga,kad kažem naše posrednike,mislim na verni narod,koji shvata ovo o čemu pričam.Na ovoj temi ne mislim se baviti,tumačenjem bilo čijih reči,na moj račun,niti ulaziti u bilo kakve polemike i rasprave,čak ni reagovati na malodušne provokacije,nikakva korist od toga,naročito onih kojima je cilj da rade to što rade.

    Na ikonama i freskama može se videti žitije Pravoslavnih svetitelja i mučenika.To nije samo drvo,ili platno niti tek obična slika.Nažalost za mnoge savremene hrišćane,one su samo umetnički predmeti,bez saznanja o pravom značaju istih.
    Dakle da bi poznavali ikone,trebalo bi poznavati i Sveto pismo,kalendar i žitija svetih.
    To je i živopisano na njima,ikone nam prikazuju Božansko lice,svetitelje i praznike.
    Kada se molimo Bogu gledajući u njih,one nas nadahnjuju u veri i molitvi.



    Sveti Stefan,freska,manastir Dečani,16 vek.

    Ovo je forum religije na kojem si ti postavila temu i tvoja verovanja/verovanja
    tvoje religije, na koju sam ja odgovorio citirajuci Bozije zapovest koje su
    postojale pre nego sto je tvoja religija postojala.
    Niti sam rekao nesto protiv tebe niti protiv tvoje religije, niti sam bilo sta provocirao, nego sam samo rekao sta rec Bozija kaze o tvojoj temi.

    jewpiter

  7. #7

    Odgovor: Pravoslavne ikone



    Svih žalosnih radost,Moskva,spomen ikone je 24 oktobar-6 novembar

    @ piter,odgovor pp.
    Poruku je izmenio duga12, 23.11.2008 u 03:30

  8. #8

    Odgovor: Pravoslavne ikone i freske



    Božić se praznuje kao uspomena na dan rođenja Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg, Spasitelja sveta.Praznična ikona,15 vek.

  9. #9

    Odgovor: Pravoslavne ikone i freske

    Богородица Тројеручица
    средина XIV века, црква Ваведења Пресвете Богородице - Хиландар





    РОЂЕЊЕ ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА


    Дечани - 1572.






    Православна Црква поштује Иконе Светитеља, односно њихове ликове.


    Икона је грчка реч и значи слика. На иконама Црква представља: Господа Исуса Христа, Богородицу, Андђеле и Светитеље. Поштовањем икона ми прослављамо оне који су на њима и оживљавамо успомену на њих. Као што из љубави, поштовања, подсећања и успомене чувамо слике своје родбине и пријатеља, тако је слично и са иконама Светитеља. Иконе су споменици религиозних великана, споменици који нас подсећају на њих и њихов рад; врло јако средство за религиозно-морални живот, јер буде живу успомену на њих и њихова дела која загревају, одушевљавају, изазивају и вуку да их подржавамо. Гледајући иконе сећамо се побожног живота оних који су на њима представљени, и то нас побуђује да се угледамо на њих и да и ми испуњавамо Хришћанске врлине као и они, и нагоне на топлију и усрднију молитву. Истина је да се човек може молити и без икона, али оне боље задовољавају људску природу, јер је човек састављен из душе и тела, па му је потребно нешто видљиво да би у њему изазвало представу невидљивог и створило веће молитвено располозење. Свете иконе су као отворена књига из које се уче сви, а посебно неуки. Свети Јован Дамаскин каже: "Икона је као учитељ за просте, који не знају читати, а књига за писмене; она говори погледу, колико реч слуху. Икона је као књига ... која нам помаже да се сетимо дела Божијих и Светитеља Његових". Зато иконе треба поштовати. А поштујемо их ако их стављамо у Храмове, куће и друга места; ако им се клањамо; ако их целивамо; кадимо и свеће пред њима палимо. Употребу и поштовање Светих Икона потврђује Свето писмо. Сам је Бог заповедио Мојсију да начини ковчег завета, који је био видљива слика присутности невидљивог Бога, престо Његов, и да начини два златна Херувима на ковчегу и да извезе такође два Херувима на завеси која је делила Светињу од Светиње над Светињама. И Соломон када је подигао храм, поставио је два Херувима на ковчег завета и многе на завесама и зидовима. У Новом завету још јасније је потврђено поштовање Икона. У Хришћанству од почетка Иконе су у поштовању и у употреби. Ово потврђују многи споменици из првих векова Хришћанства. По предању, које је признао Седми васељенски сабор, сам Спаситељ је послао свој нерукотворени лик едеском цару Авгару. Иконе се налазе на зидовима у катакомбама, пећинама, мученицким гробницама и другим местима где су се скупљали Хришћани на молитву. О употреби и поштовању Икона сведоче многи свети оци и учитељи цркве. И поред толиких сведочанстава о поштовању Икона, било их је који су се противили томе. Из историје Цркве познато је да је борба против Икона трајала, са прекидом, више од сто година. Иницијатори борбе били су византијски цареви, а мотиви су били разни. Међу самим Богословима било је и таквих који нису били сагласни са употребом, а нарочито поштовањем Икона. И монофизити су били против поштовања Икона. Да се утврди ово мишљење утицали су мухамеданци и павликијани, који су у поштовању Икона видели идолопоклонство. Иконоборци су се позивали на другу заповест Божију и списе старих црквених писаца који су били непријатељи Икона. Борбу против Икона почео је цар Лав III Исавријанац издавањем едикта 726. године. Још жешћу борбу наставио је цар Константин В Копроним. Но, када је на престо дошла царица Ирина, она сазва 787. године у Никеји Седми васељенски сабор. Одлуком овог сабора не само да је дозвољено, него је и корисно и Богу угодно употребљавати Иконе и поштовати их. Поштовање се не односи на материју од које је Икона израдјена: дрво, злато, боја и др., већ на лик који је представљен на њој. После смрти царице Ирине почела је поново борба против Икона. Водили су је цареви Лав Јерменин, донекле Михаило II и Теофило. Када умре цар Теофило, на престо ступи његова жена Теодора, уместо малолетног сина Михаила. Она укиде борбу против Икона и сазва сабор у Цариграду 842. године. На овом сабору осуђени су иконоборци и свечано прокламовани закључци Седмог васељенског сабора. Прве недеље ускршњег поста Иконе су тријумфално унете у Цркве. Славећи победу над непријатељима Икона одлучено је да се, ради успомене, та недеља слави сваке године као Недеља Православља. Поред царица Ирине и Теодоре велика заслуга за ову победу припада Св. Герману, Патријарху цариградском, Св. Јовану Дамаскину, Никифору исповеднику, Патријарху цариградском и Св. Теодору Студиту, а нарочито Монасима који су били велики поборници поштовања икона.

  10. #10

  11. #11

    Odgovor: Pravoslavne ikone i freske



    Krštenje Gospodnje

    19. januar / po starom, 6. januar

    Pravoslavni vernici i Srpska pravoslavna crkva (SPC) u januaru proslavljaju Bogojavljenje kao jedan od petnaest najvećih hrišćanskih praznika.

    Prema hrišćanskoj tradiciji, Hristos je, kada je napunio 30 godina, došao na reku Jordan kako bi ga krstio Sveti Jovan.

    Osećajući da je pred njim Mesija, Sveti Jovan dočeka Isusa rečima: "Ti treba mene da krstiš, a ti dolaziš meni da ja tebe krstim". Isus mu na to odgovori: "Ostavi sad to, jer nam treba ispuniti svaku pravdu".

    Posle tih reči Sin Božji uđe u Jordan. Tada se nad njim otvori nebo i Duh Sveti siđe na Isusa u vidu goluba. Istovremeno se sa neba čuo glas Boga Oca koji je rekao: "Ovo je Sin moj ljubljeni. On je po mojoj volji".

    Tako se, pri Isusovom krštenju, Bog javio u tri ličnosti - Bog Otac je govorio sa neba, Bog Sin se krstio u Jordanu, a Bog Duh Sveti je, u vidu goluba, sišao sa neba nad Hristovu glavu.Taj trenutak predstavlja objavljivanje Bogočoveka i uvođenje Hrista u mesijansku misiju. Događaj objavljivanja Bogočoveka, navodi se u svetim knjigama, slavi se kao Bogojavljanje.

    Takođe, Crkva je ustanovila Svetu tajnu krštenja za svako ljudsko biće. Krštenjem se postaje član Hristove crkve i duša se čisti od svakog greha.Na Krstovdan (uoči Bogojavljenja), kao i na sam praznik, posle liturgije, vrši se veliko osvećenje vode u hramu ili u porti hrama.

    Ta voda se uzima i nosi kući. Čuva se kao čudotvorna sveta dragocenost. Nikada se ne kvari. Njom se kropi kuća radi osvećenja i zaštite od demona i ostalih nečistih sila. Pije se tokom cele godine radi isceljenja i zaštite od svih bolesti, očišćenja od zlih strasti i radi oproštaja grehova, očišćenja duše i tela.

    Bogojavljensku vodicu nekada su pile trudnice da bi se "otvorile kao nebo na Bogojavljenje" pa da se lako porode. Ta se voda sipa i u bunar da se pročisti ako u njega padne kakva životinja. U stara vremena osvećena vodica davala se bolesnicima koji nisu mogli da odu u crkvu na pričest.

    Vernici se, na Bogojavljenje, pozdravljaju rečima "Hristos se javi" a otpozdravljaju sa "Vaistinu se javi".
    Nekada se smatralo da su dani pogodni za venčanja počinjali od Bogojavljenja. Od Božića do Bogojavljenja mrsni su dani; mrsi se i sredom i petkom, ali se dan uoči Bogojavljenja, na Krstovdan, posti ma koji dan bio. Dani od Božića do Bogojavljenja u narodu se zovu "nekršteni".
    Veruje se da se, u gluvo doba, uoči Bogojavljenja, na tren otvara nebo, da se krste (ukrštaju) vetrovi što duvaju zimi s onima što duvaju leti i da sva voda postaje sveta. Ko se tada zatekne na otvorenom i to vidi može od Boga da zatraži ispunjenje jedne želje.

    Od pre desetak godina kod Srba je obnovljen stari običaj da se u reku baci krst, a mladići se takmiče da do njega stignu i prvi ga uhvate.

  12. #12

    Odgovor: Pravoslavne ikone i freske



    Свв. мъченици благоверни князе Борис и Глеб

    Първи канонизирани светци на Руската православна църква

    † 1015 година


    SPC slavi ih 2. maja po crkvenom,a 15 maja po gregorijanskom kalendaru.

  13. #13

    Odgovor: Pravoslavne ikone i freske

    Sveto Pismo kaze:
    5Moj.27.15 Проклет да је човек који би начинио лик резан или ливен, ствар гадну пред Господом, дело руку уметничких, ако би и на скривеном месту метнуо. А сав народ одговарајући нека каже: Амин.

    Druga zapovest: 4. Не гради себи лик резани нити какву слику од оног што је горе на небу, или доле на земљи, или у води, испод земље.
    5. Немој им се клањати нити им служити, јер сам ја Господ Бог твој, Бог ревнитељ, који походим грехе отачке на синовима до трећег и до четвртог кољена, оних који мрзе на мене.

    3Moj.19,4. Не обраћајте се к идолима, и богове ливене не градите себи; ја сам Господ Бог ваш.

    3Moj.26,1. Немојте градити себи идола ни ликова резаних, нити ступова подижите, ни камена са сликама мећите у својој земљи да му се клањате; јер сам ја Господ Бог ваш.
    5Moj.4
    17. Слику од каквог живинчета које је на земљи, или слику од какве птице крилате која лети испод неба;

    18. Слику од чега што пуже по земљи, или слику од какве рибе која је у води под земљом;

    19. И да не би подигавши очи своје к небу и видевши сунце и месец и звезде, сву војску небеску, преварио се и клањао им се и служио им; јер их Господ Бог твој даде свим народима под целим небом;
    5Moj.4
    23. Пазите да не заборавите завет Господа Бога свог, који учини с вама, и да не градите себи лик резани, слику од које год твари, као што ти је забранио Господ Бог твој.

    24. Јер је Господ Бог твој огањ који спаљује и Бог који ревнује.


    2 Мој. 20:5, 2 Мој. 24:17, 5 Мој. 6:15, 5 Мој. 9:3, Иса. 33:14, Иса. 42:8, Јевр. 12:29

    25. Кад изродиш синове и унуке, и остарите у оној земљи, ако се покварите и начините слику резану од какве твари и учините шта није угодно Господу Богу вашем, дражећи Га,

    Is.42,17. Тада ће се вратити натраг и посрамити се који се уздају у лик резани, који говоре ликовима ливеним: Ви сте наши богови.

    20. Скупите се и дођите, приступите сви који сте се избавили између народа. Ништа не знају који носе дрво од свог лика и моле се богу који не може помоћи.
    17. Сваки човек поста безуман од знања, сваки се златар осрамоти ликом резаним; јер су лаж ликови његови ливени и нема духа у њима.

    Jer.51
    18. Таштина су, дело преварно; кад их походим, погинуће.

    Ps.115
    1. Не нама, Господе, не нама, него имену свом дај славу, по милости својој, по истини својој.


    Иса. 48:11, Језек. 36:32, Дела 12:23

    2. Зашто да говоре народи: Где ли је Бог њихов?

    3. Бог је наш на небесима, твори све што хоће.


    1 Дн. 16:26, Псал. 135:6, Дан. 4:35, Рим. 9:16

    4. Идоли су њихови сребро и злато, дело руку човечијих.


    5 Мој. 4:28, 1 Цар. 16:7, Псал. 135:15, Иса. 40:19, Јер. 10:3, Ос. 8:6, 1 Кор. 10:19

    5. Уста имају, а не говоре; очи имају, а не виде;

    6. Уши имају, а не чују; ноздрве имају, а не миришу;

    7. Руке имају, а не хватају; ноге имају, а не ходе, и не пуштају глас из грла свог.

    8. Такви су и они који их граде, и сви који се уздају у њих.

    9. Доме Израиљев, уздај се у Господа; Он им је помоћ и штит.

    i td.

  14. #14

    Odgovor: Pravoslavne ikone i freske

    Целитељница

    Празнује се: 18. 09



    Света икона је из времена св. Нине просветитељке Грузије, из 6. века, а налази се у Цикланском храму у Карталини.


    У Моски у Алексејевском женском манастиру, налази се икона Богоматере која се зове Исцелитељка. Она се прославила, крајем 18. века бројним чудесима. Царица Небеска се изображава како стоји код одра болнога. На устима болесног се види млеко. Повод за такво изображење био је следећи догађај. Један благочестиви клирик (Викентије Булвински који је служио у Наваринској цркви), сваки пут када је улазио у цркву или излазио из ње имао је обичај да преклони колена пред иконом Богородице и да говори: "Радуј се, Благодатна! Господ је с Тобом! Блажена утроба која је носила Христа, и груди, које су дојиле Господ Бог, наш Спаситељ"! Једном се тај клирик тешко разболео, почео му је да трули језик и од силних болова он је повремено губио свест. Дошавши себи он је произнео у мислима уобичајену молитву и тог трена видео је код свог узглавља прекрасног младића, - то је био анђео чувар. Гледао је са сажаљењем на болесника и клицао Богоматери: "О, Госпођа Премилосрдна! Виновнице благодетствених подвига свих страдалаца! Овај језик који је навикао да прославља плод утробе Твоје, сада је сав рањен и произноси тако безумне речи. О, Премилосрдна Госпођо! Обрати Матерњи свој поглед на овог страдалца и поштеди га"! Одмах се јавила Богоматер и сажаливши се страдалнику, и источила спаситељне капље млека у уста болног и постала невидљива. Болни се осетио потпуно здравим. Прво је отишао у цркву и стао за певницу са онима који су певали. Избезумњеном народу је објавио чудо Богоматере. То је дало повода да се изображава Богородица Иcцелитељка. Празновање ове иконе врши се још и 18. септембра.

  15. #15

    Odgovor: Pravoslavne ikone i freske

    O. Hariton Lukić
    (1960-1999) Novomučenik kosovski



Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li Srbi moraju moraju biti pravoslavne vere?
    Autor exploited u forumu Religija
    Odgovora: 140
    Poslednja poruka: 26.06.2015, 16:45
  2. Forumske ikone
    Autor memento u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 10.03.2010, 15:41
  3. Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?
    Autor irnik u forumu Religija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 27.09.2008, 00:32

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •