Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 31
  1. #16

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Slažem se da neko može da ne voli i ne želi da ga zovu na određeni način. To je lično pravo svakoga. Ali, Bosanac je naziv geografske etimologije i nikakve veze nema sa državom, bilo kojom. Isto kao i Hercegovac, Ličan, Šumadinac, Vojvođanin, Banijac, Sremac...

    Lično, ne vidim nikakvog razloga da se neko vređa na bilo koji od pomenutih naziva, ako je sa teritorije koju to ime pokriva.
    Ову тему је мало теже схватити... али ајмо редом: постоји део људи у РС који не желе да их се назива Босанцима. Они су Срби из РС и то је то. Да не помињем Херцеговце из РС, њима је исто да ли им опсујеш мајку или их незовеш Босанцима

    Е сад, иако видимо да је Николић мастер Томислав свестан чињенице да неки људи то не желе - он опет изјављује "за мене су они Босанци". С којом намером један политичар, а усто и нашом несрећом и чињеницом да му је противкандидат био онај шлогирани манекен, председник државе, назива или описује једну групу људи онако како они то не желе? Знаш да људи не желе да их зовеш Босанцима, и ти опет велиш "за мене су они Босанци"? Не схватам логику. При том су то припадници твог народа, које, дакле, намерно нервираш да би се увукао у дупе новинарки из муслиманског Сарајева.

    Постоје околности, које је Флекица одлично објаснио, због којих део Босанаца, односно босанских Срба не жели да их се тако назива, дал је то паметно или на месту, то је једна прича. Али тако гурати неком прст у око и намерно га називати онако како не жели да га називају... за то мораш да будеш добар комад будале.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #17

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    I jevreji nejevreje nazivaju gojima. Da li sam ja (kao i većina forumaša) zaista goj? Naravno da nisam i baš me briga kako me zovu pripadnici drugih nacija. Međutim, ne ide mi u glavu da se pripadnici istog naroda međusobno nazivaju različitim imenima. Zato, prepustimo da se Srbi iz Bosne izjašnjavaju kako oni misle da se osećaju, jer oni ipak najbolje znaju šta su, kao što to zanju i bilo koji dugi pripadnici bilo kojih drugih nacija u drugim državama širom sveta.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #18

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Bosna je bila dio srpske zemlje, a sad u noj živi milion i po Srba, sigurno je da 99 posto ne žele da se nazivaju Bosancima, a naročito na način kako to čini Nikolić. Muslimani se poistvjećuju sa Bosnom, a zaboravili su svoje korijene, iako pripadaju drugoj religiji oni su nova nacija.
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Slažem se da neko može da ne voli i ne želi da ga zovu na određeni način. To je lično pravo svakoga. Ali, Bosanac je naziv geografske etimologije i nikakve veze nema sa državom, bilo kojom. Isto kao i Hercegovac, Ličan, Šumadinac, Vojvođanin, Banijac, Sremac...

    Lično, ne vidim nikakvog razloga da se neko vređa na bilo koji od pomenutih naziva, ako je sa teritorije koju to ime pokriva.
    Ову тему је мало теже схватити... али ајмо редом: постоји део људи у РС који не желе да их се назива Босанцима. Они су Срби из РС и то је то. Да не помињем Херцеговце из РС, њима је исто да ли им опсујеш мајку или их незовеш Босанцима

    Е сад, иако видимо да је Николић мастер Томислав свестан чињенице да неки људи то не желе - он опет изјављује "за мене су они Босанци". С којом намером један политичар, а усто и нашом несрећом и чињеницом да му је противкандидат био онај шлогирани манекен, председник државе, назива или описује једну групу људи онако како они то не желе? Знаш да људи не желе да их зовеш Босанцима, и ти опет велиш "за мене су они Босанци"? Не схватам логику. При том су то припадници твог народа, које, дакле, намерно нервираш да би се увукао у дупе новинарки из муслиманског Сарајева.

    Постоје околности, које је Флекица одлично објаснио, због којих део Босанаца, односно босанских Срба не жели да их се тако назива, дал је то паметно или на месту, то је једна прича. Али тако гурати неком прст у око и намерно га називати онако како не жели да га називају... за то мораш да будеш добар комад будале.

  4. #19

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Neka se spremi Republika Srpska
    Ljiljana BEGENIŠIĆ | 27. april 2013. 20:58 | Komentara: 38
    Izvinjenje Tomislava Nikolića za Srebrenicu i stavovi o odnosima u BiH izazavli lavinu reakcija. Pojedini centri moći se angažuju da unitarizuju BiH pod dominacijom jednog naroda – muslimana. Kecmanović: Zapad želi reviziju Dejtonskog sporazuma
    IZVINJENJE koje je predsednik Srbije Tomislav Nikolić uputio zbog zločina u Srebrenici i neki njegovi stavovi o odnosima u Bosni i Hercegovini naveli su mnoge na zaključak da je, posle Kosova, na dnevnom redu međunarodne zajednice BiH.Ja klečim i tražim pomilovanje za Srbiju zbog zločina koji je izvršen u Srebrenici. Izvinjavam se za zločine koje je u ime naše države i našeg naroda učinio bilo koji pojedinac - rekao je Nikolić. On se nije zaustavio na ovome, već je pojasnio da je njegova nedavna izjava da je Republika Srpska država "bila na ivici lapsusa", a dao je i svoju viziju identiteta naroda koji živi u RS, rekavši da su za njega Srbi iz Republike Srspke Bosanci, ali neki od njih ne vole da ih tako zovu.

    Bošnjački političari prilično zadovoljno trljaju ruke, naglašavajući da bi "lepe reči iz Beograda trebalo da prate i lepe političke akcije". U RS i nekim krugovima u Srbiji, pak, strahuju da ovo nagoveštava da će nakon Kosova, pažnja međunarodne zajednice biti usmerena na BiH, na štetu srpskog naroda.

    Koliko Nikolićeva izjava ide naruku krugovima koji bi da izvrše reviziju Dejtonskog sporazuma i unitarizuju BiH ili kako to Zapad kaže da od nje naprave "funkcionalnu državu"?

    - Mnogo - odgovara Živadin Jovanović, ministar spoljnih poslova SRJ u vreme potpisivanja Dejtonskog sporazuma. - Ova izjava ide naruku i onima koji bi da RS okarakterišu kao zločinačku tvorevinu i revidiraju Dejtonski sporazum, tako što bi od RS za početak ostala ljuštura, a oduzela bi joj se sva ustavna prava ratifikovana u SB UN. Pojedini centri moći se angažuju da unitarizuju BiH pod dominacijom jednog naroda. Ima krugova koji polaze od toga da Srbima niko ne može da nanese štetu kao mi sami sebi.

    Istoričar Čedomir Antić nema dilemu da je nakon potpisivanja sporazuma o Kosovu, na redu Republika Srpska.

    - Treba samo oslušnuti nemačke i američke medije. Na Dojče veleu je ukazano i da će na Srbiju biti vršen pritisak baš kao i u slučaju Kosova. Uloga Srbije treba da bude uloga Kaina. Srbi sa Kosova i Metohije su bili u višestruko nepovoljnijem položaju i SNS, SPS, URS i ranije DS su ih sistematski korumpirali i nanosili im štetu. Republika Srpska je nešto drugo.

    Nikolu Baštinca iz SNSD zbunila je Nikolićeva izjava:

    - Ja bih zamolio predsednika Nikolića da nas oslovljava onako kako se osećamo. Mi jesmo državljani BiH, ali se osećamo kao Srbi i izjašnjavamo se kao Srbi i imamo po Dejtonu pravo na državljanstvo RS.

    Čedomir Antić je uveren da će se RS odbraniti, pa, ipak, upozorava:

    - Ako dozvolimo da je uzmu onda će biti srušena čitava srpska država. Mi smo jedna nacija i naša je sudbina jedna. Ako naše države propadnu, moraćemo da ih obnovimo, kad-tad.
    Naši sagovornici Nikolićevu izjavu ocenjuju i kao štetnu i nepotrebnu.
    - Nepotrebna je, jer se prethodni predsednik Boris Tadić već izvinio za Srebrenicu, a nije uobičajeno da se svaki novi predsednik države izvinjava za iste stvari. Štetna je zbog toga što uvodi pojam da zločinci predstavljaju države i narode. Takođe, nedopustivo je izvinjavati se za zločine počinjene u ime države i naroda, jer se zločini ne čine u ime država i naroda, njih čine ratni zločinci, a Srbija i njen narod ne mogu da prihvate da je neko u njihovo ime vršio zločine. Nikolićeva izjava je štetna i zato što na ovaj način olakšava posao zastupnicima teze da postoji asimetrična odgovornost i za ratove i za zločine - kaže Jovanović.

    Predsednik RS Milorad Dodik nije želeo da komentariše izjavu o Srebrenici, jer, kako kaže, prvorazredni interes Srpske i njenih građana su prisni i srdačni odnosi sa Srbijom.

    - Siguran sam da će svaki građanin Republike Srpske, ali i Srbije, zauzeti stav prema onome šta je rečeno, ali bilo bi loše otvarati javnu polemiku - kaže on i ocenjuje da se tokom intervjua novinarka ponašala skandalozno prema Nikoliću.

    Međutim, Jovanović i Antić smatraju da predsednik ne sme da naseda na provokacije novinara, mora da vodi računa o momentu i kontekstu u kome daje izjave.

    - Predsednik treba da bude vidra i izbegne provokacije. Mediji imaju svoju misiju, ali i predsednik treba da ima svoju misiju - ističe Jovanović.

    Antić kaže da je predsednik Republike najvši predstavnik države, a ne predsednik neke seoske mesne zajednice pa da njegove izjave ispred prodavnice, uz flašu piva, mogu samo da razvesele ili dosađuju. Predsedničke izjave imaju posledice, one obavezuju.

    Velika greška je i to što Nikolić Srbe iz RS krsti kao Bosance. Oni su, ističe Živadin Jovanović, slobodni da se izjašnjavaju kako hoće, drugi ne treba da im to govore, a predsednik Srbije pre bi trebalo da kaže da su to Srbi iz RS.

    Antić podseća da u ovom trenutku traje politički sukob među muslimanima iz BiH: njih oko 70 odsto će se verovatno izjasniti kao Bošnjaci, a ostali kao Bosanci:

    - Bosanska nacija i jezik podrazumevaće, kao i u Crnoj Gori, poistovećivanje državljanstva sa nacijom i ukidanje prava postojećih nacija u korist državne nacije koja će u stvari biti prikrivena većinska nacija Muslimana/Bošnjaka/Bosanaca. Nikolić sve to ne zna, ne razume ili doprinosi obespravljivanju Srba i RS, kako bi SAD i Nemačka pomogle opstanak njega i SNS na vlasti. Njegovo držanje prema Crnoj Gori, međutim, govori da ništa nije slučajno i da je to njegovo napuštanje srpskog naroda deo političkog plana.

    Po članu 13. Ustava predviđeno je da država Srbija "razvija i unapređuje odnose Srba koji žive u inostranstvu sa matičnom državom".

    - I taj praznjikavi, kompromisni i nedorečeni član je prekršen njegovom nespremnošću da prihvati novo vreme, politiku dostojnu one koju prema njihovim narodima vode Hrvatska, Mađarska i Bugarska, činjenicu da nismo više u jednoj federativnoj državi sa BiH i da se sva politika ne može svesti na sedamnaest godina strančarenja iz vremena kada je vodio opozocione radikale/naprednjake - kaže Antić.Neka se spremi Republika Srpska | Politika | Novosti.rs

  5. #20

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    NENAD KECMANOVIĆ ANALIZIRA KAKO ĆE SE POTPISIVANJE SPORAZUMA O KOSOVU U BRISELU ODRAZITI NA BIH


    ZAPAD ŽELI REVIZIJU DEJTONSKOG SPORAZUMA

    JESTE, na dnevnom redu jeRepublika Srpska, ali to ne bih dovodio u vezu sa najnovijom izjavom predsednika Srbije, koja je izazvala prejake reakcije u Sarajevu (oduševljenje) i Banjaluci (razočaranje). Povodom Srebrenice su se izvinjavali i njegovi prethodnici, Srbe iz BiH u Srbiji zaista zovu Bosancima, kao što i, obratno, "prekodrinski" Srbe u "matici" zovu Srbijancima. To su regionalna određenja kao Hercegovac i Krajišnik ili Lala i Šumadinac i ne osporavaju jedinstvo srpske nacije.

    S druge strane, Nikolić je nedavno "manji entitet" u BiH nazvao srpskom državom, a pre odlaska u Brisel je tražio mišljenje lidera Republike Srpske. Napokon, Dodikov savet da se međunarodna ponuda odbije pokazao se pregovarački dobar jer je druga ponuda ipak ispala nešto bolja, kao što se pokazalo tačno njegovo više puta ponovljeno mišljenje da je borba za Kosovo odavno uzaludna i da ga treba menjati za Srpsku.

    Da je Republika Srpska sledeća meta "međunarodne zajednice", mnogo više od Nikolićeve, govore izjave beogradskog ambasadora SAD Kirbija ("ne treba nam još jedna RS na Kosovu") i njegovog kolege i zemljaka u BiH Patrika Muna ("susreti sa Dodikom me frustriraju i zato ga zaobilazim"). A, posebno, naknadna zvanična podrška ovih najpre samo nezvaničnih izjava koja je stigla od direktora Odeljenja za jugoistočnu i centralnu Evropu u Stejt departmentu Džonatana Mura.

    U kom pravcu će stvari ići moglo se prepoznati već jesenas posle lokalnih izbora u BiH. Relativno slabiji rezultat vladajuće stranke bio je signal da u Srpskoj više ne postoji ranije jedinstvo vlasti i naroda i da je došao čas da se proces revizije Dejtona obnovi. Odnosno, da se razvlašćivanje entiteta nastavi onde gde je zaustavljeno pre šest godina od strane neposlušnog, ali popularnog lidera prekodrinskih Srba.

    Medijska kriminalizacija demokratski izabrane vlasti i podsticanje socijalnih nemira nisu ostali bez efekta, ali nisu ni dali očekivani rezultat u vidu vanrednih izbora. Generalni štrajk se nije dogodio, a novi premijer Željka Cvijanović predvodi borbu protiv korupcije.

    Sada je težište prebačeno na ustavnu reformu Federacije, u kojoj, zaslugom Zlatka Lagumdžije i podrškom Incka i Muna, tri i po godine vlada politički haos. Još nisu implementirani rezultati opštih izbora iz 2010, a Hrvati se bune zbog sistemske dominacije većinskih Bošnjaka. Iako bi to trebalo da bude pre svega evropski problem, pa onda i međunarodni, predstavnik EU Sorensen, kao i predstavnik UN Incko, jedva se čuju na fonu povišenog glasa ambasadora SAD.

    Patrik Mun je čak izabrao lokalnu ekspertsku komisiju za ustavnu reformu, valjda na osnovu toga što je Bošnjačko-hrvatska federacija i nastala Vašingtonskim sporazumom. Za RS je opasno što ti ambasadorovi eksperti, a sve više i kooperativni hrvatski i bošnjački političari rešenje za sporove u većem entitetu vide jedino u ustavnoj reformi na nivou cele BiH.

    Nasuprot Vašingtonu koji bi uspešno disciplinovanje Srba na Kosovu rado, odmah, brzo i efikasno proširio i na Srbe u RS, valja možda računati i na novo samopouzdanje EU. Posle uspešnog posredovanja u pregovorima Beograd - Priština u deset rundi, Brisel je pokazao da upotrebom "meke moći" ipak ume i da rešava probleme u evropskom dvorištu i bez "tvrde moći" transatlantskih saveznika.

    Indikativno je da uticajni Miroslav Lajčak onomad veli da među Evropljanima postoji podela na one koji bi BiH i dalje gurali u pravcu centralizacije i onih koji smatraju da je vreme da se pokuša u suprotnom smeru.

    Obično umereni Nebojša Radmanović, na čelu Predsedništva BiH, povodom okončanja Briselskih pregovora podsetio je na odluku Parlamenta RS da sa odlaskom Kosova iz Srbije, i Srpska krene putem osamostaljenja. Možda je u tom kontekstu najzanimljivija izjava premijera Ivice Dačića o tome da će se Srbija sada mnogo više pozabaviti statusom Srba u regionu.Neka se spremi Republika Srpska | Politika | Novosti.rs

  6. #21

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/310171/Ja-sam-Srbin-iz-Bosne-ne-Bosanac"Ja sam Srbin iz Bosne, ne Bosanac"

    Komentara 12
    3
    Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Republiku Srpsku vidi kao deo Bosne i Hercegovine i da poštuje njen integritet, ali da su vidljive velike razlike između Srba i Bošnjaka.


    Vučić se izvinio svom narodu za ratove devedesetih i nikom drugom

    Vučić je istakao da predsednika Republike Srpske Milorada Dodika poštuje kao nosioca te funkcije shodno poštovanju Dejtonskog sporazuma od Srbije.

    Prvi potpredsednik Vlade Srbije kaže za sebe da je on poreklom "Srbin iz Bosne, a ne Bosanac", kako je rekao predsednik Srbije Tomislav Nikolić u nedavnom intervjuu za medije iz Sarajeva.

    Govoreći o hrvatskoj vojnoj akciji "Oluja", on je istakao da je reč o najvećem etničkom čišćenju posle Drugog svetskog rata i da Srbija ne može da razume veselje Hrvata. Vučić je naglasio da je tokom ratova 1990-tih godina bio na strani svog naroda.

    "Problem je nas Srba što nismo razumeli šta se u Evropi i svetu promenilo nakon pada Berlinskog zida. Ni ja nisam razumeo, izvinjavam se i kriv sam zbog toga svom narodu", rekao je Vučić za zagrebački nedeljnik "Globus".

    On je ocenio da bi sada bilo dobro i za Srbiju i za Hrvatsku da unaprede odnose, političku i ekonomsku saradnju, ističući da dve zemlje imaju interes za izgradnju nove željezničke pruge Beograd - Zagreb.

    Govoreći o odnosima sa Rusijom i o statusu posmatrača Srbije u Organizaciji dogovora o kolektivnoj bezbednosti, Vučić je naveo da je tu reč o parlamentarnoj, a ne o realnoj vojnoj saradnji. On je najavio da će sa Nikolićem 21. maja u Moskvi razgovarati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i ministrom odbrane Sergejom Šojguom i da očekuje nastavak vojne, vojno-tehničke i svake druge saradnje.

    "Prioritet Srbije je put u EU, ali podrazumeva se da želimo dobre odnose sa svima drugima. Mesto Srbije je u Evropi, a želimo dobru saradnju sa Ruskom Federacijom", rekao je Vučić. Vučić je ponovio stav da deklaracija o neutralnosti ne dozvoljava Srbiji da uđe u NATO, dodajući da ne zna hoće li se to promeniti.
    Srbija Aleksandar Vučić Srpska napredna stranka Potpredsednik Vlade Srbije Bosna i Hercegovina

  7. #22

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    meni je tako svejedno, meni su svi ljudi.

  8. #23
    Pravoslavni srbi.

    Citat Milos801 kaže: Pogledaj poruku
    meni je tako svejedno, meni su svi ljudi.
    Srbi u Republici Srpskoj ne pristaju da ih zovu bosancima to bi trebao znati.
    Poruku je izmenio Meggy, 19.07.2013 u 01:19 Razlog: uzastopni postovi

  9. #24

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Od ( sori Sivi ) kad to Srbi sebe vise ne zele da zovu bosancima ?.

    Nisan obavesten i neznam (sori sivi ) sta je lose u tome ?
    To je donelo ovo novo , novo , novo ..vreme ...? ( by buldozer )
    Politicka situacija i geografija ?

    Postoje sumadinci , vojvodjani , krajisnici . hercegovci , pa mi nije jesno zasto ne bi bili i Srbi bosanci?
    Geografska odrednica.
    Moja drugarica , da je tako nazovem , kaze za sebe da je bosanka iako je rodjena u Sremu , majka joj sremica a otac bosanac ali ona kaze za sebe da je bosanka i ponekad iz zajebancije prica bosanski ( mislim ne onaj bosanski da nacionalistima bude jasno )
    I sta sad ?
    Treba joj reci : ..ne mozes biti bosanka i kako te nije sramota jer vidis da to vise ne postoji i vredjas sve Srbe iz RS
    jer oni vise nisu bosanci ni u petom izvlacenju.)
    Jos jedna od teskih gluposti.
    No , sta ces ?
    Osim gluposti i tog nacionalnog zanosa i ponosa koji pada u vodu kada ti Gazda da posao za 15000 hiljada dinara ovde malo sta drugo i postoji.

    Da
    ...a tako ti je mala moja kad ljubi bosanac !!!!????
    Ovo treba razgraniciti ...ili ..preimenovati.

    Da se zna ...sta je sta ?
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  10. #25

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku
    Od ( sori Sivi ) kad to Srbi sebe vise ne zele da zovu bosancima ?.

    Nisan obavesten i neznam (sori sivi ) sta je lose u tome ?
    To je donelo ovo novo , novo , novo ..vreme ...? ( by buldozer )
    Politicka situacija i geografija ?

    Postoje sumadinci , vojvodjani , krajisnici . hercegovci , pa mi nije jesno zasto ne bi bili i Srbi bosanci?
    Geografska odrednica.
    Moja drugarica , da je tako nazovem , kaze za sebe da je bosanka iako je rodjena u Sremu , majka joj sremica a otac bosanac ali ona kaze za sebe da je bosanka i ponekad iz zajebancije prica bosanski ( mislim ne onaj bosanski da nacionalistima bude jasno )
    I sta sad ?
    Treba joj reci : ..ne mozes biti bosanka i kako te nije sramota jer vidis da to vise ne postoji i vredjas sve Srbe iz RS
    jer oni vise nisu bosanci ni u petom izvlacenju.)
    Jos jedna od teskih gluposti.
    No , sta ces ?
    Osim gluposti i tog nacionalnog zanosa i ponosa koji pada u vodu kada ti Gazda da posao za 15000 hiljada dinara ovde malo sta drugo i postoji.

    Da
    ...a tako ti je mala moja kad ljubi bosanac !!!!????
    Ovo treba razgraniciti ...ili ..preimenovati.

    Da se zna ...sta je sta ?
    Mesas zabe i babe.Geografske odrednice ,,Bosanac" kao i ,,Hercegovac" postojale su pre rata u BiH devedesetih.
    Danas BiH postoji kao federacija i Republika Srpska a to je nesta sasvim novo.Srbi su se izborili za svoj ekonomski,kulturni i geografski entitet.Kako ce se pojedinci izjasnjavati njihova stvar ali vecina danasnjih srba u Republici Srpskoj za sebe kazu
    da su srbi a ne bosanci i to nisu gluposti nego fakat.

  11. #26

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Mislim da je moje pitanje u vezi sa temom pa ne bih otvarao neku novu:
    - Da li verska pripadnost, pravno, može biti ikakav osnov za stvaranje "nove" nacije?
    Naime, jedna od stvari koja mi je UVEK bila nelogična u bivšoj SFRJ (Titova EXTRA GLUPOST) je stavka nacionalnost (u popisu..i samim tim u mnogim dokumentima) na kojoj je bilo moguće izjasniti se VERSKOM pripadnošću !!!!
    Alo....
    Po takvoj nakaradnoj logici SVI su se mogli izjasniti veroispovešću UMESTO nacionalnošću!!
    Međutim...SAMO jedni su to mogli, drugima je bilo zabranjeno ili smatrano netačnim upisom (pošto su postojale stavke 1. nacionalnost i 2.veroispovest).
    Logičnije mi je bila geografska određenost (tipa Bosanac, Ličanin, Krajišnik, Šumadinac...) dok mi je nova "kovanica" bošnjak totalna nebuloza. Pazi...nemam ja ništa protiv toga kako neko ŽELI da se naziva, ali posebna stvar je nacionalnost a posebna veroispovest. Da li je neko Krstaš, Saracen, Goja, Kaurin...to uopšte ne određuje NAROD kojem pripada!
    Državljanstvo i veroispovest je moguće promeniti tokom života, ali ta promena ne menja pripadnost naciji.
    Želeo bih znati mišljenja forumaša o pomenutom. Naravno, nadam se da je jasno da pričamo o pravnom, geografskom, kulturnom aspektu, ne o bilo kakvom dnevnopolitičkom.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  12. #27

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Moj otac i sav rod sa njegove strane se do pre oko 25 godina su se sa ponosom busali u grudi da su bosanci. A onda je odjednom to postalo ravno uvredi kad im neko to kaze. Do tad nikad nisu govorili da su Srbi, to je bilo od sekundarnog znacaja.Sad su samo Srbi iz Bosne.
    Mene su dok sam bio dete, uvek TERALI da se izjasnjavam kao BOSANAC. Na njhov uzas, meni je ipak bilo blize da sam Lala, jer sam bosnu video samo na TV, a odrastao sam u Banatu.

    Meni je dosta glupo sto su u ratu poceli da preimenuju mesta i brisu bosanske nazive i vezu Srba sa Bosnom. Ti ljudi jesu Bosanci (Srbi iz Bosne) i siguran sam da su kulturno i po nacinu zivota mnogo blize prvim komsijama (Muslimanima i Hrvatima), nego Lalama iz Vojvodine ili Pirocancima. Isto tako, meni su mnogo blizi Slovaci ili Madjari sa kojima sa odrastao, nego Srbi iz Glamoca ili Knina. Mozda sam time nekom povedio ponos i sad ce da ospe dvlje i kamenje, ali ne moze da mi bude blizi neko ciji je mentalitet 500km daleko i pripada dugo podneblju, nego neko sa kim sam odrastao i proveo vise od pola zivota.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  13. #28

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Srbi u Srpskoj su Srbi. Bosanci su izumrli.

  14. #29

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Moj otac i sav rod sa njegove strane se do pre oko 25 godina su se sa ponosom busali u grudi da su bosanci. A onda je odjednom to postalo ravno uvredi kad im neko to kaze. Do tad nikad nisu govorili da su Srbi, to je bilo od sekundarnog znacaja.Sad su samo Srbi iz Bosne.
    Mene su dok sam bio dete, uvek TERALI da se izjasnjavam kao BOSANAC. Na njhov uzas, meni je ipak bilo blize da sam Lala, jer sam bosnu video samo na TV, a odrastao sam u Banatu.

    Meni je dosta glupo sto su u ratu poceli da preimenuju mesta i brisu bosanske nazive i vezu Srba sa Bosnom. Ti ljudi jesu Bosanci (Srbi iz Bosne) i siguran sam da su kulturno i po nacinu zivota mnogo blize prvim komsijama (Muslimanima i Hrvatima), nego Lalama iz Vojvodine ili Pirocancima. Isto tako, meni su mnogo blizi Slovaci ili Madjari sa kojima sa odrastao, nego Srbi iz Glamoca ili Knina. Mozda sam time nekom povedio ponos i sad ce da ospe dvlje i kamenje, ali ne moze da mi bude blizi neko ciji je mentalitet 500km daleko i pripada dugo podneblju, nego neko sa kim sam odrastao i proveo vise od pola zivota.
    Ако ти не желиш да се теби нешто намеће, ваљда можеш да схватиш да и неко други има право да изабере а не да му ти одређујеш.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #30

    Odgovor: Da li su Srbi u Republici Srpskoj ''Bosanci'' ili Srbi

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    [
    Ако ти не желиш да се теби нешто намеће, ваљда можеш да схватиш да и неко други има право да изабере а не да му ти одређујеш.
    Gde sam ja rekao da zelim da odredjujem? Oni su davno izabrali, a onda se predomislili.

    Ali ono sto mi je neprirodno je da su jedan dan svi Bosanci, a sledeci vise nisu.

    To je kao da je neko jedan dan republikanac, ateista, pirocanac, zvezdas,a sledeci dan postane zakleti rojalista, vernik, beogradjanin, partizanovac i uvredi se ako ga i dalje smatras onim sto je bio i terao i tebe da budes. Dakle, ne odredjujem mu ja sta je, vec postavljam pitanje diskontinuiteta njegovog samoodredjenja.

    Na kraju, prestankom da i dalje budu Bosanci (regionalna pripadnost), prepustili su Muslimanima ekskluzivitet i dali autogol.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Srbi, narod najstariji?
    Autor Dejan B u forumu Istorija
    Odgovora: 81
    Poslednja poruka: 13.09.2015, 21:58
  2. Srbi odlaze, Kinezi dolaze
    Autor bellissima u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 12.12.2010, 16:00
  3. SRBI gde smo to mi?
    Autor Solomun u forumu Religija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 01.11.2008, 22:35
  4. Srbi dnevno pošalju 20 miliona SMS-ova
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 16.11.2007, 18:22
  5. Srbi gamer-i
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 29.05.2007, 23:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •