Nepravda na delu - može li to tako?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16
  1. #1

    04 Nepravda na delu - može li to tako?

    Da li da ga bijemo?
    Surovo zvuči ova rečenica u događanjima koji nas ovih dana okružuju.Kako god, čini mi se da je izlaza iz situacije malo i da to malo moramo da pokušamo da iskoristimo.Ovo je moj način.
    Moram priznati da mi je trebalo dosta vremena da se smirim, pa da sednem i o tome pišem, a ne da se latim neke druge extremne metode, koje se usput budi rečeno vrlo lako otmu kontroli kada je u pitanju dete.Sa druge strane znam da ne bih imala šanse u borbi sa njim, jer on je muško, starije muško i jači od mene.I direktor je.Direktor u školi moga deteta.Direktor učiteljice moga deteta, koja je sa mojim detetom i ostalom decom iz razreda bila od prvog dana, prvog razreda.Direktor je škole u koju idu deca te iste učiteljice.Danas, prvog dana oktobra ta učiteljica više nije učiteljica mome detetu i više nije zaposlena u školi.Dobila je otkaz bez najave, bez otkaznog perioda, bez pripreme, a decu je jutros u školi dočekala neka nova, druga, nepoznata, mlađa, lepša?, učiteljica koja je u drugoj školi proglašena tehničkim viškom sa ugovorom na neodređeno vreme.Otišla su jutros deca u školu, a dan su, kako nam pričaju, provela plakajući.Kada smo mi, roditelji popodne došli po njih, druga učiteljica, koja je na zameni učiteljice, koja je otišla na porodiljsko odsustvo, saopštila nam je tu činjenicu.
    Ovde moram malo da se zastanem i pojasnim ovu zamršenu situaciju.Naime naša deca idu u celodnevnu školsku nastavu što podrazumeva vreme u uškoli od 7.30h izjutra do 16h popodne, doručak, ručak, užinu, vanškolske aktivnosti, odmor, igru i dve učiteljice.Od njih dve svaka ima svoje predmete.Tako su ih u prvom razredu dočekale dve učiteljice, od kojih je jedna u međuvremenu ostala trudna.Periodično je u to vreme odlazila na bolovanje, a nju su menjale učiteljice zamene.Ona druga je stalno bila sa njima.Nije nam se tad situacija mnogo sviđala,nama roditeljima, ali se danom odlaska učiteljice na porodiljsko to ustalilo i učiteljica zamena je ostala.Danas, šokantno i neshvatljivo odlazi ona druga koja je sa njima bila od starta.
    Šokirana i u neverici, sa suzama u očima, posmatrajući dečiju reakciju na nemile događaje, prisećam se svojih pedagoških dana u školi krajem devedesetih.Išarana radna knjižica, bez bilo kakvog ugovora 2 godine radnog staža za 3 školske godine, pa onda konačno ugovor na neodređeno 2000-e.Mislila sam da je to vreme šaranja/varanja direktora po radnim knjižicama prošlost.Danas vidim da su likovi ili frikovi iz tog vremena i dalje prisutni i da tuku i udaraju tamo gde je najlakše, a gde najviše boli.Po deci zarad ličnih interesa.Jednu je poslao na biro, drugu zaposlio za stalno.Zbog čega?Reorganizacija, šuška se.Niko od učitelja i nastavnika ne sme da protivreči, niko ne sme da kaže.Direktor ima neku jaku političku pozadinu, kažu.Ok, neka ima, ne branimo to, ali onda neka koristi tu svoju političku pozadinu da osavremeni školu, betonira rupama prepuno dvorište, plati obezbeđenje, klime po učionicama, krečenje, da ne plaćamo mi, kako već jesmo.Neka se snabde preko svojih partijskih kolega za deterđžent, sapun, toalet papir i toplu vodu u slavinama.To je njegov posao.Da bude direktor / menađžer firme koju vodi, da sve funkcioniše, uslovi rada i vreme koje deca provedu u školi na nivou.I da pročita zakon o radu!Ako nije u stanju, nek traži pravnu pomoć.
    A šta on radi?Direktuje, a našu decu dovodi u situaciju koju ne mogu da razumeju, po principu danas jeste, sutra nije - pa se vi snađite.Sve radi ali ne radi po zakonu, zakon je za njega ostao u 90-im.
    I šta nama roditeljima ostaje sad?Da ćutimo i trpimo i decu tešimo, ili da im kažemo ovo je deco Srbija i to je tako normalno?Ma nije, i neću..U redu je da neko prekontroliše ove glave, koje su na vrhu ustanova u kojima su naša deca i hoću da sve raspoložive inspekcije u gradu, od inspekcije rada do komunalnih iskontrolišu rad ovih ljudi, zarad dobrobiti naše dece.

    Nećemo da ga bijemo, iako bi to možda najlakše bilo.Zajedno, i svako na svoj način, borićemo se da se ovakvim postupcima stane na put.I ljudima koji ih sprovode.Verujem da nas ima dovoljno da ga bez trunke grubosti ipak prebijemo.

    Škola o kojoj pišem i u kojoj se odigrao događaj je osnovna škola Nikola TeslaNovi Sad.

    P.S. Svaka sličnost sa drugim školama nije slučajna.
    Sve ličnosti su stvarne.

  2. #2

    Odgovor: Da li da ga bijemo?

    1. Samo drzava ima pravo da primeni silu, niko drugi osim njega nema to pravo.
    2. Ti si roditelj, ostecena strana, pristrasan, emotivno vezan za dete, prema tome stvar postavljas sa jedne strane. Direktor takodje ima svoju pricu i svoje razloge.
    3. Otpustanje nekoga iz radnog odnosa se vrsi po zakonu. Roditelji mogu uputiti molbu skoli ili zalbu ministarstvu, no emocije dece tu ne igraju veliku ulogu. Mnoga deca u Srbiji dobijaju svake godine novu uciteljicu, pa nikom nista... To treba primiti kao deo odrastanja i decu treba tako pripremiti!
    Pricama pred decom da je to nepravda i da je direktor kriv, nanosi se ogromna steta decijem razvoju moralnih vrednosti i usadjuju se predrasude...
    4. Drzava ce narednoh godina sprovesti mere optimizacije u drzavnim ustanovama i na udaru ce biti i skole, gde ce se smanjiti proj zaposlenih (pa i pedagoskih radnika). nazalost neki ce dobiti otkaz...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Da li da ga bijemo?

    Sve to što se danas dešava po školama je daleko od pravde i zakona.
    Stalno se priča o racionalizaciji i otpuštanju radnika koji su višak...a oni u stvari nisu višak - dece ima sve više, a oni tvrde da imamo više prosvetnih radnika nego što nam treba

    Ne vidim da biste vi kao roditelj mogli nešto da promenite...te odluke su već donešene i znam x takvih situacija gde su direktori na sigurna radna mesta stavljali svoje ljude, a otpuštali one koji su do tada radili...

    Deca se naviknu na promene i lakše to podnose nego što mi mislimo...a i celokupna adaptacija na nove osobe traje mnogo kraće nego kod nas!
    Tako da, primena sile neće ništa promeniti tj. nećete postići cilj...
    Najbolje da se okrenete detetu, lepo porazgovarate i pripremite ga na promene koje se dešavaju (jer su neminovne)...ljudi dolaze i odlaze i u svim tih promenama detetu treba pozitivna podrška da se najbezbolnije privikne na novonastalu situaciju

  4. #4

    Odgovor: Da li da ga bijemo?

    Drago mi je da ima zainteresovanih na ovu temu.Biterlemon, mislim da se nismo razumeli, niko od nas ne pokusava da demonstrira silu, rekoh da se ipak nećemo biti iako bi najradije to uradili.Znam ja, da ce deca to pregurati ali isto tako sam sigurna da ovo otpuštanje nije po zakonu.Možda sam pristrasna ali iz drugog ugla.Pre deset godina direktor škole u kojoj sam radila je mene kao novu, mladu tek završenog faksa najstrašnije muvao i to sve po zakonu.Po istom tom zakonu je otpustena i ova uciteljica.Otpustena i primljena druga.Ja sad radim u mnogo ozbiljnijem sistemu nego sto je škola i dobro znam šta je sistematizacija i prava radnika i zakon o radu i kako ljudi mogu i zašto da se otpuste, a nismo društvena firma ni organizacija ni ustanova.Uostalom ako je nekog otpustio i doveo nekog drugog zbog svojih interesa trebao je da ima bar toliko obzira i prema deci i roditeljima te dece pa da to uradi na mnogo suptilniji način, slično onome kad od nas traži novac za nešto što sam ne može da obezbedi.

  5. #5

    Odgovor: Da li da ga bijemo?

    Ja razumem gnev svih vas kao roditelja dece iz razreda ali osim moralne podrske uciteljici koja je otpustena, malo sta mozete u ovom trenutku pruziti. A ona ako ima nameru bilo sta da radi po tom pitanju, neka radi odmah.

    Raspitajte se kakav je ona ugovor o radu imala, mozda nije imala ugovor na neodredjeno. Mozda nije ispunjavala na ovaj ili onaj nacin uslove za dato radno mesto. Isto tako, pokusajte da vidite po kom principu je osoba koja je na njeno mesto dosla, uopste dobila mesto tu, jer ono nije bilo upraznjeno.

    Da me ne shvatite pogresno, nikog ne branim, pokusavam da Vas nevedem da budete objektivni, jer u ovom trenutku Vasim postupcima upravljaju emocije, a tome mesta u ovakvim slucajevima nema.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  6. #6

    Odgovor: Da li da ga bijemo?

    Citat Sokica kaže: Pogledaj poruku
    Sve to što se danas dešava po školama je daleko od pravde i zakona.
    mislim da je ona rec ``danas`` suvisna...

    zlopuotrebe su bile i za vreme ``komunizma``.


    Citat Greshka kaže: Pogledaj poruku
    mislim da se nismo razumeli, niko od nas ne pokusava da demonstrira silu, rekoh da se ipak nećemo biti iako bi najradije to uradili.
    Ma razumeo sam temu samo sam malo prenaglasavao naime smatram da skola treba da ima autonomiju, sto vecu, tim bolje.

    Skole su razlicite kao i pedagoski kadar koji ih cini. Postoje dobri i losi kolektivi sa dobrim i losim direktorima na celu.

    Dopisao sam u prethodnom postu pa sam obrisao sledece:
    Skolski direktor postaje od loseg pedagoskog radnika. Dok dobri pedagoski radnik gleda svoje strucno unapredjenje, oni losi ce naci nacina da se bave malo politikom, gradnjom odnosa sa visim nivoima. Ako se direktor pokaze podobnim, jos ce od njega postati i inspektor, cak i ministar!

    Ipak sam tekst posle obrisao, jer sam u svom radu susreo i sposobne i odlicne i sposobne direktore (uglavnom zene!).

    Nas sistem ne poseduje zastitu od diktature direktora, a postoji i uzrecica:
    Ako zelis saznati kakav je neko covek, daj mu vlast u ruke!

    Ne vidim resenja za vase probleme. Probajte saznati prave razloge otpustanja preko saveta roditelja...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #7
    Svesna sam da mi roditelji ne mozemo da uradimo mnogo.Kad sam ovo pisala pisala sam mozda emotivno i bez mnogo cinjenica ali cinjenice znam.Zato i tvrdim da je stvar uradjena protiv zakona.Naime uciteljica je u školu došla pre par godina na zamenu i par godina radila kao "zamena" da bi prosle godine dobila rešenje na godinu dana tacnije do 31.avgusta2009.Nastavila je dalje da radi a da nije dobila nikakvo novo rešenje.Radila je do juče u podne kada joj je dato rešenje o otkazu.Kako se u papirima vodi septembar mesec 2009 to znaju samo oni u upravi škole.Zakon kaže da rad na određeno vreme može da traje maksimalno 12 meseci, sa ili bez prekida, s tim da se prekidom računa samo ono što je iznad 30 radnih dana.Radni odnos zasnovan na određeno vreme postaje radni odnos na neodređeno vreme, ako zaposleni nastavi da radi najmanje pet radnih dana po isteku roka za koji je zasnovan radni odnos.Ovaj zakon primenjuje se od 19.07.2005. godine.Primenu ovog zakona jako dobro sam osetila na sopstvenoj koži i moram priznati bila sam srećna zbog toga.Par godina pre toga važio je neki drugi zakon i ja sam prošla tako kako sam prošla -to pominjem gore u topiku.
    Razlozi za otpuštanje, koje su nam prenele učiteljice je to da nova učiteljica dolazi iz druge škole ima ugovor o stalnom radnom odnosu i tamo je sistematizacijom proglašena za tehnološki višak.Direktor je navodno dobio naredbu od ministarstva da je zaposli u školi.Ih od ministarstva....Zar to ne zvuči malo sumanuto, cela ta priča oko razloga?
    Nisam ovde da bi neko od vas rešio problem i ne očekujem da iko ima magičnu formulu, ali se nadam da će se o ovom i sličnim stvarima čuti i van zidina škole.Sigurna sam da od učiteljica , čak ni ta koja je otpuštena i koja će tek sutra moći da podigne svoje papire i prijavi se na biro ne sme da reaguje.Boje se i ne znaju kako.Neko mora da pokrene stvari.Inspekcija rada ne bira koja je profesija u pitanju samo neko treba da se obrati.Ja sam počela odavde...

    A da...ako nekom zatreba, a mislim da bi svaki zaposleni to trebao da prečešlja...zakon o radu...http://www.eurobankefg.rs/upload/doc...20o%20radu.pdf
    Poruku je izmenio Cecara, 01.10.2009 u 23:58 Razlog: uzastopne poruke

  8. #8

    Odgovor: Da li da ga bijemo?

    pa,ja ipak mislim da vi kao roditelji mozda i mozete nesto da ucinite,naravno,pod uslovom da ste slozni
    stupite u strajk,ne saljite decu u skolu
    ovo,naravno,vazi samo ako se Vase zaljenje podudara sa stavom ostalih roditelja
    slicnih primera je bilo po unutrasnjosti,ovi iz prosvete popuste na kraju
    Ploviti se mora i bez broda ..

  9. #9

    Odgovor: Da li da ga bijemo?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    pa,ja ipak mislim da vi kao roditelji mozda i mozete nesto da ucinite,naravno,pod uslovom da ste slozni
    stupite u strajk,ne saljite decu u skolu
    ovo,naravno,vazi samo ako se Vase zaljenje podudara sa stavom ostalih roditelja
    slicnih primera je bilo po unutrasnjosti,ovi iz prosvete popuste na kraju
    Po zakonu svaki roditelj je obavezan da salje dete u skolu.
    Nema goreg primera za dete nego uplesti u politicke igre roditelja!
    Nijedna obrazovna institucija ne sme da popusti takvoj vrsti pritiska, pa to je neprincipijelno!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  10. #10

    Odgovor: Nepravda na delu - može li to tako?

    Da se to dogodilo mom detetu, ja ne bih ni trepnuo. Pa šta ako je zamenjena učiteljica? Nije smak sveta. I otkud neko može znati da li je direktor imao ili nije validan razlog za svoj postupak. Kada bi i tukli tog direktora bojim se da bi čitav život trebali ići ispred svoje dece i tući se sa ko zna kim još zbog raznoraznih sitnih i manje sitnih nepravdica i nepravdi koje se svakodnevno dešavaju....

    Deca žive u realnom prostoru i vremenu u kojem vladaju neki uslovi, čija kvalifikacija i nije primarna u ovom trenutku, već činjenica da su opšti. Dakle, decu čekaju različita iskušenja, pa i ovakva. Ne verujem da će to bitno uticati na njih, jer su deca žilavija i prilagodljivija nego što to mi obično i mislimo. Važno je da su ona u školi sigurna, da se nastava odvija po planu, da imaju kvalifikovanog učitelja koji se ponaša u skladu postojećih normi...

    Moj najstariji sin je zbog rata u prvih pet razreda osnovne škole promenio četiri mesta stanovanja i tri sadašnje države. Sada je apsolvent na pravima i očekujem da oko Nove godine diplomira. Znam još i drastičnije primere i ko zna koliko dece je tada prošlo kroz slične ili još teže situacije...

    Dakle, lepo je brinuti o svom detetu i reagovati na nepravde, ali sam uveren da u tome treba biti obazriv i realan, kao i da treba dete navići da se u životu dešavaju i lepi i naprijatni događaji...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Nepravda na delu - može li to tako?

    Nalazim za shodno da vas obavestim o daljem toku dogadjaja iz kojih se mogu izvuci novi zaključci.
    Naime u petak nakon što smo se organizovali, mi roditelji, izjutra smo napismeno tražili objašnjenje od direktora.Nismo i nećemo koristiti metode štetne po decu i bilo šta što decu upliće u celu stvar.Dovoljno su osetila i bez toga.Slažem se sa Biterlemonom da je to krajnje neprincipijalno.Direktor nam je zakazao sastanak u 16h nakon časova.Nismo sigurni da je to njegova obaveza, ali je on ipak izašao pred nas.Da li je hteo da se opravda ili šta ga je na to navelo, ako nema obavezu da odgovara roditeljima ili je šta drugo u pitanju, tek pokušao je da nam da odgovore.Egzaktne odgovore, kako on kaže.Posle cela dva časa razgovora sa njim složili smo se da je svaki odgovor bio sve samo ne to.Sve same laži, kako smo zaključili.
    Rekao nam je ovo:
    1.Ministarstvo prosvete, ogranak ili kancelarija u NSadu, za Vojvodinu, čak je naveo i ime nekog dotičnog "ađutanta" dalo je školi preporuku da ne raspisuje nikakve konkurse za nova radna mesta zbog reorganizacije školstva.Pa da li je to moguće?60% oglasa na sajtu zavoda za zapošljavanje(NSZ :: Home) čine upravo oglasi iz prosvete i to svih struktura, od osnovne preko srednje škole do institucija visokog obrazovanja.Potrebe su i za školskim i za ostalim licima zaposlenim u školstvu.
    Kako nam je rekao na osnovu te uredbe on je ministarstvu prosledio zahtev za dve učiteljice razredne nastave, koje su pri tom kod njega u školi bile na određeno vreme.Zašto je od ministarstva to tražio niko od nas ne razume, ako ih već ima u školi i ako su tu već više od godinu dana.Svako od nas realno zaključuje da i ako se takve stvari rade, rade se pre početka godine.
    2.Za dotičnu učiteljicu nije precizno znao da kaže ni koliko ima radnog staža u školi ni kakav je ugovor potpisala, čak je jednog momenta ispalo da radi bez ugovora.Po našim informacijama ona jeste ceo septembar radila bez ugovora.
    3.Jedini dokumenat koji je ima da nam pokaže je dokumenat kojim se dotična nova učiteljica prebacuje iz škole u Novom Kneževcu, u našu školu.To je sporazum između dve škole, a sve je navodno urađeno po nalogu ministarstva.Učiteljica iz Novog Kneževca dolazi iz škole Jovan Jovanović Zmaj koja se navodno zatvara, a ona ima prebivalište u Novom Sadu i rešenje o stalnom radnom odnosu.To mu ne sporimo, ako je imao razloga da sa nekom školom napravi takav ugovor, ali se pitamo zašto je učiteljicu, baš tu od njih dve koje su na određeno (verujemo da ih u školi ima mnogo više) zamenio tom iz NKneževca.

    Rasprava bi trajala do ponoći jer smo se vrteli u krug, a sam direktor je jednog momenta otišao u kancelariju po dokaze i nije posle 15min doneo ništa.

    Nakon svega, zamolili smo ga da preispita svoju odluku, čak i nakon toga što je priznao da se nije oglasio o zakonska prava zaposlenog.Odgovor sa njegove strane je da će se u ponedeljak obratiti tom istom "ađutantu" u ministarstvu.

    Znamo mi da od toga neće biti ništa i da mi učiteljicu nećemo vratiti u naš razred, ali smo se svi dogovorili da ćemo joj dati podršku da ovu stvar izvuče na čistac, da kontaktira sa svim dokumentima inspekciju rada i angažuje advokata.Nadamo se da će imati volje a pre svega hrabrosti da to uradi.Po svim analiziranim stavkama, po zakonu o radu, koji je stariji od zakona o obrazovanju, kao što je ustav stariji od oba zakona, učiteljica uz dobrog advokata treba da se vrati na posao, a ne da završi na birou.

    Naša deca će se privići na novu učiteljicu, svakako.Ja sam svoje dete posavetovala da je poštuje i sa njom se odnosi kako sa svakom od njih i verujem da će i drugi roditelji to učiniti zarad dobrobiti dece.

    Ja želim, vidim da su i drugi radi da pomognemo toj učiteljici.Pišu po zidovima "Pravda za Uroša"(ne želim da se dotičem te teme, samo apostrofiram),mi tražimo pravdu za našu učiteljicu jer je to zaslužila.Pravdu za nju i druge slične njoj, jer iz straha da izgube svoju ličnu egzistenciju ne smu da se usprotive i traže svoja prava.

    Volela bih da ovaj topik, ili neki drugi bude polazište gde će roditelji, prosvetari, oni koji na bilo koji način nalaze sebe u svemu tome pišu o svojim iskustvima, uslovima u školama i postupcima različitih ljudi koji su u tim institucijama.Možda za početak mogu da postavim pitanje koliko su koštale knjige za drugi razred osnovne škole u drugim školama?Mi smo ih platili 6,5 hiljada dinara.

  12. #12

    Odgovor: Nepravda na delu - može li to tako?

    @Greshka

    Iako sam imao uvid samo u stavove jedne strane (Vaše), sklon sam da poverujem da suštinski govorite istinu o načinu pomeranja zaposlenih u budžetskim ustanovama, jer je primer više nego tipičan i verujem da je svako od nas bar jednom u životu video na delu sličan mehanizam delovanja kada se želi sprovesti lična volja bez obzira na njen uzrok.

    Ali, bojim se da je to borba sa vetrenjačama i da će najverovatnije biti uzaludna, tim pre što se od Vlade RS najavljuje žestoka racionalizacija i otpuštanje kadrova u ustanovama budžetskim korisnicima, među kojima je prosveta, uz zdravstvo, u samom vrhu. Dakle, skoro sasvim sam siguran da čak i ako formalno pravno "odlazeća" učiteljica nekim slučajem i dobije spor, ona realno neće imati nikakve šanse da se opet vrati na "staro" radno mesto. Naime, ključna činjenica je ta što nikada nije bila u stalnom radnom odnosu, tako da je sve ostalo nebitno i bez obzira na moguće direktorove marifetluke, ona taj svoj hendikep nikada neće moći (u ostvarivanju svojih prava pred sudom) nadoknaditi. Osim toga, s obzirom na predstojeću racionalizaciju, svojim tužakanjem sebi sigurno zatvara vrata da bilo kada dobije posao u toj školi, a možda i i u gradu.

    Mislim da pomenuta učiteljica nije imala sreće. Poštujem svakog ko se bori za pravdu, pa tako i nju, pa i Vas lično, ali zapitajte se i o tome koje su moguće posedice takve borbe, pre svega za učiteljicu, što je sada jasno i glavni problem cele ove priče, a ne vaspitanje dece, kako sam u početku shvatio, što priznajem i nije toliko važno....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #13

    Odgovor: Nepravda na delu - može li to tako?

    memento,
    u današnje vreme i u okruženju u kom živimo mislim da nije nikako dobro prihvatiti sva događanja sa tim "nije imala sreće".Pronašla sam se u ovoj priči sa ličnim iskustvom, pominjala sam to u prvom tekstu koji sam postavila.Iz prosvete sam 2001 izašla sporazumnim raskidom ugovora(imala sam posao na neodređeno)i došla u firmu koja danas ima oko 1000 zaposlenih.Tada sam shvatila i danas znam da može da se radi po zakonu.Pregrmela sam u toj firmi nekoliko reorganizacija i raznih promena i koliko god da sam danas nezadovoljna primanjima ili recimo međuljudskim odnosima stojim iza toga da se za 8 godina firma nikada nije oglušila po zakon i naštetila i jednog zaposlenog.Sa druge strane godine koje sam provela u prosveti od 1998 do 2001 oštetile su me za godinu radnog staža i za druge probleme koje sam imala....
    Verujem da ako postoji zakon i ako se on primenjuje mora biti jednoobrazan za sve zaposlene bilo o kom radniku da se radi, profesoru, učitelju, čistačiči ili magacioneru...

    A kad je reč o posledicama ovakve borbe,prvo su sad vec očigledne posledice ovakvog postupka, učiteljica je na birou i teško da odatle može doći do posla kad učitelja ionako tamo ima već ohoho, a direktori u školama zapošljavaju na ovaj način.Svaka borba bi za cilj ima neki napredak, u ovom slučaju je to da bi ovakav čovek trebalo da odgovara za svoje postupke(mislim na direktora) ako se oglušio o zakon i da se napravi red u toj i u drugim školama u kojima stvari i ljudi tako nejasno stoje na svojim pozicijama, bez obzira na restruktuiranje prosvetnog sistema....
    Postoje još mnoge stvari o kojima bi se moglo pričati o našim školama, direktorima, zaposlenima, osim reorganizacije.O stvarima koje direktno utiču na položaj naše dece u tim školama.

  14. #14

    Odgovor: Nepravda na delu - može li to tako?

    Za sve one koje interesuje ova tema i razvoj dogadjaja, kao i njegovo rešenje je:
    posle peticije roditelja, pritiska na direktora, angažovanja inspekcije rada i lokalne kancelarije ministarstva od strane učiteljice sa otkazom, ona je danas vraćena na posao!Nije bilo batina ni štrajka ili bilo kakvih manipulacijom decom!
    Zakon postoji i mora da se poštuje, u ovom slučaju mi roditelji smo pomogli da se on sprovede.Pravda je spora ali dostižna!

  15. #15

    Odgovor: Nepravda na delu - može li to tako?

    Silom se ne resava nista, u kom god obliku ona bila demonstrirana! To sto si pisala je samo jedna u slicnih, mozda cak i identicnih prica sa razlicitih podrucja.
    Cinjenica je da roditelji nemogu mnogo ni kada su u pravu, i to malo sto mogu, kasniej se negde kao bumerang vrati deci ( ne pisani zakon), ali tako je!
    Recimo, moja drugarica je profesor u jednoj srednjoj skoli, objektivno govori o odnosu profesora prema deci....U prvom momentu izgleda da su deca " kao beli medvedi zasticena", ali...ima i ona druga strana medalje....Naprimer, ona kaze, a to stoji i u pravilniku skolskih ustanova..sledece:

    - dete nesmete zlostavljati na bilo koji nacin
    -ne mozete ga udaljiti sa nastave bez obzira kako se ponasa
    - ukoliko je dete zakasnilo, ili iz bilo kog drugog razloga upisano u rubliku za neopravdani izostanak, morate dozvoliti da prisustvuje casu
    - za sve sto se detetu lose u skoli dogodi, odgovorni su nastavnici, razredni i zamenik razrednog staresine pre svega......itd..samo neki od primera koji deci idu jel u prilog

    Ali zato, data im je " ne vidljiva " moc i pravo da dete za banalnu stvar, koju cak ne moraju ni pravdati pred kolegama, upisu u napomenu, moze danas deset puta da ga predavac na casu upise u napomenu....a napomena po napomena i "izlete" dete iz skole na "jedan"....

    Tako da, bilo kako bilo..."sila Zakon ne moli", ...postoji neko "gore" ko za sve sto vidi i recka prima platu, tako da taj direktor, i njemu slicne kolege direktori, nastavnici, ma prosvetni radnici generalno.....jednog dana ce odgovarati za sve, nece ostati nista ne kaznjeno!
    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Zasto se bas tako zovete?
    Autor leptirić u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 06.08.2010, 00:24
  2. Običaji (tako se to kod nas radi)
    Autor paparazzo u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 10.06.2010, 18:13
  3. U kom se delu sveta nalazite?
    Autor yige_gui u forumu Dijaspora
    Odgovora: 96
    Poslednja poruka: 05.09.2009, 11:39
  4. Krem bananica-da li ce se i dalje tako zvati?
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 22.05.2007, 21:08
  5. Primitivizam na delu...
    Autor Tigerlily u forumu Spomenar
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 05.04.2007, 12:39

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •