Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu - Strana 6
Strana 6 od 13 PrvaPrva ... 45678 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 76 do 90 od ukupno 191
  1. #76

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Pušenje štiti od Parkinsonove bolesti?
    Da od pušenja može biti i koristi pokazala je studija obavljena nedavno na Harvardu, a koja je potvrdila neke ranije nalaze da pušenje štiti od Parkinsonove bolesti.
    "Nije naša namera da promovišemo pušenje. Ono ima mnoštvo negativnih posledica. Ovu studiju smo uradili da bismo ohrabrili druge naučnike da razmotre mogućnost da u listu duvana ima neuroprotektivnih hemikalija", izjavio je Evan Taker, vodja istraživanja.
    Zaključak harvardskog tima počiva na podacima o preko 140.000 muškaraca i žena koji su praćeni tokom devet godina.
    Tokom istraživanja, kod 413 ispitanika razvila se Parkinsonova bolest. Ispostavilo se da su bivši pušači bili izloženi 22 odsto manjem riziku da obole od te bolesti od onih koji nikad nisu pušili, dok je kod tekućih pušača taj rizik bio čak 73 odsto manji.
    Kod bivših pušača rizik od Parkinsona je bio tim manji što je duži bio pušački staž, što je manje vremena proteklo otkad su ostavili duvan i što su više cigareta pušili dnevno.
    Posle 25 godina od ostavljanja cigareta, njihovo zaštitno dejstvo od Parkinsonove bolesti se gubilo.(Tanjug)

    A možda vam ipak činimo dobro?
    Kancelarija mi je na verovatno najprometnijoj ulici. Otvaranje prozora u špicu (a kad to nije špic?) je misaona imenica. A u kolima jedan čovek, dva, jedan,... I samo čekam da mi jedan od tih vozača kaže da mu smeta duvan.
    Elem, poštujem prava nepušača. Ali se kao pušač osećam diskriminisano.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #77

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Elem, poštujem prava nepušača. Ali se kao pušač osećam diskriminisano.
    E tebe cekam da se oglasis, narkomanko jedna
    Elem, kako neki pusac moze da kaze da postuje moja prava ako se u svakom, ali bas svakom, kaficu pusi (ovo se ne odnosi na tebe, samo se nadovezujem)...Prica o odvojenim prostorijama sa kojom je nesto trebalo da bude postignuto,čista je glupost...Lepu je komparaciju navela gosca u Ključu : kao bazen gde se u jednoj polovini piska a u drugoj ne...
    Situacija sledeca, a postale su skoro svakodnevne - Sedim na klupi cekam voz.Seda zena do mene, pali cigaretu i duva dim pravo u mene ...Zar time nije naruseno moje pravo , ako nista drugo prva sam tu sela
    Smatram da su pusaci izuzetno sebicne osobe, ali isto tako smatram da su zrtve sopstvenog izbora...

  3. #78

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Elem, poštujem prava nepušača. Ali se kao pušač osećam diskriminisano.
    Oprosti joj Bože, ne zna šta govori.



  4. #79

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat Neuhvatljiva_ kaže: Pogledaj poruku
    Elem, kako neki pusac moze da kaze da postuje moja prava ako se u svakom, ali bas svakom, kaficu pusi (ovo se ne odnosi na tebe, samo se nadovezujem)...
    Naravno. Na svakom stolu je pepeljara. To je valjda i znak da je dozvoljeno pušenje.
    I tako ja sedim u mom omiljenom kafančetu. Pored mene drug koji neprestano sere da ga ubijamo dimom. Rekoh, derane, okreni se oko sebe. Jedini ovde ti ne pušiš. Ako ti se ne sviđa, traži kafić u kom nije dozvoljeno pušenje jer nas 30 zbog tebe jednog sigurno nećemo gasiti.
    A, da. Imam i omiljenog lika koji mi se dovuče u kuću i sere mi da ga ubijam duvanskim dimom. E, pa lepo, pošto si svaki put neinformisan da sam ja pušač i da je miris duvanskog dima normalan za moj stan, ti sad lepo idi kući. A pravila u mojoj kući ne određuj. Te se on tu naljuti, pa onda oduva, razmisli i dovuče dupe opet do fotelje. I dovlači se ponovo, iako je sad valjda upamtio da sam pušač. Dobro, nešto ređe kenja o tome kako ga ubijam jer je zna da sam sasvim sposobna da mu pokažem vrata.
    U kućama nepušača ne palim. I ne serem ih da me ugrožavaju. Mada, istina, i idem tamo samo kad moram.
    Ne volim ni meni neko da duva u facu, pa ne izduvavam ni ja dim pod nos drugima. Tamo gde je postoje "pušačke zone" uredno ih obilazim. Gde je zabranjeno pušenje, poštujem zabranu (dobro, ovde se ograđujem od vremena školovanja i vremena "društva iz WC-a"). Neverovatno, ali tamo neretko srećem i nepušače (suicidnih li ljudi ).
    Svesna sam rizika koji na sebe preuzimam. To jeste moj izbor.
    I džaba mi neko kači slike sa onkologije. Time me neće naterati da ne palim.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #80

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    ...nas 30 zbog tebe jednog sigurno nećemo gasiti...
    Hoćete, hoćete. Živim za taj dan.

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    U kućama nepušača ne palim. I ne serem ih da me ugrožavaju. Mada, istina, i idem tamo samo kad moram.
    Ovaj mi se deo najviše dopao i najbolje oslikava karakter pušača. Cigareta ispred prijatelja. Ja sam na takva prijateljstva stavila tačku, prvi put kad mi neko kaže da više neće dolaziti kod mene jer u mojoj kući nije dozvoljeno pušenje, on je za mene postao pokojni... Pa tvrdite koliko hoćete da pušenje ne ubija.



  6. #81

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    Hoćete, hoćete. Živim za taj dan.
    I ko je sada zapravo ugrožen?
    I ja živim za dan kada će jasno biti odeljeni pušački i nepušački delovi.
    Ali već vidim nepušača koji ulazi u pušački deo i priča kako ga ugrožavam.

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    Ovaj mi se deo najviše dopao i najbolje oslikava karakter pušača. Cigareta ispred prijatelja. Ja sam na takva prijateljstva stavila tačku, prvi put kad mi neko kaže da više neće dolaziti kod mene jer u mojoj kući nije dozvoljeno pušenje, on je za mene postao pokojni... Pa tvrdite koliko hoćete da pušenje ne ubija.
    Isto važi i za karakter nepušača. Znam i one koji ne ulaze u kuće prijateljima zato što se kod njih puši. Ili su ovde malo drugačiji aršini? Ok je reći prijatelju da ne želiš da dolaziš kod njega jer se kod njega u kući puši, ali obrnut slučaj nije ok?
    Btw, ja nikad prijateljima nisam rekla niti zamerila što se kod njih u kući ne puši. Samo prosto ne volim često, pogotovo ne dugo da se zadržavam tamo gde ću eventualno skakati do terase da bih zapalila cigaretu. Ne prija mi. A prijatelji mi prijaju.
    Koliko znam, ni jedan prijatelj me zbog toga nije proglasio pokojnom. Možda je tu onda u pitanju kvalitet prijateljstva?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #82

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Svesna sam rizika koji na sebe preuzimam. To jeste moj izbor.
    I džaba mi neko kači slike sa onkologije. Time me neće naterati da ne palim.
    Ono shto je loshe sa suvoparnim prikazivanjem slika sa onkologije, koje bi trebale da shokiraju, je to shto ljudi oguglaju kao i na sve shto se previshe ponavlja... Ne dotiche ih vishe.

    Terapija shokom bila bi uspeshna samo onda kada bi shok uvek bio ravan onome koji se dozzivi kada vam doktor saopshti konachnu loshu vest...

  8. #83

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    I ko je sada zapravo ugrožen?
    I ja živim za dan kada će jasno biti odeljeni pušački i nepušački delovi.
    Ali već vidim nepušača koji ulazi u pušački deo i priča kako ga ugrožavam.
    Kada ti kažeš svom prijatelju da potraži za sebe kafić u kom nije dozvoljeno pušenje (znajući vrlo dobro da takvo mesto kod nas ne postoji), to je u redu? Ajde nabroj mi tri kafića u Novom Sadu u kojima pušenje nije dozvoljeno. Nabroj mi jedan takav!

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Isto važi i za karakter nepušača. Znam i one koji ne ulaze u kuće prijateljima zato što se kod njih puši. Ili su ovde malo drugačiji aršini? Ok je reći prijatelju da ne želiš da dolaziš kod njega jer se kod njega u kući puši, ali obrnut slučaj nije ok?
    U mojoj se kući pušilo do moje dvadeset i druge godine, kada mi je od pušenja umro otac. Od tada se ne puši, jer nema više ko to da radi. Pune 22 godine sam bila pasivni pušač i to maksimalnim intenzitetom. Nikome nikada nisam rekla da ne želim da dolazim kod njega jer se u njegovoj kući puši i nisam tome ni pribegavala i upravo zbog toga mi je bilo krivo kad sam se suočila sa njihovim izjavama tog tipa. I da, sasvim je ok ako neko ne želi da ulazi u prostorije u kojima se puši, a obrnuto nije ok i tu nisu u pitanju nikakvi dvostruki aršini.

    Citat Mish kaže:
    Btw, ja nikad prijateljima nisam rekla niti zamerila što se kod njih u kući ne puši. Samo prosto ne volim često, pogotovo ne dugo da se zadržavam tamo gde ću eventualno skakati do terase da bih zapalila cigaretu. Ne prija mi. A prijatelji mi prijaju.
    Koliko znam, ni jedan prijatelj me zbog toga nije proglasio pokojnom. Možda je tu onda u pitanju kvalitet prijateljstva?
    Da, da, imaš kvalitetne prijatelje, za razliku od mojih. Uopšte, ceo život vam je kvalitetniji i ispunjeniji nego naš...



  9. #84

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Zaista, kada bi ti prijatelj snifao butangas il lepak, bilo bi glupo da kazzesh nechu da dolazim zbog toga... nekako bi prosto bilo prirodno da prestanesh da dolazish...

    Duvachi butangasa dakle pripadaju najugrozzenijoj grupi ljudi.

  10. #85

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    Kada ti kažeš svom prijatelju da potraži za sebe kafić u kom nije dozvoljeno pušenje (znajući vrlo dobro da takvo mesto kod nas ne postoji), to je u redu? Ajde nabroj mi tri kafića u Novom Sadu u kojima pušenje nije dozvoljeno. Nabroj mi jedan takav!
    Nikad to prijatelju ne bih rekla da zapravo on od nas nije tražio da ga ne gušimo.
    Ne znam da li postoji kafić u Novom Sadu u kom se ne puši. Jednostavno, nije moja interesna sfera prikupljanje takvih informacija.
    Ali, u jednom ćemo se složiti. Ja nemam ništa protiv da se zakonski reguliše da mora postojati pušački i nepušački deo. I da se sankcioniše svako kršenje takvog zakona. Podržavam inicijativu da cene cigareta ne mogu biti takve kakve su danas u Srbiji. Podržavam ideju da cigarete budu zaista luksuz.
    Ali ne podržavam ideju da pušače trebe diskriminisati.

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    U mojoj se kući pušilo do moje dvadeset i druge godine, kada mi je od pušenja umro otac. Od tada se ne puši, jer nema više ko to da radi. Pune 22 godine sam bila pasivni pušač i to maksimalnim intenzitetom. Nikome nikada nisam rekla da ne želim da dolazim kod njega jer se u njegovoj kući puši i nisam tome ni pribegavala i upravo zbog toga mi je bilo krivo kad sam se suočila sa njihovim izjavama tog tipa. I da, sasvim je ok ako neko ne želi da ulazi u prostorije u kojima se puši, a obrnuto nije ok i tu nisu u pitanju nikakvi dvostruki aršini.
    Da, da, imaš kvalitetne prijatelje, za razliku od mojih. Uopšte, ceo život vam je kvalitetniji i ispunjeniji nego naš...
    Vev, razumem gubitak. I razumem i tvoj stav da se u tvojoj kući ne puši.
    Nikad nisam zahtevala tamo gde nije dozvoljeno pušenje da se dopusti. Niti takav stav komentarisala. Zbog toga meni ne mogu prijatelji da zamere. Ali, isto tako, ne dozvoljavam ni da se u mojoj kući nameću pravila. Koliko shvatam, isti stav imaš i ti. Dakle, jeste pitanje kvaliteta prijatelja i prijateljstva. Ne kvaliteta prijatelja pušača i nepušača, nego prijatelja o kojima si ti govorila i prijatelja o kojim sam ja pisala. Meni niko još nije rekao da mi neće doći u kuću ako se u njoj puši. Niti sam ja rekla da nekom neću dolaziti u kuću ako nije dozvoljeno pušenje. A poštujem da nekom ne prija duvanski dim i da je zbog toga možda ređe kod mene. Isto kao što i neko mene razume da i nije gušt da vreme provodim tamo gde nije dozvoljeno pušenje suviše često i suviše dugo.
    I ne razumem tvoj komentar o kvalitetu i ispunjenosti života. Ovde, koliko vidim, nisu napadani nepušači.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #86

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Ali, u jednom ćemo se složiti. Ja nemam ništa protiv da se zakonski reguliše da mora postojati pušački i nepušački deo. I da se sankcioniše svako kršenje takvog zakona.
    OK. I da vazduh iz jednog dela ne može da predje u drugi deo lokala . Zamisli, blindirana vrata na sredini dikoteke, sa jedne strane beli vazduh, a sa druge providan.

    A da se uvede taksa - akciza za lokale u kojima se puši?
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  12. #87

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    OK. I da vazduh iz jednog dela ne može da predje u drugi deo lokala . Zamisli, blindirana vrata na sredini dikoteke, sa jedne strane beli vazduh, a sa druge providan.
    Da li mi ovde zapravo govorimo o zabrani pušenja? Ko puši taj je kriminalac.
    Dobro, jel neko stvarno misli da bi ovo imalo efekta? Koliko ja znam, i uživanje droga je zabranjeno u našoj zemlji. Sva sreća da je tako jer bi u suprotnom već i u srednjim školama bilo uživaoca iste.
    Antipušačka propaganda je jaka, rekla bih. Na svu sreću. I rekla bih da se broj pušača kod pripadnika mlađe populacije smanjuje.
    Bojim se da bi se zabrana vratila kao bumerang.
    Ah, ta priča o zabranjenom voću.

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    A da se uvede taksa - akciza za lokale u kojima se puši?
    I sa ovim se slažem.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  13. #88

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    "Nikad nisam zahtevala tamo gde nije dozvoljeno pušenje da se dopusti.", kaže Mish...

    Za razliku od nje, ja podržavam ideju da se pušenje zabrani na svim javnim mestima, a ne samo u zatvorenim prostorijama u kojima se

    1) obavlja vaspitno-obrazovna delatnost (uključujući i zbornice) i obezbeđuje smeštaj, boravak i ishrana dece, učenika i studenata;
    2) obavlja prijem, smeštaj, nega i lečenje korisnika zdravstvene zaštite i lica u stanju socijalne potrebe;
    3) obavlja proizvodnja, kontrola i promet lekova;
    4) obavlja proizvodnja, smeštaj i promet životnih namirnica;
    5) održavaju kulturne, zabavne, sportske i druge manifestacije, priredbe i takmičenja;
    6) obavlja javno snimanje i emitovanje;
    7) obavlja delatnost društvene ishrane;
    8 )održavaju sednice i drugi organizovani skupovi,



    kao i u

    1) prevoznim sredstvima u kojima se obavlja javni prevoz u drumskom saobraćaju;
    2) prevoznim sredstvima u kojima se obavlja javni prevoz u železničkom i vazdušnom saobraćaju i unutrašnjoj providbi, osim u posebno određenim odeljcima za pušenje;
    3) zatvorenoj prostoriji u kojoj radi zaposleni nepušač, odnosno dva ili više zaposlenih od kojih je najmanje jedan nepušač;
    4) liftovima.


    Na većini ovih mesta moraju da postoje odeljci gde je pušenje dozvoljeno (u to da li ta mesta izgledaju dovoljno "dostojanstveno", na šta se svojevremeno žalila izabelita ne želim da ulazim, nikada ih nisam posećivala jer to "jednostavno nije moja interesna sfera"; ako im se ne dopadaju, neka potraže sponzore u duvanskoj industriji koji bi se pobrinuli za izgled tih mesta). Ako neko i pored toga želi da drži lokal isključivo za pušače (što da ne, ako postoje gay barovi, mogu i pušački ), neka cene svega - pića, hrane... na tim mestima budu znatno više, pa neka pušenje u potpunosti bude luksuz, ne samo mereno cenom same cigarete...


    I da - kod nas ne postoji nijedan lokal u kom pušenje nije dozvoljeno.

    I da - svo vreme govorimo o zabrani pušenja.

    I da - uživanje droga je zabranjeno u našoj zemlji. Zato se to ne radi na ulici ili u restoranu. Fine by me.



  14. #89

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    I da - kod nas ne postoji nijedan lokal u kom pušenje nije dozvoljeno.
    Da li je lokal i poslastičarnica? Ako jeste, sigurna sam da se u City poslastičarnici ne puši.
    Zašto je u svim kafićima dozvoljeno pušenje? Da li su svi vlasnici kafića pušači? Da li nepušač može da otvori kafić? Šta ga sprečava? Zašto nepušači ne bojkotuju odlazak u lokale gde je dozvoljeno pušenje?

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    I da - svo vreme govorimo o zabrani pušenja.
    Ne dobih odgovor na moje pitanje. Ukoliko pušenje dobije jednak status kao i uživanje opojnih droga, kakav će to imati efekat?

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    I da - uživanje droga je zabranjeno u našoj zemlji. Zato se to ne radi na ulici ili u restoranu. Fine by me.
    Ne uživaju se droge na ulici? Niti po lokalima?
    Kako se onda pune crne hronike predoziranih narkomana nađenih po toaletima kafića ili po ulicama?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  15. #90

    Odgovor: Prava pušača, tj. nepušača na javnom mestu

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    I da - kod nas ne postoji nijedan lokal u kom pušenje nije dozvoljeno.
    Postoji... u mom lokalu je zabranjeno pusenje.. do duse nije kafic nego PC igraonica... ali svi koji hoce da puse moraju da izadju napolje...

Strana 6 od 13 PrvaPrva ... 45678 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Prava za životinje
    Autor Lady S u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 29.01.2014, 22:33
  2. Znaš da si prava mama kad . . .
    Autor Annie u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 16.10.2013, 21:45
  3. Prava radnika u Srbiji
    Autor Turkmenbashi u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 03.09.2010, 17:13
  4. 8.mart - dan prava žena
    Autor itebejac u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 10.03.2010, 02:06
  5. Prava vernost
    Autor valter u forumu Muška kafana
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.02.2010, 22:25

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •