Odbrambeni mehanizam...
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 38
  1. #1

    14 Odbrambeni mehanizam...

    Svesna ili, najčešće, nesvesna upotreba odbrambenih mehanizama, nije ništa novo... niti je iko pošteđen...
    Ono što treba prepoznati je moć ili nemoć, većine tih mehanizama da ostvare svoju odbrambenu ulogu.


    Koji su vaši odbrambeni mehanizmi?

    Možda distanciranje, potiskivanje emocija ili negacija neprijatne situacije...


    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Odbrambeni mehanizmi su legitimno oruzje opstanka.

    Onako cisto psiholoski ja bih taj pojam podvela uopsteno i pod rubriku “sve sto sama u sebi i o sebi najcesce ne razumem”. A u onome sto sam vremenom “skontala” od svega toga nerazumljivog u sebi ima ihaha kojecega sto mi se ne svidja, sto ne zelim da budem, ali jesam, sto nisam, a zelela bih da budem, pa i onoga sto sasvim svesno ispoljavam da jesam i nisam. Odbrambeni mehanizmi ne podlezu (svesnim) logickim pravilima – to je vise nesto kao kauzalna nelogicnost logike, ili emotivni poremecaj izazvan logicno slozenim lego kockicama.

    Odbrambeni mehanizmi su nelogicni zato sto sam ja kao entiet nelogicna. Sa jedne strane zudim za tim da sam apsolutno autonomna licnost, a sa druge strane bih umrla tacno u onom momentu u kom bih ostvarila tu izolovanu autonomiju. Ja MORAM da zivim sa sobom, ali bez nekoga drugoga to ne mogu, jer mi samo taj neko drugi daje tu sigurnost da duboku u sebi nesto jesam i nesto vredim – to je jedino sto sama sebi nikada ne mogu izistinski da dam. Jedinka i deo lanca tamo nekog zacaranog kruga. Autonomna i u isti mah tako prokleto ovisna – paradox par excellence! ‘El ga uvijam u oblande a?

    Odbrambeni mehanizmi su legitimni zato sto stite moje meko meso od tudjih nozeva i tudje meko meso od mojih nozeva. To je granica mentalnih stena i dusevnih provalija. I to je ona koju nikada nikome onako apsolutisticki otkriti necu. Nemoguce je…

    Zato tako cesto u zivotu nailaze situacije u kojima u isti mah i hocu i necu…

    Poruku je izmenio triViALna, 03.03.2008 u 00:46 Razlog: ulepsavanje :o)
    Never confuse movement with action.

  3. #3

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    ih, ovaj moj kad krene da se stiti, osecam se kao Bastilja nekada davno

    zavisi u kojoj situaciji..
    obicno se branim osamom i cutanjem, treba mi neko vreme da sam dogadjaj preformulisem u glavi, slozim, sredim.. da vidim kako dalje.. to obicno u momentima kada sam povredjena ili sam ostavljena ili ostavim.. obicno oko "srcanih" emocija

    ali ima kad mi treba da sam u drustvu, kad ne mogu da podnesem samocu i samo sam negde, lutam, samo da nisam sama.. to je onda kada sam ustvari zaista usamljena i nukure sanse da taj osecaj pokusam da nadomestim ljudima oko sebe..
    Krek, krek.. Ne gudra

  4. #4

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    -"Ja kadme ne neko pokusava izne rvirati, ja se uopste nedam is provocirati, zauzmem polozaj u karak ter stavu i bez upozorenja sakom vuglavu..."

  5. #5

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Kako padaju godine, padaju i maske...
    Nekad sam se nisam mogla "isključiti",a sada tjah pak ljudi govore da sam hladna.
    Odbrambeni mehanizam
    br.1: ne dam da mi na čelu piše kako se osećam
    i
    br.2. svako se jutro špricam otrovom crne mambe....
    Ćuti i prenesi dalje....

  6. #6

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    citiram Boru Čorbu:"imam svoj mali svet i oko njega kineski zid"...naravno,taj 'kineski zid' je za one koji me ne znaju...dok za poznanike,drugare,prijatelje postajem sve mekši i emotivniji... Na žalost,nisu svi drugari pravi drugovi i nisu svi prijatelji pravi prijatelji,pa se odbrembeni mehanizam javlja kao reakcija(slično kao u fizici,zakon akcije i reakcije...) ...da ne kenjam više,reći ću ukratko:napad je najbolja odbrana!
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  7. #7

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    ...nisam bas siguran,da su mi moji mehanizmi doneli toliko dobrog u zivotu,ali...
    ...mislim,da je to stvar prirode svakog pojedinca...povezano sa iskustvom i zivotnim oziljcima...ja sam covek koji se tesko otvara...jedan od mojih mehanizama je vecito kenjanje,u koje uklopim i mnogo onoga sto mislim,tako da treba puno vremena i umeca,ukapirati ko sam,sta sam i kakav sam...
    ...medjutim,interesuje me druga stvar...da li odbrambeni mehanizmi mogu biti i tkzv.ventili......znate ono...neko peca......neko se bavi aerobikom...neko sakuplja salvete i znacke...
    ...hell ain't a bad place to be......

  8. #8

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...nisam bas siguran,da su mi moji mehanizmi doneli toliko dobrog u zivotu,ali...
    ...mislim,da je to stvar prirode svakog pojedinca...povezano sa iskustvom i zivotnim oziljcima...ja sam covek koji se tesko otvara...jedan od mojih mehanizama je vecito kenjanje,u koje uklopim i mnogo onoga sto mislim,tako da treba puno vremena i umeca,ukapirati ko sam,sta sam i kakav sam...
    ...medjutim,interesuje me druga stvar...da li odbrambeni mehanizmi mogu biti i tkzv.ventili......znate ono...neko peca......neko se bavi aerobikom...neko sakuplja salvete i znacke...
    Smatram da mogu biti i ti "ventili" odbrambeni mehanizam.Mada bi ih ja pre nazvala "beg od stvarnosti" ili "beg od problema" ili ti sindrom pustog ostrva.Mnoge zene koje idu na aerobik cesto kao motiv nemaju samu fizicku aktivnost,vec potrebu da ucine nesto SAMO ZA SEBE,da imaju "samo svoje trenutke" i tako pobegnu od nekih svakodnevnih problema.Ti trenutci ne resavaju probleme,ali se covek tim "begom" brani od neprestanog stresa,teskoba i sl.S pecarosima je ista stvar.....jedino...sto se skupljanja salveta tice...nisam bas sigurna...mada ko zna....mozda ako ih sortiraju satima....ne misle ni o cemu drugom samo o salvetama...hehehe
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

  9. #9

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    cinizam, koji se primjenjuje samo u jednom slucaju - kod ljudi koje su me svijesno povrijedili, pa hoce to da urade jos koji put. e onda se rafalno izjavi jedna jedina cinicna recenica, cisto da dam do znanja da nisam nobodys fool...(imam i ja svoje granice tolerancije )
    nattydread is coming to dinner

  10. #10

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Ono što treba prepoznati je moć ili nemoć, većine tih mehanizama da ostvare svoju odbrambenu ulogu.
    Svesno se ogradjujem osmehom.
    Cak i kada mi je najteze u zivotu, transformisem negativnu energiju u pozitivnu.
    Ne potiskujem emocije, samo se trudim da ih koliko toliko kontrolisem.Umem i da zaplacem i to onako zapravo umem i da podivljam od besa, ali te faze kratko traju i retki su oni koji su imali prilike da me vide u tim situacijama.
    Jednostavno, takva sam od kad znam za sebe. Osmeh na lice, dupe uza zid, a kako mi je to samo ja znam.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  11. #11

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Uglavnom se smeskam. To ubija.

    Od napada se branim protivnapadom. Pokusavam da procenim i upoznam svakoga s kim sam u kontaktu, njegove vrline i mane, da bih znao gde da udarim. Ako me dobro protrese moj protivudar nije ni malo blag.

    A kada mi se desi da nemam spreman protivnapad, povlacim se. Okrenem ledja i bezim. Menjam temu.

    Mada, najvise koristim cutanje. Inace jako malo pricam. Zatvorim se u svoj svet i svoje misli i ... cutim. Tada me ne diraj. Spreman sam na sve.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  12. #12

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Kakav god da je čini mi se da nije dovoljan

  13. #13

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    mislim da je moj odbrambeni mehanizam prkosna tisina kojom se probijam kroz zivot, malo govorim ali oci su mi uvek sirom otvorene; kojom se branim u nemilim situacijama... na kraju krajeva, koja je svrha nalivati ulje na vatru.
    neunistiva zlojebaba!

  14. #14

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Mmmmmm kako kad. Nekad se smejem, nekad sam kao jež, nekad udri u pesmu... zavisi šta ih prouzrokuje. Nije mi baš svaka emocija odmah jasna, čim se pojavi, nisam toliko emocionalno savršena, ali ne potiskujem... puštim ja to malo da me nosi, dam oduška. Onda, ako prepoznam da će biti dugotrajno i destruktivno to sve lepo prebacim u mode - ravnodušnost... što opet može biti destruktivno i po mene i po druge ... ali tako uFatim neku kontrolu Što bi reklli mladi - šab me gabri onda za sve.

    A kad mi je najteže u životu onda uvek zeza (ako baš ne blokiram)... samo što posle toga dođe period zemljotresa, pa onda vozim kao po džombama dok se ne unormalim od zakasnelog stresa. Ufff što to ne volem, al' nisam ni robot ni Dalaj Lama Užas je moja furka.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  15. #15

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    ..osmeh,i ćutanje...ignorisanje ako neko napada moju ličnost...pa pustim da misli kako je pametan (napadač)...e onda se veoma za*ebo

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •