Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek? - Strana 7
Strana 7 od 28 PrvaPrva ... 5678917 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 105 od ukupno 413
  1. #91

    Odgovor: Hrvati i mrznja prema Srbiji.....

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Slažem se da smo narod koji, u okruženju, generalno, najviše prašta. Ali meni je, bre, to zdravo.
    Slazem se da trebamo da opostimo, ali da se zrtve ne zaborave (od II svetskog rata do devedesetih). To kazem zato sto ne bih voleo da zaboravim moju familiju, koja je odvedena iz Sremske Mitrovice u logor Jasenovac i tamo zverski mucena i ubijena za vreme II svetskog rata, od strane ustasa. I ponavljam da nisu svi Hrvati ustase. Osveta je nesto najgore, ona produzava mrznju.
    Poruku je izmenio vasilis, 25.01.2009 u 14:57
    Tri su zla i tri su dobra na svetu: vatra, zena i more

  2. #92

    Odgovor: Hrvati i mrznja prema Srbiji.....

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Slažem se da smo narod koji, u okruženju, generalno, najviše prašta. Ali meni je, bre, to zdravo.



    Huliganstvo devedesetih je selo kao kec na 11 onima kojima je trebalo da sedne. Tih meseci niko nije išao na utakmicu zbog fudbala. Ni od Srba ni od Hrvata slično raspoloženih. Da li ti misliš da se pre devedesetih nisu lešili navijači (huligani) i u Zagrebu i u Mostaru i u Beogradu i psovale majke šiptarske, muslimanske, ustaške i četničke? Huligan i jeste nacionalista u najgorem obliku. Njemu nisu bitne prilike u zemlji. Ali to nije nikakav reper za bilo šta. Pitanje je samo da li će država od takvog nečeg odlučiti da napravi slučaj ili ne.
    Eeee, tu grešiš, ovaj, silno grešiš, sinaK.

    Išlo se na utakmice zbog fudbala, itekako. Evo ti primer s druge strane ekrana. Ne zaboravi da je te ' 91 Zvezda postala svetski šampion. A pre devedesetih se jesu lešili, ali je pripadnost klubu ipak nosila prevagu nad nacionalnošću (Sarajevo - Horde zla i Željo - Manijaci, kao najdrastičniji primer ). I uopšte nije nužno da huligan bude nacionalista. Barem ja tako mislim (gledajući globalno).

  3. #93

    Odgovor: Hrvati i mrznja prema Srbiji.....

    Citat joksi kaže: Pogledaj poruku
    ......mrzimo i mi njih,mrznja je obostrana,a i sto ih nebi mrzili.......
    Mrzi se samo ono cega se plasi a plasi se onog sta se ne poznaje...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #94

    Odgovor: Hrvati i mrznja prema Srbiji.....

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Mrzi se samo ono cega se plasi a plasi se onog sta se ne poznaje...
    mi hrvate previše dobro znamoi ne glumi tu nekog filozofaa

  5. #95

    Odgovor: Hrvati i mrznja prema Srbiji.....

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Ali možeš. Kreni unazad, kroz istoriju (bližu i dalju), pa mi navedi bar jedan primer kad taj narod nije iskoristio prvu priliku koja mu se ukazala da nam se napije krvi (ali bukvalno)? Sa nama su bili jedino kada im je to koristilo, da im operemo (svojom krvlju) obraz koji su kaljali mnogo puta. Ili grešim?

    Seti se da smo tako pričali i početkom 90-ih. Znaš, ono kao, huliganstvo, oni malo jure Partizanove igrače po Poljudu, malo zapale zastavu i sl. A nedugo posle toga, krvi do kolena...zato me mani priča o huliganstvu kada su naša "braća" u pitanju...
    Koliko se ja secam trenutna mrznja je direktna posledica okupacije i opsade dela Republike Hrvatske.

    Koja `41? Pa ljudi moji ustase `89-e jos nisu ni spominjani dok su se neki setali sa cetnickim kokardama Novim Sadom?
    Kakve price da Srbi vise prastaju? Zivim u Srbiji i svakim danom se susrecem netolerancijom od strane nekih Srba. Netolerancija prikriva i mrznju, koja se neretko i oseca.

    Nisu Srbi bolji od Hrvata, kao ni Hrvati nisu bolji od Srba!
    Covek je covek a bagra je bagra! Covek je imao detinjstvo, vaspitavanje, srecu, bagra nije. U tome je razlika.

    mi hrvate previše dobro znamoi ne glumi tu nekog filozofaa
    1. Znam ja i Hrvate i Srbe. Jedva su cekali da zapale zajednistvo!
    2. Licnim okarakterisanjem clana ne mozes istacu svoju vecu kompetentnost vec malenkost svoje dushe.
    Poruku je izmenio biterlemon, 25.01.2009 u 15:15
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #96

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Eeee, tu grešiš, ovaj, silno grešiš, sinaK.

    Išlo se na utakmice zbog fudbala, itekako. Evo ti primer s druge strane ekrana. Ne zaboravi da je te ' 91 Zvezda postala svetski šampion. A pre devedesetih se jesu lešili, ali je pripadnost klubu ipak nosila prevagu nad nacionalnošću (Sarajevo - Horde zla i Željo - Manijaci, kao najdrastičniji primer ). I uopšte nije nužno da huligan bude nacionalista. Barem ja tako mislim (gledajući globalno).
    Pa, išao je moj ćale zbog fudbala. Huligani i napaljeni navijači tih meseci nisu. Išla sam na stadion pa znam kakva je bila atmosfera. I mene neke budale iz kraja pokušale da napale da idemo za Hrvatsku i došla sam do štajge Kad sam videla fizionomije koje se penju na voz ja se okrenula na peti i aj ti Indijanac nazad još sa flasterima bokte od poslednje tuče

    Nije nužno ali tako je stvarno ne mislim da grešim. Kad mislim, ja kažem
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #97

    Odgovor: Hrvati i mrznja prema Srbiji.....

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Koliko se ja secam trenutna mrznja je direktna posledica okupacije i opsade dela Republike Hrvatske.

    Koja `41? Pa ljudi moji ustase `89-e jos nisu ni spominjani dok su se neki setali sa cetnickim kokardama Novim Sadom?
    Kakve price da Srbi vise prastaju? Zivim u Srbiji i svakim danom se susrecem netolerancijom od strane nekih Srba. Netolerancija prikriva i mrznju, koja se neretko i oseca.

    Nisu Srbi bolji od Hrvata, kao ni Hrvati nisu bolji od Srba!
    Covek je covek a bagra je bagra! Covek je imao detinjstvo, vaspitavanje, srecu, bagra nije. U tome je razlika.



    1. Znam ja i Hrvate i Srbe. Jedva su cekali da zapale zajednistvo!
    2. Licnim okarakterisanjem clana ne mozes istacu svoju vecu kompetentnost vec malenkost svoje dushe.
    Molim? "Opsade dela republike Hrvatske"???!!!! A odakle im taj deo, majke ti? Ko im ga je dao? Vekovno njihov? Ili je neko drugi povlačio granice trudeći se da Srbiju svede na Bgd pašaluk?

    Ovo za '89 ne bih komentarisao jer ne znam šta da kažem na besmislicu (bez uvrede).

    I da ti još nešto kažem, ako i u privatnom životu imaš takav stav i javno širiš takve priče, nemoj da si iznenađen netolerancijom. Da si Srbin i tako se ponašaš u Hrvatskoj, šta misliš, šta bi ti se desilo? SlutiŠ?

  8. #98

    Odgovor: Hrvati i mrznja prema Srbiji.....

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Molim? "Opsade dela republike Hrvatske"???!!!! A odakle im taj deo, majke ti? Ko im ga je dao? Vekovno njihov? Ili je neko drugi povlačio granice trudeći se da Srbiju svede na Bgd pašaluk?

    Ovo za '89 ne bih komentarisao jer ne znam šta da kažem na besmislicu (bez uvrede).

    I da ti još nešto kažem, ako i u privatnom životu imaš takav stav i javno širiš takve priče, nemoj da si iznenađen netolerancijom. Da si Srbin i tako se ponašaš u Hrvatskoj, šta misliš, šta bi ti se desilo? SlutiŠ?
    1. Ja se secam Milosevicevih mitinga koji su prosejali seme nacionalizma bivsom federacijom i zapalili zemlju. Da se ne vracamo na isto, ocito si mladji pa se ne secas.

    2. Ako nisi primetio sirim stav tolerancije i otvaram oci onima koji to nisu.

    3. Drago mi je sto temu pretvarate u temu mrznje Hrvata i time dokazujete upravo moju tvrdnju da niste nista bolji od njih.

    Hvala na paznji, da se ne ponavljam, povlacim sa teme.

    P.S. Moj privatan zivot je samo moj, kuzis?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #99

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Pa sve i da mrze,ja ne vidim potrebu da se običan narod opterećuje time,zato ste valjda birali vladu i predsednika,da oni vode računa o takvim stvarima,zar ne?

    Ovo je isto k'o kad bi mi neko rekao TI MRZIŠ ŠIPTARA,itd...ne mrzim ga ja(bar ga ne mrzim kao neki,neću mu sigurno život zagorčati samo zato što je druge nacionalnosti,čak ću i pričati normalno sa njim ko i sa svakim drugim,mada moje poverenje neće imati nikad),ali ako dođe do priče o Kosmetu,normalno da će majka da mu strada,a možda i mnogo više...isti slučaj sa Hrvatskom...

    I opet,sve dole napisano je mnogo lepo,ali zaboravlja se činjenica da je mnogo zle krvi između ova dva naroda,i ništa nije počelo '90. ili '41.,već je glavna i osnovna činjenica da su srbi pravoslavci,a hrvati katolici(znači uticaj Vatikan/Vizantija,pokrštavanja,trvenja oko toga ko je u pravu je prva podela ,prva zla krv puštena(izvinite na izrazu,ali tako je),i onda uopšteno kroz istoriju 2 sveta,''nadobudni hrvati pod Austrougarskom,glupi Srbi pod turcima''...Srbi naseljavaju vojne krajine,brane granice jedne države(mi smo njih branili,jesmo,ali samo zato što si od njih dobio oružje i sve moguće olakšice+ zemlju za dž/na austriju mislim/,a turčin ti davo kolac...),dolaze novi ratovi,hrvate oslobađamo od austrougarske i pravimo kraljevinu neku(neki ljudi poput današnjeg biterlemona najverovatnije,misle da mogu da utiču na to da se istorija zaboravi i da će svi staviti ružičaste naočare i odjednom se voleti...aha)

    Meni je smešno kad mi neko kaže voli/mrzi ih,osim ako nije nekog izgubio u tom ratu ili bio proteran,ali u svakom slučaju neću dopustiti da njegov stav postane i moj..
    Nit ih volim,nit ih mrzim,a da im verujem neću nikad(bar po pitanju ljubavi prema ovoj našoj Srbiji i dobronamernosti prema istoj,i to nije predrasuda,nego činjenica),znači nemojmo brkati pojmove,mogu da budem sa svakim dobar kao da mi je rođeni brat,nebitna je nacionalnost,ali kad počne sa pričom protiv Srbije,normalno da ću da mu skrenem pažnju,a ako to znači da ga mrzim,nek mu bude,vidi se onda ko je i šta je...

    Najsmešnije mi od svega kad oni slušaju Tompsona i pevaju ustaške parole,i onda mi neko kaže srbi su nosali kokarde-pa ja se izvinjavam,ali niko nama nije kriv što smo pustili da partizani dobiju rat,a četnike i ustaše je apsurdno porediti,i partizani su isto klali,ako ćemo realno to se u ratu i radi,ne dele se bombone,već ti nedostaju tito i ostali koji su ti punili glavu,a tiba bila puna,dobre plate,putovanja itd...pa nismo ni imali potrebe za razmišljanjem,zar ne?Uostalom pobednici i pišu istoriju,a te ideje komunizma su bile odlične zar ne,pokolji protivnike odma posle rata,pa piši i kroji istoriju kako ti hoćeš,uguši svaku slobodnu misao...

    Nego zanimljivo mi ovo političko prepucavanje između bitera i love huntera,a što se tiče tebe biter,stvarno mi ličiš sve više i više na Natašu Kandić,ne znam,al' ono,kad god treba pljuvati srbe prvi si,a kad treba i reći nešto realno što se dogodilo i da je korisno za Srbiju nema te nigde,eventualno ćeš reći jeste,al srbi su ovo...koga ti zavaravaš?

    Što se huliganizma tiče,oduvek je tu,i uvek će biti tu,a država umesto da preduzima adekvatne mere,kažnjava nekog klinca sa 10 god robija-dajte,molim vas,tim potezom niko nije zaplašen,već jednostavno ako ćeš dobiti ko za ubistvo,onda ćeš i da ubiješ,zar ne?Žešće mere preduzimaju,umesto da odseku glavu,oni bacaju miša među mačke i kao pojele ga,sram ih bilo?!
    Uostalom u kojoj normalnoj državi policajac ulazi naoružan na tribinu?Mene pretresaju 16 puta,ni dinar sitno ne smem da imam kod sebe,a on ušeta tek tako sa pištoljem...m'da,imaju mozga stvarno,a nije ni provokacija...i onda budi normalan kad ga vidiš kako se širi i na tribini još,a + i pištolj ima...zgazi gmaza,bravo ljudi,PRAVDA ZA UROŠA!

    Ovaj primer uopšte nije oftopic,jer kakvi su naši,takvi su i njihovi,ne obezbediš srpske košarkaše na aerodromu u Zadru,mislim stvarno...a najlakše se operu,palica je uvek u pravu...a budala da u tome vide razlog za III svetski kolko voliš,i da se razumemo,nisu oni napadnuti zato što su pobedili,već striktno zato što su srpski tim,a to kod nas da je urađeno bila bi frka do neba(mislim da su hrvati napadnuti),možda bi i vešali napadače,ali vidimo kako to komšije profesionalno rešavaju...a što se tiče tolerancije u ovom slučaju,idi ti to sve lepo objasni komšijama,a mi smo tolerantni i bez tebe...

  10. #100

    Odgovor: Hrvati i mrznja prema Srbiji.....

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    1. Ja se secam Milosevicevih mitinga koji su prosejali seme nacionalizma bivsom federacijom i zapalili zemlju. Da se ne vracamo na isto, ocito si mladji pa se ne secas.

    2. Ako nisi primetio sirim stav tolerancije i otvaram oci onima koji to nisu.

    3. Drago mi je sto temu pretvarate u temu mrznje Hrvata i time dokazujete upravo moju tvrdnju da niste nista bolji od njih.

    Hvala na paznji, da se ne ponavljam, povlacim sa teme.

    P.S. Moj privatan zivot je samo moj, kuzis?


    A, kapiram. Još jedan tolerantni otvarač očiju. Nešto kao Morrib.

    Vidiš kako ti je pamćenje selektivno, prosto čovek da pomisli da nemaš ni razreda škole, a (ako ipak imaš) da od istorije poznaješ samo onaj deo o Joži i njegovim dJečačkim vragolijama koje si čitao u čitanci. Interesantno.

    Nego, ne mogu a da ne primetim da, tolerantan kakav jesi, pokušavaš da svojom pričom o kokardama u Novom Sadu i Miloševićevim mitinzima provučeš tezu kako je u stvari Srbija kriva za sva dešavanja od devedesetih pa nadalje, a jadne, nedužne komšije su samo branile svoja vekovna ognjišta. Prilično u HRT stilu, složićeš se?

    Tvoj privatan život sam pomenuo nadovezavši se na priču kako primećuješ netoleranciju oko sebe.

    I ne kužim ništa.

    Shvatam.

    Ili kapiram, ako ti je draže.

  11. #101

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    povresno vec prelistavam ovu temu....zasrana skroUz i nekako postavljena da isprovocira ovakav stav,,...
    vidim ,pominju se navijaci...
    e tu mi pripade muka
    Navijac
    ja nikako ne mogu ozbiljno da shvatim nekog ko se u predstavljanju izjasnjava kao navijac ovoga-ionoga
    meni je to potpuno nejasno
    navijac...jurcanje po stadionima,stavljanje porodice i licnog zivota u drugi plan,iza petnaestak komada ljudi u gacama koji zaradjuju kintu na njihov racun i voze ferarije,provode se u Nici i proseravaju se u zivim emisijama Pink televizije....
    ziveti da bi bio navijac?

    aman......

    a tek njihov profil?
    neizivljeni,neobrazovani,sa socijalnog dna,nedovoljno informisani o zbivanjima u drustvu,neprimeceni od strane onih sa mozgom,nesposobni za sport........

    nisu oni meni reper ni za sta....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  12. #102

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    navijac...jurcanje po stadionima,stavljanje porodice i licnog zivota u drugi plan,iza petnaestak komada ljudi u gacama koji zaradjuju kintu na njihov racun i voze ferarije,provode se u Nici i proseravaju se u zivim emisijama Pink televizije....
    ziveti da bi bio navijac?

    aman......

    a tek njihov profil?
    neizivljeni,neobrazovani,sa socijalnog dna,nedovoljno informisani o zbivanjima u drustvu,neprimeceni od strane onih sa mozgom,nesposobni za sport........

    .

    Podsetiću te samo da jednu osobu koja još uvek redovno ide na tekme mnogo voliš...


    (s' obzirom da ti je pojedinac najbitniji )

  13. #103

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    povresno vec prelistavam ovu temu....zasrana skroUz i nekako postavljena da isprovocira ovakav stav,,...
    Takva bude svaka tema koja probudi duhove ili je škakljiva. Ima ljudi koji odmah padaju u vatru, a ima i onih koji pokušaju normalno da razgovaraju dok ne dođe neko da počne da soli sa po jednom rečenicom. Meni je prosto neverovatno da se na politici piše dok ne počne da se briše i dele opomene, a onda stop - nema pisanja. Ako ne mogu da vređam neću ni da pišem, povlačim se. Do nove teme. Kao da niko ništa ne zna da napiše, a da ne pada u vatru ili da bilo kako otvoreno ili uvijeno krene da vređa (ili: moram da vratim!!!!!). A svi tolerantni do moga.

    Zato tako često politiku i čitam

    Navijati, pratiti određeni sport i voleti klub ili reprezentaciju nije ništa loše. Kad te pitaju šta si po zanimanju - a ti kažeš navijač - e to je loše i meni
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  14. #104

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Mislim da sam na ovoj temi ranije dovoljno rekao, pa bi sve dalje dodavanje bilo tupljenje spolovila, ali ovaj me deo zaista zaitrigirao

    Citat Uprolazu kaže: Pogledaj poruku

    Uostalom u kojoj normalnoj državi policajac ulazi naoružan na tribinu?Mene pretresaju 16 puta,ni dinar sitno ne smem da imam kod sebe,a on ušeta tek tako sa pištoljem...m'da,imaju mozga stvarno,a nije ni provokacija...i onda budi normalan kad ga vidiš kako se širi i na tribini još,a + i pištolj ima...zgazi gmaza,bravo ljudi,PRAVDA ZA UROŠA!
    Chekaj, bato...

    Od kada je to stadion suverena drzzava na kojoj drzzava Srbija i drzzavni aparat nemaju ingerenciju?

    U kom momentu su se to tzv navijiachi izborili za apsolutnu autonomiju i pravo na divljanje svih vrsta bez kontrole drzzave Srbije? U kom momentu su dobili pravo da na svakim demonstracijama prave najvecha sranja bez ikakve kazne? Ne secham se da je neki NAOT (navijachka alijansa obichnih tupsona) izvrshio desant na stadion, pa vaspostavio svoju drzzavu.

    Znash li shta bi bilo u nekoj drugoj drzavi tom Uroshu za koga trazzish pravdu? Ubio bi ga pandur na mestu, pa ti posle demonstriraj i protestvuj do neba ! A intervencija policije bila bi i brzza i efikasnija. Ovaj chovek je bacio pishtolj preko ograde i tako barem poshtedeo i Urosha "pravednog" i josh njih nekoliko koji bi se eventualno usudili da mu se priblizze pre nego shto bi mu nestalo municije pa time i samog sebe.

    Policajac na duzznosti mora da nosi oruzzje i nije njegovo, ili navijachko, da odredjuju kako che nadgledati masu i vrshiti zadatak.

    Drzava Srbija u kakvom je takvom stanju, i ako su je vech iscepkali i ponizili sa svih strana ne treba valjda da pusti da joj to isto radi i pijana balavurdija, koja na stadione dolazi da radi sve sem gledanja fudbala.

    Nasilje nad policijom, kao shto rekoh, zashtitni znak poslednjih politichkih demonstracija ovde je kulminiralo. Kada ste u istoriji ove zemlje a i gde na svetu videli da banda klinaca od 50 kila sa krevetom bukvalno linchuje policajce koji stoje u kordonu ne reagujuchi? Pa to samo ovde ima. Nestabilnost vodechih struktura dovela je dotle da su policajci zapravo onemogucheni da se shtite. Atnosfera medju njima je takva da moraju da paze da ne ogrebu previshe nekog tatinog sina koji je doshao da hrabro sa Kosovom na usnama, prevrche kante i razbija izloge, jer che ga neki kolega po uniformi prvi prijaviti i svedochiti po potrebi i lazzno.

    (I nikom, naravno, kada su demonstracije u pitanju, ne pada na pamet da je taj policajac juche doshao iz pogranichne zone i da recimo sutra ide opet, pod uslovom da ne izgubi glavu zbog nekog idiota koji misli da je postao faktor jer iza sebe ima rulju od josh par stotina idiota)


    Dok sa druge strane imate "navijachke" grupe, podsticane i gajene godinama od strane iste te drzzave, chije se vodje sigurno neche guziti u prvim redovima, vech che rado hrabrost prepustiti klincima kakav je Urosh.

    Negde je bato moralo da se polomi.

    Kada razmishljash o Uroshu kao klincu od tek dvadeset godina koji je svojom gluposhcu i obeschu ugrozio tudj i svoj zzivot i bacio 10 godina zzivota, onda mozda mozze da ti bude i zzao.

    Medjutim kada razmishljam o Uroshu kao samo jednom od hiljada glupih i obesnih sa kojima drzava nema drugog nachina da izadje na kraj, ja kazzem PRAVDA ZA UROSHA - DAJTE MU JOSH 5 - 10 GODINA!!

    Kakva je razlika da li je napao policajca, vatrogasca, piljara ili profesora na svom radnom mestu? Shta sad ? Zato shto je neki tenkre odluchio da je shkola vlasnishtvo djaka, profesor ne sme da radi svoj posao?

    Ako drzzava ne mozze da ima suverenitet na stadionu preko naoruzanih pripadnika policije, chemu onda isti i na ulicama? Koji mi se q shire po gradu naoruzani, i koji se q shire uopshte po gradu? Shta che nam policija, kad treba da radi ko shta hoche To je nashe demokratsko pravo - da linchujemo one koji nose drugachije majce ili kape!!!

    Mislim da se ovde po odnosu prema policiji upravo i srazmerno vidi odnos prema drzavi Srbiji.

    Hrvati? Oni su shto se celog ovog pitanja tiche, samo ljudi u drugachijim kapicama...shto i mi za njih...Dovoljno za mrzznju do kraja sveta i veka.

  15. #105

    Odgovor: Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?

    Odnosi između dva naroda koja žive u susedstvu i isprepleteni vekovima su uvek složeni i bremeniti brojnim tenzijama i svekolikim istorijskim nasleđem. Možda je to kod Srba i Hrvata još komplikovanije s obzirom da se radi o dva izrazito bliska entiteta, sa začuđujućim sličnostima, ali i značajnim razlikama koje se pre svega ogledaju u shvatanju vere, nacije i države same. Za takvo potonje stanje nisu previše zaslužni (krivi) ni Srbi ni Hrvati, jer su te svoje osobine dobile kao „dar“ svojih vekovnih gospodara. Sledeća, rekao bih, konstanta u determinisanju njihovih odnosa su nacionalni i državni interesi (ili svest o njima) Srba i Hrvata, odnosno republika Hrvatske i Srbije. Sve ovo uz postojeće (dakle, nezavidno) istorijsko nasleđe, kao i trenutne, kratkoročne i dugoročne interese velikih sila i drugih (neformalnih) centara moći su, po meni, najvažnije premise u pokušaju iznalaženja nekog prihvatljivog odgovora međunacionalnog pa i (sada) međudržavnog odnosa između Hrvata i Srba, odnosno nekog njegovog aspekta, u ovom slučaju mržnje Hrvata prema Srbima.

    Ja, lično nisam za uopštavanja po svako cenu i uveren sam da primena generalizacije nije dobra i da zamagljuje kristalizaciju mnogih detalja pa i suštinskih detalja u sagledavanju ukupnog problema. Međutim, postoje brojne činjenice koje se ne mogu prenebregnuti, niti osporiti o lošem (lošijem) položaju Srba na teritorijama koje nisu u Srbiji, a često u korist Hrvata, ali i zbog toga što su neretko nosioci lošeg ponašanja prema ondašnjim Srbima bili društveni subjekti koje su sačinjavali Hrvati. Svako ko misli da srpsko hrvatski sukobi počinju u rano proleće 1941. greši, jer se treba vratiti još gotovo stotinu godinu u nazad, kada malobrojna, ali izrazito operativna grupa isusovaca stiže u tadašnju Bosnu gde svojim radom snažno pospešuje ono što je austrougarski dvor oduvek radio u Hrvatskoj, tj. usađuje lokalnom hrvatskom stanovništvu svest da su Srbi nešto drugo i da pošto nisu katolici nisu dobro došli kao susedi, a još manje kao prijatelji....

    Početkom prošlog veka je, pod uticajem raznih političkih struja (frankovaca) a pod pokroviteljstvom Beča, bilo pogroma Srba u kojima su oni bili fizički zlostavljani a imovina im uništavana ili pljačkana. Dakle, ovo se sve događalo pod uticajem Beča i rimokatoličke crkve davno, davno pre 1941. godine i samo su par fresaka iz podređenog položaja Srba na teritorijama sadašnje Hrvatske.

    Sve je to, kao i brojni drugi primeri, posebno II svetski i poslednji ratovi, dalo pravac sadašnjim srpsko hrvatskim odnosima, pa tako i danas hrvatska država gleda kroz prste, a na očigled sveta, kako se na njenoj teritoriji sprovodi antisrpska kampanja, koja nesputano traje u od početka sukoba u vezi raspada Jugoslavije do dana današnjeg...

    Uostalom, ko stvarno želi (i to zaista, suštinski) da se upozna sa genezom sukoba Hrvata i Srba, ne mora pročitati ni jednog srpskog autora, ako ima rezerve prema objektivnosti istih. Preporučujem im hrvatskog istoričara Viktora Novaka koji je napisao Magnum Krimen, knjigu u kojoj je potpuno objektivno i uz obilje dokumentacije razobličio pogubni uticaj katoličkog klera, Rima, austrougarske monarhije i NDH na odnos Srba i Hrvata , ali i ne samo to, već na sistematsku zločinačku politiku, zavisno od istorijskog perioda, istih faktora nad srpskim življem na teritorijama sadašnje Hrvatske i BiH.

    Naravno, ne tvrdim da Hrvati mrze Srbe i obratno. Ukazujem na vrh hrvatske države i deo njihove političke elite koji u sadejstvu sa katoličkim klerom u kontinuitetu dužem od jednog veka nastoje da eliminišu Srbe kao iole značajan društveni faktor sa teritorije njihove države.

    Dakle, to su, po meni uzroci mržnje kod dela Hrvata prema Srbiji, a bliža prošlost je samo sledila davno trasirane puteve u tome. Na žalost...
    Poruku je izmenio memento, 25.01.2009 u 19:16
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 7 od 28 PrvaPrva ... 5678917 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kakve ste prema voljenom biću???
    Autor Goga u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 12:47
  2. Svakome prema... zaslugama...
    Autor Goga u forumu Filozofija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 11.11.2009, 00:50
  3. Sportovi Prema Horoskopskom Znaku
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 22.04.2009, 22:12
  4. Mržnja prema LJUDIMA
    Autor SQUAW u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 26.01.2009, 23:07
  5. Da li ste uvek iskreni prema voljenoj osobi?
    Autor LAW1975 u forumu Spomenar
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 07.04.2007, 00:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •