Ћирилица или latinica - Strana 7
Strana 7 od 18 PrvaPrva ... 5678917 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 105 od ukupno 270
  1. #91

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    svako bira za sebe sta vise voli to koristi!!! a sto se znanja tice JEDINO NORMALNO JE DA ZNAS I JEDNO I DRUGO PISMO!!!!

  2. #92

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Можда ће неко лакше да се одлучи по овом питању ако прочита ова два текста у ПДФ формату и то редом:

    1. Латиница је супериорнија од ћирилице?
    2. Ћирилица је супериорније од латинице!!

    Ово није позив на полемику. Више као допринос бољем разумевању како ствари стварно стоје.

    Ако не желите да вам се ПДФ документ отвори у браузеру, користите десни клик мишем и изаберите опцију Save target as да скинете ове документе.

    http://cirilica.com/cirilica/Downloads/lat-cir1.pdf

    Величина: ПДФ, 23 стране, око 200 КБ


    http://cirilica.com/cirilica/Downloads/cir-lat1.pdf

    Величина: ПДФ, 14 страна, око 140 КБ

  3. #93

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Још пре 150 година је одлучено која азбука је коме намењена. Није Вук направио ни одлучио коме иде латиница. Он је то само приказао у свом речнику, други су латиницу направили и одлучили ком народу је намењена.

    Погледајте у Дигиталној Библиотеци Народне Библиотеке, Вукову књигу Српски рјечник: истолкован њемачкијем и латинскијем ријечима из 1852 године. Одмах после насловне стране приказана је табела разних азбука, ALPHABETI SERBICI.

    Ту је у другој колони, под називом Croat. приказана потпуно довршена латинична азбука као што је данашња хрватска. Једино је слово ђ написано као dj.

    Погледајте сами на овој вези. Слика је величине од око 500 КБ.

    http://www.digital.nbs.bg.ac.yu/star...I-0473-002.jpg

    Веза до Дигиталне Библиотеке Народне Библиотеке.

    http://www.digital.nbs.bg.ac.yu/scc/stara.php
    Poruku je izmenio Слатко и Вода, 19.04.2008 u 10:09

  4. #94

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    ne pravim razliku, ali vec dosta dugo godina ne koristim cirilicu....
    sto se tice nekog mog licnog afiniteta meni je cirilica nekako lepsa za pisanje
    all we need is love...

  5. #95

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat sneza67 kaže: Pogledaj poruku
    ne pravim razliku, ali vec dosta dugo godina ne koristim cirilicu....
    sto se tice nekog mog licnog afiniteta meni je cirilica nekako lepsa za pisanje
    ...једноставно, када сте у земљи која нема везе са ћирилицом, када немамте додира са њом, полако се губи та нит, на жалост. то је правило за наше исељенике... већ следећа генерација неће моћи ни да препозна писмо својих родитеља.

    туга бре.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  6. #96

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat broj310 kaže: Pogledaj poruku
    (...)то је правило за наше исељенике... већ следећа генерација неће моћи ни да препозна писмо својих родитеља.

    туга бре.
    Vi to znate iz iskustva, mislim to za pravilo?

    Evo ja znam iz iskustva da to pravilo ne vazi.
    Ne tvrdim da ce neko u zemljama gde se koristi latinica cirilicu konstantno koristiti - sasvim sigurno nece - ali poznavanje pisma zavisi iskljucivo od toga koliko je roditeljima bitno da prenesu "znanje" tog pisma na decu. Koliko im je uopste bitno i koliko su pre svega po sopstvenom obrazovaju u stanju da prenesu "znanje" na decu. I ako nisu u stanju, koliko im je uopste bitno "znanje&obrazovanje" sopstvenog deteta - pa ce naci mogucnost.

    Moje dete je treca generacija i mozda ce sutra ziveti na Antarktisu - ali garantujem da ce znati i cirilicno pismo, ma koliki cosmopolita da bude ili bas zbog toga sto jeste cosmopolita!

    Poruku je izmenio triViALna, 20.04.2008 u 11:56 Razlog: layout + dopuna
    Never confuse movement with action.

  7. #97

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Треба користити оба писма јер је то богатство као и знање више језика.
    Не исказује се писмима ништа сем писмености.

  8. #98

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Pishem latinicom, potpisujem se cirilicom.
    A zasto?
    Zato sto tako hocu.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  9. #99

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Za one koji treba da uce cirilicu:

    neunistiva zlojebaba!

  10. #100

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Za mene nikada nije postojala nedoumica koje pismo da koristim. Naravno da sam prednost dao cirilici jer je smatram svojim pismom. Naravno, koristim oba pisma, recimo kao i sada dok sam na forumu, tokom koriscenja engleskog i slicno ali moram da priznam da ni malo nisam srecan zbog toga. Svi narodi sveta imaju nesto svoje i to postuju kao relikviju (Japan, Engleska, Nemacka...) samo se mi tako lako odricemo onog sto je nase smatrajuci da je tudje uvek bolje. Smatram da bi to mogla biti nasa prepoznatljivost kao i kod grka. Na njihovom auto-putu kao i na ostalim mestima sve pise na dva pisma ali je njihovo pismo prvo i bolje uocljivo.

    Znaci, postujem latinicu i odlicno se nalazim tokom pisanja ali VELIKU PREDNOST DAJEM NASEM PISMU CIRILICI .

  11. #101

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Samuraj kaže: Pogledaj poruku
    ... VELIKU PREDNOST DAJEM NASEM PISMU CIRILICI .
    Što se iz priloženog da zaključiti

  12. #102

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Prednost dajem latinici.
    Takođe, mislim da je glupost misliti da je ćirilica srpsko pismo, a latinica nije.

  13. #103

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Necu da polemisem sa gospodom BaneK i Sunny jer to je njihovo misljenje kao sto i ja imam svoje, zar ne?
    Neka to pravo zadrze za sebe i neka u svojoj kuci pisu kako hoce, ali kada se uzme da Skupsina Srbije, Sudstvo, Vojska, Policija koristi cirilicu kao sluzbeno pismo onda je sve jasno.

    Ja na svom radnom mestu ne smem da koristim latinicu, a vi?

  14. #104

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Samuraj kaže: Pogledaj poruku
    Na njihovom auto-putu kao i na ostalim mestima sve pise na dva pisma ali je njihovo pismo prvo i bolje uocljivo.
    I ne razumljivo (srecom postoji GPS)
    Poruku je izmenio Bad Company, 19.06.2008 u 20:18
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  15. #105

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Latinicu brze pisem,i kad je potrebno da hvatam beleske na fakultetu onda je ona moj izbor,ali za sve ostalo je tu nasa cirilica

Strana 7 od 18 PrvaPrva ... 5678917 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Мали екрани наших ТВ пријемника...
    Autor yossarian u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 24.08.2015, 23:19
  2. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  3. Владимир Путин
    Autor Turkmenbashi u forumu Političari
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 01.01.2010, 21:11
  4. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 07:32
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •