Vojvodjanski Špic namet-ovi.....
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 33
  1. #1

    Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    E sad me _baba_ (ne moja, ...vec cubabi.... genije, nadzak-baba, ...) podseti na nesto sto bi isto vredelo postaviti i ostaviti ovde i za naredne generacije.....hvala baba...

    Mnogi Vojvodjani ih imaju, kod nekih je cak prepoznatljivije nego prezime.
    Mnogo puta mi se desilo vec da sam trazeci nekoga u selu uvek dobijao odgovor, -takav ovdi ne postoji......ta valjda ja znam....

    Naime ja sam trazio po Prezimenu a ne po Špic namet-u.......

    Pa izvolte: Špic namet, i ako znate zasto......

    Ja cu prvi......

    Šumarovi

    Kornjačini

    Laurovi
    .
    .
    sve jasno, sem poslednjeg, za tog nisam uspeo da saznam zasto....
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  2. #2

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Moje prve komsije, u selu, zovu Srbinovi. Ne znam zasto, a nema mi ni neke logike jer je u selu bar 80% stanovnostva srpske nacionalnosti!

  3. #3

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Moj otac od Piroških ... nemam pojma šta to znači...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  4. #4

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    moji su Papudzini, a baba mi je Shendjurska

  5. #5

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Izvinjavam se, ali mislim da se kaze spic-name od nemackog Schpitzname, sto znaci nadimak. Oprostite za ispravku, mozda i nisam u pravu? U Irigu svaka porodica ima nadimak. Mamini su Srkeljini, a tatini iz Rume Rastovcevi. Inace Irig je pun smesnih nadimaka, a ranije generacije su se samo i oslovljavale po nadimku,retko je ko upotrebjavao prezime. Interesuje me kako je nastao taj obicaj i zbog cega? Verovatno ima razloga.

  6. #6

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Citat zillertal kaže: Pogledaj poruku
    Izvinjavam se, ali mislim da se kaze spic-name
    vjerovatno i potiche od nemachke rechi, ali se kod nas u narodu jednostavno dodalo to t.. znam poshto se tako kazhe i kod nas, a nemam veze sa Vojvodinom mada su me iz ne znam kojeg razloga pocheli smeshtati upravo tamo

    caletova strana su Furkulje a kevina Nikchevi, po pradedi Nikoli
    od malena su nas uchili da kad te pitaju chiji si, kazhesh shpicnamet, a ne prezime


    Interesuje me kako je nastao taj obicaj i zbog cega? Verovatno ima razloga.
    mislim da je to nastalo zato shto je onomad bilo mnogo porodica sa istim imenima i prezimenima.. pa da se razlikuju davali su im nadimke, mislim da je najcheshce bilo po nekim anekdotama.. ali ne znam od kad sezhu ti shpic nameti.. mada, bilo bi interesantno znati

    mislim da bi bilo suludo smeshno da te pitaju "chiji si ti?" a ti kazhesh primerice od Petrovica.. a onda ono kao "od kojeg Petrovica, kad Petrovica ima ka pljeve"
    moomoo meee jooouu

  7. #7

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Ja sam od Shirimindinih
    Bogu hvala sto sam Lala

  8. #8

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Ja sam od Majorovi...

    (dedu su zvali Major)
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  9. #9

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Ovo su neki od špicnameta iz mog Dolova, izvinite ako sam slucajno dva puta napisao neki špicnamet. Stvarno ih ima mnogo, pomogli su mi drugovi u nabrajanju... Verujem i da se neki nadimci od ovih nabrojanih pojavljuju i u vašem mestu.

    Šlajberovi, Kovačarevi, Dokljanovi, Lodžinovi, Pirinđa, Babura, Pera Paradajzli, Žika Svraka, Đura Čorba, Vlada Pekar, Pera Štikler, Belov, Prdla Draga, Prnda Rakin, Prda-Beša, Jova Jorgovan, Biber, Vasa Prca, Kos, Mileta Pile, Kokoška, Kikerec, Krivošijan, Graoran, Sava Jaje, Pače, Murga, Kozar, Kozak, Krofna, Mileta Tanjenica, Jovica Špenger, Čarapa, Vrabac, Vrabica, Valjušak, Nikica Mušac, Voja Muva, Bora Buva, Puža, Vasa Kudeljar, Nikola Gušan, Pera Golupče, Bata Štiglic, Žika Papagaj, Kobac Ninkov, Jepur (na rumunskom Zec), Prunja (na rumunskom Šljiva), Zelenko,Vranac Bakin, Mrkov, Riđa Živojnović, Rada Krava, Ursulj (na rumunskom Medved), Voja Kegla, Ludaja, Garov, Duša Rundov, Kujini, Vasa Kobasica, Đigerica, Kvasac,Popara, Moča, Prepelac, Mita Pleva, Grudva Vlajić, Čakanac, Čuran, Bata Čure, Vasa Guzan, Voja Jarac, Đura Krompir, Beli luk, Mudini, Ana Čobanja, Turalo, Čeprekalo, Ripilo, Bunarđija, Kičkila, Žika Zrno, Pekmezar, Riba, Ribac, Vasa Kesega, Som Kujin, Krtamesa, Puve, Pišač, Duša Kerica, Pulin, Gađa, Đukela, Gibanica, Sava Krilatica, Kamđija u Oči, Zlata April, Divizija, Grba Popović, Kliker, Švaba Adamčev, Karanfil, Lala Žurban, Najlon Dražilov, Sava Đeparoš, Šerpenjar, Steva Avion, Rčak, Ševa, Jarebica, Golja, Molja, Šolja, Prlja, Maša Litra, Čokanj, Rakija, Vaja Trta, Taburaš Drda, Vava Gajdaš, Svirac, Duša Bronza, Draga Danguba, Čosa Živojnović,Pinter, Pisar, Šicar, Pican, Vasa Kicoš, Žarko Bubrežak, Đurica Lampov, Funta, Dukser, Čakov (mađarski Kapa), Larmaš Mutavđin, Bradaš, Guta Talijan, Širov, Car Irod, Tata Beranić, Mile Mamin, Maca Milojkov, Popica, Pipa, Živa Jež, Šeni Prase, Gospa Kifla, Cvejini, Čukurevi, Bežunarevi, Ščompuljevi, Tajdićevi, Crnjini, Bršovanovi, Uvalini, Pustaljijini, Porjazovi, Pišingerovi, Ripilovi, Gamburiševi, Cuculjevi, Blikanovi, Čezerovi, Bronzini, Svrakini, Bandini, Petkuljevi, Čeprkalovi, Pinterovi, Pilingucovi, Mutavdžini, Šicarovi, Žikucini, Berdini, Giguljevi, Lajoševi, Caprđini, Pišaćevi, Mućkini, Zgajbini, Karanfilovi, Deduljevi, Kuršmitovi, Rakini, Lujzini, Sturzini, Pudljikini, Šnjurini, Belanovi, Bačukini, Trtini, Ružajkini, Pantićevi, Kobasicini, Crvenkovi, Tatomirovi, Rozmirovi, Gubarevcovi, Krtamesini, Burčini, Džibini, Porjazovi, Šagunovi, Pljoskarovi, Goljini, Čifini ( i srbi i rumuni), Veljini, Čurlini, Bujanovi, Skorcarovi, Mariljevi, Žika Kubanac, Saša Kinez, Ljubiša Švaba, Steva Mađar, Deja Rumun, Mile Makedonac, Danijel Francuz, Caprdjini, Dzukelini, Facini, Djelopanovi, Garicevi, Šargici, Sturzini, Puvetovi, Bimbini, Terzini, Kikerecovi, Berdini, Zgajba, Zgrince, Urdzika, Zikalo, Totoš, Tomas, Boldovina, Kosovi, Ježevi, Moćini, Čosini, Kura-Sava,Jepur, Buljuta, Čorba, Puniša, Mućka, Dragojla Lobandjina, Mušurika, Kurbla, Jancini, Tolvaj, Kusura, Djukelini, Brkići, Ruptuljevi, Kerlikovi, Tošini, Šinžuljevi, Belov, Vrapcovi, Čeknica...

  10. #10

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Dodajem jos par njih koje se setih:Gadzini,Novoseljani,Ruberi,Spricerasi,Ladovi njani,Nakrajseljani,Balasovi...

  11. #11

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Birmanchevi,po pra,pra dedi koji je bio "birmanac".Neznam tacno sta znaci,ali koliko mi je neko rekao to je pandur,zandar ili nesto slicno.

  12. #12

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    po tati (sedmo koleno zrenjaninac, po crkvenim knjigama) pindarandini,
    a po mami (n.becejka) pekmezovi, pekmezari. za mamin pretpostavljam kako su dobili, a za tatin nemam ideju

  13. #13

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Citat glo kaže: Pogledaj poruku
    po tati (sedmo koleno zrenjaninac, po crkvenim knjigama) pindarandini,
    a po mami (n.becejka) pekmezovi, pekmezari. za mamin pretpostavljam kako su dobili, a za tatin nemam ideju
    Pitaj, naš prijatelj Google možda zna odgovor. Orijentiši se na Indiju, moguće da ti je neko od dalekih predaka stigao upravo otuda sa nekim seobama, ako si imao ili imaš nekog daljeg pretka Romske nacinalnosti onda je sve jasnije.

  14. #14

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Ja sam od Skorupovih iz Djale... A znam i za jos neke Mamaljuge u Sanadu, Niciforove u Melencima itd...

    Btw, zar se ne kaze "SPICNAME", bez T? Koliko ja znam u pitanju je germanizam....

  15. #15

    Odgovor: Vojvodjanski Špic namet-ovi.....

    Citat schindller kaže: Pogledaj poruku
    Ja sam od Skorupovih iz Djale... A znam i za jos neke Mamaljuge u Sanadu, Niciforove u Melencima itd...

    Btw, zar se ne kaze "SPICNAME", bez T? Koliko ja znam u pitanju je germanizam....
    Mamaljuga – (rumunska reč) kačamak.

    Često se može čuti medju ribolovcima u Bačkoj:
    ''Pecam Deverige i Babuške na mamaljugu.''

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •