Budizam - Strana 5
Strana 5 od 41 PrvaPrva ... 3456715 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 612

Tema: Budizam

  1. #61

    Odgovor: Budizam

    Najvise vremena sam proveo u Bangkoku po mom misljenju grad koji nema premca u svetu tesko je to opisati to se mora videti moj prijatelju u samom Bangkoku ima jako puno Tempel-a (manastira) ali tempo je takav da malo posvecujes tome paznju Jer Bangkok je Bangkok tamo turisti dolaze najmanje zbog Tempela i Buddisma.
    Da bih doziveo pravi Buddisam to moras da ides izvan Bangkoka
    Na prepruku drugih Backpackera sam posetio jedan grad sto lezi juzno od Bangkoka oko dvesta kilometara i zove se Hua Hin Zasto bas taj grad ? Grad jedan od najomiljenijih centara Backpackera iz nekoliko razloga izmedju ostalog tamo boravi Thalandski kralj( najpopularnija licnost Thailanda)samim tim tamo se nalaze par najlepsih Budda Templar sa fantasticnim Budda statuetama koje dosezu visinu i do devedeset metara i najznimljiviji Tempel na Thailandu popularno zvani Monkey Temple ( ime sve govori)
    U sve Templove ulaz dozvoljen tako da kontakt sa Mankovima (monasima)je neizbezan.Zanimljviji detalj vezn za njih ako zelis napraviti fotografiju kao osba muskog pola smes da imas fizicki kontakt (nemislim tu na sex recimo zagrliti) dok zene nemaju tu privilegiju.
    Sigurno se pitas pa gde je to moje odusevljenje pa evo sa par prostih reci da to i kazem.
    Sama boja koja je katakterisicna za religiju puno kaze ti znas na koju boju mislim
    Arhitektura kad udjes u Templove wow koja igra boja,lako razumljiva umetnost i opisivanje slobodi coveka u toj umetnosti osecas se ne kao u nekoj religiskoj ustanovi nego u kabareu topen
    Mankovi fantasticni ponasaju se prema svima jednako bio ti stranac businessman ili prostitutka beo zut ili crn
    Jako visok stupanj demokracije nemesanje politike u religiju.
    Respekt lokalnog stanovnistva od najbogatijih slojeva pa do najsiromasnijih
    prema religiji i obratno.
    Jednom vec receno Free Your Mind

    I na kraju jedan paradoks koji sve kaze nigde nisam video toliki broj nasmejani ljudi kao u Aziji i stovremeno siromasnih a jedan veliki udel u tome svakako da ima i Buddisam

    Pozdrav!!!!!!!!
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  2. #62

    Odgovor: Budizam

    Pozdrav Bad Company i hvala na objašnjenjima.

    Verujem ti da Bangkok baš i nije najbolje mesto za duhovnog tragača, već više za turiste da sve te pozlaćene hramove spakuju u svoje digitalne kamere, pa da se posle, kod kuće dive sami sebi gde su sve bili. A i što se tiče monaha, mnogo zavisi kojoj tradiciji pripadaju i kojeg učitelja slede. Čitao sam o nekima koji recimo proriču sudbnu za novac, iako je jedno o pravila da monah ne sme ni da dotakne novac, a ne da ga zarađuje.

    Takođe, u novije vreme u Tajlandu je čitava pomama za kojekakvim amajlijama koje kao donose sreću, pa su se neki manastiri dosetili da ih štancuju kao kinder jaja i zaradjuju veliki novac, usput iskorišćujući veliku religioznost Tajlanđana. Naravno, sve su to znakovi degradacije same religije, sa jedne strane, dok sa druge ima i dalje velikih učitelja koji se strogo drže Vinaye, to jest pravila ponašanja za monahe i monahinje. Jedno od njih je, ovo što pominješ, da monah ne sme da dodirne osobu suprotnog pola. Gledao sam recimo kad nekom monahu žena dodaje šolju sa čajem, on je ne uzima direktno u ruku, već stavi platnenu salvetu i drži je za jedan kraj, a žena šolju ostavi na salveti. Ovo držanje za kraj je znak da je šolja data upravo monahu, jer oni ne smeju ništa da traže, već žive od onoga što dobiju. Sva su ta pravila zapravo vežba u skromnosti i iskorenjivanju egoističkih želja.

    Ovo za nasmejane ljude sam i ja čuo. Zanimljivo. Verovatno je odraz kulture i znak jednog drugačijeg sistema vrednosti.

    Prijatan vikend!

  3. #63

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Pozdrav Bad Company i hvala na objašnjenjima.

    Verujem ti da Bangkok baš i nije najbolje mesto za duhovnog tragača, već više za turiste da sve te pozlaćene hramove spakuju u svoje digitalne kamere, pa da se posle, kod kuće dive sami sebi gde su sve bili. A i što se tiče monaha, mnogo zavisi kojoj tradiciji pripadaju i kojeg učitelja slede. Čitao sam o nekima koji recimo proriču sudbnu za novac, iako je jedno o pravila da monah ne sme ni da dotakne novac, a ne da ga zarađuje.

    Takođe, u novije vreme u Tajlandu je čitava pomama za kojekakvim amajlijama koje kao donose sreću, pa su se neki manastiri dosetili da ih štancuju kao kinder jaja i zaradjuju veliki novac, usput iskorišćujući veliku religioznost Tajlanđana. Naravno, sve su to znakovi degradacije same religije, sa jedne strane, dok sa druge ima i dalje velikih učitelja koji se strogo drže Vinaye, to jest pravila ponašanja za monahe i monahinje. !
    Sto je tice samog Buddisma ja neznam dali se on razlikuje nesto od Tibetanskog ali i ono sto sam u Vijetnamu Burmi itd itd video uglavno se svodi na istu stvar.
    Sto se tice kako ti rece amajlija to je tacno ali to nisu pomame tamo(Thailand) ,dali to donosi srecu neznam ali iz razgovora sa Monasima sam shvatio da je to jedan nacin finnsiranja jer Monasi zive od darova gradjana i pomoci vlade.

    Pozdrav
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  4. #64

    Odgovor: Budizam

    Citat Bad Company kaže: Pogledaj poruku
    Sto je tice samog Buddisma ja neznam dali se on razlikuje nesto od Tibetanskog ali i ono sto sam u Vijetnamu Burmi itd itd video uglavno se svodi na istu stvar.
    Sto se tice kako ti rece amajlija to je tacno ali to nisu pomame tamo(Thailand) ,dali to donosi srecu neznam ali iz razgovora sa Monasima sam shvatio da je to jedan nacin finnsiranja jer Monasi zive od darova gradjana i pomoci vlade.

    Pozdrav
    Budizam je posle nestanka u svojoj postojbini Indiji, negde u XIII veku, svoj pohod po Aziji nastavio u dva pravca. Jedan na sever preko Tibeta, Kine, Koreje do Japana i to je mahajana budizam, dok se druga grana prostire na jug, preko Šri Lanke, do Kambodže. Laosa, Mjanmara i Tajlanda, sve do Vjetnama (gde je u manjini). Mislim da je osnova obe ove grane ista, sa secifičnim prilagođavanjima različitim kulturama u kojima su se škole i jedne i druge grane razvijale.

    Budistički monasi se i zavetuju, između ostalog, da će živeti jedino od darova, tako da nikakva trgovina ne dolazi u obzir. Naravno, ovo je era slobodnog tržišta i korporativne ekonomije, pa ljudima razne ideje padaju na pamet.

    Da li tebe zanima neka posebna škola budizma i imaš li prilike da dođeš u kontakt sa njezinim monasima? Ili je ovo bilo čisto turističko putovanje?

  5. #65

    Odgovor: Budizam

    Moracu da te razocaram ali ovo je cisto turisticko putovanje jer sledeci cilj mi je da posetim Amazon mada i po glavi mi se vrti Tibet.Mada mogu reci da je ipak imalo uticaja jer na neke stvari sam poceo malo drukcije da gledam ali moram biti obazriv sa takvim stvarima zbog okoline gde zivis sigurno znas sta mislim....
    Najvece promene su se desile u pogledu na obican zivot i njenu matrialnu stranu
    jer sam uvideo da bih ja tamo bio zadovoljan sa puno manje stvari,dali bih tamo zivio wow nema dvojbe zasigurno da da
    Ali dali je to uticaj Buddisma ne direktno mozda indirektno ustvari to je neki mix okolnosti
    Jer nezaboravi to su Tropici tako temperatura nikad nije ispod 27C jer tek kad si tamo vidis koliki uticaj klima ima na coveka ja nemogu da se setim da sam i jednom bio mrzovoljn ili ne raspolozen dok sam bio u Tropicima .
    A mozda naveca razlikaje po mom shvatanju kako da kazem tamo na neki nacin vaze nepisana pravila dok na podneblju gde zivimo su samo pravila i paragrafi muka ziva
    Tesko je promeniti preko noci jedan stil zivota a moj je na onu stranu Sex,Drags & Rock n Roll otprilike,za to je potrbno vreme. Ishrana je bila mozda najbolji test jer posle izvesnog vremena
    telo je htelo sasvim nesto drugo nego rizu ili koksovo mleko to ti je otprilike ko kad prestanes da pusis telo trazi nikotin jeli tako
    Ali Buddisa kolko sam primetio nema nista protiv stila zivota koji sam ti gore naveo za razliku od nekih drugih religija i drzava gde bi ti za to glava odletela.
    Biti turista recimo u Egyptu i na Thalandu to ti je kao crno i belo mislim na razliku.
    Sad neko drugi ce da pomisli da se tamo moze raditi sta hoce ali
    to nije tako i tamo postoje zakoni i sve dok ne predles prag nema problema.
    Zakoni su jako liberalni sa velikom dozom tolerancije i bas zbog toga ako ih prekrsis surovi su nema kopromisa
    I nakraju samo da dodam da je Thailand jedno od najvecih meka za sve nepoznate Umetnike Muzicare Backpacker Hippie koji imaju cak svoje kolonije
    gde si uvek dobro dosao bez obzirz bali si boga ili siromasan.A da bi bio prihvacen samo je jedna stvar bitna da pratis pravila igre.

    P.S
    Vijetnam Burma Laos tamo je malo drugacije
    Poruku je izmenio Bad Company, 06.04.2008 u 12:23
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  6. #66

    Odgovor: Budizam

    Ma nemaš šta da me razočaraš, jer nemam nikakvih očekivanja. Pošto odavno želim da odem u Tajland, naravno više da obiđem neke manastire nego Bangkok i Patayu, zanimalo me je da cujem utiske o zemlji iz prve ruke. I zanimljivo mi je ovo što pišeš o promeni perspektive u zavisnosti od klime.

    Kad si već pomenuo promenu načina života, ma sve će to doći (ili neće) u svoje vreme. Ni ja nisam seo i odlučio da će me od danas zanimati budizam. Nekoliko slučajnosti (budisti bi rekli da nema slučajnosti, već bi pre govorili o karmi) i nekoliko pročitanih knjiga je učinilo da u meni nešto živne i kaže: Hm, ovo bi moglo biti zanimljivo. I onda korak po korak, kako više saznaješ tako i menjaš svoje stavove, pa postupke, i na kraju se okreneš i vidiš da se i tvoj život manje-više izmenio. Ništa spektakularno, ali sigurno ne bi imao taj pravac da nije bilo onih signala sa početka.

    Ma život je divna pojava, samo ako se setimo da na njega obratimo pažnju :D

    PS. Da, Burma je ne malo, već poptuno druga stvar. Na žalost

  7. #67

    Odgovor: Budizam

    Šta je reinkarnacija?

    Reinkarnacija se obično zamišlja kao povratak u drugom telu, posle smrti ovoga tela. Teorijski se pretpostavlja da postoji neka vrsta duše, nešto što je suštinsko "ja", što se seli iz tela u telo. Pre nego što se na pitanje o reinkarnaciji može odgovoriti, treba da razmotrimo ovu pretpostavku i upitamo se: "Ko sam ja? Šta sam ja?" Moramo znati šta to umire da bismo stekli neku ideju o tome šta može da se rodi. U budizmu polazna tačka jeste iskaz: "Ja nisam ni ovo telo ni ovaj um". Šta sam onda ja? Mnogo je toga što može i što jeste bilo napisano kao neka vrsta odgovora na ovo pitanje, ali sa budističke tačke gledište sve su to spekulacije. To nije nešto što može biti izmereno, to nije nešto što je moguće neposredno iskusiti. Znaš da si živ i možeš imati iskustvo življenja, ali kako ga možeš objasniti? Nauka može dati pojedinosti o mnoštvu sastojaka života, ali ne uspeva da objasni sam život. Javlja se nova nauka (kvantna teorija i teorija haosa), ali hoće li se nauka i religija na kraju ipak sresti u jednoj tački?

    Pošto telo umre, šta se događa? Ne znam. Život uključuje u sebe rođenje (stvaranje, genezu, nastajanje), bivanje (hodanje, jedenje, starenje) i okončanje (smrt, nestranak, umiranje). Sve to je izraz prolaznosti, promene. Sećanja koja imam kad se osvrnem na ovih 46 godina jesu zbirka vinjeta -- svaka od njih je nastala, ima neku priču i onda se završava. A na kraju jedne možda je praznina, nema ničega posebno zanimljivog za sećanje, a onda druga počinje; neprekidno smenjivanje rađanja i smrti. Jesam li ja taj isti u svim tim scenarijima? Naravno da imam sećanja, poput slika u albumu, ali ta fotografija nisam ja. Onda sam ja samo fotograf? Ili foto-aparat? Ko je taj koji poseduje sećanje. Mislim da se u toj sposobnosti da znamo, da budemo probuđeni i svesni, krije i odgovor.


  8. #68

    Odgovor: Budizam

    Da li reinkarnacija igra važnu ulogu u tvojoj religiji?

    Igra, u smislu da je jasno da se "moj posao" ne okončava smrću ovoga tela. To me ohrabruje da uvidim koliko je važno to što činim danas -- jer to će uticati na način na koji ću biti "pre-porođen" sutra (ili u nekom trenutku posle ovoga "sada"). To me čini veoma pažljiviim pri donošenju odluka, navodi da malo porazmislim pre nego što delujem. Čini me malo odgovornijim, jer imam osećaj da šta god da učinim ukoliko je obeleženo pohlepom ili odbojnošću ili vezano za neki "ego trip", to će me lupiti po glavi, pre ili kasnije.

    Ą

  9. #69

    Odgovor: Budizam

    Da li budizam ima teoriju o nezavisnosti?

    O nezavisnosti se može raspravljati na različite načine, u vezi sa prirodom kao celinom, na primer jabuke da bi nastale zavise od drveta, koje opet zavisi od tla, kiše... i tako dalje, te vidimo da su sve stvari međusobno zavisne. Međutim, moje razumevanje je da Budino učenje ukazuje na moje lično iskustvo, naročito na njegovu neprijatnu stranu (dukkha) i kako mogu da se oslobodim od nje.

    Prvo, postoji zakon "kamme", a to je učenje o zakonu uzroka i posledice na moralnom planu. Posmatrajte to u vezi sa Njutnovim zakonom, koji kaže da "svaka akcija ima podjednako snažnu i sebi suprotnu reakciju". Ako udarite nekoga -- postoje šanse da i on vas udari. Ovo se lako može proveriti na materijalnim stvarima, ali kako sve to funkcioniše u kontekstu morala? Kako moja dukkha nastaje u vezi sa onim što činim? (Pojednostavljeno) budističko rezonovanje je sledeće: "Ako činiš dobro dobijaš dobro, ako činiš zlo dobijaš zlo" Hrišćanski ekvivalent bio bi: "Kako seješ, onako ćeš i žnjeti."

    Tu je zatim paticca-samuppada, učenje o uslovljenom nastanku, o kojem je moguće naći mnogo različitih objašnjenja. Ono analizira lično iskustvo, razmatrajući uslovljenost između "neznanja" na početku (uzrok) i dukkhe na kraju (posledica). Temeljno neznanje je verovanje da postoji nekakvo jedinstveno "ja" i lična "duša". Prema paticca-samuppadi iskustvo je podeljeno na 12 uočljivih veza (neke su uočljivije od drugih). Ta veza, nešto pojednostavljena, sledi otprilike ovako: "Na osnovu čula javlja se kontakt sa okolnim svetom; taj kontakt stvara osećaje; oni vode do želje, želja do vezivanja, a vezivanje završava patnjom, starošću i smrću."

    Na osnovu konvencije, kao način lakšeg komuniciranja, svet oko sebe delimo na pojedinačne stvari i dajemo im imena, na primer naše telo -- šake, stopala, glava itd.; ali postoji samo jedno telo. Zamislite da ste da ste na drvetu, okliznete se (uzrok) i padnete. Znate da padate kraj mnoštva grana, ali zapravo jedino što registrujete jeste bol u trenutku kad udarite u tlo (posledica). Budizam dopušta postojanje posebne realnosti (izvan moga iskustva), ali se fokusira na naš doživljaj mnoštva uzroka i posledica i kaže da svako od nas može da bira -- barem uzroke. Možete ovu istinu da testirate na sebi. Pokušajte da ne padnete sa drveta!

    Э

  10. #70

    Odgovor: Budizam

    Je li kamma (karma) isto što i greh?

    Bukvalno kamma znači postupak; ono što činim. Konkretnije, to je nameran postupak, koristan ili štetan; dakle, od vrste namere zavisi i moja sudbina. Štetni postupci su oni koji su motivisani pohlepom, mržnjom i obmanutošću. Neka kamma će svoj plod doneti u ovom životu, a neka u narednim životima. Problem se javlja oko kvaliteta namere, je li ona dobra ili rđava u apsolutnom ili relativnom smislu. Da li je krađa 10 funti da bih nahranio majku koja gladuje isto što i krađa 10 funti da bih otplatio svoj dug na kocki? Postupak je isti, namera različita, ali da li je rezultat isti? Na svakom od nas je da odluči šta je u ovom slučaju prava stvar.

    Greh jeste kršenje božije volje i odvajanje od boga zbog tog kršenja. I ponovo se javlja pitanje apsolutnih vrednosti -- je li božija volja apsolutna ili relativna? Kamma je, međutim, uvek nameran postupak, dok je greh samo štetan postupak.

    Ө

  11. #71

    Odgovor: Budizam

    Da li budisti veruju u boga?

    Pre nekako dobio sam pismo od osobe po imenu Zara Holand. Ne znam ni da li postoji devojčica koja se zove Zara Holand, jer moguće je da ju je neki nastavnik izmislio. Ali ja sam dobio pismo, tako da bih možda mogao verovati da i postoji neko ko se tako zove.

    Nisam dobio pismo ni od koga ko se zove Bog, nikada nisam sreo bilo koga ko se zove Bog. Postoji li bilo koja "stvar" koja se zove Bog. Ne znam. Nisam dobio pismo, dakle ne mogu čak ni da verujem. Kad mi padne nešto na nogu, ja ne verujem u bol. Ja ZNAM bol -- jao!!! Kad sam srećan ZNAM da sam srećan, ne moram u to da verujem. Ovim neću da kažem da ne postoji Bog. -- već samo da ja to ne znam.

    Zavisi takođe kako definišemo Boga. U budizmu postoji razrađena kosmologija, sa bogovima, demonima, devama i svim drugim vrstama bića koja nastanjuju pojedina područja (prava ili mitološka bića, ja ne znam). Ali ona se ne smatraju večnim ili svemogućim. Ima jedna priča o monahu koji je želeo da zna "gde ovaj svet nestaje bez ostatka". Pitao je razne mudrace na zemlji i sugerisali su mu da pokuša sa bogovima. Da skratim priču, postepeno se uzdizao u sve rafiniranije slojeve kosmosa sve dok nije stigao do najvišeg, Braminog sveta i otišao na Bramin dvor, te postavio pitanje. Brama je malo okolišio, pa onda monaha odveo na stranu i izgrdio ga što mu tako javno postavlja tako zbunjujuća pitanja na koja on ne ume da odgovori. A ako zaista želi da zna, neka ode i pita Budu. Ovo stavlja bogove u njihov relativan položaj. Sve u svemu. može se zaključiti da "budisti ne veruju u Boga, to jeste njegovo postojanje ili nepostojanje nije presudno za njihov život".

    f

  12. #72

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    budisti

    U budizmu postoji razrađena kosmologija,

    f
    Za G.Sati-ja

    Izmedju 13-15 Aprila slavi se Thailandska nova godina Songkran .
    To je najveci praznik na Thailandu
    Sama proslava je jedan kako bi nazvao "vodenirat"
    Mladi i stari paradiraju ulicama sa vodenim pistoljima balonima napunjenih sa vodom itd.itd.i bukvalno zasipaju vodom sve prolaznike i vozila.
    Uobicava se dodavati i bela boja koja po njima donosi srecu,postoje jos neka pravila naprimer deca mogu slaviti samo po danu itd.itd.
    To svakako dobro dodje posto se ovo sve dogadja kada su absolutno najvise temperature i najsusniji period na Tajlandu
    Ranije Songkran(nova godina) nije imao tacno utvdjen datum,datum se proracunava pomocu astrologije(kosmologije),to se u zadnje vreme izmenilo tako da sad se koristi uvek isti dan za proslavu nove godine.
    Thailandjani racunaju ovu godinu kao 2551.

    P.S
    Normalno da se slavi i nova godina sto je po nasem kalendaru

    Pozdrav !!!!!!
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  13. #73

    Odgovor: Budizam

    Good Company, hvala za info.

    Evo ovaj se dečko izgleda vraća sa proslave


  14. #74

    Odgovor: Budizam

    Pozdrav!

    Da li i kod njih postoje podredjeni i nadredjeni, mislim na njihovu unutrasnju strukturu?

    I koji je njihovo misljenje u vezi sa realitetima drustva, u vezi sa podredjenoscu i nadredjenoscu? Konkretno, da li uce, poput monoteistickih religija, da je nadredjeni avatar boga na zemlji (ako ne direktno, onda indirektno), ili mozda ne, ili mozda uopste ne naukuju u vezi sa tim?

    Zahvaljujem!

  15. #75

    Odgovor: Budizam

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Pozdrav!

    Da li i kod njih postoje podredjeni i nadredjeni, mislim na njihovu unutrasnju strukturu?

    I koji je njihovo misljenje u vezi sa realitetima drustva, u vezi sa podredjenoscu i nadredjenoscu? Konkretno, da li uce, poput monoteistickih religija, da je nadredjeni avatar boga na zemlji (ako ne direktno, onda indirektno), ili mozda ne, ili mozda uopste ne naukuju u vezi sa tim?

    Zahvaljujem!
    Ako mislis na budističku monašku zajednicu, svakako da postoje iskusniji i manje iskusni monasi, učitelji i učenici. Ali ni od koga se ne traži da slepo veruje čak ni samom Budi, a kamoli nekom drugom monahu. Uvek je kriterijum sopstvena sposobnost razmišljanja. Dalje, u budizmu ne postoji nekakav bog kojem bi se svi klanjali samo zato što je bog. Postoje oni koji su sposobni da jasnije vide stvarnost u kojoj svi zajedno živimo i time izbegnu onu patnju koju mi ostali trpimo iz neznanja. Takvi zaslužuju poštovanje ukoliko nastoje da pomognu i drugima da jasnije vide. To je u suštini odnos prema autoritetu u budizmu (ako je to ono što si me pitao).

    Pozdrav

Strana 5 od 41 PrvaPrva ... 3456715 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •