Budizam - Strana 18
Strana 18 od 41 PrvaPrva ... 8161718192028 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 256 do 270 od ukupno 612

Tema: Budizam

  1. #256

    Odgovor: Budizam

    Citat Gospodin Ne kaže: Pogledaj poruku
    A ti znas kad ce da stane...
    Gospodine Ne, ne!
    Niko osim samog Boga ne zna, i ne treba da zna... Ono što je sasvim dovoljno da zna je -> da će stati kad' se najmanje bude nadao, kad' bude mislio da je pobedio(kroz nauku) i prirodu i svemir i samog Boga, i da su zemlja i nebesa samo njegova...E, tada će uslediti neprijatni "šamar" otrežnjenja... za mnoge će biti kasno...



    Citat Gospodin Ne kaže: Pogledaj poruku
    Ovo je bezobrazno glup post koji se bavi pojmovima koje autor (citiranog posta) ne razume.
    Očigledno je da ti ništa ne razumeš, pa se braniš nazivajući bezobraznim i glupim predmete sopstvenog nerazumevanja i neshvatanja...
    Ali to je tvoj lični problem...što pre počneš da ga rešavaš, to bolje za tebe...

    Citat Gospodin Ne kaže: Pogledaj poruku
    Drago mi je sto ne "mlati praznu slamu" sa naucnicima i naprednim umovima koji su nam pomogli i pomazu da napredujemo u shvatanjima.
    Problem je u tome što nauka ne rešava istinske probleme društva i života. Ona samo olakšava život, i time čini medvedju uslugu čovečanstvu u smislu da su ljudi sve lenji i lenji, gojazniji, bolesniji, depresivniji, sa bolešljivim kičmama, visokim krvnim pritiskom, povišenim holesterolom, šećerom, čirevima, tumorima....itd...itd....fizička aktivnost se svodi na ustajanje iz kreveta i sedanje u stolicu/fotelju...

    Umesto da s razvojem nauke čovek napreduje u svakom pogledu, i fizičkom i mentalnom i duhovnom...vidimo da se sasvim suprotno dešava...čovečanstvo propada, i to krupnim koracima...

    Neka digne dva prsta onaj koji je u svom životu srećniji i zdraviji, zbog masovne pojave i upotrebe računara?!

    Ti imaš trenutan osećaj sreće kada šaraš po forumima i igraš igrice...ali to je samo trenutan osećaj, koji kontraproduktivno doprinosi da se stvarni problemi stave pod tepih...sutra ću...

    Hoću da kažem, da ne bi bio pogrešno shvaćen, da sa pojavom novih naučnih dostignuća, u suštini ništa nismo dobili da bi popravili kvalitet života.
    Razvedeni brakovi se i dalje dešavaju, nesrećne ljubavi su i dalje tu, klinci se i dalje, i još gore, drogiraju, napijaju, tuku, biju, puše marHuanu...U sex-u i ljubavi pravila više nema...ustvari, jedino pravilo je-> ko koga do'vati ... itd itd...

    Dakle, nauka nije u službi čoveka, kako bi trebala da bude....

  2. #257

    Odgovor: Budizam

    Istina je sledeća-> Sve što čovek otkrije kroz nauku, može samo pokazati postojanje inteligentnog Tvorca svega...

    Pokušao sam da ti predočim sličnosti između kvantne fizike i Budizma...ne vredi..šta da se radi...tako je kako je...

    Budizam, kao pravac a ne religija, pruža mogućnosti koje olakšavaju život čoveku..kada govorimo o Budizmu..ljudi odmah pomisle na ćelave ljude koji se polu-goli mole budinom kipu...nije samo to Budizam....Za njih je Buda tradicionalno poštovan čovek..i oni mu pružaju zahvalnost za svoje znanje koje je ostavio... u svakom delu sveta je periodično pojavljuju ljudi, to se i danas dešava, koji uspeju za života da odgonetnu samu suštinu postojanja i da je kao takvu prenose s kolena na koleno...tako je bilo i sa Hristom i stotinama sličnih njima kroz istoriju...

    ...Zašto je Budizam koristan? Mislim da je Budizam koristan jer predstavlja jednu kompeksnu teoriju o postojanju uopšte...ta teorija ima mogućnost žive-praktične spoznaje kroz tehnike i vežbe...ima vodiča koji te vodi i podržava...a svaka spoznaja je individualna...niko ti ne nameće i ne govori šta moraš da prihvatiš kao istinu...sve moraš sam...jer je to jedini način...

    Pored Budizma danas postoje efikasne tehnike i sistemi treninga koji omogućavaju čoveku da se oslobodi emocionalnih tegoba koje su stečena u ovom ili prošlim životima...Više nije tajna da se na takvim treninzima, ljudi, sistemom regresije vraćaju unazad duboko u prošlost čisteći emocionalne naslage koje nas ometaju u ovom životu a da mi nezanamo zašto je to tako....i onda na praktičnom primeru imaš stotine hiljada ljudi koji govore o događajima koji im nisu poznati u ovom životu a za koje su emocionalno vezani i vrlo živi...naravno tada shvate da su doneli neku odluku i da sada žele da je promene...

    ..na osnovu ovoga zaključuju se dobro poznate stvari u Budizmu:

    1. čovek sam sebi kreira život na osnovu svojih odluka koje donosi...ili neznano dozvoljava da drugi utiču na donošenje njegove odluke...znači čovek je kreator..nema božije volje...

    2. sećanje događaja koji nisu iz ovog života i emocionalno vezivanje za njih nedvosmisleno govori o reinkarnaciji koja je odavno poznata u Budizmu..tu nema ja u to verujem ili ne verujem...ti sada znaš da si imao prošle živote i da ćeš ih ponovo imati...

    Samo na osnovu ove dve činjenice čovek shvata da tu nema mesta za religije poput Hrišćanstva i Islama... ili bilo koje druge religije koja pripisuje svako čovekovo stanje božijoj volji i zagovara jedan jedini život, dok u stvari drži čoveka u tamnici i neznanju zarad radnog i ograničenog iskorišćenja...

  3. #258

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Pokušao sam da ti predočim sličnosti između kvantne fizike i Budizma...ne vredi..šta da se radi...tako je kako je...
    A ja sam pokušao tebi da predočim da-> i kvantna fizika, i nauka u svim oblastima, i budizam, i islam, svesno ili nesvesno, pokazuju postojanje jednog Boga, i jednog inteligentnog Kreatora svega....ali ne vredi...šta da se radi.... ništa, nastaviću i dalje da ti guslam, dok god ne provališ


    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Budizam, kao pravac a ne religija, pruža mogućnosti koje olakšavaju život čoveku..
    Upravo tako!
    Baš kao i nauka--> olakšava život, ali ne doprinosi poboljšanju njegovog kvaliteta!

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    1. čovek sam sebi kreira život na osnovu svojih odluka koje donosi...ili neznano dozvoljava da drugi utiču na donošenje njegove odluke...znači čovek je kreator..nema božije volje...
    ...Sve dok ne drmne neki jači zemljotres, padne nam drvo, bomba ili avion na glavu, udari nas auto na pešačkom, dodje do smene političkih opcija na vlasti, pa ostanemo bez posla (svojom voljom i odlukom naravno, jel? ). . . itd itd....

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    2. sećanje događaja koji nisu iz ovog života i emocionalno vezivanje za njih nedvosmisleno govori o reinkarnaciji koja je odavno poznata u Budizmu..tu nema ja u to verujem ili ne verujem...ti sada znaš da si imao prošle živote i da ćeš ih ponovo imati...
    Sećanje na dogadjaje koji nisu iz ovoga života i emocionalno vezivanje za njih, nedvosmisleno govori, pokazuje i dokazuje delovanje demona na nas!!
    Demon, kada odeš kod hipnotizera, deluje kroz tvoju hipnotisanost i bezbožnost, simulirajući prošle živote...a sve sa jednim ciljem-> da poveruješ u to!
    I ti sad znaš, da možeš lagodno i bez briga da živiš "punim plućima", jerbo ćeš se roditi ponovo... hipnoza=ispiranje mozga!

  4. #259

    Odgovor: Budizam

    Eto... Jedan će večno da se reinkarnira, drugi će večno da pijucka nektar s anđelima...

    Gde je bitna razlika?
    Vrag odneo šnalu...

  5. #260

    Odgovor: Budizam

    ...A treći, četvrti, peti.... će da obitavaju u blatu sa knezom, zajedno sa prvim...

  6. #261

    Odgovor: Budizam

    Govorim o regresiji i vraćanju u prošlost kao ne hipnotičkoj tehnici...
    Potpuno prirodan proces koji može biti pomognut od strane procesora a može se izvesti i solo-samoprocesovanje, što odgovara tehnici meditiranja iz Budizma..

    Naravno ti na svaku tezu koja obara Hrišćanstvo kao religiju, imaš jedan isti odgovor--to je đavolje delo...tačka..kraj..

    Ljudi dožive direktno iskustvo o tome da govore nepoznatim jezikom, da sami vide sebe u nekom vremenu koje pripada istoriji, da se jasno sećaju donetih odluka tad i tad...i da zbog tako donetih odluka u sadašnjosti imaju ogroman problem koji se može manifestovati u obliku psihičke i fizičke bolesti...vraćaju se na trenutak donete odluke..menjaju odluku..i tegobe nestaju u sadašnjosti...to nije bajka..to je sušta realnost...sve što ti treba jeste da iskusiš...

    ...zaključak je više neko jasan....vraćanje u prošlost dokazuje da je tvoj duh neuništiv i da je samo menjao tela kroz proces reinkarnacije...doneta odluka iz neznanja kreirala je tvoj život od tog trenutka pa na dalje..menjanje te odluke jasno pokazuje da ti i jedino ti učestvuješ u kreiranju tvog života a svi zajedno svojim odlukama u kreiranju društvenog...

    Tvoje razmišljanje o *punim plućima* jasno pokazuje da je Hrišćanstvo nametnulo pravila ponašanja vernika...vernici nemaju svest o tome šta je korisno a šta nije , a kako bi je i imali kada to i nije njihovo mišljenje..Oni su samo rukovođeni životinjskim instiktom..ako uradiš to_ dobićeš ovo.. što jasno pokazuje da bi vernici postali marva, onog trenutka kada Hrišćanstvo propadne kao religija...a bliži mu se kraj.....

    Ja apsolutno razumem Hrišćanstvo i Islam kao vodeće svetske religije sa potrebom za kontrolisanje i iskorišćavanje naroda...ali kao čovek koji je shvatio prevaru, ne pada mi napamet, kao tebi, da sada mogu da ubijam jer ću se ponovo roditi i znam da nema božije kazne...to je zaista primitivan pogled..

    Budizam je imao teoriju o životu daleko pre Hrišćanstva i Islama..Naravno, pošto nije religija koja se brani po svaku cenu, Budizam je pretrpeo transformacije i upravo iz ovog pravca su nastale tehnike koje se danas uspešno primenjuju zarad poboljšanja kvaliteta života na zemlji...

  7. #262

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Govorim o regresiji i vraćanju u prošlost kao ne hipnotičkoj tehnici...
    A ja govorim o pljačkanju lakovernog naroda od strane ljudi koji se bave regresijom, astrologijom, i okultizmom svake vrste...

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Naravno ti na svaku tezu koja obara Hrišćanstvo kao religiju, imaš jedan isti odgovor--to je đavolje delo...tačka..kraj..
    Eto koliko si udaljen od istine -> Sve i svako danas može raznim - tra la la - pričama i tezama da "obara" hrišćanstvo kao religiju, jer danas je reč hrišćanstvo iskompromitovano i svedeno samo na reč hrišćanstvo! Ja sam govorio i govorim dalje, da nikakva teza i sila ne može oboriti istinskog hrišćanina! Ne hrišćanstvo kao religiju, nego hrišćanina kome hrišćanstvo nije samo na usnama, nego koji živi po hrišćanstvu i istinski prihvata Isusa Hrista kao spasitelja!

    Hiljaduti puta ponavljam-> 80% populacije se izjašnjava kao hrišćani, a ustvari su antihrišćani...jer, ako ja kažem da sam npr fudbaler, a ne znam loptu da šutnem, da li sam ja to?

    Sotona se baš iz tog razloga naziva antihristom! Jer, njegovo delovanje, manipulisanje, klevetanje i potkopavanje ide iz središta hrišćanstva kao današnje religije , Vatikan je jedan primer, kako se to radi...

    A hrišćanstvo kao religija opstaje i živi samo zbog onih 20% istinskih hrišćana koji razumeju šta suštinski znači hrišćanstvo i život sa Hristom!


    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Ljudi dožive direktno iskustvo o tome da govore nepoznatim jezikom, da sami vide sebe u nekom vremenu koje pripada istoriji, da se jasno sećaju donetih odluka tad i tad...i da zbog tako donetih odluka u sadašnjosti imaju ogroman problem koji se može manifestovati u obliku psihičke i fizičke bolesti...vraćaju se na trenutak donete odluke..menjaju odluku..i tegobe nestaju u sadašnjosti...to nije bajka..to je sušta realnost. ..sve što ti treba jeste da iskusiš...
    Ljudi dožive direktno iskustvo sa demonima, koji im dočaraju nekakav prošli život, učine da progovore tibetanskim jezikom, vide umrle ljude, komuniciraju sa njima...demon može da učini mnogo toga, a ljudi nisu svesni u šta čačkaju i u šta zabadaju nos...demoni su mnogo većih znanja i potencijala od čoveka, mnogo većih! I nije im teško da manipulišu sa čovekom, isto kao što čovek može da manipuliše sa malom decom, jer mi smo za njih i njihove potencijale->mala deca!
    Jedini spas i utočište mališani traže i dobijaju od svojih roditelja...Tako isto i mi moramo potražiti zaštitu od našeg Roditelja, odnosno Boga!

    Čovekova želja/strast da npr nosi oružje, ne dolazi od Boga, nego od demona...Okreni se Bogu i ta želja će zauvek nestati !
    To isto važi i za želju prema drogi, alkoholizmu, kurvanju, prebijanju, ubijanju, kradji, homoseksualizmu...itd itd...kada se čovek istinski okrene ka Bogu, sve ove želje i porivi nestaju kao rukom odnešeni...sve što ti treba jeste da iskusiš...

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    ...zaključak je više neko jasan....vraćanje u prošlost dokazuje da je tvoj duh neuništiv i da je samo menjao tela kroz proces reinkarnacije...
    Zaključak je više nego pogrešan!

    Kada uključiš barem malo razum, možeš doći do fantastične spoznaje-> Odakle dolaze i ko je stvorio te duše koje se navodno reinkarniraju?
    Ko to upravlja koja će duša u koje telo?
    Ko kreira sve te procese?
    Jer znamo da nijedan zakon niti proces ne može nastati sam od sebe! Uvek mora postojati neko ko osmišlja, kreira i pokreće stvari...Umetničko delo/slika može nastati samo talentovanom kreacijom nekog umetnika, nikako samo od sebe...

    Sa druge strane, koncept reinkarnacije podrazumeva da bi broj umiranja i radjanja trebao biti jednak! Medjutim, sa porastom broja stanovništva kroz istoriju, vidimo da to nije slučaj! Ispada da jedno od dva novorodjenčeta koje se rodi svake sekunde, nije živelo prošli život...postavlja se pitanje-> gde je ondaK bilo?

  8. #263

    Odgovor: Budizam

    Prolaznost

    Čuveni duhovni učitelj pojavi se na kapiji careve palate. Nijedan od
    čuvara nije ni pokušao da ga zaustavi, te on uđe i pronađe put do
    sale u kojoj je car lično sedeo na tronu.
    "Šta hoćeš?", upita car, smesta prepoznavši posetioca.
    "Tražim mesto u ovom svratištu da prespavam", odgovori učitelj.
    "Ali ovo nije svratište," reče kralj. "Ovo je moja palata."
    "Mogu li te upitati kome je pripadala ta palata pre tebe?"
    "Mom ocu. Ali on je umro."
    "A kome je pripadala pre njega?"
    "Mom dedi. I on je umro."
    "Dakle ovo mesto u kojem ljudi prožive nakratko i potom krenu dalje --
    da li dobro čujem da ga ti NE nazivaš svratištem?"

    Zen prica


  9. #264

    Odgovor: Budizam

    Meni je apsolutno jasno da sam, donekle, nerazumljiv za ljude čiji je pogled na svet takav da zbunjeno prihvataju stavove većine...za ljude koji traže da im neko nešto objasni i da ih u nešto dokazno ubedi...ja ću pisati o onome što mi je poznato, ne sa ciljem da nekoga ubeđujem ili dokazujem, već sa nadam da će se neko zaintresovati i za ovakav, tragalački, način razmišljanja...

    Odakle dolaze i ko je stvorio te duše koje se navodno reinkarniraju?
    Ko to upravlja koja će duša u koje telo?
    Ko kreira sve te procese?
    Dolaze iz jedne te iste *lokacije*...U Hrišćanstvu je to Bog, u Taoizmu Tao, u Hinduizmu Brama, u Budizmu i Zenu Sunjata, u Kabali Ain, u Hermetizmu Neispoljeno, Jednost, Stanje čiste svesti ili Statik, u Kvantnoj Fizici Kvantni vakum ili Implicitni Poredak...

    Možda bi najobjektivnije bilo da se da primer talasnog kolapsa u kvantnoj fizici...

    Gore navedena *lokacija* nema parametre, materije, prostora i vremena .. u kvantnoj fizici su je nazvali svest posmatrača ( čista svest )..pa su se malo šalili na temu ko je posmatrač? Ono što je interesantno, dalje, jeste činjenica da svest teži da se ispolji..Svesno posmatranje dovodi do procesa materijalizacije to jest pretvaranja talasnog elektrona u česticu..a čestica ima parametre fizičkog ispoljenog...dakle prostor,materija, vreme i energija ali nikako ne treba zanemariti i svest..koja je prisutna a izdvojena... to bi se slikovito moglo opisati primerom nepreglednog prostranstva, koje nama granice i u kome se nalazi tvoja svest... i zatim se svst svesno odeljuje da bi se ispoljila.. tako da prostranstvo nestaje a ti se u jednom trenutku nalaziš u materiji koja ima granice, energiju, prostor... ograničio si se...

    ...mi smo kao i čitav fizički ispoljeni Univerzum sastavljeni od te čestice..ali se jasno uočava svest kao prisutan deo čestice izvan nje.. ta teorija se poklapa sa Budizmom kao pravcem...jer su svi veliki Istočnjački filozofi težili svesnosti...

    Fizika je došla do procesa materijalizacije a Budizam je objasnio i obrnuti proces...to jest da se uz pomoć svesti posmatrača čestica (fizička materija koja nije ništa drugo nego prostorno i vremensko ograničena energija ) transformiše u talasni elektron...zatim se proces ponavlja...i ponavlja i...i ponavlja i uvek je to ista svest odeljena u onoliko primeraka koliko je težnja da se ispoliji...zbog ograničavanja (gore navedene teorije ) ljudsko biće rukovodi se logikom koja sagledava materijalističke zakone..zanemarujući svest...

    Sa druge strane, koncept reinkarnacije podrazumeva da bi broj umiranja i radjanja trebao biti jednak
    Apsolutno ne...brojke i sabiranje pripada materijalističkom pogledu..
    Zaboravio sam da ti kažem primer slepog čoveka od rođenja koji je regresijom uspeo da spozna svoje prošle živote tako što je pričao šta radi i šta vidi!!!!!
    Takođe postoje ljudi koji su se prvi put ispoljili jer se procesom nije videlo ništa..a takođe postoje i ljudi koji su svesno *otišli* iza kapije *lokacije*....ove poslednje nisam poznavao....

  10. #265

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Dolaze iz jedne te iste *lokacije*...U Hrišćanstvu je to Bog, u Taoizmu Tao, u Hinduizmu Brama, u Budizmu i Zenu Sunjata, u Kabali Ain, u Hermetizmu Neispoljeno, Jednost, Stanje čiste svesti ili Statik, u Kvantnoj Fizici Kvantni vakum ili Implicitni Poredak...

    E sad ga pretera. Pa zar da poistovećuješ Hrišćanstvo i živog Boga sa Lao Ce-om, bramom, čika budom i bruce lee-om ?

    Pa da pojasnimo....kad me već teraš.

    Prvo. Taoizam je najcrnji demonizam, u njihovim knjigama samo je pitanje na koje stihove će čovek naleteti i biti zaveden, jer na drugom mestu uči da je prava, jedina dobrota ona kad se ispoljava i prema dobrima i rdjavima, a što je najlukavije sudjenje o drugima! Jer, mi hrišcani smo dobri ne prema rdjavima i dobrima, nego prema prijateljima i neprijateljima, čak imamo Božiju zapovest da ih ljubimo! Znači, nama (sa našeg stanovišta) su prijatelji ili neprijatelji, i sa tog našeg stanovišta ih volimo, a ne sudimo (o) njima kao rdjavima ili dobrima iz našeg, ličnog stanovišta! Što reče apostol Pavle-> "jer mi se otvoriše velika vrata za rad, a protivnika je mnogo."

    Taoizam, pored kontemplacije o nizovima i dualizmima ima fokus nedelovanja (meditantskog uviranja u samog sebe), bezimen kao izvor svega, s imenom majka svima, nebićem u tajnu, bićem i nebićem s dna koje su u stvari jedno te isto, samo im se imena razlikuju, a tama je to dno!

    Drugo. U Hinduizmu i Upanišade i Bagavad Gita priznaju problem smrti, ali ga druga stavlja u kontekst bojnog polja gde Ardžuna odbija da ubija.
    Obe knjižice su zasnovane na dualizmima, meditaciji (jogi), učenjima o energiji (energumen-demoniac) i raznim njenim, teoretskim ili praktičnim nizovima, a što sve vodi ka (samo)manipulaciji čakrama!
    Digresija: tu leže dva najveća dijagnostikovana, a organizovana bezbožništva, magija i bioenergija! A oba su u funkciji i funkcionišu zarobljavanjem tudje vere, koju kasnije crpu kao pijavice, te subjektu sigurno neće preostati za veru u bilo šta drugo, ili će pak suptilno biti zaveden.
    Napominjem da kada je Hristos lečio i jevandjelista Luka zapisao da je sila izlazila iz Njega, nije zaboravio da svaki put naglasi da je Gospod izričito rekao da je vera spasla svakog od bolesnika. Znači vera je uslov!

    Dalje, hindusi sankia jogu zovu saznanjem, a karma jogu -> akcijom, a zapravo sve, vaše, prakticno, akcije-> su u zamci teorije o karmi (navodno sudbini, a u stvari reinkarnaciji), a na drugoj strani, sva vaša saznanja su u zamci neaktivnosti, tj. meditacije.
    Rezultat? Dijagnostikovane, danas u institutima vojno-medicinskih/tajnih službi, zabeležene frekvence uma počev od one kada mozak luči endorfin, čijim praktikovanjem se postaje prirodni narkoman, pa sve do velikih bezbožnosti opisanih preko ključnih reči i u samoj Bibliji, kao npr. -> ništavilo (krajnji rezultat bilo koje meditacije ) koje je osnovni fokus svih dalekoistočnih religija!

    Sve dalekoistočne religije su fatalističke, jer npr. 3 svojstva Bramahna (Trimurti, vidi Upanišade) provlače u vremenskom kontekstu kao stvoritelja (Brahma), održavatelja (Višnu) i uništitelja (Šiva), ili su pak obezbožene, jer vrhunac čoveka objašnjavaju samim čovekom koji samo treba da eliminiše svoje "lažno ja" (ego), da bi mu preostalo "pravo ja" (atman). Sve one se vrlo vešto služe dualizmima, ali ostaje ono "ja". Naravno, to "ja" će več asimilovati "svesvetski um" u nekoj staro-novoj instant izlučevini…
    Bagavad Gita (13. pogl.) gradi višestruko dualističko stanovište->
    Materija vrši sve aktivnosti, atman nije delatelj, već vidilac.
    Komentar-> Da li je ovo pozicija roba kome je omrznuo svaki rad, aktivnost, iz koga izvire želja za drugačijim uredjenjem, gde bi on bio nadglednik? Nepostojanje nikakve spone izmedju materijalnog i duhovnog (idejnog, smisaonog, motivacionog), čak ni podredjenost i nadredjenost, nikakva veza, naprotiv-> svaki prezir materijalnog!

    U Upanišadama je još upečatljivije kad Jagnavalkja podučava svoju ženu Maitreju->
    Dokle god ima dvojstva, mi vidimo, spoznajemo ono drugo... ali kada je za prosvetljenog čoveka svekolikost rastvorena u atmanu, ko je tu da spoznaje, vidja koga? Razum (svest) koji otkriva sve, ko je tu da njega otkrije, spozna? Ko je tu da spozna spoznavaoca? Atman se odredjuje kao "nije ovo, nije ono", neshvatljivo, nevezano, neprisajedinjivo...
    Komentar-> meditantska samodovoljnost, čovek subjekat je sam sebi i objekat samoposmatranja, dedukcija svoga ega. Nije li najveći egocentrizam, proglasiti samoga sebe božanstvom, eliminacijom, ljuštenjem, samožrtvovanjem (samome sebi dela sebe)?

    Naravno, veštačka konstrukcija konflikta sa vlastitim egom je u funkciji diverzije-> jedini izlaz i rešenje te situacije je, pogadjaš, meditacija kao samoodbrana od unutrašnjeg konflikta, jer ego nije ljuštura, koja se tek tako može odbaciti kao zmijska koža, niti čovek kao gusenica može da metamorfozira u leptira!
    Modernim instant sektama nije ni potrebna ideologija ega, jer one meditacijama otvoreno nude samoodbranu od stresa, ili grizu za gorepomenutim frekvencama uma kojima se postižu ciljevi preko precizno odredjenih neurofizioloških stanja, i to funkcioniše. Znači, ne legneš da spavaš, ili sedneš da uciš, nego se prvo dovedeš u stanje, frekvencu uma, pa onda možeš i sedeći da zaspiš, otkrivajući to kad padneš sa stolice... ili spavajući da naučiš, otkrivajući to kad se probudiš ispranog mozga.
    Implikacije-> androidne!

    Treće. Budizam je jedina dalekoistočna religija koja je razvila kult ličnosti i održala ga do današnjih dana o čemu svedoče mnogobrojni kipovi/statue u najrazličitijim položajima (mudrama, mantre, prepostavljam da znaš šta su). Buddha image je, dakle, taj vizuelni idolopoklonički momenat.
    Što se tiče reinkarnacije, u instant indoktrinaciji zapadnog (severnog) sveta, najčešce se prenebregava činjenica da je po originalnom budističkom konceptu ona prokletstvo, začarani krug iz koga valja izaći, tj. ne reinkarnirati se nanovo, tako da kad veruješ da ćeš se reinkarnirati, ti veruješ da ćeš biti i da jesi prokleti. Na drugoj strani, reinkarnacije nema bez smrti, te ako se složimo da se u svim religijama nametnuo problem smrti, lako ćemo zaključiti da su neki strah od smrti "pobedili" na taj način što su se predubedili da su već umirali, tako da im to što ih čeka nije nepoznanica od koje strahuju...

    Sve dalekoistočne religije su fokusirane na prvobitni uzrok i na zaustavljanje posledica, čime se ekvivalentno oslabadjaju vlastite odgovornosti nedelovanjem i same sebe isključuju iz budučnosti. I fokusirane su na postizanje, dosezanje nedelovanja kroz razne vidove meditacija…

    Osnovni je, dakle, dualizam taj, ako vec pravimo kontekst daleki istok - zapad svaki od njih->

    1.njihov fokus ka uzroku (a ne razlogu, čime preferiraju tupavost, a ne bistrinu, što je i osnovni razlog da je kolevka nauke zapad ) jer su usmereni ka traženju uzroka mireći se sa bilo kakvim posledicima, mireći se sa samim sobom eliminacijom vlastite odgovornosti, gradeći sami sebe posledicom...
    2. A mi znamo sve uzroke, i baš zato stremimo, ili pak strepimo od posledica, mi verom delujemo, ne bi li u poslednjem dualizmu bili medju spasenima!
    3. Oni se razgradjuju, rastaču, tope, ne bi li u samima sebi došli do suštine, žrtvujući deo sebe, svoj ljudski identitet, tvrde da je u njima božanski do koga samo treba da dodju...
    4. Mi se ugradjujemo u gradjevinu čiji su temelj apostoli, ugaoni kamen sam Hristos, takodje znajući da naš nekadašnji identitet ovosvetski i ljudski bi u grehu koga, ma koliko se trudili bez Spasitelja nikad sami ne bi mogli da odbacimo, niti zamenimo obukavši se u novog coveka, za razliku od njih kojima je svaki suvišan...
    5. Oni svoja čula zatomljuju, introvertno do halucinacija meditantskih kao odgovor tela, mi svoju pažnju održavamo budnom, stražaraći dok se ne pokaže Dan...
    6. Oni nastoje negiranjem prevazići i dobro i zlo, doći do duha, mi nastojimo sačuvati duše svoje dobivši zalog Duha Svetoga krštenjem...
    7. Mi imamo lajtmotiv i podstrek da istrajemo, oni trajanje podrazumevaju, svaki podstrek smatrju smetnjom, a lajtmotiv im je tama ili naučno dokazana meditantska halucinogena stanja...
    8. Oni su na vlastitom putu resmrti, a ne reinkarnacije, samospoznaje nebića, ništavila, nepostojanja, nedelovanja, neaktivnosti, prošlosti, iščeznuća, neodgovornosti, "s one strane dobra i zla", ravnodušnosti prema ishodu cilja, ravnodušnosti prema dobru i zlu (koje po Upanišadama, isto tako vezuje za materijalni svet, a čijom se eliminacijom preko meditacije otvara fontana harmonije u kojoj iščezeva i dobro i zlo kao odvojene sile, da bi se pojavila stvarnost!!!)

    Oni su dakle, protiv materije u svakom pogledu, a za duh bilo koji…Gospod naš, Sin Božiji je bio i telesan, jer ne bi mogao da bude raspet za grehe svih, niti bi mogao da pokaže čuda i napravi svoju crkvu, niti bi mi imali učitelja, koji prorokova i o nečistom duhu (Matej 12, 43 – Luka 11,24), nego bi i danas još uvek verovali u peruna, ladu, budu, zevsa, posejdona….bruce lee-a …


  11. #266

    Odgovor: Budizam

    Dhamma pražnjenja kante za đubre

    Budino Učenje (Dhamma) ne nalazi se u knjigama. Ako zaista želite da sami za
    sebe vidite o čemu je to Buda govorio, ne morate da gledate u knjige.
    Gledajte u sopstveni um. Uočite kako osećanja dolaze i prolaze, kako
    misli dolaze i prolaze. To je put do Budine istine. Biti prirodan. Sve
    što radite u životu je šansa za vežbanje. Ako praznite kantu za đubre
    ili perete WC, nemojte se osećati kao da time činite uslugu nekom
    drugom. Dhamma postoji i u pražnjenju kante za đubre. Nemojte misliti
    da vežbate samo kad sedite mirno, prekrštenih nogu. Neki od vas se
    žale da nemaju vremena da meditiraju. A imate li dovoljno vremena da
    dišete? To je vaša meditacija: sabranost pažnje, prirodnost u svemu što radite.

    Ajahn Chah u knjizi Jack Kornfielda: Living Dharma



  12. #267

    Odgovor: Budizam

    Iz jednog nastaje dva ....iz dva nastaje tri.....a iz tri nastaje sve... Lao Ce

    Činjenice ne prestaju da postoje zato što su ignorisane....

    Ser_gogsy---

    Kako se zove proces *bezgrešnog začeća* iz koga se pojavio Hrist i koji je objavio da će ponovo doći..???????

    Kako se zove deo na zemaljskoj kugli u kojoj je trideset godina Hrist učio, radio i odrastao pre nego što je počeo sa propovedom???????


    Objasniću ti da se ne buniš: Ništavilo=Bog=Čista svest....
    Atman je naziv za odeljeno: Ništavilo=Bog=Čista svest.... koji se ograničio i poistovetio sa materijom...zato se kaže da ljudi ne znaju ko su...jer su atman poistovetili da svojim materijalnim identitetima...

    ...Zato je koncept Hrišćanstva --materijalističke ideologije..zasnovan na veri...i mogućnosću shvatanja bez truda i rada...u ograničenom identitetu...a svaki identitet je lažan, tj. postaje iskustvo koje se prevazilazi.......sa druge strane vera je dobra ali kao vodilja do svesnog cilja...ako ja verujem da mogu da skočim 9 m u dalj...ja skačem da vidim da li je moja vera opravdana...ako nije težim da je dostignem i za života skočim 9m u dalj...a ne idem ulicom, i hvalim se ceo svoj život, da ja verujem da mogu skočiti 9m u dalj, znajući samo šta znači skočiti na nekom papiru....!!!!!!!!!!!!!!!

    Na Istoku je sve počelo...čak se i sunce radja...

  13. #268

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Iz jednog nastaje dva ....iz dva nastaje tri.....a iz tri nastaje sve... Lao Ce
    Taj Leo mora da je jeo bunike ili ljute paprike! A iz matematike je imao keca, jer su mu 2+2=3

    Ako ga vidiš, prenesi mu da ako iz jednog nastaje dva, onda iz dva nastaje četiri a ne tri ...jer ta dva su skup dve jedinke, a iz jednog nastaje dva, tako da imamo situaciju 2+2=4


    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Ser_gogsy---

    Kako se zove proces *bezgrešnog začeća* iz koga se pojavio Hrist i koji je objavio da će ponovo doći..???????
    Hmm...vrlo zanimljivo pitanje
    Ček, da razmislim malo, zatek'o si me nespremnog....
    Znam!
    Proces se zove-> bestelesno začeće, a dejstvom Duha Svetoga izvrši se začeće bez ikakve telesne naslade, ali ne i bez Duhovne, i zače se Sin Božiji i Slovo postade Telo i useli se u nas očovečenjem!


    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Kako se zove deo na zemaljskoj kugli u kojoj je trideset godina Hrist učio, radio i odrastao pre nego što je počeo sa propovedom???????
    Kako se zove?
    Pa zove se-> odrastanje, sazrevanje, ("dete je raslo i jačalo, napunjujući se mudrošću"), jednom rečju: sasvim običan život telesnog čoveka! Jer, kroz takav život čovek otkriva prave vrednosti. Otvaram srce, prepoznajem vrednost "sive svakodnevnice", prihvatam milost "običnog života". Po noj i ja neprimetno rastem i obogaćujem nevidljivim dobrima i sebe i druge -> kao seme koje "samo od sebe raste danju i noću".

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Objasniću ti da se ne buniš: Ništavilo=Bog=Čista svest....
    Mojne više da mi objašnjavaš pliz

    Ništavilo=sotona=nečista savest...

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    ...Zato je koncept Hrišćanstva --materijalističke ideologije..zasnovan na veri...i mogućnosću shvatanja bez truda i rada...
    Koncept Hrišćanstva je materijalistička ideologija??

    Ti si gori od Leo Ce-a

    Pa šta više da pričam s tobom kad' ovako rezonuješ/misliš, i na žalost, govoriš/pišeš?
    Šta da kažem, kada sam bez texta ostao...?

    Kada neko kaže da je Hrist imao materijalističku ideologiju, taj nema blage veze ni o Hrišćanstvu , ni o Hristu!
    Ceo koncept se zasniva na duhovnosti, i samo na duhovnosti!!! A ti mi tu pričaš o materijalističkoj ideologiji?!

    Što čovek može daleko da dogura....to je čudo jedno

  14. #269

    Odgovor: Budizam

    Tema je Budizam.

    Imate temu na kojoj možete da pišete ko je pravi vernki i koja je religija iznad ostalih.
    Međusobna nadumdrivanja prebacite na neko drugo mesto.

    Ovde neko možda želi da nauči ponešto o budizmu i ima ljudi koji su raspoloženi da nam o tome nešto kažu.
    Ubuduće, sve ono što nema veze sa budizmom biće brisano, sve ono što nema veze sa budizmom, a već je napisano na ovoj temi će takođe biti brisano.
    Hvala.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  15. #270

    Odgovor: Budizam

    Osluskujte dhammu sve vreme

    Kao meditantu, vasa strategija bi trebalo da bude neprekidno
    osluskivanje dhamme (istine), cak i onda kada nemate ucitelja pored sebe
    da vam o njoj govori. Drugim recima, osluskujte dhammu dan i noc. Oko,
    uho, nos, jezik i telo su fizicki fenomeni (rupa-dhamma) koji su uvek sa
    vama. Slike, zvukovi, mirisi, ukusi, dodir takodje. A um? I on je tu.
    Vase misli i osecanja o razlicitim stvarima -- dobrim i losim -- isto
    su sa vama. Rast i propadanje, kako u vama tako i oko vas, uvek
    postoje. Te stvari koje se prirodno odvijaju pokazuju nam istinu --
    nepostojanost, nespokojstvo i odsustvu trajne sustine -- i to vidite
    sve vreme. Kada, na primer, list pozuti i otpadne sa grane, on vam
    pokazuje istinu nepostojanosti.

    Dakle, ako neprekidno imate ovakav stav dok posmatrate stvari uz pomoc
    sabranosti i uvida, za vas se kaze da osluskujete dhammu sve vreme, i
    danju i nocu.

    Ajaan Mun Bhuridatta: Listening to the Dhamma at all times



Strana 18 od 41 PrvaPrva ... 8161718192028 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •